Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.09.2003., 22:56   #1
Nekretnine ili dionice

Gotovo nikad nisam zalazio na ovaj dio foruma - gospodarstvo ali sam uspio procitati temu o ulaganju u dionice gdje ja salute Americanu i drugima na doprinosu.

Ovdje bih zelio pokrenuti diskusiju ili argumentiranje u sto je fundamentalno bolja investicija: dionice ili nekretnine.

Buduci da mi nije poznata publika na gospodarstvu mozda nitko nece biti zainteresiran za takvo sto...ali zelio bih da se nadju sudionici koji bi zeljeli argumentirati poziciju da je stock market bolja stvar od nekretnina.

Osobno bih zelio argumentirati u korist nekretninama ispred dionica, a svatko tko zeli nek mi se pridruzi.

Ima li netko tko bi poceo sa argumentiranjem u korist stock marketa?
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2003., 01:23   #2
Thumbs up

Mislim da ti je pitanje malo preširoko postavljeno, jer kao prvo na tržištu kapitala možeš birat između obveznica, dionica te drugih izvedenih financijskih instrumenata tj. ne postoje samo dionice.
Što se tiće ulaganja u nekretnine, i tu postoje velike razlike, da li misliš na stan u gradu koji možeš lako iznajmit ili na neku vilu u šumi koju kad kupiš nečeš nikad moći prodat.
U svakom slučaju, moje mišljenje je da ako ti je više stalo do likvidnosti da bolje investiraš na tržištu kapitala, naravno uz uvijet da posjeduješ nekakav kapital. No svaki portfelj treba biti dobro diverzificiran, tj. "ne stavljati sva jaja u jednu košaru". Drugim riječima, da je imam nekakav ozbiljniji kapital, ja bi investirao i u nekretnine i u vrijednosne papire, samo je pitanje u kojem omjeru.
Lijep pozdrav
Nepobjedivi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2003., 08:45   #3
Ok..da pojednostavim pitanje, iako ne mislim da je bilo presiroko:


Da imas recimo 100 000 Eura koje zelis investirati..znaci na raspolaganju su ti da ih investiras i tako ostvaris sto bolju dobit...gdje mislite da ih je bolje uloziti, u nekretnine ili u stock market.

Kad kazem u nekretnine onda tu sad nije bitno koja vrsta nekretnine, dal ce to biti vila na sljemenu ili kamena kuca u Dubrovniku, ili stan...i kad govorim o stock marketu onda takodje nije tu sad bitno dali ces ulagati u samo stocks, ili options, bonds, t-bills ili sto god drugo.

Zelim argumentirati sto je fundamentalno bolji "investment vehicle", dali su to nekretnine ili stock market?

Ja kazem da su nekretnine...a kasnije cu navesti nekoliko razloga zasto. No zelio bih da prvo netko argumentira da je stock market (ili trziste vrijednosnim papirima) bolji.

Da ponovim...pitanje se nemoze suziti na recimo specificnu kucu na Pantovcaku ili specificnu dionicu Motorole.

Pitanje je vrlo jednostavno: Sto je fundamentalno bolje....okretanje nekretninama ili okretanje stock marketom?
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2003., 10:37   #4
Quote:
kaskader kaže:

..
Da imas recimo 100 000 Eura koje zelis investirati..znaci na raspolaganju su ti da ih investiras i tako ostvaris sto bolju dobit...gdje mislite da ih je bolje uloziti, u nekretnine ili u stock market.

