Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: Egzodusa na gospodarstvo ima:
Iznimno blagotvorne učinke (na kratki/dugi rok) 15 15.96%
Blagotvorne učinke (kratkoročno i dugoročno) 21 22.34%
Neutralan, nema nekog posebnog utjecaja 8 8.51%
Kratkoročno povoljan, ali dugoročno steti 38 40.43%
Dovesti ce do potpunog sloma države 12 12.77%
Glasovatelji: 94. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.11.2017., 10:57   #7981
Kako je zacetnik teme svojevremeno napisao...Potpuno je prirodan bijes i nezadovoljstvo iseljenih na ovoj temi.
Samo nije napisao zasto...


https://www.dzs.hr/Hrv_Eng/publicati...06_02_2017.htm

Zadnja zabiljezena (2Q 2017g) stopa neobrazovane (osnovna skola i manje) radne snage u RH iznosi 7,5%

https://www.dzs.hr/Hrv/publication/2...2-7_2h2008.htm

Zadnja predkrizna (isti kvartal 2008g) zabiljezena stopa neobrazovane (osnovna skola i manje) radne snage u RH iznosi 17,9%

O ovome necete cuti analizu niti jednog hrvatskog "znanstvenika - analiticara" jer su svi redom prognozirali egzodus visokoobrazovanih. A njih je u strukturi zaposlenih u istom razdoblju poraslo za 9 postotnih bodova, sa 19% na 28%.



Odgovor na zapazanje sa pocetka ovog posta.
Sta mislite kakav je socijalni status nasih emigranata u odnosu na ostale Njemce?
__________________
Gost na TV-u u srcu sezone 2019g bio je direktor Hrvatske turističke zajednice.
- Gospodine Kristijane Staničiću, s Jadrana stižu prizori praznih plaža, praznih restorana i apartmana.
klapalo is offline  
Old 18.11.2017., 11:17   #7982
DZS site ne radi.
Nije za neocekivati da su otisli oni koji su bili najslabije placeni. Da li dio te statistike otpada na starije generacije koje nisu imale priliku ici u srednju skolu?
Taroth is offline  
Old 18.11.2017., 11:41   #7983
Malo prije site je radio.

Obrazovni kriterij se odnosi na strucng spremu tj zavrsetak skolovanja.. Ako se islo u srednju, a nije se zavrsilo, onda su zabiljezeni pod osnovno obrazovanje.

Vjerojatno ima svih dobnih skupina kod iseljenih neobrazovanih (smanjenje stope u RH je ogromno).
__________________
Gost na TV-u u srcu sezone 2019g bio je direktor Hrvatske turističke zajednice.
- Gospodine Kristijane Staničiću, s Jadrana stižu prizori praznih plaža, praznih restorana i apartmana.
klapalo is offline  
Old 18.11.2017., 11:56   #7984
Irska je objavila izdane PPS-ove za 7,8 i 9 mjesec 2017.
(Bruto) "egzodus" izgleda opada, interesantan je oštri pad y/y za 9. mjesec. U srpnju je egzodus usporio (432 vs. 449), u kolovozu porastao (429 vs. 412), a u rujnu se radi o 364 vs. 415.
Znači li to ono što smo pričali - da ljudi u sezoni zarade za odlazak u Irsku, a kako se sezona produžila više ih je ostalo odraditi do kraja?
Ako je skok izdanih PPS-ova u listopadu/studenom iz gore navedenog razloga, onda bi taj skok po meni trebao biti veći ove godine, ako je naša premisa ispravna.

Peterpunk, imaš ti šta reći o ovom skoku PPS-ova u 11. mjesecu svake godine?

Trend na grafu je 12-mjesečni moving average koji pokazuje na negativni trend.
Izgleda da plaće od 80k, sertifikati i preporuke nisu dovoljan motivator mladim junošama na odlazak.


what is image hosting

Naravno, kompletni dataset vrijedi za nositelje putovnice/državljanstva RH, ne samo za iseljene iz RH.

