Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.10.2017., 02:32   #2081
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
I grafiti pokažu više mudrosti od crnog kamena kojim se istočni kakti hvale.
Hah, tako nekako. Nego, ok, nek ljudi sjedaju uz svoju kocku ako im je to volja, no što misle da sa kockom tražiti nedostatke u drugih, taj mi efekat nije poznat, tj poznat mi je i znam da se kad tad obije o glavu mjeračima posuda. Naliči mi na šuplju mješinu u koju netko želi natočiti svoje vino. Ona istače svo vino i na kraju ostane kaljuža i blato pod nogama istoga.

LP
__________________
Σύμφωνα με τον Ιησού Χριστό, τον Ηλία
barmen jitro is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2017., 02:51   #2082
Quote:
barmen jitro kaže: Pogledaj post
Hah, tako nekako. Nego, ok, nek ljudi sjedaju uz svoju kocku ako im je to volja,
Nisu čuli za Harmagedon. Taj nije bog ali presudit će svima.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2017., 21:18   #2083
[QUOTE]
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
tako vele židovi. vele da su obojica (i Moše i Jitro) posjećivali Mekku, vidjeli Kaabu koju je obnovio Abraham sa svojim prvorođenim sinom. odakle oni crpe sve to, da li iz Tore ili iz neke druge pisane ostavštine, ili iz usmene predaje, to nisam siguran. pogledaj taj video do kraja, a ima još mnogo toga zanimljivog na youtubu. i nemoj biti grlat ako hoćeš da napreduješ (ozbiljno).
Ne znam koji to Židovi, link ti ne radi. A Ak i vele, krivo vele jer toga nema u Tanah-u.
Quote:
ko je spominjao dan, dva? Ja znam da su hagara i yishmael sigurno došli u Mekku, baš gdje je sada izvor Zem-Zem (za koji si rekao: super), možda je problem u različitim imenima. na primjer, SZ spominje pustinju Param, a to je Arabia. Možda je judeja obuhvaćala malo veću oblast, nego se danas misli.
.Pa koliko im je mogla trajati ona mješina s vodom? Nek je i pet dana, nisu mogli daleko otitći od Beer Ševe koja je u Negevu.
Quote:
A kojom su postinjom, po tebi, oni lutali 40 godina?
Ne po meni, po Tori. Nisu išli nikud daleko od zapadnog dijela Sinaja.


Quote:
moglo bi biti i drugačijih solucija, osim Božijeg zaboravljanja... Na primjer, mogućnost da je tekst Tore dobio danas poznatu forumu tek u V st. stare ere (u vrijeme Ezre, koji je po zapovjedi perzijskih vladara dobio obavezu da sroči nekoliko različitih vrsta tore i objedini ih u jednu..). Ako je Tora nastala iz nekoliko različitih verzija tore, onda to širi naš problem. inače, kad je u pitanju Tora, toplo bih ti preporučio ovu knjigu, koja baca svjetlo na istorijat Petoknjižja.
To o Ezri je malo šira tema.Ali nije on pisao nikakvu novu Toru nego čitao narodu već onu koja je oduvijek i bila.
Quote:
muslimani ne misle da su iozabrani. nema razlike među narodima svijeta. a uopće nije bila moja namjera ovo kako ti pretpostavljaš moje riječi, jer ja sam na stanovištu da postoje tačke u povjesti, koje mire i toru i evanđelja i kur'an časni. ako do sad nisi, raspitaj se ko su perenijalisti, i pročitaj nešto o njima. A ja sam ti onako bio napisao jer si neghirao video koji sam ti dao, a ne da bih govorio protiv tore.
Neki muslimani misle da jesu i da islam treba zavladati svijetom.
Slažem se s snovnom postavkom perenijalista kako sve religije teže k jednoj istini samo na drukčiji način.
Quote:
nisam tebe to je bio ouopćen govor za sve lijene i neuke. Evo ti jednu referencu za početak: Ponovljeni zakon 33,1 do 3 (tu je oporuka koju je Moše a.s. ostavio svojem narodu pred kraj svog čestitog života). pročitaj mnogo puta. a ja sam ranije rekao da je Božija mudrost u tome, i da se mi, abrahamobo potomstvo razdijeljeno u mnogo skupina, samo ne prepoznajemo.
Pnz 33:1 veli na koga se odnosi blagoslov, na b'nei israel.



