Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.08.2017., 10:10   #1
Djeca tuku svoje roditelje, uzrok nepoštivanja roditelja

Pozdrav, pišem sa suprugovim nickom...ja sam žensko.
Dakle , nedavni događaj koji mi je prepričala prijateljica me potaknuo na razmišljanje. I ja imam djecu u pubertetu koja su me tijekom razvoda od njihovog oca nazivala kurvetinom , pa imam i osobne razloge za ovu temu.
Prijateljica je vrlo inteligentna i zabavna osoba, izuzetno duhovita i britkog humora, duša svakog društva.
Od kad joj je suprug dobio otkaz zbog sumnjivih postupaka na svom radnom mjestu, ona se razboljela njen do tada naizgled savršeni brak se raspao. Suprug je otvoreno odlazio kod ljubavnice, na nju trošio novac zarađen čudnim putevima i moju prijateljicu ponižavao i vrijeđao na sve načine. Čak ju je znao i udariti. Njihova do tad dobra djeca su popustila u školi, počela pušiti travu, zapustili fakultet i krenuli putem propasti. Iako se trebala razvesti još na početku, nije se usudila. Rekla mi je da joj taj odnos pruža nekakav osjećaj sigurnosti i da mi to ne zna objasniti. Djaca su uvijek bila ljuta na nju što dopušta ocu da dolazi u kuću, financijski ju iskorištava, vrijeđa i ponižava. Nazivali su ju pogrdnim imenima, kurvetinom koja se napušila k... i sl.
Ponekad bi joj suprug pružio mrvice nade da njihov odnos još traje i ona bi se toga grčevito uhvatila. Redovito čita njegove objave na fejsu, kopa mu po mobitelu, novčaniku...
Unazad godinu dvije sariji sin je postao jako agresivan prema njoj, urarao ju je više puta, davio, prijetio da će ju ubiti, a ostatak obitelji ju ne brani, nego misle da ona bolje ni ne zaslužuje. Ja sam sigurna da je ona bila bar donekle dobra majka svojoj djeci , ali je bolestan odnos roditelja pridonio njihovom poremećenom ponašanju. I sama imam djecu i bivši suprug i ja smo bili dobri prema djeci , ali nismo bili dobri jedan prema drugome. Mislim da sam zbog toga i sama bila u situaciji da djeca budu bez poštovanja prema meni.
Molim da mi pomognete da si objasnim situaciju moje prijateljice i svih nas roditelja koji od svoje djece ponekad dobijemo komplimente koje mislimo da ne zaslužujemo i koje nikad svojim roditeljima nismo ni pomislili uputiti.
Robert31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 11:45   #2
Promatrajući ponašanje roditelja djeca su naučila da je takvo ponašanje prihvatljivo. Dio odgovornosti za to snose i majke koje su dopustile da ih partner vrijeđa, i to pred djecom. Kako popraviti štetu, to doista ne bih znala.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 12:00   #3
Quote:
Robert31 kaže: Pogledaj post
Molim da mi pomognete da si objasnim situaciju moje prijateljice i svih nas roditelja koji od svoje djece ponekad dobijemo komplimente koje mislimo da ne zaslužujemo i koje nikad svojim roditeljima nismo ni pomislili uputiti.
Mislim da ti nemaš razloga za brigu, situacije koje si opisala su relativno rijetke i događaju se u disfunkcionalnim obiteljima. Poznata ti je i priča kako je do toga došlo iz prve ruke.

Naime mnogi ljudi nesvjesno preuzimaju ulogu žrtve. Dakle bilo da sa se ne osjećaju dovoljno jakima da sami brinu o sebi, bilo da ne mogu prihvatiti težinu i neizvjesnost života, bilo da nemaju osjećaja vlastite vrijednosti i misle da zaslužuje ljubav, poštovanje i dobar tretman od strane drugih ljudi. Svije je zajednička ta ovisnost i nemogućnost da se založe za sebe. Dakle oni teško ili nikako ne postavljaju granice i inače u životu a kamo li u situacijama kada naiđu na dominantno agresivnu osobu (partner) koja svjesno iskorištava tu činjenicu.

