Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kozmetika > Prirodna kozmetika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.06.2009., 12:09   #141
Cena je zaista minimalna jer zelim da samo pokrijem troskove i sapuni su za sada samo lep hobi a na srecu imam redovan posao od koga zivim. Jedan Euro je trenutno oko 94 dinara, tako da mozes videti koliko je 150 dinara.
PlantPlus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2009., 12:15   #142
Stranica je Sapuni isto tako , ono što me zanima je da li u izradi koristitite hladno prešana nerafinirana biljna ulja te da li su vam esencijalna ulja samo radi mirisa ili su isto tako odgovarajuće kvalitete pa imaju i terapijsko djelovanje?
Merlina is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2009., 12:52   #143
Hladno cedjenja biljna ulja su nekada sa veoma jakim mirisom koji je tesko pokriti u sapunima. Koristimo biljna ulja prehrambenog i kozmetickog kvaliteta i za izradu prirodnih sapuna su odlicna. Treba razlikovati pojmove prirodna i organska kozmetika. Od organskih ulja koristimo samo kokosvo ulje koje je inace vrlo tesko naci u Srbiji. Nasao sam ga u Beogradu u prodavnici zdrave hrane i to po ceni od skoro 3 Eura za 200g ulja.
Etarska ulja koja koristimo su odlicnog kvaliteta i sluze pre svega da sapuni lepo mirisu, a sigurno da imaju i pozitivno terapeutsko delovanje. Trenutno imamo etarska ulja Eukaliptusa, Mente, Ruzmarina, Zalfije, Limuna, Narandze.
Kao primer koliko “verujemo” nasim sapunima navescu vam podatak da naseg dvomesecnog sina kupamo sapunom dobijenim od 90% maslinovog ulja i 10 % kokosovog ulja bez ikakve dodate boje ili mirisa.
Izrada sapuna je nas hobi i pre svega moja porodica i moji prijatelji ih koriste. Ono sto ostane od izrade sapuna nudimo za prodaju, ali stvarno nemamo velikih ambicija da to preraste u neku veliku proizvodnju. Svaki sapun je prosao kroz nase ruke kako bi bio oblikovan i to zadovoljstvo se ne moze uporediti sa masovnom proizvodnjom.
PlantPlus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2009., 09:27   #144
Jedno pitanjce za stručnjake za izradu sapuna: čitala sam da se ulje mora zagrijati na određenu toplinu prije nego se pomiješa s NaOH pa se pitam ne gubi li onda ulje i eterično ulje svoje terapeutsko djelovanje?
Mislim da se to posebno odnosi na sapune koji se izrađuju iz baze jer se baza topi na dosta visokoj temperaturi.
Možete podijeliti Vaša mišljenja? HVala!!!
Pru is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2009., 16:27   #145
@natural:
sapuni se nikad ne rade u tako malim količinama, jer bi pogreške u mjerenju, koje su lako moguće i imaju puno veći učinak u tako maloj količini, bile katastrofalnih posljedica za kožu! od ova tri ulja ne bi uzela jojoba, jer samo nikako nije dobro.. dalo bi ti bezvezan sapunčić koji niti hrani, njeguje, pjeni, ma ništa.. puno bolje ti je uzet maslinovo nego jojobu.
__________________
~*
ekonomski is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2009., 23:07   #146
sapuni

Pitanjce znalcima...
Kupila sam prirodni sapun sa sastavom koji mi odgovara (glicerinska baza), ali ima bljak miris. Bih li ga mogla u vodenoj kupelji otopiti, dodati par kapi (koliko na 100g?) eteričnog ulja i u kalupu opet očvrsnuti.
štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2009., 16:14   #147
Dakle... Našla sam na netu, sasvim slučajno, recept kako napraviti sapun ali koristeći najobičniji sapun, recimo ostatke sapuna za pranje ruke i sl... I tak, meni se to svidjelo i reko da probam... Uglavnom, u receptu kaže da se sapuni narežu na male komadiće ili naribaju i otope na pari...

E sad, di je problem... Problem je u tome kaj se sapun nije htio otopiti. Neće i neće i neće i neće... Dajte mi recite jesam ja radila kaj krivo ili sam jednostavno pokušavala nemoguće ili kaj? Jer sad sama sebi glupo izgledam dok tipkam ovo...
TheEmpress is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2009., 16:41   #148
Quote:
TheEmpress kaže: Pogledaj post
Dakle... Našla sam na netu, sasvim slučajno, recept kako napraviti sapun ali koristeći najobičniji sapun, recimo ostatke sapuna za pranje ruke i sl... I tak, meni se to svidjelo i reko da probam... Uglavnom, u receptu kaže da se sapuni narežu na male komadiće ili naribaju i otope na pari...

