Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Fakulteti i visoka učilišta

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.07.2017., 20:16   #8421
Quote:
Krekushka kaže: Pogledaj post
Referada svakim radnim danom radi do 14,00, pa tako i petkom, osim ako negdje nije postavljena obavijest o skraćenom radnom vremenu.
Danas je radila i dulje (do 15:00) jer su bili upisi (brucoša) na faks.
Martian7 is offline  
Old 22.07.2017., 00:35   #8422
1. Jel postoji ovdje netko tko je mijenjao 1 dvopredmetni smjer?
2. Od kada referada ponovno radi?
merid is offline  
Old 22.07.2017., 13:07   #8423
Pedagogija

Quote:
DonaBarbara kaže: Pogledaj post
Pozdrav, molila bih studente pedagogije i filozofije da mi, ako im se da, malo napisu kako im je na faksu, kakvi su profesori, predavanja, ispiti, drustvo, koliko vremena provode na faksu, imaju li cesto rupe između predavanja, jesu li sva predavanja obavezna, koliko imaju obaveza... Znaci opcenito malo o tim smjerovima da cujem iz prve ruke iako sam vec nesto citala po forumima.. Hvala
Pedagogija - profesori neodgovorni i nezainteresirani, predavanja ugl. beskorisna, ispiti lagani, jednopredmetni i dvopredmetni se preziru, dp imaju UVIJEK rupe između predavanja i seminara od sat i pol, a jp imaju seminar odmah nakon predavanja. Na normalnim odsjecima dp studenti imaju prednost i mogu birati termine seminara ili vježbi. Plus, predavanje može biti recimo u 17:00, a seminar za dp od 20:00 do 21:30. Da, dobro si pročitala. Ovaj sam semestar u uto, sri i čet imala nastavu pedagogije do 21:30! Obveze su uglavnom samo seminarski rad koji se izlaže, kod nekih treba biti pismeni, kod nekih samo prezentacija. Što se tiče pismenog, to se svodi na prepisivanje iz literature, a i pitanje je koji profesor to uopće čita.

Inače, plemenito je zanimanje, ali moraš jako jako puno sama raditi na sebi i ulagati u sebe jer te faks ničemu ne nauči; hodogram kolegija nema smisla (to ide prema zaslugama profesorima), silabi nemaju smisla (ako ih uopće ima) i na kraju preddiplomskog znaš manje pedagogije nego kad ju upisuješ. Eto.
kumulonimbuska is offline  
Old 22.07.2017., 18:02   #8424
Na upisima sam pogrjesila dok sam ispunjavala indeks tj.napisala sam krivo jedno slovo i izbrisala korektorom.Poslije su mi u refereradi i tajnistvu ovjerili indeks,ali sam kasnije cula da se kod takve pogreske placa i ispunjava novi indeks.
Hocu li kasnije imati problema zbog toga?
jer mi u tajnistvu i referadi nisu nista rekli,ali mozda nisu ni gledali to.
potterheadabc is offline  
Old 22.07.2017., 22:38   #8425
Quote:
potterheadabc kaže: Pogledaj post
Na upisima sam pogrjesila dok sam ispunjavala indeks tj.napisala sam krivo jedno slovo i izbrisala korektorom.Poslije su mi u refereradi i tajnistvu ovjerili indeks,ali sam kasnije cula da se kod takve pogreske placa i ispunjava novi indeks.
Hocu li kasnije imati problema zbog toga?
jer mi u tajnistvu i referadi nisu nista rekli,ali mozda nisu ni gledali to.
Ja sam zbog manjka sna na upisu pod državljanstvo napisala Republika Hrvatska kao produžetak adrese, i rekli su mi da sam prekrižim ovo Republika i prepravila sam a u o (hrvatsko) i nikom ništa. Samo profesori često znaju ak vide malo šale bacat. Ne znam tretiraju li korektor drugačije, ali sumnjam. Indeks je ionako sekundarna stvar, sad je najbitniji ISVU.
SkarletXx is offline  
Old 23.07.2017., 13:55   #8426
Quote:
kumulonimbuska kaže: Pogledaj post
Pedagogija - profesori neodgovorni i nezainteresirani, predavanja ugl. beskorisna, ispiti lagani, jednopredmetni i dvopredmetni se preziru, dp imaju UVIJEK rupe između predavanja i seminara od sat i pol, a jp imaju seminar odmah nakon predavanja. Na normalnim odsjecima dp studenti imaju prednost i mogu birati termine seminara ili vježbi. Plus, predavanje može biti recimo u 17:00, a seminar za dp od 20:00 do 21:30. Da, dobro si pročitala. Ovaj sam semestar u uto, sri i čet imala nastavu pedagogije do 21:30! Obveze su uglavnom samo seminarski rad koji se izlaže, kod nekih treba biti pismeni, kod nekih samo prezentacija. Što se tiče pismenog, to se svodi na prepisivanje iz literature, a i pitanje je koji profesor to uopće čita.

