Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.05.2012., 10:32   #121
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
jok lili, preveliki su za zafrkanciju tog tipa.
Ne potcjenjuj pohlepu

Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
pa u prvom valu velikim neće uvoditi koliko sam shvatio linića
Sve bolje i bolje
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2012., 11:16   #122
@lili ni najmanje ne potcjenjujem pohlepu

jednostavno ovo im se ne isplati jer je previše ljudi u igri
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2012., 14:59   #123
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
pa u prvom valu velikim neće uvoditi koliko sam shvatio linića
Ja sam shvatio da uopće neće uvoditi velikim
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2012., 16:03   #124
Ceha, zezam se

Naravno da neće velikima. Zašto bi? Pa veliki rade sve po propisima

Ovo postaje sve bolje i bolje... Mislim da na ove biserne odluke nemam bolji komentar
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2012., 16:33   #125
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
pa u prvom valu velikim neće uvoditi koliko sam shvatio linića
ak tak naprave seli se firma u Sloveniju, tamo barem će to financirati država, a i PDV je niži i dobi se povrat na granici i manji iznosi se ne prijavljuju našoj carini pa će kupcima čak ispast povoljnije nego sada, a Linić nek se slika...
__________________
ovdje je bio link na portal neprofitne udruge dok nije postala opasna konkurencija za forum.hr
Ivan Bajlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 16:45   #126
Ja se duboko nadam da ce se svo ovo smrdljivo financijsko blato u EU raspast do kraja godine pa onda Linicka i Zoki nece imat od koga trazit savjete.
Sramota je ali kazem vam ja blazeni rat, bilo je i love i posla, ovo sada je horor.Ko da nas hoce namjerno zatrti.

RayBan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2012., 18:50   #127
Čitao sam vaša prepucavanja do 4. stranice,a onda sam puko. Mislim,možete li ovdje nešto kosntruktivno izreći,tipa savjeti kako najjeftinije proći sa prijelaskom na FP/FB, umjesto što se kvazi intelektualci nadpljucavaju sa bircuz bosovima?

Zanimljivo je da se kod nas informacije o fiskalnim pisačima,blagajnama,softu i svemu ostalom vezanom uz predmet, mogu na kapaljku naći. Najviše sam našao na BH sajtovima,dok na HR sajtovima ima nešto sitno onih koji se hvale da imaju licencirani soft za FB. No, kolko sam ja pročačkao predmet, najbitnije je pitanje tko je nadležan za verifikaciju drivera koji pokreću fiskalni pisač,pa ak već imate soft za vođenje trgovine, kafića i sl., a koji ste uredno platili sa PDVom, mislim da jedino ostaje verificirati fiskalni pisač i drajvere.
__________________
Vidi Avatar u punoj veličini
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2012., 20:13   #128
Da, ako imaš program za trgovinu ili kafić dovoljno je kupiti pisač. Mislim da je on nekih 600 EUR, nakon toga (tako mi se čini) moraš platiti t-comu ili nekom drugom operateru mjesečni namet na "liniju" koju taj pisač koristi, mislim da će tu uletiti i ovlašteni serviseri tih pisača koji će isto tražiti plaćanje mjesečnog održavanja ako želite da dođu na vrijeme, a tu je i cijena nadogradnje postojećeg softwera da radi na tim pisačima....
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2012., 20:49   #129
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Da, ako imaš program za trgovinu ili kafić dovoljno je kupiti pisač. Mislim da je on nekih 600 EUR, nakon toga (tako mi se čini) moraš platiti t-comu ili nekom drugom operateru mjesečni namet na "liniju" koju taj pisač koristi, mislim da će tu uletiti i ovlašteni serviseri tih pisača koji će isto tražiti plaćanje mjesečnog održavanja ako želite da dođu na vrijeme, a tu je i cijena nadogradnje postojećeg softwera da radi na tim pisačima....
Na bosanskim stranicama vidim gole pisače za cijenu od 200 KM pa naviše. Zašto bi kod nas isti takav pisač došao 600 EUR? Neka posebna pamet je implementirana u njega? Što se tiče drajvera,bilo bi fer da porezna stavi drajvere koje će ljudi skidati preko poreznog broja,OIB-a.. što li već,a ne da mi netko skupo uvaljuje ko fol licencirani drajver. Bajdvej, Linić je najavio prve fiskalne uređaje već od 1.7. a porezna je tek prekjučer stavila obrazac u svezi skupljanja podataka o modelu blagajne,broju izdanih računa,internet vezi...itd.. dakle skupljaju statistiku da znaju sa kakvom će uopće koncepcijom krenuti. O drajverima,licenciranom softu,podobnim pisačima i blagajnama ni zuc.
__________________
Vidi Avatar u punoj veličini
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2012., 22:40   #130


