Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.10.2007., 17:01   #1
Priključak struje - troškovi?

Uplatio sam 50% iznosa za prikljucenje struje (HEP), naravno, temeljem Ugovora o prikljucenju. Danas je tip izasao na teren, snimio situaciju i definirao da treba jedan stup itd. Zanima me, koliko bude dodatnih troskova (stup, kablovi...) jer u Ugovoru pise da naknada za priljucenje obuhvaca sve materijale, troskove itd zakljucno sa prikljucno mjernim ormarom te opremanje mjernog mjesta mjernom opremom. Tip je spomenuo da treba jos platiti, no sto tocno?????
Stari Zeke is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2007., 21:58   #2
Mene zanima dali moze na postojecu kuca koja ima prikljucak staviti jos jedan?
__________________
...
lego is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2007., 10:12   #3
Cijena ti ovisi o priključenoj snazi. Ja sam platio priključak cca. 20 000kn za 6,6kW trofazne struje.
maac55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2007., 10:41   #4
OK, meni je prema Ugovoru nešto više od 12.000kn za 7.36kW monofazne struje. Platio sam 50% što je preduvjet za spajanje. Ima li tu još kakvih troškova?
Stari Zeke is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2007., 10:55   #5
Koliko ja znam sav materijal (stupovi, kabel, mjerni ormarić, brojilo) ulazi u cijenu priključka. Tvoj trošak je jedino izrada instalacije na objektu i uzemljenja koje moraš napraviti prije nego ti prikopčaju struju.
maac55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2007., 11:08   #6
Je li Zeke, su ti dali struju prije gradjevinske dozvole?
::barcode is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2007., 11:13   #7
Quote:
::barcode kaže: Pogledaj post
Je li Zeke, su ti dali struju prije gradjevinske dozvole?
Pa... izgleda da kućni broj ne možeš dobiti tu kod mene, ali struju možeš
Stari Zeke is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2007., 12:21   #8
Vjerojatno se radi o privremenom priključku na budućem gradilištu, ili priključku postoječeg objekta!

U takvim slučajevima dovoljno je pokazati katastarski izvod s ucrtanim post. objektom, ili dokument o dozvoljenoj gradnji na toj parceli.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2007., 12:36   #9
Quote:
Stari Zeke kaže: Pogledaj post
Pa... izgleda da kućni broj ne možeš dobiti tu kod mene, ali struju možeš
::barcode is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2007., 14:34   #10
Quote:
Stari Zeke kaže: Pogledaj post
Uplatio sam 50% iznosa za prikljucenje struje (HEP), naravno, temeljem Ugovora o prikljucenju. Danas je tip izasao na teren, snimio situaciju i definirao da treba jedan stup itd. Zanima me, koliko bude dodatnih troskova (stup, kablovi...) jer u Ugovoru pise da naknada za priljucenje obuhvaca sve materijale, troskove itd zakljucno sa prikljucno mjernim ormarom te opremanje mjernog mjesta mjernom opremom. Tip je spomenuo da treba jos platiti, no sto tocno?????
Kao što je već napisano cijena ovisi o zakupljenoj snazi. U cijenu ulazi sve rad, materijal itd. osim u slučajevima kad troškovi prelaze za više od, čini mi se 10% cijene zakupljene snage tad se plaćaju stvarni troškovi.

To su slučajevi kad treba ugraditi 5-6 stupova, ili napraviti novu trafo stanicu... U tvom slučaju najvjerovatnije neće biti dodatnih troškova.
__________________
Što više ljudi poznajem, to više volim svog psa.
silver_bear is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2007., 15:44   #11
Nadam se. Valjda je tip trabunjao misleci da ja nisam nista platio, iako sam mu lijepo rekao da je 50% placeno....
Stari Zeke is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2007., 10:43   #12
Quote:
Stari Zeke kaže: Pogledaj post
Nadam se. Valjda je tip trabunjao misleci da ja nisam nista platio, iako sam mu lijepo rekao da je 50% placeno....
Ako bi slučajno stvarni troškovi bili veći, tj. da moraš nadoplatiti onda razmisli o većoj zakupljenoj snazi tj. jačem limitatoru ili trofaznoj struji.

Npr. ako ti kažu da ćeš morati platiti 15000kn onda ih pitaš koliko bi snage mogao zakupiti za te novce. To bi ti bilo isplativije jer ako kasnije budeš htio povećavati snagu platiti ćeš cca 1700kn po kW.
__________________
Što više ljudi poznajem, to više volim svog psa.
silver_bear is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2007., 10:48   #13
Quote:
lego kaže: Pogledaj post
Mene zanima dali moze na postojecu kuca koja ima prikljucak staviti jos jedan?
Može.

