Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.03.2024., 15:47   #7661
Quote:
-Abigail- kaže: Pogledaj post
...

Ali kad bi postojao neki antipsihotik mini doze, tipa 10mg, to bi mi najbolje odgovaralo. Svi su tak jaki da se ne mogu toliko niti odrezati..
Ja sam jedno vrijeme bio na Rissetu od 1 mg, može se lomiti tako da sam još neko vrijeme bio na 0,5 mg pa sam prestao. Mislim svaki slučaj je drugačiji, najbolje da se konzultiraš sa shrinkom.
Mario Mengistu is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2024., 21:10   #7662
Zanima me je li netko od vas uzimao moklobemid (Aurorix)? Mislim da mi je depresija relativno dobro kontrolirana. Uzimam antikolvuziv Pregabalin za kroničnu bol i anksioznost te Coaxil (tianeptin) kao adjuvant u liječenju depresije i anksioznih smetnji (blago rečeno). Ipak, trebalo bi mi nešto ciljano za socijalnu fobiju, a da ne izaziva gadne nuspojave tipa apatiju, emocionalno zatupljivanje, seksualnu disfunkciju, pretjerano (noćno) znojenje i sve te nuspojave koje dolaze od SSRI/SNRI klase antidepresiva. Antipsihotici su no go zbog tih motornih i metaboličkih nuspojava.

Meni su depresivni simptomi jako vezani uz vrijeme i mislim da ću se kroz desetak godina odseliti na jug. Ovo riječko vrijeme mi zaista nikako ne odgovara. Imam neke ideje o Portugalu, Španjolskoj, Malti, južnoj Italiji i Australiji, ali za to ću morati imati nekoga kraj sebe kome ću moći vjerovati jer se sam maltene bojim otići do marketa. Sanjam o tome, možda i previše. A tu su i golemi praktični problemi te neizvjestan ishod mojeg studija / budućeg zanimanja.

Mislim da je npr. Trogir već dobar izbor jer je taj dio Hrvatske, oko Hvara, najsunčaniji, ali zimi i tamo mrak pada u slično vrijeme kao u Rijeci tako da bi trebalo potegnuti dosta južno, mada bi već i srednja Dalmacija bila daleko bolja od sumorne, kišne Rijeke. Ovo je možda off-topic i ulazi u temu depresije i sezonskog afektivnog, ali mislim da se dobro nadovezuje na onaj farmakološki dio gore.
Mathematicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2024., 21:35   #7663
Mislim da moklobemida nema vise u Hr.
Ovdje u Irskoj od MAO inhibitora ima fenelzin/Nardil.
Lawna Dell Ray is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2024., 00:10   #7664
Quote:
Lawna Dell Ray kaže: Pogledaj post
Mislim da moklobemida nema vise u Hr.
Ovdje u Irskoj od MAO inhibitora ima fenelzin/Nardil.
U Hrvatskoj su dostupni samo SSRI/SNRI, nekoliko tricikličkih i atipični antidepresivi agomelatin, bupropion, mirtazapin, tianeptin, trazodon i vortioksetin.

Moja privatna jatrica je rekla da "nema namjeru" propisivati MAO inhibitore, iako se činila spremna propisati (reverzibilni) MAOI moklobemid, još je išla i pogledati je li u bazi lijekova i vidjela da nije. Dakle, ostaje naručivanje izvana. Kako? Kakav recept treba? Je li moguće online?

Ostaje mi ta socijalna fobija, nepostojeće samopouzdanje, izbjegavanje ljudi i većih prostora, javnih površina i tome slično. Moklobemid bi (teoretski) objedinio svojstva bupropiona i Zolofta, ali možda bez tog notornog noćnog znojenja i općenito poremećene termoregulacije.

Izbjegavam uzimati Rivotril koliko je moguće (nekad moram jer bih ispalio na živce). Pročitao sam da postoje studije koje pokazuju dugoročno negativne posljedice benzodiazepina i – nekrozu. Ta riječ mi stvara asocijaciju na vrišteće, cvileće neurone koji trule. Zgadio mi se lijek preko noći, iako mislim da je ipak relativno siguran i pouzdan ako se uzima s kočnicom.
Mathematicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2024., 19:07   #7665
Antipsihotici (Eglonyl) i stezanje u prsima

Je li netko imao nuspojavu od sulpirida (Eglonyla) ili nekog drugog antipsihotika da ga steze/pritisce u prsima?

