Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.03.2011., 13:24   #1021
To je brod za Obalnu Strazu, patrolac. Na njih ne idu SAM-ovi ni SSM-ovi
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Old 31.03.2011., 14:22   #1022
ma je...istina...ali bilo bi dobra i da se to predvidi kao opcija. kao "multifunkcionalno" što naši vole
__________________
mučko jedno džubre
asmodeus is offline  
Old 31.03.2011., 14:45   #1023
Quote:
asmodeus kaže: Pogledaj post
ma je...istina...ali bilo bi dobra i da se to predvidi kao opcija. kao "multifunkcionalno" što naši vole
Onda bi brod bio puno skuplji jer bi morao imati puno obimniju i skuplju elektroniku i senzore. To je suprotno cilju da takvi brodovi budu sto jeftiniji i laksi za odrzavanje.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Old 31.03.2011., 15:05   #1024
a ne svidjaju vam se oni ophodni duzine 60 m sa Adria Mar stranice?
5-6 takvih , 2 fregate i zrakoplovstvo i dosta .......
Gaius Julius C. is offline  
Old 01.04.2011., 22:34   #1025
Najprije ovi idu -5 komada.
pp5d6 is offline  
Old 01.04.2011., 22:40   #1026
Stavili su preveliki top na njega, IMHO. Koji k ce brodu obalne straze 40 mm!?
Ni neki puno veci brodovi te namjene nemaju 40 mm. Sve ovo me navodi na misao da mozda tko ne dize lovu na dealu(pa je lakse dignut lovu ako je nesto skuplje nego jeftinije). Ili mozda kupuju vecu narudzbu 40 mm topova koji bi onda isli na veci dio flote, ukljucujuci i veci IOB?
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Old 02.04.2011., 08:23   #1027
Naprotiv iz iskustva bilo kakav manji top od 40 mm bio bi neprimjeren plovilu većem od 30 metara... Pogotovo ako mu je to primarno i jedino ozbiljno naoružanje. Ako izuzmemo vjerojatno strojnicu 12,7 ili manju koja nije spregnuta s nijednim sustavom ostaje samo glavni top. S Boforsom 40 mm postizali smo super rezultate i na daljinama preko 6000 m sa nekim smješnim prepravljenim istočno njemačkim centralnim ciljničkim uređajem. To je zona pokrivanja veća od bilo kojeg manjeg topa. Vjerujte mi ide on i daleko dalje.... To što je to brod obalne straže nebitno, taj top mu je više prednost nego mana. Prilično je jednostavan za održavanje i nezahtjevan.... Daj Bože da ga stave na sve patrolce pa makar ih s starih skinuli modenizirali kupolu i stavili na nove.
ludolf is offline  
Old 02.04.2011., 09:48   #1028
ahm.. mislio sam na OPV 60....
vidi na ADRIA MAR stranici......
ne mogu sliku uploaden......
Gaius Julius C. is offline  
Old 02.04.2011., 14:35   #1029
OPV 60 nije opcija za HRM i nikad nije bila. Projekt je radio BI za Adri mar i njihov posao sa Libijom.
pp5d6 is offline  
Old 04.04.2011., 08:17   #1030
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Najprije ovi idu -5 komada.
Zar ne najavljuju nekakav natječaj??? Pričao sam Damenom- oni uvjereni da ide njihov brod, pričao sa Adriamarom- ista priča, Lurssen - oni su mi rekli da će se javiti na natječaj, Brodarski uvjeren da je posal njegov,
kupac2011 is offline  
Old 04.04.2011., 12:00   #1031
Quote:
kupac2011 kaže: Pogledaj post
Zar ne najavljuju nekakav natječaj??? Pričao sam Damenom- oni uvjereni da ide njihov brod, pričao sa Adriamarom- ista priča, Lurssen - oni su mi rekli da će se javiti na natječaj, Brodarski uvjeren da je posal njegov,
Onda sam ja uvjeren da se netko od njih debelo zajebao...a ti opet naivan k'o francuska sobarica, znaš kako se kod nas odrađuju javni natječaji: tražimo brod takav_i_takav, oplata debljine tave_i_takve, prvi prozor slijeva mora biti takvog oblika, font na komandnoj ploči mora biti taj, trup takvih_i_takvih presjeka...
Ukratko radiš natječaj za poznatog, određenog dobavljača, pa se drugima ne isplati prekrajat projekt.
Najpoštenije bi bio da se napravio natječaj za projekt prema traženim karakteristikama. Ovako će ići nekom linijom manjeg otpora, usvojit će projekt BI, dati svakom po jedan brod da rade, i to sukcesivno, ne odjednom, jer nema love.
Financijski neće pomoći nikome, jer nitko nema seriju, splitski škver neće spasit. Sve mi je to još maglovito, jer zašto inače pojedine tvrtke imaju po tri projekta u kategoriji 38-42m, samo rastežu jedan te isti, nitko tu još ne zna ništa....
električni_zec is offline  
Old 04.04.2011., 17:39   #1032
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Onda sam ja uvjeren da se netko od njih debelo zajebao...a ti opet naivan k'o francuska sobarica, znaš kako se kod nas odrađuju javni natječaji: tražimo brod takav_i_takav, oplata debljine tave_i_takve, prvi prozor slijeva mora biti takvog oblika, font na komandnoj ploči mora biti taj, trup takvih_i_takvih presjeka...
Ukratko radiš natječaj za poznatog, određenog dobavljača, pa se drugima ne isplati prekrajat projekt.
Najpoštenije bi bio da se napravio natječaj za projekt prema traženim karakteristikama. Ovako će ići nekom linijom manjeg otpora, usvojit će projekt BI, dati svakom po jedan brod da rade, i to sukcesivno, ne odjednom, jer nema love.
Financijski neće pomoći nikome, jer nitko nema seriju, splitski škver neće spasit. Sve mi je to još maglovito, jer zašto inače pojedine tvrtke imaju po tri projekta u kategoriji 38-42m, samo rastežu jedan te isti, nitko tu još ne zna ništa....
http://www.pomorac.net/portal_vijest...kverovima.html
kupac2011 is offline  
Old 04.04.2011., 18:28   #1033
...Jedno se vrijeme činilo kako će natječaj za brodove biti tako podešen da se može unaprijed znati tko će ga i dobiti. Pri tome je glavni kandidat za posao bio već spomenuti Brodosplit, odnosno tamošnje Brodogradilište specijalnih objekata (BSO). Ipak, prema posljednjim informacijama, natječaj će biti ipak standardiziran tako da svi imaju donekle poštene uvjete da dobiju posao izgradnje. Što je logično tim prije što se Brodosplit posljednjih desetljeća odmakao iz vojnih poslova, tako da je i upitno kako bi i za koliko vremena mogao izgraditi vojne patrolnjake...