E sad, di je problem... Problem je u tome kaj se sapun nije htio otopiti. Neće i neće i neće i neće... Dajte mi recite jesam ja radila kaj krivo ili sam jednostavno pokušavala nemoguće ili kaj? Jer sad sama sebi glupo izgledam dok tipkam ovo...
i ja sam pokušavala na taj način sama napravit neki sapunčić i isto se nije otopio
__________________
IN SPE
anell is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2009., 16:20   #149
Pogledajte što sam pronašla, detaljno je opisana izrada sapuna
http://www.herbateka.eu/diskusije/in...ic,4469.0.html
Dugmence is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 16:23   #150
Quote:
Vespers kaže: Pogledaj post
kao prvo: NE ŽELIM TI KRAST RECEPTURU, ali molila bi te samo ovo:

1. koliko lužine (NaOH) otopiš u koliko vode odnosno koju koncentraciju lužine upotrijebiš za saponifikaciju oko 50g maslinovog ulja?

2. koliko dugo miksaš? Da li paziš na onaj "trag" ili jednostavno sve pomiješaš i izliješ u kalup?

3. radiš li na hladno ili na toplo? Tj kolika ti je temp. sirovina pri zamjesu?

4. koliko ti sapun stoji u kalupu prije vađenja?

HVALA!
1. Za saponifikaciju 50 g maslinovog ulja treba ti 35 g 30% vodene otopine NaOH (da nju priremis, treba ti odmjerna tikvica od 100 mL u koju ubacis 30 g krutig NaOH i otopis u vodi. Oprez, nastaje vrlo jaka luzina).

2. Na parnoj kupelji treba zagrijati maslinovo ulje i vodenu otopinu NaOH na 70 C, te tek kad su iste temperature pomijesati ih zajedno i nastaviti grijati slijedecih 30 minuta na 70 C.

3. Nakon toga dodati 10 g koncentriranog etanola uz mijesanje, smjesa se zgusne te nastaviti grijati dok se ne dobije masa koja je potpuno topljiva u vrucoj vodi u omjeru 1:10 (tako znas da je saponifikacija gotova).

4. Pripremi otopinu NaCl (12,5 g u 250 mL vode) i ubaciti u mjesavinu sapuna, grijati uz mijesanje slijedecih 5 minuta, te ostaviti da se ohladi. Sapun ce se izluciti na povrsini.

5. Odvojiti maticnicu od sapuna, isplahnuti s 2-3 mL hladne vode, 3 puta, te prebaciti u gazu i dobro iscijediti...

6. Dobivenu sapunsku masu susiti na 50-60 C cca 10 sati, a nakon toga pulverizirati i prosijati.

To je tek sapunska osnova, koja se moze kombinirati s ostalim sastojcima, a prije toga ju je potrebno rastaliti na 55-60 C.

Ako se zeli dobiti tekuci sapun, umjesto NaOH se uzme KOH, i preskoci se postupak isoljavanja (koraci 4, 5 i 6).
profesionalac is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 16:27   #151
Quote:
includo kaže: Pogledaj post
najbolji i najlaksi nacin izrade je do glicerina,, ako trebate biljni glicerin, koji se samo otopi dodate mirise i gotovo za 20 min i sve drugo vezano uz taj nacin izrade sapuna posaljite privatnu poruku
Sapun je natrijeva ili kalijeva sol vise masne kiseline. Kak se on dobije od glicerina (koji je usput budi receno nusprodukt proizvodnje sapuna iz masti i ulja metodom hidrolize i pravilno se zove glicerol)
profesionalac is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2009., 14:22   #152
Mislila sam probat napravit piling sapun, kupila bi tensianol u kemigu ali neznam dali ce postat opet krut ako u njega stavim neko bazno ulje (neznam omjer mozda 50:50) i onda bi dodala malo etericnog i piling zrnca da mi sluzi umjesto piling gela, a i bio bi za poklone.
nera076 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2009., 01:57   #153
Da nije baš lako složiti dobar sapunčić
__________________
Acute Chronic Gastritis
Acute Chronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 21:08   #154
Curke evo ja mislim da vam mogu pomoći jer radim sapuniće doma ih hobija pa ih poklanjam prijama i mami

uglavnom ja vam nebi preporučila korištenje tih kemikalija profesionalno jer može biti jako opasno, a ovaj moj način zapravo ima isti efekt.

kupite dva baby sapuna u dm. mora biti ili bezbojan ili bijel ,i bezmirisan kakvi su najčešće baby sapuni. to vam je baza za sapun. naribajte ga sitno sa gratakažom (ribež mislim da se tako kaže).
uzmite jednu teču i u drugu stavite taj sapun da se topi na pari. sam sapun je nemoguće istopiti samog pa ja stavim 2 dl tekućine ali postepeno ,prvo malo pa miješam pa opet malo vode i tako do kraja. svakom će se taj sapun fino istopiti ali stvarno treba imati strpljenja....ja mješam onom mješalicom za palačinke sigurno pola sata. možda vam se nije tija sapun topiti jer mu je falilo tekučine...nemojte se bojati stavljati tekučinu jer nikako je nemože biti previše pošto se sapun kuha pa se opet zgusne....ta tekučina može biti neki čaj npr. od lavande ako je sapun od lavande...dodajete samo žličiću eteričnog ulja npr. lavande i može 3 žlice cvjetova od lavande. to se sve umiješa kad je otopljena baza pa nije potrebno više kuhati. po mirisu će te vidjeti dali vam nešto još treba... također ako želite da vam sapun bude u boji onda dodajte boju za domačinstvo. u kalup obavezno staviti onu prozirnu foliju i tek onda ulijeti sapun. staviti u frižider 24 sata da se stvrdne a onda sušiti vani na zraku par dana da izgubi onu mast po sebi i spreman je za uporabu.