Kad uhvatim vremena desezonirat ću nekim ozbiljnijim algoritmom, ali čini mi se da je ovo...Very bad, very, very bad. Međedino?

Zadnje uređivanje Monsignor.m : 18.11.2017. at 12:16.
Monsignor.m is offline  
Old 18.11.2017., 14:17   #7985
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Irska je objavila izdane PPS-ove za 7,8 i 9 mjesec 2017.
(Bruto) "egzodus" izgleda opada, interesantan je oštri pad y/y za 9. mjesec. U srpnju je egzodus usporio (432 vs. 449), u kolovozu porastao (429 vs. 412), a u rujnu se radi o 364 vs. 415.
Znači li to ono što smo pričali - da ljudi u sezoni zarade za odlazak u Irsku, a kako se sezona produžila više ih je ostalo odraditi do kraja?
Ako je skok izdanih PPS-ova u listopadu/studenom iz gore navedenog razloga, onda bi taj skok po meni trebao biti veći ove godine, ako je naša premisa ispravna.

Peterpunk, imaš ti šta reći o ovom skoku PPS-ova u 11. mjesecu svake godine?

Trend na grafu je 12-mjesečni moving average koji pokazuje na negativni trend.
Izgleda da plaće od 80k, sertifikati i preporuke nisu dovoljan motivator mladim junošama na odlazak.


what is image hosting

Naravno, kompletni dataset vrijedi za nositelje putovnice/državljanstva RH, ne samo za iseljene iz RH.

Kad uhvatim vremena desezonirat ću nekim ozbiljnijim algoritmom, ali čini mi se da je ovo...Very bad, very, very bad. Međedino?
Čak je i meni kao laiku jasno da će ovih -17 u srpnju i +17 u kolovozu uzrokovat ozbiljnje promjene u hrvatskom gospodarstvu, al možda je bolje da pričekamo taj ozbiljni algoritam
Inicijal is offline  
Old 18.11.2017., 14:42   #7986
i to je statistika..hehehe

Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
Kako je zacetnik teme svojevremeno napisao...Potpuno je prirodan bijes i nezadovoljstvo iseljenih na ovoj temi.
Samo nije napisao zasto...


https://www.dzs.hr/Hrv_Eng/publicati...06_02_2017.htm

Zadnja zabiljezena (2Q 2017g) stopa neobrazovane (osnovna skola i manje) radne snage u RH iznosi 7,5%

https://www.dzs.hr/Hrv/publication/2...2-7_2h2008.htm

Zadnja predkrizna (isti kvartal 2008g) zabiljezena stopa neobrazovane (osnovna skola i manje) radne snage u RH iznosi 17,9%

O ovome necete cuti analizu niti jednog hrvatskog "znanstvenika - analiticara" jer su svi redom prognozirali egzodus visokoobrazovanih. A njih je u strukturi zaposlenih u istom razdoblju poraslo za 9 postotnih bodova, sa 19% na 28%.



Odgovor na zapazanje sa pocetka ovog posta.
Sta mislite kakav je socijalni status nasih emigranata u odnosu na ostale Njemce?
Pa jbt iz kojeg si ti komicnog filma ispao da mi je znati(kao i cijela ova tema)

Pa kao prvo osvnovana skola je obvezna i drustvo je u cjelini napredovalo(naravno ne zaslugom ove gamadi sa markova trga) pa danas stvarno neznam nikoga tko nema bar 3godisnju SSS,
sto ej prije bilo kao danas VSS,a kada smo kod tog prije..
logicno je da ti stari(neobrazovani vecinom) ljudi doslovno umiru i odlaze u penzije a novi ljudi su redim svi prekvalificirani na svojim pozicijama..
pa odite malo po soping centrima,
ja se znam zajebavati...da trgovina&ugostiteljstvo nigdje u svijetu nije toliko skolovana koliko u HR,
valjda pol ljudi po ducanima i buticma ima zavrsene neke visoke ili vise skole.
Al jednostavno u ovom jebistanu nemogu naci posao u struci a veze su im tanke ili nikakve dok zivot ne oprasta,jesti se mora...
pa su prinudjeni radit od kelnera pa sve do blagajnica,redom VSS ekipa..