Inače, plemenito je zanimanje, ali moraš jako jako puno sama raditi na sebi i ulagati u sebe jer te faks ničemu ne nauči; hodogram kolegija nema smisla (to ide prema zaslugama profesorima), silabi nemaju smisla (ako ih uopće ima) i na kraju preddiplomskog znaš manje pedagogije nego kad ju upisuješ. Eto.
potpisujem sve i dodala bih jos da profesori iz nekog nepoznatog razloga favoriziraju jednopredmetne, jer kao oni su to htjeli upisati, a mi dvopredmetni smo pedagogiju uzeli samo kao dodatak onom "glavnom" smjeru. A da ne govorimo da vecina jp, bar na mojoj godini, nije uspjela upisati psihologiju pa su upisali pedagogiju, kao najsrodniju jel. Najkorisnije na pedagogiji je praksa, koje ima premalo, a tek tamo shvatis da se zadace pedagoga potpuno razlikuju od onoga sta mi ucimo na faksu i da ti vecina toga nikad nece koristiti. Takodjer, s zavrsenom pedagogijom i, u mom slucaju, jezikom (nenastavnickim smjerom), ne mozes raditi kao nastavnik iako u nastavnom planu i programu stoji da: Studenti koji diplomiraju na diplomskom studiju pedagogije osposobljeni su za: izvođenje nastave iz pedagogije u srednjim školama, kao i eventualno izvođenje nastave
iz druge studijske grupe (dvopredmetni studij) u osnovnim i srednjim školama... Za to su ipak potrebni dodatni kolegiji za stjecanje nastavnickih kompetencija, no to ti nitko od profesora nece reci. Ipak, navela bih da postoji par mladjih profesora koji ipak malo dizu ugled odsjeku.
black08 is offline  
Old 23.07.2017., 18:44   #8427
Imali ovdje nekoga s francuskog ili etnologije i kulturne antropologije? Zanima me kako je općenito na tim smjerovima, kakva su predavanja, profesori i slično.
I još dodatno pitanje za francuski (iako mi na to vjerojatno može odgovoriti i netko tko je također upisao jezik koji zahtjeva predznanje), koliku količinu predznanja oni od nas očekuju? Učila sam ga u osnovnoj, u srednjoj ga nažalost nisam imala na biranje pa ga sada samostalno učim.
Otus Scops is offline  
Old 23.07.2017., 22:35   #8428
Quote:
Otus Scops kaže: Pogledaj post
Imali ovdje nekoga s francuskog ili etnologije i kulturne antropologije? Zanima me kako je općenito na tim smjerovima, kakva su predavanja, profesori i slično.
I još dodatno pitanje za francuski (iako mi na to vjerojatno može odgovoriti i netko tko je također upisao jezik koji zahtjeva predznanje), koliku količinu predznanja oni od nas očekuju? Učila sam ga u osnovnoj, u srednjoj ga nažalost nisam imala na biranje pa ga sada samostalno učim.
Etnologija i kulturna antropologija - relativno dosadno i relativno lagano, nije među zahtjevnijim studijima, samo što ima jako dosadnih i beskorisnih kolegija, čak i ako te jako zanima etnologija. Skoro sve se može kolokvirati, profesori su uglavnom pristupačni, ljubazni i normalni, odsjek možda mrvicu neorganiziran ali ništa strašno.