Pitanje je vrlo jednostavno: Sto je fundamentalno bolje....okretanje nekretninama ili okretanje stock marketom?
Nije bas jednostavno, stvar osobnog izbora. Tesko mi je reci sto je bolje. Nekretnine su sigurnije investicije. Toliko novaca se ne bih usudila investirati u dionice. Isto tako banke lakse daje kredit za nekretninu, posudjuju oko 90%vrijednosti.
Isto tako brzo okretanje nekretninam i nije tako brzo, dok dionice mozes prodati u istom danu.
Sinok is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2003., 12:54   #5
Quote:
kaskader kaže:
Da imas recimo 100 000 Eura koje zelis investirati..znaci na raspolaganju su ti da ih investiras i tako ostvaris sto bolju dobit...gdje mislite da ih je bolje uloziti, u nekretnine ili u stock market.
Mislim da je sve bolje nego nekretnina. Nekretnina se isplati samo ako će doći do znatnijeg povećanja vrijednosti same nekretnine. Znači, rasprava ima smisla tek ako se priča o određenoj nekretnini.

U ulagačkom kapitalu od 100 000 eura kod mene ne bi bilo mjesta nekretnini. Kažem, jedino ako bi se pojavila neka posebno interesantna konkretna mogućnost.

Tek kod nekoliko puta većeg kapitala bi počeo razmišljat o nekretnini..
Naravno, pretpostavlja se da se posjeduje znanje o jednoj i drugoj vrsti ulaganja..

Nekretnine jesu sigurnije, ali mislim da donose manju dobit, a tu je i problem likvidnosti koji mi se niti malo ne sviđa..

Uplaćujem stambenu štednju, ali ne mislim podići kredit. Ne bi imao ništa protiv da me netko uvjeri u suprotno.
Cobb is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2003., 13:59   #6
Pa naravno da se podrazumijeva da covjek koji ima recimo 100 000 eura za uloziti da se razumije u posao nekretninama i u stock market.

Buduci da se bavim obadvojim stvarima, mogu argumentirati i za jedno i za drugo...no ovdje zelim argumentirati da su nekretnine bolje od stock marketa.

Quote:
Mislim da je sve bolje nego nekretnina. Nekretnina se isplati samo ako će doći do znatnijeg povećanja vrijednosti same nekretnine.
Stvarno svasta...pa i stock market se isplati samo ako dodje do povecanja same shares koju kupis. Ulaganje u Nojeve se takodje isplati samo ako Jaja poskupljuju, ili ulaganje u dijamante se isplati samo ako cijene porastu. Ulaganje u bilo sto se isplati samo ako vrijednost tog "investment vehicle" poraste.


Quote:
U ulagačkom kapitalu od 100 000 eura kod mene ne bi bilo mjesta nekretnini. Kažem, jedino ako bi se pojavila neka posebno interesantna konkretna mogućnost.
Kod mene je bilo mjesta nekretnini kad sam imao 10 000 Eura. I vrijednost mojoj nekretnini je porasla za oko 90%. Sto mislis da sam onda zaradio 9000? Ne..10 000 Eura sam polozio da kupim nekretninu u vrijednosti od 100 000 Eura...ta nekretnina sada vrijedi 190 000 Eura. Znaci na moj ulog od 10 000 Eura ja sam zaradio 100 000 Eura. Kuzis matematiku?

Quote:
Nekretnine jesu sigurnije, ali mislim da donose manju dobit
A sad mi ti onda pokazi koja druga vrsta investiranja ce donijeti dobit od 100 000 na ulozenih 10 000?



Znaci topik je "Nekretnine versus Stock Market".


Dobro..evo jedan razlog zasto ja smatram da je bolje uloziti u nekretninu 100 000 Eura nego u Stock Market.

Pitanje broj jedan A:

Koliku vrijednost vrijednosnih papira (stocks, shares) mozete kupiti za 100 000 Eura?


Odgovor je: Za 100k Eura mozete kupiti vrijednosne papire u vrijednosti od 100K Eura.

Znam...neki ce reci da se moze kupiti i na margin. Moze..ali si limitiran odredjenim shares i i uglavnom samo do 30 posto. I u trenutku kad ta share koju kupis na margin ode dole broker ti napravi "margin call"...sto znaci da gubitak moras nadoknaditi...u protivnom oni mogu prodati tvoje shares bez obzira na to koliko si u gubitku.

