Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.02.2013., 09:39   #2021
Hvala na odgovoru. Vidjela sam da je korišten na majčinoj samo 0,5 jer vjerojatno nije napomenula u firmi da je to treće dijete pa ću joj to ispraviti na 1,00.
Kako će na Poreznoj znati da je to njoj treće dijete i da je ostalo dvoje na ocu, pretpostavljam da bi možda trebalo vjenčani list i rodni za ostalo dvoje djece?
klara6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2013., 12:12   #2022
Najbolje joj je neka odnese istovremeno obje porezne prijave; i za sebe i za muža. Onda će joj tamo u poreznoj točno u kompjuteru provjeriti te koeficijente za djecu. Vjenčani list ne treba, dovoljni su rodni listovi za djecu. Iz njih se vide podaci o roditeljima.

Al mislim da može i po svom i muževom oibu telefonom provjeriti. Ima onaj 0800 telefon na stranici porezne i neka nazove.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2013., 15:55   #2023
Tata mi je umirovljenik koji prima ino mirovinu na devizni račun, doma dobiva poštom hr mirovinu. Nema otvoren nigdje tekući račun. Što pišem u prijavu pod broj računa?
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2013., 16:02   #2024
I još jedno pitanje - kad smo davali IP obrazac za ino mirovine, nismo trebali navoditi prvi i drugi mjesec. Tek su se gledale mirovine od 3.mj. Jel onda ni u godišnjoj prijavi nemam iznose prva dva mjeseca? Što onda s odbitkom za ta dva mjeseca?
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2013., 17:52   #2025
pozz...u 8 mj 2012 brat mi se zaposlio i predaje prijavu za porez...i brat i ja smo oboje bili prijavljeni na očevoj kartici... , ja sam sada na pripravnickom stazu a otac mi je u mirovini...brat je uredno popunio prijavu i odneo u poreznu i tamo su mu rekli da i tata mora predat obrazac za prijavu..stim da ja sebe moram navesti na prijavi kao da sam uzdrzavani clan..zanima me sto jos na onih 9 str tata treba popuniti osim osnovnih podataka..i sto treba priloziti uz prijavu?...pa ako tko zna molim za pomoc..unaprijed hvala..
anavi6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2013., 08:50   #2026
Trebam pomoć oko Porezne prijave.

Dobio sam divendu u prošloj godini od 5 različitih kompanija. Svi DOH obrasci koje sam našao na netu imaju samo 3 retka za unos tvrtki i datoteke su zaključane za editiranje pa ne mogu dodati još 2 retka. Pokušao sam ih čak kontaktirati međutim bezuspješno.
Kako da popunim prijavu? Ima li netko kakav savijet?

Jel bi prošlo da ja unesem samo 3, ali uz prijavu priložim sve pa da porezna sama i njih uzme u obzir?
__________________
Jel Kedžo ispo?
-haf- is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2013., 09:58   #2027
Molim pomoć; moja kćer prvi puta prijavljuje porez (student servis i rad na izborima), ima potvrde o isplaćenom primitku.
Pitanje: treba li vaditi onu neku Karticu poreza u Poreznoj upravi?
Ja sam, davno, morala izvaditi tu neku karticu, to je onak žučkasti papir s crvenom tablicom i podacima o odbicima... Ne znam za što služi, knjigovođa je nikad ne traži kad radi prijavu.
Ali jel to ipak treba izvaditi i moja kćer ili se predaje samo formular plus potvrde o isplaćenom primitku?
Hvala
Didonela is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2013., 15:22   #2028
Molim pomoć! Imam potvrdu o isplaćenom primitku, dohotku, uplaćenom doprinosu, porezu na dohodak u 2012. god po osnovi sezonskog zapošljavanja (konkretno, berba duhana), isplatitelj je OPG, a porezni obveznik fizička osoba. Molim Vas ako netko zna jel to treba navesti pod Drugi dohodak (r.br.8-ostali primici) ??ili u neku drugu rubriku na obrascu porezne prijave?? hvala!
tihana21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2013., 15:53   #2029
Molila bih da mi pomognete kod popunjavanja porezne prijave,
Osoba je dio godine bila na porodiljnom te primila naknadu sa zavoda.
Da li se ta naknada u poreznoj prijavi treba upisati u rubriku pod primitke ili samo isplaćen iznos sa IP obrasca?
Puno hvala!
valentina33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2013., 18:32   #2030
pitanjce, naime, firma mi uplaćuje dodatno zdravstveno osiguranje, ne dopunsko, pa me zanima uzima li se to kao porezna olakšica?
tarmiqua is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2013., 18:52   #2031
Quote:
kadoka kaže: Pogledaj post
Molim pomoć. Jedna osoba me zamolila da joj napravim poreznu prijavu, ona je u mirovini, i preko ljeta je imala podstanare, turiste, i ima evidenciju o dobitku i uplaćenom porezu. Da li se i gdje to upisuje kod porezne prijave? Puuuno hvala unaprijed!
ako paušalno plaća porez na to iznajmljivanje ne može unijeti u poreznu prijavu,
ako ne plaća paušal, to bi bio dohodak od imovine, nije dužna podnijeti prijavu ali može ako izračuna da joj se isplati