stari neobrazovani su otisli u penziju ili grob a mladi su vecinom visokoobrazovani a rade poslove za koje moze radit i onaj NKV

eto ti te tvoje hibridne statistike..
__________________
2Pac Wonder Why They Call You Bitch--2Pac Pain--2Pac Dear Mama--2Pac Life Goes On--2Pac Do For Love-----2PacLil Homies(svi clanovi na forum.hr..)
comi1 is offline  
Old 18.11.2017., 14:45   #7987
Quote:
Inicijal kaže: Pogledaj post
Čak je i meni kao laiku jasno da će ovih -17 u srpnju i +17 u kolovozu uzrokovat ozbiljnje promjene u hrvatskom gospodarstvu, al možda je bolje da pričekamo taj ozbiljni algoritam
Ma glupost kod takvih mjesecni brojki ih uzporedivati.
Ali na kraju ce opet izaci ca. 5.000 i to nije Malo.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 18.11.2017., 14:46   #7988
Quote:
Inicijal kaže: Pogledaj post
Čak je i meni kao laiku jasno da će ovih -17 u srpnju i +17 u kolovozu uzrokovat ozbiljnje promjene u hrvatskom gospodarstvu, al možda je bolje da pričekamo taj ozbiljni algoritam
Evo dočekao si ga, trend komponenta:


upload image

Ako gledamo bruto "egzodus" prema broju izdanih PPS brojeva u Irskoj očito je da je - usporio. Ono što nije očito je da je to užasno loše. That which is seen and that which is not seen.

Sad možeš i dalje laički kontemplirat sa znalcima i junošama. I Kučilom
Monsignor.m is offline  
Old 18.11.2017., 14:55   #7989
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Evo dočekao si ga, trend komponenta:


upload image

Ako gledamo bruto "egzodus" prema broju izdanih PPS brojeva u Irskoj očito je da je - usporio. Ono što nije očito je da je to užasno loše. That which is seen and that which is not seen.

Sad možeš i dalje laički kontemplirat sa znalcima i junošama. I Kučilom
Osobno poznajem tetu koja radi u uredu za izdavanje PPS brojeva u Dublinu, krajem srpnja je bila bolesna pa se je u kolovozu vratila na posao, što objašnja ovih -17 u srpnju i +17 u kolovozu.

Možda da analiziraš podatke iz Njemačke
Inicijal is offline  
Old 18.11.2017., 15:59   #7990
Quote:
comi1 kaže: Pogledaj post
Pa jbt iz kojeg si ti komicnog filma ispao da mi je znati(kao i cijela ova tema)

Pa kao prvo osvnovana skola je obvezna i drustvo je u cjelini napredovalo(naravno ne zaslugom ove gamadi sa markova trga) pa danas stvarno neznam nikoga tko nema bar 3godisnju SSS,
sto ej prije bilo kao danas VSS,a kada smo kod tog prije..
logicno je da ti stari(neobrazovani vecinom) ljudi doslovno umiru i odlaze u penzije a novi ljudi su redim svi prekvalificirani na svojim pozicijama..
pa odite malo po soping centrima,
ja se znam zajebavati...da trgovina&ugostiteljstvo nigdje u svijetu nije toliko skolovana koliko u HR,
valjda pol ljudi po ducanima i buticma ima zavrsene neke visoke ili vise skole.
Al jednostavno u ovom jebistanu nemogu naci posao u struci a veze su im tanke ili nikakve dok zivot ne oprasta,jesti se mora...
pa su prinudjeni radit od kelnera pa sve do blagajnica,redom VSS ekipa..

stari neobrazovani su otisli u penziju ili grob a mladi su vecinom visokoobrazovani a rade poslove za koje moze radit i onaj NKV

eto ti te tvoje hibridne statistike..
Jebistanski analiticaru.

