Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Linux, UNIX i ostali unixoidi

Linux, UNIX i ostali unixoidi Open source OS-ovi i sve o njima

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.09.2017., 21:44   #2801
Larry upokojio Solaris na Bajram!

https://twitter.com/webmink/status/9...256243201?s=15

grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2017., 22:00   #2802
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
Već vidim annatara kako jebe mater svima koji su ovo odlučili No, što nakon solarisa? Gnjiluks?
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2017., 12:02   #2803
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Već vidim annatara kako jebe mater svima koji su ovo odlučili No, što nakon solarisa? Gnjiluks?
Živo mi se jebe za Solaris, to više nikoga ne interesira. Već odavno imam plan B: SmartOS.

Kao prvi, preliminarni korak sem počel vlastitu izgradnju SmarOS-a iz izvornog koda.

Drugi korak je bil reverse-engineering sustava za izgradnju i vraćanje SVR4 packaginga u RAMDisk image (miniroot), kaj dela.

Treći korak bu bil relokacija SVR4 packaginga u /opt, tak da ne mora više biti dio /usr odnosno miniroota odnosno RAMDiska, i to sem zapel jer se pkgserv(1M) žali na neko sranje, ne sečam se više koje.

No nema beda: ja bum već, prije ili kasnije to v debuggeru pregledal i skužl o čemu se radi, a trik se zove "process attach", ili bum celu mašineriju pokrenul unutar debuggera dok ne dojdem do činjenica. I onda je šah-mat, imam ultramoderni OS na kojem mogu vrtiti svu svoju biblioteku softwarea, koja je tokom više od desetljeća postala pozamašna.

V najgorem mogućem slučaju bum automatiziral proces patchinga za vraćanje SVR4 packaginga v RAMDisk, kaj mi mogućava da svoju platformu odmah zavrtim na SmartOS-u dok ne najdem uzrok te implementiram permanentno, za mene zadovoljavajuće rješenje.

Na Linaks-žbljinaks ne idem dobrovoljno / svojevoljno ikad; ak je budućnost svijet v kojem je jedini izbor vrtiti Linaks-žbljinaks, ja v tom svijetu nebum sudjeloval. Radije bum odjebal računala za sva vremena. Protiv Linuxa bum se boril dok sem živ, do zadnje kapi krvi v svojem biću, gdi kod i kad god stignem, jer ga mrzim iz dna duše.

Svaki dan koji koristim Linux odnosno pišem software na njemu ga mrzim još više.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 17:44   #2804
Malo detalja o smrti komercijalnog Solarisa i Sun-Oracle vezi:
http://dtrace.org/blogs/bmc/2017/09/...fe-of-solaris/
Johnny O is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 00:40   #2805
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Svaki dan koji koristim Linux odnosno pišem software na njemu ga mrzim još više.
Ha.. Jebga..

Možda sad MS uzme ex-solaris tim i naprave port zona i ZFS-a na Windowse..
bariole is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 09:25   #2806
Quote:
bariole kaže: Pogledaj post
Ha.. Jebga..
Dragi Bariole! Tak mi je drago da te opet citam! Jesi li sam prisvratl, ili bume te od sad citali malo regularnije?
Quote:
Možda sad MS uzme ex-solaris tim i naprave port zona i ZFS-a na Windowse..
...A mozda su u sumi

Windows je isto odguslal svoje, fala kurcu. Zato su i isli nakalemljivati Ubuntu podsustav; to bu im produzilo agoniju, ali ne vjerujem da bu ih spasilo.

Za moje potrebe na server strani bu SmartOS super. Ultramoderni cloud OS, kud bus bolje.

Za desktop bum isprobal Tribblix, pri cemu mi je glavna motivacija to da je moderni illumos OS z SVR4 packagingom, pa bume vidli kak bu to islo. Ak to ne upali, ili Mac ili neki od BSD-eva, kao na primjer TrueOS ili GhostBSD.

Kak god da okrenes, jebes Windows i Linux!
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 19:43   #2807
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Dragi Bariole! Tak mi je drago da te opet citam! Jesi li sam prisvratl, ili bume te od sad citali malo regularnije?
Tu sam ti često, samo sam pasivan..

Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Za moje potrebe na server strani bu SmartOS super. Ultramoderni cloud OS, kud bus bolje.
Stvarno imaš nešto na SmartOS-u? Kao netko te plaća i vrti se softver na SmartOS i svima je ok?
bariole is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 18:30   #2808
Quote:
bariole kaže: Pogledaj post
Stvarno imaš nešto na SmartOS-u? Kao netko te plaća i vrti se softver na SmartOS i svima je ok?
Netko plaća za podatke. Generiraju odnosno obrađuju li se ti podaci SmartOS-om ili ZX Spectrumom je konzumentima istih svesvejedno, ali nije meni, jer ak dojde do rikavele nema penez.

Dakle, to spada pod kategoriju:

DON'T MESS WITH MY CASH FLOW

...nadam se da sem bil jasan, jer pojašnjavati ne mislim.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 18:58   #2809
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Netko plaća za podatke. ...
Ovdje u Zagrebu Solaris je rijetka zvijer, a SmartOS nije čak ni u kategoriji obksurnog.. Jel sam gradiš hardware?
bariole is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 17:54   #2810
Quote:
bariole kaže: Pogledaj post
Ovdje u Zagrebu Solaris je rijetka zvijer, a SmartOS nije čak ni u kategoriji obksurnog..
Daj molim te, pa gdi bu v Hrvatskoj nekaj neprednoga poput SmartOS-a, a Hrvatska najsiromašnija, najzaostalija zemlja v Europskoj Uniji. Jedna od najbogatijih zemalja na ovoj planeti, a zaostala do maksimuma jer je puna primitivaca. Sram me je...
Quote:
Jel sam gradiš hardware?
Naravno da da!

Osnovni blok izgradnje su intel 1U serveri, od intela. Jesi znal da intel dela servere?
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?

Zadnje uređivanje Annatar : 13.09.2017. at 18:04.
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 20:17   #2811
Annatare pa znamo da Intel radi servere, čak ovdje neki forumaši prodaju iste.

Nego daj malo napiši, ako ti se da, kako provisionaš te servere?
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 23:27   #2812
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
"Solaris je mrtav, zivio SmartOS!" ...dok glupost ne pobijedi.

Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
(...) ak je budućnost svijet v kojem je jedini izbor vrtiti Linaks-žbljinaks, ja v tom svijetu nebum sudjeloval. (...)
Kada to kaze netko od rijetkih osoba, koje se mogu uspjesno prilagoditi i prezivjeti u svakakvim uvjetima, hm...

Quote:
Johnny O kaže: Pogledaj post
Malo detalja o smrti komercijalnog Solarisa i Sun-Oracle vezi:
http://dtrace.org/blogs/bmc/2017/09/...fe-of-solaris/
“Remember, behind every cloud, there`s Sun.”

Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Za desktop bum isprobal Tribblix, pri cemu mi je glavna motivacija to da je moderni illumos OS z SVR4 packagingom, pa bume vidli kak bu to islo. Ak to ne upali, ili Mac ili neki od BSD-eva, kao na primjer TrueOS ili GhostBSD.
Losi primjeri za BSD, ali mozda su se okolnosti promijenile, nisam ih neko vrijeme koristio kao desktop.

Quote:
bariole kaže: Pogledaj post
Ovdje u Zagrebu Solaris je rijetka zvijer...
Mislio sam da ga vise nema. Telekomunikacije? Znas li mozda jesu li desetke ili jedanaestice?
Staromodan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2017., 08:54   #2813
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
Annatare pa znamo da Intel radi servere, čak ovdje neki forumaši prodaju iste.

Nego daj malo napiši, ako ti se da, kako provisionaš te servere?
Trenutno još uvijek z Solaris 10 servera. Kao platformu koristimo X4150 M2, kaj je overkill za provizioniranje jer je usprkos zastari taj model još uvijek čudovište. No, procesi i principi koje bum navel ovdje bi delali i za neki mini-ITX serverčić od 25 W potrošnje, ili na vulgaris virtualki v na primjer VirtualBoxu.

Napisal sem komad softwarea, koji uz pomoć opcija na komandnoj liniji konstruira specijalni DVD ISO. Kad se sustav podigne z tog DVD ISO-a, Solaris 10 instalacijski program, koji je zapravo JumpStart v interaktivnom modu, najde vse JumpStart datoteke koje su mu potrebne za automatsku instalaciju, uključujući tu i mrežnu konfiguraciju. Taj program tokom konstrukcije DVD-a modificira miniroot tak da mu doda drivere za paravirtualizaciju (virtio(7D)), te konfiguracijske pakete, o kojima bum niže v tekstu.

