Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.04.2007., 17:58   #81
Dragi moji, je, mozda ....

AU je dobra za zene (polupismene) i malu djecu. S- U - P - E - R.

I za spretnog, skrusenog i poslusnog hrvatskog tezaka (fizikalca).

Djeca im nauce Engleski (wow!) i zavrse skole i razne tecajeve, te postanu "white collar job" da bi skuzili kako zaradjuju isto i jednako kao i njihovi roditelji. ...

I cijelo vrijeme se drze (nacionalnog) community-a jer tako mogu naci posao, zastiti se od tudjina, znati sto je in a sto nije.

Sto se pak intelektualaca iz bivse YU tice, djeca su im neobrazovanija od drugoredasa iz HR. A oni sami ne zarade vise nego dobar nosac kutija i stalno moraju slusati kako mora da su sretni sto zive tu gdje zive jer da je to veeery sad sto se desilo tamo nazadi sl.

Sve u svemu, mi smo (skilled migrants, intelektualci, 1989.) bili presretni po dolasku u Melb, puni nada i vjere u novi zivot, dobili maloga Aussia nezaboravnim iskustvom porodjaja kao top privatni pacijent/i , podizali dijete kao AU, svi su nam se osmjehivali dok je trajala ustedjevina koju smo donijeli sobom ...

Nemamo vremena za HR zajednicu, niti nam trebaju. Da mi trebaju zemljaci, vratila bih se doma. U crkvu idemo AU, nekada odemo u HR crkvu. Dijete perfektno govori hrvatski. High brain kid je ali uvijek je -cevic, ako ga znaju izgovoriti. Ne samo da mi "nismo Australci", nego nam je dijete "Hrvat" (?!)

Radim (intelektualka - poziciju sam 'krvavo' zaradila provevsi 3 god s djetetom u bush-u) i tako nemam pravo na socijalnu pomoc. Svaki lijek platim deset puta vise nego da sam nezaposlena. Kod zubara nisam bila 7 godina, od posjete HR. Kod ginekologa nisam bila od porodjaja. Pap smear mi je uzela doktorica opce prakse. Naocale mi trebaju i jeftinije mi je bilo kupiti povecalo-okvir u apoteci na slobodnu prodaju. Dijete mi nema sigurnost u sebe kao sto smo mi imali odrastajuci tamo doma (oboje smo bili djeca maloga HR covjeka).
Kada smo ovdje kupili brand new kucu, i poslali video doma, mama mi prostodusno rekla: "Pa mi mislili da ste vi kupili kucu" - jer je licila vise na bungalov onako visine malo visega covjeka.
Sada smo podstanari, razvedeni (ljubav stoljeca s Tresnjevke), izgubili kucu, biznis opljackan, na crnoj listi, nekreditabilni. .. U oceanu se nisam niti jednom okupala, pun je morskih pasa, jelly fisha i sl.

Kuci u HR saljem video snimke sve najljepse, svi nam zavide. I slusamo u dugim telefonskim razgovorima s HR kako je u AU idealno, ...

i ne bih trebala ovo pisati jer BB is watching.

