Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.11.2017., 15:40   #1621
Nisam aludirala da se tvoj pas tebe boji ( ne mogu to zaključiti samo tako po pisanju, treba vidjeti kako izgledate u toj situaciji ) , to mi je nadošlo za razgovor u kontekstu pisanja. No,da se toga ježim, to je istina. To mi je nešto najgadnije vidjeti u donosu čovjek/pas.


Može kava i razgovor. Sa psima.

Da samo rezimiramo prije nego se pobratimo......

čopor? Ti si svome psu vođa čopora? Meni je to bezvezarija, ti termini i takva filozofija.

Naš pas i mi smo zajednica, u kojoj svak zna svoje mjesto, svoje zadatke i svi poštujemo jedni druge.

Mi zarađujemo za klopu, oni odrade svoj posao za klopu.
__________________
"pa koju picku materinu hoces nesto cega se bojis? ucini sebi uslugu i ostalima, makni se od pasa" by typhoid_mary
ja u kutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 10:49   #1622
Kada vam dijete napravi 1,2,3 ili vise gluposti : derete li se vi nja jega: ti si los djecak!!! Ti si los covjek!!!! Nikad nista od tebe!!!

Ili stanete i razmislite: moje dijete nije lose, ono u svojoj esenciji nije LOSE, nego imao lose ponasanje.

Think about that. Hrpa djece nam je sjebana jer su ih uvjeravali i etiketirali da su ONI LOSI a imali su lose ponasanje, koje ima svoje uzroke i razloge.

Umjesto djeteta stavite psa.

Oko 1% jedinki na svijetu je istinski nevaljalo. Zlo.

Ostale etiketirate jer ne znate uzroke i razloge loseg ponasanje.

Primjecujem li ja da nam samo muski forumasi briju na dominaciju nad psima i te fore ?
__________________
Sapere aude.
Quirita is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 10:55   #1623
Quote:
Quirita kaže: Pogledaj post

Oko 1% jedinki na svijetu je istinski nevaljalo. Zlo.
Treba naglasiti LJUDSKIH jedinki.


Quote:
Quirita kaže: Pogledaj post
Primjecujem li ja da nam samo muski forumasi briju na dominaciju nad psima i te fore ?
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 12:04   #1624
Quote:
ladytoto kaže: Pogledaj post
sad se ubacujem, ali kako ja to shvaćam, ja bi rekla da se taj pas agresivno ponaša, i da je vrlo moguće razlog tome strah od pasa ili neki problem s drugim psima. On nije agresivan agresive radi, dakle pas koji je jednostavno takav da je agresivniji po prirodi (kao recimo što vukovi budu) i neki psi jesu.. Nego ima problem s ljudima. Baš po tome što nije agresivan prema svima, nećemo reći da je agresivan po prirodi, nego da se radi o agresivnom ponašanju.
A u riječi agresivnost je problem jer se tog psa onda etiketira kao agresivnog i gotovo, i na taj način se lako pregleda preko uzroka agresivnog ponašanja. A trebalo bi vidjeti zašto je reaktivan prema psima, i kako raditi na tome da se problem riješi.
Dakle, pretpostavljam da to i Smartie želi reći: point je u tome da se olako ne etiketira pse kao agresivne, jer su baš agresivni psi jako rijetki (kao i dominantni psi) a kontraproduktivno je.

A što se tiče karaktera psa, ja bi rekla da svaki pas je negdje na liniji dominantan - submisivan. I to je ok po meni za koristiti termin. Problem nastaje kada se za svaku stvar traži objašnjenje u dominaciji ili submicivnosti (kao Cezar) i fula vidjeti u čemu je stvar.
Joj ajd ako ćemo već cjepidlačiti o agresivi i agresivnom ponašanju, ajmo to preseliti na primjere koji su nam bliži.

Idem ja ulicom i nosim bejzbol palicu. Čim mi se netko približi na metar ja uzimam tu bejzbol palicu i lupam dijete, muškarca, ženu, starce, nebirajući. Razlog: eto približili su mi se na metar i to mi se ne sviđa.
Idem ja ulicom i nosim bejzbol palicu i zaleti se netko u mene napadajući me. Ja uzmem bejzbol palicu i mlatnem tog nekoga.

Sad to preselimo u pseći svijet.
Ide navedena kujica stazom i napada sve na 4 noge što joj se približi na 2-3 metra. Ono što ja znam, napala je do sada sigurno 10-tak pasa. Moj je dobio ugriz kad se igrao sa drugim psom, uopće ne obraćajući pozornost na nju al eto došao je u radijus koji joj ne paše i napala ga je. Da je drugi pas bio u tom radijusu napala bi ih obojicu iako ju nije nitko ni pipnuo ni pogledao.

