Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.11.2015., 16:28   #861
Ako ima ugovoren otkazni rok onda ga mora odraditi ukoliko se s poslodavcem drugačije ne uspije dogovoriti.
Mora ispoštivati ugovor o radu koji je s njima potpisala. Pretpostavljam da je prije potpisivanja ugovora isti pročitala i da je od početka znala za otkazni rok.

Prava na godišnji odmor se ne može odreći , ili joj poslodavac mora omogućiti da ga iskoristi ili joj ga mora platiti. I to se dvije strane mogu dogovoriti.

S obzirom da ima još uvijek važeći ugovor o radu, trebala je pri traženju drugog posla o tome voditi računa. Neka se pokuša kulturno dogovoriti.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2015., 20:51   #862
Quote:
noideas kaže: Pogledaj post
Prijateljica ima ugovor na određeno do 31.12., odlučila je dati otkaz jer je našla drugi posao.
Rekli su joj danas da mora odraditi 2 tjedna godišnjeg i onda još otkazni rok od 2 tjedna, dakle mjesec dana. Drugi posao ju neće toliko čekati.
Mora li ona ići na godišnji ili može tražiti naknadu za neiskorišteni godišnji, ili jednostavno ne iskoristiti godišnji odmor i otići bez naknade?
Je l prijateljica predala pisani otkaz? Pretpostavljam da je to odradila usmeno (ja ne znam zašt ljudi uopće znaju pisati ), pa sad nema nikakav dokaz o tome.
Neka ga preda u pisanom obliku i od tog trenutka joj se računa otkazni rok - pa i za vrijeme godišnjeg, ako poslodavac inzistira da ga iskoristi.

I kao što je rekla Darsey - kako se to idete dogovarati za novi posao, bez da uračunte koliki vam je otkazni rok?
Ili da okrenem drugačije pitanje - kako bi ti se dopalo frendici da ju šef spedalira s posla mimo svakog zakonskog otkaznog roka?
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2015., 12:01   #863
Pozdrav!
Djelatnik ima pravo na 24 dana GO u 2015. godini. Iskoristio je 6 dana i ostalih 18 dana ne želi na GO jer mu po njegovu mišljenju ne treba. Poslodavac ga šalje na GO ali on ne želi. Dal može radnik potpisat izjavu u kojoj se odriče godišnjeg i u kojoj ne traži naknadu za neiskorišteni GO. Dal je to zakonski?
BUMBLA is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2015., 12:24   #864
Ne.
I sudska praksa kaže da je to teža povreda radne obaveze, jer radnik odbija koristiti godišnji odmor prema nalogu poslodavca.
Imate mu pravo uručiti opomenu pred otkaz.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2015., 12:42   #865
Hvala!
BUMBLA is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2015., 22:06   #866
Pravo na godišnji

Osoba je prešla iz jedne firme u drugu. U prvoj firmi je bila zaposlena na određeno i dala otkaz kako bi se zaposlila u ovoj firmi na neodređeno. Godišnji u staroj firmi je iskoristila. Kada najranije ima pravo na korištenje godišnjeg u novoj firmi gdje je zaposlena za stalno i u kojem trajanju može biti taj godišnji?
početnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2015., 00:18   #867
Ne kužim baš poantu kave, al dobro...

Zavisi, ako nije bilo prekida - odmah, ako to poslodavcu odgovara.
Trajanje - razmjerni dio.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2015., 20:21   #868
Pozdrav, zanima me može li moj trenutni poslodavac birati ako sam ga obavijestio o sporazumnom raskidu radnog odnosa kako ću odraditi svoj preostali godišnji odmor?
Jer novi poslodavac mi kaže da nema prijenosa godišnjeg, i da mi to trenutni poslodavac mora dati (da iskoristim godišnji dokraja).

Kako sam u sporazumnom ugovoru dao otkaz, zanima me da li mogu birati na koji način ću iskoristiti svoj preostali godišnji ili poslodavac može birati da li će me isplatiti (tj. da bude plaćeni godišnji, tj. da moram raditi ako mu je gužva), ili mogu uzeti sve preostale dane da baš budem na godišnjem i ne radim, tj. sam to određujem?

Meni je otkazni rok po zakonu mjesec dana. Nisam točno shvatio (ako imam još 10-tak radnih dana preostalog godišnjeg odmr) koliko točno od tih mjesec dana moram zaista raditi? Znači li to da unutar tih mj dana ja mogu 10 dana izbivati (tj. biti na godišnjem) ?