HEP traži građevinsku dozvolu, npr. netko je kuću preuredio u 2 stana ili je jedan dio poslovni prostor a drugi stambeni ili čak oba poslovna ali za sve takve preinake treba građevinska i sva ostala dokumentacija kao za svaki novi priključak.
__________________
Što više ljudi poznajem, to više volim svog psa.
silver_bear is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2010., 18:25   #14
prikljucak za struje

1975.g. moji su roditelji sagradili kuću i platili prikljucak za struju, te u podrumu uveli trofaznu struju, a na prizemlju i 1. katu monofaznu. Sad smo sestra i ja nadogradile potkrovlje i podijelile kuću u tri stana + postojeći podrum. (za sve prinake imamo građevinsku dozvolu)
Zanima me zašto nam u podrumu ne može ostati trofazna struja, koju su roditelji platili, nego nam je HEP dao ponudu za prikljucak za monofaznu struju na svim etazama i u podrumu, uz napomenu da ako zelimo u podrumu i dalje trofaznu, to moramo nadoplatiti. Nije mi jasno zasto nam se ukida ono sto vec postoji i sto je placeno, da bi onda morale posebno platiti da to tako i ostane ?
Naravno da smo isto pitali i HEP, ali ne mogu reci da su dali neko suvislo objašnjenje...
ifka05 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 00:14   #15
Quote:
ifka05 kaže: Pogledaj post
Nije mi jasno zasto nam se ukida ono sto vec postoji i sto je placeno, da bi onda morale posebno platiti da to tako i ostane ?
Naravno da smo isto pitali i HEP, ali ne mogu reci da su dali neko suvislo objašnjenje...
Do sada ste vjerojatno imali samo jedno 3-fazno brojilo za čitavu kuću, i sada će se ta postojeća angažirana snaga razdijeliti na više jednofaznih priključaka po pojedinim etažama. I dobro su ti rekli u HEP-u, ako želite i dalje zadržati 3-fazni priključak, trebat ćete zakupiti dodatnu snagu.

Trofazni priključak sam po sebi nema neke prednosti, osim ako ne koristite 3-fazna trošila poput elektromotora i slično. S limitatorima i limitiranom snagom lakše se koristiti 1-faznom strujom, jer se ta snaga dodatno ne cjepka na tri faze, i tri slaba limitatora.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 18:20   #16
Quote:
champ kaže: Pogledaj post
Do sada ste vjerojatno imali samo jedno 3-fazno brojilo za čitavu kuću, i sada će se ta postojeća angažirana snaga razdijeliti na više jednofaznih priključaka po pojedinim etažama. I dobro su ti rekli u HEP-u, ako želite i dalje zadržati 3-fazni priključak, trebat ćete zakupiti dodatnu snagu.

Trofazni priključak sam po sebi nema neke prednosti, osim ako ne koristite 3-fazna trošila poput elektromotora i slično. S limitatorima i limitiranom snagom lakše se koristiti 1-faznom strujom, jer se ta snaga dodatno ne cjepka na tri faze, i tri slaba limitatora.
fala na odgovoru. do sada smo imali 3-razno brojilo za podrum gdje je bila radionica, dakle masine koje delaju na 3-faznu struju i monofazno brojilo za ostatak kuce. zato mi i nije jasno da dvaput placam jedno te isto.
ifka05 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 18:32   #17
Quote:
ifka05 kaže: Pogledaj post
fala na odgovoru. do sada smo imali 3-razno brojilo za podrum gdje je bila radionica, dakle masine koje delaju na 3-faznu struju i monofazno brojilo za ostatak kuce. zato mi i nije jasno da dvaput placam jedno te isto.
Ma ništa ti ne plaćaš dva puta, priznaje ti se snaga s postojećih priključaka, i ta (postojeća) snaga će se preraspodijeliti na nove priključke. Detalje ne znam, jel ta radionica još uvijek ima prijavljen priključak (vjerojatno se radi o industrijskoj tarifi)?

Što ste se dogovorili, koliko ćete brojila imati po novoj EES, i što je s tom radionom u podrumu, jel to ostaje i dalje?
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2010., 11:58   #18
Quote:
champ kaže: Pogledaj post
Ma ništa ti ne plaćaš dva puta, priznaje ti se snaga s postojećih priključaka, i ta (postojeća) snaga će se preraspodijeliti na nove priključke. Detalje ne znam, jel ta radionica još uvijek ima prijavljen priključak (vjerojatno se radi o industrijskoj tarifi)?