Quote:
kao što ni Tanaha ne bi bilo da nije bilo egypta, jer su većina židovskih zakonitosti (npr. ona o obrezivanju, suboti itd) iz vremena egipatskog vladara Ehnatona, jedinog faraona monoteiste, koji je bio savremenik Josifa, kralja snova, Jakovljevog najdražeg sina.
Tora nema veze s Egiptom ni Ehnatonom. Njegovo "jednoboštvo" jw propalo s njim i otkriveno je tek tisuće godina poslije jer su Egipćano skoro potpuno zatrli mu trag. Tore bilo ne bi tek onda da Israel nije prihvatio Toru.
Quote:
Ja to što govoriš o tori ispred evanđelja i kur'ana časnog ipak posmatram drugačije. Najprije da kaćem da nikako ne umanjujem doprinos židovskog naroda. I opet ponavljam, Božija mudrost je u pitanju. A oni koji nisu lijeni, tražiće i naći će sponu koja spaja i Toru, i Evanđelja i Kur'an časni. Ima dovoljno mjesta i u Tori, i u Evanđeljima, i u Kur'anu za tako nešto.
Postoji spona, naravno no ja velim da je ne bi bilo uopće da Israel nije pihvatio Toru. Judaizam na kršćanstvo i islam gleda u smsilu prenošenja jednoboštva na cijeli svijet. Ali na kraju će ipak svi narodi učiti Toru preko obećanog Mesije u tzv.mesijansko doba.
__________________
U potražnji za mirom kroz pravdu i oprost.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 19:31   #2084
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post
Ne znam koji to Židovi, link ti ne radi.
mora da sam pogrešno linkao, evo ti link:

Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 22:10   #2085
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Nisu čuli za Harmagedon. Taj nije bog ali presudit će svima.
To dolazi od Masona preneli su Raselu priču.

Harmagedon nije taj nego događaj a Masoni znaju identitet toga a ne ti.


Imaš mrvice iz loža devojko.
SvFrancisco is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2017., 04:20   #2086
mejsoni su stvar prošlosti a da tog još nisu ni svjesni

viziju future il imaš il nemaš, a ti nemaš i kaj se z tobom više ima pričat
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2017., 21:23   #2087
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
mora da sam pogrešno linkao, evo ti link:

Ni taj mi ne radi. Ima error, grešku.
__________________
U potražnji za mirom kroz pravdu i oprost.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2017., 21:53   #2088
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post
Ni taj mi ne radi. Ima error, grešku.
ja mogu taj da gledam.
ok, evo ti ovaj drugi (isti video ali drugi uploader)?!

Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2018., 09:18   #2089
Lijepo pojašnjenje islamskog kazivanja o Adamu i "protjerivanju iz raja, na Zemlju", i o Luciferu (Iblisu)

Adam vs Lucifer

(Adam) Prihvatiti odgovornost za grešku i/ili (Sotona) prebaciti odgovornost na Boga.
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2018., 13:10   #2090
@shaganappi,
tadi li zadnji link kod tebe?
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2018., 04:09   #2091
Dva kur'anska stavka satiru Pavlovu teologiju, svodeći ju na idolopoklonički koncept.
Postoji mnogo redaka iz Biblija, koji bi se mogli uklopiti sa ovim Kur'anskim viđenjem:
  1. Bezvjernici su oni koji govore: "Bog je Mesija, sin Marijin" Reci im: "A ko bi mogao spriječiti Boga da, ako hoće, uništi i Mesiju, sina Marijinog, i majku njegovu, i sve što je živo na zemlji?" (Kur'an časni 5,17)

  2. Bezvjernici su oni koji govore: "Bog je Mesija, sin Marijin!" A Mesija je ovako govorio: “O sinovi Izraela, klanjajte se Bogu. On je i moj vaš Gospodar! (Kur'an časni 5,72)