Da si zavrsio srednju skolu bez problema bi mogao izracunati koliko je prirodno kretanje strukture obrazovanosti u tih devet godina, a koliko je izvan toga (pad stope neobrazovanih od 60%, porast stope visokoobrazovanih 50%).
Dok je od 2000. do 2008g porast stope visokoobrazovanih zaposlenika bio 0%.


https://www.dzs.hr/Hrv/publication/2...2-7_2h2002.htm

...a citava tema sastavljena je od sugestija o snaznom iseljavanju visokoobrazovanih. Kako se tu i predstavljaju...

Naravno da mediji popuse foru pa pisu o egzodusu mladih i obrazovanih.

Nitko ne pise o epohalnoj strukturnoj promjeni, o eksploziji zaposlenosti visokoobrazovanih u Hrvatskoj.
__________________
Gost na TV-u u srcu sezone 2019g bio je direktor Hrvatske turističke zajednice.
- Gospodine Kristijane Staničiću, s Jadrana stižu prizori praznih plaža, praznih restorana i apartmana.

Zadnje uređivanje klapalo : 18.11.2017. at 16:37.
klapalo is offline  
Old 18.11.2017., 16:41   #7991
Veliko hvala kolega Monsignor

Već po y/y usporavanju broja nezaposlenih na ljeto smo prije cca. tri mjeseca zaključili da je "egzodus" vjerojatno usporio.

BTW, podaci iz Njemačke dolaze s pola godine zakašnjenja u odnosu na Irske podatke, a BAMF-ove podatke za Q1 2017. smo obradili prije samo mjesec dana (i ogromnih 50-tak stranica prije, zbog velike verboznosti forumaša i popularnosti teme ).

Ono što budi nadu je, barem po y/y kretanju broju nezaposlenih na jesen, da ipak usporavanje nije previše značajno (što nam je bio inicijalni strah). Sad su na potezu uhljebi i poslodavci s novim valom povišice plaća.

Mislim, 6-7% posto nezaposlenost će doći izgleda malo kasnije nego što sam inicijalno prognozirao, ali svejedno, iako usporenim tempom brojka od manje od 100.000 nezaposlenih je skoro pa već tu.

Kako Njemačka raste 2.9%, a Irska +5% njima je trivijalno lako riješiti hrvastku nezaposlenost, tj. stvarni problem koji je izbezumljivao ljude ovdje desetljećima. Sve što treba ljudima za otići je nategnuto B1 znanje jezika.

Jedva čekam novi val plača i kuknjave kad postane jasno da radne snage koja bi radila za kikiriki ima još jako malo. :klap:
__________________
...
RealBear is offline  
Old 18.11.2017., 16:45   #7992
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
Veliko hvala kolega Monsignor

Već po y/y usporavanju broja nezaposlenih na ljeto smo prije cca. tri mjeseca zaključili da je "egzodus" vjerojatno usporio.

BTW, podaci iz Njemačke dolaze s pola godine zakašnjenja u odnosu na Irske podatke, a BAMF-ove podatke za Q1 2017. smo obradili prije samo mjesec dana (i ogromnih 50-tak stranica prije, zbog velike verboznosti forumaša i popularnosti teme ).

Ono što budi nadu je, barem po y/y kretanju broju nezaposlenih na jesen, da ipak usporavanje nije previše značajno (što nam je bio inicijalni strah). Sad su na potezu uhljebi i poslodavci s novim valom povišice plaća.

Mislim, 6-7% posto nezaposlenost će doći izgleda malo kasnije nego što sam inicijalno prognozirao, ali svejedno iako usporenim tempom brojka od manje od 100.000 nezaposlenih je skoro pa već tu.

Kako Njemačka raste 2.9%, a Irska +5% njima je trivijalno lako riješiti hrvastku nezaposlenost, tj. problem koji izbezumljivao ljude ovdje desetljećima. Sve što treba ljudima za otići je nategnuto B1 znanje jezika.

