Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.04.2007., 16:51   #21
Quote:
-mobyXXL- kaže: Pogledaj post
Imam pitanje: trebao bih potpisati ugovor o djelu s jednom firmom i sad oni meni tvrde da je plaćanje zdravstvenog osiguranja u tom slučaju moja obveza???
poslodavac ti priča gluposti. tj. sere.
Mali Perica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 18:08   #22
Quote:
Mali Perica kaže: Pogledaj post
molim?? ako ugovor o djelu u tom trenutku po sili zakona postaje ugovor o radu, zašto bi onda uopće sklapali ugovor o djelu na početku? ovo je pomalo besmisleno.
Zato što zakon predviđa da ako netko pokuša sklopiti ugovor o djelu za nešto što je u suštini radni odnos onda se smatra da je sklopljen ugovor o radu. Ne možeš sklopiti ugovor o djelu i "ići na posao u firmu".
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 23:07   #23
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Zato što zakon predviđa da ako netko pokuša sklopiti ugovor o djelu za nešto što je u suštini radni odnos onda se smatra da je sklopljen ugovor o radu. Ne možeš sklopiti ugovor o djelu i "ići na posao u firmu".
naravno da možeš...
na ugovoru o djelu specificira se opis određenog posla.
Znači ugovorom o djelu dogovoriš sa pojedincom sezonsko pranje stakla primjerice.
Ili unos u bazu podataka zbog promjene softwarea...
I tada je potrebno ići svaki dan na posao u firmu, ali to ne znači da obavljaš posao koji automatski znači potrebu za radnikom.
uostalom ugovor o djelu je puno moralniji (pričam o poslodavcu)nego rad preko student servisa...
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2007., 00:53   #24
(2) Ako poslodavac s radnikom sklopi ugovor za obavljanje posla koji s obzirom na narav i vrstu rada te ovlasti poslodavca ima obilježja posla za koji se zasniva radni odnos, smatra se da je s radnikom sklopio ugovor o radu, osim ako poslodavac ne dokaže suprotno.

Mislim da je smisao prvog posta takav da čovjek u toj firmi ima šefa...
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2007., 11:56   #25
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
(2) Ako poslodavac s radnikom sklopi ugovor za obavljanje posla koji s obzirom na narav i vrstu rada te ovlasti poslodavca ima obilježja posla za koji se zasniva radni odnos, smatra se da je s radnikom sklopio ugovor o radu, osim ako poslodavac ne dokaže suprotno.

Mislim da je smisao prvog posta takav da čovjek u toj firmi ima šefa...
pa ak idem svaki dan na posao i netko mi visi nad glavom onda valjda imam šefa. Mislim ono glupost, tu postoji jedan tip koji jest maltene šef al on reče da bi oni mene obučili da ja u kratkom roku postanem samostalan. Glupost pa i na ugovor o radu sam radio sa šefom nad glavom makar sam bio samostalan. Al sam uvijek mogo pitat kad neš nije jasno a tu bi oni mene vrlo brzo ostavili samog često i u drugoj smjeni dakle sam ko duh a ak neš zajebem onda mi nebi platili. A možeš pogriješit a nemaš kog pitat kak da radim. Jer mi i nakon par mjeseci neke stvari mogu bit nejasne A dosad sam radio u firmi u kojoj sam bio normalno na ugovor o radu i svako malo je trebalo nekog pitat inače praviš greške.... A i ako napraviš možeš ispravit nitko ti neće radi toga spičit otkaz dok je ovdje gledaj, uči dva tjedna i onda ko te j*** - snađi se druže

A kaj je najbolje oni su kao uvjet u oglasu naveli spremnost na timski rad A nakon tjedan dva ostaješ u smjeni sam ko duh
-mobyXXL- is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2007., 10:10   #26
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Zato što zakon predviđa da ako netko pokuša sklopiti ugovor o djelu za nešto što je u suštini radni odnos onda se smatra da je sklopljen ugovor o radu. Ne možeš sklopiti ugovor o djelu i "ići na posao u firmu".
to mi je jasno, samo mi nije jasno zašto bi onda netko sklapao ugovor o djelu za radni odnos ako je to po zakonu ionako ugovor o radu. onda je odmah na početku mogao sklopiti ugovor o radu.
Mali Perica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2007., 11:44   #27
Quote:
Mali Perica kaže: Pogledaj post
to mi je jasno, samo mi nije jasno zašto bi onda netko sklapao ugovor o djelu za radni odnos ako je to po zakonu ionako ugovor o radu. onda je odmah na početku mogao sklopiti ugovor o radu.
Da bi platio više poreza.