Francuski - svakako puno teže i zahtjevnije od etnologije, sva predavanja su na francuskog, puno profesora/lektora su izvorni govornici koji ni ne znaju hrvatski ni engleski, u principu se od vas očekuje razina znanja B2 odnosno da već 1. dan semestra možete pratit predavanja na francuskom, vodit razgovore s izvornim govornicima itd. Ako si prošla ispit predznanja onda očito imaš dobro predznanje jer je to rađeno po zadatcima s B2 Delfa, samo nastavi učiti brzim tempom.
merid is offline  
Old 24.07.2017., 16:34   #8429
Ima li ovdje netko tko studira povijest?
Upisla sam dvopredmetnu povijest uz germanistiku i sad vidim da se prvi sat na pov grcke i rima pise predispit.
Ima netko da je pisao taj ispit pa da mi moze reci kako izgleda jer me malo strah posto nisam pisala povijest na maturi tako da sam dosta tog gradiva zaboravila od 1.srednje.
potterheadabc is offline  
Old 24.07.2017., 17:28   #8430
Quote:
potterheadabc kaže: Pogledaj post
Ima li ovdje netko tko studira povijest?
Upisla sam dvopredmetnu povijest uz germanistiku i sad vidim da se prvi sat na pov grcke i rima pise predispit.
Ima netko da je pisao taj ispit pa da mi moze reci kako izgleda jer me malo strah posto nisam pisala povijest na maturi tako da sam dosta tog gradiva zaboravila od 1.srednje.
ja nisam pisala nikakav predispit, gdje si to pročitala ? ako je u silabusu na stranici odsjeka, ne obaziri se na to previše jer je to posljednji puta ažurirano tko zna kada
Sharpey Shuffle is offline  
Old 24.07.2017., 17:40   #8431
Da,procitano na stranici odsjeka,a zato i pitam jer mi malo sumnjivo izgleda stranica.
Ugl.hvala na odgovoru
potterheadabc is offline  
Old 24.07.2017., 21:44   #8432
Quote:
merid kaže: Pogledaj post
Etnologija i kulturna antropologija - relativno dosadno i relativno lagano, nije među zahtjevnijim studijima, samo što ima jako dosadnih i beskorisnih kolegija, čak i ako te jako zanima etnologija. Skoro sve se može kolokvirati, profesori su uglavnom pristupačni, ljubazni i normalni, odsjek možda mrvicu neorganiziran ali ništa strašno.

Francuski - svakako puno teže i zahtjevnije od etnologije, sva predavanja su na francuskog, puno profesora/lektora su izvorni govornici koji ni ne znaju hrvatski ni engleski, u principu se od vas očekuje razina znanja B2 odnosno da već 1. dan semestra možete pratit predavanja na francuskom, vodit razgovore s izvornim govornicima itd. Ako si prošla ispit predznanja onda očito imaš dobro predznanje jer je to rađeno po zadatcima s B2 Delfa, samo nastavi učiti brzim tempom.
Hvala ti
Otus Scops is offline  
Old 25.07.2017., 08:24   #8433
Imam pitanje za nekoga tko studira češki jezik i književnost. Zanima me kako to ide s biranjem izbornih predmeta? Kod njih na stranici je objašnjeno da 15 ETCS bodova ide za predmete s tzv. unutarnjom izbornošću, a ostalih 15 na fakultetsku ponudu. Zbunjuje me to, a ne vidim da to imaju igdje na stranici objašnjeno. Ako netko može objasniti, bila bih veoma zahvalna
Valčy is offline  
Old 25.07.2017., 08:39   #8434
Quote:
Valčy kaže: Pogledaj post
Imam pitanje za nekoga tko studira češki jezik i književnost. Zanima me kako to ide s biranjem izbornih predmeta? Kod njih na stranici je objašnjeno da 15 ETCS bodova ide za predmete s tzv. unutarnjom izbornošću, a ostalih 15 na fakultetsku ponudu. Zbunjuje me to, a ne vidim da to imaju igdje na stranici objašnjeno. Ako netko može objasniti, bila bih veoma zahvalna
Ne studiram češki, ali: unutarnja izbornost označava kolegije s tvog matičnog studija (dakle, s češkog) a vanjska izbornost se odnosi na kolegije koji ne pripadaju tom studiju (npr. s povijesti).
Krekushka is offline  
Old 25.07.2017., 14:23   #8435
Ako mi obje studijske grupe zahtijevaju slušanje stranog jezika struke, mogu li taj kolegij (recimo engleski) slušati samo u sklopu jednog smjera, a za drugi uzeti neki izborni kao zamjenu? Ili moram uzeti dva različita jezika? Ili nešto treće?
umeboshi is offline  
Old 25.07.2017., 15:19   #8436
Mislim da je ovo prvo.
The Great Duck is offline  
Old 25.07.2017., 16:17   #8437
Quote:
merid kaže: Pogledaj post
Etnologija i kulturna antropologija - relativno dosadno i relativno lagano, nije među zahtjevnijim studijima, samo što ima jako dosadnih i beskorisnih kolegija, čak i ako te jako zanima etnologija. Skoro sve se može kolokvirati, profesori su uglavnom pristupačni, ljubazni i normalni, odsjek možda mrvicu neorganiziran ali ništa strašno.