No, uglavnom mislim da je fer odgovor da za 100K eura mozes kupiti vrijednosnih papira u vrijednosti od 100K Eura.

Pitanje broj jedan B:

Koliku vrijednost nekretnine mozes kupiti za 100K Eura?


Naravno...mozes sve platiti u kesu pa ces kupiti nekretninu u vrijednosti od 100K Eura.

Mozes kupiti nekretninu u vrijednosti od 200K Eura, sa 50% deposita.

Ali takodje mozes kupiti nekretninu u vrijednosti od 1 Milion Eura...sa 10% (100K Eura) deposita.

Znaci sad smo vec kod jednog argumenta. Ja tvrdim da je bolje imati nesto sto vrijedi 1Milion Eura nego nesto sto vrijedi 100K Eura sa ulozenim novcem od 100K Eura.


Slijedece pitanje koje zelim dotaknuti drugi put jest...Sto ti osobno mozes uraditi da povecas vrijednost tvojim vrijednosnim papirima, i sto ja osobno mogu uraditi da povecam vrijednost mojoj nekretnini? Te drugo pitanje...koliko ti profitiras ako vrijednost tvojim dionicama poraste za 15% a koliko ja profitiram ako vrijednost mojoj nekretnini poraste za 15%?

O tome drugi put.

Zadnje uređivanje kaskader : 28.09.2003. at 15:13.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2003., 14:17   #7
Quote:
kaskader kaže:
Kod mene je bilo mjesta nekretnini kad sam imao 10 000 Eura. I vrijednost mojoj nekretnini je porasla za oko 90%. Sto mislis da sam onda zaradio 9000? Ne..10 000 Eura sam polozio da kupim nekretninu u vrijednosti od 100 000 Eura...ta nekretnina sada vrijedi 190 000 Eura. Znaci na moj ulog od 10 000 Eura ja sam zaradio 100 000 Eura. Kuzis matematiku?
Čuj Kaskader, u mom slučaju dionica je koštala 50 DEM, a na današnji dan vrijedi 5641 DEM. I mislim da su dionice bolje ulaganje od nekretnina.
P.S. Moj tata je jači od tvoga.
presvetli is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2003., 14:58   #8
Quote:
presvetli kaže:
Čuj Kaskader, u mom slučaju dionica je koštala 50 DEM, a na današnji dan vrijedi 5641 DEM. I mislim da su dionice bolje ulaganje od nekretnina.
P.S. Moj tata je jači od tvoga.
Dali samo zbog tog razloga smatras da su dionice bolje od nekretnina?

Dionica koju sam ja platio $180 je danas vrijedna $0.56 (to neznaci da ju ja jos dan danas imam..he). Ali to sigurno nije jedini razlog zasto ja mislim da je nekretnina bolji investment nego stock market. Zato jer niti tvoj niti moj primjer nisu niti blizu nekom prosjecnom.

U svakom slucaju, nisam mislio da argumentiranje bude prepirka ciji je tata jaci vec jednostavno argumentiranje koji je investment bolji. Bavim se obadvojim, tako da ja imam dvije tate i vjerojatno dvije mame.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2003., 15:51   #9
Smile

Dobra ti je tema, svaka čast na pokretanju.
No ja se ne mogu odlučit između nekretnina i tržišta kapitala iz
tog razloga što su i jedno i drugo dobra područja za ulaganje.
Konkretnije, nekretnine su manje likvidne, no stabilnija im je vrijednost, ne variraju svakodnevno, već postoji neki duži trend pada ili rasta vrijednosti nekretnina, ovisno o tome gdje se kuća ili
stan već nalazi.
Na tržištu kapitala cijene VP-a svakodnevno se mijenjaju, rastu i padaju, no prednost je ta što je velika većina VP-a vrlo likvidna, tj.
možeš ih prodat kad hočeš.
Mislim da 100 000 Eura i nije neki iznos s kojim bi se previše
moglo birati "u što uložiti?", ma da bi bi sretan kad bi ih imao.
Bit je u tome da pravi investitori imaju kapital malo veći od 100 000 Eura
te ulažu i u nekretnine i na tržištu kapitala.