Ovdje to nisam uspio isčitati, tj. nisam siguran:
http://www.moj-posao.net/Vijest/7006...aju-otkaza/11/

Hvala
with_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2015., 22:29   #869
Ako ti je otkazni rok mjesec dana, onda mjesec dana od kada si predao obavijest o otkazu ti rad kod sadašnjeg poslodavca i završava.
Hoće li ti on dati da u tih mjesec dana iskoristiš i tih 10 dana godišnjeg ili ne - ovisi kako njemu odgovara. Ako ga ne iskoristiš, mora ti ga platiti uz zadnju plaću.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2015., 07:05   #870
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Ako ti je otkazni rok mjesec dana, onda mjesec dana od kada si predao obavijest o otkazu ti rad kod sadašnjeg poslodavca i završava.
Hoće li ti on dati da u tih mjesec dana iskoristiš i tih 10 dana godišnjeg ili ne - ovisi kako njemu odgovara. Ako ga ne iskoristiš, mora ti ga platiti uz zadnju plaću.
Razumijem da, ali on može birati da li će me pustiti ili ću ga morati odraditi ako se njemu prohtije? On to može birati, to mu zakon dozvoljava bez obzira na moje želje kako da ga iskoristim? Ako bih ja baš htio iskoristiti recimo barem dio toga, ne mogu se pozvati na neko zakonsko pravo ako takvo postoji pa da je primoran da mi dopusti da zbilja i budem na godišnjem? U interesu mi je da zbilja i budem na godišnjem, tj. da ga ne odrađujem. Rekoh ne znam točno zakonske odredbe pa da provjerim da li imam pravo tako što tražiti ili je on u prednosti.

I drugo, radim tu preko 5 godina, no sporazumno sam pokrenuo otkazni rok. On mi bi trebao samim time biti mjesec dana najviše kako sam isčitao, zar ne?
with_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 22:38   #871
Ne, krivo si iščitao:
čl.122
4) dva mjeseca, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno pet godina

Doduše, može biti i kraće ako se ti i poslodavac tako dogovorite.
I ne, nema načina da ga "natjeraš" da ti omogući korištenje GO za vrijeme otkaznog roka - stvar njegove dobre volje kako će to riješe, korištenjem ili isplatom.
No dobra strana je da ćeš dobiti više godišnjeg na konto tog otkaznog roka
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2015., 00:12   #872
Pozdrav ljudi, jedno pitanje za pravnike ili bilo koga tko zna odgovor. Naime zaposlio sam se u jednoj zastitarskoj firmi 15.06. ove godine, po zakonu 15.12. nakon 6 mjeseci rada stjecem pravo na puni godisnji odmor. E sad mene zanima da li ja po zakonu moram jedan dio tog godisnjeg iskoristiti u tekucoj godini ili firma moze cijeli prebaciti u iducu godinu, dapace ne bih volio da me zakinu za nesto na sto zakonski imam pravo, pa eto ako netko zna nesto o tome ja sam unaprijed zahvalan.
jimbo11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2015., 17:52   #873
zdravo, može savjet?

počeo sam raditi 1.5. (petog) i tražio sam godišnji prije par dana ali ne daju jer kao traže nekoga da me zamjeni da dobijem svoj godišnji.

saznao sam da je to priča koju svima pričaju, ne traže oni nikoga da me zamjeni već u zadnju kažu da nisu uspjeli naći nikoga te da će mi isplatiti neku mizernu naknadu za godišnji.

šta da radim? s obzirom da će 1.12 (dvanaestog) biti punih 6 mjeseci da radim a ne želim da mi propadne to malo godišnjeg.

inače treba mi taj godišnji baš puno jer radim noćni terenski posao (svaku noć) plus dan po potrebi i u zadnje vrijeme je hladno a ja sam vani u svim vremenskim uvjetima sa minimum zaštite i smrzavam se.
deseti mjesec sam radio bez dana slobodnog i ne žele mi dati ta 4 dana nego su mi isplatili stotinjak kuna za to.
2+2=3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 00:05   #874
Quote:
jimbo11 kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudi, jedno pitanje za pravnike ili bilo koga tko zna odgovor. Naime zaposlio sam se u jednoj zastitarskoj firmi 15.06. ove godine, po zakonu 15.12. nakon 6 mjeseci rada stjecem pravo na puni godisnji odmor. E sad mene zanima da li ja po zakonu moram jedan dio tog godisnjeg iskoristiti u tekucoj godini ili firma moze cijeli prebaciti u iducu godinu
Nemaš pravo na puni godišnji, nego na razmjerni dio. Nakon 6 mjeseci si samo stekao zakonsko pravo da ga koristiš, ako si prije bio nezaposlen ili je prekid radnog odnosa bio duži od 8 dana.
A kada će ti ga dati, to je isključivo njihova odluka - ali ti moraju osigurati da ga iskoristiš do 30.06.2016.

Quote:
2+2=3 kaže: Pogledaj post
počeo sam raditi 1.5. (petog) i tražio sam godišnji prije par dana ali ne daju jer kao traže nekoga da me zamjeni da dobijem svoj godišnji.

saznao sam da je to priča koju svima pričaju, ne traže oni nikoga da me zamjeni već u zadnju kažu da nisu uspjeli naći nikoga te da će mi isplatiti neku mizernu naknadu za godišnji.