Quote:
anavi6 kaže: Pogledaj post
pozz...u 8 mj 2012 brat mi se zaposlio i predaje prijavu za porez...i brat i ja smo oboje bili prijavljeni na očevoj kartici... , ja sam sada na pripravnickom stazu a otac mi je u mirovini...brat je uredno popunio prijavu i odneo u poreznu i tamo su mu rekli da i tata mora predat obrazac za prijavu..stim da ja sebe moram navesti na prijavi kao da sam uzdrzavani clan..zanima me sto jos na onih 9 str tata treba popuniti osim osnovnih podataka..i sto treba priloziti uz prijavu?...pa ako tko zna molim za pomoc..unaprijed hvala..
osobne podatke, tebe kao uzdrž.člana na str.1, iznos mirovine na str.2 ,
priložiti potvrdu o isplaćenoj mirovini u 2012.

Quote:
-haf- kaže: Pogledaj post
Trebam pomoć oko Porezne prijave.

Dobio sam divendu u prošloj godini od 5 različitih kompanija. Svi DOH obrasci koje sam našao na netu imaju samo 3 retka za unos tvrtki i datoteke su zaključane za editiranje pa ne mogu dodati još 2 retka. Pokušao sam ih čak kontaktirati međutim bezuspješno.
Kako da popunim prijavu? Ima li netko kakav savijet?

Jel bi prošlo da ja unesem samo 3, ali uz prijavu priložim sve pa da porezna sama i njih uzme u obzir?
više puta se ponavlja pitanje ,
nema pametnog odgovora. mislim da trebaš zbrojiti svih 5, jer kasnije tu cifru zbrajaš na ukupan dohodak.
u svakom slučaju priloži kakvo pojašnjenje, ili napiši nešto u napomenu doh-a

Quote:
Didonela kaže: Pogledaj post
Molim pomoć; moja kćer prvi puta prijavljuje porez (student servis i rad na izborima), ima potvrde o isplaćenom primitku.
Pitanje: treba li vaditi onu neku Karticu poreza u Poreznoj upravi?
Ja sam, davno, morala izvaditi tu neku karticu, to je onak žučkasti papir s crvenom tablicom i podacima o odbicima... Ne znam za što služi, knjigovođa je nikad ne traži kad radi prijavu.
Ali jel to ipak treba izvaditi i moja kćer ili se predaje samo formular plus potvrde o isplaćenom primitku?
Hvala
ona će to izvaditi kad se prvi put zaposli
u slučaju da je zaradila više od 10966 kn, a netko ju je koristio kao olakšicu, i taj netko treba podnijeti poreznu prijavu.

