Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.02.2016., 21:06   #1
Island u 11 dana i 800-tinjak fotki

Napomena moderatora: dozvolila sam davanje linkova koji su prilozeni na ovo j temi.
-------------------------------------------

Prije sada već skoro 2 godine (kako vrijeme leti!),u ljeto 2014. sam konačno ostvario svoj višegodišnju želju i krajem lipnja otputovao na Island na ukupno 11 dana.

Dugo sam razmišljao o terminu putovanja ali je izbor pao na kraj lipnja iz razloga što je tada dan najduži a vrijeme statistički najbolje. Želio sam vidjeti unutrašnjost otoka koja je nedostupna tijekom svih godišnjih doba osim ljeta. Mjesecima unaprijed sam detaljno planirao put, proučavao razne putopise i slagao dnevne rute tako da je put praktično bio isplaniran u svaki detalj.

Ipak početkom lipnja nervoza se počela uvlačiti jer je te godine zima bila izrazito sniježna tako da su mnoge ceste prema unutrašnjosti još bile pod debelim snijegom i time zatvorene, a plan prilično ugrožen. Iako se snijeg tada već brzo topio nije bilo dovoljno da se samo otopi već je trebalo proći još neko vrijeme da se ceste posuše kako bi se moglo voziti po njima i kako ih auti ne bi razrovali. Ipak na kraju sam imao sreću i sve su ih otvorili, jednu na sam dolaska na Island!

I tako smo se 19. lipnja ja i dva frenda uputili preko Beča i Osla na Island. Iako sam bio spreman ići solo, ipak je bolje ići u društvu. Tamo je sve skupo, pa se onda troškovi auta, benzina i smještaja ipak dijele a mogli smo se izmjenjivati i za volanom. I dok je tih dana u Hrvatskoj vladalo tipično ljeto i 30-ak °C pri slijetanju u Reykjavik nas je dočekalo kišnih 11 °C – tipično islandsko ljeto!

Od Keflavika do Reykjavika smo došli busom. Zgodna je stvar da imate normalni veliki bus koji vas doveze do glavnog autobusnog kolodvora i onda tamo presjedate u minibuseve koji vas razvoze do hotela/hostela po gradu. Mi smo bili našli smještaj preko Airbnb-a odmah do jednog hostela tako da nas je dovezao do samog smještaja.

To popodne smo imali par sati za istraživanje samog centra Reykjavika i nešto pojesti. I tada smo zapravo shvatili koliko je Island zaista skup. Išli smo od restorana do restorana u nevjerici gledajući cijene. Na kraju smo nakon nekoliko krugova shvatili da ćemo ostati gladni pa smo sjeli na naš prvi hamburger s pomfrijem i 0,5L pive za 100-tinjak kn!

Navečer je uslijedilo preuzimanje auta. Kako sam planirao da obavezno idemo u Highlands jedini izbor u tom slučaju je terenac. Za ceste koje imaju F oznaku terenci su obavezni i zabranjeno je ići malim autima iz razloga što su to makadamske ceste te su česti prolasci kroz rijeke. Iako smo uzeli puno osiguranje, štetu nastalu prolascima kroz rijeku ni jedno osiguranje ne pokriva tako da idete na vlastiti rizik!
Naš je izbor bio Grand Cherokee V6 opremljenim većim, specijalnim, terenskim gumama. Za tih 11 dana smo ga platili 1200 Eura što je najbolja ponuda koju sam uspio naći za takav auto.

Krajem lipnja u Reykjaviku Sunce zalazi oko ponoći i izlazi u 3 u jutro, ali je cijelo vrijeme blizu horizonta tako da mraka nema. Malo sam se bojao kako će ići spavanje, ali nije bilo razloga za strah. Svugdje gdje smo bili smješteni imali su dobre, debele zastore tako da se bez problema moglo zamračiti.

Iduće jutro smo još posvetili Reykjaviku, ali ono pravo nas je ipak čekalo izvan grada. Plan je bio napraviti cijeli krug oko otoka u smjeru obrnutom od kazaljke na satu i tako je i bilo. Reyjkavik, slapovi Hjalparfoss i Haifoss, Landmannalaugar, Vik, fanstatični Skogafoss pa dalje prema istoku Skaftafell, vožnja amfibijom po Jokulsarlonu, pa u unutrašnjost otoka u Askju i dalje Dettifoss, Selfoss, Akureyri i nakon toga povratak prema jugu i Gulfoss, Gejsir i Thingveliir. Za kraj smo otišli prema sjeveru, Kirkufjell , sjeverozapadni fjordove i Dynjandi.

Smještaja je bilo svakakvog, od dvije noći u šatorima u kampovima u Landmannalaugaru i Skaftafelu, u planinarskom domu u Askji pa do nekakvih manjih, obiteljskih hostela u ostalim mjestima. Kampovi su reda veličine 10-15 Eura po osobi, ostali smještaji su bili cca 100-tinjak Eura po sobi (zato je bilo dobro što nas je bilo više). Prehrana je bila ili famozni hamburgeri (ko bi rekao da će Island ispasti zemlja hamburgera) ili opskrba u dućanima sa sirevima, paštetama, šunkama itd.

