Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.11.2015., 15:19   #61
jedno jednostavno i pitko predavanje o najnovijim pojmovima i činjenicama na zadanu temu , ima jako malu gledanost a zanimljivo je za poslušat

Predavač: dr.sc. Željko Svedružić

Sažetak predavanja:
Epigenetika je znanost o funkcionalnoj organizaciji ljudskog genoma. Funkcionalna organizacija ljudskog genoma opisuje kako se aktivnost naših gena prilagođava našoj okolini i našem ponašanju. Primjerice, učenje, uvježbane navike, ovisnost o ilegalnim narkoticima, ili kronični psihijatrijski poremećaji su neki primjeri prilagodbe aktivnosti naših gena našim životnim okolnostima. Razlike u ponašanju među jednojajčanim blizancima su idealan primjer kako epigentika i funkcionalna organizacija gena u našem mozgu može djelovati na nas.

Utjecaj epigenetike na ljudsko ponašanje, zdravlje i budućnost medicine - prvi dio (predavanje)
https://www.youtube.com/watch?v=7lbLe0IMsEk

Utjecaj epigenetike na ljudsko ponašanje, zdravlje i budućnost medicine - drugi dio (Q&A)
https://www.youtube.com/watch?v=DmHVkd5Avw0
babunovich is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2015., 22:21   #62
Pročitaj Dawkins: Sebični gen
Alist is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2015., 02:24   #63
genetika je biohemijska kombinacija ,a zivot ovisi o doticnoj kombinaciji koja je fromirana u genima
comtesse is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2015., 16:58   #64
Quote:
Alist kaže: Pogledaj post
Pročitaj Dawkins: Sebični gen
Bilo bi pozeljno da objasnis sto si shvatio iz spomenutog dijela..Sigurno imas misljenje o tome kako geni odrejuju pojedine osobe.
__________________
Veoma su ceste noci kad nemir neda usnuti.
Nemir koji je isprva sladak i drag,a sto duze zalazi u noc biva sve tezi i mucniji
- Ex Ponto
Daluge Klaipeda is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2015., 03:18   #65
Re

Kada nema tehnologiju koja može mijenjati gene, gen je naslijedio od roditelja, kojima mislim da postoji veliki utjecaj na naše živote. Prije svega, appearenc može utjecati, drugi neke osobe će biti naslijeđena od roditelja u većini slučajeva s genima, uključujući i neke loših kao biti plašljivi, treća neke bolesti se također može dobio od gena. I zle i dobre. Neki od tih nedostataka može pomoći moderne tehnologije poput lošeg ili mutirani gen mjestu s kemikalijama ili pomoć modifikacije isotope labeling. No drugi nemaju pristup takvim izmjenama. To je vrsta teško reći gen je dobar ili ne, jer donosi i ljudi s lijepim stvarima.
Joyall is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 01:45   #66
Quote:
Joyall kaže: Pogledaj post
Kada nema tehnologiju koja može mijenjati gene, gen je naslijedio od roditelja, kojima mislim da postoji veliki utjecaj na naše živote. Prije svega, appearenc može utjecati, drugi neke osobe će biti naslijeđena od roditelja u većini slučajeva s genima, uključujući i neke loših kao biti plašljivi, treća neke bolesti se također može dobio od gena. I zle i dobre. Neki od tih nedostataka može pomoći moderne tehnologije poput lošeg ili mutirani gen mjestu s kemikalijama ili pomoć modifikacije isotope labeling. No drugi nemaju pristup takvim izmjenama. To je vrsta teško reći gen je dobar ili ne, jer donosi i ljudi s lijepim stvarima.


Ako si se prijavio na forum zbog ovog posta - nisi trebao.
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2015., 13:25   #67
Kad su geni u pitanju zanima me evolucijsko objašnjenje nastanka menopauze kod žena.

