Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.03.2010., 13:45   #201
Fernando u potpunosti se slazem sa tobom. Dotican teks je nejasan i trebali su da barem navedu koja kanadska firma je u pitanju ali kada sam prvi put spomenuo izvoz u ameriku procitao sam desetak tekstova i zapamtio iz celog tog teksta samo podatak koliko iznosi ukupan izvoz fabrike i da direktor firme spominja izvoz municije u ameriku ali nazalost ne i tacnu izjavu koja je nejasna posto spominje da im ugovor omogucava izvoz municije u ameriku ali ne i tacne detalje tog ugovora.

Zadnje uređivanje 1979 : 04.03.2010. at 14:42.
1979 is offline  
Old 04.03.2010., 14:39   #202
Quote:
1979 kaže: Pogledaj post
Fernando u potpunosti se slazem sa tobom. Dotican teks je nejasan i trebali su da barem spomenu koja kanadska firma je u pitanju ali kada sam prvi put spomenuo izvoz u ameriku procitao sam desetak tekstova i zapamtio iz celog tog teksta samo podatak koliko iznosi ukupan izvoz fabrike i da direktor firme spominja izvoz municije u ameriku ali nazalost ne i tacnu izjavu koja je nejasna posto spominje da im ugovor omoguca izvoz u ameriku ali ne i tacne detalje tog ugovora.

činjenica jeste da se ti tek nakon mnogostrukih kritika počneš slagati sa svojim kritičarima...
tek kada se zahtjeva da pokažeš izvor informacija i kada se utvrdi da je taj izvor nepouzdan ili da piše bitno drugačije od onog što si ti iznio u svom postu ti se počneš samokritički odnositi prema nekim svojim postovima.

da si bio samokritičniji prije pisanja svakog svog posta ova tema bi mnogo korektnije i urednije izgledala.
a i dalo bi se više saznati na jedan kulturan način.

shvati da nas ima alergičnih na primitivnu propagandu iz emisije 'dozvolite da se obratimo' i sličnih medijskih gluparija...
__________________
silent killer
klonirani is offline  
Old 04.03.2010., 15:58   #203
Quote:
klonirani kaže: Pogledaj post
pa i stavio sam im da sumljam na kanibalizaciju ali da nisam siguran u to. a ispada da najvjerojatnije i jesu koristili dio komponenti sa mavericka.
Sigurno su kao bazu uzeli Maverick... su to nema sumnje... nikakve, jer da su išli razvijati od nule brijem da ne bi krenuli s TV navođenjem... BTW. Neke stvari mi nisu baš najjasnije, Srbija je u većem kurcu od nas (a to nije lak zadatak) i svima je jasno da nemaju industrijske baze za neki hi-tech proizvod, pogotovo u vojnoj industriji... Jedino ne kužim isprdavanja na temu "ovo što i prodajete, prodajete zboh veza i niske cijene"...

Ono, koga briga... Da, GROM je kopija, manje ili više modificirana... ako radi i ako ga uspiju prodati... koga briga... svaka roba ima svog kupca... pa i jeftine kopije... Pogotovo ako im je alternativa da ne rade ništa...
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Old 04.03.2010., 16:48   #204
Danas je mnogo lakse uvesti novu tehnologiju nego ranije i to vise nije bauk. Sve je na dohvat ruke, bitno je da li imas ideju kako nesto napraviti i da li imas nekoga ko ce to kupiti...

Grom-B je dalji nastavak razvoja poznate rakete i on sa njom deli pogonsko gorivo i komandne povrsine kao i sistem upravljanja istih...
Novina je u sistemu navodjenja na cilj gde se koristi CCD kamera, autopilot, i ostala elektronika za navodjenje i zakljucavanje cilja koji se nalazi u vidnom polju rakete... Zasto je Grom-B bolji od Maverick-a pa jednostavno zato sto americka koristi tehnologiju sa sredine 70-tih i njegova kamera je cevna a ne CCD iliti chip senzor...pa Grom ima mnogo bolju rezoluciju i bolje karakteristike u nepovoljnim uslovima... Drugo ...ima vecu bojevu glavu...

