Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.12.2009., 00:57   #1
Teljenje krave

Kako prepoznati da je došlo vrijeme da se krava oteli, tj. koji znakovi upućuju da je ''porod'' blizu?
S obzirom da sam se spletom nesretnih okolnosti našla u ovoj situaciji u kojoj se uopće ne snalazim, molim pomoć.
kjasna is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 09:03   #2
Za početak se drži osnovne matematike, vidi koliko traje gravidnost tvoje pasmine i sračunaj. Npr. simentalke su gravidne 285 dana. Simptomi su dosta upadljivi - vime nabubri, otekne stidnica a krava se "unervozi", postane nemirna i najčešće se glasa.
Kažu da 99% krava teljenje može obaviti bez ičije pomoći, pa se opusti. Ali budi blizu.

Jedan stari savjet koji je meni rekao jedan veliki ljubitelj krava - uzmi malo mekinja i istrljaj friško oteljeno tele koje leži blizu krave. Ona će ga početi lizati, što će njemu jako dobro doći jer tom masažom se potiče cirkulacija.

Sretno
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 09:19   #3
Daj pozovi veterinara!
__________________
virtually indestructible under normal use
parametar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2009., 00:38   #4
Znam da je termin već prošao i znam da je moguće da se neće oteliti još koji dan ili čak i tjedan po terminu, međutim bojim se hoću li prepoznati simptome kad dođe sam taj trenutak.
Pa ne mogu svako malo zvati veterinara!
Što se tiče činjenice da se većina krava može oteliti bez ičije pomoći, imam primjer koji to potvrđuje, ali i drugi koji opovrgava. Naime, prije nekih mjesec dana jedna sestrina krava otelila se potpuno sama bez ikakvih problema, dok se nedugo nakon toga druga tkđ. otelila sama, ali se više nije mogla dignuti.
Liječila su je dva veterinara (i odnijela hrpu novaca), ali se više nije digla. Prestala je i jesti tako da je sestra bila prisiljena dati ju nekom izrabljivaču za
samo 500 kn i tako ostala i bez krave i bez novaca.
Dakle, valjda ovisi o samoj kravi, najvjerojatnije i o veličini teleta i tko zna o čemu još. Zato se i bojim ovu prepustiti slučaju, nadajući se ako joj pomognemo kod telenja možda neće nastati nikakve komplikacije i štete.
P.S.Hvala za odgovor!
kjasna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2009., 13:53   #5
Sigurno ćeš prepoznati ako si joj blizu, sve će ti biti jasno kad vidiš. Samo se opusti.
Nisi rekla, koju pasminu držiš i je li već bila steona? Kakvo je općenito zdravstveno stanje krave?

Obavezno javi kako je prošlo
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2009., 00:10   #6
Konačno se otelila!!!
''Samo'' skoro mjesec dana po terminu. Hvala Bogu dobro je prošlo. Nadam se da će tako i ostati ( i krava i tele ).
kjasna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2009., 23:36   #7
Čestitam na prinovi...
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 11:40   #8
Quote:
kjasna kaže: Pogledaj post
Konačno se otelila!!!
''Samo'' skoro mjesec dana po terminu. Hvala Bogu dobro je prošlo. Nadam se da će tako i ostati ( i krava i tele ).
Čestitke , muškić ili curče? Ajde nam opiši kako je sve krenulo, baš bih voljela čuti kako si prepoznala simptome, jel bilo noću ili danju...

Mjesec dana je malo puno, ali drago mi je da je dobro prošlo
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 14:49   #9
I mene čudi malo tih mjesec dana. Graviditet u krave traje 278-288dana.
Jel bilo sve u redu?
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2010., 20:23   #10
Hvala Bogu za sad je sve u redu. Otelila se navečer. Muškić je. Nisam bila prisutna jer se sestra vratila iz bolnice.
kjasna is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2010., 10:45   #11
Najčešće se dogodi da vlasnici sami krivo izračunaju termin teljenja...Onda još prenese nekoliko dana preko termina i eto ti panike.
rasheed is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:13.