Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike

Za napredne korisnike Hardcore geeks here
Podforumi: Linux, Programiranje, Networking

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.10.2014., 11:56   #41
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Prokopaj malo pa internetu, odradi domacu zadacu, pa onda komentiraj.
Nemam namjeru dokazivati tvoje tvrdnje.

Ako imaš što smisleno i interesantno za napisati, pročitam.
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Ti zgleda bas ne citas novine, a? Ti promaklo da prodaja desktop PC-a v zapadnom svijetu pada iz godine v godinu?
Dovoljno "čitam novine" da me ne možeš uvjeriti u svoje tvrdnje preko ove rečenice koja bi bez problema mogla biti naslov novinskog članka, kada im je do senzacionalizma.


Ne doimaš mi se inače bedastim, ali ovo napadanje mojih zaključaka i pretpostavki samo navođenjem da "ne pratim dovoljno vijesti" i jedne nepovezane rečenice su poprilične bedastoće.
PashkoPata'q is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 12:07   #42
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
E sad moras paziti. Da, upogonis Linux, isfuras rucno par apt-get-ova ili yum install-ova i to proradi. WOW, Linux covjece! Pogle kak je to super, keljnes i radi za nula kuna!

Do prvog nestanka struje. A gdi su mailovi? Kaj se dogodilo z bazom, zakaj je korumpirana? Zakaj nam je / datotecni sustav otisel u read only mod?

Zakaj moramo cekati dva i pol sata dok se odvrti fsck na ovim 4TB diskovima?

Zakaj nam baza vise nece startat', pa delalo je do prije nestanka struje?

GDI NAM JE MAIL!?!
ha.... UPS + redundancija. a kada bi sve to imao na odvojenim serverima, cijena bi debelo otišla iznad 100k kuna. Ukratko, da, za 10 servera za failover i redundanciju i UPS ti je oho-ho jeftinije za započinjanje od plaćanja sile MS licenci (ili ako imaš bateriju još samo za disk....)
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 13:57   #43
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
ha.... UPS + redundancija. a kada bi sve to imao na odvojenim serverima, cijena bi debelo otišla iznad 100k kuna. Ukratko, da, za 10 servera za failover i redundanciju i UPS ti je oho-ho jeftinije za započinjanje od plaćanja sile MS licenci (ili ako imaš bateriju još samo za disk....)
$1.800 * 10 = $18.000.

$18.000 * 6.04 = 108.719,10 kn

A $1.800 USD ti je realan minimum jednog modernog, full nabrijanog Core i3 servera, tak da je gornja cifra sasvim prihvatljiva, jer je u usporedbi z drugim ciframa - kikiriki.

Na primjer, Oracle SunBlade 6000 kuciste + deset UltraSPARC T4 ostrica je $330.000 USD. Dell - ispod $8.000 USD po najjeftinijem srot serveru bez skoro icega, nema sanse da projdes. Dakle, $1.800 po serveru je super deal.

Mislim, kad se radi o visoko dostupnoj i rezistentnoj infrastrukturi za kikirikije, to je ipak moj forte. Tu sam ipak bog i batina i znam vse cijene na pamet, iz vrlo jednostavnog razloga:

privatna firma -> vse placam iz vlastitog zepa.

Kulike su mi cijene za licence v tome? Nula. Zakaj?

Zato jer vrtim UNIX.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 14:10   #44
Zgodno u teoriji, ali startup neće nikada imati vlastitu infrstrukturu u početku jer izgradnja takvog mikro datacentra + optika do kuće bi ih koštala puno previše. Zato će doć i rentati dedicated server, koje možeš core i7 dobiti za 80€ mjesečno. Voila, odjednom ti početni troškovi za hw nisu 30000 € minimalno već više tipa 500-800. Tek kada dođu do neke razine bi mogli dati toliku lovu za opremu (pogotovo u ovim krajevima). Plus, koliko se sjećam oracle licence se plaćaju i nisu besplatne tako da ne znam kao si to dobio besplatno.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible

Zadnje uređivanje red_shrike : 22.10.2014. at 14:32.
red_shrike is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 16:34   #45
Si ikada koristio haproxy i kakvo ti je mišljenje o tome?
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 18:47   #46
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Zgodno u teoriji, ali startup neće nikada imati vlastitu infrstrukturu u početku jer izgradnja takvog mikro datacentra + optika do kuće bi ih koštala puno previše.
Optika ti je $110 USD mjesecno, imas full 25 mbps u oba smjera. Zapad. I to je jos zaostalo, u Svedskoj imaju minimum 100 mbps Ethernet v svakoj kuci, a imali su jos od ranih '90. proslog stoljeca. Pogotovo Finci.
Quote:
Zato će doć i rentati dedicated server, koje možeš core i7 dobiti za 80€ mjesečno. Voila, odjednom ti početni troškovi za hw nisu 30000 € minimalno već više tipa 500-800. Tek kada dođu do neke razine bi mogli dati toliku lovu za opremu (pogotovo u ovim krajevima). Plus, koliko se sjećam oracle licence se plaćaju i nisu besplatne tako da ne znam kao si to dobio besplatno.
Kupis full height rack na ebayu za $300, deset servera full nabrijanih i3, 32 GB RAM, 4TB disk, i za $18,000 si v biznisu. Pitaj mene, znam ja kulike kaj kosta, kaj ne bi morti bacal peneze bez veze. Kajgod!

A licence sam lepe dobil besplatno. Kad su saznali s kim imaju posla, odmah su me pustili na miru, i nikad vise nije od Oraclea zvonil telefon. A ak neces placati Oracle, imas uvijek PostgreSQL + patcheve za sinkronu multimaster replikaciju. I opet dobro. Osim toga, za development ti je Oracle baza besplatna, ak se drzis pravila "jedna baza po sustavu". Poslije kad nastancas penez, si lahko legalno platis licencu.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 19:08   #47
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Si ikada koristio haproxy i kakvo ti je mišljenje o tome?
Nisam. Nemam misljenje.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 19:28   #48
HA proxy je prekrasan komad servera, pardon softvera.

Koristim ga za exchange server za OWA i OA .

A na starom sustavu ga koristim kao LDAP proxy za autentkaciju korisnika jerbo mi sendmail dobro ne radi.....ako ugasim master LDAP server.

Instaliriaš i zaboraviš da radi


ova zadnja verzija ima i terminaciju SSL-a

e da ćeram produkcije od par tisuća korisnika na razini "regiona"...

Zadnje uređivanje grogo bolger : 22.10.2014. at 19:39.
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 20:49   #49
Ah, znači tu smo. 25 mbps optika je jad i bijeda koja nije dovoljna za išta iole ozbiljnije. Ne vidim kako to možeš preporučiti za neki startup? Pa minimum bi bio kakvih 200 mbps. Hebate, pa svaki dan radim na sajtovima di samo jedan nod ima preko 700 mbps i to ne računajući CDN traffic, a koji su mrvu veći od startupa. U istom sustavu, ideja multimaster postgres sql bi bila ravna samoubojstvu zbog masivnog pada performansi. Eventualno ako bi se koristio 24+ jezgreni 3Ghz+ serveri na raid 10 (ili ekvivalent poljima) baziranih na SSD-u (I to je samo hipoteza). U biti, znači da ti radiš sa malim sustavima sa malim trafficom, koji se nikada ne mijenja pa onda zato i možeš imati takve neke metode. U većim, zbog prirode volatilnijim sustavima, tvoja generalna taktika bi se raspala prilično brzo a klijenti bi te zvali ekspresno i tražili refund love (em zbog niskih performansi koje inherentno neće lako i jeftino skalirati), em zato jer bi implementacije čak i trivijalnih stvari trajala predugo.

18000 za startup? fiju.... nema šanse. Isto dobijem za bitno nižu lovu ako sve rentam, a to što ti ne plaćaš licence ne znači da drugi ne bi.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible

Zadnje uređivanje red_shrike : 22.10.2014. at 21:02.
red_shrike is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 00:22   #50
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Ah, znači tu smo. 25 mbps optika je jad i bijeda koja nije dovoljna za išta iole ozbiljnije. Ne vidim kako to možeš preporučiti za neki startup? Pa minimum bi bio kakvih 200 mbps.
Hebate, pa svaki dan radim na sajtovima di samo jedan nod ima preko 700 mbps i to ne računajući CDN traffic, a koji su mrvu veći od startupa.
Ja te ne pitam na kakvim web stranicama radis, ja te pitam kulike ti imas startup firmi osnovanih iza sebe?