To ti se može pojednostavit ovako s ovom financijskom
piramidom: otprilike ide ovako:

junk bonds
dionice, izvedenice
korporativne obveznice, blue chip dionice
dugoročni VP (državne obveznice, municipalne itd..)
kratk. VP (blagajnički zapisi, CD, VP min. financija itd..) novac

Drugim riječima, veći dio ulažeš u najsigurnije VP, a tu bi mogao ubrojit
i nekretnine kao dosta sigurno ulagnje, ostatak ulažeš u rizičnije (mogućnost većeg prinosa), a najmanji dio u najrizičnije oblike ulaganja. Ovisno o tvojoj sklonosti riziku tvoja poramida može bit strmija (dosta riskiraš) a možeš skoro sav novac stavit u banku ili u
novčane inv. fondove, te ostvarit mali ali siguran prinos.

Htio sam ti reći da se ne bi trebalo postavljat pitanje, da li ulagati u nekretnine ili u VP, već to ovisi o tvojim osobnim preferencijama.

A kako da ja uložim par tisuća kuna što ih imam, mislim da je najbolji odgovor, u sebe. Kupi koju knjigu, evo ja ti preporučam
"Bogat otac, siromašan otac" od Roberta Kiyosakia, tamo ima ponešto
i o nekretninama.
Sretno
__________________
"Reci mi s kim se družiš, pa ću ti reći tko si!!!"
Nepobjedivi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2003., 15:55   #10
Quote:
kaskader kaže:
Dionica koju sam ja platio $180 je danas vrijedna $0.56 (to neznaci da ju ja jos dan danas imam..he). Ali to sigurno nije jedini razlog zasto ja mislim da je nekretnina bolji investment nego stock market. Zato jer niti tvoj niti moj primjer nisu niti blizu nekom prosjecnom.
Upravo tako. Mislim da je to važan point. I tvoj i moj prinos daleeeko su od realnih.
Inače, stvarno glasam za dionice, pod uvjetom da se zna što se radi. Ostali instrumenti su mi ili prerizični ili daju premalo, ili su komplicirani za vođenje. Ovo zadnje najviše podrazumijeva nekretnine.
presvetli is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2003., 16:04   #11
Drago mi je da ti glasas za dionice. Upravo zato zelim malo vise se pozabaviti ovom diskusijom a ti mi na kraju nje kazi dali sam te uspio uvjeriti da su nekretnine ipak bolji investment.

Gledaj..sa puno novca za ulaganje svatko moze biti pametan. Odkud meni 100 000 funti (zivim u engleskoj)...ali evo imam 10K i sto radim? Kupujem stan u vrijednosti od 105 000 funti.

Jedan razlog zasto tu lovu nisam prebacio na svoj Ameritrade account i pokupovao dionice je upravo ovaj sto sam naveo. Morao bih uloziti £10k da bih imao dionice u vrijednosti £10K.

A ovako ulazem £10K i imam stan vrijednosti £105k.

Sutra, prekosutra cu obraditi jos dva pitanja:

1. Sto ja osobno mogu uciniti da mi vrijednost dionica sa 10K poraste? 2. Sto ja mogu uciniti osobno da mi vrijednost stana od 105K poraste?

Sto mislis sto je odgovor na prvo pitanje?

Takodje...koliko profitiram...koliki mi jer rate of return ako dionice porastu za 15% a koliki mi je rate of return ako stan poraste 15% u recimo godinu dana.