Francuski - svakako puno teže i zahtjevnije od etnologije, sva predavanja su na francuskog, puno profesora/lektora su izvorni govornici koji ni ne znaju hrvatski ni engleski, u principu se od vas očekuje razina znanja B2 odnosno da već 1. dan semestra možete pratit predavanja na francuskom, vodit razgovore s izvornim govornicima itd. Ako si prošla ispit predznanja onda očito imaš dobro predznanje jer je to rađeno po zadatcima s B2 Delfa, samo nastavi učiti brzim tempom.
Merid, ja sam dobila informaciju od osobe koja je prošle godine upisala da su sva predavanja na hrvatskom osim jednog kolegija kojeg vodi strana lektorica. Isto tako je rekla da bi se i s B1 razinom jezika čovjek dosađivao, a kamo li s B2. Također, nema mi logike da nas kao minimum predznanja traže A2 razinu jezika, a da se kreće s B2 razinom koja je iznimno visoka. A između ostaloga, piše na stranici odsjeka da se preddiplomski završava na B2 razini s elementima C1 pa nema smisla da se onda već traži B2 razina na početku studija. Vjerujem da bi se barem 80% studenata svake godine ispisalo s francuskog da je potrebno imati toliko predznanje, a čak je i viša razina francuskog na maturi na B1 razini (na kojoj se prolaz računa kao dovoljno predznanje)...
__________________
jedino što se u životu mora, je umrijeti
philosofan is offline  
Old 25.07.2017., 20:37   #8438
Quote:
Valčy kaže: Pogledaj post
Imam pitanje za nekoga tko studira češki jezik i književnost. Zanima me kako to ide s biranjem izbornih predmeta? Kod njih na stranici je objašnjeno da 15 ETCS bodova ide za predmete s tzv. unutarnjom izbornošću, a ostalih 15 na fakultetsku ponudu. Zbunjuje me to, a ne vidim da to imaju igdje na stranici objašnjeno. Ako netko može objasniti, bila bih veoma zahvalna
Dakle, obavezna si tijekom preddiplomskog skupiti 30 bodova od izbornih. Od tih 30 ih 15 MORA biti iz unutarnje izbornosti, dakle uzimaš predmete koje nam nude - najčešće to bude nešto iz književnosti ili lingvistike + staroslavenski obavezno jer nam je uvjet za upis diplomskog. Tako da bih ti predložio da staroslavenski upišeš odmah sad i da se možeš kasnije zezat s njim lagano xD nakon što si skupila 15 bodova iz unutarnje (skupiš zapravo 16 jer staroslavenski nosi 6 bodova) onda s ostalih 15 radiš što želiš - ili slušaš nešto s češkog ili iz fakultetske ponude, to ovisi o tebi

ako imaš još pitanja za češki, hit me up!
aegon6targaryen is offline  
Old 25.07.2017., 23:06   #8439
Quote:
potterheadabc kaže: Pogledaj post
Da,procitano na stranici odsjeka,a zato i pitam jer mi malo sumnjivo izgleda stranica.
Ugl.hvala na odgovoru

ako se ja dobro sjecam (sada upisujem diplomski pa je to davno bilo plus nisam fan brune ), mi smo imali nekakav predispit znanja, ali to su vecinom bila opcenita pitanja da ona vidi koliko toga znam, a mozes si misliti kakvi su bili rezultati ali who cares, ne ulazi to nisat u ocjenu ili tako nesto, ako se dobro sjecam
52225 is offline  
Old 25.07.2017., 23:12   #8440
Quote:
umeboshi kaže: Pogledaj post
Ako mi obje studijske grupe zahtijevaju slušanje stranog jezika struke, mogu li taj kolegij (recimo engleski) slušati samo u sklopu jednog smjera, a za drugi uzeti neki izborni kao zamjenu? Ili moram uzeti dva različita jezika? Ili nešto treće?
Mislim da ti čak i ne daju slušat dva. Imat ćeš na studomatu na jednom od smjerova (ovisi kak će ti stavit) opciju "Zamjena za jezik struke" pa si tu izabereš nešto. OSIM ne znam kako je to ako imaš engleski za informatologe, pošto je to nešto posebno, drugačije od stranog jezika za akademske potrebe, ja mislim.
SkarletXx is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:35.