(na slici su prikazani mali Isusu i Josif, koji ga uči drvodjeljstvu)
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2018., 14:18   #2092
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Dva kur'anska stavka satiru Pavlovu teologiju, svodeći ju na idolopoklonički koncept.
Postoji mnogo redaka iz Biblija, koji bi se mogli uklopiti sa ovim Kur'anskim viđenjem:
  1. Bezvjernici su oni koji govore: "Bog je Mesija, sin Marijin" Reci im: "A ko bi mogao spriječiti Boga da, ako hoće, uništi i Mesiju, sina Marijinog, i majku njegovu, i sve što je živo na zemlji?" (Kur'an časni 5,17)

  2. Bezvjernici su oni koji govore: "Bog je Mesija, sin Marijin!" A Mesija je ovako govorio: “O sinovi Izraela, klanjajte se Bogu. On je i moj vaš Gospodar! (Kur'an časni 5,72)



(na slici su prikazani mali Isusu i Josif, koji ga uči drvodjeljstvu)
Opće poznato je težnja da se satre sve što nije Islam.Hvala ti Kudume što rađaš nove Kurtze,nikad nitko nije bolji suradnik postojao od tebe.
SvFrancisco is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2018., 01:24   #2093
Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Upravo biblijski tekstovi me i navode na takav zaključak. ...............

Pokušavam zamisliti da bilo tko ovakav govor, uključujući fraze tipa "Ja u njima i ti u meni" govori siromašnim ribarima, zanatlijama, jer izuzev Mateja, svi su njegovi učenici bili mahom takvi. Tko bi to razumio od njih? A i još važnije: tko bi ovaj tekst ovako zapamtio, od riječi do riječi? Jedino da je sjedio kraj njega netko i pisao, a nemamo nikakvu naznaku da jest.
znači tvoj je zaključak da pošto tako piše, sigurno nije tako.....
pa mnogi od onih koji su ga slušali i nisu baš razumjeli šta želi reći, piše i o tome....ali treba imati na umu da su te riječi namjenjene i budućim generacijama i nama danas, ne samo nekolicini direktnih slušača.
usput...ne možeš biti siguran da netko i nije zapisivao šta govori...možda ne sve tako doslovno, ali smisao poruke je bitan, a taj nije nikako da je Isus tek neki obični poslanik i dobar čovjek, u svim izvještajima o njemu gdje ga se citira ili opisuje može se vidjeti njegov najbliži odnos s Ocem (Bogom na nebesima) u odnosu na druga stvorenja...plus njegova moć koju mu je otac dao, plus njegova misija žrtvovanja.
Izvini na upadanju. Svaka tema se razgrana u bezbroj drugih tema koje su offtopic na zadatu temu... pa reko ovdje da nas prebacim.

Da li ovo podebljano Isusa čini bogom? Tj. može li sve ovo pobrojano važiti za Isusa a da je on i dalje čovjek i velik poslanik?
Ili ga ovo zadnje čini bogom a ovo ostalo samo podupire tu ideju? Jer ovo zadnje može biti samo ako je bog?

Sa stanovišta islama, tj. onako kako mi muslimani vjerujemo... Isus, alejhi selam, kao poslanik je imao blizak odnos sa Ocem, on je put do Njega (za narod kojemu je poslan), činio čuda Božijom voljom i td. no on je i dalje čovjek.

Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
to se proteže kao bit u svim izvještajima, i ne može se (biblijskog) Isusa koji je Krist gledati drugačije nego kroz tu prizmu jer nema izvještaja o njemu iz drugih izvora koji bi ga prikazali u drugačijem svijetlu.
Mi imamo Kur'an i islamsku tradiciju (hadise) to je naš primarni izvor i kroz to gledamo na sve, pogotovo na prijašnje poslanike i narode kojima su poslani.

Već predpostavljam šta ćeš na ovo reči za Kur'an...

No, i jevreji i kršćani o Bogu (Jahveu ili starozavjetom Bogu) i prorocima znaju samo zahvaljujući Starom Zavjetu, koji je u osnovi Objava sa dodacima tradicije i historije naroda koji ju je generacijski prenosio (ne mislim pod ovim ništa negativno). I tad imaju razumjevanja za Objavu, da nešto bude prenešeno od Boga putem Objave, ali kad je Kur'an u pitanju onda je to plagijat jer je došao poslije... tom logikom je i Novi Zavjet plagijat jer je došao poslije Starog Zavjeta?

