Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.05.2003., 19:07   #201
Uf, grozno. Nemam pojma kako to ide u Njemackoj. Tri mjeseca je dosta, probaj ih dobro iskoristiti za osvjezit rezume, pogledati gdje se i koji poslovi nude... drzim ti fige!
U Americi zadnjih dvije godine otpustaju jako puno IT ljudi, uglavnom po sistemu - pojavise se na poslu, osiguranje te doprati do tvog stola da pokupis stvari i ides doma, bez da se pozdravis s kolegama...
Shtefitza is offline  
Old 24.05.2003., 20:26   #202
Bog Ingrid!

imas ista prava kao Njemac (Arbeitslosengeld itd. )predpostavljam da nisi na Duldung u Njemackoj.

Pozdrav
NRWac is offline  
Old 24.05.2003., 22:01   #203
ingrid, ako si 12 mjeseci radila i placala porez u Njemackoj ( ne 12 mjeseci neprekinuto nego sve skupa ) imas pravo na Arbeitslosengeld koji iznosi oko 60% tvoje netto place.

Vazno je da dokazes da nisi ti dala otkaz - nego ga dobila.

Oni koji sami otkazu mogu dobiti 3 mjeseca " led" od burze pa tek onda novce.

ovdje pogledaj za mehr info

Da li je tvoja boravisna vezana uz tvog trenutnog poslodavca ? ( to bi mogao biti zez za novi posao )

Zatrazi na vrijeme da ti daju dobar Zeugnis ( na vrijeme, ako nije oke da stignu napisat ponovo )
Winona is offline  
Old 24.05.2003., 22:01   #204
ah da, dobro dosla
Winona is offline  
Old 24.05.2003., 23:41   #205
Prvo, hvala na dobordoslici!


NRWac, nisam tu na Duldungu. Dosla sam kao IT na Green Card i radila u struci nesto vise od dvije godine. Dakle imam isto toliko i njemackog radnog staza.

Winona, hvala na linku, bila sam vec tamo i nista ne pise konkretno o tome sta ako se dobije otkaz. Ja ga sigurno ne namjeravam sama davati....Znam da nakon otkaza ide Arbeitslosgeld, pa Arbeitsloshilfe, ali ne i to da li ja imam prava na to!

Cula sam se s jednom frendicom i ona kaze da imam pravo na ovo prvo ali ne i drugo! Nije mi jasno!

Sto se vize tice, upravo sam pogledala u putovnicu, nigdje se ne spominje firma, samo to da mi boravak vrijedi uz posao vezan za IT-ArgV.
ingrid is offline  
Old 25.05.2003., 00:16   #206
Ako ti je radna dozvola vezana na firmu, onda sa prekidom radnog odnosa nemas sluzbeno vise pravo boravka., a samim time i na Arbeitslosengeld. Naravno, uvijek postoji nacin kako da odgodis "povratak". Ako zelis, javi mi se na PM ....
BozeSacuvaj is offline  
Old 25.05.2003., 09:50   #207
Svakako je veoma teško kad se ovako nešto sazna. Ako ikako možeš počni sama da si tražiš posao istog momenta a i za 30% manju plaću ako već toliko želiš ostati u DE. A sve ove pomoći itdd ako polažeš uopće neko pravo na iste to prođe veoma brzo ako si ništa drugo nenađeš.
Quote:
BozeSacuvaj kaže:
Ako ti je radna dozvola vezana na firmu, onda sa prekidom radnog odnosa nemas sluzbeno vise pravo boravka., a samim time i na Arbeitslosengeld. ....
Upravo ovako kako je gore opisano.

Quote:
BozeSacuvaj kaže:
Naravno, uvijek postoji nacin kako da odgodis "povratak".
Ako zelis, javi mi se na PM ....
A nadam se da sa ovim misliš dati neki od pravnih savijeta koji vrijede u DE a ne predlagati neke gluposti kao što su udaja za novac ili plati 10 000 Euro pa će se on oženit za papire da bi ingrid ostala u DE itdd.
Poznam par sličnih koji su to uradili i pokajali se za cio život nebitno muško žensko.
Pazi samo da ti ražanj ne bude skuplji od zeca na kraju kad ostaneš uDE.
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Old 25.05.2003., 14:11   #208
pa koji racku ja studiram IT kad vas sve otpustaju. jebem ti njemacku i dragi kamen baustella je majka
__________________
die of exhaustion rather than boredom.
Gastarbajter is offline  
Old 25.05.2003., 15:10   #209
Quote:
FANCY kaže:
A nadam se da sa ovim misliš dati neki od pravnih savijeta koji vrijede u DE a ne predlagati neke gluposti kao što su udaja za novac ili plati 10 000 Euro pa će se on oženit za papire da bi ingrid ostala u DE itdd.
Poznam par sličnih koji su to uradili i pokajali se za cio život nebitno muško žensko.
Pazi samo da ti ražanj ne bude skuplji od zeca na kraju kad ostaneš uDE.
Bez brige, stvar je pod kontrolom

Samo ne bih zelio da se (eventualno) iznose stvari po kojima bi ingrid izgubila anonimnost na forumu.
BozeSacuvaj is offline  
Old 25.05.2003., 15:33   #210
ingrid na linku pise sve ja bas sad gledala, moras samo markirati pravu informaciju link te sluzi dalje.