ja još volim u bazu staviti i žlicu glicerina tekučeg koji ima blago djelovanje na kožu i kažu da ima vitamina E.

možete bojati sapun i onim što nađete u kuhinji, kakaom stvorite smeđu boju, slatkom paprikom crvenu itd. za piling efekt u završenu bazu umiješajte mekinje ili kukuruznu krupicu.....ima jako puno ideja samo budite kreativni.

također ako vam se sviđaju šareni sapuniči onda npr. napravite bijeli ulijte u kalup i stavite par kapi neke druge boje npr. plave i lagano prstom pomiješajte dok te dobijete one male kružiće.
stvarno je jednostavno, ako nekom treba još pomoći slobodno na pp.
jelena2105 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 17:35   #155
jelena,hvala na receptu,ja ću po tvojem radit jer se bojim tih kemikalija
nikad ih još nisam radila a baš me zanima da li će mi uspjet

pronašla sam ovo pa sam se zainteresirala:

http://zena.hr/clanak/koza_i_tijelo/...sami/1717.aspx
__________________
Ne podučavaj svinje pjevanju. Trošiš vrijeme i nerviraš svinju.
pure evil is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2010., 12:30   #156
Kalijev sapun

Dragi ljubitelji prirodnog,

imam jedno pitanje, zanima me vaše mišljenje.
Prirodni sapun se radi od NAOH ili KOH, vode i biljnih/životinjskih ulja jel' tako?

I sad mene zanima, jel ovaj sapun

http://www.chromos-svjetlost.hr/hr/z...pun/index.html

prirodniji/zdraviji od ovih punih kemikalija kupljenih u dućanu??
pravimputem is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2010., 14:11   #157
Mene zanima da li se moraju staviti hladno cedjena ulja da bi sapun bio kvalitetan i koliko kosta proizvodnja jednog takvog sapuna? Ja bih se mozda i bavila time, tj. pokusala prodavati, kao dopuna sadasnjem poslu, ali mi se cini da ne izadju jeftino bas ti sapuncici pa ne znam bas kako bi to islo. Pretpostavljam da sapuni od zivotinjske masti nisu bas zdravi cim ne spominjete?!
nina83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 12:42   #158
Izradom sapuna bavim se cca 15ak godina.

Radim sapune za svoju obitelj i prijatelje i u fazi sam pokretanja posla.

Koristim i hladno prešana i rafinirana ulja. Jednom sam čak koristila svinjsku mast...užas, nikad više.
Konačna cijena ovisi o sastavu sapuna. Može ti se kretati od 2-3 kune - pa do 20-30 kuna i više. Ja za miris koristim isključivo 100% čista eterična ulja, a to može biti jako skupo. Uz to neka bazna ulja su jako skupa. Znala sam stavljati hladno prešano ulje pšeničnih klica čija cijena je cca 300 kn/litri. Doduše stavljala sam ga u omjeru 20ak posto, ali je drastično povisilo cijenu pojedinačnog sapuna.

Ja koristim metodu CP (cold process). Kad je sapun gotov ga narežem i sušim na rešetkama mjesec do dva, a neke čak tri mjeseca (recimo sapun od 100% čistog maslinovog ulja). Jedino s vremenom eterična ulja hlape i sapun polako gubi intenzitet mirisa. Ali taj problem nemaš ako koristiš sintetične mirise.

Ako imaš pitanja...
maun is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 18:35   #159
Maun, hvala ti na odgovoru. Pitala bih te hos po nesto-interesuje me gde nabavljate kokosovo ulje i plasi me malo ta luzina, ne znam koju posudu da uzmem, ne bih bas serpu iz kuhinje, a stare, ostecene se ne smeju koristiti. Ima da se kupe posude od debele plastike, ali ne pise koju temperaturu mogu da izdrze. Staklo nemam, a nije ni jeftino kupiti, mozda ima u onim prodavnicama 'sve za $', ali opet da li je to dovoljno jako?! Imas li neki predlog? Drugo, svi koriste stapni mikser, pretpostavljam da taj isti ne koriste posle i za namirnice, da li bi trebala kupiti jedan stapni posebno za tu namenu?
nina83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 18:56   #160
jel se može negdje kupit baza za sapune (kombinacija maslinovog, kokosovog, palminog ulja...)?
luce m@ra is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:05.