U tih 11 dana smo napravili 3500 kn, nabrali 64 sata vožnje i napravili više od 50 km na pješačkim turama. Eh da, ako nekoga zanima uz potrošnju od 13,5 L/100 km (žedan je taj V6) imali smo oko 1000 Eura troškova goriva.

Vremenska statistika se ipak pokazala dobrom, iako smo imali u par navrata neke prijetnje kišom, ništa strašno nije bilo tako da mogu reći da nas je vrijeme poslužilo. Tu smo zapravo imali ludu sreću, cijeli lipanj do našeg dolaska je bio izrazito kišan, a i cijeli srpanj je prošao u izraziti kišnom vremenu tako da je bilo dosta problema nakon našeg odlaska zbog poplava i odrona na cestama.

Zapravo je u lipnju i srpnju te godine vrijeme bilo dobro jedino u tih 10-ak dana u kojima smo mi bili tamo!

I kakve je dojmove ostavio Island na mene? Najjednostavnije rečeno – fantastične. Osjećaj te divlje i netaknute prirode vas nikako ne može ostaviti ravnodušnima. Nekada bi na nekim mjestima mogao satima sjediti i samo uživati u prizoru oko sebe. Kada smo tek došli jedan frend je komentirao da zašto te ceste kroz unutrašnjost ne asfaltiraju, ne bi to za njih bio tako veliki trošak a ne bi se morali baviti izvlečenjem glupih turista koji zapnu u rijekama. Na kraju puta je shvatio zašto. To ne bi ipak bilo to, Island bi time izgubio dio svoje čari.

Neke stvari na žalost ipak nismo stigli vidjeti ali to je samo motiv da ponovo odem tamo. Svako godišnje doba nosi nešto svoje, u jesen, zimu i proljeće ne možete u unutrašnjost ali zato je tu aurora koja često priređuje nebeski show. Ako ste zimogrozni zimu bi ipak trebalo izbjegavati. Temperature i nisu tako ludo niske, u većini mjesta rijetko padaju ispod -10 °C ali tu je zato uvijek vjetar koji probija kosti.

E sad cijela ova priča je nekako prazna bez fotki, zato i postoji smajlić „this thread is worthless without pics“. Ovih 800 fotki koje stoje u naslovu i detaljni opis puta se nalazi na jednoj drugoj lokaciji pa sam pripremio za forum.hr skraćenu priču od cca 250 fotki, uploadao ih i onda shvatio da je pdf putopisi foto unfriendly i ne mogu se stavljati fotke tu

Tako da koga zanima priču podijeljenu u 5 dijelova možete na sljedećim linkovima.

Link 1

Link 2

Link 3

Link 4

Link 5

Zadnje uređivanje nasmijanonebo : 09.02.2016. at 11:46.
Adama is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2016., 14:07   #2

Jako lijepo, samo mi je žao kaj nema slika ronjenja
dajdaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2016., 21:05   #3
Hvala
Nemam podvodno kućište pa onda nisam htio ni roniti kad ne mogu to fotkati

Inače, to ronjenje može biti baš ono pravo s bocama, ali za to morate imati valjanu ronilačku dozvolu.
Ovo što su frendovi išli je snorkeling, znači odijelo puno zraka, disalica na ustima i samo po površini plutate. S obzirom da je koštalo, ako se varam, 120 eura za cca 45 minuta nije im bio baš spektakl.
Reakcije su im bile "ok, ali nije to to".
Adama is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 22:37   #4
Sjajno......
Zavidim ti pomalo, sjajne fotografije.
Dobra ideja za neki sledeći odmor.
Pošto sredinom 5og meseca biću poslovno u Norveškoj ( Trondheim ,3 dana), mogao bih uzeti 3-4 dana i da idem do Icelanda.( karta OSL-KEF je sada, prema skyscanneru oko 230 eur)
Dali 5 mesec je prihvatljiv za malo šetnje u ovoj ostrovskoj zemlji?
OceansAway is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2016., 11:23   #5
http://www.staputovanja.com/blogomok...#/natjecaj/287
moj putpist s Islanda
indieman is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 16:12   #6
Odličan putopis. Fotografije izvrsne !
Ako se smije pitati, koliko je bio iznos putovanja...osim troškova vozila od 2.500 eura.

Isplati li se ne uzeti auto..?
__________________
http://imgur.com/a/EDzqC
Asaqueza, sigurna kuća lobističke tvrtke Cayman Overseas Investment (COI) smještena u Belizeu, a registrirana off-shore tvrtka na Kajmanskim otocima. Pomoćnik direktora za sigurnost u Odboru direktora.
Anglaca-Etaples is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 09:37   #7
jako lijepo! I dosta ljudi je bilo i svi su oduševljeni
__________________
Facebook stranice: https://www.facebook.com/safarekfilms/
Youtube: https://www.youtube.com/user/gsafarek
Riverma is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 16:00   #8
Predivno putovanje, predivne slike i putopis

Ja kao da sam tamo bila. Svaka čast.
My Name Is... is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:50.