I recimo imaš situaciju di šećeš psa, tvoj na povodcu i zalijeće se neki drugi pas bez zaustavljanja na vas. Tvoj pas se postavi, krene lajati, režati i gristi ovog što se zalijeće.

Meni prva dva primjera nisu normalni ljudi/psi već agresivni i to su ljudi/psi koji trebaju stručnu pomoć. Druga dva primjera je ovo tu oko čega svi cjepidlačite sa agresivnim ponašanjima, situacije u kojima je normalno da se čovjek/pas ponaša agresivno. Zabrinula bih se da mi se pas u nekim situacijama ne ponaša tako.

Mislim da treba razdvojiti stvari koje su normalne i koje nisu normalne i na kojima treba raditi. Kako će se to nazvati, agresivom ili agresivnim ponašanjem, totalno je nebitno. Bilo bi bolje da se ova rasprava usmjeri oko toga koja su agresivna ponašanja normalna i poželjna, umjesto cjepidlačenja oko termina. Mislim da je jako mali postotak pasa koji je zbilja agresivan i sa kojima se to ne može ispraviti i ne znam zašto se to uopće uvodi u priču.

Ova kujica iz moje priče po mom nekom mišljenju (nemam dugo psa i nije da se baš kontam, ali toliko se kontam) nije dovoljno socijalizirana ni sa psima ni sa ljudima i iz straha napada sve okolo sebe. Sa mojim se sada igra, jedan je od rijetkih sa kojima se igra ali prije toga ga je 2 puta bila ugrizla. Znači može se, samo treba truda i vremena i opreza (s time da se ovo dogodilo zato što ja svoga nisam micala ko svi ostali već sam pustila da joj se polako približi, dan danas kad je sretnemo ne dam mu da divlja već sve mora polako i onda se krenu igrati). Ali i dalje, ona je agresivna i čvaka okolo pse, da je neki veći pas u pitanju već bi platila glavom ili bi morala furat brnjicu.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 13:14   #1625
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Meni prva dva primjera nisu normalni ljudi/psi već agresivni i to su ljudi/psi koji trebaju stručnu pomoć.
Oba primjera su primjeri agresivnog ponašanja. Ti udaraš bejzbol palicom iz nekih svojih razloga (nebitno, ali razlog UVIJEK postoji pa makar bio i taj da si mentalno prošvikala), a kuja iz svojih - strah, nesocijalna, štogod. Stručna pomoć nije upitna.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 13:18   #1626
Quote:
Smartie kaže: Pogledaj post
Oba primjera su primjeri agresivnog ponašanja. Ti udaraš bejzbol palicom iz nekih svojih razloga (nebitno, ali razlog UVIJEK postoji pa makar bio i taj da si mentalno prošvikala), a kuja iz svojih - strah, nesocijalna, štogod. Stručna pomoć nije upitna.
Ne bi li to prije spadalo pod reaktivno ponašanje? Just asking. Svjesna sam činjenice da vjerojatno postoji fina distinkcija.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 14:10   #1627
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
Ne bi li to prije spadalo pod reaktivno ponašanje? Just asking. Svjesna sam činjenice da vjerojatno postoji fina distinkcija.
Zapravo, ne postoji. Reaktivan je fniji izraz za psa koji se agresivno ponaša u određenim trenucima. Jer reagira agresijom.

Reći da je pas reaktivan na pse isto je što i agresivan na pse. Samo ljepše zvuči.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 16:55   #1628
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Joj ajd ako ćemo već cjepidlačiti o agresivi i agresivnom ponašanju, ajmo to preseliti na primjere koji su nam bliži.

1.
Idem ja ulicom i nosim bejzbol palicu. Čim mi se netko približi na metar ja uzimam tu bejzbol palicu i lupam dijete, muškarca, ženu, starce, nebirajući. Razlog: eto približili su mi se na metar i to mi se ne sviđa.

2.Idem ja ulicom i nosim bejzbol palicu i zaleti se netko u mene napadajući me. Ja uzmem bejzbol palicu i mlatnem tog nekoga.
1. Nosiš bejzbol palicu, prvi je znak devijantnog ponašanja, osim ako si baseball igrač a oni je nose u torbi. Ako počneš lupati:

a) osba si sa duševnim smetanjama koja iskazuje te smetnje kroz agresivno ponašanje;
b)zbog traume si upao u "u sumračno raspoloženje" (kaznenopravni pojam) i iskazuješ ga agresivnim ponašanjem
c) nešto treće.