Pozz
EXIT78 is offline  
Old 04.03.2010., 17:03   #205
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Sigurno su kao bazu uzeli Maverick... su to nema sumnje... nikakve, jer da su išli razvijati od nule brijem da ne bi krenuli s TV navođenjem... BTW. Neke stvari mi nisu baš najjasnije, Srbija je u većem kurcu od nas (a to nije lak zadatak) i svima je jasno da nemaju industrijske baze za neki hi-tech proizvod, pogotovo u vojnoj industriji... Jedino ne kužim isprdavanja na temu "ovo što i prodajete, prodajete zboh veza i niske cijene"...

Ono, koga briga... Da, GROM je kopija, manje ili više modificirana... ako radi i ako ga uspiju prodati... koga briga... svaka roba ima svog kupca... pa i jeftine kopije... Pogotovo ako im je alternativa da ne rade ništa...


ovdje se slažem sa tobom da treba održavati znanstveno-tehničku infrastrukturu i da vlastitu obrambenu industriju ne treba gasiti već naprotiv, održavat je makar bila neprofitabilna.
meni to nikad nije smetalo na ovom forumu, ali mi smeta ta naivna i usuđujem se reći primitivna propaganda koja se objavljuje.
glorificiranje i zanesenost u nedokazanim uređajima od kojih mnogi još nisu kompletirani niti na nivou prototipa. kako uopće razgovarati na takvom neozbiljnom nivou?
iskreno bio bi presretan kada bi hrvatska razvila vlastito PO oružje slično bumbaru ili laki PZO sustav a to možemo i trebali bi radi vlastitih interesa. bez obzira što smo sada pod NATO kišobranom i što napad na nas znači napad na ameriku. ja ipak vjerujem u sebe i svoje kljuse...
__________________
silent killer
klonirani is offline  
Old 04.03.2010., 17:10   #206
Quote:
klonirani kaže: Pogledaj post
ovdje se slažem sa tobom da treba održavati znanstveno-tehničku infrastrukturu i da vlastitu obrambenu industriju ne treba gasiti već naprotiv, održavat je makar bila neprofitabilna.
meni to nikad nije smetalo na ovom forumu, ali mi smeta ta naivna i usuđujem se reći primitivna propaganda koja se objavljuje.
glorificiranje i zanesenost u nedokazanim uređajima od kojih mnogi još nisu kompletirani niti na nivou prototipa. kako uopće razgovarati na takvom neozbiljnom nivou?
iskreno bio bi presretan kada bi hrvatska razvila vlastito PO oružje slično bumbaru ili laki PZO sustav a to možemo i trebali bi radi vlastitih interesa. bez obzira što smo sada pod NATO kišobranom i što napad na nas znači napad na ameriku. ja ipak vjerujem u sebe i svoje kljuse...
Zasto ti mislis da Hrvatska moze da proizvede PVO sistem...zato sto vam je SFRJ dala pred raspad drzave da sklapate STRELU-10 po ruskoj licenci a glava za samonavodjenje se radila u srbiji kao i raketa i gorivo...?

Vec sam objasnio da je jedno napraviti ves masinu a sasvim drugo nesto sto treba da ubije nekoga a da ti ostanes ziv... Hr nema opitni centar sa sve opremom senzorima...brzim kamerama...kadrovima koji rade na njima...nista od toga da bi razvijala svoje PO ili PVO sisteme... o proizvodnim kapacitetima tek da ne govorim...

Pozz
EXIT78 is offline  
Old 04.03.2010., 17:33   #207
Quote:
zato sto vam je SFRJ dala pred raspad drzave da sklapate STRELU-10
SFRJ nam je dala,pa zar nije RH bila u njenom sastavu i davala lovu za tu JNA koja je skoro sve svoje proizvodne kapacitete imala u BiH i Srbiji.
Naravno da nema nije VTI bio u Zagrebu već u Beogradu i sa svom opremom i kadrovima.
kopriva-vk is offline  
Old 04.03.2010., 17:36   #208
Quote:
1979 kaže: Pogledaj post
Ti si u stvari citao clanak o avionu Lasta 1 koji se vise ne proizvodi a avion koji Srbija danas nudi je Lasta 95 koji je prvi let izveo 2009. Lasta i Lasta 95 iako slicni nisu isti avioni i među njima ima razlike.