Ovo čarobiranje u vezi BSO-a mi se čini pretjerano: Kojim svojim dijelom je izgradnja patrolnog broda tako složen posao da bi tražilo angažman "specijalnog navoza", "odmak" od vojnih poslova Brodosplita...Kao da nisu posljednjih godina radili i složenije proizvode, ovo je takorekuć čamac u usporedbi s uobičajenom proizvodnjom. Tim više što se radi o brodu Obalne straže, dakle prilično konvencionalnom brodu, s bliže policijskim nego vojnim zadaćama (dakle nikavi sofisticirani vojni uređaji, ni oprema). A ako policijske rade škverovi duž Jadrana od stakloplastike, Adria-Mar, koliko sam razumio, svoje patrolce praktično na ledini, što sada BI nije u stanju skupit 20 radnika koji su stanju izvest ovo plovilo u godinu dana?
A namjena plovila, prvenstveno Obalna straža, širi mogućnosti Vladi da putem "civilne" narudžbe dodatno "subvencionira" BI, kako to rade i ostali u Europi, a nama sole pamet. Naravno da ne zagovaram tu opciju, nego tržišnu, što ne umanjuje činjenicu da škver još uvijek ima "snagu".
Naoružanje: u ovoj financijskoj situaciji i meni 40mm izgleda overkill, iako je to u JRM bio standard za ovoliko plovilo (koliko se sjećam, svi oni minolovci, ophodni i sl. su imali starog Bofi-a na ručno punjenje "okvira").