Jedva čekam novi val plača i kuknjave kad postane jasno da radne snage koja bi radila za kikiriki ima još jako malo. :klap:
Svatko tko ovdje u bilo kojem gradu,čak i u Slavoniji,ima kakav takav solidan smještaj (uglavnom naslijeđe) će ostati raditi i za minimalac.To je do našeg mentaliteta.

S obzirom da kamo god se okreneš skoro svatko ima neku kuću/stan malo njih će proći.

Do sadu su u većini slučajeva prošli ekstremi.Ili teška sirotinja ili neki kvalificirani kadar.Malo je onih srednjih koji su debela većina.
mgrci43 is offline  
Old 18.11.2017., 16:51   #7993
Quote:
mgrci43 kaže: Pogledaj post
Svatko tko ovdje u bilo kojem gradu,čak i u Slavoniji,ima kakav takav solidan smještaj (uglavnom naslijeđe) će ostati raditi i za minimalac.
Neće biti lako gledati i slušati ovima koji su još ostali (pogotovo u pasivnim krajevima poput Slavonije) priče, hvalisanja i razbacivanja "egzodusaša" sad kad ovi nagrnu za Božić i Novu.

Ili će im se povećat plaće ili odoše i oni.
__________________
...
RealBear is offline  
Old 18.11.2017., 16:54   #7994
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
Neće biti lako gledati i slušati ovima koji su još ostali (pogotovo u pasivnim krajevima poput Slavonije) priče, hvalisanja i razbacivanja "egzodusaša" sad kad ovi nagrnu za Božić i Novu.

Ili će im se povećat plaće ili odoše i oni.
Kako bi rekli Rusi Amerima,znamo mi kaj je kriza,ali vi ne znate :P

Nagledali su se ljudi tih koji su tamo paštete jeli da dođu ovdje 3 tjedna se hvalisati
mgrci43 is offline  
Old 18.11.2017., 17:20   #7995
Quote:
mgrci43 kaže: Pogledaj post
Kako bi rekli Rusi Amerima,znamo mi kaj je kriza,ali vi ne znate :P

Nagledali su se ljudi tih koji su tamo paštete jeli da dođu ovdje 3 tjedna se hvalisati
A svakom je mama govorila uci sine, uci.

Ali ne, medjed je kriv za sve...
__________________
Gost na TV-u u srcu sezone 2019g bio je direktor Hrvatske turističke zajednice.
- Gospodine Kristijane Staničiću, s Jadrana stižu prizori praznih plaža, praznih restorana i apartmana.
klapalo is offline  
Old 18.11.2017., 17:20   #7996
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Irska je objavila izdane PPS-ove za 7,8 i 9 mjesec 2017.
(Bruto) "egzodus" izgleda opada, interesantan je oštri pad y/y za 9. mjesec. U srpnju je egzodus usporio (432 vs. 449), u kolovozu porastao (429 vs. 412), a u rujnu se radi o 364 vs. 415.
Znači li to ono što smo pričali - da ljudi u sezoni zarade za odlazak u Irsku, a kako se sezona produžila više ih je ostalo odraditi do kraja?
Ako je skok izdanih PPS-ova u listopadu/studenom iz gore navedenog razloga, onda bi taj skok po meni trebao biti veći ove godine, ako je naša premisa ispravna.

Peterpunk, imaš ti šta reći o ovom skoku PPS-ova u 11. mjesecu svake godine?

Trend na grafu je 12-mjesečni moving average koji pokazuje na negativni trend.
Izgleda da plaće od 80k, sertifikati i preporuke nisu dovoljan motivator mladim junošama na odlazak.


what is image hosting

Naravno, kompletni dataset vrijedi za nositelje putovnice/državljanstva RH, ne samo za iseljene iz RH.