Uzeo sam 15% zato jer u zadnjih 100 godina stock market je u prosijeku rastao 12-15%. Nekretnine nesto manje.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2003., 16:08   #12
Quote:
Nepobjedivi kaže:
A kako da ja uložim par tisuća kuna što ih imam, mislim da je najbolji odgovor, u sebe. Kupi koju knjigu, evo ja ti preporučam
"Bogat otac, siromašan otac" od Roberta Kiyosakia, tamo ima ponešto
i o nekretninama.
Sretno

Itekako preporucam prvo ulaganje u sebe...skola pa onda knjige u kojima pise sve o onome u sto se covjek zeli upustati.

O stock marketu i nekretninama imam knjiga da ih mogu i zabadava davati ko hoce.

Ponavljam...naravno da se podrazumijeva da se jednim i drugim bavi onaj tko se u to kolko tolko razumije.

Zato sam zelio privuci diskutante koji bi jednu i drugu stranu izlagali i argumentirali..pretpostavljajuci da barem nesto znamo o tome.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2003., 18:40   #13
Thumbs up

Quote:
kaskader kaže:

Ponavljam...naravno da se podrazumijeva da se jednim i drugim bavi onaj tko se u to kolko tolko razumije.

Zato sam zelio privuci diskutante koji bi jednu i drugu stranu izlagali i argumentirali..pretpostavljajuci da barem nesto znamo o tome. [/B]
Hvala na komplimentu.
Ono što sam ja htio reći bilo je sasvim dobronamjerno, tj. ako netko
želi investirati tj. ima nekakav kapital, prvo bi se trebao
obrazovati na tom poručju, tj. uložiti u sebe. Gledao sam više puta
na TV-u emisije u kojima su govorili ljudi koji su na lutriji dobili milijune, a za godinu dana su ostali bez ičega.
No ti si ovu diskusiju počeo ovako: "ja sam za nekretnine, protiv sam stock marketa, tko se slaže sa mnom super, a tko ne, NEMA POJMA!"

Konkretno ja se ne opredjeljujem ni za jedno ni za drugo te
bi te molio da me zbog toga ne vrijeđaš.

Npr. da se ti opredjeliš da ćeš ulagat samo u nekretnine.
Kupiš 2 stana, 1 kuću, i vikendicu na moru i to iznajmljuješ, i ne daj bože u roku tri dana ti hitno treba 10 000 Eura. Kuću ne možeš prodat u roku 3 dana, a da imaš nešto i u investicijskim fondovima, malo također u banci, i još koju dionicu (što se lako unovči) ne bi ti bio problem namaknut 10 000 Eura.
O tome ti ja govorim. Nije pametno svu lovu na jednu "hrpu"
Ako ti je likvidnost na zadnjem mjestu, onda slobodno
uloži sve u nekretnine, nečeš pogriješiti.

Ako misliš da ja baš ništa ne znam o tome, onda mi please reci
po čemu si to zaključio?
__________________
"Reci mi s kim se družiš, pa ću ti reći tko si!!!"
Nepobjedivi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2003., 21:56   #14
Quote:
kaskader kaže:
Ali takodje mozes kupiti nekretninu u vrijednosti od 1 Milion Eura...sa 10% (100K Eura) deposita...
A "kupio" si i dug od 900k €!
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2003., 02:31   #15
Neznam nepobjedivi po cemu si ti zakljucio da je bilo koja moja recenica bila uvredljivog tona prema tebi..oprosti, to je mozda krivo shvaceno, krivo izreceno, ali potpuno nenamjerno.

Uopce nisam rekao da sam ja za nekretnine i da sam protiv stock marketa i tko je za dionice nema pojma. Ja sam i za jedno i za drugo jer se bavim i jednim i drugim ali ovdje zelim argumentirati u korist nekretnina koje smatram boljim investicijskim "vozilom" od dionica.

Da ponovim jos jednom...ja sam i za jedno i drugo ali nekretnine smatram boljim iz razloga vec navedenih i razloga koje cu jos navesti.


Buduci da je topik namjenjen iskljucivo argumentiranju stock marketa i nekretnina...da kazem nesto o toj likvidnosti.