Takva osoba dakle ne može prema suprugu i djeci postaviti jasne i oštre granice, ona neprestano popušta i dopušta iskaljivanje agresije na sebi.
U situaciji povećane napetosti, sa jako mnogo negativnih emocija koje nose svi članovi obitelji a naročito djeca u pubertetu koja su inače buntovna, emocionalno nagla, nebalansirana, sebična i bez dubljeg razmišljanja o vlastitim posljedicama često se traži žrtveno janje na kojeg bi se izbacila nakupljena agresija i frustracije. Ta osoba koja nesvjesno preuzme tu ulogu obično nije niti agresivna, niti zla, ali je katalizator agresivne reakcije drugih koji imaju potrebu isprazniti svoje negativne emocije. Psovke i ponižavanja (droljo, kurvo) su odraz tog pražnjenja negativnih emocija. Ukoliko se ne postave granice stvari polaku idu u smjeru fizičkog napada na osobu. U mnogim brakovima vidiš muža zlostavljača koji najprije manipulira osobu, kasnije vrijeđa i konačno fizički napada bez nekog objektivnog razloga.

Shvaćaš valjda da je uzrok problema u osobi samoj koja nije kadra zauzeti se za sebe i prekinuti ulogu žrtvenog janjeta koju si je polagano prihvatila.
Jako je važno postavljati granice prema drugima, izrazito važno. Mi moramo biti kadri uvijek se založiti za sebe jer nitko drugi to neće napraviti za nas.
Objektivno situaciju otežava činjenica da se žrtva sama stavlja u tu ulogu, razmišljajući da ako još više popusti i bude bolja, više udovolji da će promjeniti stvari. I time dodatno zatvara čarobni krug. Tvoje riječi kao prijateljice do nje neće doći jer je općenito ljudima lakše prihvatiti da drugi nisu u pravu nego da smo mi sami krivi za naš promašeni život..
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 12:09   #4
ne znam što je čudno. djeca je tretiraju onako kako su vidjela da muž to radi.

a ima još nešto. često ljudi vole dodatno kažnjavati žrtve. ne bih znala koji je psihološki mehanizam toga, ali je dosta često.
kao da ako sam sebe ne poštuješ, ljudi nanjuše i ni oni te ne poštuju.
ladybug24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 12:25   #5
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Promatrajući ponašanje roditelja djeca su naučila da je takvo ponašanje prihvatljivo. Dio odgovornosti za to snose i majke koje su dopustile da ih partner vrijeđa, i to pred djecom. Kako popraviti štetu, to doista ne bih znala.
točno, večina mojih poznanika danas, kad su odrasli, više zamjeraju majci žrtvi, nego ocu nasilniku. oboje su zlostavljači, svaki na na svoj način. djeca su odrasla uz zlostavljanje i zato su takvi. patologija se prenjela na drugu generaciju. jbg.
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 12:35   #6
Slažem se s gorenapisanim...imam prijateljicu koju cijelu život maltretira muž, a sad kad je stariji i bolestan, tu ulogu je preuzeo sin...koliko god joj kroz godine stupili da samo ode (ima posao i stan) ona je prihvatila tu dinamiku kao nešto normalno...istovremeno je nažalost jako ljubomorna na sve koji imaju bolji život, pa i vlastitu kćer koju stalno pokušava omalovažavati (kćer je naime napustila muža nasilnika)....ipak da želi definitivno bi joj opet probala pokušati pomoći da se izvuče...
tina789 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 13:03   #7
Inače, "Robert"... čiji nick to koristiš? Bivšeg ili sadašnjeg muža? U oba slučaja, to je malo čudan potez.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 13:52   #8
Quote:
tina789 kaže: Pogledaj post
Slažem se s gorenapisanim...imam prijateljicu koju cijelu život maltretira muž, a sad kad je stariji i bolestan, tu ulogu je preuzeo sin...koliko god joj kroz godine stupili da samo ode (ima posao i stan) ona je prihvatila tu dinamiku kao nešto normalno...istovremeno je nažalost jako ljubomorna na sve koji imaju bolji život, pa i vlastitu kćer koju stalno pokušava omalovažavati (kćer je naime napustila muža nasilnika)....ipak da želi definitivno bi joj opet probala pokušati pomoći da se izvuče...
Ja ne shvaćam da je ljudima tako teško shvatiti kako dijete uzore i modele svog ponašanja nosi ponajviše iz obitelji. Sin će se poistovjetiti sa ocem i pokupiti njegov model ponašanja jer je uvjeren da je to ispravno, jer je takav model promatrao čitav život a da nije imamo priliku vidjeti i doživjeti drugačije.
Odbaciti takav model znači odbaciti ogromni dio sebe, pa zar mi nismo u velikoj mjeri preslik svojih roditelja..? A što je najteže svakom čovjeku? Pa priznati si da nisi savršen, da si loš, da griješiš i da se moraš i trebaš mjenjati, malo ljudi je to kadro sagledati a kamo li se mjenjati. Da bi se mjenjali moramo tražiti neki novi model, novi uzor, netko nam ga treba pokazati a mi imati volje da ga preuzmemo..