Inace sam pila Eglonyl bez problema...i sad neko vrijeme nisam i jucer i danas uzmem (po uputi lijecnika) i steze me u prsima vecinu dana. Kao da me netko stisne ili zgrabi za majicu.

I
Malopomal0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2024., 22:29   #7666
Pozdrav, ima li nekoga da je pio Venlafaxin i patio od nuspojava? Ja ga naime uzimam peti dan za redom i ni jedan dan nije prošao bez izraženih nuspojava te se već pitam bih li ga uopće trebala nastaviti uzimati ili da tražim drugu terapiju.

Prvu večer od uzimanja lijeka počela sam drhtati i osjećala sam se strano u vlastitom tijelu. To je bilo zbog promjene osjećaja u mišićima, jer sam naredni dan postala superizdržljiva i puna energije. U jednom momentu nisam osjećala jezik. Treći i četvrti dan jake glavobolje, jučer navečer grčevi u trbuhu i leđima kada sam išla spavati... Od kada uzimam tablete također imam redovito mučnine u želucu, proširene zjenice (nekada razne veličine), drhtim i osjećam se pod stresom. Sveukupno, puno lošije nego dok nisam uzimala ništa.

Lijek bi trebao izliječiti moje napadaje panike. Napadaji panike su ništa naspram ovih simptoma, ali svejedno mi je to vrlo čudno s obzirom da sam kao mlada uzimala antidepresive od kojih nisam imala apsolutno nikakvih nuspojava.
Loro0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2024., 23:20   #7667
Quote:
Loro0 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, ima li nekoga da je pio Venlafaxin i patio od nuspojava? Ja ga naime uzimam peti dan za redom i ni jedan dan nije prošao bez izraženih nuspojava te se već pitam bih li ga uopće trebala nastaviti uzimati ili da tražim drugu terapiju.

Prvu večer od uzimanja lijeka počela sam drhtati i osjećala sam se strano u vlastitom tijelu. To je bilo zbog promjene osjećaja u mišićima, jer sam naredni dan postala superizdržljiva i puna energije. U jednom momentu nisam osjećala jezik. Treći i četvrti dan jake glavobolje, jučer navečer grčevi u trbuhu i leđima kada sam išla spavati... Od kada uzimam tablete također imam redovito mučnine u želucu, proširene zjenice (nekada razne veličine), drhtim i osjećam se pod stresom. Sveukupno, puno lošije nego dok nisam uzimala ništa.

Lijek bi trebao izliječiti moje napadaje panike. Napadaji panike su ništa naspram ovih simptoma, ali svejedno mi je to vrlo čudno s obzirom da sam kao mlada uzimala antidepresive od kojih nisam imala apsolutno nikakvih nuspojava.

Ja ga pijem (za depresiju), ali nisam imala baš nikakvih nuspojava. Prije toga sam bila na Seroxatu, kod njega sam nuspojave imala samo na početku uzimanja.

Je li ti uz Venlafaxin prepisan i neki anksiolitik/sedativ?
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2024., 23:55   #7668
Quote:
Loro0 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, ima li nekoga da je pio Venlafaxin i patio od nuspojava? Ja ga naime uzimam peti dan za redom i ni jedan dan nije prošao bez izraženih nuspojava te se već pitam bih li ga uopće trebala nastaviti uzimati ili da tražim drugu terapiju.



Prvu večer od uzimanja lijeka počela sam drhtati i osjećala sam se strano u vlastitom tijelu. To je bilo zbog promjene osjećaja u mišićima, jer sam naredni dan postala superizdržljiva i puna energije. U jednom momentu nisam osjećala jezik. Treći i četvrti dan jake glavobolje, jučer navečer grčevi u trbuhu i leđima kada sam išla spavati... Od kada uzimam tablete također imam redovito mučnine u želucu, proširene zjenice (nekada razne veličine), drhtim i osjećam se pod stresom. Sveukupno, puno lošije nego dok nisam uzimala ništa.