Ovo nije bilo o meni, ovo je bilo o tudjini!
todaytonight is offline  
Old 10.04.2007., 18:36   #82
@ today
Ne mogu te utjesiti niti komentirati Au jer tamo nikada nisam bila, mogu ti samo reci da neki dogadjaji bole vise kada si u tudjini, pa ma koja to tudjina bila. Razvod, problemi s poslom, problemi sa zdravljem, s nedaj Boze djecom... su problemi koji bole jos vise kada si daleko od kuce. Slati sliku o dobrom zivotu je ljudski normalno, pogotovo ako imas zive roditelje koje zelis utjesiti barem idejom o dobrom zivotu kad si vec tako daleko.
Zelim ti da los period sto brze prode i sto dalje od tebe ode, ako si izdrzala 3 godine u bushu (meni to zastrasujuce zvuci) onda ces i podstanarstvo i poslovne probleme!
Donata is offline  
Old 10.04.2007., 18:54   #83
Donata, zvucis kao netko iz (zapadnog) poslanstva.
todaytonight is offline  
Old 10.04.2007., 19:57   #84
Ne znam kako zvucim, znam da me taknula tvoja prica i htjedoh te utjesiti; vjeruj mi ovdje ima dovoljno onih koji su te spremni sprasiti na prvi avion za Hrvatsku s rijecima da ides kuci ako ti tamo nije dobro, bez obzira gdje je to tamo... a, losi trenuci se svakom mogu dogoditi.
Donata is offline  
Old 10.04.2007., 19:59   #85
Cujte, ja samo mogu pretpostaviti kako je u tudjini...ali vjerujte da i ova moja zemlja postaje pomalo tudjina.Prijatelji vise nisu prijatelji, svako se zabio u svoj oklop,a mnogo je onih koji ti zele zlo iako nicim nisi zasluzio,ali ti prosto zavide...Ne znam zasto?Nekada sam bila u dobrostojecoj srednjoj klasi,mama i tata su me vodili u inostranstvo od moje druge godine svake godine.Inace mama mi je Slovenka pa sam svako ljeto bila gore,pa Italija,Austrija Zapadna Evropa i cvrc...Nema vise.Bila sam u 90-tim godinama takva sirotinja sa 3 djece s kojima nisam mogla prosetati gradom da mi ne bi trazili sladoled,lizalicu itd., a kamoli da ih povedem na more koje je pola sata od mog mjesta ili planinu na skijanje.Dozivjela sam da mi djeca zive 100 puta gore od mene! I to je katastrofa!Ali da ne jadikujem svi imamo svakakve probleme ja sam moje nekako prevazisla i idem dalje pa kud puklo da puklo!
Kao sto rekoh :uvijek se mogu vratiti samo daj Boze da podjem i da polozim taj IELTS!
Danas sam malo izgubila samopouzdanje jer jedna poznanica koja je profesor engleskog nije prosla na testu
palma40 is offline  
Old 10.04.2007., 20:28   #86
Re;todaytonight

20 miliona stanovnika, od toga mnogo razacaranih, vas post je zalosno za citati ,jer je pun boli ,osobnoga razocaranja.

Jedno zapamtite da ima mnogo osoba koje su jos i gorje nego Vi.

Malo promislite , nije Vas razvela australija, siguran sam u zlu obicno se bracni par /sta je drugi subjekt/pomogne jedan drugome i imam licno iskustvo, koje to pokazuje.Ali priznajem po mojemu iskustvu od poznatih, mnogi brakovi oko 10 godina duljine se raspadnu pod pritiskom.....nostalgija nema nista sa time.

Sta vam smeta sta osobe ne mogu izgovoriti EVIC...pa osobe ne govore slavonske jezike...kako bi Vi procitali indijan ime?

Gdje ste bili u bushu ako se smije znati?

Ja sam veoma upoznat sa zivotom izvan Sydneya i Melbourna...i ja sam zvao gradic 400km od Adelaida sa 30.000 stanovnika , da je u desertu, zato jer dalje prema sjeveru je bilo nenaseljeno.

Inace slazem se o svemu oko polozaja i troskova oko socijalnoga/ako zivite na minimalcu/, jeste li probali preko centrelink na povlasnicu za socijalno ugrozene, jer na to imate pravo ako ne zaradjujete pristojno.

Mnogo osoba se je razocaralo sa australijom, zato jer su ocekivali mnogo vise ,nego su imali kod kuce, to se pogotovo radi od 1960-1990.

Sta se tice fizickih radnika oni su mozda "najbolje, jer su zaradjivali bolje nego nekada u SFRJ, dok SSS i obrtnici/zanatlije i nisu bili prezadovoljni, ako su tako radili u SFRJ mogli su isto dobro zivjeti.