Kad uhvatim vremena desezonirat ću nekim ozbiljnijim algoritmom, ali čini mi se da je ovo...Very bad, very, very bad. Međedino?
Smatram da je nekakav peak 'egzodusa' prosao i da ce se broj emigranata iz Hr polako smanjivati u buducnosti sto je i ocekivano.
Vrhunac emigracije je bio 2014te i 2015te, jos uvijek je bila visoka nezaposlenost u Hr a tek godinu ranije smo usli u EU i otvorili vrata slobodnoj fluktuaciji radne snage.

Sto se tice ovog sezonskog povecanja broja PPSova u Irskoj imam jedno zanimljivo opazanje koje se s time podudara. Naime, iako se stalno prica kako se najvise ljudi iseljava iz Slavonije ja u Corku nisam sreo gotovo niti jednog Slavonca. Vecina ljudi koje sretnem su iz Dalmacije pa zatim Primorja, Zagreba i Zagorja. Te regije podjednako cine nekih 95% ljudi s kojima sam u Irskoj imao kontakt. Ostalih 5% cine Istra, Lika i Slavonija zajedno, gotovo neznatan broj. Osim toga imam i dosta rodbine u Slavoniji, Viroviticko-Podravska i Pozesko-Slavonska zupanija, i koliko primjecujem njihov emigrantski put gotovo uvijek vodi put Njemacke, tu i tamo Austrije.
Nemam nikakve statisticke podatke za dokazat ovu teoriju ali cini mi se da Dalmatinci i Primorci cesce biraju Irsku kao destinaciju nego Slavonci sto bi na neki nacin objasnilo podatak da najvise ljudi u Irsku dodje nakon sezone.
__________________
You don't need a weather man, To know which way the wind blows
It's all right to say things can only get better, If you haven't just lost your brand new sweater
Peterpunk is offline  
Old 18.11.2017., 17:23   #7997
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
Kako je zacetnik teme svojevremeno napisao...Potpuno je prirodan bijes i nezadovoljstvo iseljenih na ovoj temi.
Samo nije napisao zasto...


https://www.dzs.hr/Hrv_Eng/publicati...06_02_2017.htm

Zadnja zabiljezena (2Q 2017g) stopa neobrazovane (osnovna skola i manje) radne snage u RH iznosi 7,5%

https://www.dzs.hr/Hrv/publication/2...2-7_2h2008.htm

Zadnja predkrizna (isti kvartal 2008g) zabiljezena stopa neobrazovane (osnovna skola i manje) radne snage u RH iznosi 17,9%

O ovome necete cuti analizu niti jednog hrvatskog "znanstvenika - analiticara" jer su svi redom prognozirali egzodus visokoobrazovanih. A njih je u strukturi zaposlenih u istom razdoblju poraslo za 9 postotnih bodova, sa 19% na 28%.



Odgovor na zapazanje sa pocetka ovog posta.
Sta mislite kakav je socijalni status nasih emigranata u odnosu na ostale Njemce?
Dobro to za visokoobrazovane je bar jasno da je oduvijek bio mit.
Kad se govori o emigraciji i ružnim efektima iste, zamisli da pritom kažeš mladi odlaze i to uglavnom oni sa srednjom školom.
Zato prekrasno zvuči kad kažeš odlaze visokoobrazovani uz dodatak pametni.

Najviše ih je otišlo onih koji su bili nezaposleni (od tud i toliki pad broja nezaposlenih), a s obzirom da u strukturi nezaposlenih debela većina su oni sa srednjom školom mislim da je sve dosta jasno.

A sad što će se dogoditi tokom sljedećih par godina je već druga priča, makar generalno mislim da se ništa puno ne mijenja.

Recimo ovaj famozan IT koji je praktički pola ove i gotovo svake druge teme je u strukturi emigracije valjda na 0,01%. I to ne "bježe" kako se voli popularno kazat, nego naprosto Hrvatska najviše po pitanju izazova mislim da previše ne nudi. Čak sam uvjeren da je više to razlog nego novci.

