Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.03.2016., 21:42   #161
Quote:
stef1455 kaže: Pogledaj post
Oke, hvala puno na informaciji. Evo jedan dan i ove su se već počele oporavljati.
Kada bi ih bilo prikladno izvaditi iz kontenjera? Da pratim visinu (jačinu stabiljke) ili po provedenom vremenu u kontenjeru? Evo sada im je 7 tjedan.
Možeš ih sada presaditi u veće tegle ali van ih iznesi tek kada prođe opasnost od kasnih mrazeva.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 19:29   #162
Moj uzgoj je tekao ovako. Krajem travnja 2014. posadio sjeme tomentose u one široke čaše od vrhnja 400gr. Jedna sjemenka u svaku od pet čaša sa kupovnom zemljom za cvijeće. Po vrhu stavio još centimetar zemlje i zalijevao, nikle su sve (cijelo vrijeme su bile na južnom prozoru na direktnom suncu). Držao ih tu dok nisu dobile 4 listića pa iznio van na mjesto koje je pola dana u hladu,pola na suncu, pritom jednu posadio u veću okruglu plastičnu posudu od 5L ulja. Redovito zalijevao do jeseni. Ova u većoj posudi je porasla do 50 cm a ove u manjim posudama su bile oko 30 cm visoke (želio sam zapravo uzgojiti samo jednu za hlad pored kuće, ostale su bile backup). Sve sam ih ujesen u 9 mjesecu posadio u dvorište jednu do druge u krug promjera metar pored mjesta gdje pilim drva i usput nabacao po čitavom krugu piljevine od hrasta i bagrema debljine 10-tak cm da ih zaštitim od zime.

2015. u proljeće kad je zatoplilo pogledao paulovnije i primijetio da nadzemni dijelovi izgledaju potpuno suhi, pomislio sam da su gotove ali rekoh neću ništa drugo saditi tu nego ću ih ostaviti i ovoj najvećoj sam podrezao cijeli nadzemni dio (čepovanje) a ostale kako koju na 10-20 cm. U petom mjesecu sam primijetio da su sve počele puštati lišće i to čepovana iz tla a ove ostale sa strane pri čemu su im listovi na samom vrhu krenuli uvis. Ukratko, rasle su u polusjeni pored jabuke i pratio sam ih 5 mjeseci. Rezultati su: ove manje su narasle do 1,5-1,8 metara bježeći u stranu od čepovane koja je narasla čak 4 metra. Zaustavio ju je mraz.

Ovo im je trebala biti druga godina, ali prekjučer ih je pofurio mraz. Sve mlado lišće koje je poraslo zbog ekstremne topline od početka travnja sada je smeđe i suho. Zna li netko hoće li se oporaviti i ponovo propupati?
veneriraosam is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2016., 10:23   #163
Nakon kolko vremena mogu posaditi i drugu kulturu između redova?
stef1455 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2016., 22:57   #164
Quote:
veneriraosam kaže: Pogledaj post
Moj uzgoj je tekao ovako. Krajem travnja 2014. posadio sjeme tomentose u one široke čaše od vrhnja 400gr. Jedna sjemenka u svaku od pet čaša sa kupovnom zemljom za cvijeće. Po vrhu stavio još centimetar zemlje i zalijevao, nikle su sve (cijelo vrijeme su bile na južnom prozoru na direktnom suncu). Držao ih tu dok nisu dobile 4 listića pa iznio van na mjesto koje je pola dana u hladu,pola na suncu, pritom jednu posadio u veću okruglu plastičnu posudu od 5L ulja. Redovito zalijevao do jeseni. Ova u većoj posudi je porasla do 50 cm a ove u manjim posudama su bile oko 30 cm visoke (želio sam zapravo uzgojiti samo jednu za hlad pored kuće, ostale su bile backup). Sve sam ih ujesen u 9 mjesecu posadio u dvorište jednu do druge u krug promjera metar pored mjesta gdje pilim drva i usput nabacao po čitavom krugu piljevine od hrasta i bagrema debljine 10-tak cm da ih zaštitim od zime.

2015. u proljeće kad je zatoplilo pogledao paulovnije i primijetio da nadzemni dijelovi izgledaju potpuno suhi, pomislio sam da su gotove ali rekoh neću ništa drugo saditi tu nego ću ih ostaviti i ovoj najvećoj sam podrezao cijeli nadzemni dio (čepovanje) a ostale kako koju na 10-20 cm. U petom mjesecu sam primijetio da su sve počele puštati lišće i to čepovana iz tla a ove ostale sa strane pri čemu su im listovi na samom vrhu krenuli uvis. Ukratko, rasle su u polusjeni pored jabuke i pratio sam ih 5 mjeseci. Rezultati su: ove manje su narasle do 1,5-1,8 metara bježeći u stranu od čepovane koja je narasla čak 4 metra. Zaustavio ju je mraz.

