Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Linux, UNIX i ostali unixoidi

Linux, UNIX i ostali unixoidi Open source OS-ovi i sve o njima

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.12.2014., 20:06   #1
Podrska hardvera u linuxu

Uskoro kupujem novo racunalo (nista fancy) i mislim stavit linux na njega, ali nisam siguran koliko je dobra podrska hardvera jer ga vec dugo nisam koristio. Ne bih zelio da mi nesto ne radi ili nedajboze zgori. Kolika je vjerojatnost za to kod tipicnih konfiguracija? Podrzava li linux po defaultu one usb modeme od pojedinih mobilnih operatera ili moram paziti sto kupujem?
niyyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2014., 10:11   #2
Quote:
niyyn kaže: Pogledaj post
Uskoro kupujem novo racunalo (nista fancy) i mislim stavit linux na njega, ali nisam siguran koliko je dobra podrska hardvera jer ga vec dugo nisam koristio. Ne bih zelio da mi nesto ne radi ili nedajboze zgori. Kolika je vjerojatnost za to kod tipicnih konfiguracija? Podrzava li linux po defaultu one usb modeme od pojedinih mobilnih operatera ili moram paziti sto kupujem?
Moraš paziti kaj kupuješ, i to dobro debelo paziti.

Uvijek kupuj hardware koji software podržava, a nikada hardware na slijepo, pa onda očekivati da bude podržan.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2014., 10:35   #3
Toga sam se i bojao. A sto je sa osnovnim komponentama poput mb, cpu, ram? Trebam li i na to paziti? Racunalo nece biti cutting edge i koristit cu ga uglavnom za surfanje i gledanje filmova.
niyyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2014., 11:05   #4
Quote:
niyyn kaže: Pogledaj post
Toga sam se i bojao. A sto je sa osnovnim komponentama poput mb, cpu, ram? Trebam li i na to paziti? Racunalo nece biti cutting edge i koristit cu ga uglavnom za surfanje i gledanje filmova.
Ako ga misliš koristiti za gledanje filmova, onda opet moraš detaljno istražiti koji grafički ChipSet odnosno akcelerator to računalo ima, te da li ga operativni sustav koji misliš na njemu pokretati korektno podržava.

Ili možeš vse te besmislice riješiti tak da kupiš Apple računalo, koje je vertikalno integrirano, odnosno gdje je vse testirano i garantirano: upališ i radi bez glavobolja.

Više košta, ali garantirano radi, štedeći vrijeme, trud i muku. A vrijeme je najvrednija stavka.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2014., 13:09   #5
Jes da Apple sigurno radi, ali Linux sigurno ima odličnu podršku za svu silu hardvera...

Primjera radi, nabavio sam neki wireless stick koji je pouzdano (uz pomoć drivera na cd-u) radio na win xp, ali ga nisam uspio uspostavit na sedmici (radi se o D-LINK DWA-123) no na Ubuntu 14.04 radi bez ikakvih dodatnih podešavanja...

Isto tako i mobile internet stick Huawei E-367 na Ubuntu radi bez problema...

To su samo neki primjeri, a vjerujem da bi se našlo ljudi koji i sa drugim sličnim hardverom na Linux-u nisu imali nikakvih problema...

Linux isto tako podržava gotovo sve grafičke kartice (čak i bez korištenja originalnih - proizvođačevih drivera) i sigurno u podršci hardvera nadmašuje windowse...

http://www.likely-answer.com/25740601/Idvd

A što se Apple-a tiče znam za jedan slučaj da čovjek na nekom Mac Book-u nije uspio natjerat da mu radi DVD+R medij - niti ga je mogao upržit na pržilici nit je mogo gledat film sa medija, tako da je mogao koristit samo DVD-R medije...