Ukratko - osobine se prenose genima, dolazi do mutacija, ako nova mutacija omogućuje lakše preživljavanje ona se širi kroz populaciju.

Kako se menopauza mogla proširiti kroz ljudsku populaciju kada žene u menopauzi više nemaju djece, dakle nove gene ne mogu nikome prenijeti?
mravac8 is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2015., 18:19   #68
mene isto zanima kako žohari prenose gene koji prepoznaju otrovne mamce ako umru prije negoli se stignu razmnožiti

http://www.urbancult.hr/16843.aspx
babunovich is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2015., 18:51   #69
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Kad su geni u pitanju zanima me evolucijsko objašnjenje nastanka menopauze kod žena.

Ukratko - osobine se prenose genima, dolazi do mutacija, ako nova mutacija omogućuje lakše preživljavanje ona se širi kroz populaciju.

Kako se menopauza mogla proširiti kroz ljudsku populaciju kada žene u menopauzi više nemaju djece, dakle nove gene ne mogu nikome prenijeti?
Pa imaju iste gene tijekom cijelog svog zivota.
Quote:
babunovich kaže: Pogledaj post
mene isto zanima kako žohari prenose gene koji prepoznaju otrovne mamce ako umru prije negoli se stignu razmnožiti

http://www.urbancult.hr/16843.aspx
Pa oni koji nemaju te gene umru, a prezive oni koji ih imaju. Na kraju, s vremenom, ostanes sa onima koji imaju te gene. Obicna selekcija.

Rijec "nauceno" koja je u navodnicima te vjerojatno zbunjuje, nepotrebna je.
Abaddon0100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2015., 19:42   #70
Quote:
Abaddon0100 kaže: Pogledaj post
zivota.

Pa oni koji nemaju te gene umru, a prezive oni koji ih imaju.
jasno ako prežive, ali što kad su u pitanju moja i mnoga svjedočanstva da cijela populacija unutar jednog stambenog prostora pocrka , a nova ne trza na stari mamac

naravo uvik možeš reći pa netko je preživio, ali odakle mu ta sposobnost da izdrži ono što ubije bar 99% ostalih
babunovich is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2015., 21:34   #71
Quote:
Abaddon0100 kaže: Pogledaj post

Pa imaju iste gene tijekom cijelog svog zivota.
Pitala sam evolucijski mehanizam nastanka menopauze. Naime, ako se ne varam, ostali sisavci nemaju menopauzu, dakle menopauza je nastala kod ljudi negdje u tijeku evolucijskog procesa.

Možemo se složiti da su vjerojatno u jednom trenutku istovremeno postojali naši preci koji su nosili gene za menopauzu i oni koji nisu nosili te gene.

Zašto su preživjeli samo preci koji su ulazili u menopauzu? Zašto danas nemamo žene koje ulaze u menopauzu i koje ne ulaze? Što je uvjetovalo takvu selekciju da žene koje ne ulaze u menopauzu izumru? Menopauza ne nosi nikakve prednosti zbog koji bi žene koje nose gene menopauze preživjele a one žene koje ne nose ne bi preživjele.
mravac8 is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2015., 21:57   #72
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Pitala sam evolucijski mehanizam nastanka menopauze. Naime, ako se ne varam, ostali sisavci nemaju menopauzu, dakle menopauza je nastala kod ljudi negdje u tijeku evolucijskog procesa.

Možemo se složiti da su vjerojatno u jednom trenutku istovremeno postojali naši preci koji su nosili gene za menopauzu i oni koji nisu nosili te gene.

