Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.05.2008., 15:13   #81
Quote:
snowleopard kaže: Pogledaj post
Joj Ber, zar opet isto? Tudman nije sproveo Spegeljev plan, nego svoj. Spegeljev plan je bio da doslovno goloruk narod napadne jos uvijek organizirane i dobro popunjene vojarne u 6. mjesecu, i to potpuno spremne i u cekanju da ih se napadne dok je JNA bila legitimna vojna silana teritoriju jos uvijek Jugoslavije. Tudmanov plan je bio da se prvo JNA proglasi u svijetu agresorom, a da se u meduvremenu vojarne oslabe psiholoskim ratom i iscrpljivanjem, a da se hrvatske snage naoruzaju. Kad su sva tri uvjeta bila ispunjena, krenulo se u osvajanje vojarni. Tudman se pokazao kao izvrstan strateg.
Samo jedna ispravka, Špegelj je sa svojim "lamentiranjima" o napadu na "kasarne" počeo još u 1 mjesecu 1991, te su se organizirale "grupe" za to, grupe, jer stotinjak ljudi pa i manje, u takvim slučajevima i jesu grupe.

Mislim, bilo je tu svašta, od upadanja po noći, i "tihog" uklanjanja straža, te zarobljavanja, do presvlaćenja u njihove uniforme i ulaska u kasarne s par kamiona i slično, i to sve organizirati na "državnoj" razini, znaći, sve važnije objekte JNA. eto, i to su neki od Špegeljevih planova, na stranu što u tim svojim planovima nigdje nije vidio mogučnost da neprijatelj sazna, niti o političkim problemima takvih poteza, jedne Republike s "genocidnim bremenom"

Valjda se nadao da će ga nakon toga prozvati "Blitzkrieg Martin"
NINJA 07 is offline  
Old 22.05.2008., 15:24   #82
Quote:
NINJA 07 kaže: Pogledaj post
Mislim, bilo je tu svašta, od upadanja po noći, i "tihog" uklanjanja straža, te zarobljavanja, do presvlaćenja u njihove uniforme i ulaska u kasarne s par kamiona i slično, i "
Kakva budala. Nevjerojatno.
snowleopard is offline  
Old 22.05.2008., 15:44   #83
Quote:
Inkvizitor kaže: Pogledaj post
Ne vidim kakvog ima smisla raspravljati o taktici čovjeka koji bi Knin 90-te osvojio tj ugušio srpsku pobunu ulaskom 15 autobusa i još k tome hrpu osobnih automobila i to između ostalog i iz pravca Grahova. Da, da dobro ste pročitali , iz pravca Grahova.

Šta se tu ima raspravljati i rasčlanjivati njegove planove, jesu bili dobri, nisu bili dobri, osim konstatacije da se radi o poremećenoj osobi.
onda što reći o taktici onog tko je poslao dva policijska helikoptera dvije sedmice prije na knin da uguši pobunu?

i, što fali smjeru iz grahova u rujnu devedesete?
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is online now  
Old 22.05.2008., 15:47   #84
Quote:
snowleopard kaže: Pogledaj post
Kakva budala. Nevjerojatno.
Evo jedan doživljaj;

Vratili se mi iz okolice Kijeva u bazu- Tuškanac, i ni ušli nismo, kad izlazi pokojni "gento Međugorac i veli; nazad u đipove i na Tomislavac, tamo vas čekaju uniforme, mi se pokupimo i pravac sljeme, hebate bili smo veseli, jer smo mislili da smo dobili neku novu opremu, dođemo gore, kad ono hrpa jna uniformi, ostali smo paf, doslovce.

Dođe Gento, nekih 15 minuta kasnije i veli, oblačite te uniforme, dobili smo zadaću da osvojimo Borongajku, nas je bilo nekih 20 ljudi, pitamo mi, a koliko nas ide, veli Gento, mi i ekipa iz Rakitja, uglavnom da ne duljim, plan je bio da se dovezemo u dva tamića i da zarobimo "komandu stana", čekali smo tu čitavu noć na zapovjed da krenemo, no na sreću ništa od toga, tko zna, mi bi možda i izvršili zadaću, ali što bi bilo nakon toga, dragi Bog zna.