Počni nabrajati.

Konstrukcija identična, motor isti(IO540).
Eto, napravljen je korak unazad, i umjesto trokrake elise, stavljena je dvokraka elisa, vjerojatno sa UTVA-e 75.

Što to nije isto? Oprema aviona?
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Old 04.03.2010., 17:42   #209
Quote:
kopriva-vk kaže: Pogledaj post
SFRJ nam je dala,pa zar nije RH bila u njenom sastavu i davala lovu za tu JNA koja je skoro sve svoje proizvodne kapacitete imala u BiH i Srbiji.
Naravno da nema nije VTI bio u Zagrebu već u Beogradu i sa svom opremom i kadrovima.
To ja i govorim ali to objasni onima koji zele da u HR prave avione, rakete, topove...oni su mi smesni poput likova koji su digli ruke od HR brodogradnje koja mogla da bude lokomotiva hrvatske industrije...
EXIT78 is offline  
Old 04.03.2010., 17:46   #210
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
Počni nabrajati.

Konstrukcija identična, motor isti(IO540).
Eto, napravljen je korak unazad, i umjesto trokrake elise, stavljena je dvokraka elisa, vjerojatno sa UTVA-e 75.

Što to nije isto? Oprema aviona?
Jel' ti kada ulazis sa nekim u raspravu procitas par strana o toj temi ili samo pokusavas da ispadnes pametan?

Lasta 95 ima novo krilo...novi vertikalac...novu opremu...novu elisu (ne sa utve 75) ...potpuno novu namenu...nadam se da znas koja je bila prvobitna uloga Laste !?

Pozz
EXIT78 is offline  
Old 04.03.2010., 17:49   #211
Quote:
EXIT78 kaže: Pogledaj post
Zasto ti mislis da Hrvatska moze da proizvede PVO sistem...zato sto vam je SFRJ dala pred raspad drzave da sklapate STRELU-10 po ruskoj licenci a glava za samonavodjenje se radila u srbiji kao i raketa i gorivo...?

Vec sam objasnio da je jedno napraviti ves masinu a sasvim drugo nesto sto treba da ubije nekoga a da ti ostanes ziv... Hr nema opitni centar sa sve opremom senzorima...brzim kamerama...kadrovima koji rade na njima...nista od toga da bi razvijala svoje PO ili PVO sisteme...

Pozz
Senzori, "brze kamere"..... inače spadaju u strateške proizvode, pa ih je teško nabaviti i na crnom tržištu??? A da možda obiđeš najbliži kineski shop???

To što nam je SFRJ velikodušno dala da sklapamo Strelu po ruskoj licenci, a JNA je valjda radila po američkoj, samo potencira stupanj nebuloza koje se ovdje pišu....
Sve što je JNA radila, temeljilo se na nekoj licenci....pa i sve što danas radi..
Čije je podvozje Lazara? Nije li to stari FAP, koji je licenčno radio još stariji Mercedes? Njegovi kruti mostovi predstavljaju vrhunac razvoja podvozja s kraja 50-ih???

Uzeti staro oružje, na njega nakeljiti kakav senzor ili web kamericu dostupnu u svakom dućanu za 150 Kn, i nije neki tehnološki trokorak...
Također, pokušavati parirati naprednijima od sebe kroz razvoj novih materijala, a tehnološki ste u kurcu kao i mi, je prosipanje novca.....