Ali mi se vracamo na danas...................

zelim vam sve najbolje isto kao i familiji
srdacan pozdrav
Adelaide

Zadnje uređivanje Australian-forever : 10.04.2007. at 21:19.
Australian-forever is offline  
Old 11.04.2007., 05:15   #87
Oprosti, Donata, vjerujem u tvoju iskrenost, ali ne trpim sazaljenje. Pun kofer mi je licemjernih i cinicnih, u rukavicama. Hvala na dobrom srcu, anyway, i oprosti jos jednom.

Moja namjera je bila ilustrirati stvar apropo skilled immigration tako da ljudi znaju. Moj slucaj nije nesvakodnevan, tako se zivi ovdje (ne/zubar, ne/ginekolog, i sl ako radis). Osobno sam cvrsta i sve sto mi se desava je O svijetu oko mene a ne o meni samoj primarno. Jer niti ja, niti moj s Tresnjevke nikada nista nismo nezakonito ucinili, samo smo uvijek posteno radili i bili smo bolji od lokalaca, to nam je bio jedini grijeh (ne znam zasto stalno mislim na N Teslu) i nikada nismo dozvolili pluvati na ono odakle smo dosli. -------- E, to je dobar HINT za novopecene Australce: pljujte koliko mozete po svojemu i drzite se istih takvih pri communityima (citaj geto-ima), to je na cijeni ovdje kod AU, da znas gdje pripadas .

Palma, zelim ti srecu, uzivaj u osjecaju nade, jer to je jedini osjecaj vrijedan zivljenja: U nadi je spas! Idite i veselite se. Naucite nesto, otvrdnite i ne zaboravite gdje pripadate. Nemojte se zgubit!

Australaian-forever, taxu placam $1300 mjesecno ($650pft) - onda znas koliko zaradjujem. Imam stalan posao (permanent), sto je ovdje pravi lotto. Mislim da sam jedina ovdje koja radi svoj posao za koji se i skolovala doma i imam karijeru radeci bas ono sto zelim i u cemu uzivam!!!. I taj extremitet je predivna stvar!
Iznajmljivanje kuce placam $1000 mjesecno.
U bushu sam bila 10 sati voznje odavde, prvi shopping centar nam je bio na 5 sati voznje od tog 6000 stabovnika malog mjesta usred nedodjije, na obali AU. Dijete mi je bilo drugi osnovne, pobjegao prvi dan iz skole jer nikada nije u zivotu vidio balavog i slinavog bosonogog malisana u razredu punom velikih paukova po uglovima ... dosavsi iz affluent area-e skole koju je bio pohadjao ovdje. No sve je uskoro bilo rijeseno, sve je postalo fun, cak i zivljenje u drvenoj fibro kuci, cikloni i poplave i slicno. ... Remember, we are only by passers here.

Jos nesto?

(Pa ja cu ovdje napisati cijelu svoju biografiju )
todaytonight is offline  
Old 11.04.2007., 08:32   #88
Sve OK today, vjeruj mi nije rijec o nekom sazaljenju, samo sam htjela s par rijeci dati do znanja da te razumijem, jer kad procitam da nekome u odredjenom trenutku nije sjajno (ili onako kako su mislili da ce biti), znam da se i meni moze tako dogoditi, toliko se nepredvidjenog desava da ti se u trenutku zivot moze preokrenuti (na gore, na zalost).
Donata is offline  
Old 11.04.2007., 10:03   #89
Quote:
todaytonight
taxu placam $1300 mjesecno ($650pft) - onda znas koliko zaradjujem. Imam stalan posao (permanent), sto je ovdje pravi lotto. Mislim da sam jedina ovdje koja radi svoj posao za koji se i skolovala doma i imam karijeru radeci bas ono sto zelim i u cemu uzivam!!!. I taj extremitet je predivna stvar! Iznajmljivanje kuce placam $1000 mjesecno.
U bushu sam bila 10 sati voznje odavde, prvi shopping centar nam je bio na 5 sati voznje od tog 6000 stabovnika malog mjesta usred nedodjije, na obali AU. Dijete mi je bilo drugi osnovne, pobjegao prvi dan iz skole jer nikada nije u zivotu vidio balavog i slinavog bosonogog malisana u razredu punom velikih paukova po uglovima ... dosavsi iz affluent area-e skole koju je bio pohadjao ovdje. No sve je uskoro bilo rijeseno, sve je postalo fun, cak i zivljenje u drvenoj fibro kuci, cikloni i poplave i slicno. ... Remember, we are only by passers here.