Jel' vsakoj startup firmi treba 200 mbps? Za razvijanje softwarea? Ozbiljno? Znaci jedina forma startupa je ona gdje firma ima web prodaju, ili kaj?

25mbps ti je sasvim dovoljno za nekoliko uredskih lokacija povezanih IPsec VPN-ovima. Cak je i NFS dovoljno brz i upotrebljiv.

Ali naravno, ako ti imas dovoljno svojih novaca ili pak trosis tudje, nema nigdje zakona koji te prijeci da tvoj startup ima i 200 i 700, i bazilion mbps, po potrebi i po zepu.

No do tada, za STARTUP, u doslovnom smislu te rijeci, ti je dovoljno i 25 ili 50 mbps. (50 mbps dojde $134, whooptee-fucking-doo).
Quote:
U istom sustavu, ideja multimaster postgres sql bi bila ravna samoubojstvu zbog masivnog pada performansi.
Kakvog pada performansi? Kakve hipoteze, o cemu ti to?

Ja tebi stvarne cijene, ti meni hipoteze, jesu to te fore?
Quote:
Eventualno ako bi se koristio 24+ jezgreni 3Ghz+ serveri na raid 10 (ili ekvivalent poljima) baziranih na SSD-u (I to je samo hipoteza).
ZA KAJ to tocno? Kakav workload?

Covjece banke znaju imati citav datawarehouse za kadrovski na jednom jedinom M5000 sustavu i nekoliko logickih jedinica, nocu se procesira po 85 miliona redaka informacija. I to radi. A ti tu pises... o cemu tocno?

Kaj procesiramo? Kakav je to workload? Isto neki hipotetski?
Quote:
U biti, znači da ti radiš sa malim sustavima sa malim trafficom, koji se nikada ne mijenja pa onda zato i možeš imati takve neke metode.
Te metode su implementirane u okruzenjima od 2200 pa do 122000 sustava. Od tih su okruzenja i iznikle, jer je to bil jedini nacin kojim se tak velikim brojevima sustava moglo upravljati sa svega petero ljudi. To nije bajka nego dolazi od rjesavanja problema koji su postojali v stvarnosti.
Quote:
U većim, zbog prirode volatilnijim sustavima, tvoja generalna taktika bi se raspala prilično brzo a klijenti bi te zvali ekspresno i tražili refund love (em zbog niskih performansi koje inherentno neće lako i jeftino skalirati), em zato jer bi implementacije čak i trivijalnih stvari trajala predugo.
Mene klijenti ne zovu jer ja nisem v tom poslu. Z tim se bave oni na dnu hranidbenog lanca, a ja se nis' jucer rodil da se idem z tim zajebavat', jer v tome nema love.
Quote:
18000 za startup? fiju.... nema šanse. Isto dobijem za bitno nižu lovu ako sve rentam, a to što ti ne plaćaš licence ne znači da drugi ne bi.
Ne, ne dobijes isto. Dobijes virtualne web servere, no ne trebaju svim startupima samo web serveri. Neki razvijaju software za druge, drugi pak obradjuju informacije. Za to im ne treba ultravisoka protocnost, nego pamet u glavi. I vlastita infrastruktura.

E vidim ja, imas ti jos za veslat'...
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 07:31   #51
Nisu svi startupi vezani za razvoj softwarea tako da 25 mbps nije dovoljno. Isto tako, hipotetski nije bilo da bi performanse pale, već je to činjenica. Hipotetski je bilo što bi ti trebalo sve da održiš performanse. multimaster sql replikacija u većini slučajeva završi tako da su performanse NIŽE od jednog jedinog servera. Zamisli sada da imaš sajt sa nekakvim communitiyem koji ima posjete. Kako bi ti se to sve ponašalo da imaš 1000 korsnika na dan? A 100,000? A milijun? Misliš da bi izdržala multimaster replikacija?
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 13:35   #52
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Nisu svi startupi vezani za razvoj softwarea tako da 25 mbps nije dovoljno. Isto tako, hipotetski nije bilo da bi performanse pale, već je to činjenica. Hipotetski je bilo što bi ti trebalo sve da održiš performanse. multimaster sql replikacija u većini slučajeva završi tako da su performanse NIŽE od jednog jedinog servera. Zamisli sada da imaš sajt sa nekakvim communitiyem koji ima posjete. Kako bi ti se to sve ponašalo da imaš 1000 korsnika na dan? A 100,000? A milijun? Misliš da bi izdržala multimaster replikacija?
To ovisi o kodu i dizajnu aplikacije. Isto tak, ovisi i o tome kakvi su kriteriji, na primjer, v kulike milisekundi mora transakcija svrsiti.