Kad se taj hardware podigne z tog DVD-a, nakon OS instalacije, JumpStart automatski, bez ikakvog dodatnog koda, instalira naše dodatne konfiguracijske pakete, koji taj komad hardwarea skonfigurriaju odnosno pretvore u DHCP / TFTP / NFS / JumpStart server, z kojim se onda podigne ostatak datacentra prek mreže i JumpStarta.

Istu tehnologiju koristimo i za SmartOS: imamo konfiguracijski paket koji automatski doda DHCP unose za podizanje SmartOS GRUB menija, v kojem se interaktivno more izabrati najstarija, trenutna te najnovija verzija SmartOS-a. Default je furt trenutna verzija. Koja je to, odlučuje SmartOS TFTP konfiguracijski paket. V principu se radi o pomicanju simboličkog linka na određeni SmartOS image, koji se isto dostavlja paketom.

Na primjer, kad sem bil stacioniran v Silicijskoj Dolini i trebalo je podignuti datacentar od nule, poslana mi je moja stara Sun Ultra 5 za firewall. Ja sem onda uz pomoć moje aplikacije konstruiral taj DVD, uz pomoć tega DVD-a podignul unutar VirtualBoxa na mom MacBook Airu jedan takav DHCP / TFTP / NFS / JumpStart Solaris 10 server i onda uz pomoć te virtualne tvornice servera instanciral full-funkcionalni firewall, koji je po ponovnom podizanju automatski kreiral IPsec tunele v ostale datacentre, bez da sem prstom mrdnul nakon
Kod:
ok boot net:dhcp - install nowin
Morti ste uočili kak stalno spominjem paket ovo, paket ono: na našoj infrastrukturi N E P O S T O J I konfiguracija koja nije spakirana. Kompletan configuration management delamo već više od desetljeća uspješno OS paketima, bez Chefa, Puppeta, CFenginea ili ikakvih takvih nepotrebnih idiotarija.

To je ukratko trenutni proces. Proces sem primarno dizajniral ja uz pomoć kolega tu i tam, a dizajniral sem ga z idejom da kdo god to ide delati, mora biti v stanju potpuno automatski podignuti čitavu mrežu od nule, odnosno da ima čitav datacentar z hrpom hardwarea bez ičega na njemu i mora biti v stanju dojti do točke gdi je datacentar v pogonu bez ikakve daljnje ljudske interakcije osim inicijalnog podizanja "tvornice" z tog proto-DVDa. Nakon tega vse ide prek mreže te automatski.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?

Zadnje uređivanje Annatar : 14.09.2017. at 09:11.
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2017., 13:25   #2814
Znači tebi DevOps ekipa nije dostojna ni da ti pljune u dvorište.
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 11:07   #2815
https://github.com/zfsonlinux/zfs/wiki/dRAID-HOWTO

Netko proučio, probao?

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
__________________
Ne to!
Florest Glimp is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 11:30   #2816
Quote:
Florest Glimp kaže: Pogledaj post
Jesam ja, iako ne v toj inkaranciji: DSSD: Scalable High Performance FLASH Systems.
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2017., 10:55   #2817
Kontrolni sustavi oba Voyagera

https://youtu.be/AbZ-6CcKw5M?t=104

Jeste li primjetili "Critical hardware DO NOT TOUCH!" poruku na monitoru lijevo?

Jasno se još vidi i CDE s aplikacijama za kontrolu...
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2017., 17:52   #2818
A neće i to dugo. Prošo voz. Žalosno ali to je tako.
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2017., 22:58   #2819
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
A neće i to dugo. Prošo voz. Žalosno ali to je tako.
Pa kakve to veze ima vse dok postoje illumos i SmartOS???
__________________
Alas for the weakness of the great! Mighty king is Gil-Galad, and wise in all lore is master Elrond, and yet they will not aid me in my labors. Can it be that they do not desire other lands to become as blissful as their own, nay, even as Valinor?
Annatar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 04:26   #2820
Quote:
Annatar kaže: Pogledaj post
Pa kakve to veze ima vse dok postoje illumos i SmartOS???
Voyager daleko, plutonij u RTG-u će trajati još par godina i onda će biti svejdno jel to vrti linux, solaris ili windows ME.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:26.