Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.10.2003., 10:54   #21
Nemam iskustva s autistichnom djecom, mada su kod mnoge djece s posebnim potrebama izrazheni poneki elemnti autizma.

A i kod odraslih. Evo i kod mog barbe.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 10:59   #22
imam ja tetu koja je iskusna u radu sa djecom sa poteskocama
autizam nije apsolutni pojam
javlja se u raznim oblicima i tezinama

uz pravilan rad , moguce je postici poboljsanje da se poremecaj kod granicnih slucajeva nece kasnije ni primijetiti
u svakom slucaju , jako je vazno da s djetetom radi strucna osoba
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 13:02   #23
Quote:
sis kaže:
Jedno laičko pitanje. Jesu li tražili drugo mišljenje?
Nisu, jer je dg. postavljena prije 3 godine, u medjuvremenu su se odselili i radili s klincem, pogotovo deda. I kao sto sam rekla, pomalo se zaboravilo na to. Djed je stalno tupio da ga je on kvazi izljecio jer je dijete pocelo komunicirati.
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 13:03   #24
Quote:
zg_sash kaže:


uz pravilan rad , moguce je postici poboljsanje da se poremecaj kod granicnih slucajeva nece kasnije ni primijetiti
u svakom slucaju , jako je vazno da s djetetom radi strucna osoba
Hm, da, i ja mislim isto.
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2003., 19:09   #25
moja rodica ima sina s autizmom, pa sam imala prilike vidjeti kako to izgleda. Mali je je normalno počeo govoriti negdje prije 2 godine, a onda oko treće godine je prestao govoriti, postao hiperaktivan i sve ostalo sto uz to ide (samoozlijedjivanje i slicno). Nesto prije pete godine je postavljena dijagnoza i onda je krenuo u vrtic za austističnu djecu, a potom u skolu. Ajmo rec da se dosta dobro socijalizirao, relativno dobro govori i uglavnom ne brka rijeci, osim kad je umoran. U drustvu puno bolje funkcionira kad je majka uz njega (koja se inace njime stvarno maksimalno bavi). Sad ulazi u pubertet i rodica se malo pribojava kako ce to izgledati.
Sve u svemu mali je jako napredovao uz strucnu pomoc defektologa, ali ukoliko se dan ili dva ne radi s njim, opet ide po starom.
Osim ovog mog malog rodjaka, drugih iskustava s autisticnom djecom nemam. Iz literature znam da ima razlicitih stupnjeva autizma, a da se izolirani simptomi autizma ponekad mogu naci i kod normalno prilagodjenih ljudi (napr., ja sam u djetinjstvu ponekad imala fiks ideju da hodam po pločicama tako da ne nagazim na fugu ... iznenadila sam se kad sam procitala da i to moze biti jedan vid autisticnih simptoma ).
Ovaj primjer djecaka koji si navela je vjerojatno granican, pa bi bilo dobro da se neki strucnjak pozabavi njime. Navodno su Einstein i Newton bili autisticni do 7. godine zivota ... Einstein je prgovorio tek prije upisa u skolu, a do 4. razreda je bio prilicno problematican i smatrali su ga retardiranim. Tesla se navodno do kraja zivota nije oslobodio svog autizma, ali je svoje simptome vise ili manje uspjesno prikrivao od okoline. To su sve bila "uvrnuta" djeca, granicnog ponasanja, problematicne socijalizacije, ali izrazito talentirana koja vjerojatno zive onako malo u svom svijetu. Zato bi stvarno bilo dobro da i za ovog djecaka potraze pomoc - tko zna kakvi se talenti u njemu kriju.
allegra is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2003., 19:22   #26
Mmmmm, hvala Allegra, odlican post. Meni se sve cini da ovaj decko nije autist i da posrijedi ensto drugo.
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2003., 19:37   #27
Mislim da je kod njega posrijedi neki blagi oblik autizma, ništa što se uz pravilan odgoj ( ljubav, poštovanje i bavljenje s njim) ne bi moglo popraviti na bolje. Iako ne mora bit da je naše bolje stvarno bolje, ali treba se to liječiti radi bolje socijalizacije.
Ko zna, možda je on indigo dijete i nekih stvari na ovom svijetu mu je previše, pa jednostavno nekad stavi taj zid.
crazy child is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2003., 19:37   #28
Moguce je da se ne radi o autizmu.
Malo mi je cudno da je dijagnoza postavljena tako rano. Negdje sam citala da se pouzdana dijagnoza autizma ne moze postaviti prije 3. godine zivota.
Takodjer, uobicajeno je da autisticna djeca u pocetku imaju sasvim normalan razvoj, cak neki i normalno progovore, a onda odjednom postanu nedostupni i prekida se komunikacija s njima.
Obicno je ta komunikacija prekinuta i prema roditeljima.