Ili Kur'an nije Objava jer se proturiječi Bibliji, odnosno islam teološki odudara od kršćanskog vjerovanja, prema tome nije istinska Objava. Ali kršćanstvo odudara od judaizma, je li zbog toga Novi Zavjet nije Objava?

Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
ako ćeš ga doživljavati proizvoljno, i zanemariti ovo najbitnije....to je kao kad bi odbacio priručnik za upotrebu nekog uređaja proizvođača, i rekao da ćeš koristiti priručnik nekog drugog uređaja, ili koristiti ga suprotno preporukama autora.....nadam se da kontaš šta želim reći.

Isusa možeš odbaciti u potpunosti (ne vjerovati išta o njemu) ili prihvatiti njegov opis u potpunosti, (kao Krista) sve "nešto između" kako bi se tebi (bilo kome) sviđalo da jeste, a odudara u bitnom od opisa u bibliji, je apsurdno.
Muslimani ne doživljavaju Isusa proizvljno, kako si to napisao, mi ga doživljavamo onako kako nam Otac o njemu kazuje u Kur'anu, i to kazivanje je sasvim u skladu sa svim ostalim prorocima koji su bili prije njega. Ne odudara od svoje braće poslanika koji su imali istu misiju: da upozore i obraduju, da ljude Bogu vrate.

S tim da je Isus bio posljednji u nizu koji je poslan odabranom narodu - izraelćanima, koji su ga odbacili i nisu mu se odazvali.

Ova usporedba sa priručnikom... imam li pravo odbiti slijediti upute iz priručnika, ma kako one fantastične i mjerodavne izgledale, ako postoji osnovana sumnja da priručnik nije u potpunosti sačuvan, da su se desile omaške i izmjene koje su promijenile upute proizvođača?

Kako sam već negdje napisao, moj osnovni problem sa kršćanstvom je upravo to, primarno se slijede svjedočanstva koja se pripisuju četvorici autora (koji možda ni nisu autori) nad kojima dominiraju Pavlove poslanice koji je čudnovato postao apostol, rame uz rame sa drugim apostolima.

Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
ja mogu razumjeti da muslimani imaju ograničenje u prihvaćanju takvog opisa Isusa, (sin Božji koji ima vlast nad svim, jer mu je Otac dao) ali ne mogu razumjeti da imaju potrebu korigirati šta bi Isus smio biti i odbaciti jedine izvještaje o njegovom karakteru....a u isto vrijeme prihvaćati njegovu ulogu kao Božjeg poslanika.

kako se Kur'an djelomično oslanja na biblijske zapise, trebalo bi onda te zapise uzeti kao vjerodostojne, (pustimo sad katolička ili neka druga tumačenja i dogme)
Ovo podvučeno > Ti znaš da su unutar kršćanstva postajale (i postoje) teološke rasprave o tome šta je Isus, o njegovoj naravi, prirodi i td. Ta pitanja se i danas mogu potegnuti i o njima se može raspravljati bez uplitanja islama.

A ovo podebljano, kao što sam već rekao, vjerujemo jer nam je tako objavljeno.

Quote:
ANTI-PROTIVAN kaže: Pogledaj post
ja ne znam jel u Kur'anu negdje stoji šta se iz biblije treba ne prihvatiti, šta prihvatiti....ali znam da (po ovome šta se ovdje piše) muslimani redovno odbacuju ono što im se čini da treba odbaciti.....pozivaju se navodno na istog Boga, a jednu njegovu objavu smatraju pravom, drugu izmišljenom, dok je ona "prava" u stvari proizišla iz one koja to nije
ne ide to...
Nakon posljednje Objave, Kur'ana, propisi i zakoni iz prijašnjih Objava (makar i bile 100% ispravne i sačuvane) nisu obavezujući niti mjerodavni za nas (pod nas mislim na sve ljude). I to nije slučaj samo sa Kur'anom, već i sa prijašnjim Objavama. Na takav način je Bog objavljivao i donosio vjerozakon i zakon koji je prikladan narodu i vremenu kojemu je upućen. No, po islamu, postoji jedna poruka koja se nikada nije mijenjala i koja je ista od Adama pa do Muhammeda, alejhi selam, a to je da je Bog Jedan Jedini i da se mimo Njega druga božanstva ne uzimaju za bogove, tj. Bog nije mijenjao vjerovanje (ili teologiju).