Inače da ne bi bilo zabune, adolescenti su u osjetljivom razdoblju života. Njihove potisnute emocije, bijes, povrijeđenost, ljutnja znaju izaći na jako neugodne načine prema roditelju. Na na roditelju je da postavi granice, ponekad i primjeni kaznu, no uvijek ama baš uvijek roditelj treba dati poruku da dijete može vjerovati roditelju, osloniti se na roditelja i da će roditelj napraviti sve u interesu djeteta. Tog bazičnog povjerenja nema u većini obitelji, pa roditelji povređuju djecu, ne razumiju potrebe djece i ne prihvaćaju ih takvima kakvi jesu, a djecu preuzimaju loše obrasce ponašanja i iskazuju ljutnju prema svojim roditeljima koje gledaju u lošem svjetlu (glupi, nesposobni, zatucani, uvjek nešto traže i zabranjuju mi, ne razumiju me, nije ih briga za mene i sl..)
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 16:19   #9
Ma jok, daleko od čudnog..ne uspijevam se logirati sa svojim nickom , javljala administratorima. I odustala... Rijetko sam na forumu , pa mi se ne da petljati s novim nickom. Robert je novi muž...
Robert31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 16:24   #10
Razlog mog razmišljanja o temi je višestruk. prvo, njena djeca više nisu mala. Imaju oboje preko 20 godina i tebali bi znati razlikovati dobro od zlog ...da se tako izrazim. A drugo, zanima me što pokreće tu agresiju u djeci. kad sam se ja rastajala klici su bili u pubertetu,pa mi je njihovo ponašanje bilo donekle shvatljivo iako ne i normalno. Šta pokreće momka od 24 godine da mlati mamu , davi ju i naziva prljavom kurvetinom...to mi ne ide u glavu. Ak mu se ne sviđa nek ode, radi i plati svoj mir. iako mi ide na živce ponekad slušati kakvi smo mi bili dok smo bili mladi, fakat je da nismo roditelje tukli i vrijeđali na takav način.
Robert31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 17:13   #11
Quote:
Robert31 kaže: Pogledaj post
Razlog mog razmišljanja o temi je višestruk. prvo, njena djeca više nisu mala. Imaju oboje preko 20 godina i tebali bi znati razlikovati dobro od zlog ...da se tako izrazim. A drugo, zanima me što pokreće tu agresiju u djeci. kad sam se ja rastajala klici su bili u pubertetu,pa mi je njihovo ponašanje bilo donekle shvatljivo iako ne i normalno. Šta pokreće momka od 24 godine da mlati mamu , davi ju i naziva prljavom kurvetinom...to mi ne ide u glavu. Ak mu se ne sviđa nek ode, radi i plati svoj mir. iako mi ide na živce ponekad slušati kakvi smo mi bili dok smo bili mladi, fakat je da nismo roditelje tukli i vrijeđali na takav način.
isto zašto i njegova majka nije otišla a bila je odrasla, platila i osigzurala mir sebi i djeci. zato jer je sjeban. zato jer je oštečen uz zlostavljanje uz koje je odrastao. djeca su prazni hardwere u koji roditelji stave softwere. i ovo je produkt njegovih bolesnih roditelja. on ne zna bolje. kao što ni njegova majka ne zna. sjebanost i patologija i nesreća je prenešena na još jednu generaciju.
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 18:16   #12
Ali...ako svako naše ponašanje ima neki cilj i svrhu...koju jebenu svrhu ima ovo njegovo? Sreća njegova...ili nesreća ...ne znam više ...
što ga mater nije prijavila policiji. Koji cilj ima njezino ponašanje? POnižavanje bez kraja i konca...financijsko iskorištavanje..ne kužim.
A ono što mi najmanje ulazi u glavu je to njeno stokanje njegovog profila na fejsu, pretres novčanika...jednostavno nije mi jasno. Tim više što je žena bez sumnje pametna i sposobna svakog staviti gdje mu je mjesto. I pita me...kaj ja mislim..
Ja mislim da je davno trebala istjerati muža iz kuće , a djecu i sebe poslati psihijatru. I kad ja to velim...onda okoliša i sračka kak niej sve tak jednostavno.
Robert31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 18:59   #13
Red face

