Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.07.2009., 08:04   #1
Omekšavanje tvrdog i žilavog mesa - govedina

Zrela govedina je po meni jedno od najukusnijih mesa međutim uvijek je problematična njegova tvrdoća. Rijetko da sam kada , osim bifteka (file) ,jeo meku govedinu.
Zanimaju me načini na koji se mogu omekšati ovi djelovi goveđeg mesa:

-ramstek
-meka strana buta ("meka" je samo naziv i ništa više)

Umakanje u ulju sam pokušao sa junetinom i daje rezultate , ali junetina je sama po sebi meka. Batinanje goveđeg mesa (ramsteka )nije mi se učinilo nešto uspješnim. Čuo sam za umakanje u mlijeku samo mi to nalikuje kao neka zafrkancija.

Kakva su vaša iskustva?
sumartin is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 08:57   #2
Quote:
sumartin kaže: Pogledaj post
Zrela govedina je po meni jedno od najukusnijih mesa međutim uvijek je problematična njegova tvrdoća. Rijetko da sam kada , osim bifteka (file) ,jeo meku govedinu.
Zanimaju me načini na koji se mogu omekšati ovi djelovi goveđeg mesa:

-ramstek
-meka strana buta ("meka" je samo naziv i ništa više)

Umakanje u ulju sam pokušao sa junetinom i daje rezultate , ali junetina je sama po sebi meka. Batinanje goveđeg mesa (ramsteka )nije mi se učinilo nešto uspješnim. Čuo sam za umakanje u mlijeku samo mi to nalikuje kao neka zafrkancija.

Kakva su vaša iskustva?
Zrela govedina nikada nije tvrda. Postoji suho i mokro zrenje (dry i wet aging) gdje enzimi raspadaju meso....imas kupiti "maturo" govedinu odnosno junetinu takvu u ducanu tipa Konzum. Radi je PIK Vrbovec. Ali u principu stara krava (govedina) nece biti meka kao junetina - zasto ne kupis junetinu?
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 09:08   #3
Quote:
sumartin kaže: Pogledaj post
Zrela govedina je po meni jedno od najukusnijih mesa međutim uvijek je problematična njegova tvrdoća. Rijetko da sam kada , osim bifteka (file) ,jeo meku govedinu.
Zanimaju me načini na koji se mogu omekšati ovi djelovi goveđeg mesa:

-ramstek
-meka strana buta ("meka" je samo naziv i ništa više)

Umakanje u ulju sam pokušao sa junetinom i daje rezultate , ali junetina je sama po sebi meka. Batinanje goveđeg mesa (ramsteka )nije mi se učinilo nešto uspješnim. Čuo sam za umakanje u mlijeku samo mi to nalikuje kao neka zafrkancija.

Kakva su vaša iskustva?
Umakanje u mlijeko nije zafrkancija- doista omekšava meso,iako su meni draže klasične marinade.To nije niš novo.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 11:01   #4
Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
Umakanje u mlijeko nije zafrkancija- doista omekšava meso, iako su meni draže klasične marinade.To nije niš novo.
Što nas dovodi do meni zanimljivog dijela teme:

marinade, pogotovo one za beefsteake.
Mnogi od nas su bili po tim stake house- ovima... Mnogi su i zapričavali konobare (guess who)
i ispitivali ih o marinadama u kojima drže meso, s obzirom da je ono često meko poput teletine.

Neki steakovi se drže u marinadi danima, a neki i tjednima.
Kako si doma priuštiti takvu ekskluzivu- kako napacati i koliko držati meso u pacu, kako bi bilo barem u steakehouse wannabe stanju, nakon iznošenja na stol?

Pitam- sastav paca i dužina pacanja.

Meso- govedina!
(event. junetina)....

(morat ću opet tamo, sve sam pozaboravljao, eto kad je čovjek škrt, pa ne želi uložiti u diktafon!)
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 11:06   #5
@d.d. kume imaš diktafon na mobištelu 100%

meni i dalje nije jasno kako ulje omekša meso?

znam za mlijeko (ubije mirise) i vino (alkohol omekša proteine), bijo mi jedam kemičar objasnio, ali sam zaboravio

ot.

di u zg ima za kupit govedine?
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 11:16   #6
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
@d.d. kume imaš diktafon na mobištelu 100%

meni i dalje nije jasno kako ulje omekša meso?

znam za mlijeko (ubije mirise) i vino (alkohol omekša proteine), bijo mi jedam kemičar objasnio, ali sam zaboravio


ot.

di u zg ima za kupit govedine?
Jedva da i tipke imam na mobitelima...

A ovo boldano.... a zamolit ću majdana da objasni, što drugo...
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 11:24   #7
@ d.d. šta furaš se na old skul

fakat bilo bi lijepo ako bi majdan onako fino napisao djelovanje kemije vs. goveđine

mada kad je govedina nakraju mehka ko' putar, zašto odma u startu ne jesti teletinu?
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 12:29   #8
ja vako:
nekoliko većih žlica maslinovog ulja ( može i suncokretovo),grubo mljeven papar,krupna morska sol,nekoliko kapi plavca,ostali začini po željama (kadulja,ružmarin,tučena ljuta paprika,smrekova boba).
Time se natrljaju odresci ,zatvore u posudu ili još bolje ( savjet Tome Špičeka) zamotati u pamučnu mokru slanu krpu. Ovisno o vrsti mesa držati u frižideru od 24 sata do 24 dana.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2009., 21:37   #9
Prst-dva debele odreske od buta ( ne tučene ) potopiti u ulje da potpuno prekrije meso ( radim to u Tupperware posudi ) te opteretiti nekim tanjurom da ne izviri iz ulja pa u hladnjak. Bez začina i bez soli ! Trajanje : od dva do tri tjedna. Važno je povremeno provjeriti da meso ne izviri iz ulja i ocijediti eventualnu sukrvicu koja se skupi na dnu posude. Prije pripreme na roštilju ili u tavi izvaditi 3-4 sata na sobnu temperaturu te začiniti netom prije pripremanja. Meso se može umjesto pripreme smrznuti te u razumnom roku utrošiti.
panorama is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:13.