Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.08.2013., 14:32   #121
Kartica od zabe nema veze sa komorskim doprinosom. Iznos za hok salje porezna i to kvartalno tj.svaka 3 mjeseca.
chestnut is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2013., 19:16   #122
Ni ja nisam odmah dobio papir od Komore za komorski doprinos.Svaki se papir čeka ali najviše se čeka papire od Porezne uprave.
Inače zbog novog Zakona o obrtu mijenja se iznos za komorski doprinos.Očito još nisu sve sredili, ovisno po županijma pa onda kasne papiri.

A doprinos za HOK se plaća svaka 3 mjeseca.Također dobivaš i Obrtničke novine.
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2013., 23:56   #123
Quote:
dragec84 kaže: Pogledaj post
Također dobivaš i Obrtničke novine.
Ne mogu iščekati kad će mi doći produkt nepotrebne sječe šuma prepun nebitnih informacija.
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 11:16   #124
Quote:
Quark kaže: Pogledaj post
Ne mogu iščekati kad će mi doći produkt nepotrebne sječe šuma prepun nebitnih informacija.
Potpuno se slažem! Jel se to more di otkazat pa da nas manje terete u hok-u?
I ja bi ljudima prodavala šta im ne treba, sam kad bi im mogla za to naplaćivat..
chestnut is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 10:46   #125
Evo dobio sam jutros Poštom da platim novi komorski doprinos.Ali gledam na uplatnicu i vidim da je i dalje stari iznos koji sam i prije plaćao.Očito još nije izglasano u Saboru smanjenje doprinosa.Tako da je cifra 309 kuna za razdoblje od 7 do 9 mjeseca.
U mojoj županiji neko plaća 80 neko 90 a ja 103 kune mjesečno.Stvarno previše.A vodimo se kao područje posebne državne skrbi.U Sisku je manje, mislim da je 86 kuna.
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 12:14   #126
Meni je obrt registriran 01.06. napokon sam dobila sve papire od porezne ali komorski doprinos još ništa. Mislila sam ih i zvati, ali opet si mislim pa ako vama nije stalo da mi uzmete novce meni je još manje da ih dam
maja_00100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 18:24   #127
Neke stvari idu jako sporo ali kad je lova u pitanju onda sve ide brzo
Moguće lako da ćeš dobit jednu uplatnicu za proteklo razdoblje pa ćeš platiti od 1.6. do 30.9. jer doprinos je kvartalni.
Ali nema žurbe kad dođe platiš i to je sve.Bitno da na vrijeme se plati i nema kamata.
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2013., 08:51   #128
Kraj godine

Pozdrav svima,

molim vas ako mi netko moze napisati,
sto pausalni sezonski obrt treba podnijeti
na kraju godine u poreznu upravu?. Hvala!
buca100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2013., 23:27   #129
Quote:
buca100 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

molim vas ako mi netko moze napisati,
sto pausalni sezonski obrt treba podnijeti
na kraju godine u poreznu upravu?. Hvala!
Godišnje izvješće o ostvarenim primicima na Obrascu PO-SD, na temelju kojeg će se utvrditi je li obveznik ostvario veći ili manji dohodak od utvrđenog u rješenju te će mu se, prema potrebi, izdati novo rješenje za buduća razdoblja, s razlikom za uplatu ili povrat poreza za prošlo porezno razdoblje.
Ono se podnosi najkasnije petnaest (15) dana po isteku kalendarske godine.
Primjena je od 2013., odnosno prvi se takav Obrazac podnosi u 2014.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 02:23   #130
i ja mislim u paušalce od iduće godine pa je to korisno znat.

a za komorski, ja dobila dvije uplatnice odjednom, za II polugodišnji predujam i III tromjesječje kad mi stigne koverta iz financija bolje da ju ne otvaram
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 12:41   #131
Porezna ovih dana samo šalje kuverte.Linić je neumoran
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2013., 16:14   #132
Postoje li neka ogranicenja da obrt paušalac posluje sa inozemstvom. Kako uopce ako ispostavljam racun u eurima to staviti u KPR ili obrazac PO-SD na kraju godine?
clover is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2013., 18:43   #133
placa kod pausalaca