Gdje si našao printere za 200 KM?

Valjda sam ih krivo razumio, meni se činilo da će do 1.7. izglasati zakon o fiskalnim pisačima i kasama a da će se sa time krenuti od 1.1.2013.

Nego, da bi to zaživjeli morali bi reorganizirati poreznu upravu, nabaviti opremu, software....
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2012., 09:23   #131
evo kreće se u uvođenje fiskalizacije (traže podatke)

http://www.porezna-uprava.hr/Dugacka...idVijesti=1290
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 01:53   #132
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
evo kreće se u uvođenje fiskalizacije (traže podatke)

http://www.porezna-uprava.hr/Dugacka...idVijesti=1290
Divota
salvador is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2012., 15:09   #133
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Da, ako imaš program za trgovinu ili kafić dovoljno je kupiti pisač. Mislim da je on nekih 600 EUR, nakon toga (tako mi se čini) moraš platiti t-comu ili nekom drugom operateru mjesečni namet na "liniju" koju taj pisač koristi, mislim da će tu uletiti i ovlašteni serviseri tih pisača koji će isto tražiti plaćanje mjesečnog održavanja ako želite da dođu na vrijeme, a tu je i cijena nadogradnje postojećeg softwera da radi na tim pisačima....
Manje više je upravo tako.

Međutim, niko ne priča o stvarnim problemima:
- Fiskalni pisaći nisu istestirani i veoma često pokazuju bagove na koje nemaju odgovore distributeri
- premalo educiranog kadra distributera (jednostavno neznaju)
- problem sa prilagođavanjem programa za vođenje fiskalnom načinu rada (tvrtke su bez iskustva a dokumentacija koju imaju za prenos u fiskalni način rada nije ispitana i ne pokazuje željene rezultate) tako da na kraju programeri ne znaju u čemu je problem (u prilagođavanju programa, u aplikaciji za fiskalni način rada proizvođaca fiskalnog printera ili sam uređaj ne radi dobro)

i ima toga još dosta nažalost
POS Sector is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2012., 15:22   #134
PISAČI I KRIZA

Quote:
A7ibaba kaže: Pogledaj post
I ja isto mislim da su ugostitelji krivi za ovu krizu u drzavi. Da oni ne rade utaju poreza danas bi bili drzava sa najvecom stopom rasta BDP-a.
Nisje krivica samo u ugostiteljima, nego je problem u tome što smo se okrenuli potrošačkoj ekonomiji, na lažnim temeljima, uzdajući se u kredite banaka, otpise dugovanja i život na visokj nozi!!! Svi traže sve od države , a daju joj mizerno! zašto je Grčka došla tu gdje je? Zbog sive ekonomije-50 %! Treba definitivno uvesti reda u poslovanje- zašto bi mi jedni plaćali poreze, doprinose i sve ostalo, a drugi imali monpole, ne plaćali državi ništa i živjeli od nas - običnih smrtnika koji ne možemo niti odbiti PDV-e, a plaćamo ga svaki dan! jednom se definitivno mora uvesti reda u poslovanje, jer će nestati srednji sloj, a on je pokretač razvoja! O fiskalnim blagajnama je još prije bilo rječi! Zašto je Al capone pao u zatvoru- zbog poreza!!! U Italiji je jaka financijska policija, pa makar oni muljali, kada im dođe, čuda im napravi!!!!
Uvođenje porijekla imovine je preduvjet!
TKO je svojim poduzetničkim znanjem, iskustvom, zaradio puno , platio državi i radnicima sve što treba, neka uživa u bogatsstvu i vilama!!!! Ako nisi platio ništa, duguješ svima, imaš imovinu veliku, a stalno si u minusu, znači tu je problem---- malim ljudima je to oteto!!