__________________
There is absolutely no cause for alarm.

Zadnje uređivanje sotonik123 : 28.12.2014. at 13:45. Reason: poveznica
sotonik123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2014., 09:04   #6
Davati lovu za ejpl je van svake pameti. Neka je fensi šmensi ali te love ne vrijedi. Ubuntu ili Mint su sasvim OK distre za prosječnog kućnog korisnika (net, filmovi, muzika).
__________________
Ako krades, kradi pomalo i sigurno.
Ministar obrane Seva, 2012
logit is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2014., 09:33   #7
Mac mi je preskup, a i cini mi se da Apple forsira svoj ekosustav cak vise nego Microsoft. Linux mi je prije desetak godina solidno radio na racunalu i nisam imao problema sa hardverom, ali ne znam koliko se od tada promijenilo i da li i dalje postoji onaj isti entuzijazam u open source zajednici. Linux cu u svakom slucaju koristiti, samo je pitanje dal ce biti glavni OS, sporedni ili virtualni.
niyyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2014., 16:50   #8
Sprži ili na USB stavi live image pa isprobaj ako dela
__________________
Ako krades, kradi pomalo i sigurno.
Ministar obrane Seva, 2012
logit is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2015., 20:41   #9
Quote:
logit kaže: Pogledaj post
Davati lovu za ejpl je van svake pameti. Neka je fensi šmensi ali te love ne vrijedi. Ubuntu ili Mint su sasvim OK distre za prosječnog kućnog korisnika (net, filmovi, muzika).
nije ako ti ga neko drugi kupi
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2015., 21:07   #10
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
nije ako ti ga neko drugi kupi
Čak i da firma kupuje to je bacanje love.
__________________
Ako krades, kradi pomalo i sigurno.
Ministar obrane Seva, 2012
logit is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2015., 21:33   #11
Quote:
logit kaže: Pogledaj post
Čak i da firma kupuje to je bacanje love.
zajebi priču bato, koliko sam sati proveo van pogona zbog šugava laptopa samo dragi bog zna.
na tragu sam Annatarovog mišljenja oko Appla.
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2015., 00:40   #12
ja vrtim debian stable na laptopima(!) i imam ekstremno malo problema. sav hardver prepoznat, skupa sa wifi i grafikom. Takvo iskustvo ima i većina koju znam a koja vrti linux na laptopu (jedno ~100 ljudi). Za desktop je još bolja situacija. Vrijeme kada se za linux moralo jako jako paziti da sve radi je davno iza nas. danas najviše problema radi srediti optimus ako imaš nvidia+intel. Što se tiče applea, to je protiv moje religije.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2015., 15:41   #13
Optimus uopće nije problem srediti. Stabilnost istog, te komocija kod korištenja je već drugi par opanaka...
sick_boy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2015., 10:11   #14
Quote:
logit kaže: Pogledaj post
Davati lovu za ejpl je van svake pameti. Neka je fensi šmensi ali te love ne vrijedi. Ubuntu ili Mint su sasvim OK distre za prosječnog kućnog korisnika (net, filmovi, muzika).
Van svake pameti? Moj MacBook Air je sam sebe otplatil već jedno faktor 100 puta.

Tih $1,300 USD koje sem v njega uložil mi je do sada bila najpametnije uložena suma penez v životu, jer sam si z njim uštedil tulike zeita i zaradil tulike love kak nikad prije.

Imam najnoviji Ubuntu i to je sranje, i to teško sranje: dela na jedvite jade i spor je do boli, a vsako malo se neka ažurirana aplikacija skrahira.

Prvo probaj, a onda piskaraj; ovak se sam sramotiš "pametnim" izjavama poput "van svake pameti". Ti još tek trebaš navčiti kaj pamet je.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?

Zadnje uređivanje Annatar : 12.01.2015. at 10:22.
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2015., 10:18   #15
Quote:
niyyn kaže: Pogledaj post
Mac mi je preskup, a i cini mi se da Apple forsira svoj ekosustav cak vise nego Microsoft.
Ponavljam: percepcija NIJE realnost!

Pola softwarea kojeg imam instaliranog na OS X NIJE od Apple Computer korporacije, neg je besplatni freeware.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:46.