Mada, s druge strane, autisticni ljudi su izrazito osjetljivi na promjenu okoline i to ima uvijek predstavlja veliki problem. Kako djecak podnosi putovanje u nepoznato mjesto s obitelji ... da li mu i to predstavlja poteskocu, iako je medju poznatim ljudima?
allegra is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2003., 10:32   #29
Quote:
allegra kaže:
Moguce je da se ne radi o autizmu.
Malo mi je cudno da je dijagnoza postavljena tako rano. Negdje sam citala da se pouzdana dijagnoza autizma ne moze postaviti prije 3. godine zivota.
Takodjer, uobicajeno je da autisticna djeca u pocetku imaju sasvim normalan razvoj, cak neki i normalno progovore, a onda odjednom postanu nedostupni i prekida se komunikacija s njima.
Obicno je ta komunikacija prekinuta i prema roditeljima.
Da, mali normalno komunicira sa starcima i sa njihovim poznanicima, npr. kada netko dodje u kucu, on se veseli i prica. Jedino je ta komunikacija dosta stura i monotona. Cesto ponavlja ono sto je vec rekao ili priupitao.

Quote:

Mada, s druge strane, autisticni ljudi su izrazito osjetljivi na promjenu okoline i to ima uvijek predstavlja veliki problem. Kako djecak podnosi putovanje u nepoznato mjesto s obitelji ... da li mu i to predstavlja poteskocu, iako je medju poznatim ljudima?
Mali je cis' dobro podnio promjenu okoline, bar se tako cini. Nije regredirao. Ne bih rekla da mu to predstavlja nekakvu poteskocu.
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2003., 09:52   #30
Moje je dijete imalo iste poteskoce, i teze, od slucaja koje opisuje FFF. Kao i ovome djetetu, i nama je jedan od psihologa "zatefterio" autizam. Hvala dragome bogu isli smo dalje i jako vjerovali svojem, roditeljskom osjecaju o sposobnostima djeteta. Uglavnom, pokazalo se da se niti autizam moze samo tako dijagnosticirati, niti je o tome bila rijec.

Dijete mi je imalo razvojni poremecaj govora i razumijevanja. Od 4. godine bilo je ukljuceno u temeljitu rehabilitaciju slusanja i govora, od toga godinu dana u vrticu poliklinike Suvag u Zagrebu gdje se pokazalo da je njihov rad na razvijanju i vjezbanju slusne paznje bio od presudne vaznosti. RAdili smo i u logopedskom kabinetu djecje bolnice u Klaicevoj takodjer u Zagrebu. Djevojcica sada ima 7 godina, upisana je u redovni skolski program, medju najbolje je pripremljenom djecom u razredu (cita, pise, izvrsno se snalazi u matematici), no time problem naravno nije konacno rijesen. Odredjene poteskoce u razumijevanju ostaju i zahtijevaju minimalan individualiziran pristup ucitelja djetetu. Imali smo srece i s uciteljem, koji razumije problem i spreman je pomoci, tako da su prognoze vrlo dobre.

