Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.08.2017., 23:50   #4341
Dragi ljudi, otvorila sam obrt (jedina djelatnost) početkom godine i još uvijek nisam dobila porezno rješenje. Jel me treba hvatati panika?
ljubaznagospodja is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 08:25   #4342
Možda nije pravo mjesto ali...

Dali ulični zabavljaći (Klaun, magic show...) koji ništa ne prodaju već "dijele" uz to da ih prolaznici mogu počastiti ubacivanjem u posudicu/šešir ... trebaju imati otvoren porez i plaćati porez na to ?
curva-tamburello is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 11:33   #4343
Quote:
anemovic kaže: Pogledaj post
Hvala na prvom odgovoru, pod 2. mi piše 228,00kn?
I meni isto tako, obrt otvoren prije mjesec dana.
Hannah87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 17:24   #4344
Ne brinite se, stornirat će vam to. I meni je tako donedavno stajalo zaduženje za skoro godinu dana pa je stornirano. Nego drugo pitanje, paušalac sam naravno i dali mi se isplati s računa obrta isplaćivati si plaću na moj osobni tekući račun (pbz -> erste) i kako porezna to gleda? kao dvostruki primitak ili šta? Vidim da prate sad sve račune
jerrycro is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2017., 19:18   #4345
Quote:
jerrycro kaže: Pogledaj post
pozdrav, paušalac sam s građevinskim obrtom te sam dosad jedini bio uposlenik, uposlio bi sad novu osobu, kakvi mi obrasci trebaju da vodim, odnosno koji papiri ? pošto asm vodim ovu knjigu primitaka i plaćam račune državi, zanima me popis dokumenata koji bi morao voditi za još jednog zaposlenika
radnika morate prijaviti na mirovinsko i zdravstveno osiguranje te predavati joppd obrasce svaki mjesec za placu. trebat ce vam neki program za obracunavanje placa te certifikat za slanje obrazaca u poreznu upravu. mozda da se raspitate kod nekog knjigovodje u blizini da vam detaljnije objasni.

jerrycro ovo za placu je vise puta receno da neke banke gledaju na to kao na isplacenu placu a neke ne (ako sebi isplacujete samo u svrhu nekog mozebitnog kredita nekad u buducnosti). mislim da u poreznoj to ne vide kao dvostruki primitak, iako znam za sigurno da npr. devizni i kunski racun od obrta vide kao jedan pa kad se devize prebacuju na kunski primitak se udupla
fairy wings is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 10:36   #4346
Pozdrav, zanima me mogu li dvije osobe biti suvlasnici paušalog obrta? Kako onda ide s predavanjem PO-SD obrasca, svako predaje svoj ili je zajednički? Ima još nekih dokumenata koji se moraju predavati/voditi?
Jarvis is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 22:14   #4347
Pozdrav,
neka procijena je da ću u 10. mjesecu doći do 230k limita. Najradije ga ne bih prelazio zbog dodatnih komplikacija oko knjigovodstva plus nemam baš puno troškova da bih mogao pravdati "odbitke". Da li je najbolje čekati da dođe nova godina i naplatiti sve u komadu? Paušalac sam oko godinu i pol.
jubilej is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 22:28   #4348
Quote:
Quark kaže: Pogledaj post
Dobar dan

Evo supruga i ja smo nakon dugih godina razdvojenosti odlučili da se spojimo

Šalu na stranu, ona ima obrt, ja imam obrt i ušli bi u zajednički obrt (njezin). Ono što me zanima, budući da smo oboje paušalci, može li zajednički obrt biti paušalan?
Quote:
Jarvis kaže: Pogledaj post
Pozdrav, zanima me mogu li dvije osobe biti suvlasnici paušalog obrta? Kako onda ide s predavanjem PO-SD obrasca, svako predaje svoj ili je zajednički? Ima još nekih dokumenata koji se moraju predavati/voditi?
dajte molim vas ako neko zna, već nas dvojica pita
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 23:06   #4349
Quote:
Quark kaže: Pogledaj post
dajte molim vas ako neko zna, već nas dvojica pita
"Dozvoljeno je obavljanje zajedničkog obrta. Svaki suvlasnik pojedinačno ispunjava navedene uvjete. Ukupni primitak od zajedničkog obavljanja samostalne djelatnosti ne smije preći prag za obvezni ulazak u sustav PDV-a. Ukoliko tijekom godine prijeđe ukupne dozvoljene primitke prestaje mu pravo paušalnog oporezivanja i treba to prijaviti Poreznoj upravi. Porezna uprava donosi rješenje o oporezivanju dohotka na temelju poslovnih knjiga."