Normalno je da se pokušaju stvoriti pool-ovi oko znanstvenih instituta u tranzicijskim zemljama, na sličan način je naručivao i MORH..
Research&Development, kao perjanica, je uvijek davao rezultata u tehnološkim bazenima kao Silicon Valley, ali za to treba koncentracija kapitala...Drugi način je dati odriješene ruke državnim agencijama tipa NASA, ili privatnim kompanijama tipa Northrop Grumman, za koje opet jako lobira politika. Dakle opet R&D financiran proračunskim novcem. treći način je jaki komercijalni interes tipa Formula 1, gdje se opet barata ogromnim proračunima, a start je nemoguć ako ti netko ne "pokloni" startne postavke...

U našim uvjetima to se svodi na državne institucije kao što je Ruđer Bošković, VTI, ...gdje postoji dovoljna koncentracija znanja, barem za koliko-toliko uspješno sklapanje nekakvog funkcionalnog prototipa od već poznatih i dobavljivih komponenti, i eventualno nekakvog inovativnog embedded sofware-a, koji daje novu vrijednost staroj krami...Dakle R&D balkanskog tipa, financiran posredno preko znanstvenih institucija koje barem razumiju o čemu se radi. Čisto privatni projekt može slučajno zaživjeti jedino ako nanjuši neku nišu na tržištu, koju još veliki nisu začepili. Jednostavno zato jer nema privatnika dovoljno jakog da samostalno isfinancira R&D.
Zato su nam putevi tako slični: Hrvatskoj je je pod pritiskom embarga morala neke stvari sklepati sama, i, na valu tog entuzijazma, neke stvari su ispale jako dobro (nažalost, većina projekata napuštena u korist skupljih, razvikanijih stranih rješenja, ne nužno boljih). Srbija s druge strane, uz već opjevanu ljubav prema oružju, u istome vidi slamku ekonomskog spasa, pa je uslijedio val svega i svačega s markicom Mk2, ver.B, now improved, tra-la-la . A svaka roba nađe kupca, kratkoročno ili dugoročno, zavisi o kvaliteti iste.

Samo me smeta što je ovo postala najbrže rastuća tema na pf-u, tj. smeta me način kako raste: copy/paste promidženog materijala.
Na trunku kritike se svi dižu na zadnje noge...

Tako saznajemo da "zajednički projekt omogućuje sa avijaciju SAD snabdevamo municijom...."....Halo, to što imaš glavu omogućuje ti da budeš ravan Einsteinu, ne jamči da ćeš biti, ma ne jamči ništa..
RH je članica NATO-a, to joj omogućava da svoje proizvode plasira cijelom NATO-u.....ako ima šta, i ako to zadovoljava standarde, i ako netko lobira za tebe, i ako...i ako...
električni_zec is offline  
Old 04.03.2010., 17:58   #212
Quote:
EXIT78 kaže: Pogledaj post
Jel' ti kada ulazis sa nekim u raspravu procitas par strana o toj temi ili samo pokusavas da ispadnes pametan?

Lasta 95 ima novo krilo...novi vertikalac...novu opremu...novu elisu (ne sa utve 75) ...potpuno novu namenu...nadam se da znas koja je bila prvobitna uloga Laste !?

Pozz
Lasta je spljoštena Utva, i to je to, da ga jebeš...sve ostalo je kozmetika, jači motor, jer je Utva bila ko traktor za sve priključke s motorom kosilice...
električni_zec is offline  
Old 04.03.2010., 18:12   #213
Samo da dopunim podatke o laserski vođenoj bombi posto nisam naveo da je masa njene bojne glave 250 kg.
1979 is offline  
Old 04.03.2010., 18:18   #214
Quote:
EXIT78 kaže: Pogledaj post
Zasto ti mislis da Hrvatska moze da proizvede PVO sistem...zato sto vam je SFRJ dala pred raspad drzave da sklapate STRELU-10 po ruskoj licenci a glava za samonavodjenje se radila u srbiji kao i raketa i gorivo...?

Vec sam objasnio da je jedno napraviti ves masinu a sasvim drugo nesto sto treba da ubije nekoga a da ti ostanes ziv... Hr nema opitni centar sa sve opremom senzorima...brzim kamerama...kadrovima koji rade na njima...nista od toga da bi razvijala svoje PO ili PVO sisteme... o proizvodnim kapacitetima tek da ne govorim...