Lijek bi trebao izliječiti moje napadaje panike. Napadaji panike su ništa naspram ovih simptoma, ali svejedno mi je to vrlo čudno s obzirom da sam kao mlada uzimala antidepresive od kojih nisam imala apsolutno nikakvih nuspojava.
Ako je istina za zjenice a ne tvoja interpretacija one ukazuju na krvarenje u mozgu ako su razlicite veličine .... Sve ostalo je normalno prva 2-3 tjedna...to za zjenice sumnjam da je istina imace ne bi pisala jos uvijek suvislo ... Ili izdrzi jos malo ili na hitnu

Skickat från min ASUS_AI2302 via Tapatalk
__________________
Var inte rädd, det finns en mörklagd hamn Du ser den inte nu, men färdas dit. En dag skall du bekänna högt Hans namn Hans kärleks frid som ingenting begär
romantic_ass is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2024., 11:03   #7669
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
Ja ga pijem (za depresiju), ali nisam imala baš nikakvih nuspojava. Prije toga sam bila na Seroxatu, kod njega sam nuspojave imala samo na početku uzimanja.

Je li ti uz Venlafaxin prepisan i neki anksiolitik/sedativ?
Uzimam isključivo Venlafaxin.
Ne znam koliko dugo bi te nuspojave trebale trajati, a kada se smatraju opasnima i kada je potrebno prekinuti liječenje.
Loro0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2024., 11:04   #7670
Quote:
romantic_ass kaže: Pogledaj post
Ako je istina za zjenice a ne tvoja interpretacija one ukazuju na krvarenje u mozgu ako su razlicite veličine .... Sve ostalo je normalno prva 2-3 tjedna...to za zjenice sumnjam da je istina imace ne bi pisala jos uvijek suvislo ... Ili izdrzi jos malo ili na hitnu

Skickat från min ASUS_AI2302 via Tapatalk
Ovo nije točno. Postoje različiti mogući uzroci pojave različitih veličina zjenica i uzimanje lijekova koji djeluju na središnji živčani sustav je jedan od njih.
Loro0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2024., 11:18   #7671
Loro0, jake su ti nuspojave, ja bih se na tvom mjestu posavjetovala s liječnikom. Ovo što te Martian pitala je bitno, anksiolitik je veliki spas kod uvođenja antidepresiva.
Inače se nusice smanjuju za 2-3 tjedna, samo je pitanje kakve su nusice, jer nisu sve za hendlanje ako su pretjerane. Baš zato bi se javila liječniku, jer ovakva reakcija je ipak malo previše.
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2024., 12:05   #7672
Quote:
Azz kaže: Pogledaj post
Loro0, jake su ti nuspojave, ja bih se na tvom mjestu posavjetovala s liječnikom. Ovo što te Martian pitala je bitno, anksiolitik je veliki spas kod uvođenja antidepresiva.
Inače se nusice smanjuju za 2-3 tjedna, samo je pitanje kakve su nusice, jer nisu sve za hendlanje ako su pretjerane. Baš zato bi se javila liječniku, jer ovakva reakcija je ipak malo previše.
U ponedjeljak ću nazvati doktora.
Općenito ne reagiram dobro na lijekove, tj. izazivaju masu nuspojava kod mene i to nije prvi puta...
Loro0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2024., 23:01   #7673
Quote:
Loro0 kaže: Pogledaj post
U ponedjeljak ću nazvati doktora.
Općenito ne reagiram dobro na lijekove, tj. izazivaju masu nuspojava kod mene i to nije prvi puta...
Velafax ili Velafaxin sadrži noradrenalin i mislim da vam on smeta. Isto je bilo i meni prije 15 godina kada sam ga probala piti. Imala sam gadne nuspojave i tresla se ko šiba. Noradrenalin razbuđuje, izaziva agitaciju i jak nemir. Nekoga taj lijek fino pokrene i iščupa iz depre. Meni nije sjeo. Samo AD koji je isključivo serotoninski.
Dvojba is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2024., 08:43   #7674
Quote:
Dvojba kaže: Pogledaj post
Velafax ili Velafaxin sadrži noradrenalin i mislim da vam on smeta. Isto je bilo i meni prije 15 godina kada sam ga probala piti. Imala sam gadne nuspojave i tresla se ko šiba. Noradrenalin razbuđuje, izaziva agitaciju i jak nemir. Nekoga taj lijek fino pokrene i iščupa iz depre. Meni nije sjeo. Samo AD koji je isključivo serotoninski.
Ta unutarnja tresavica (kod mene nema fizičke tresavice, već unutarnja tresavica, osjećaj titranja) nije popustila svih ovih dana. Jučer prije spavanja sam u glavi osjetila nešto kao bliceve i donijela odluku da definitivno više neću uzeti ni jednu kapsulu. Budući da sam cijeli život pod prevelikim stresom, nije mi jasno kako bi mi noradrenalin trebao pomoći kada adrenalina imam previše.
Loro0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2024., 21:08   #7675
Dormicum - midazolam

Pozdrav svima

Imam povremene probleme s nesanicom. Probala sam melatonin i persen, ništa ne pomaže.

