Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Rastave

Rastave Read me first

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.10.2007., 22:17   #1
Kada djetetu reći istinu?

ovo radim pvi put u životu. ali valjda za sve postoji prvi put. ne znam koga da ovo pitam pa ću pitati sve vas koji to možda znate ili ste doživjeli.

imam malu curicu, 6 godina. njen otac i ja smo bili high school sweathearts ( naravno sada ne znam što me vezalo za tog čovjeka ali to nije sada tema). uglavnom bili smo skupa dok on nije zaglibio u drogu, otišao na tri godine, pa opet na godinu, i tako već to traje. mi smo rastavljeni i meni on ne predstavlja ništa, osim što s svaki put kad pomisim na njega pitam što te ljude tjera da to čine. međutim mojoj curici on predstavlja puno. o njemu priča kao o junaku, najjačem čoveku na svijetu, čeka ga da dođe, a meni je teško. naravno nikada ne bi željela da ona osjeti negativne emocije između nas.

međutim da li da joj kažem i kada, u kojem uzrastu, da je razlog što joj roditelji nisu skupa, droga i ovisnost njenog oca?

hvala puno ako mi netko nešto odgovori, i budite mi svi skupa happy......
tea 79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 22:53   #2
Au! Ovo je ... teško.
Kad sam pročitala naslov gotovo odmah sam bila spremna reći - NE SKRIVAJ pred djetetom NIŠTA. Ali ... u ovom slučaju bih ipak - sačekala. U ovom trenu njoj trebaju "idealni" roditelji, tj. heroji. Djeca dok su mala - idealiziraju i ne vide mane svojih roditelja. Mislim da bi joj takvi podaci mogli napraviti zbrku u glavi. Možda negdje kad malo poodraste? Tamo - 5. ili 6. osnovne... Mislim da je najbolje da se na kraju posavjetuješ s nekim dječjim psihologom (recimo - u školi kad krene u školu...). Za sad definitivno - ne bih se upuštala u takve razgovore na tvom mjestu. Možda griješim...
__________________
Vidiš, godine nas obrade različito... Nekom postane važno s kim će leći, a nekom s kim će se probuditi
daru is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 23:22   #3
nista ne odbacuj, ni jednu mogucnost

mozda se nikada nece vratiti, a mozda, mozda ipak jednog dana dodje nov i izvucen iz pakla droge. onda ce doista i biti heroj.

za sada, mislim da si mozda zelis olaksati situaciju u kojoj malena nema oca kraj sebe, pa tu cjelokupnu odgovornost prebaciti na oca kojeg nema. ali za dijete si i ti odgovorna, a gurati ga prije vremena u nesto sto ne moze razumjeti je opasno.

djetetu pricu treba polako priblizavati , onoliko koliko je spremno prihvatiti za svoju dob (kad je vec tako da ga ne mora gledati kako se unistava, a to je, priznat ces dobro )

sigurna sam da bi tata zelio da je sad s tobom, ali ne moze, jer je daleko i bolestan je. to je za njenu dob, mislim, dovoljno i vrlo iskreno, a ne stvara u djetetu jaki osjecaj odbacenosti.
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 01:38   #4
Moj savjet bi ti bio da ne ubijas sliku oca u njenoj glavi. Ako itko to mora napraviti, neka to bude on. Jedino sto bi po mom ti trebala napraviti je pripremati je na to da suocavanje sa stvarnoscu bude sto bezbolnije jednog dana.
__________________
Nemam potpis
Korry is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 21:24   #5
Najbolje ti je nikad ali NIKAD ne govoriti djetetu protiv drugog roditelja (znam da je teško). Dijete će otkriti samo istinu kad za to bude dovoljno zrelo (nisu djeca bedasta - to je vrlo brzo). Kad dijete otkrije istinu ostavi njega nek vadi vruće kestene iz vatre. Ako se ti sad (ili kasnije) upetljaš u objašnjavanje njegove ovisnosti riskiraš da jednog dana on sve preokrene u svoju korist i da te oblati pred djetetom. Nikad neznaš, to su samo djeca, potkupljiva, mlada, mala, nezrela, ranjiva, željna ljubavi... A on je heroj, tata... Ne diraj još u to! I sretno!
winnerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 09:52   #6
ja isto mislim da se s takvim stvarima ne treba žuriti. pričekaj do neke dobi od 15, 16 ili više godina kad bude znala što je to sve skupa i kad bude mogla razumjeti, i to jedino kad ona potegne pitanje njega.
Žulaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 10:04   #7
Ovo je vrlo osjetljivo. Slažem se da za sad maloj ništa ne govoriš, no za ovakve stvari ti je bolje otići po savjet dječjeg psihologa . I ne bih joj spomenula da je tata bolestan jer obzirom na viziju koju ona ima o njemu i potrebu za njim,tim veću što nije s njom - moglo bi se dijete bespotrebno opteretiti brigom ili strahom za oca...
Nyah is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2007., 23:50   #8
Moja prijateljica svojoj kćeri nije rekla ništa. Znala je koliko ljubavi daje, znala je da joj je mala privržena i pustila je vremenu da učini svoje. On, budući je isto bio narkoman malo je dolazio malo nije, malo je plaćao alimentaciju, malo nije; kad bi bio u plusu kupovao je maloj preskupe igračke, kad nije imao za drogu nestao bi. Iz godine u godinu sve rapidnije je propadao, a kako je propadao tako se maloj rušila slika o tati. Moja prijateljica je pratila njeno ponašanje i u momentu kad joj se dijete učinolo nervozno zbog odlaska vani sa ocom posjela ju je i razgovarala s njom. Mala je rekla da ne voli tatino društvo i da je ljuta na njega. Slijedeći put po povratku od sastanka sa ocem se povukla u svoju sobu a kad je majka došla sjedila je na krevetu i rekla je: moj tata je drogaš. Imala je oko 10 godina kad je shvatila.