Da napomenem, mislim da smo svi tada mislili da je to odlična ideja, bili smo željni borbe, jer smo većinu terena provodili tako što nismo smjeli odgovarati na provokacije četnika, i ovo nam se činilo kao "napokon fajt".
NINJA 07 is offline  
Old 22.05.2008., 16:06   #85
Špegeljeva trabunjanja se ne mogu nikako ozbiljno shvatiti.
http://www.hercegbosna.org/ostalo/rat_ubih.html

Davor Marijan: Smrt oklopne brigade, Naklada Zoro, Zagreb-Sarajevo 2002
.....................
Špegeljeva sjećanja, u kojima ona, kako to piše kolumnist tjednika Nacional, dokumentirano proglašava "Tuđmana za vojno nekompetentnog nagodbenjaka koji je Miloševiću bio spreman prodati Baranju, istočnu Slavoniju, kasnije i Prevlaku, u zamjenu za odustajanje od napada na Hrvatsku i dogovor oko Bosne", bila bi zanimljiva u "trenutku dok je tuđmanizam još bio na vlasti". 104 S tom se tvrdnjom postavlja pitanje i svrhe Špegeljeve knjige, koja se u kaotičnoj hrvatskoj svakidašnjici, očito shvaća kao politički motivirano štivo s osnovnom zadaćom kompromitiranja političkog neistomišljenika. Protivnik s kojim se susreće Špegelj, u prvom je redu prvi predsjednik RH i dio HDZ-a, a tek onda JNA. Špegeljevo je stajalište da je Tuđman s dijelom HDZ-a činio sve da se ne uspije, ali zahvaljujući njemu, ipak se uspjelo. Da ga se slušalo, sve bi bilo lakše, brže i itd. S ovakvim pristupom autor je doveo u pitanje sebe, jer će jako biti teško razlučiti koliki je njegov doprinos u Domovinskom ratu, kojeg je s knjigom potpuno obezvrijedio. Težinu njegovim riječima trebao bi dati njegov ugled ratne partizanske prošlosti, dojmljiva mirnodopska karijera generala JNA i ministra obrane, zapovjednika ZNG i glavnog inspektora HV. No, u ovom slučaju same riječi nisu dovoljne, bez obzira što iza njih stoji general s pet "zvjezdica".
Hroboatos is offline  
Old 22.05.2008., 16:46   #86
Quote:
NINJA 07 kaže: Pogledaj post
pokojni "gento Međugorac
Njegovo tijelo se jos nije naslo?
porga is offline  
Old 22.05.2008., 16:57   #87
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
onda što reći o taktici onog tko je poslao dva policijska helikoptera dvije sedmice prije na knin da uguši pobunu?

i, što fali smjeru iz grahova u rujnu devedesete?
Bosansko Grahovo je leglo četnika tada bilo. Baš bi se neopažen provukao tamo da to ne prijave Kninu i Martiću. Mislim da ne bi niti uspjeli preći granicu RH iz Bosne.
Albatros is offline  
Old 22.05.2008., 16:57   #88
Quote:
porga kaže: Pogledaj post
Njegovo tijelo se jos nije naslo?
Ne, navodno su ga motorkom izrezali.
NINJA 07 is offline  
Old 22.05.2008., 17:02   #89
Quote:
NINJA 07 kaže: Pogledaj post
Samo jedna ispravka, Špegelj je sa svojim "lamentiranjima" o napadu na "kasarne" počeo još u 1 mjesecu 1991, te su se organizirale "grupe" za to, grupe, jer stotinjak ljudi pa i manje, u takvim slučajevima i jesu grupe.

Mislim, bilo je tu svašta, od upadanja po noći, i "tihog" uklanjanja straža, te zarobljavanja, do presvlaćenja u njihove uniforme i ulaska u kasarne s par kamiona i slično, i to sve organizirati na "državnoj" razini, znaći, sve važnije objekte JNA. eto, i to su neki od Špegeljevih planova, na stranu što u tim svojim planovima nigdje nije vidio mogučnost da neprijatelj sazna, niti o političkim problemima takvih poteza, jedne Republike s "genocidnim bremenom"

Valjda se nadao da će ga nakon toga prozvati "Blitzkrieg Martin"
Nemoj zaboraviti prijedlog opkoljavanja "marsalke" sa kamionima-cisternama za plin....


Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
onda što reći o taktici onog tko je poslao dva policijska helikoptera dvije sedmice prije na knin da uguši pobunu?

i, što fali smjeru iz grahova u rujnu devedesete?
Helikopteri su letjeli za Zadar, gdje se trebao odrzati sastanak, a ne za Knin.

Smjeru nista ne fali samo je pitanje tko bi i s cime "napadao" iz tog smjera pogotovo u rujnu devedesete?
__________________
CUM GRANO SALIS
Long Play is offline  
Old 22.05.2008., 17:15   #90
Quote:
NINJA 07 kaže: Pogledaj post
Ne, navodno su ga motorkom izrezali.
porga is offline  
Old 22.05.2008., 17:33   #91
Evo malo štiva za Bastu, Demokrata, Bera i ostalih koji misle kako je bilo lako.

http://www.phrkkz.hr/Knjiga/5dio/5dio.html

http://phrkkz.hr/Knjiga/4dio/4dio.html

Malo i malih ljudi, a ne generalske žvrljotine.
NINJA 07 is offline  
Old 22.05.2008., 17:42   #92
Quote:
porga kaže: Pogledaj post
Njegovo tijelo se jos nije naslo?
jel možete nešto opširnije napisati o njemu.
Inkvizitor is offline  
Old 22.05.2008., 18:03   #93
Quote:
TomislavM kaže: Pogledaj post
Francek.
Francek,je tebi, Paragi & comp. potpuno nedokuciv i neshvatljiv.