Tako bar kažu ovdje, a ponavlja se isto i ovdje.
maestranza is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 23:52   #4350
koleginice maestranca, to znači da ja ugasin svoj obrt, žena me primi u kompu i? napisat onaj ortački ugovor? skužaj ja san informatičar
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 07:25   #4351
Kod javnog biljeznika sklopite ugovor o ortakluku i s tim idete u gospodarstvo da se na obrtnici doda vase ime. Doprinosi se placaju jednaki za oboje.
fairy wings is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 09:50   #4352
hvala
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2017., 07:12   #4353
Imam nekoliko pitanja vezana za lakirnicu, pa bih molila jednog dobrovoljca autolakirera da mi se javi u inbox da ovdje ne zatrpavam temu. Odužimo se, naravno.

Usput, ima li negdje neki popis što bi jedan takav obrt trebao sve imati na vidnom mjestu (pritom mislim na vatrogasni aparat, knjigu prigovora, cjenik....)
Plaćate li ZAMP?
gita50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2017., 00:19   #4354
Prošlo je 8 mjeseci od kada sam bio zaposlen i u isto vrijeme imao paušalni obrt. Sada sam samo na paušalnom.

Još mi nije došao obračun za doprinose koje moram platiti dok sam bio zaposlen. Prije zaposlenja sam uredno plaćao mjesečne doprinose kao i sad zadnjih 8mj.

Dugo se čeka taj obračun?
aquila1900 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2017., 22:50   #4355
Pozdrav, kako ide sa pozajmicom- fali mi novaca na računu obrta i uplatila bi sa svog računa. Pišem pod opis plaćanja: pozajmica? I onda to mogu uzeti natrag? Da li treba ugovor o pozajmici? hvala ako netko nađe vremena za odgovor
blue-bell is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 10:55   #4356
Quote:
maestranza kaže: Pogledaj post
"Dozvoljeno je obavljanje zajedničkog obrta. Svaki suvlasnik pojedinačno ispunjava navedene uvjete. Ukupni primitak od zajedničkog obavljanja samostalne djelatnosti ne smije preći prag za obvezni ulazak u sustav PDV-a. Ukoliko tijekom godine prijeđe ukupne dozvoljene primitke prestaje mu pravo paušalnog oporezivanja i treba to prijaviti Poreznoj upravi. Porezna uprava donosi rješenje o oporezivanju dohotka na temelju poslovnih knjiga."

Tako bar kažu ovdje, a ponavlja se isto i ovdje.

Tnx na odgovoru, a znaš li možda koji se obrasti predaju u poreznu? Svako svoj po-sd ili kako?
Jarvis is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 19:38   #4357
Quote:
Jarvis kaže: Pogledaj post
Tnx na odgovoru, a znaš li možda koji se obrasti predaju u poreznu? Svako svoj po-sd ili kako?
Nemam iskustva s tim, možda najbolje kontaktirati Poreznu pa pitati?
maestranza is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 11:22   #4358
Koje su obveze iznajmljivača paušalista koji je u kolovozu premašio 230.000 kn prihoda?
Gramzon is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 13:58   #4359
Pozdrav, otvaram obrt danas, a početak rada bi stavio 15.9. Da li mogu dobiti eori broj prije početka rada jer prvo nakon registracije obrta želim naručiti robu iz Kine da mogu početi raditi.
xenofex is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 21:14   #4360
Sezonski paušalni obrt uz stalni radni odnos

Oni plaćaju doprinose po rješenju, i ovisno o broju mjeseci i dohotku, imam tablice.
A paušalni porez, isto kao i obični paušalisti (koji nisu osigurani po drugoj osnovi), ili?
__________________

RADIMO POSLOVNE PLANOVE ZA DOBIVANJE 55,000KN+ U SVRHU SAMOZAPOŠLJAVANJA.
http://www.astrid-knjigovodstvo.hr https://www.facebook.com/samozaposlj...nasredstvaHZZ/
Astrid & Co. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:18.