šta da radim? s obzirom da će 1.12 (dvanaestog) biti punih 6 mjeseci da radim a ne želim da mi propadne to malo godišnjeg.
Ista stvar kao i u odgovoru gore - dat će ga kad će njima odgovarati, jer to zakon prepušta poslodavcu, ali mu limitira do kada se treba iskoristiti.
I moraju ti ga omogućiti. Isplata naknade za GO, ukoliko radni odnos nije završio je protuzakonit.

Quote:
deseti mjesec sam radio bez dana slobodnog i ne žele mi dati ta 4 dana nego su mi isplatili stotinjak kuna za to.
Poslodavac ti mora omogućiti tjedno minimalno jedan dan odmora.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 11:13   #875
[QUOTE=kiss me;56338217]Nemaš pravo na puni godišnji, nego na razmjerni dio. Nakon 6 mjeseci si samo stekao zakonsko pravo da ga koristiš, ako si prije bio nezaposlen ili je prekid radnog odnosa bio duži od 8 dana.
A kada će ti ga dati, to je isključivo njihova odluka - ali ti moraju osigurati da ga iskoristiš do 30.06.2016.

Clanci 77 i 78 zakona o radu kazu da osoba nakon 6 mjeseci neprekidnog rada kod poslodavca ima pravo na godisnji odmor u trajanju od najmanje 4 tjedna
jimbo11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 17:18   #876
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
dat će ga kad će njima odgovarati, jer to zakon prepušta poslodavcu, ali mu limitira do kada se treba iskoristiti.
I moraju ti ga omogućiti. Isplata naknade za GO, ukoliko radni odnos nije završio je protuzakonit
Poslodavac ti mora omogućiti tjedno minimalno jedan dan odmora
i kako da ostvarim svoja prava? jer šef mulja i laže a ja znam da neće dati godišnji.
otkaza se ne bojim.
2+2=3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 18:43   #877
Molim pomoc. Naime, u 6.mj. sam dobila rješenje o rasporedu godišnjeg odmora za ovu godinu.
U 8.mj. sam napunila 2 god staža čime prema našem pravilniku ostvarujem pravo na još 2 dana godišnjeg. No ono što me muci, jest sto tvrde da je moj broj dana vec utvrden i da ce mi ta dodatna 2 dana priznati tek za iducu godinu.

Zar ne bih trebala mi se pribrojiti ta dva dana od trenutka kada sam ih ostvarila, a ne da cekam jos 10mj.
1503 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2015., 00:30   #878
Quote:
jimbo11 kaže: Pogledaj post
Clanci 77 i 78 zakona o radu kazu da osoba nakon 6 mjeseci neprekidnog rada kod poslodavca ima pravo na godisnji odmor u trajanju od najmanje 4 tjedna
Kako vi selektivno čitate zakon
Kaže 4 tjedna u kalendarskoj godini.

Quote:
2+2=3 kaže: Pogledaj post
i kako da ostvarim svoja prava? jer šef mulja i laže a ja znam da neće dati godišnji.
otkaza se ne bojim.
Inzistiraj na svom slobodnom danu
A što se tiče godišnjeg, ako ni do 6, mjeseca ne dobiješ rješenje o njemu, prijavi ga inspekciji rada. No propazi kad potpisuješ paltne liste da ti u njih ne uvali obračun ko da si bio na godišnjem.

Quote:
1503 kaže: Pogledaj post
Molim pomoc. Naime, u 6.mj. sam dobila rješenje o rasporedu godišnjeg odmora za ovu godinu.
U 8.mj. sam napunila 2 god staža čime prema našem pravilniku ostvarujem pravo na još 2 dana godišnjeg. No ono što me muci, jest sto tvrde da je moj broj dana vec utvrden i da ce mi ta dodatna 2 dana priznati tek za iducu godinu.

Zar ne bih trebala mi se pribrojiti ta dva dana od trenutka kada sam ih ostvarila, a ne da cekam jos 10mj.
A kak da ja znam šta piše u pravilniku tvoj firme?
Mora biti specificirano
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2015., 09:24   #879
[QUOTE=kiss me;56360199]Kako vi selektivno čitate zakon
Kaže 4 tjedna u kalendarskoj godini.


Ok, moze li neko laicko pojasnjenje tih tocaka. Hvala unaprijed :-)
jimbo11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2015., 00:16   #880
Quote:
jimbo11 kaže: Pogledaj post
Ok, moze li neko laicko pojasnjenje tih tocaka. Hvala unaprijed :-)
To znači da za svaku kalendarsku godinu - to je 12 mjeseci ili godina dana, kako hoćeš, imaš pravo na 4 tjedna godišnjeg.
Kako se godišnji odmori obračunavaju za razdoblje od 01.01. do 31.12., ako nisi radio tu cijelu godinu kod tog poslodavca, imaš pravo na razmjerni dio.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:03.