Quote:
Ber kaže: Pogledaj post
Jedna vojnička kaže "Neprijatelj se najlakše pobjedi ako se neprijatelja upozna".
Zato vama koji dobijete fraze na samo pomen Špegelja preporučam da pročitate njegovu knjigu.
Vrlo plastično, kronološki i vojnički on navodi to razdoblje 1991.-1993. Hrpa datuma, sastanaka, imena, razgovora, pošiljki oružja pobrojanih po svakom komadu. Vrlo malo njegovih komentara.
Pa dajte si pročitajte knjigu tog narodnog neprijatelja. Imati ćete na raspolaganju podosta njegovih razgovora i svađa sa Tuđmanom, svaki put bar pred 5 svjedoka, pa nema što lagati.

Interesantno štivo, jer inače, ovo je vrlo široka tema, a vi ju uglavnom svedete na podbadanja i vrijeđanja.

To ti je isto iz Sun Tzu-a: Umijece ratovanja, ali o tome Spegelj nema pojma iako je on tada umislio da zna neprijatelja, njegove mogucnosti, snage, pozicije, motiviranost, naoruzanja itd. kao bivsi komandant 5. AO.
Da si ikada imao prilike upoznati i slusati Spegelja i ti bio dobivao fraze narocito danas kada je lako biti general kada nema bitaka.
Nije on narodni neprijatelj, ne, on je samo obicni bezveznjak.
__________________
CUM GRANO SALIS
Long Play is offline  
Old 22.05.2008., 18:19   #94
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
onda što reći o taktici onog tko je poslao dva policijska helikoptera dvije sedmice prije na knin da uguši pobunu?

i, što fali smjeru iz grahova u rujnu devedesete?
Ja sam, poslom, stalno prolazio kroz te jebene barikade i nagledao se svakojakih sranja uključujući premlačivanja nestrpljivih koji bi popizdili čekajući cijelu noć da prođu kroz Knin. Uglavnom, što se batrikada tiče bila je to neorganizirana bagra koja se konstantno opijala i noću alkoholom tjerala strahove od vukodlaka i vještica a ne od ustaša, a znam i da su ih lokalni srbi mrzili gotovo kao i mi. U nekoliko slučajeva su sami sebe izranjavali nespretno i pijano mlatarajući oružjem i doista nisu predstavljali neku prepreku dobro organiziranom napadu. Da im je netko banuo u 3 ujutro pucajući na sve strane, razbježali bi se poput miševa.

Što se helikopterske akcije tiče, ona je doista nespretno organiozirana a još nespretnije je i komentirana sa hrvatske strane. Stekao se dojam, posebioce na srpskoj strani, da je to bio desant, tipa gomila Mi-8 helikoptera punih specijalaca. Gotovo sam dobio batine u Kninu kada sam im, na priču o helikopterima i specijalcima rekao da im se serem na junaštvo kada su se uspaničili od par ljudi u policijskim Bell-ovim helikopterčićima. Oni su, redom, bili duboko uvjereni kako je riječ o masovnom helikopterskom desantu.
fgzcvijetic is offline  
Old 22.05.2008., 18:34   #95
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
.
Što se helikopterske akcije tiče, ona je doista nespretno organiozirana a još nespretnije je i komentirana sa hrvatske strane. Stekao se dojam, posebioce na srpskoj strani, da je to bio desant, tipa gomila Mi-8 helikoptera punih specijalaca. Gotovo sam dobio batine u Kninu kada sam im, na priču o helikopterima i specijalcima rekao da im se serem na junaštvo kada su se uspaničili od par ljudi u policijskim Bell-ovim helikopterčićima. Oni su, redom, bili duboko uvjereni kako je riječ o masovnom helikopterskom desantu.

Sto znaci da je dobro organizirana i spretno komentirana. Sto ces bolje od unosenja panike u neprijateljske redove. Jesi cuo kad za specijalni iliti informacijski rat?
snowleopard is offline  
Old 22.05.2008., 18:34   #96
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Ja sam, poslom, stalno prolazio kroz te jebene barikade i nagledao se svakojakih sranja uključujući premlačivanja nestrpljivih koji bi popizdili čekajući cijelu noć da prođu kroz Knin. Uglavnom, što se batrikada tiče bila je to neorganizirana bagra koja se konstantno opijala i noću alkoholom tjerala strahove od vukodlaka i vještica a ne od ustaša, a znam i da su ih lokalni srbi mrzili gotovo kao i mi. U nekoliko slučajeva su sami sebe izranjavali nespretno i pijano mlatarajući oružjem i doista nisu predstavljali neku prepreku dobro organiziranom napadu. Da im je netko banuo u 3 ujutro pucajući na sve strane, razbježali bi se poput miševa.