Molim vas za informaciju,kakva je procedura sa placom tj dohotkom kod pausalaca sto se tice isplate love sa racuna?
Ima li veze koliko se gotovine podigne s racuna(a ne moze se pravdat troskovima) s visinom poreza?
Npr. Zaradi se u mjesecu 5000 kn, od toga kad se plate troskovi doprinosa,poreza,najma npr i troskova materijala,recimo da ostane 2000 kn. Moze li se to podici sa ziro racuna za privatne svrhe,daklle kao placa? I da se ne mijenja visina poreza?
Kako i da li porezna uopce kontrolira troskove kod pausalaca?
Ka3na is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2013., 19:25   #134
Quote:
Ka3na kaže: Pogledaj post
Molim vas za informaciju,kakva je procedura sa placom tj dohotkom kod pausalaca sto se tice isplate love sa racuna?
Ima li veze koliko se gotovine podigne s racuna(a ne moze se pravdat troskovima) s visinom poreza?
Npr. Zaradi se u mjesecu 5000 kn, od toga kad se plate troskovi doprinosa,poreza,najma npr i troskova materijala,recimo da ostane 2000 kn. Moze li se to podici sa ziro racuna za privatne svrhe,daklle kao placa? I da se ne mijenja visina poreza?
Kako i da li porezna uopce kontrolira troskove kod pausalaca?
Obrtnici nemaju plaću nego dohodak kojeg naravno mogu dizati sa žira i pravdati kao isplata dohotka. Koliko su vam veći primici (što ujedno znači da vam je i dohodak veći) toliko plaćate veći porez i prirez. Znači,vi nećete godišnje platiti 1.530 kuna poreza (koliko je najmanje) ukoliko će vaša porezna osnovica biti 22.425 kn. Tada ćete godišnje platiti 2.691 kn. Kod paušalaca se porez i prirez određuju prema primicima neovisno o dizanju novaca jer to je vaš novac,vaš dohodak i smijete ga dizati. Naravno da si mi obrtnici dižemo novce sa žira. Pa kako bismo inače plaćali račune,kupovali hranu... Uredno državi plaćate doprinose,poreze i smijete baratati vešim dohotkom.
Ako griješim,nek me kolege isprave.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2013., 21:16   #135
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Obrtnici nemaju plaću nego dohodak kojeg naravno mogu dizati sa žira i pravdati kao isplata dohotka. Koliko su vam veći primici (što ujedno znači da vam je i dohodak veći) toliko plaćate veći porez i prirez. Znači,vi nećete godišnje platiti 1.530 kuna poreza (koliko je najmanje) ukoliko će vaša porezna osnovica biti 22.425 kn. Tada ćete godišnje platiti 2.691 kn. Kod paušalaca se porez i prirez određuju prema primicima neovisno o dizanju novaca jer to je vaš novac,vaš dohodak i smijete ga dizati. Naravno da si mi obrtnici dižemo novce sa žira. Pa kako bismo inače plaćali račune,kupovali hranu... Uredno državi plaćate doprinose,poreze i smijete baratati vešim dohotkom.
Ako griješim,nek me kolege isprave.
To mi je sve jasno, ali ono što ne razumijem je kako će porezna znati da mi je dohodak veći ako ne predajem poreznu prijavu? PO ćemu onda povećaju poreznu osnovicu?
Lijepo piše u njihovoj brošuri na PU stranicama za obrtnike paušaliste je ako su mi ukupni primici(godišnji) do 85.000,00 kuna, moja porezna osnovica je 12.750, 00 kn tj godišnji porez je 1530 kn. Jel tako?
E sad, meni samo treba potvrda da li dobro razmišljam;
Ako ja zaradim 20, 50, ili tih 85 tisuća kuna, ja uvijek plaćam isti taj porez? Dokle god ne pređem ukupne primitke veće od tih 85 tisuća kuna, jel?
Dakle dizanje dohotka sa žirca nema veze s time? Koliko god da ja dignem, uvijek plaćam isti porez. Porez se uvećava samo ako mi ukupni primici pređu u viši razred oporezivanja?
Ka3na is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2013., 23:23   #136
Quote:
Ka3na kaže: Pogledaj post
To mi je sve jasno, ali ono što ne razumijem je kako će porezna znati da mi je dohodak veći ako ne predajem poreznu prijavu? PO ćemu onda povećaju poreznu osnovicu?
Lijepo piše u njihovoj brošuri na PU stranicama za obrtnike paušaliste je ako su mi ukupni primici(godišnji) do 85.000,00 kuna, moja porezna osnovica je 12.750, 00 kn tj godišnji porez je 1530 kn. Jel tako?
E sad, meni samo treba potvrda da li dobro razmišljam;
Ako ja zaradim 20, 50, ili tih 85 tisuća kuna, ja uvijek plaćam isti taj porez? Dokle god ne pređem ukupne primitke veće od tih 85 tisuća kuna, jel?
Dakle dizanje dohotka sa žirca nema veze s time? Koliko god da ja dignem, uvijek plaćam isti porez. Porez se uvećava samo ako mi ukupni primici pređu u viši razred oporezivanja?
Upravo tako, porez se uvećava samo po primicima. Zato i je takva šema da paušalci plaćaju određenu svotu poreza bez obzira što bi možda inače platili po dohotku manje da su redovni obrtnici ili više. Tu je porezna tj.država izašla ususret malim obrtnicima podizanjem praga za paušalce. Zato sam i navela da vi možete dizati svoj dohodak jer i tako nećete dignuti više nego što imate. Porez plaćate po primicima,a ne kao "redovni" obrtnici po dohotku.
Točno ste zaključili...ako prijeđete prag od 85.000,00 onda plaćate i veći porez. Pragovi su do 85.000,00 , 85.000,01-115.000,00 i 115.000,01-149.500,00.
I mala napomena...Primitak od 85.000,00 ne znači zarada. Vaša zarada je kad odbijete od toga doprinose,troškove poslovanja i sl. i to se onda naziva dohodak.
Sve ste ok shvatili.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2013., 23:54   #137
Friški sam paušalac i imam nekoliko pitanja.