Jos nesto?

(Pa ja cu ovdje napisati cijelu svoju biografiju )
Prvo zelio bi cuti ime mjesta koji je 5 sati udaljen od Melbourna ili Sydneja ,a smjesten je na obali, ja sam prosao okolo cijele Australije uz obalu, kao holiday.
Presao sam isto popreko i po duljini i sirini "outback".

A sto se tice "Ti si sretna mora da jedina imas posao za koji si se skolovala ", mislim da si jedna od desetak hiljada osoba, koje su ovdje dosle u zadnje 45 godine, i rade posao za koji su bili skolovani.


Netko tko placa porez $2.600 AU dollara na mjesec to je $33.800 na godinu a ima dependent djete, zaradjuje veoma dobre novce.

I kada takova osoba kaze da ne moze zubaru godinama, sta bi onda kazao penzioner?

Nesto tu ne stima,tolika zarada, je dovoljna da se rasporedi da se moze zivjeti,imati privatni insurance za EXTRA/ako ja kao penzioner mogu to platiti sa godisnjim dohodkom od $22K+$6K= znaci $28.000 Au dollara na godinu /za dvoje/ i ici redovito svaka 6 mjeseca vec 38 godina zubaru, onda moze osoba koja zaradjuje kao Vi.

EXTRA insurance je oko $700 godisnje za dvoje, a plati oko 40-60% od zubarskoga racuna, a kako i znadete pokriva i druge stvari koje nisu pokrivene u medicare ili private Hospital insurancu.

Mi smo putovali 800km u danu da vidimo specijaliste, mnogo puta/unatrag 37 godina-25godina/.

Za privat osiguranje upravo da i imate ne pokriva doktora , znaci ili idete ginekologu i platite kao i svaki drugi stanovnik australije racun koji zavisi koliko doktor naplacuje, napominjem ja sam imao 25 godina privat insurance ,
sada ga nemam, ili ako stvarno ne mozete plati uvjek postoji bolnica outpatient.

Vi da se sredite mozete uplacivati private insurance i smanjiti taxu/porez.

Ovo sve nije kritika nego usporedba da se moze, ako mogu osobe sa veoma malim prihodom.

Sta Vi mislite koliko ja ostavim vidjeti doktora opce prakse svaka dva tjedna ?
Uz sta dobi placeno od medicare, ja jos moram doplatiti $7-$10 Au dollara iz
svojega poketa, a za specijalistu znadem platiti od $20 -$100 dollara iz svojega poketa.

I nije nista krivo podjeliti svoje brige ili probleme, mozda Vi sami nesto naucite /shvatite , ai mnogi drugi vide jedno iskustvo i primjer jednoga zivota,jer svi mi zivimo pod drugim uslovima.

srdacan pozdrav iz Adelaida
Australian-forever is offline  
Old 11.04.2007., 10:56   #90
Australian-forever, krivo ste zbrojili tax-u. Znam da vjerojatno razmisljate u dvotjednim intervalima ali ljudi u HR racunaju u mjesecnim.

Placam $1300 MJESECNO, ili $650 dvotjedno, sto znaci $15 600 godisnje (koliko jedna obitelj ovdje dobije socijale godisnje).

Hvala na hint-u za Private Medicare glede tax-e, razmislit cu o tome. Samo znam da kada smo dosli u AU/Melb, Priv M smo placali $110 MJESECNO. I super nam se bilo isplatilo za porodjaj.

'Moj' bush nije na vasoj Istocnoj Obali. I bila sam rekla - 10 (!!!) sati voznje odavde, a 5 od te nedodjije do najblizeg shopping centra.
todaytonight is offline  
Old 11.04.2007., 12:11   #91
Skilled migrants se moraju doskolavati, polagati ispite, volontirati za domaci reference iliti preporuku (iskustvo) i tek nakon toga svega pocinju raditi kao stazisti, pocetnici, za fish & chips.