Što ste se dogovorili, koliko ćete brojila imati po novoj EES, i što je s tom radionom u podrumu, jel to ostaje i dalje?
hm, trenutno je ukupna snaga znaci taj trofazni i monofazni za ostatak kuce oko 20 kw, a po novoj EES su raspodijelili 4,6 kw na 5 brojila, znaci brojila za tri stana, posebno brojilo za podrum gdje je bila radionica, a sad se to zove spremista, te brojilo za zajednicko stubiste (btw. kaj nije 4,6 kw malo prevec za stenge?). Znaci po novom ukupno 23 kw.
Ne znam jel to u podrumu industrijska tarifa, ali i dalje ima posebno brojilo za trofaznu struju makar je obrt ugasen prije 10 godina.
Ako ja dobro kuzim kaj ti velis znaci oni su nama tih postojecih oko 20 samo preraspodijelili na 5 brojila? Po tome kao da uopce ne placamo snagu jer ju vec imamo, nego samo placamo prikljucke, vure i ostalo kaj su naveli u EES ?
Sorry ak ja to malo zdravo seljacki, ali bas nemrem rec da se kuzim u struju
ifka05 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2010., 13:52   #19
Quote:
ifka05 kaže: Pogledaj post
Ne znam jel to u podrumu industrijska tarifa, ali i dalje ima posebno brojilo za trofaznu struju makar je obrt ugasen prije 10 godina.
Obrt je ugašen, ali priključak je ostao aktivan, i to će vas sad spasiti, jer će vam se ta snaga priznati, a u protivnom trebali bi je zakupiti!


Quote:
Ako ja dobro kuzim kaj ti velis znaci oni su nama tih postojecih oko 20 samo preraspodijelili na 5 brojila? Po tome kao da uopce ne placamo snagu jer ju vec imamo, nego samo placamo prikljucke, vure i ostalo kaj su naveli u EES ?
Sorry ak ja to malo zdravo seljacki, ali bas nemrem rec da se kuzim u struju
Vjerojatno ćete ipak morati zakupiti koji kilovat snage (razliku između postojeće priznate snage, i ukupne angažirane snage svih pet priključaka). ALI, troškovi koje ćete vi platiti za tu razliku snage pokrivaju sve troškove HEP-a, od potrebnog materijala (kabelski mjerni ormarići, brojila, limitatori, priključni kabeli), pa do cijene njihovih radova.

Vi ćete imati troškove za električara, koji vam mora preinačiti instalaciju, na način da razdvoji postojeću instalaciju, ugradi razvodne ormariće s osiguračima u svakoj od etaža, i potegne glavne vodove do mjernih ormarića s brojilima na fasadi.

Znači, treba vam električar koji će napraviti prijavnicu za novu instalaciju. Priključno-mjerni ormarići dobiju se u HEP-u, a vaš ih električar mora postaviti na fasadi, i na njih spojiti kompletnu instalaciju. Kad je sve to gotovo, onda izađe Elektra na teren, i priključi te ormariće na mrežu (i postavi brojila, i sve blombira).
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2010., 15:52   #20
Quote:
champ kaže: Pogledaj post
Obrt je ugašen, ali priključak je ostao aktivan, i to će vas sad spasiti, jer će vam se ta snaga priznati, a u protivnom trebali bi je zakupiti!

Vjerojatno ćete ipak morati zakupiti koji kilovat snage (razliku između postojeće priznate snage, i ukupne angažirane snage svih pet priključaka). ALI, troškovi koje ćete vi platiti za tu razliku snage pokrivaju sve troškove HEP-a, od potrebnog materijala (kabelski mjerni ormarići, brojila, limitatori, priključni kabeli), pa do cijene njihovih radova.

Vi ćete imati troškove za električara, koji vam mora preinačiti instalaciju, na način da razdvoji postojeću instalaciju, ugradi razvodne ormariće s osiguračima u svakoj od etaža, i potegne glavne vodove do mjernih ormarića s brojilima na fasadi.

Znači, treba vam električar koji će napraviti prijavnicu za novu instalaciju. Priključno-mjerni ormarići dobiju se u HEP-u, a vaš ih električar mora postaviti na fasadi, i na njih spojiti kompletnu instalaciju. Kad je sve to gotovo, onda izađe Elektra na teren, i priključi te ormariće na mrežu (i postavi brojila, i sve blombira).

fala lijepo na odgovoru, sad mi je jasnija ta HEP-ova logika...
ifka05 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:34.