Pozz

hrvatska i te kako može razviti PZO laki sustav. hrvatska posjeduje kompletnu znanstvenu bazu za to. i onaj tko ima interdisciplinarno znanje zna da razvoj lakog PZO sustava naprednijeg od strele 10 nije znanstveni a niti tehnički problem za hrvatsku. nije problem preusmjeriti grupe znanstvenog osoblja koje rade na GaAs da počnu raditi na senzorima temeljenim na GaAs.
ali hrvatska trenutno nema potrebe ali niti financijskih mogućnosti za to.

zaboravljaš da srbija vrši krađu i kopiranje zapadne tehnologije a hrvatska to kao članica NATO-a može dobiti bez problema.
osobno znam da mnoštvo mladih stručnjaka iz hrvatske je angažirano u znanstveno-tehničkoj suradnji sa kolegama sa zapada. taj broj je više nego 2 puta veći u odnosu na srbiju.
danas hrvatska ima jaču znanstveno-tehničku bazu nego srbija sa tim što ta baza nije nagomilana u mastodontu koji se zove VTI.
hrvatska znanstvena i tehnička dostignuća su vezana za civilni sektor dok srbija još uvijek hrani i stenje hraneći ostatke ostataka bivšeg komunističkog truta. to si niti jedna normalna država danas ne bi dozvolila.

u hrvatskoj problem novih oružanih sustava nije znanstveno tehnički.
problem je finacijski ilitiga isplati li se to???

naravno da treba žrtvovati dio financija za vojnu industriju, ukoliko ta žrtva ima smisla.
a to je jedan aspekt koji ekonomski puzajuća srbija nikako nemože naučiti.
mi ne želimo graditi odmarališta za generale ili aerodrome koji su funkcija sami sebi i na taj način propustiti priliku da dostignemo standard austrijskog društva još u 70-tim, što je mogla napraviti jugoslavija da nije bilo idiotskog vodstva i 'đeneralske' megalomanije tog doba.
ako vi želite hraniti tu industriju i vlastitu megalomaniju u svom dvorištu, samo naprijed!
__________________
silent killer

Zadnje uređivanje klonirani : 04.03.2010. at 18:42.
klonirani is offline  
Old 04.03.2010., 18:36   #215
Quote:
EXIT78 kaže: Pogledaj post
Lasta 95 ima novo krilo...novi vertikalac...novu opremu...novu elisu (ne sa utve 75) ...potpuno novu namenu...nadam se da znas koja je bila prvobitna uloga Laste !?
Novo krilo?
Novi vertikalac?

Ne misliš valjda na aerodinamičke oplate(prijelaze) i gluposti tipa položaj reflektora.

Koja je elisa na Lasti?


Namjena - usporedi avion koji je bio beznadno zastario u doba kad je izašao(a to je '85) sa modernim rješenjima tipa Pilatus PC-9, ili PC-21.

Kao da prodaješ AK-47 . Puška je, puca, ali da ima drugih rješenja koja su bolja po svim karakteristikama, ima.

Tko će kupiti to smeće - domaće OS, politički prijatelji i sirotinja koja nema za nešto bolje.

Bilo je puno boljih projekata što su se oslanjali na prodaju domaćim OS i političkim(režimskim) prijateljima , pa su propali.

Ne sumnjam da će jednako prođi i "budževina" od Laste 95.
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Old 04.03.2010., 18:37   #216
Quote:
klonirani kaže: Pogledaj post
zaboravljaš da srbija vrši krađu i kopiranje zapadne tehnologije
Zapadne tehnologije ranga TV vođenog Mavericka.
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Old 04.03.2010., 20:25   #217
Quote:
EXIT78 kaže: Pogledaj post
Ako je ovo tvoj odgovor onda dalja rasprava sa tobom nema logike...
uzmemo li u oblik lastu to je zrakoplov iz osamdesetima i to je to.