Interesira me jesu li MTU motori (nisam strojar, pa nemam pojma) stvarno toliko rijetka i tražena roba da se prodaju maltene k'o nuklerne glave. Znam da proizvodnja motora za tanker i motora za ovakve brodove nema veze, ali ako bi standardizirali 1-2 motora (recimo dvije različite snage) za sve brodove, kolika je mogućnost da se dobije licenčna proizvodnja istih, i da li je moguće uopće organizirati takvu proizvodnju kod nas? Recimo da pojedine sustave kao što su sustavi ubrizgavanja, visokotlačni sustavi,..potpuno uvozimo, ako nismo da dovoljno visokoj tehnološkoj razini da iste realiziramo kući...
električni_zec is offline  
Old 04.04.2011., 18:38   #1034
http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:A...2W0YGG-ak_esIg

Evo ovakva 3 i pripadajučia "jet"propulzija i prži

Zadnje uređivanje Bark : 04.04.2011. at 18:44.
Bark is offline  
Old 04.04.2011., 20:19   #1035
Nije baš HRM, ali nekako je čini mi se prikladno uz ovu temu

U velolučkom brodogradilištu Montmotaža - Greben danas poslije podne svečano je obavljeno krštenje i primopredaja policijskog ophodnog broda „Josip Jović“. Kuma broda bila je majka Marija, prvog poginulog hrvatskog redarstvenika u domovinskom ratu Josipa Javića. Ophodni brod „Josip Jović“ naručio je MUP RH za policijsku ophodnju naše plave granice, sukladno obavezama iz Schegenskog akcijskog plana.

Patrolni ophodni brod prvi je brod tipa A izrađen prema ugovoru o gradnji, opremanju i isporuci plovila, koji je MUP potpisao sa zajednicom šest domaćih malih brodogradilišta 31. kolovoza u Zagrebu. Brod je dug 24,6 metara, širok 6,2 i visine 3,09 metara. Pokreću ga dva dizel motora snage 1050 KW. Plovi ophodnom brzinom 25 čvorava. Brod je prvenstveno namijenjen za nadzor unutarnjih mora, državne granice, teritorijalnog mora i zaštićenog ekološkog - ribolovnog pojasa RH, uključujući motrenje, praćenje te kontrolu brodova i brodica.
RT20 is offline  
Old 04.04.2011., 23:35   #1036
To je treći brod u klasi SV. Mihovil 1999.), SV. Nikola(2009), Josip Jović (2011).
Samo se način i izvori financiranja promjenio.
To su inače jedina tri broda koji mogu izaći na more pri buri i jugu, što se policije i kapetanije tiče.

Zadnje uređivanje pp5d6 : 05.04.2011. at 00:38.
pp5d6 is offline  
Old 05.04.2011., 11:16   #1037
http://www.munitio.eu/index.php?opti...:kom&Itemid=55
JKD01 is offline  
Old 05.04.2011., 15:58   #1038
negdje sam pročitao da je to prvi u nizu (?) i da će svaki sljedeći dobiti ime po nekom od policajaca poginulih u DR...
RT20 is offline  
Old 05.04.2011., 21:59   #1039
evo, ovdje ima detaljnije i još par sličica:

Ugovor o gradnji, opremanju i isporuci plovila potpisan je između Ministarstva unutarnjih poslova i Zajednice ponuditelja-brodograditelja te se njime realiziraju obveze iz Akcijskog plana. Do sada je, prema predviđenom planu isporuke, isporučeno 12 plovila tip C i 1 plovilo tip A, policijski brod imena „Josip Jović“.
"Ime Josipa Jovića, ime Mile Blaževića Čađe, ali i drugih koji su nas svojim primjerom, odlučnošću, zrelim domoljubljem koje će nadahnjivati buduće naraštaje, krasit će pramce brodova hrvatske policije. Na ovaj ćemo simboličan i znakovit način od zaborava čuvati trajnu vrijednost i neponovljivost i autentičnost Domovinskog rata, tog neusporedivog fenoma i kolosalnog događaja u burnoj hrvatskoj povijesti – kazao je ministar Karamarko.

iako kako kaže ppd, sv.mihovil (101) i sv. nikola tavelić (102) izgledaju kao da je isti tip A kao "j.jović" (103) iako se u tekstu izričito spominje da je ovaj prvi takav proizveden

Zadnje uređivanje RT20 : 05.04.2011. at 22:35.
RT20 is offline  
Old 06.04.2011., 05:31   #1040
Evo kratka snimka sa tjuba; čini se kao skladan i čvrst brod, idealan za patrolu zapravo.

http://www.youtube.com/watch?v=Fy7gUMSxl_g

Čestitam brodograditeljima prvenstveno na izradi a potom i nešto manje srdačna čestitka policiji jer će me vjerovatno ganjat već ovo ljeto sa njim (ma pustite mene sa dvi mriže lovite crni charter i pijane čehe )
Jeremiah is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:51.