Ukratko... ako se slaže sa Kur'anom, onda se prihvata (jer je potvrđeno zadnjom Objavom) ako je u suprotnosti sa Kur'anom, onda se odbacuje. Ako se niti slaže niti opreči, onda se može uzeti ili smatrati kao poučna predaja.
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2018., 23:25   #2094
Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post

Nakon posljednje Objave, Kur'ana, propisi i zakoni iz prijašnjih Objava (makar i bile 100% ispravne i sačuvane) nisu obavezujući niti mjerodavni za nas (pod nas mislim na sve ljude).
Znači : BIBLIJA je sto posto ispravna i sačuvana, ali vi koji o sebi mislite kao o "svim ljudima" niste obavezni slijediti mjerodavnost iste te savršene Riječi Božje.

Uzeto na znanje.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2018., 15:45   #2095
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Znači : BIBLIJA je sto posto ispravna i sačuvana, ali vi koji o sebi mislite kao o "svim ljudima" niste obavezni slijediti mjerodavnost iste te savršene Riječi Božje.

Uzeto na znanje.
Vjerovatno misli na Isusove rijeci :"Poslat sam samo izgubljenim ovcama izraelskim".
Dakle, Bozija Objava za jedan narod, jedan period.
Khalid b.Velid is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2018., 18:28   #2096
Quote:
Khalid b.Velid kaže: Pogledaj post
Vjerovatno misli na Isusove rijeci :"Poslat sam samo izgubljenim ovcama izraelskim".
Dakle, Bozija Objava za jedan narod, jedan period.
Ne zapravo jer Božja objava reče "vrati izgubljene ovce ali i pronađi dostojne iz tuđeg stada".

Time onda, biti Božji pastir je više nego zahtjevan posao obzirom da sve to moraš bez svađe a kamoli trunke rata.
Ko to može samo tako... čovjek sam po sebi nikako ne.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2018., 19:51   #2097
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Ne zapravo jer Božja objava reče "vrati izgubljene ovce ali i pronađi dostojne iz tuđeg stada".

Time onda, biti Božji pastir je više nego zahtjevan posao obzirom da sve to moraš bez svađe a kamoli trunke rata.
Ko to može samo tako... čovjek sam po sebi nikako ne.
Gdje to konkretno tim ili slicnim rijecima Isus govori?
Ako i jeste rekao nije li to kontradiktorno sa striktno iskljucivom recenicom da je poslat samo izraelcima?
Khalid b.Velid is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2018., 20:30   #2098
Quote:
Khalid b.Velid kaže: Pogledaj post
Gdje to konkretno tim ili slicnim rijecima Isus govori?
Ako i jeste rekao nije li to kontradiktorno sa striktno iskljucivom recenicom da je poslat samo izraelcima?
Jedni tvrde poslan je izraelcima a drugi ustvrde poslan je čitavom svijetu, i tako onda ni prvi ni drugi o Kristu pojma nemaju.


(NZ stavke/citate si pronađite sami, znate čitati)
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2018., 21:24   #2099
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Jedni tvrde poslan je izraelcima a drugi ustvrde poslan je čitavom svijetu, i tako onda ni prvi ni drugi o Kristu pojma nemaju.


(NZ stavke/citate si pronađite sami, znate čitati)
A ponajmanje pojma o Isusu nemaju autori biblije

Bibliju sam procitao, imam je kod sebe.
Hvala na referencama.
Khalid b.Velid is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2018., 21:45   #2100
Quote:
Khalid b.Velid kaže: Pogledaj post
A ponajmanje pojma o Isusu nemaju autori biblije

Bibliju sam procitao, imam je kod sebe.
Hvala na referencama.
zafali šadiju, da ne pomisli neznamo mi opet je tu repliko svjetlosti mu njegove
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:50.