Što se helikopterske akcije tiče, ona je doista nespretno organiozirana a još nespretnije je i komentirana sa hrvatske strane. Stekao se dojam, posebioce na srpskoj strani, da je to bio desant, tipa gomila Mi-8 helikoptera punih specijalaca. Gotovo sam dobio batine u Kninu kada sam im, na priču o helikopterima i specijalcima rekao da im se serem na junaštvo kada su se uspaničili od par ljudi u policijskim Bell-ovim helikopterčićima. Oni su, redom, bili duboko uvjereni kako je riječ o masovnom helikopterskom desantu.
Dakle:

1. Srbi bi se razbježali poput miševa, a ne bi intervenirale ni policija iz Grahova, a ni JNA

2. RH, koja nije mogla proći-a nešto je trebala poduzeti (a pogotovo protiv takvih miševa koji bi se ionako razbježali)- teško je pogriješila poslavši helikoptere. Bolje bi bilo da smo išli letećim topovnjačama AC-130, ili možda letećim ćilimima.

Nazdravlje.
Hroboatos is offline  
Old 22.05.2008., 18:48   #97
Quote:
Inkvizitor kaže: Pogledaj post
jel možete nešto opširnije napisati o njemu.
Kada je meni bio zapovjednik, imao je čin, "viši samostalni inspektor" MUPa, bio je ludo hrabar, i iznimno inteligentan, pod njegovim zapovjedništvom, imali smo samo jednog ranjenog, a obavili smo dosta teških zadaća, teških jer nas je bilo malo, i u većini situacija nismo imali nikakvo zaleđe.

Mogu još dodati, da je sve naše akcije planirao sam, i da smo za njih saznavali tek kad smo kretali na njih.

Mogu još dodati, da je "udarna ekipa" izgledala poput četnika, doslovce su bili i obućeni poput četnika, a na kakve su oni zadaće išli, to vam je valjda jasno.

Nije mi jasno zašto se među nestalima vodi kao "vojnik" i pripadnik 1. brigade
NINJA 07 is offline  
Old 22.05.2008., 19:30   #98
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
Dakle:

1. Srbi bi se razbježali poput miševa, a ne bi intervenirale ni policija iz Grahova, a ni JNA

2. RH, koja nije mogla proći-a nešto je trebala poduzeti (a pogotovo protiv takvih miševa koji bi se ionako razbježali)- teško je pogriješila poslavši helikoptere. Bolje bi bilo da smo išli letećim topovnjačama AC-130, ili možda letećim ćilimima.

Nazdravlje.
1. To možemo samo nagađati

2. Helikopterska akcija je bila potpuno promašena. A ako se već toliko obazireš na one pod točkom 1. čemu je uopće trebalo slati helikoptere sa par ljudi?
fgzcvijetic is offline  
Old 22.05.2008., 19:36   #99
Razgovarao sam svojedobno sa Špegeljom. Prava oficirčina za zapovjednim tonom u glasu, usiljenim manirama prema damama i kompliciran. U TV studiju se loše snalazi jer nije neki retoričar.
U stvari jedino što sam od njega interesantno čuo je par istaknutih HDZ-ovaca koji su, prema njegovim tvrdnjama, bivši suradnici UDBE. Neusporedivo interesantnija je njegova knjiga.

Ponavljam, da bi se shvatila šira slika Domovinskog rata, vrlo je interesantno pročitati 5-6 biografskih knjiga ljudi koji su tada bili u samom vrhu. Jedna od vrlo interesantnih je i njegova.
Ber is offline  
Old 22.05.2008., 20:17   #100
Quote:
Ber kaže: Pogledaj post
Ponavljam, da bi se shvatila šira slika Domovinskog rata, vrlo je interesantno pročitati 5-6 biografskih knjiga ljudi koji su tada bili u samom vrhu. Jedna od vrlo interesantnih je i njegova.
Ili procitas od Nikice barica Srpska pobuna u RH.
Usput, sam kadijevic u svojoj knjizi kaze da su nastojali RH isprovocirati na ono sto je Spegelj zagovarao, jer je tad situacija za njih bila povoljna, no pogorsavala se. Kako politicki, tako i vojno, oni su bivali sve slabiji, a mi sve jaci.
porga is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:50.