Konstruirana 1985, prvi prototip uništen 1999 kad vas je NATO nagradio za invaziju na Kosovo, a tek prošle godine poletila tj. 2008 što znači da je razvoj istog trajao 23 godine a na zapadu su izašli novi zlinovi koje mi koristimo i mnogi drugi.
Zlin

Izgled cockpita Laste:

Igled cockpita PC-9:

Razlika dobro vidljiva.

Zadnje uređivanje an_02 : 04.03.2010. at 20:32.
an_02 is offline  
Old 04.03.2010., 20:41   #218
Quote:
EXIT78 kaže: Pogledaj post
Neznanje ti izlazi iz usiju... :-))) Al' sta te briga...jos se niko nije pozalio na manjak pameti...pa ni ti... :-))

Pilatus kosta 6X i slovima sest puta skuplje od laste i na njemu se ne radi pocetna obuka kadeta vec na Zlinovima, Orlicima...Utvama...
Nije li Lasta bila originalno zamišljena kao zamjena i Utvi-75 i kao prijelazni avion na mlaznu avijaciju(G-4)?





Quote:
EXIT78 kaže: Pogledaj post
Radi tvoje informacije trenutno se radi na Turbo Lasti koja ce imati mnogo bolji turboprop motor, izbacivo sediste i tako popuniti i taj segment trzista...
Otom-potom.

Nije to ni Švicarcima mačji kašalj - novi motor, izbaciva sjedišta...zahtjevaju temeljiti redizajn, praktički novi avion.
Jedno je proizvoditi već napravljen i dizajniran avion(Lasta-86) a drugo je konstruirati avione.
Srećno.

Quote:
EXIT78 kaže: Pogledaj post
Na tvoje zadovoljstvo SRbija ima porudjbinu za jos 40 Lasti...
Moje zadovoljstvo bi bilo još veće kad bi video kakav link da mi potvrdi tvoje navode.
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Old 04.03.2010., 22:19   #219
Quote:
EXIT78 kaže: Pogledaj post
Zasto ti mislis da Hrvatska moze da proizvede PVO sistem...zato sto vam je SFRJ dala pred raspad drzave da sklapate STRELU-10 po ruskoj licenci a glava za samonavodjenje se radila u srbiji kao i raketa i gorivo...?

Vec sam objasnio da je jedno napraviti ves masinu a sasvim drugo nesto sto treba da ubije nekoga a da ti ostanes ziv... Hr nema opitni centar sa sve opremom senzorima...brzim kamerama...kadrovima koji rade na njima...nista od toga da bi razvijala svoje PO ili PVO sisteme... o proizvodnim kapacitetima tek da ne govorim...

Pozz
Bez strategije nema nikakvih pomaka u sektoru namjenske/obrambene proizvodnje.Srbija je bila najveći proizvođač opreme za potrebe JNA (po vrijednosti narudžbi) odmah iza nje BiH koja je imala najbrojnije kapacitete.Tako su Srbija i BiH 1981 i 1982 u godinama početka krize imali u 1981 . ukupno 14 milijardi dinara narudžbi za JNA od ukupno 19,7 milijardi dinara(vrijednost 460 mln $) za tu 1981.godinu .
U 1982. od 24,6 milijardi dianra (385 mln $) poduzeća u Srbiji i BiH su imali narudžbi za JNA u vrijednost 19.4 milijarde dinara..
Samo u Srbiji je radilo ukupno 74 poduzeća za JNA,od toga njih 59 s dugogodišnjim ugovorima za poslove vezane s JNA a u njima je radilo 25 040 radnika.