U svim slučajevima se može i uobičajeno radi o osobi koja dosada nije pokazivala naznake devijatnog ponašanja u tom smislu.

Jesu oni agresivni ili su se agresivni u datom tretnuku ponašali?

2. Napadaš nekog tko napada tebe, čista nužna obrana, uz zadovoljenje zakonskih uvjeta.

Ako moj pas čuva svoj resurs od nepoznatog psa - jel on agresivan? Ne, pas je, psi čuvaju svoje, oportunisti su.

Ako moj pas ima toliko nepredvidvljivo ponašanje da napada SVE I UVIJEK BEZ IZNIMKE, da ima feler i teško mu je pomoći, možda i nemguće. Kao i ljudima.
__________________
Sapere aude.
Quirita is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 18:01   #1629
Quote:
Smartie kaže: Pogledaj post
Zapravo, ne postoji. Reaktivan je fniji izraz za psa koji se agresivno ponaša u određenim trenucima. Jer reagira agresijom.

Reći da je pas reaktivan na pse isto je što i agresivan na pse. Samo ljepše zvuči.
a što nije reaktivnost općenito reakcija? koja često uključuje agresiju, ali ne mora?

ja sam do sad podrazumjevala pod reaktivnošću jednostavno preveliku uzbuđenost (u blažim slučajevima), pa lajanje ( u smislu uzbune itd.), i onda i agresiju, ali ne nužno agresiju. Ima reaktivnih pasa koji laju ali ne bi napali recimo
ladytoto is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 18:13   #1630
Quote:
ladytoto kaže: Pogledaj post
a što nije reaktivnost općenito reakcija? koja često uključuje agresiju, ali ne mora?

ja sam do sad podrazumjevala pod reaktivnošću jednostavno preveliku uzbuđenost (u blažim slučajevima), pa lajanje ( u smislu uzbune itd.), i onda i agresiju, ali ne nužno agresiju. Ima reaktivnih pasa koji laju ali ne bi napali recimo
Jep, reaktivnost je pretjerana reakcija kao odgovor na događanje u okolici, što ne uključu je nužno agresivno ponašanje, čuje li pas nešto, po dvije rep, ostatak šetnje vuče na povodcu i u svom je filmu on je reaktivan. Moj pas laje na nepoznate ljude, ne bi je nazvala agresivnom, ljudi su je dirali iako zamolim da ne pa nikom nije ništa napravila. Što ne znači da u određenim uvjetima ne bi, pas je i ima zube.
glenn is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 18:21   #1631
Quote:
ladytoto kaže: Pogledaj post
a što nije reaktivnost općenito reakcija? koja često uključuje agresiju, ali ne mora?

ja sam do sad podrazumjevala pod reaktivnošću jednostavno preveliku uzbuđenost (u blažim slučajevima), pa lajanje ( u smislu uzbune itd.), i onda i agresiju, ali ne nužno agresiju. Ima reaktivnih pasa koji laju ali ne bi napali recimo
Pa gle, agresivno ponašanje ne podrazumijeva isključivo i samo fizički napad s namjerom da ozlijedi ili s ozljedama već i obrzsce koje pokazuju namjeru da bi to mogao učiniti (stav, pogled, režanje, kešenje zubi...). Kad pas zareži na tebe također možeš reći da se ponaša agresivno, samo na ljestvici od-do nije došao još do kraja (ugriz).
Ja se ne slažem s tvrdnjom da pas "nikad ne bi" napao ili što god. Možda ne bi napao, ali bi se branio pa opet ugrizao. Agresija nije nešto linearno i zato ju treba gledati prema uzrocima, okidačima a tek kasnije tipovima. I zato sam protiv etiketiranja.

Masa pasa je reaktivna (agresivno se ponaša) zbog straha čiji uzroci mogu biti svakojaki. Uzbuđenost je relativan pojam. Neki psi se uzbude zbog loptice, neki čim izađu van pa su nervozni, smušeni, neki se uzbude zbog hrane, neki zbog prisutstva drugih pasa (ne nužno u lošem smislu)... Da uzbuđenost je dio "reaktivnosti", da se pas ne uzbudi ne bi bilo reakcije.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 19:10   #1632
Quote:
glenn kaže: Pogledaj post
Jep, reaktivnost je pretjerana reakcija kao odgovor na događanje u okolici, što ne uključu je nužno agresivno ponašanje, čuje li pas nešto, po dvije rep, ostatak šetnje vuče na povodcu i u svom je filmu on je reaktivan. Moj pas laje na nepoznate ljude, ne bi je nazvala agresivnom, ljudi su je dirali iako zamolim da ne pa nikom nije ništa napravila. Što ne znači da u određenim uvjetima ne bi, pas je i ima zube.
da, ja bi isto tako rekla