Zanima me koja je procedura u slučajevima, primjerice, bolovanja ili porodiljnog?
Plaća li mi država doprinose kod bolovanja, i imam li recimo pravo na porodiljnu naknadu jednog dana ako odlučim imati dijete? Koliko ona iznosi? Hvala lijepa.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2013., 00:23   #138
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Friški sam paušalac i imam nekoliko pitanja.

Zanima me koja je procedura u slučajevima, primjerice, bolovanja ili porodiljnog?
Plaća li mi država doprinose kod bolovanja, i imam li recimo pravo na porodiljnu naknadu jednog dana ako odlučim imati dijete? Koliko ona iznosi? Hvala lijepa.
http://smile4me.net/zakoni-i-prava/b...rovanje-obrta/
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2013., 19:24   #139
Quote:
bubamara1205 kaže: Pogledaj post
***za spooklicu


dobar dan!

kao obrtnik paušalac u obvezi ste voditi samo jednu poslovnu knjigu- knjigu prometa/KPR (kupite u papirnici ili kreirati sami na računalu).
U nju upisujete sve iznose naplaćene u gotovini- zbirno; znači,ukoliko ste u danu izdali više računa,na kraju dana sve zbrojite i upišete u jednom iznosu evidenciju prometa-za taj dan. Knjiga prometa bi se morala voditi na dnevnoj bazi- literatura kaže, najkasnije drugi dan upisati podatke za prethodni.

Gotovinski promet koji ste ostvarili bi se trebao položiti na žirac kao uplata gotovinskog utrška- to je vaša zarada od poslovne djelatnosti kojom rješavate tekuće obveze- doprinosi, dobavljači...neka me netko ispravi ako griješim.

također ne bih željela širiti dezinformacije- no, što ću kada volim obrtnike...

....uglavnom; vi nemate obvezu predavanja porezne prijave kao paušalist, a tz i sr se obračunavaju pri predaji iste; stoga mislim da nemate obvezu plaćanja tih davanja- opet;correct me if I'm wrong...


-što se tiče pomaganja u obrtu- navedeno vrijedi za bračnog druga,roditelje i djecu. i to 4 sata dnevno.

eto, digla sam malo temu, pa da čujemo dalje...pozdrav svima!
imam ja slican problem. ako ima netko voljan da mi se javi na pp da ga usmjerim na jednu drugu temu. da vidim sto mi je naj za radit.

kad sam isao zatrazit kreditnu karticu, tamo ne pise sista suma sto je tz obrascem prijavljeno? kako da se dokaze dohodak onda

i kako TZ obrasac kombinirati s ugovorom o najmu?


i recimo da si stavio na ziro racun zaradeno po knjizi prometa, sto ces s tim parama? pravdat ih? recimo po novoj godini ostalo ti je 20 000kn. da ih skinem na nulu ili da ih zbrojim? malo smijesno zvuci
MillionMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2013., 20:48   #140
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
... Zato i je takva šema da paušalci plaćaju određenu svotu poreza bez obzira što bi možda inače platili po dohotku manje da su redovni obrtnici ili više.

E ovo mi je ključna rečenica!

Malo me bunilo kako porezna određuje plaćanje poreza u slučaju veće ili manje zarade, ali dakle šema je takva da su oni to odredili za sve paušalce isto, bez obzira na dohodak tj dokle god ne prelaze te određene razrede.

A ja si onda plaću (tj dohodak jer obrtnici nemaju klasične plaće) isplaćujem kako želim sa žirca. Ono kaj mi ostane kad platim poreze i doprinose si slobodno potrošim bez da moram pravdat troškovima. Mislim kad ionako ne plaćam porez po ostvarenom dohotku nego uvijek isto...dok s primicima ne pređem preko 85.000, 00 kn.

U svakom slučaju, hvala puno na odgovoru..Samo mi je potvrda za to trebala...JOš mi mozak radi iako sam već duže van propisa i knjigovodstva
Ali kad se stalno nekaj mijenja, bolje provjerit
Tnx još jednom, poz
Ka3na is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:02.