NAjvise poznajem kompjuterasa iz Srbije i jedino oni mogu reci da, kao ja, rade SVOJ POSAO. (A i to je proslost, jer domaci 'skillovi' su vec pridosli, kao i oni ili iz UK, ili za malu paru Kinezi) Znam i medicinara koji su po tri puta izlazili na strucne ispite (pismeni na engleskom od 3 sata), znam puno kuhara, sofera i trgovkinja koji svi sada rade kao cistaci, zidaju si kuce, kuhaju grah, slusaju narodnjake i ne brigaju bas puno. Dignu kredit i odu doma u posjet s poklonima iz Red Dot-a ($2 shop-a).
Znam inzinjere koji zaradjuju nesto vise nego cistaci.

Znam i jednu Dalmatinku skilled migrant koja ima 2 (prirodnjacka) fakulteta od doma. Tu je vec petnaestak godina i nezaposlena je. Nedavno je ovdje doktorirala, iz dosade valjda a i da moze opravdati socijalu ne morajuci u medjuvremenu prihvacati poslove koje su joj nudili (ciscenje i sl). Ne posjeduje nista, kao niti ja, samo s tom razlikom sto moje dijete i ja barem zdravo jedemo i to za stolom s bijelim damastnim stoljnjakom (becka skola ) i sto ja godisnje na svoje dijete trosim $15 000 samo na sport dok ona svojemu nikada nije mogla priustiti niti sat privatne instrukcije/coachinga?! Napomena: niti ona nikada nije pripadala niti jednom lobiju, niti komjunitiju niti sl. Dosla je ovamo da zivi kao kozmopolita, nezavisna i smostalna, samosvojna, educirana individua, gradjanka. (Malo morgen!!!)

Naravoucenije - kuhari i soferi, dodjite amo, u bushu ima puno posla.

A vi glave nasih HR otaca - ne mozete li smisliti nista da vratite svoju djecu doma, djecu cije diplome i (krvavo tudjinsko) iskustvo vec imate besplatno kao aset? (Za pocetak bi bilo dovoljno da zagarantirate pravnu drzavu, i red. )

Zadnje uređivanje todaytonight : 11.04.2007. at 12:41.
todaytonight is offline  
Old 11.04.2007., 12:44   #92
Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post
Australian-forever, krivo ste zbrojili tax-u. Znam da vjerojatno razmisljate u dvotjednim intervalima ali ljudi u HR racunaju u mjesecnim.

Placam $1300 MJESECNO, ili $650 dvotjedno, sto znaci $15 600 godisnje (koliko jedna obitelj ovdje dobije socijale godisnje).

Hvala na hint-u za Private Medicare glede tax-e, razmislit cu o tome. Samo znam da kada smo dosli u AU/Melb, Priv M smo placali $110 MJESECNO. I super nam se bilo isplatilo za porodjaj.

'Moj' bush nije na vasoj Istocnoj Obali. I bila sam rekla - 10 (!!!) sati voznje odavde, a 5 od te nedodjije do najblizeg shopping centra.
Izvinjavam se jer je trebalo biti $650x26=$16.900 godisnje.

Privatno socijalno je veoma skupo poslije 1998 Mr.Howard je napravio ako se odmah ne uclani [b]1998, svaka osoba bez iznimke ce poslije placati penalty 2% za svaku godinu preko 30 godina starosti ,sa maximum 70% penalty.

Sta znaci ako je insurance za /30 godisnjega/ recimo 1.500 dolara za jednu osobu koja je stara 48 godina ,platiti ce 36% penalty na $1.500 dollara, sta je $540 dollara penalty, dakle kao primjer to je $2.040 dollara na godino.

Isto kao sta znadete ima policy ako cete platiti prvih$ 250 ili $500, placati ce malo manje na godinu, ali je li se isplati?

Sta sam ja mislio za vas je da odmah se uclanite za EXTRA...i jos cete morati cekati 1 godinu za neke pre-existing popravka zuba.

