Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > IT Help service

IT Help service Ovdje postavite sva vaša pitanja i probleme informatičke prirode
Podforumi: Tutorials, Security

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.11.2017., 12:53   #1
Nova instalacija Windowsa

Trenutno imam sedmicu, a kako imamo relativno novi laptop, želio bih staviti desetku. S obzirom da nikada nisam na laptop koji već ima windowse ponovno instalirao drugu noviju verziju zanima me procedura.

Konkretno, trebam li prije instaliranja nove verzije brisati programe koje imam na postojećoj verziji windowsa ili za time nema potrebe i mogu samo prebaciti windowse koje želim staviti gore na USB i preko BIOSa bootati s USBa i proći proceduru instalacije? U tom slučaju, što će biti s trenutnom verzijom koja je gore?

Nisam potpuni laik, ali nisam niti neki znalac, pa eto, svaka pomoć dobrodošla.
__________________
You have to do what others won't, to achieve what others don't.
Mister RomantiQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 16:18   #2
Bolje ti je formatirati hdd i instalirati sve ponovo, znači bootaš s USBa i pratiš instrukcije.
Jarvis is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 17:36   #3
Mislim da bi mi bilo najbolje da obrišem nekako sve sa HDDa pa na novo stavim windowse gore.

Koji mi je najjednostavniji načini za formatiranje HDDa?
__________________
You have to do what others won't, to achieve what others don't.
Mister RomantiQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 18:10   #4
Prilikom same instalacije:
Nakon što uputiš instalaciju, odrađuješ sve korake redom, i nakon što prođeš ekran s EULA-om (onaj u kojem moraš potvrditi da pristaješ uvjete licence), naredni ekran ti nudi Upgrade postojeće instalacije ili Custom (čisto instaliranje Win), koji odabireš.
Tada novi ekran pita na koju particiju želiš instalaciju, i tu možeš formatirati postojeću, a najjednostavnije je obrisati sve particije i kreirati novu (nove, po želji). Dakle Delete postojeće, pa New...
Time se sve postojeće pregazi, i imaš čistu instalaciju...
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 18:20   #5
Ako si i dalje nesiguran, upiši u Youtube "How to install windows 10" i gledaj videozapise i vjerojatno te budu ohrabrili. Nije ništa komplicirano, mislim da je najteže drivere nači.
msvijet is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 20:49   #6
...prije toga spremi na neki disk ili usb-mem svoje podatke dokumente slike muziku e-poštu i sl. (ne zaboravi mapu "Desktop"). Još samo spremi podatke i za browser koji koristiš da nebi ostao bez podataka za logiranje na stranice za koje to imaš (username i psw.) pogotovo ako nemaš sync.
G/Duki is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 20:50   #7
Kada instaliram, gdje da najbrže/najlakše nađem sve potrebne drivere?
Naime, nemam dvd od laptopa s driverima tako da ih moram skidati posebno. Radi se o Lenovu Z50.
Na koje drivere trebam posebno obratiti pažnju?

https://pcsupport.lenovo.com/hr/en/p...0-70/downloads

Poskidati ću sve od tu valjda je to ok.
__________________
You have to do what others won't, to achieve what others don't.
Mister RomantiQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 21:01   #8
da odatle skini ali nemoj mjenjati BIOS zasada....i proćitaj za što je koji a ne odreda instalirati...najbitniji su na početku oni za wifi mrežnu karticu i LAN.

ps: koristim firefox pa jednostavno kopiram profil i zamjenim u novo instaliranom svojim datotekama i mapama u xxxxxxx.defoult mapi.
c:\Users\"User"\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Pr ofiles\xxxxxxxx.default/*.*

dobijem sav bookmarks, addons i username/pasword koje sam imao

Zadnje uređivanje G/Duki : 10.11.2017. at 21:12.
G/Duki is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 21:27   #9
Ako nemaš problema sa slobodnim prostorom na HDD-u najbolje ti je napraviti dual boot.
Znači istovremeno imati i sedmicu i desetku.
Nije komplicirano, samo HDD treba imati minimalno dvije particije.
pc_arhe is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 22:07   #10
Win10 se može besplatno preuzeti s Microsoftove stranice i normalno instalirati, pa me zanima koje su restrikcije takvog korištenja (dakle ako ga se instalira bez njihovog keya)?

@ pc_arhe
Nemam problema s mjestom, upravo suprotno ima ga koliko hoćeš, ali kako praktički trenutno nemam gotovo ništa na laptopu, nema potrebe da su na njemu dva operativna sistema, tako da samo želim čistu desetku.
__________________
You have to do what others won't, to achieve what others don't.
Mister RomantiQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 22:22   #11
Jedno vrijeme ms je nudio besplatnu nadogradnju sa win 7 i 8 na win 10. Više nema toga, dakle ako ga nisi aktivirao sa crackom, s vremenom te bude gnavio sa porukom da windows nije aktiviran, stavljat će pozadinu na crno i još neke sitne stvari a sa druge strane i dalje budeš mogao normalno koristiti Os. Ako ti nije problem platiti, ključ možes kupiti na nekoj gamerskoj stranicu za igre, večinom znaju preprodavati OEM ključeve tj orginalne i miran si.

Poslano sa mog ASUS_Z00AD koristeći Tapatalk
Freyr is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 22:35   #12
Gdje bi mi bilo najisplativije uzeti key? Na internetu ima stvarno svašta, ne bih htio baciti novce u vjetar.

Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk
__________________
You have to do what others won't, to achieve what others don't.
Mister RomantiQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 23:07   #13
Nebudeš, kupiš na pouzdanoj stranici. Ja sam ovdje kupio po preporuci gamera sa bugovog foruma. Oni tamo stalno kupuju ključeve za orginalne igre i nemaju problema https://www.kinguin.net. Evo jedva 200kn dođe tj 26 eura.

Poslano sa mog ASUS_Z00AD koristeći Tapatalk
Freyr is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 23:11   #14
Imam mjesec dana korištenja bez restrikcija ako se ne varam, a nakon toga ću svakako gledati da uzmem key. Inače, bilo mi je ponuđeno dosta verzija Windowsa prilikom instalacije, odabrao sam Win 10 Home 64bit valjda nisam zajebao.

Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk
__________________
You have to do what others won't, to achieve what others don't.
Mister RomantiQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 23:19   #15
ako ti je sedmica legalna, aktivirana (čak i sa loaderom), ne bacaj lovu na ključeve jer prelazak na desetku još uvijek ne košta ništa i takva je, aktivirana po hardwerskom ključu, potpuno legalna.

a 200 kuna zapij.
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 01:12   #16
Skidao sam zadnjih sat vremena neke drivere sa službene stranice, međutim kako da znam jesam li ih sve skinuo ili trebam još nešto?

__________________
You have to do what others won't, to achieve what others don't.
Mister RomantiQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 08:22   #17
search - device manager - piše sve što nedostaje.
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 09:29   #18
Velika je vjerojatnost da će ti Windowsi sami naći drivere preko Windows Updatea. Probaj prvo to pa onda ručno instaliraj ako bude trebalo.
Jarvis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:11.