Sjećaš se kad si bila mala da si točno znala tko je kakav. Da je baka od mame super, a da je od tate samo jedna otrovna babetina. Da je ta i ta tetka odlična osoba i prava mama a da je njen muž prasac. Djete razumije energije. I to puno bolje nego odrasli. U jednom momentu će sama shvatiti, ali ti budi uz nju cijelo vrijeme i prati pomno promjene u njemom ponašanju. I prati pomno propadanje kod tog čovjeka i kad će postati nesigurno je puštati s njim. Šta nislim da je puno veći problem nego njeno trenutno idealiziranje oca.
tatyana39 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2007., 22:35   #9
čini mi se da je to najbolje tatyana! ja ću biti tu da joj pomognem i da je podržim. ako bilo što sada kažem to je prerano, i mogu u njoj samo stvoriti strah za oca. možda sada ona to pogrešno shvati, pa kako kaže winnerica, možda to stvori samo granicu između nas dvije i okrivljivanje.

ja ću joj biti podrška, njena stijena, a vrijeme će pokazati svoje.
i u pravu si tatyana, veći je problem u kojem trenutku je opasno da ide s njim nego to što ga idealizira! znam da ću sve to morati pratiti cijeli život, u kakvom je on stanju i kako to može utjecati na nju. to umara, ali to moram. za nju. do onog momenta kada sama shvati i kad joj budem to morala pobliže objasniti.
vrijeme je na našoj strani ponovno!

hvala puuno......svi ljudi u našoj okolini su previše uključeni u ovo da bi mi dali objektivan savjet. vi ste mi pomogli...

divni ste svi i jako pametni hvala.....
tea 79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2007., 07:59   #10
Nešto ipak treba reći. Mislim da je najbolje istinu. Tata je ovisnik, a ovisnost je bolest. Dakle, tata je teško bolestan, to je dovoljno za dijete, a liječenje će trajati dugo i za to vrijeme tatu će viđati rijetko.
zvucicev is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2007., 12:40   #11
Quote:
zvucicev kaže: Pogledaj post
Nešto ipak treba reći. Mislim da je najbolje istinu. Tata je ovisnik, a ovisnost je bolest. Dakle, tata je teško bolestan, to je dovoljno za dijete, a liječenje će trajati dugo i za to vrijeme tatu će viđati rijetko.
Sa ovim se slažem. Mislim da je istina uvijek najbolja.
manitusha is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2007., 13:20   #12
samo da dodam jos i svoj potpis
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2007., 13:31   #13
Tea, reci joj kad bude pitala o tome, izravno ili neizravno. I doziraj joj informacije prikladno uzrastu i onome sto je dijete te dobi u stanju shvatiti. Kako su drugi vec napisali, neutralno (bez da ocrnjujes oca) i sucutno. No, ja svakako ne bih opterecivala dijete ikakvim informacijama o ocevim problemima sve dok djevojcica sama ne pokaze da joj nekakva informacija treba.
Slazem se da je za pocetak dovoljno reci da je otac zapravo bolestan i da se lijeci.
Sretno.
goblena is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2007., 16:10   #14
Quote:
tea 79 kaže: Pogledaj post
ovo radim pvi put u životu. ali valjda za sve postoji prvi put. ne znam koga da ovo pitam pa ću pitati sve vas koji to možda znate ili ste doživjeli.

imam malu curicu, 6 godina. njen otac i ja smo bili high school sweathearts ( naravno sada ne znam što me vezalo za tog čovjeka ali to nije sada tema). uglavnom bili smo skupa dok on nije zaglibio u drogu, otišao na tri godine, pa opet na godinu, i tako već to traje. mi smo rastavljeni i meni on ne predstavlja ništa, osim što s svaki put kad pomisim na njega pitam što te ljude tjera da to čine. međutim mojoj curici on predstavlja puno. o njemu priča kao o junaku, najjačem čoveku na svijetu, čeka ga da dođe, a meni je teško. naravno nikada ne bi željela da ona osjeti negativne emocije između nas.

međutim da li da joj kažem i kada, u kojem uzrastu, da je razlog što joj roditelji nisu skupa, droga i ovisnost njenog oca?

hvala puno ako mi netko nešto odgovori, i budite mi svi skupa happy......
reci istinu, nemoj da kasnije sazna i zamrzit će oboje...
__________________


...Jer moj je život igra bez granica...Umorna priča...
...Trganje stranica...Na kojim ništa ne piše...
...Jer moj je život vječito padanje...
Web Darky is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2007., 18:51   #15
Svraćam pażnju sugovornicima da curica ima tek 6 godina.
Za dijete je najbolje kada se nastoji SVE prilagoditi njegovoj starosnoj dobi- ponaśanje, igre, priće, pażnja itd.
Djetetu u tim godinama ne bi se smjelo ruśiti njegov vlastiti svijet jer to bi moglo negativno utjecati na njega i njegov budući żivot.