Prvo...ukoliko netko zeli investirati cak i u dionice...on to cini takodje sa medium to long term in sight. Vecina stock market playersa ipak ulaze u to sa dugorocnijim vidom.

No...novac se pod hitno moze izvuci i na ime te nekretnine. Recimo..nekretninu si kupio za 100K eura i sada ti vrijedi 140K eura. Ti mozes napraviti refinancing (remortgaging ili further advance - za sve ovo imaju i termini na nasem ali neznam ih) i na ime toga sto ti kuca vrijedi vise nego sto si platio mozes uzeti novac iz banke. Problem rijesen...nekretninu jos uvijek imas..kojoj vjerojatno raste cijena i dalje.

Da jos prikazem to boljim primjerom...iz osobnog iskustva. Kazete da je zbog likvidnosti bolje da covjek ima lovu u dionicama koju moze odmah pokupiti ako mu treba, a ako ima lovu u nekretninama nemoze.

Pazi sad ovo..ja sam imao 10K Eura i ulozio sam u nekretninu vrijednu 100 000 eura. Da sam ulozio to u dionice imao bih 10K, mozda ako sam lucky 15 K vrijednosti dionica. I ako mi ta lova hitno zatreba mogao sam podici tih 15K eura za tjedan dva..jel tako. To je vas argument pogodnosti likvidnosti dionica.

Evo moj primjer. Ulozih 10K u nekretninu vrijednosti 100K. Za godinu dana moja nekretnina je vrijedila 128K i meni je zatrebala lova (likvidnost bi dobro dosla)...nazovem banku i trazim refinanciranje svog kredita...kazem im da moja kuca vrijedi sada 28K vise nego sto sam ja kupio i dali bi na osnvou toga ja mogao podignuti 20K. Kazu moze, nema problema.

Znaci...ulaganjem u dionice mozda bih mogao podici 15K..s time da prodam sve dionice i podignem lovu...imam 15K ali nemam dionice da mi i dalje rade lovu i zaradjuju.

Ovako ja sam podigao 20K...a nekretnina i dalje moja...i trenutno vrijedi oko 150K. Opet mogu ako mi zatreba hitno da napravim refinanciranje i podignem nesto....a nekretnina i dalje ostaje. I dalje ostaje onih mojih 10K eura sto sam polozio kao deposit.

Da skratim...nista...nista...nista vam nece osigurati mogucnost dobivanja love kao sto vam to osigurava nekretnina koju posjedujete.

I kad govorimo o investicijskom novcu...onda cisto sumnjam da bi to trebao biti novac koji ti hitno treba za tri dana.

Investicijski novac bi trebao biti novac koji ti mozes priustiti da investiras na long run, ali isto tako novac koji mozes priustiti da izgubis.

Bez rizika nema uspjeha.





Quote:
A "kupio" si i dug od 900k €!
Najbolja zarada i jest kada to zaradis sa tudjim novcem...na tome i pociva kapitalizam zapada.

Druga stvar jest, sto taj dug od 900k ti nisi posudio pa potrosio na zene, vino, rakiju...nego ostaje nekretnina koja toliko vrijedi. Ukoliko vrijednost toj nekretnini poraste za 10%...i prodas ju za 1.1Mil Eura ti si na svojih ulozenih 100K zaradio 100K ili 100% na necemu cemu je vrijednost porasla samo 10%.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2003., 02:42   #16
Quote:
Nepobjedivi kaže:

Bit je u tome da pravi investitori imaju kapital malo veći od 100 000 Eura
te ulažu i u nekretnine i na tržištu kapitala.


Ok...moj prijatelj je ulozio 60K Eura...pazi 60K Eura a ne 100K u nekretninu koja je kostala 300K.

Za cetiri godine tu nekretninu je prodao za 600K Eura. 220K eura je bio duzan banci..to je vratio i stavio u dzep 380K Eura...na svojih ulozenih 60K.

