Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.02.2014., 09:20   #3801
Možda je pas izgrebao riječ HOROR...
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2014., 10:09   #3802
Horor u Splitu, rotvajler napao petogodišnju djevojčicu

Pas pasmine rotvajler u vlasništvu 39-godišnjakinje u subotu je oko 14 sati na splitskom predjelu Sućidar
ugrizao desetogodišnju djevojčicu.
Pas ju je zaskočio i ugrizao u predjelu zatiljka, objavila je Slobodna Dalmacija.
Pružena joj je liječnička pomoć i konstatirane su joj lakše tjelesne ozlijede
Quote:
FeetF1 kaže: Pogledaj post

A ako su 'lakše tjelesne ozljede' horor, pitamo se koju bi riječ novinar upotrijebio da se desilo što gore?
odlično je izabran naslov i ne razumijem čemu se isčuđavate. Ako dijete uslijed napada psa ima krvav vrat onda je to scena iz horror filmova. Nebitno je da li ju je ugrizao, ogrebao ili zagačio metalnom ogrlicom. To će riješavat sud a budući je na vratu glavna arterija samo je sreća šta nije bilo tragedije.
parcov is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2014., 19:54   #3803
Quote:
colour kaže: Pogledaj post
ha čuj, možda je namjerno upotrijebio jaču riječ, si čuo za hiperbolu ....?
Da.
Quote:
hipèrbola

hipèrbola ž

1. jez. knjiž. stilska figura koja se sastoji u uporabi pretjeranih izraza; pretjerivanje, preuveličavanje
http://hjp.novi-liber.hr/index.php?s...word=hiperbola
Znači, h. je preuveličavanje. Ovdje svakako nepotrebno.
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2014., 23:16   #3804
Quote:
FeetF1 kaže: Pogledaj post
Da.
Znači, h. je preuveličavanje. Ovdje svakako nepotrebno.
Preuveličavanje s ciljem da intenzivira dojam čitatelja. Nisi mjerodavan da kažeš da je nepotrebno, tj. ti možeš reć da nije, ja kažem da je itd....

No, rotvajler i zatiljak petogodišnjeg djeteta nije daleko od horora jel tako da ti je opaska o tekstu i upotrebi pre/jake riječi posve promašena
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2014., 00:26   #3805
Quote:
colour kaže: Pogledaj post
Preuveličavanje s ciljem da intenzivira dojam čitatelja. Nisi mjerodavan da kažeš da je nepotrebno, tj. ti možeš reć da nije, ja kažem da je itd....

No, rotvajler i zatiljak petogodišnjeg djeteta nije daleko od horora jel tako da ti je opaska o tekstu i upotrebi pre/jake riječi posve promašena
ma da, zakačio se na "lakše tjelesne ozljede" koje su, fala Bogu, dijagnozirane u bolnici a ne od strane kinološkog saveza ili kakve udruge za kućne ljubimce.
Budući se "zakačio" , rekao bih da ima prste u pekmezu iz tegle di je pas lizao
parcov is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 20:36   #3806
Quote:
parcov kaže: Pogledaj post
ma da, zakačio se na "lakše tjelesne ozljede" koje su, fala Bogu, dijagnozirane u bolnici a ne od strane kinološkog saveza ili kakve udruge za kućne ljubimce.
Budući se "zakačio" , rekao bih da ima prste u pekmezu iz tegle di je pas lizao
Ne. Generalno ne volim kad mi neki novinar u naslovu 'određuje' da li je što 'šokantno', 'sramotno' i slično.
To ću si sam odrediti kad pročitam članak!
Već sam jednom prije spomenuo naslov jedne vijesti gdje je naslov vrištao: šokantno ili nevjerojatno - a vijest se sastojala u tome
da neki glumački bračni par više ne živi zajedno te da se viđaju s drugim osobama, iako se mislilo da su zajedno. Pa sam, komentirajući otprilike
rekao da tu nema ničeg nevjerojatnog, šokantnog, pa ni neobičnog ili čudnog nego da je stvar u tome što su novinari doznali za novo stanje stvari - te su sad u 'šoku' i nevjerici pa pišu takve članke...

Ni vijest npr. da su Luka Modrić i Ch. Ronaldo u ljubavnoj vezi ne bi trebalo etiketirati kao 'šokantno' i tome slično.

Ali, kad smo već pri psima... Pretražujući članke po netu, naišao sam na ovo:

Quote:
- Kćerka je krenula u školu na Informatiku oko 9,20 i nije prošlo ni pola minute kada sam čuo kako vrišti i glasno plače. Istrčao sam na ulicu, a ona je bježala od četiri psa našeg prvog susjeda, koji su je napali. Nekako sam ih rastjerao, ali su je oni prethodno izgrizli tako da ima ugrize na pet mjesta lijeve potkoljenice, pa su joj u osječkoj bolnici te rane šivali, a ima i po jedan ugriz na svakom butu - ispričao nam je otac 13-godišnje djevojčice Zdenko Šabjan, koji je svoju kćer odmah odvezao na Hitnu pomoć u Valpovo, odakle su ih uputili u KBC Osijek. Tamo su joj rane zašivene i poslana je kući, no i dalje trpi jake bolove. Šok kojeg je proživjela teško je riječima opisati.