Quote:
tihana21 kaže: Pogledaj post
Molim pomoć! Imam potvrdu o isplaćenom primitku, dohotku, uplaćenom doprinosu, porezu na dohodak u 2012. god po osnovi sezonskog zapošljavanja (konkretno, berba duhana), isplatitelj je OPG, a porezni obveznik fizička osoba. Molim Vas ako netko zna jel to treba navesti pod Drugi dohodak (r.br.8-ostali primici) ??ili u neku drugu rubriku na obrascu porezne prijave?? hvala!
kakav je bio ugovor sa poslodavcem, ugovor o djelu ili ugovor o radu?
meni se čini da je ovo potvrda za drugi dohodak ( odnosno da je bio ug.o djelu)

Quote:
valentina33 kaže: Pogledaj post
Molila bih da mi pomognete kod popunjavanja porezne prijave,
Osoba je dio godine bila na porodiljnom te primila naknadu sa zavoda.
Da li se ta naknada u poreznoj prijavi treba upisati u rubriku pod primitke ili samo isplaćen iznos sa IP obrasca?
Puno hvala!
samo cifra sa ip obrasca
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2013., 18:55   #2032
Quote:
tarmiqua kaže: Pogledaj post
pitanjce, naime, firma mi uplaćuje dodatno zdravstveno osiguranje, ne dopunsko, pa me zanima uzima li se to kao porezna olakšica?
ne
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2013., 19:37   #2033
@knjiza ajde molim te pomoć...

Umirovljenik, rezident HR, prima mirovinu 1.500 kn od HZMO, i ino mirovinu 400 kn iz BiH.

Budući da je to manje od osobnog odbitka jasno mi je da nema obvezu plaćanja poreza, ali da li je obveznik predaje godišnje prijave ?

Meni se čini da jest, ali molim te potvrdi jesam li u pravu ?

Hvala unaprijed.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2013., 19:38   #2034
Thumbs up

knjiza, hvala na odgovoru, da bio je ugovor o djelu. zahvaljujem još jednom, divna si/divan si!
tihana21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2013., 19:46   #2035
knjiza

Puno hvala!
valentina33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2013., 20:06   #2036
hvala na odgovoru knjiza..
anavi6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2013., 20:13   #2037
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
@knjiza ajde molim te pomoć...

Umirovljenik, rezident HR, prima mirovinu 1.500 kn od HZMO, i ino mirovinu 400 kn iz BiH.

Budući da je to manje od osobnog odbitka jasno mi je da nema obvezu plaćanja poreza, ali da li je obveznik predaje godišnje prijave ?

Meni se čini da jest, ali molim te potvrdi jesam li u pravu ?

Hvala unaprijed.
ja isto mislim da mora podnijeti prijavu, jer po ug.sa BiH, Hrvatska oporezuje rezidente, on ima dva istovremena primitka i odatle obveza podnošenja, a za 2012. mislim da je fulao i obvezu plaćanja predujmova, pa i po tom pravilu ima obvezu podnošenja.
što se tiče obveze plaćanja poreza u biti je morao do 6 mj plaćati porez na ovih 400 kn, tek tada su uveli mogućnost da onaj tko dokaže da mu sve mirovine skupa ne prelaze 3400 ima pravo ne obračunavati i uplaćivati porez. a u periodu 03-06 mj 2012. je bilo obavezno. bar ja to tako čitam.
pošto njemu nema štete od podnošenja prijave, nek ju podnese, što drugo
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2013., 20:27   #2038
i to me podsjeti na pitanje moire67
ako su ukupni primici manji od godišnje olakšice onda nema obvezu podnošenja,
ako su veći onda ima, i tada ima pravo uračunati porez plaćen u njemačkoj ( i tu ima još detalja)
(+ treba uzeti u obzir kakav je tip mirovine...)

za ništa od ovog oko ino mirovina nisam 100 % sigurna
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2013., 22:35   #2039
Evo nešto malo o problematici mirovina:
http://www.rrif.hr/Oporezivanje_inoz...35-vijest.html
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 09:18   #2040
Za te inozemne mirovine, moram li baš imati potvrdu iz banke o uplatama 1.1.-31.12. ili mogu kopirati mjesečne izvode? U pravilniku stoju samo "isprave iz kojih je vidljiv datum uplate" pa bi to bio i mjesčni izvod, zar ne? Eto banke dobile priliku da još koju uslugu naplate pa bih to izbjegla ako mogu
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:17.