Apropo Irske mislim da je kolega Peterpunk na drugoj temi iznio dosta interesantnu statistiku prema kojoj je u Irskoj manje od 5000 Hrvata.
Meni to zvuči redikulozno malo. Toliko malo da sam čak uvjeren da Irska nije ni numero duo više.
Inžinjer ekonom is offline  
Old 18.11.2017., 17:42   #7998
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post

Apropo Irske mislim da je kolega Peterpunk na drugoj temi iznio dosta interesantnu statistiku prema kojoj je u Irskoj manje od 5000 Hrvata.
Meni to zvuči redikulozno malo. Toliko malo da sam čak uvjeren da Irska nije ni numero duo više.
Mislim da je se referenciras na ovaj post.

Ne tvrdim da je u Irskoj manje od 5000 Hrvata nego sam pronasao podatak da ih je u 2016. bilo 3828 zaposlenih i 360 nezaposlenih. U te brojke ne ulaze djeca i ljudi koji u Irskoj zive ali nisu nikad bili zaposleni, npr. zene koje cuvaju klince, bake, djedovi. Svi oni uredno izvade PPS bilo zbog social welfarea, child benefita ili zdravstvenog osiguranja.
__________________
You don't need a weather man, To know which way the wind blows
It's all right to say things can only get better, If you haven't just lost your brand new sweater
Peterpunk is offline  
Old 18.11.2017., 17:55   #7999
Quote:
Peterpunk kaže: Pogledaj post
Smatram da je nekakav peak 'egzodusa' prosao i da ce se broj emigranata iz Hr polako smanjivati u buducnosti sto je i ocekivano.
Vrhunac emigracije je bio 2014te i 2015te, jos uvijek je bila visoka nezaposlenost u Hr a tek godinu ranije smo usli u EU i otvorili vrata slobodnoj fluktuaciji radne snage.

Sto se tice ovog sezonskog povecanja broja PPSova u Irskoj imam jedno zanimljivo opazanje koje se s time podudara. Naime, iako se stalno prica kako se najvise ljudi iseljava iz Slavonije ja u Corku nisam sreo gotovo niti jednog Slavonca. Vecina ljudi koje sretnem su iz Dalmacije pa zatim Primorja, Zagreba i Zagorja. Te regije podjednako cine nekih 95% ljudi s kojima sam u Irskoj imao kontakt. Ostalih 5% cine Istra, Lika i Slavonija zajedno, gotovo neznatan broj. Osim toga imam i dosta rodbine u Slavoniji, Viroviticko-Podravska i Pozesko-Slavonska zupanija, i koliko primjecujem njihov emigrantski put gotovo uvijek vodi put Njemacke, tu i tamo Austrije.
Nemam nikakve statisticke podatke za dokazat ovu teoriju ali cini mi se da Dalmatinci i Primorci cesce biraju Irsku kao destinaciju nego Slavonci sto bi na neki nacin objasnilo podatak da najvise ljudi u Irsku dodje nakon sezone.
Hah, isprva sam mislio da malčice pretjeruješ s takvim zaključcima, ali kad bolje razmislim, sad već znam vrlo solidan broj Hrvata i na manje popularnim destinacijama poput Bratislave ili Budimpešte što osobno, što kroz posao ili društvene mreže (linkedin) i uglavnom ispada da je samo jedna cura koju znam iz Slavonije (studirala u Osijeku) i to je završila u Budimpešti jer joj dečko Norvežanin tamo radi. Jedan dečko je Dalmoš koji je završio faks u Zagrebu i svi ostali su iz okolice Zagreba.
Nije ništa reprezentativno jer u mom slučaju svi su visokoobrazovani, a i potpuno su drugačiji motivi odlaska, ali eto čisto da spomenem.

Moje mišljenje, makar moguće da se varam, ovdje se može raditi o tome kroz kakvo društvo krećeš. Na drugoj temi si napisao da si u Irskoj odmah završio s položajem ondašnjeg mogu slobodno reć višeg srednjeg staleža (po pitanju plaće) i moguće da se o tome radi. Ne krećeš se (ili se možda varam, ali čisto moja pretpostavka) među onima koji su baš išli trbuhom za kruhom, jedva znali par riječi engleskog, jedva završili srednju školu i onda to tako ispadne.
A većina Slavonaca koji su otišli spadaju baš u takvu skupinu.