Za Vas koji tvrdite da bi joj se morala reći istina ajde da okrenemo ovu priću jer i takve se deśavaju:

Śta da ova ista djevojćica żivi sa tatom koji se je rastavio od njene mame jer se je kur.ala i dalje to radi. Za djevojćicu njena mama je sve naj naj bolje na svijetu.

Da li joj tata treba reći istinu i kada?
__________________
AUTOBANIRAN - iz vlastitog izbora vise ne sudjelujem na forum.hr u znak protesta, radi nezasluzenog kartona od 100 bodova, koji me je direktno odveo u moj prvi ban.
Ponosan sam, da je moj kompletni post „vrijedan” 100 bodova, bio odbrana nevine Djece od tih politicara, koji ne donose zakone u prilog dobra Djece, nego njih samih, tj da im takvi zakoni generiraju dodatne glasove na izborima.
Benny is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2007., 18:57   #16
pa sad joj sigurno ne bi trebala reći...ali ne bi ni trebala puštati da ona živi u takvom mišljenju cijeli život...16-18 godina bi bilo pravo vrijeme...tada više neće biti dijete i moći će to prihvatiti...ali u svakom slučaju, kad god joj kažeš to je dvosjekli mač...
 
Odgovori s citatom
Old 20.10.2007., 19:14   #17
dijete samo treba shvatiti da nešto nije u redu, i tek onda joj, možda, treba reći.
sa 6 godina je još daleko daleko premalena da shvati što je droga i zašto tata često nestaje.
__________________
I better work with sugar than the whip.
tatiana is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2007., 19:39   #18
Quote:
zvucicev kaže: Pogledaj post
Nešto ipak treba reći. Mislim da je najbolje istinu. Tata je ovisnik, a ovisnost je bolest. Dakle, tata je teško bolestan, to je dovoljno za dijete, a liječenje će trajati dugo i za to vrijeme tatu će viđati rijetko.
Odlično.
Ovo je odgovor.
Jasno, kratko, dozirano. Informacija.
Na pitanja djeteta odgovarat na isti način. Bez optuživanja oca.
Dijete ima pravo znati. Saznati od majke, ne od okoline.

Vi koji ste protiv, zapitajte se kakve posljedice mogu biti, ako se istina sazna od drugog.

Kada reći? Prije nego je počne drmat pubertet, to je jedino sigurno.
Savjetovat se s psihologom o načinu i vremenu.
Ni od koga ne prihvatit "ne reći" ili čekati da samo posumnja.


Quote:
benny kaže: Pogledaj post
Śta da ova ista djevojćica żivi sa tatom koji se je rastavio od njene mame jer se je kur.ala i dalje to radi. Za djevojćicu njena mama je sve naj naj bolje na svijetu.
Da li joj tata treba reći istinu i kada?
Treba, prije nego što je čuje od drugih.

Razmišljajte uvijek... ako dijete istinu čuje od okoline, onda gubi sigurnost u oba roditelja.
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2007., 19:45   #19
Quote:
colour kaže: Pogledaj post



Treba, prije nego što je čuje od drugih.
6 godiśnjem djetetu???
__________________
AUTOBANIRAN - iz vlastitog izbora vise ne sudjelujem na forum.hr u znak protesta, radi nezasluzenog kartona od 100 bodova, koji me je direktno odveo u moj prvi ban.
Ponosan sam, da je moj kompletni post „vrijedan” 100 bodova, bio odbrana nevine Djece od tih politicara, koji ne donose zakone u prilog dobra Djece, nego njih samih, tj da im takvi zakoni generiraju dodatne glasove na izborima.
Benny is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2007., 20:00   #20
Quote:
benny kaže: Pogledaj post
6 godiśnjem djetetu???
Bez obzira na koji slučaj misliš, onaj pokretačice threda ili onaj koji si ti spomenula....

Istinu treba reći.
Istinu treba reći onaj drugi roditelj.

Ispravak:
Istinu treba reći osoba koja je u tom trenutku emocionalno najbliža djetetu (nije uvijek roditelj).

Kada?
Prije nekog drugog, dakle i šestogodišnjem djetetu.
Kojim riječima?
Primjereno dobi, znači (između ostalog) i mogućnosti razumijevanja djeteta.
Tražiti savjet psihologa obavezno.

A što misliš da je čuti od npr. nekog drugog djeteta da mu je majka kurva ili otac narkoman primjereno dobi???
I da će to biti izrečeno biranim riječima. I da će se birat vrijeme???

Neće.
Neće.
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:05.