Ovo im je trebala biti druga godina, ali prekjučer ih je pofurio mraz. Sve mlado lišće koje je poraslo zbog ekstremne topline od početka travnja sada je smeđe i suho. Zna li netko hoće li se oporaviti i ponovo propupati?
Jesu li ti izbili novi listovi na Paulovniji?
briketi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 12:07   #165
A da li sada ima smisla saditi Paulovniju? Ako su sadnice 10-20 cm, hoće li se dovoljno ukorijeniti do zime, i što s njom kad dođe zima? Rezati pri korijenu, samo zaštiti ili...
Sijanje sjemenja krajem srpnja ima smisla? Hoće li dovoljno narasti do zime?


pozzz
tripimipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 12:08   #166
A da li sada ima smisla saditi Paulovniju? Ako su sadnice 10-20 cm, hoće li se dovoljno ukorijeniti do zime, ...
hoće li dovoljno narasti do zime?


pozzz
tripimipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2017., 22:47   #167
Sijanje paulovnije sada nema smisla.
Sadnja je moguća ali samo ako su sadnice kontejnirane.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2018., 15:21   #168
Pomoć molim!!

Jedna biljka mi je stradala. Bila je već do koljena.
Slomljena je na pola.
Što da radim!?
Ima li netko iskustva u tome?
tripimipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2018., 15:40   #169
Quote:
tripimipi kaže: Pogledaj post
Jedna biljka mi je stradala. Bila je već do koljena.
Slomljena je na pola.
Što da radim!?
Ima li netko iskustva u tome?
Neće izgledati lijepo ali će preživjeti.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2018., 19:32   #170
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Neće izgledati lijepo ali će preživjeti.
Dali da ju određen?

Hoće li rasti takva bez vrha?
Hoće li joj vrh narasti?
...
:-(
tripimipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2018., 23:03   #171
Quote:
tripimipi kaže: Pogledaj post
Dali da ju određen?

Hoće li rasti takva bez vrha?
Hoće li joj vrh narasti?
...
:-(
odreži do 2-3 cm od zemlje iz toga bu krenula nova biljka i u zimi smrznuti....
manite se čorava posla
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2018., 10:52   #172
Ne treba ju rezati tako nisko, odrežeš vrh iznad zadnjeg lista i potjerat će barem dvije nove grane iz pazušaca listova.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2018., 17:51   #173
danas mi prijatelj donio 10-ak paulovnija, pola metra do metar visine... to je bio podrast, koji je izrastao uz njegove stare 3 godine... onako bas i nemaju korijenja nego vecinom onaj glavni prerezan sa ašovom.. sad sam stavio ih u vodu.. i sta sada dalje s njima? je li uopce mogu se primiti takve kad ih se posadi? ostaviti ih preko zime u nekoj posudi sa zemljom pa u proljece posaditi ili? nemam pojma o njima nista.
sokak is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2020., 10:12   #174
pucanje vrhova

Pozdrav,

imam nasad koji sam čepirao ovo proljeće.
Neke su dosegle 2,5 m.
Ali imam problem sa tim najvišima - pucaju im vrhovi!
Imate li i vi taj problem?
tripimipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2020., 21:37   #175
Quote:
tripimipi kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

imam nasad koji sam čepirao ovo proljeće.
Neke su dosegle 2,5 m.
Ali imam problem sa tim najvišima - pucaju im vrhovi!
Imate li i vi taj problem?
Kako misliš da im pucaju vrhovi? Da li se raspuknu uzduž?
__________________
Tko bi gore, sad je dole
briketi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2021., 09:30   #176
Jel zna netko di kupiti sadnicu paulovnije u ZG? Sve više mi se ćini da je to nemoguća misija.
Radonko is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2022., 11:06   #177
Quote:
Radonko kaže: Pogledaj post
Jel zna netko di kupiti sadnicu paulovnije u ZG? Sve više mi se ćini da je to nemoguća misija.
https://www.njuskalo.hr/sjeme-sadnic...oglas-14165014
Etnolog is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2022., 10:16   #178
Posadio sam lani tri paulovnije i sad polako dolazi vrijeme za čepiranje. Sadnica posađena u proljeće je lijepo narasla, deblo je 4cm promjera, visina 180cm i nju ću posjeć do dna.
No dvije sadnice sam naknadno posadio u ljeto i po vrućinama su slabo napredovale. Trenutno su visine do koljena, promjer 1cm.
I sad čepirati i njih ili pustiti na miru kako savjetuju u tekstu niže;


kada se proceni da biljka može da iznese ovu invazivnu meru i da stigne da dovoljno odrveni novi mladar pre zime, a to je kada biljka na 1,3m visine meri bar 8cm u obimu (vidi ovde). Jasno je da nedorasla biljka ne bi mogla da izdrži ovu meru i da bi efekat bio suprotan željenom: zaostatak u rastu.
Radonko is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2023., 20:10   #179
Imam drvo paulovnije staro 4g.
Visoko je oko 4m.Citala sam, da korjen moze ostetiti beton. Posto je drvo blizu busotine za sladku vodu (na otoku smo), interesira me, da li bi korjen mogao ostetiti busotinu?
orion57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2024., 09:45   #180
Imam tri velike paulovnije na dvoristu, 7-8 metara visine u sad bih ih skratio na 2-3 metra. Znaci sve gornje grane bih odrezao ostalo bi deblo i par grana.
Doduse dvoumim se da li da ih potpuno srusim ili da ostavim kako sam gore naveo.
Ako ih skratim hoce li nastaviti rasti ili ce se posusiti?

Sent from my Nothing Phone 2 using Tapatalk
myroman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:55.