Pritom ne mislim baš ništa loše, nek je to naprosto normalno. Da si krenuo s nekog hostela u Dublinu poput debele većine vjerojatno bi imao znatno drugačiji uzorak.

Ja recimo za sebe smatram nekad da imam široliko društvo prijatelja u Hrvatskoj, a zapravo kad pogledam među mlađima ne znam nikog tko nije išao na faks (znam brdo koji ga nisu i neće završiti, ali ne znam nikog tko nije išao). Ovih par što su išli za zidare i tokare s kojima sam bio dobar u osnovnoj su uglavnom završili u skroz trećim društvima i to je normalan razvoj događaja.
Na istu foru prosječan narkoman bez sumnje će imati dojam da se aspolutno svi drogiraju.

Quote:
Peterpunk kaže: Pogledaj post
Mislim da je se referenciras na ovaj post.

Ne tvrdim da je u Irskoj manje od 5000 Hrvata nego sam pronasao podatak da ih je u 2016. bilo 3828 zaposlenih i 360 nezaposlenih. U te brojke ne ulaze djeca i ljudi koji u Irskoj zive ali nisu nikad bili zaposleni, npr. zene koje cuvaju klince, bake, djedovi. Svi oni uredno izvade PPS bilo zbog social welfarea, child benefita ili zdravstvenog osiguranja.
Pa da, po tome bi ispalo oko 7-8 000 maksimalno. Što je otprilike i realno s obzirom na broj izdanih PPS-ova i činjenicu da su se neki vratili, a neki promijenili stranu zemlju.
Ne znam, s jedne strane mi to ne zvuči kao ništa, a s druge strane to je za hrvatske pojmove jedan solidan mali gradić koji nas je napustio.
Inžinjer ekonom is offline  
Old 18.11.2017., 18:07   #8000
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post

Moje mišljenje, makar moguće da se varam, ovdje se može raditi o tome kroz kakvo društvo krećeš. Na drugoj temi si napisao da si u Irskoj odmah završio s položajem ondašnjeg mogu slobodno reć višeg srednjeg staleža (po pitanju plaće) i moguće da se o tome radi. Ne krećeš se (ili se možda varam, ali čisto moja pretpostavka) među onima koji su baš išli trbuhom za kruhom, jedva znali par riječi engleskog, jedva završili srednju školu i onda to tako ispadne.
A većina Slavonaca koji su otišli spadaju baš u takvu skupinu.

Pritom ne mislim baš ništa loše, nek je to naprosto normalno. Da si krenuo s nekog hostela u Dublinu poput debele većine vjerojatno bi imao znatno drugačiji uzorak.
Uzorak ljudi na kojem donosim zakljucak da Slavonci rijedje emigrijaju u Irsku je potpuno random i nema veze sa krugom ljudi medju kojima se krecem.
Kako sam bio medju prvima (6. ili 7. mjesec 2013.) koji su dosli u Irsku nakon otvaranja granica nekako je bilo logicno da pomazemo svima koji su dolazili nakon nas. Kroz tih par mjeseci upoznao sam jako puno ljudi, s nekima sam jos u kontaktu, neki su otisli, neki su dovukli neke nove. Nakon tog pocetnog vala smanjio sam kontakte sa novopridoslima jer imam svoj krug ljudi ovdje i oduzimalo mi je previse vremena. I dalje sam na skoro dnevnoj bazio upoznavao ljude jer ih jednostavno ne mozes izbjec, sto u parku s klincima, sto u ducanu ili vani u birtiji. Nekakav uobicajeni obrazac upoznavanja ukljucuje i standardno 'od kuda si?' tako da taj podatak saznas a mozda vise nikad covjeka u zivotu ne vidis.
__________________
You don't need a weather man, To know which way the wind blows
It's all right to say things can only get better, If you haven't just lost your brand new sweater
Peterpunk is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:40.