Mnoge osobe koje su se i rodile ovdje ne znadu mnogo toga ,kako cijeli system radi i kaka se placa, i sta pokriva sta,jer se nisu nasle u situaciji da trebaju.

Zahvaljujem se na vasem odgovoru, i sta ste shvatili da mislim samo dobro i da vam zelim sve najbolje.

pozdrav

Zadnje uređivanje Australian-forever : 11.04.2007. at 15:55.
Australian-forever is offline  
Old 11.04.2007., 14:28   #93
Australian, dok ja platim mjesecne ili godisnju premiju za privatno zdravstveno osiguranje (taxation office mi u tom slucaju vrati samo 30% nazad http://www.medibank.com.au/) , te uracunavajuci benefite koje dobijem pri zubaru i drugima - dok se zbrojim, kao netko tko je u dugovima i na ulici, zakljucim da je privatno osiguranje luksuz za sretno-sredjene ljude kojima pretice. Bolje mi je platiti uslugu kad mi je preko potrebno ---- ili jos bolje, da si umjesto za insurance uplacivanje - kupim kartu za CRO i zube tamo popravim.

Lijep pozdrav
todaytonight is offline  
Old 11.04.2007., 14:44   #94
Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post
Australian, dok ja platim mjesecne ili godisnju premiju za privatno zdravstveno osiguranje (taxation office mi u tom slucaju vrati samo 30% nazad http://www.medibank.com.au/) , te uracunavajuci benefite koje dobijem pri zubaru i drugima - dok se zbrojim, kao netko tko je u dugovima i na ulici, zakljucim da je privatno osiguranje luksuz za sretno-sredjene ljude kojima pretice. Bolje mi je platiti uslugu kad mi je preko potrebno ---- ili jos bolje, da si umjesto za insurance uplacivanje - kupim kartu za CRO i zube tamo popravim.

Lijep pozdrav
Bravo!
Sa takovim pogledom nije niti cudno da imate toliko problema!

ja nisam pisao slijedece;

Radim (intelektualka - poziciju sam 'krvavo' zaradila provevsi 3 god s djetetom u bush-u) i tako nemam pravo na socijalnu pomoc. Svaki lijek platim deset puta vise nego da sam nezaposlena. Kod zubara nisam bila 7 godina, od posjete HR. Kod ginekologa nisam bila od porodjaja. Pap smear mi je uzela doktorica opce prakse. Naocale mi trebaju i jeftinije mi je bilo kupiti povecalo-okvir u apoteci na slobodnu prodaju. Dijete mi nema sigurnost u sebe kao sto smo mi imali odrastajuci tamo doma (oboje smo bili djeca maloga HR covjeka).


srdacan pozdrav
Australian-forever is offline  
Old 11.04.2007., 15:26   #95
Quote:
Australian-forever kaže: Pogledaj post
Bravo!
Sa takovim pogledom nije niti cudno da imate toliko problema!
Slazem se.

Uopce se ne slazem sa nekim stvarima navedenim ovdje. Studirala sam a znam takoder jako puno ljudi koji su studirali i nakon toga dobili posao u struci. Da, malo se treba potruditi, obici par agencija za zaposljavanje, pronjuskat what's on the market i stvarno, nije nemoguce. I ja sam se nacrncila i naradila poslova van struke, i nije mi ni najmanje zao. Sve je to EXPERIENCE.
U Au je zivot dobar, ako imas skills, ako se potrudis, fino zivis. Postoji family package privatnog osiguranja, koji je ukoliko imas obitelj daleko lakse placati. Iako mi je bilo ponekad i tesko, imam jos uvijek sve zube na broju i obavljene redovne posjete ginekologu, okulistu, ispravne cvikere i sve sto mi je trebalo. Nikad nisam stedjela na neophodnim stvarima.
I nije me bilo briga sto nisu mogli izgovoriti moje prezime, dapace, umirala sam od smijeha i sprdala se na svoj i tudi racun milion puta. Bas me briga, znam tko sam, sto sam i ne negiram otkud sam niti me toga sram. Kom se svida super, kom ne - opet super, pici dalje.
Cudno, da su takvi rasisti i da tako nevole strance zasto sam ja onda uvijek imala posao koji volim i zasto me jos uvijek obavjestavaju za vacancies iako sam u Hr??? I pitaju kad cu natrag??? Ma i da nisam radila u svojoj struci, mislim da mi nebi bilo lose.
Vrati se u Hr i nece ti biti nista bolje, vjeruj mi.
-kuglica- is offline  
Old 11.04.2007., 15:58   #96
Mozda imate pravo. Ali, ja zivim (po australski ) samo za danas, od place do place. Bogu se svako vece zahvaljujem (sto pak nije australski) za protekli dan sto sam imala da djetetu obezbijedim dostojanstven krov nad glavom, serviranu veceru, sportske zahtjeve, te Mu se preporucam da mi dade snage za naredni dan.