Ali Smartie, recimo evo primjer psa, koji zna biti reaktivan na ljude iz straha. Dakle vidi nepoznatu osobu i počinje lajati na nju. Ali i sklanjati se od nje. Pas je istovremeno plah, i nkad nije zarežao u životu ( i kad bi trebao).. taj pas nije reaktivan onda s obzirom da ne ispoljava agresiju?
ladytoto is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 19:41   #1633
Quote:
ladytoto kaže: Pogledaj post
da, ja bi isto tako rekla

Ali Smartie, recimo evo primjer psa, koji zna biti reaktivan na ljude iz straha. Dakle vidi nepoznatu osobu i počinje lajati na nju. Ali i sklanjati se od nje. Pas je istovremeno plah, i nkad nije zarežao u životu ( i kad bi trebao).. taj pas nije reaktivan onda s obzirom da ne ispoljava agresiju?
Sad već ulazimo u dubioze koje ako počnem objašnjavati nekom se neće svidjeti.
No odmah na početku ponovna napomena - agresivno ponašanje nije nužno nešto što treba asocirati na stravu, užas, grozotu, ugrize, mrtve ljude/životinje, krv, rane i sl.

Znači, taj pas laje na ljude jer je nesiguran, a svrha lajanja je da otjera prijetnju (u njegovom slučaju osobu). Agresivno ponašanje ne mora uvijek značiti instant napad. Može biti i uz povlačenje (jer je nesiguran). Taj se pas povlači, no da mu povlačenje nije omogućeno, da netko forsira kontakt, stjera ga u kut pitanje je bi li ili ne bi li ugrizao.

Samo mi pliz nemoj sad odmah skočiti i reći da sam rekla da ti je pas agresivan hahaha.

Reakcija na strah je borba ili povlačenje (fight or flight) te smrzavanje (freeze). Ovisi od psa do psa i od situacije do situacije kako će netko reagirati. Ja isto koristim izraz reaktivan, no jasno mi je značenje "u dubinu". To što se neki pas (ili bilo tko) povlači, ne znači da neće agresivno odreagirati. Psi koji su nesigurni obično vole gricnuti tek kad im netko okrene leđa, oni drugi ne pitaju i napad je očit, zalete se i ugrizu (ili ne), napadnu.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 19:51   #1634
da, sve ovo što si rekla mi je jasno, samo valjda ta definicija agresivnosti i mene muči..

Jer sve stoji, samo bi ja rekla da je agresivnost kada pas zareži, ugrize nekoga, ima namjeru to napraviti.

A ako se povlači iz straha, onda nije agresivan nego se povlači. A ako se ne uspije povući, i ugrize, onda je njegov strah rezultirao agresivnim ponašanjem.

Ali nemoramo ulaziti u značenje riječi opet
ladytoto is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 20:02   #1635
Quote:
ladytoto kaže: Pogledaj post
da, sve ovo što si rekla mi je jasno, samo valjda ta definicija agresivnosti i mene muči..

Jer sve stoji, samo bi ja rekla da je agresivnost kada pas zareži, ugrize nekoga, ima namjeru to napraviti.

A ako se povlači iz straha, onda nije agresivan nego se povlači. A ako se ne uspije povući, i ugrize, onda je njegov strah rezultirao agresivnim ponašanjem.

Ali nemoramo ulaziti u značenje riječi opet
OK, npr. taj pas šeće i ugleda osobu u daljini ili kako prilazi. Da li se zaleti, oblajava i povlači?
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 20:04   #1636
Za mene reaktivan i agresivan lingvistički nije isto, no ja sam jezična cjepidlaka, a ovdje govorimo o psećem ponašanju. Pa ću uzeti Sitku kao primjer. Smartie, ti je poznaješ i znaš njezine probleme. Oni koji ne znaju mogu pročitati temu o kognitivnoj disfunkciji.

Njezino se stanje pogoršava, što je trebalo i očekivati. Konkretno, kada sretnemo nekoga na nasipu, kamo odlazimo isključivo s 10-metarskom lajnom, pokušava skočiti na osobu koju susretnemo. To je čisti attention seeking i umiljavanje. Takvo ponašanje nipošto ne bih nazvala agresivnim, nego reaktivnim. A moje zakašnjelom reakcijom. Reagira na činjenicu da susreće nekoga drugog tko joj nije tako dosadan kao ja.