Zašto su preživjeli samo preci koji su ulazili u menopauzu? Zašto danas nemamo žene koje ulaze u menopauzu i koje ne ulaze? Što je uvjetovalo takvu selekciju da žene koje ne ulaze u menopauzu izumru? Menopauza ne nosi nikakve prednosti zbog koji bi žene koje nose gene menopauze preživjele a one žene koje ne nose ne bi preživjele.
Ono što znam je da su žene i nakon menopauze bile korisne za društvo u prvobitnim zajednicama jer su čuvale djecu.
Tako im se postepeno produžavao životni vijek.
Ostale životinje i nemaju neku posebnu ulogu nakon što izgube sposobnost reprodukcije.
__________________
Komm damit klar Kite dancing in a hurricane. 2+2=0 After all this time? Always. ♡
Nije nego
warpedcat is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2015., 23:06   #73
Quote:
warpedcat kaže: Pogledaj post
Ono što znam je da su žene i nakon menopauze bile korisne za društvo u prvobitnim zajednicama jer su čuvale djecu.
Tako im se postepeno produžavao životni vijek.
Ostale životinje i nemaju neku posebnu ulogu nakon što izgube sposobnost reprodukcije.
Žene u menopauzi jesu korisne društvu, ali to znači samo jedno - da je društvo našlo način kako će iskoristiti i žene koje su u menopauzi.

Na isti način je društvo koristilo i neplodne žene - brinule su se o djeci drugih žena i tako bile korisne. Kad već ne mogu imati svoju djecu.
mravac8 is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2015., 15:36   #74
Quote:
babunovich kaže: Pogledaj post
jasno ako prežive, ali što kad su u pitanju moja i mnoga svjedočanstva da cijela populacija unutar jednog stambenog prostora pocrka , a nova ne trza na stari mamac

naravo uvik možeš reći pa netko je preživio, ali odakle mu ta sposobnost da izdrži ono što ubije bar 99% ostalih
Pa populacija koja je pocrkala nema tu mutaciju, ova druga ima i zato ne trza. Ako su neki iz prve populacije imali tu mutaciju, onda oni nisu ni pocrkali.
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Pitala sam evolucijski mehanizam nastanka menopauze. Naime, ako se ne varam, ostali sisavci nemaju menopauzu, dakle menopauza je nastala kod ljudi negdje u tijeku evolucijskog procesa.

Možemo se složiti da su vjerojatno u jednom trenutku istovremeno postojali naši preci koji su nosili gene za menopauzu i oni koji nisu nosili te gene.

Zašto su preživjeli samo preci koji su ulazili u menopauzu? Zašto danas nemamo žene koje ulaze u menopauzu i koje ne ulaze? Što je uvjetovalo takvu selekciju da žene koje ne ulaze u menopauzu izumru? Menopauza ne nosi nikakve prednosti zbog koji bi žene koje nose gene menopauze preživjele a one žene koje ne nose ne bi preživjele.
Aha, nisam dobro shvatio pitanje u proslom postu.

Moze biti da pomaganjem svojim potomcima, znacajno povecavaju sansu za njihovo prezivljavanje. Znaci cost-benefit ide u stranu prestanka razmnozavanja te umjesto toga u stranu pomaganja vec postojecim potomcima.

https://en.wikipedia.org/wiki/Grandmother_hypothesis

I ljudi nisu jedina vrsta sisavaca koja prolazi kroz menopauzu.

http://www.livescience.com/22574-animals-menopause.html
Abaddon0100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2015., 01:02   #75
Quote:
babunovich kaže: Pogledaj post

Utjecaj epigenetike na ljudsko ponašanje, zdravlje i budućnost medicine - prvi dio (predavanje)
https://www.youtube.com/watch?v=7lbLe0IMsEk

Utjecaj epigenetike na ljudsko ponašanje, zdravlje i budućnost medicine - drugi dio (Q&A)
https://www.youtube.com/watch?v=DmHVkd5Avw0
jedno od pitanja koje je cura iz publike postavila dr.scu bilo je o preuzimanju osobina od donora organa i sad se sjetio kad sam pročto ovo

http://www.24sata.hr/sokantno/dobio-...acebook+status

drsc nije ni opovrgavao ni potvrdio teoriju
babunovich is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:26.