FFF, nazalost, propustili ste strucni rad u kriticnom periodu, od 3.5 do 6 godine, ali nije kasno. Preporuka: sto hitnije ukljucite dijete na temeljitu, cjelodnevnu rehabilitaciju, Dovedite ga na dijagnostiku u Klaicevu u Zagrebu, ako mozete.

Sami intenzivno radite s njim (no nemojte opet ni pretjerati, odjednom) na sto nekonvencionalnije nacine: u prirodi, na podu, testirajte mu primanje informacija kroz slusni i slikovni kanal percepcije koji su obicno vec preuzeli i razvili izvrsne sposobnosti "zamjene" poteskoca u slusnom kanalu (nemojte ovo mijesati sa sluhom, sluh ova djeca imaju savrsen, cuju odlicno, ali je "buka" u primanju i obradi informacija). Pokusajte s multimedijom. Mi smo postigli izvrsne rezultate s tim.

Ako niste zapoceli s ucenjem slova, citanjem i pisanjem, pocnite pod hitno. Grafomotorika je vrlo vazna. A jos ga i stignete pripremiti za skolu. Najvaznije: budite uvijek oslonac svome djetetu. Ono je nesretno i nesigurno, ali ce to uz vasu pomoc prevladati. Obicno je rijec o djeci izvrsne inteligencije koja se ne razvija ako se s djetetom temeljito ne radi. Ma, kakav autizam, molim vas! Roditelj sam koji se nagledao stotina i stotina djece s ovim poteskocama u posljednje 3 godine. Vjerujte, vas je slucaj jedan od laksih. No, ne samo da se nece rijesiti sam od sebe, nego ce se pogorsavati i stvarati tzv. sekundarne poremecaje ako se ne pocne strucno rjesavati.
Sretno vam.
 
Odgovori s citatom
Old 04.06.2004., 22:20   #31
Autizam

...što "poslije"?

Pregledala sam baš sve naslove ovdje, ali ništa nisam našla.

Naime, kaj. Radi se o 16-godišnjaku koji uz autizam ima i drugih "nus pojava", ali sad je najgora baš ta što mu je 16 godina i roditelji su postali potpuno nemoćni da se nose s njegovim "ispadima". Osim toga, nalaze se izvan centara gdje bi se moglo u kritičnim situacijama pomoći i njemu i njima.

Zato ozbiljno razmišljaju da ga smjeste u neku ustanovu, gdje bi bio pod advekatnom njegom i liječničkom kontrolom.
Sve što su uspjeli za sada saznati, kažu da su "takve" pacijente
smještali na posebne odjele psihijatrije????

Oni su očajni i naprosto se boje da u nekoj kriznoj situaciji nekom (i njima!) nešto ne učini.

Zna li itko da možda postoje specijalizirane ustanove za takve slučajeve?


Na linkovima za zdravlje nisam našla ništa o tome. Naime, roditelji stare, onemoćaju i umiru... što i kako dalje s tako štećeni osobama, nesposobnima za samostalan život?
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2004., 22:31   #32
prosnjofaj jos, topik o autizmu je bio, znam to sigurno..

hm...nisam pronasla, sad sam trazila. mene isto zanima ta tema..
traxdata is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2004., 22:56   #33
Quote:
Zna li itko da možda postoje specijalizirane ustanove za takve slucajeve?
znam nazalost samo za DE

Prijateljica radi u jendoj takvoj hm...ja to ne bih nazvala ustanovi

Oni to zovu - zivotna zajednica.

Imaju u njoj ljude od 5 do 55 godina, funkcionira po sljedecem principu: zivi se u obiteljskim kucama koje su jedna blizu druge, preko dana se radi terapeutsko crtanje, muzika, lijecenje bojama itd. ( nemajus amo autiste ima i down-ica itd.) za grupu od 3-4 osobe zaduzena je jedna "mama". Ti ljudi tamo ostaju do kraja.