Čini mi se da sam u projektu Žuti pas pročitala upravo termin reaktivan. No možda se varam.

Za Jucku, recimo, ne bih rekla da je reaktivna. Njezino ponašanje ocjenjujem normalnim. Neki dan napeto je uvečer pratila auto koji je vozio po suprotnoj strani Save, dvaput je i zalajala, no kada je vidjela da s druge strane - doslovce! - nema reakcije, odustala je.

Dakle, reaktivnim bih nazvala ponašanje koje nije primjereno podražaju, a agresivnim ponašanje koje uvijek isto, napadačko, bez obzira na poticaj.

Možda se petljam u nešto u što se ne razumijem. Samo razmišljam.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 20:09   #1637
Quote:
Smartie kaže: Pogledaj post
OK, npr. taj pas šeće i ugleda osobu u daljini ili kako prilazi. Da li se zaleti, oblajava i povlači?
ako mu osoba priđe i krene prema njemu, s fokusom na njega, počinje lajati na nju. Ako samo prolazi, ignorira ju. Ne zaletava se.
Dakle reagira na tu osobu iz vlastite nesigurnosti, ali reagira lajanjem, alarmiranjem. Ne agresijom.
Također ne uvijek, i zapravo vrlo rijetko.. al dobro nema veze sad to
ladytoto is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 20:13   #1638
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
Za mene reaktivan i agresivan lingvistički nije isto,
Didi, nisam jezičar, al nije ni meni.

Pojam reaktivan se pojavio zadnjih godina za pse koji reagiraju iz straha ili bilo kojeg drugog čimbenika (napadom ili obranom). Nisam ga ja izmislila iako ga i sama koristim. Svako ponašanje ima funkciju i ja ga tako volim opisivati. Pojam reaktivan ne postoji u etologiji.

Quote:
Takvo ponašanje nipošto ne bih nazvala agresivnim, nego reaktivnim. A moje zakašnjelom reakcijom. Reagira na činjenicu da susreće nekoga drugog tko joj nije tako dosadan kao ja.
Ja to ne bi nazvala reaktivnim jer bi se onda svako ponašanje s impulsivnom reakcijom nazivalo reaktivnim. Moja kad vidi dijete prošvika od sreće (za divno čudo nježna je i ne skače). Kaj da ju nazovem reaktivnom? Bome ne.

Quote:
Čini mi se da sam u projektu Žuti pas pročitala upravo termin reaktivan. No možda se varam.
Ma svi ga koriste.

Quote:
Dakle, reaktivnim bih nazvala ponašanje koje nije primjereno podražaju, a agresivnim ponašanje koje uvijek isto, napadačko, bez obzira na poticaj.
Ali agresivno ponašanje nije uvijek napadačko.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 20:18   #1639
Quote:
Smartie kaže: Pogledaj post
Ali agresivno ponašanje nije uvijek napadačko.
da, to mi nije jasno.

evo wikepedija kaže
Quote:
Agresija je ponašanje (emocionalna reakcija) kojemu je u osnovi namjera da se nanese šteta, da se netko fizički ili psihički povrijedi.
ladytoto is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 20:47   #1640
Gle komplicirano je, a i samu sam sebe spetljala u svemu.

Ova vikipedijina definicija je recimo točna, ima i opširnijih.

Reaktivni psi često pokazuju agresivne izraze da se tako izrazim (aggressive display) - režanje, lajanje, nasrtanje... koji mogu i ne moraju biti napadački.
Ako agresivno ponašanje uključuje i pokazivanje agresivnih izraza (obrazaca? tj. aggressive display) onda je normalno da se ti pojmovi brkaju.

Veli neka ženska u svom članku: "Moj pas nije agresivan, on je reaktivan - zalijeće se na ljude i laje, da netko forsira kontakt ugrizao bi" Mislim sorry, opisana ponašanja su agresivna ponašanja (bar ovo zaletavanje). To što pas možda bi ili ne bi ugrizao je drugi par rukava.
Neki psi laju i povlače se - reakcija na strah. Pas je reaktivan. No može se ponašati i agresivno ako ga se zgura "preko praga". Dakle ne, ne bi reaktivan ipak okarakterizirala kao agresivan (ponašanje), no kod reaktivnih pasa vrlo se često vide i agresivni izrazi (aggressive display). Terminologija je jako zayebana stvar Užas. Glava me boli
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:01.