- Inače se ne bojim pasa, ali kada sam vidjela kako su navalili na mene jako sam se uplašila. Da se nisam uhvatila za granu od bora pred kućom i počela ih udarati nogama ne znam što bi bilo - ispričala nam je djevojčica, kazavši i da su psi na ulicu istrčali kroz otvorena dvorišna vrata, dok njihov vlasnik nije bio kod kuće.

Nakon što su napali djevojčicu isti ti psi oko podneva su pronašli drugu žrtvu. F. V. iz Bistrinaca hodao je nogostupom, kada su četiri staforda istrčala pred njega.
http://www.jutarnji.hr/strava-kod-be...karca/1148554/
Dakako da je ovdje 'strava' u naslovu svrishodno upotrijebljena (potvrda je to i u opisu samog događaja).
Dok udruge kažu ovako:
Quote:
Naime, ta četiri "krvoločna" psa, koji su "kidali" nesretnu djevojčicu i muškarca, dvije su odrasle ženke starosti četiri i tri godine te dva štenca starosti svega pet mjeseci. Radi se o napadu jednog psa, iz gore navedenih razloga, a ne o napadu četiri psa. Štenci i da žele, u tom periodu nisu sposobni nanijeti štetu.

Nadalje, sam otac djevojčice je rekao kako su vrata dvorišta pet do deset minuta prije nesretnog događaja bila zatvorena. To nas dovodi do pitanja koje nitko nigdje nije postavio, a glasi: Tko je otvorio vrata? Neupitno se radi o ljudskom faktoru, a vlasnik pasa je u tom trenutku bio na poslu. Dakle pse je netko pustio iz osiguranog dvorišta te time uzrokovao daljnju situaciju.

Naime, djevojčica, koju su psi "trgali" ima jednu jedinu ozljedu na nozi. Kako je moguće da četiri psa u isto vrijeme uhvate za isto mjesto? Ponavljamo, radi se o jednom psu.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/d...as/718394.aspx
Jasno, udruga štiti pse (tj. amnestira ih) a krivi ljude (tko je otvorio vrata?), dok napadnuti ljudi govore o svom traumatičnom događaju.
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 22:03   #3807
Quote:
FeetF1 kaže: Pogledaj post
Ne. Generalno ne volim kad mi neki novinar u naslovu 'određuje' da li je što 'šokantno', 'sramotno' i slično.
To ću si sam odrediti kad pročitam članak!
aha, kužim... ti bi naslov bez pridjeva.

Pas sreo dijete.
Automobil naletio na pješaka.
Ljubavnik pao na nož, nekoliko puta.
Žena popila tablete.
Peder skinuo hlače.
Premijer leti na Krk

i onda slijedi detaljan opis psa, automobila, ljubavnika, žene, pedera i premijerovog helikoptera...
.....
iz vremena kada sam pisao pjesme mi je najteže bilo dat joj naslov... jer naslov knjige, pjesme, članka, ime filma.... uglavnom nema veze sa autorom tog djela... jer, daje se na kraju i pokušava se pridobit pažnju, do granice "žutila"
parcov is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2014., 15:25   #3808
U zadnje vrijeme, u krugu prijatelja, a čak i na TV, čujem neku glagolsku tvorbu koja mi nikako ne sjeda. Na primjer: smještavaju, spuštavaju itd. Koliko je to u redu?
handiman is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2014., 01:00   #3809
Evo i jedne pohvale, doduše, ne za hrvatske medije.
Naši su istočni susjedi izvijestili o protestu zagrebačkih pogrebnika, dodavši tome i dozu humora:
Quote:
PROTEST POGREBNIKA: Zagrebački Topalovići traže bolje uslove za rad

"Grobari" su prethodno na zagrebačkom groblju Mirogoj izveli performans "Ispraćaj hrvatskog pogrebnika", a potom krenuli u protestnu vožnju zagrebačkim ulicama
http://www.kurir-info.rs/protest-pog...clanak-1252575
('Topalovići' - odnosi se na likove iz istoimene obitelji u crnohumornom filmu 'Maratonci trče počasni krug' koja vodi pogrebno poduzeće.
'Grobari' - navijači Partizana.)
I tako, povezujući ta dva termina, novinari su stvorili zanimljivu vijest.
Također, vijest su saželi na ono najbitnije (pet rečenica: gdje je održan prosvjed, koliko je bilo sudionika, tko ga je organizirao, što
prosvjednici traže.)