Ili najbolje osobno nazvati Arbeitsamt - Beratungstelle pa ce ti sve reci.

Arbeitslosengled imas pravo dobivati 6 mjeseci ali ne i "hilfe" jer je to vrsta socijale pomoci.

Inace, kad si vadila vizu ( to zaista moras zanti ) da li je firma u kojoj sad radis na BILO KOJI NACIN posredovala dobivanju vize ?

Ako ne, tim bolje za tebe.

Vazno ej javiti se pravovremeno na burzu ( svakako PRIJE isteka otkaznog roka ) jer lovu ne dobijes odmah, 4- 6 tjedana traje da ti sve to obracunaju, ako odes na vrijeme nemas "praznog hoda".

Sretno !

p.s. nema veze s ingrid, kad sam prije godinu i nesto pisala da ce ubrzo krenuti otpustanje IT-ijevaca bas na ovom Forumu su me smatrali za poremecenu
Winona is offline  
Old 25.05.2003., 17:21   #211
Quote:
pa koji racku ja studiram IT kad vas sve otpustaju. jebem ti njemacku i dragi kamen baustella je majka
Ah, pa ovisi o tome za kaj se misliš specijalizirati... nema više kruha kao Windows admin ili programer, oni su po šaku eura.
No ako skužiš Oracle, SAP, UNIX, CISCO ili network security, mogel bi naći posla.

A kao admin mješalice betona nikad nemreš fulat
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Old 25.05.2003., 17:47   #212
Quote:
Annatar kaže:
Ah, pa ovisi o tome za kaj se misliš specijalizirati... nema više kruha kao Windows admin ili programer, oni su po šaku eura.
No ako skužiš Oracle, SAP, UNIX, CISCO ili network security, mogel bi naći posla.

A kao admin mješalice betona nikad nemreš fulat
ma dobro sve je to "masinski" rad. da mi je nesto tipa consulting, kuzis
__________________
die of exhaustion rather than boredom.
Gastarbajter is offline  
Old 25.05.2003., 18:45   #213
Consulting može biti daleko najunosniji, ali je i najriskantniji jer nikada ne znaš od kuda ti sljedeća korica kruha dolazi, ako uopće dođe, jer teoretski može se dogoditi da posvršavaš sve projekte i da onda imaš rupu.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Old 25.05.2003., 20:24   #214
Quote:
Annatar kaže:
Ah, pa ovisi o tome za kaj se misliš specijalizirati... nema više kruha kao Windows admin ili programer, oni su po šaku eura.
No ako skužiš Oracle, SAP, UNIX, CISCO ili network security, mogel bi naći posla.
Hm, biti ce da sam propustio vijest u novinama da su se programi poceli sami pisati
cunac is offline  
Old 25.05.2003., 20:26   #215
Quote:
Gastarbajter kaže:
ma dobro sve je to "masinski" rad. da mi je nesto tipa consulting, kuzis
Pa prvo bi morao steci "malo" iskustva da bi se upustio u consulting.
cunac is offline  
Old 25.05.2003., 20:28   #216
Quote:
Gastarbajter kaže:
pa koji racku ja studiram IT kad vas sve otpustaju. jebem ti njemacku i dragi kamen baustella je majka
Naravno da ne otpustaju sve, samo svode stvari na normalnu mjeru. Svi koji su skocili u IT u zadnjih par godina misleci se obogatiti sada dozivljavaju trijeznjenje , takodjer se firme konsolidiraju sa svojim zahtjevima i idejama sto im treba i kako ce raditi dalje. To se desava svakuh desetak godina.
cunac is offline  
Old 25.05.2003., 21:21   #217
Cunac!

Ne znam da li je ta opaska o naglom bogacenju i trijeznjenju bila upucena meni, ali odgovorit cu ti. Vjerujem da ce se i mnogi slozit sa mnom.

Prvo; nitko me nije tjerao iz Hrvatske. Dosla sam tu svojom voljom i niposto iskljucivo radi novca!

A to sto govoris o zahtjevima firme, radnim mjestima i ciljevima,to se rjesava na drugi nacin.
Bogu hvala, ili Boze sacuvaj, Njemacka za svako radno mjesto ima i striktnu definiciju tog istog radnog mjesta i posla za koja postoje i probni rokovi !!!!!!
I sad zamisli da se ta ista firma odluci srezati nekoliko radnih mjesta, iz ne bas normalnog razloga... nakon par godina rada.