To je mala degresija na opće stanje i nezadovoljstvo večine ljudi!
hkolar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2012., 22:00   #135
Quote:
hkolar kaže: Pogledaj post
Nisje krivica samo u ugostiteljima, nego je problem u tome što smo se okrenuli potrošačkoj ekonomiji, na lažnim temeljima, uzdajući se u kredite banaka, otpise dugovanja i život na visokj nozi!!! Svi traže sve od države , a daju joj mizerno! zašto je Grčka došla tu gdje je? Zbog sive ekonomije-50 %!
U Grčkoj je provedena fiskalizacija 2004 godine, među prvima... I koliko znam tamo njihova fin. policija DRAKONSKI kažnjava neizdavanje i neuzimanje računa(pričao sam sa jednim grkom). Grčka nije propala zato što nisu ljudi plačali poreze. Propala je zbog toga što su dvije vodeće partije hranile svoj glasački stroj nerealnim socijalnim i moralnim davanjima( npr. penzije slične njemačkim). Ovo sa dvije partije analogno kao kod nas HDZ i SDP....
Volio bih da kao friško registrirani forumaš malo pročačkaš po googlu..(npr. "greek pensions", "greek social rights") pa bi se začudio..na što su grčki političari svojoj klijeneteli lijepili bonuse...( u vidu €€€€€ )

Zadnje uređivanje Ferrari : 04.07.2012. at 22:02. Reason: dodatak
Ferrari is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2012., 06:21   #136
RAZLOG PROPASTI GRČKE I OSTALIH

Quote:
Ferrari kaže: Pogledaj post
U Grčkoj je provedena fiskalizacija 2004 godine, među prvima... I koliko znam tamo njihova fin. policija DRAKONSKI kažnjava neizdavanje i neuzimanje računa(pričao sam sa jednim grkom). Grčka nije propala zato što nisu ljudi plačali poreze. Propala je zbog toga što su dvije vodeće partije hranile svoj glasački stroj nerealnim socijalnim i moralnim davanjima( npr. penzije slične njemačkim). Ovo sa dvije partije analogno kao kod nas HDZ i SDP....
Volio bih da kao friško registrirani forumaš malo pročačkaš po googlu..(npr. "greek pensions", "greek social rights") pa bi se začudio..na što su grčki političari svojoj klijeneteli lijepili bonuse...( u vidu €€€€€ )
I ovo je potpuno točno, tj. 100% si u pravu! Ali ovo sam iznesao podatke iz poslovnog kluba, što su stručnjaci rekli jer je siva ekonomija strašno velika-pogotovo u turizmu! Ako ne prijaviš porez, ne možeš ga ni platiti! Znadem ženu koja je bila udata u Grčkoj, pa mi je o sivoj ekonomiji pričala! Priča se kod nas može nastaviti na pitanje konkurentnosti poljoprivrede- toliko puno godina velikih poticaja, a seljaci grcaju u dugovima, ne mogu vraćati dio kredita ( 50% besplatno)--koliko je ljudi putem poticaja zaposleno u poljopr.industriji-na selu??? Sada i sezonci dobivaju prijavu, i ne moraju raditi na crno, često za male novce! Kako to da tvrtka kojoj za obavljanje redovne djelatnosti treba npr. kamion, ne može dobiti neku vrstu kapitalnog ulaganja, a traktor, priključci mogu ići u ulaganja! Firme iskazuju dobit, plaćaju sva davanja i imaju ljude, a veliki OPG-ovi često imaju samo 1 vlasnika , i 1 zaposlenog, a ostatak familije je na burzi(prima naknade), i bojim se da dohotka na kraju godine uopće nema!
Kao što sam pisao, naš problem je što nema proizvodnje, tj. stvaranja novododane vrijendosti, a od samih usluga se ne može dobro živjeti! Potrošačka ekonomija nam je iskrivila pogled, te mogućnost raznovrsnih kredita i lizinga, pa smo tu gdje jesmo! Ulazak u EU će nam donijeti veće cijene, i nažalost za mnoge nas niži standard, ali ne možemo biti pusti otok!
Cilj političke borbe svih stranaka je prezentacija programa koji imaju odjek kod birača, te nuđenje i više od onoga što je realno! kada dobiješ privilegije, onda je teško njih se i odreći--- pregovori Vlade sa sindikatima!!!
To je jedna druga tema!
I u Grčkoj ima dobrih zakona, ali se ne primjenjuju !!!!!
hkolar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2012., 11:03   #137
Fiskalizacija u HR - HGK