Sve se to finaciralo uglavnom iz budžeta Federacije čiji je budžet 1989. iznosio oko 3,9 milijarde $ od čega je za JNA išlo od 46-53% svih sredstava (najveći budžet federacije bio je 1977. i iznosio je 5,1 milijardu $).Od tih novaca oko 60 % je išlo za redovno funkcioniranje JNa a oko 40% je odlazilo na modernizaciju, nabavku novih sredstava i istraživanje i razvoj.
Republike su imale i druge obveze prema JNA i obveze prema TO i rezervama federacije a često su i same izgrađivale tvornice za potrebe namjenske industrije (npr. ĐĐSV 1981.)
Svima je poznato da federacije nema 17 godina i da je dotadašnji sustav nabavke i proizvodnje za obranu neprimjenjiv u sadašnjim okolnostima.Moja zemlja Hrvatska je prosječno u budžet Federacije uplaćivala prosječno 28 % od čega je kao što sam spomenuo otprilike polovica išla za potrebe JNA.
Srbija je u velikim problemima što se tiče organizacije namjenske industrije jer je genealno zemlja u gospodarskoj krizi zadnjih 25 godina. Ratovi i embargo su je iscrpilia sama obrambene infrastrukutra izgrađena za vrijeme FRRJ/SFRJ je uglavnom devastirana 1999 ,od strane NATO-a.Država Srbija ima druge prioritete u ovom trenutku pa je samo funkcioniranje vojske zadnjih 10-ak godina ozbiljno narušeno u redovnim aktivnostima a kamo li u nabavkama nove opreme,ili modernizaciju, ili ulaganjem u R&D koji uvijke nosi neizvjestan krajnji ishod.
Neki se ovdje jako ljute kad kažem da je Srbija u ovom segmentu doživjela strahovito nazadovanje i stagnaciju, ali u usporedbi sa stanjem prije npr.20 godina to je vidljivo s Mjeseca.
Svatko od nas voli svoju zemlju, što je prirodno stanje kod svih normalnih ljudi, ali brojke i činjenice su neumoljive.

Vezano za Strijelu -10. Srbija je imala dovoljno originalnih ruskih sustava i držala je da joj to dugoročno rješava potrebe, pa nije niti ulagala u taj segment. Hrvatska je imala u posjedu 1 nekompletan originalni sustav i licencu(Končar je trebao imati vodeću ulogu u projektu Sava pa je stoga još SR Hrvatska za taj projekt u R&D u SFRJ utukla dosta love) i ogromnu potrebu u ratu za oružjem te vrste.Radilo se ubrzano, improviziralo, projektiralo se i došlo se do sustava koji se može proizvesti u Hrvatskoj u cijelosti i to evo već treća inačica u 12-13 godina.
Hrvatska je upravo modernizirala taj sustav i proizvela još određen broj primjeraka.
pp5d6 is offline  
Old 04.03.2010., 22:38   #220
Quote:
MarKhan kaže: Pogledaj post
boze moj tehnologija aviona za osnovnu obuku je toliko napredovala u zadnjih 20 godina da se to ne moze opisati poznatim pojmovima.
"tehnologija aviona za osnovnu obuku" je toliko napredovala da se razvija tendencija direktnog prelaska s "propelerca na borbeni avion".
Dakle , u nekakvim zamislima nema školskih mlaznih aviona.
Dobar i sposoban turboprop(PC-21 kao perjanica ponude) služi za izravan prelazak na borbeni avion. Shodno tome, i avion je puno napredniji nego prioje 20 godina - jači motori, bolje performanse, oprema(avionika) na razini borbenog aviona(lovca).

Npr - sa PC-21 se potpuno odsimulira borbeno djelovanje - praćenje cilja, zahvat cilja, i gađanje cilja. A prikaz na HUD- u i pokazivačima potpuno identičan onima na Hornetu.

Istina, možda je pravi prijelazni avion tipa BaE Hawk, ili Yak-130 bolje rješenje(a vjerujem da je) ali je i puno skuplje.

Nešto slično se radi u HRZ-u, ali o tome nije tema.


A Lasta?
Što s njom dobivaš?
Raspon brzina, i ostalih performanski takav da ti može poslužiti kao prelazak na nekakav školski mlaznjak. I to puno lošije nego što to radi PC-7.
O novijim Texanima, Devetkama, i Super Tucano-ima da i ne pričam.
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:04.