Quote:
Robert31 kaže: Pogledaj post
Razlog mog razmišljanja o temi je višestruk. prvo, njena djeca više nisu mala. Imaju oboje preko 20 godina i tebali bi znati razlikovati dobro od zlog ...da se tako izrazim. A drugo, zanima me što pokreće tu agresiju u djeci. kad sam se ja rastajala klici su bili u pubertetu,pa mi je njihovo ponašanje bilo donekle shvatljivo iako ne i normalno. Šta pokreće momka od 24 godine da mlati mamu , davi ju i naziva prljavom kurvetinom...to mi ne ide u glavu. Ak mu se ne sviđa nek ode, radi i plati svoj mir. iako mi ide na živce ponekad slušati kakvi smo mi bili dok smo bili mladi, fakat je da nismo roditelje tukli i vrijeđali na takav način.
To nije dijete, to je kreten.

Što novi muž radi dok te djeca maltraju?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 19:05   #14
Novi muž je i zaustavio pokušaje maltretiranja... Sad su ko bebice , jer imaju zorta. Što je iz moje perspektive pretužno, ali je istinito.
Nije on bio aktualan kad sam se rastajala. Ja sam ko svaka poštena ženska radila stavri po redu...
Robert31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 19:22   #15
Quote:
Robert31 kaže: Pogledaj post
Ali...ako svako naše ponašanje ima neki cilj i svrhu...koju jebenu svrhu ima ovo njegovo? Sreća njegova...ili nesreća ...ne znam više ...
što ga mater nije prijavila policiji. Koji cilj ima njezino ponašanje? POnižavanje bez kraja i konca...financijsko iskorištavanje..ne kužim.
A ono što mi najmanje ulazi u glavu je to njeno stokanje njegovog profila na fejsu, pretres novčanika...jednostavno nije mi jasno. Tim više što je žena bez sumnje pametna i sposobna svakog staviti gdje mu je mjesto. I pita me...kaj ja mislim..
Ja mislim da je davno trebala istjerati muža iz kuće , a djecu i sebe poslati psihijatru. I kad ja to velim...onda okoliša i sračka kak niej sve tak jednostavno.
pa zamjera joj što je ostala u tom braku, što je dopustila da ju se zlostavlja, ko zna kakvim sve scenama su djeca prisustvovala, znam nekog tko ima jako snažno zamjeranje majci što je zvala ih u pomoć kad ju je muž tukao. imali su 5 godina. to te sjebe. psihijatar treba cijeloj obitelji, a toj ženi najviše.
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 21:00   #16
Quote:
Robert31 kaže: Pogledaj post
Novi muž je i zaustavio pokušaje maltretiranja... Sad su ko bebice , jer imaju zorta. Što je iz moje perspektive pretužno, ali je istinito.
Nije on bio aktualan kad sam se rastajala. Ja sam ko svaka poštena ženska radila stavri po redu...
Eto, to treba i tvojoj frendici - novi tip ili policijot. Te njezine beštije su toliko razmažene da tu pomaže samo jedna, točno određena vrsta terapije.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 21:36   #17
Fizikalna terapija..hmmmm...