Zadnjih mjesec dana u HGK su održane dva sastanka vezano za temu fiskalizacije ( prva je bila krajem 6mj druga 05.07 ) s time da je zadnja bila više prezentacijska.

Uostalom na prvom sastanku je bilo govora o fiskalnim sustavima u zemljama okruženja ( BIH, SRB, CG i sl.) na čemu su programeri koji su bili nazočni popljuvali taj sistem (problemi s driverima, s zaokruživanjima i sl. ) većina njih se složila da nam takav sustav ne treba ( moram priznat da je bilo dosta trzavica na samom sastanku budući da na samom sastanku je bio nazočan neki radna skupina ili razvojni tim (od strane HGK koliko sam shvatio ) koje se sastoji od hrvatske IT elite ( M-SAN, IN2, T-com ) a i nije mi baš bilo jasno ko je odabrao predstavnike u taj tim. Taj sastanak je završio s dogovorom da se prezentiraju riješenja ili ideje vezano za fiskalne sustave.


Drugi sastanak je bio više prezentacijski gdje su prijavljeni na prijašnjem sastanku odradili svoje prezentacije. Moram priznat da sam vidio zanimljive prezentacije i krajnje sulude ideje ( npr. uvođenje lutrije gdje bi građani kao što sakupljaju boce sakupljali bi izdane račune i slali kodove s tih računa u poreznu da bi na kraju valjani računi bili izvlačeni iz bubnja a nevažeći bi dobili poreznu kontrolu ) do crnih kutija koje se koriste švedskoj i počinju se koristit u belgiji ili luksemburgu nisam baš siguran ta kutija je čak i kružila publikom ne sjećam se koji je model ili proizvođač. Isto tako je neko izjavio da je porezna već narućila servere od IBM-a e sad da li je to za fiskalizaciju ili za nekaj drugo nemam pojma.

Većina nazočnih se složila s tim da fiskalni uređaji moraju biti jeftini za krajnjeg korisnika, brzi za ugradnju u postojeće POS sustave ili registar blagajne ako ih još ima, sigurno riješenje za poreznu.


Isto tako se nadam da će ovi iz hgk uspjet utjecat na poreznu da nas ne vraća u srednji vjek fiskalnim pisačima i fiskalnim blagajnama
__________________
ja sam ja i takav sam kakav sam, ak ti smeta nemoj me gledat ni zvat :D
jura_od_ZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2012., 11:46   #138
Quote:
jura_od_ZG kaže: Pogledaj post

Uostalom na prvom sastanku je bilo govora o fiskalnim sustavima u zemljama okruženja ( BIH, SRB, CG i sl.) na čemu su programeri koji su bili nazočni popljuvali taj sistem (problemi s driverima, s zaokruživanjima i sl. )
Zanimljivo, pa za sad nisam imao problem s driverom (sve za sad radi oko godinu dana). Zaokruživanje naravno da ima problem u BiH jer pisači (programi u njima) podržavaju samo cijene robe/usluga s PDV-om, a oni imaju i fiskalizaciju veleprodajnih računa nikakvo čudo da postoji problem s zaokruživanjem. U Srbiji nije predviđena mogućnost prikaza rabata (zakonski) pa to stvara problem u zaokruživanju.
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen

Zadnje uređivanje ceha : 07.07.2012. at 13:02.
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2012., 12:49   #139
Koliko vidim http://www.zadarskilist.hr/clanci/05...-zlata-vrijedi ići će na totalnu fiskalizaciju, ako budu išli na djelomičnu tu se neće zavrtit lova...