Da, moguce je da dojde do usporenja ak aplikaciju koja nije dizajnirana za cluster odjednom stavis na cluster bazu podataka. Ali ak je aplikacija od pocetka dizajnirana za cluster, to je onda sasvim druga stvar.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2015., 12:40   #53
mrtav? o čem vi fantazirate pa Microsoft ima para da nam kupi cijelu zemlju Hrvatsku

pa Gates je već sa 23 godine bio multi milijoner a sa 31 miljarder, to je zaradio još iz doba kad je zajebo IBM sa MS DOS a DOS nisu oni napravili nego ga kupili ja mislim da je cijena bila 30k ili 50k, oni su samo ispred stavili MS, a Gates je bio pametan i znao da sve to mora zaštiti, registrirati, licence itd i tako je IBM za svaki komp posebno morao platiti licencu Microsoftu, tada je IBM bio njihov najveći klijent, ali ne samo oni nego svi njihovi klijenti.
a di su tek svi windowsi? 3.1 ili win 95/98, pa recimo xbox....aaaa kolko je to novaca!
stvarno nema brige oko smrti Microsoft-a!!!
1Mirek is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2015., 13:39   #54
mirek, smanji doživljaj
tko spominje pare?
u ostalom eplo je bogtiji pa kaj onda?
nije u šoldima sve
i sad mi reci u kojem smjeru se razvija informatika, po tvom
__________________
kada mi je loše, ja si smotan šita
pa citiran misli pricidnika tita
NNJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2015., 13:53   #55
mjestimice oblačno uz mogućnost lokalne antickilone?
chmod744 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2015., 16:08   #56
Quote:
NNJ kaže: Pogledaj post
mirek, smanji doživljaj
tko spominje pare?
u ostalom eplo je bogtiji pa kaj onda?
nije u šoldima sve
i sad mi reci u kojem smjeru se razvija informatika, po tvom
kakav doživljaj da smanjim? čega? kaj ti glumataš?
a to "nije u šoldima sve" idi pa pivaj tamo sa svojom klapom...nek ti kušin bude stina lol
a ko si ti i koji si ti faktor da ja tebi nešto moram reći?
1Mirek is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2015., 17:17   #57
Ovo je kutak za napredne korisnike računalne opreme, dakle tematski raspravljamo o naprednim alatima koje nudi MS. Imaš što reći o tome?
__________________
Ne očajavamo, zato što se ne nadamo nikom. Ničemu dobrom, ničemu lošem tu ne nada se niko.
I sa tom diplomom, i sa šljakom sam se slik’o. Rintao k'o magarac, sve dok nisam rikn'o.
mr-crime is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2015., 17:59   #58
Quote:
1Mirek kaže: Pogledaj post
kakav doživljaj da smanjim? čega? kaj ti glumataš?
a to "nije u šoldima sve" idi pa pivaj tamo sa svojom klapom...nek ti kušin bude stina lol
a ko si ti i koji si ti faktor da ja tebi nešto moram reći?
isprika
reci nama
__________________
kada mi je loše, ja si smotan šita
pa citiran misli pricidnika tita
NNJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2015., 21:03   #59
Mirek, ajd se malo skuliraj.
__________________
Build a man a fire, and he'll be warm for a day. Set a man on fire, and he'll be warm for the rest of his life.

- Terry Pratchet, Jingo
Equilibrium is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2015., 07:37   #60
Čitao sam pre neki dan da će Majkrosoft promeniti politiku prema Anrdojid i Ejplo korisnicima kada je reč o Ofisu na Smartfounu ili kako se to već zove danas.
__________________
Ako krades, kradi pomalo i sigurno.
Ministar obrane Seva, 2012
logit is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:58.