Dobila sam recept za Sanval međutim nestao je s tržišta pa sada umjesto njega daju Lunatu. Iako je isti generički sastav (zolpidem), od Lunate ja oka ne mogu sklopit. Sa sanvalom bi utonula u san u roku odmah. I sama doktorica se čudi tome.

Zatim u petak sam dobila Dormicum (midazolam) međutim još ga nisam načela jer zasad nema potrebe

U roku od koliko se zaspe? Čitala sam na netu da neki ni od njega ne mogu oka sklopit.
Moj prijatelj ga je koristio par puta i zaspao bi u roku odma, ali rekao mi je da bacim te tablete Kao da se može umrijet od toga jer je loše za srce (meni srce dobro radi).

Iskustva?
__________________
“What if the kid you bullied at school, grew up, and turned out to be the only surgeon who could save your life?” ― Lynette Mather
Ana1950 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2024., 21:40   #7676
Quote:
Loro0 kaže: Pogledaj post
Ta unutarnja tresavica (kod mene nema fizičke tresavice, već unutarnja tresavica, osjećaj titranja) nije popustila svih ovih dana. Jučer prije spavanja sam u glavi osjetila nešto kao bliceve i donijela odluku da definitivno više neću uzeti ni jednu kapsulu. Budući da sam cijeli život pod prevelikim stresom, nije mi jasno kako bi mi noradrenalin trebao pomoći kada adrenalina imam previše.
I ja imam previše adrenalina, zato meni odgovaraju smirujući AD-i i Misar za smirenje. Ja od Velafaxa nisam mogla spavati i cijeli dan sam bila kao na iglama na granici paničnjaka. Psihijatar me odmah skinuo s njega.
No recimo imam frenda koji je moja sušta suprotnost - tugaljiv, stalno pospan, jako depresivan. E njega je Velafax dignuo i bilo mu je super. Kužiš?
Dvojba is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2024., 11:31   #7677
Pozdrav, ljudi...
Vec dugo sam na terapiji za aksioznost (Zoloft 100 mg). Osjecam se realno dobro i taj lijek me doslovno vratio u život. Nedavno sam promjenio posao (stari me iscrpljivao psihicki kompletno) i sad sam upao u neku crnu rupu. Depra, tjeskoba, strah od novog dokazivanja, ljudi.. Poceo sam opet cvakati helexe (2, 3 po 50 mg dnevno) Uglavnom, da li se trebam zabrinuti jer ne zelim biti navucen na njih ili je to normalno dok ne zavrsi prilagodba na sve novo?
Hvala i drzite se svi ❤️
bogardus is offline  
Odgovori s citatom
Old Danas, 09:58   #7678
Dobar dan. Na sljedećoj sam terapiji(nedavno dobio) : Seroxat 30 mg 1,0,0 Calixta 15 mg 0,0,1 Lamictal 25 mg 1,0, 1, Leponex 25 mg 1,1,0, Leponex 100 mg 0,0,1 Xanax Sr 1 mg mg po potrebi i Rivotril 0,5 mg 1,1, 0. Dijagnoze su mi anksiozno depresivni poremećaj, akutni i prolazni psihotični poremećaj (u remisiji), i borderline. Što mislite o tolikoj terapiji i da li će pomoći?
__________________
The moment when you can actually feel the pain in your chest because your heart breaks down.
zecic is offline  
Odgovori s citatom
Old Danas, 10:26   #7679
Quote:
zecic kaže: Pogledaj post
Dobar dan. Na sljedećoj sam terapiji(nedavno dobio) : Seroxat 30 mg 1,0,0 Calixta 15 mg 0,0,1 Lamictal 25 mg 1,0, 1, Leponex 25 mg 1,1,0, Leponex 100 mg 0,0,1 Xanax Sr 1 mg mg po potrebi i Rivotril 0,5 mg 1,1, 0. Dijagnoze su mi anksiozno depresivni poremećaj, akutni i prolazni psihotični poremećaj (u remisiji), i borderline. Što mislite o tolikoj terapiji i da li će pomoći?

Nebitno je što mi mislimo o tolikoj terapiji. Imam frendicu koja pije sličnu ili još veću količinu. A hoće li pomoći, to će se tek vidjeti.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:35.