Neki od njih izuce ( ima ih i sa laksim psihickim oboljenjima) neki zanat recimo loncarstvo, slikanje na svili itd. pa onda prodaju te radove, ljudi plate mnogo vise od stvarne cijene rade i to im je dio prihoda. Dio ide od drzave a dio od dobrovoljnih uplata.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2004., 23:37   #34
Quote:
Winona kaže:
znam nazalost samo za DE

Prijateljica radi u jendoj takvoj hm...ja to ne bih nazvala ustanovi

Oni to zovu - zivotna zajednica.
Nešto sam i sama načula o tome. Kako doći do njih i pitati ih bar za neke savjete?

Ipak, što je to DE?

Sorry, pokušavam pomoći nekom drugom bar informacijom.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2004., 23:47   #35
DE je njemacka tako da za hrvatsku nemam nikakvih informacija ali mogu dati adresu odavde i sama sam tamo cesto u posjeti, mogu reci da uz sav hendikep zapravo krasan zivot imaju ( takve zajednice su obicno u prirodi, daleko od buke i vreve)
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2004., 00:27   #36
Ok. Hvala...

Mislim da sam nešto slično vidjela na TV i kod nas, ali se nikako ne mogu sjetiti detalja. Samo, radilo se o odraslim ljudima kojima su osigurali čak vjenčanje i stan...te ih i dalje pratili na neki način. I bila je riječ čini se o laganijoj retardaciji.

Ovdje je slučaj ipak prvenstveno riječ o autizmu ali i o pubertetu, kad se jače menifastiraju još neke popratne pojave....i oni se boje njegove nekontrolirane snage...
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2004., 08:58   #37
U Rijeci postoji nešto.Dom, što li na Brašćinama(dio grada).Da li bi to bio adekvatni smještaj ne znam.
No čula sam da netko, tko ima također takvo nekakvo dijete (tu postoje izgleda pod istom dijagnozom vrrrlo različiti slučajevi,, lakši, teži i sl.) si je dao truda da na Krku (ili u gradu Krku) pokrene otvoranje nečeg sličnog. Humanijeg u smislu rada s tom djecom, da se iz onih, kojima je to moguće "izvuče" nešto van i da ih se koliko, roliko osposobi za život.Jer tamo, na Brašćinama se izgleda sve svodi na čuvanje i njegu.
Raspitat ću se u ponedjeljak i sve što saznam napisati.
No nije li i u ZG, negdje na Vrhovcu, postojao neki Centar za autizam?
__________________
Bare kaže:A sto je politika? Nacin da najinteligentniji, najobrazovaniji i najsposobniji ljudi drustva stvore blagostanje za siroke mase. Zato po meni trebamo imati povjerenja u sve nase politicare, postivati ih i vjerovati da rade za nase dobro. Bez obzira na stranku. ....
baka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2004., 15:28   #38
Ima u Zagrebu Centar za autizam!

Ovo je iz imenika:

CENTAR ZA AUTIZAM
Dvorničićeva 6, 10000 Zagreb
(01) 4683 867
Nad Lipom 13 (01) 3771 561
Zvonimira Ljevakovića 30 A (01) 2853 717
(01) 2856 756
Vila Velebita 11 B (01) 2989 263
Poljanice Treće 9 (01) 2923 637
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2004., 09:34   #39
Iako ovaj centar u Rijeci nema veze s upitom i temom, ostavljam informaciju, jer će možda nekome i ona dobro doći:
Centar za rehabilitaciju, tel.051/ 506 360
Međutim, oni primaju samo starije od 21 godinu, mentalno retardirane.Imaju stalni smještaj i poludnevni.

Ono na Krku će također biti samo za "lakše slučajeve", kad bude.
Ostaje za autizam opširna informacija od Cloe.
__________________
Bare kaže:A sto je politika? Nacin da najinteligentniji, najobrazovaniji i najsposobniji ljudi drustva stvore blagostanje za siroke mase. Zato po meni trebamo imati povjerenja u sve nase politicare, postivati ih i vjerovati da rade za nase dobro. Bez obzira na stranku. ....
baka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2004., 12:20   #40
Hvala svima na iscrpnim informacijama.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:18.