Za razliku od suhoparnog izvještavanja naših medija:
http://www.index.hr/vijesti/clanak/p...ce/731444.aspx
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2014., 14:35   #3810
Quote:
O Marku samo najbolje Izniman pjevac,jedan od boljih na nasoj estradi.
https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...&postcount=964
Ono, kao pišemo hvalospjeve svom omiljenom pjevaču - a jedna nam tvrdnja pobija drugu.
Izniman znači:
Quote:
1. koji predstavlja iznimku
2. koji je drugačiji od drugih; izuzetan, izvanredan
http://hjp.novi-liber.hr/index.php?s...eyword=izniman
Prvo kažemo da je M.P.T. izuzetan, izvanredan, ekstraordinarijus, drugačiji od drugih, poseban, iznimka (u svojim posebnostima).
A onda, u istoj rečenici tvrdimo da je tek 'jedan od boljih naših pjevača.'
Naime, ako je netko 'jedan od boljih pjevača na estradi' onda je dotični nešto malo više iznad prosjeka a nije poseban, izuzetan, izvanredan itd. što smo tvrdili na početku rečenice.
Pa sad na kraju ne znamo je li Thompson samo 'malo bolji pjevač od ostalih' ili je extraordinarius (izniman).
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2014., 16:22   #3811
Quote:
U obilježju St. Patrick Day-a Arcus sprema IRISH DISCO većet uz gostovanje dj-a koji Vam sprema čagu all night long a on je Dj Stankoo.
http://www.arcuscaffe.hr/
Prvi krimen: neupotrebljavanje interpunkcije (zareza).
Drugi: neka čudna mješavina ingliša i 'rvackoga. (St. Patrick Day, all night long).
Pa slijedi lapsus tastaturis: 'većet' umjesto 'večer'.
Zatim, DJ se obično piše velikim tiskanim slovima a ne malim.
Onda, budući da je ovo najava (reklama), trebala bi biti što kraća. Nepotrebno se dvaput spominje DJ:
...večer uz gostovanje DJ-a koji vam sprema čagu a on je DJ Stanko.
Skratiti!
Večer uz (gostovanje) DJ-a Stanka koji vam sprema čagu!
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2014., 20:51   #3812
Prvi put sad u HTV dnevniku vidim da je Donjeck napisan Doneck.
__________________
zadnja aktivnost u: 04.01.2023. 09:50
maminho is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2014., 01:12   #3813
Quote:
maminho kaže: Pogledaj post
Prvi put sad u HTV dnevniku vidim da je Donjeck napisan Doneck.
Doneck je ukrajinski izgovor, Donjeck ruski. Makar je uvriježeno da se za sve ukrajinske i bjeloruske gradove koriste ruski nazivi. Inače bi trebali pisat Kijiv, Zaporižja, Barisau, itd.
klaudio is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2014., 04:52   #3814
jel to po Vuku ?
Za koje jezike vrijedi da se piše u originalu, please ?
parcov is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2014., 09:34   #3815
Ne znam da li ste primijetili trend koji sve više uzima maha. Naime, "po novom" nije sumnja nego sumLJa. Isto tako, nije zatamnjivanje nego zatamLJivanje. Valjda se kaže tamlo, a ne tamno. Pitanje je vremena kada će dimnjak postati dimLJak...
__________________
https://cracklingsound.com/
dr.mrgood is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2014., 11:03   #3816
Na forumu imamo dimljačara već par godina.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2014., 11:49   #3817
Quote:
dr.mrgood kaže: Pogledaj post
Ne znam da li ste primijetili trend koji sve više uzima maha. Naime, "po novom" nije sumnja nego sumLJa. ....
bosanska posla
http://www.pik.ba/artikal/4265812/su...anislav-nusic/
parcov is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2014., 12:01   #3818
Quote:
klaudio kaže: Pogledaj post
Doneck je ukrajinski izgovor, Donjeck ruski. Makar je uvriježeno da se za sve ukrajinske i bjeloruske gradove koriste ruski nazivi. Inače bi trebali pisat Kijiv, Zaporižja, Barisau, itd.
To je u redu i pravilnijije. Osobno uvijek glavni grad ukrajine zove Kijiv.

Samo zanimljiv je trenutak kada su počeli s ukrajinskim nazivima. Zašto ih stalno tak nisu zvali? (Retoričko pitanje)
maminho is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2014., 21:03   #3819
upravo novinar na Dnevniku HTV veli "Široki" .
Sad bi mi trebali znat šta je to... kao kad bi reklo "Beli" pa se ti misli jel na moru il u Baranji.
parcov is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2014., 11:20   #3820
Quote:
parcov kaže: Pogledaj post
Ja to najviše primjećujem kod forumaša iz južnih dijelova Hrvatske.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:42.