Novi muž nije tukao moje klince (niti bih mu ja to dopustila), ali im je na neki mirni i zastrašujući način poručio da se takvo ponašanje neće tolerirati. I oni su lekciju odmah naučili. Nevjerojatno...
Teško da će ova moja teca dovesti novog tatu dječici da ih preodgoji...prije će završigti na traumi ili psihijatriji kad dobije nove batine.
Robert31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 10:14   #18
Razmaženost ..uvijek sam mislila da je razmaženost jedna relativno pozitivna kategorija...
Kao obožavamo klince i totalno smo ih razmazili. Trčimo po lizaljke svaki dan na drugi kraj kvarta zbog njih. Ali ovako , šire gledano ispada da nedovoljno čvrsto postavljene granice u odgoju (20 godišnjaka) plus nezdrava klima dovedu do toga da te odrasli sin davi i udara šakama nazivajući te pljavom kurvetinom...
Strašno i meni gotovo neshvatljivo.

i ono što mi je najodvratnije u ovoj priči , tu ljubav uopće ne igra. Ne sprečava osjećaj ljubavi prema majci sina da ju davi , ali bi ga itekako spriječila sila i strah ..npr batina u rukama njenog novog dečka(eventualnog) ili policija ili slična prijetnja.

Drugim rječima, lijepo je voljeti svoju djecu i odgajati ih da budu dobri ljudi, ali takvi ti ne budu donijeli "čašu vode kad ostariš" a ovikoje si odgajao šibom budu...Jebate , to me baš žalosti. Sve u što sam vjerovala odgajavši svoju djecu (tolerancija, ljubav, individualnost sloboda i sl...) je počelo padati u vodu kad sam postala kurvetina prije više godina , a sad definitivno preispitujem svoje metode i moram priznati da su moje nju ejđ fore i pogled na svijet totalno zakazale.

Zadnje uređivanje Azz : 15.08.2017. at 13:24. Reason: spajanje postova
Robert31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 20:20   #19
Ozbiljno, imaš djecu u pubertetu i čudiš se ideji da djeci treba postaviti granice? Nisi ti ništa bolja od prijateljice o kojoj pišeš, samo imaš više sreće u životu.

Djeca ne postaju razmažena ni od maženja, ni od trčanja u drugi kvart po lizalice ni od voljenja djece i učenja da budu dobri ljudi. Da, tvoje metode su zakazale, ali ne zato što ih nisi tukla nego zato što ih nisi naučila da te poštuju. Htjela sam napisati da probaš nešto naučiti od svog novog muža, ali... sad vidim da su te djeca prije par godina nazvala kurvom, a ti si sad odlučila preispitati svoje odgojne metode. Malo si se kasno sjetila, odrasle ljude se ne odgaja.

Bojim se da ti ne preostaje drugo nego skrivati se i dalje iza tog svog novog mužjaka i nadati se da im je njegov utjecaj koliko-toliko koristio u životu...
onix is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 20:30   #20
Blah...nisam ja sad otkrila da djeci treba postaviti granice..nisam to otkrila ni prije 20 godina... ono što sam sad otkrila da djecu ne sprečava da dave roditelje ljubav ni poštovanje , nego u slučaju moje frendice samo sila.
Robert31 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:51.