Vjerovatno im je uzor "Republika Srpska", tamo je potajno njihova vlada ekskluzivno "licencirala" propalu firmu da "proizvodi" uređaje i stavlja u promet po cijeni od 500€ komad. Naravno prije su vodeći političari pokupovali udjele u toj firmi te "zaposlili" ljude da stavljaju markice "Made in Republika Srpska, BiH". Inače sve je "made in China" jedan fiskalni uređaj tamo rade za 40 €. Nikome nisu dali ni primirisat tržište za cca 6-7 mjeseci..(dok ovi ne pokupe vrhnje).

Prodali su cca 70000 uređaja. 70000*500 = 35 mil. € + 20€ mjesečno obavezno održavanje po uređaju = 17 mil € godišnje.
Tu ne brojim serversku komponentu koja je vjerovatno masno plaćena..kojih 10 mil € + zaposlili su dodatnih 100 ljudi u poreznoj da prate porezne izvještaje.

Interesanto ograničili su uređaje na 1800 dnevnih izvještaja, iako se ti podaci smještaju u EPROM ( izbrisiva memorija) pa se svakih 5 godina mora kupiti novi.

U RS-u su proračunali da će naplatiti 100 mil € extra PDV. Nakon godine dana korištenja i totalne fiskalizacije(u Republici Srpskoj su porezni insp. bog i batina, tako da se fiskalizacija super provodi nego u FBiH). naplatili su 20 mil € extra PDV-a. Al su istodobno povečali "socijalne transfere" prema nezaposlenima za 60 mil €.

U FBIH se hvale da su povečali PDV 6%.

Uglavnom u riječkom Novom Listu sam pročitao da će naplatiti extra 14 milijardi kuna extra PDV-a. U gore navedenom linku piše 4 milijarde kuna extra PDV-a.

Po Novom Listu to ispada 3200 kuna PDV-a po osobi(nebuloza, novinari bi morali ići na nekakav tečaj računanja), a ovo o 4 milrd. 1000 kuna po osobi.

Da karikiram 1000 kuna nenaplačenog PDV-a je da popijete 1000 PIVA u kafiću totalno na CRNO.

Znači popije se 1000 PIVA * 10 kn = 10000 KN, cijena PIVE u veleprodaju je 6 kn sa PDV-om, koji se odmah plaća(u veleprodaji). Ostaje razlika od dodane vrijednosti 4000 kn koje se ispilo bez ijednog računa.

Znači netko bi morao trusiti cca 3 PIVE dnevno u kafiću da mu ne izdaju "nikad" račun da bi se nabio porezni dug od 1000 kn/po osobi.

S obzirom na iskustva u okruženju sa fiskalnim pisačima i cijelom fiskalizacijom će extra naplatiti 1 mlrd. kuna extra PDVa, vjerovatno samo od ugostiteljstva, maloprodaja je 99% u rukama velikih tu neće biti problema. Ostale djelatnosti vodoinstalateri, građevinari bez problema će ići po starom.

Uglavnom prihodi PDV-a će bit veći cca 140 mil € godišnje.
Troškovi serverske strane Porezne RH će biti cca jednokratno 40 mil € + 8 - 10 mil € održavanje godišnje od IBM&Company. Zaposlenih 250- 300 ljudi u poreznoj da "služe" novim tehnologijama 250*12000kn bruto = 6 mil € / godišnje.

Troškovi za klijente u RH svakih 5 godina 300 mil € + 130 mil € godišnje(obavezatan+GSM).

Znači ukupni trošak totalne fiskalizacije bi bio cca 220-230 mil € godišnje i to bi plačali porezni obveznici. To je velika lova... za velike igrače..
Ferrari is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2012., 13:39   #140
U vezi Piva da nadodam...
Svaki stanovnik HRVATSKE bi morao konzumirati 3 pive DNEVNO u lokalu bez računa da bi se nabilo neplaćanje PDV-a od 1000kn / godišnje...

Zadnje uređivanje Ferrari : 07.07.2012. at 13:54.
Ferrari is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:46.