Kada je netko blizu 50 i ima dijete u srednjoj skoli, nemajuci pritom nista i nikoga na cijelome kontinentu - ne moze si priustiti misliti na sebe ...

A recite mi koji su to koji si mogu priustiti ici kod zubara ovdje (osim skolske djece, izbjeglica i socijalaca, oni imaju besplatno), da li poznajete ikoju zenu koja rutinski ide na ginekoloski pregled (kao sto sto se to ide tamo doma)? Pitajte u HR ljude da li oni stavaljaju povecala i lupe iz apoteke na nos da bi mogli citati, ili imaju proper naocale. Uvjerena sam da takvoga cega niti nema tamo doma.

U vezi naocala: fotosenzitivne lece s dioptriom sam tamo doma nosila kao studentica pocetkom osamdesetih. Ovdje se reklamiraju kao luksuz transitional lenses for the future. Svoje iz HR sam vec dva puta krojila u trendije okvire i nisu mi vjerovali da sam ih donijela iz "usrane CRO" i da su iz osamdesetih jos.
Okultisticki pregled (inace besplatan svake dvije godine, pri okult. radnji) otkrio mi drasticnu promjenu dioptrije. I sad, no, no, no: Can't afford almost 1grand za naocele. Cak sam zvala i sestru iz CRO i pocela pregovarati o slanju receipta tamo da mi kupi iste, onda sam odustala i odlucila sluziti se +2.00 lupom za citanje, i nastaviti nositi suncane, cak i u prostoriji, zbog fotoosjetljivosti ociju.

Ah, dovoljno ovoga puta. Buduci skilled ones mogu se informirati i biti pouceni vise vasim nego mojim postovima, nadajmo se.

Do citanja
todaytonight is offline  
Old 11.04.2007., 16:18   #97
neda meni vrag mira!

U mojoj sobi gdje sprovodim 18 sati dnevno /nocno su svi podaci, sta god mi treba.

Trbalo mi je 20 minuta da izvadim podatke oko potrosnje zubara za 2006.
Kao prvo nismo izgubili ijedan zub u 40 godina, redovito idemo svaka 6 mjeseca na kontrolu/ja sam problem jer ne spavam redovito, tako da i jedem nekada u 02:00 - 05:00 radi teske medikacije...tako da moja higijena zuba nije najbolja.

A i mi smo u 66 i 70 godina starosti, zadnji major zubarski poslovi su bili napravljeni 1991 krune sve i bridges.
2006 smo imali tesku godinu sa zubarske strane, supruga jednu krunu, ponovo preradjenu, meni je ispao krunirani zub i trebao je support i dve krune.

Sve u svemu kostalo je od zubara$4.848 Au dollara.
Mutual communiti je platio $2.945 dollara, popust na placanje odmah smo dobili$300 dollara...i ostatak smo platili $1603 is svojega poketa.

Je i najvaznije je da smo platili za godisnji premijum $600 Au dollara, za Mutual Communiti, ciji smo clanovi od 24/11/1969 .