I jedno pitanje: Tko se po tebi tu pokusao naglo obogatiti? Trijeznjenje slijedi...to je i vise nego sigurno
ingrid is offline  
Old 25.05.2003., 21:53   #218
Jedini problem svih koji odu na zapad sa bilo kojim zanimanjem većim od građevinskog radnika odmah pomisle pa ovo je raj.
Dakako tu su firmini auti i to ne svakakvi,mobiteli,kartice itdd a sve na firmu ili neki poslovi koji su u početku bili plaćeni ohoo a sad radne snage za isti ima na bacanje.
A greška je samo jedna.? Previše reklame previše umišljenosti previše zadanih ciljeva koj ise po svaku cijenu moraju ispunit.
Naravno svatko tko se usavrši u svojoj struci i tko ima par godina iskustva sa tim stvarima, može naći posao ako želi ali naravno u ovo ne brojim Ingrid jer njen je slučaj drugačiji.
A svakako ljudi koliko su pametni i samo lete tamo gdje tržište traži momentalno kadrovew i odmah neke prekvalifikacije,menagmenti ovo ono i tko zna što još samo da bi bili pri u nečemu i da bi u nekom kratkom roku uhvatili neku lovu(što postoji samo u filmićima drugog reda).
A na kraju gube i ono što su imali i ovo novo što je kratko trajalo.
A svakako vrijedi pomenuti i svakog ponaosob i njegovu osobnu granicu, netko im a granicu na 2000 EU na mijesec a netko na 20 000 ???
Ingrid ovaj post baš i nije vezan sa tvojom temom pa mislim da se nećeš naći u njemu.
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Old 25.05.2003., 23:01   #219
Re: Ostati bez posla

Quote:
ingrid kaže:
Imaju li pravo na Arbeitslosgeld, Arbeitsloshilfe, sta je sa Aufenthaltserlaubnisom (dozvolom boravka)...
Imas pravo na Arbeitslosengeld, dozvola boravka ti se ne ukida (osim ako nije na odredjeno do roka x, pa ti tada nemas posao - onda bi mozda moglo biti nezgodno) i ukratko za tebe vrijede ista pravila kao i za Nijemce.
Bez panike, naravno da nije lako izgubiti posao, ali nije ni smak svijeta i naci ces sigurno nesto drugo.

Ups! Ovo sam vidjela naknadno:

Sto se vize tice, upravo sam pogledala u putovnicu, nigdje se ne spominje firma, samo to da mi boravak vrijedi uz posao vezan za IT-ArgV.

E, to mi ne zvuci dobro... Ukoliko zele, mislim da Nijemci to mogu iskoristiti kao razlog da te doma posalju ako pod hitno ne nadjes posao u svojoj struci.
Drzim palceve.
Pocni se vec sad raspitivati za novi posao i kao sto kaze Winona: pobrini se za dobru svjedodzbu od strane sadasnje firme.
Gospon Pes is offline  
Old 26.05.2003., 02:00   #220
Quote:
ingrid kaže:
Cunac!

Ne znam da li je ta opaska o naglom bogacenju i trijeznjenju bila upucena meni, ali odgovorit cu ti. Vjerujem da ce se i mnogi slozit sa mnom.
Nije bilo upuceno tebi nego je to trenutacna situacija ,a ljudi imaju percepciju da se otpusta sve u sesnaest.
Moja procjena je da 20% otpustenih je bilo u IT-u i prije buma , a ostali su dosli i "izgorjeli". Kao primjer da je tesko naci dobar kadar mogu navesti svjezi primjer kada smo trazili senior java developera i nakon 20 kandidata nismo uspjeli naci nikoga tko udovoljava toj definiciji, vecina kandidata je bila vrlo diskutabilna sa svojom percepcijom seniora i sto senior ukljucuje.

Quote:

Prvo; nitko me nije tjerao iz Hrvatske. Dosla sam tu svojom voljom i niposto iskljucivo radi novca!
Niti sam to rekao. Inace sto je tocno tvoj IT profil cisto iz znatizelje ,a moglo bi biti i relevantno za diskusiju.

Quote:

A to sto govoris o zahtjevima firme, radnim mjestima i ciljevima,to se rjesava na drugi nacin.
Bogu hvala, ili Boze sacuvaj, Njemacka za svako radno mjesto ima i striktnu definiciju tog istog radnog mjesta i posla za koja postoje i probni rokovi !!!!!!
I sad zamisli da se ta ista firma odluci srezati nekoliko radnih mjesta, iz ne bas normalnog razloga... nakon par godina rada.


Nenormalnog ? Koliko sam ja shvatio iz tvoga posta, nema novaca za taj broj radnika. Sto je tu nenormalno? Radis u kapitalizmu , ako tvoje mjesto ne donosi profit ili firma lose posluje onda je logicno da smanjuje troskove ili smatras da je bolje da firma kompletno propadne ali ne otpusti nikoga ? Kako ti mislis da je tvoja firma konkretno trebala rijesiti ovu situaciju ?

Quote:

I jedno pitanje: Tko se po tebi tu pokusao naglo obogatiti? Trijeznjenje slijedi...to je i vise nego sigurno
PA buduci da sam sreo dosta "web developera" koji su dobijali pare kakve bi samo mogli sanjati u normalnoj situaciji za kvalitetu posla koju su obavljali onda prvenstveno mislim na njih. Tebe ne poznam pa se ne odnosi direktno na tebe osim ako se uklapas u ovo sto sam napisao. Meni je zao sto si izgubila posao no iskreno vjerujem da ako si dobra u tome sto radis nece biti tako grozno kako sada izgleda.
cunac is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:14.