Sto mislis dali ga to kostituira pravim investitorom? Rekao bih da itekako...a nije imao kapital malo veci od 100K Eura nego malo manji.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2003., 11:29   #17
Quote:
kaskader kaže:
Ok...moj prijatelj je ulozio 60K Eura...pazi 60K Eura a ne 100K u nekretninu koja je kostala 300K.

Za cetiri godine tu nekretninu je prodao za 600K Eura. 220K eura je bio duzan banci..to je vratio i stavio u dzep 380K Eura...na svojih ulozenih 60K.

Sto mislis dali ga to kostituira pravim investitorom? Rekao bih da itekako...a nije imao kapital malo veci od 100K Eura nego malo manji.
Daj mi samo reci što znači ono slovo "K", nije mi poznato. Možda ja
nemam toliko praktičnog iskustva, pa me taj "K" malo buni.
Sad nemam vremena, al odgovorit ću ti u sljedećem postu.
Pozdrav Kaskader
__________________
"Reci mi s kim se družiš, pa ću ti reći tko si!!!"
Nepobjedivi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2003., 12:41   #18
K oznacava tisucu. 100K je skracenica za 100 tisuca.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2003., 13:33   #19
a sta ce biti kada cijene nekretnina pocnu padati,
uostalom trenutno svuda (sem kod tebe) stagniraju

i ne znam ko ti daje kredit za 90% vrijednosti stana,
ja sam u najboljem slucaju cuo za 80 % i
onda te tako oderu s kamatama da ti vrijednost stana
mora svake godine skakati 10% da ostanes na svome ?!?

s druge strane ako kupujes dionice tvrtki iz svoje struke,
onda znas koja ce uskoro pasti a koja ce se podici
west4j is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2003., 14:15   #20
U svakoj investiciji postoji rizik da ce vrijednost tom investmentu pasti. Kao sto rekoh..ja sam kupio jednom dionice koja je kostala $187.00 i danas vrijede $0.57.

Naravno da u ovoj diskusiji trebamo razgovarati o scenarijima kada vrijednost investmenta pada..ali ja jos nisam cuo za kucu koja je vrijedila 187 000 i da joj je vrijednost pala na 5700.

Kasnije cu se jos puno vise osvrnuti na ovaj rizik kod nekretnina i kod stock marketa.

U Hrvatskoj je doista mozda maksimum kredita do 80% vrijednosti nekretnine...a i to nije uopce lose.

U Engleskoj banke daju cak i do 105% vrijednosti nekretnine. Sto znaci da ti netreba uopce deposit...jos ti daju 5% vrijednosti kuce da si malo uredis i sto vec hoces.

5% ucesca u engleskoj i vjerujem drugdje po zapadu je najuobicajena cifra. Tu govorim o kupovini kuce gdje zivim. Kad kupujem drugu, trecu ili cetvrtu kucu onda banke uglavnom zele 20% deposita. Ali moze se provuci i na 10%.

Kamate u Euro zoni su trenutno jako povoljne. Moja kamata trenutno je 4.35%. U pocetku sam placao 6.90%. Cijena kuce je toliko porasla da je ono sto sam placao kamate potpuno nerelevantno.

Quote:
s druge strane ako kupujes dionice tvrtki iz svoje struke,
onda znas koja ce uskoro pasti a koja ce se podici
Hm, tu bi se moglo razgovarati i o insider trading sto je ilegalno...ali opet nikad nemozes znati sigurno sto ce ici gore a sto dole...jer je tu u pitanju i sistematski i nesistematski rizik...a niti jednog nemozes potpuno eliminirati.

Kasnije cu jos puno vise o tom riziku.


Quote:
a sta ce biti kada cijene nekretnina pocnu padati,
uostalom trenutno svuda (sem kod tebe) stagniraju
Ako svugdje drugdje cijene stoje osim "kod mene"...investirajte kod mene, ja cu vam pomoci.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:54.