===========
Pretpostavimo da smo tako bogati kao ostatak hrvata i letjeli u hrvatsku , trosak leta $4.000 za dvoje, stvarno ima smisla to raditi

comon sense je najbolje skolovanje, koje se ne uci na univerziti!

ciao
Australian-forever is offline  
Old 11.04.2007., 16:24   #98
Vidim kuglice da si doma. I ja sam pri prvoj posjeti za 10 dana imala dosta HR i htjela se vratiti cim prije u AU.

Pri drugoj posjeti sam namjeravala ostati duze jer mi je vec bilo dosta temporary pozicija u AU, Aussi mi kid vec poslo doma u skolu, kad su me zvali iz AU i ponudili mi posao pitavsi me koliko mi treba da se vratim. Bio je to posao u bushu ali kao contract s izgledom da postanem permanent. Faksirali mi detalje, placa, housing i dr. Prihvatila sam i za deset dana smo bili nazad u AU.

Svaka cast. Sada sam vec sesta godina nazad u 'velikom' gradu i na poslu gledam lokalne cure i decke koji ne moraju u bush, dodajuci i jednoga Kanadjanina (koji u povjerenju zabusava debelo i jedino sto radi je ima big mouth tj. pravi veliku galamu) koji je pocevsi raditi, osigurao posao i za svoju mamu koja je bila jos u Kanadi kada ju je cekao posao i sada se tek skoluje za posao koji obavlja. ... i slicno. Oprosti, ali ako se ja smatram Australkom, onda imam i pravo osjecati za takve ne/pravde.
todaytonight is offline  
Old 11.04.2007., 16:31   #99
Re:todaytonight

Nas sponzor,ujak mog muza, ima privatno osiguranje(a to znaci da mu pretice) pa je ipak kad je bio ljetos ovamo u Crnu Goru,popravio zube.Nije nista strasno kad dodjes u Hr, popraviti tamo zube.Ja ovdje iako imam osiguranje ne mogu u bolnici popraviti zube bez para (10 € popravka, 10 € skidanje kamenca,5 € vadjenje zuba...) a kod privatnika je to najmanje x2.A prakticno sa primanjima od 145,00€ mjesecno.Da ,tolika su mi primanja a imam TROJE djece (18;14,5 i 13 godina).Na tolika primanja ja NEMAM pravo na socijalno jer mi plata premasuje taj minimalac!Moj muz je zanatlija i da privatno nesto ne chupne krepali bismo.
Mogu samo da ti kazem kad je ujak bio ljetos tu samo je kukao kako je ovdje skupo,a pogotovu hrana, nije mogao da vjeruje kako mi prezivljavamo!
Dobro ti veli KUGLICA:Vrati se u Hr i nece ti biti nista bolje.

Australian ti isto lijepo sve prica,ali brate ti si strasno negativna.Ja sam imala JAKO velikih problema u zivotu i prezivjela.Kako mozes da pricas i ono za prezimena na IC? Ujak se tako preziva i njegova djeca (rodjena su tamo) i njegova ce unucad,on nikad niti oni nijesu imali nikakav problem zbog toga.
Kod mene su u goste (bas kad je bilo bombardovanje SRJ) bili troje Australaca (sa engleskim prezimenima) drugovi od ujakovog sina.Nije doveo nekoga iz "geta"Crnogoraca,Srba ili Hrvata nego Australce!Obije cerke ujakove udate za engleske Australce!
Pa Australija je po meni najdemokratskija drzava na svijetu,a to mi je ljetos i pricala ujakova cerka koja me i zapalila da migriram tamo!

Sorry,pismo je dugacko...
palma40 is offline  
Old 11.04.2007., 16:37   #100
Ajme Australian, alaj ste se vi naplacali za insurance od '69 !! Zato AU i voli migrante jer osiguranja i banke zive od migranata. Nece lokalci placati osiguranja, cak niti za auto.

Nisu samo migranti dobri za osiguravajuca drustva i banke, vec i za npr. industriju toalet papira, jer kupuju i trose, i to je dobro za ekonomiju.

Adio
todaytonight is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:30.