Mislim da je priča baš kako je netko naveo - dogovorili bi X para, pa bi onda isplatili X - Z jer ovo je "za doprinose".
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2007., 14:39   #28
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Da bi platio više poreza.
kojeg poreza? kako će platit više poreza ako ugovori ugovor o djelu koji se pretvara u ugovor o radu pa se prema tome tako i oporezuje?
Mali Perica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2007., 14:43   #29
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Mislim da je priča baš kako je netko naveo - dogovorili bi X para, pa bi onda isplatili X - Z jer ovo je "za doprinose".
kakve to veze ima? ako se ugovara bruto iznos uvijek se isplaćuje X - Z. uopće mi nije jasno gdje se tu čovjek može prevarit ako mu je jasna razlika između bruto i neto iznosa i ako mu je jasno koji od tih iznosa stoji u ugovoru.
Mali Perica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2007., 23:21   #30
Quote:
Mali Perica kaže: Pogledaj post
kojeg poreza? kako će platit više poreza ako ugovori ugovor o djelu koji se pretvara u ugovor o radu pa se prema tome tako i oporezuje?
Odredba kako se ugovor o djelu koji ima bitne elemente ugovora o radu smatra ugovorom o radu - tiče se zaštite radnika sukladno pravima koja mu daje Zakon o radu, a ne promjene poreznog režima.

Ako je ugovor o djelu - moraju se platiti porezi i doprinosi sukladno ugovoru o djelu, a to je dosta više nego po ugovoru o radu (ako nije baš neki veliki iznos) jer kod ugovora o djelu nema neoporezivog dijela (za cijeli iznos se plaća mislim 25%).
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2007., 23:31   #31
Plaća se 25%, ali na 70% osnovice, dakle 30% je neoporezivo.
Tako je kod autorskih honorara, kod "običnih" se još plaćaju i doprinosi, ali porez je uvijek 25% na 70%.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2007., 23:35   #32
Quote:
Mali Perica kaže: Pogledaj post
kakve to veze ima? ako se ugovara bruto iznos uvijek se isplaćuje X - Z. uopće mi nije jasno gdje se tu čovjek može prevarit ako mu je jasna razlika između bruto i neto iznosa i ako mu je jasno koji od tih iznosa stoji u ugovoru.
Stvar je u tome, da ako nisi čovjeku naglasio "neto" da se smatra da pričaš o brutu... A što ljudi često ne znaju, pa kada na kraju posla dobiju na žiro pola iznosa - ne mogu legano ništa.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2007., 07:44   #33
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Stvar je u tome, da ako nisi čovjeku naglasio "neto" da se smatra da pričaš o brutu... A što ljudi često ne znaju, pa kada na kraju posla dobiju na žiro pola iznosa - ne mogu legano ništa.
A teško je i zahtjevno ispitat da li se radi o brutu ili netu.
Mali Perica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2008., 09:28   #34
Pitanje? Ako radim u firmi na neodređeno, plaćam sve doprinose i poreze i sad imam mogućnost raditi za još neku firmu honorarno. Sastavili bi sa mnom Ugovor o djelu, pa me zanima da li onda i iz toga moram plaćati doprinose i porez i koliko, obzirom da su mi plaćeni i mirovinsko i zdravstveno iz stalnog posla.
Francikus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2008., 18:11   #35
Ugovor o djelu

evo ovako. trebao bih skopiti ugovor o djelu, koji bi obuhvačao razdoblje od 6 mj.
mene zanima je li mi poslodavac dužan plaćati doprinose (za mirovinsko i zdravstveno) ako sklopi sa mnom ugovor o djelu?
Robby is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2008., 12:10   #36
nije...
-kec- is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2008., 18:41   #37
Quote:
-kec- kaže: Pogledaj post
nije...
na temelju čega to tvrdiš? podloga za tu tvrdnju?
Robby is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2008., 18:53   #38
zakon, recimo

narucitelj je duzan preuzeti rad i platiti naknadu.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2008., 18:56   #39
Quote:
katrin kaže: Pogledaj post
zakon, recimo

narucitelj je duzan preuzeti rad i platiti naknadu.
koji zakon? daj mi točno odredbu navedi i kako misliš "naručitelj je dužan preuzeti rad" malo si se spetljala...

čitao sam na nekim stranicama da je naručitelj (konkretno se radi o inteletualnom radu) dužan platiti i doprinose, a ne da mi se čitati ZPD
Robby is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2008., 18:57   #40
ZOO trazi si odredbu nisam se spetljala
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:27.