Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.10.2017., 01:28   #1
Europski islam

Mislim da ove teme nema na pdf-u, a zaslužila je svoje mjesto.

Na koji način europski islam može zaživjeti ?

Da li u okviru sekularnog poretka može prihvatiti razdvajanje crkve od države ?

Osim Tariqa Ramadana, koji su glavni intelektualci koji zastupaju takav projekt ?
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 01:48   #2
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Na koji način europski islam može zaživjeti ?
islam je zaživio i hvala Bogu stabilizira se, očvršćuje, raste, stiče nove članiove iz dana u dan... da je politika EU otvorenija, još bi bilo bolje. mislim da je dobar smjer da se najprije ustali evropska hijerarhija muslimana npr. da imamo evropskog reisa (i kao našu glavu i reisa svih reisova), kao i ostatak upravlojačkog tijela na nivou Evrope. za sada to ne postoji. postoji samo od države do države.

Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Da li u okviru sekularnog poretka može prihvatiti razdvajanje crkve od države?
naravno! zapravo, to je sama BIT islama.
oni koji duboko poznaju islam, znaju da je to tako.

Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Osim Tariqa Ramadana, koji su glavni intelektualci koji zastupaju takav projekt ?
Tarik je zaista super. meni se sviđaju Nevad Kahteran, BiH, zatim bosanski akademik Esad Duraković, Aziz ef. Hasanović (Hr), nije loš ni bosanski reis Kavaziović i meni posebno drag Sulejman ef. Bugari, čije videe na youtubu toplo preporučujem. mislim da su njegove poruke usmjerene izravno ka srcima, gdje se odvijaju sve ljudske drame. LP
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 08:50   #3
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Mislim da ove teme nema na pdf-u, a zaslužila je svoje mjesto.
svakako ova tema treba biti jedna razmjena mišljenja jedno promišljanje o poziciji islama u Evropi kao i u svijetu.

Quote:
Na koji način europski islam može zaživjeti ?
mislim da prvo trebamo razjasniti na koji islam se to misli. da li se misli na upravo na islam koji više od 600 godina u kontinuitetu postoji na području Bosne i Hercegovine i koji je institucionalno uređen ili se misli na zajednice muslimana organizovane po nacionalnom ključu širom Evrope kao što je to slučaj u UK, FRA, D,...?
iskreno mislim da su ovakve instalacije muslimanskih zajednica u EU osuđene na propast i da nisu dobre. U razgovoru sa ljudima, nemuslimanima, koji bi mogli uticati na to da se nešto promijeni, ne postoji volja za takvo nešto- u njihove motive ne bih komentarisao.

S druge strane model koji postoji u BiH organizaciono jest takav da teži objedinjavaju i stabilizaciji društa u kojem se nalazi, IZ jest sve ono što jednu zajednicu muslimana čini korisno i sebi i drugima. Modeli i mehanizmi, kao i iskustva koja imamo uz manje modifikacije itekako jesu primjenjivi na zemlje EU.
čak postoji inicijativa da se uspostavi glavno tijelo u koje bi ulazili svi muslimani Starog kontinenta odnosno njihove zajednice.
Quote:
Da li u okviru sekularnog poretka može prihvatiti razdvajanje crkve od države ?
Evropsko društvo jeste sekularno i sekularističko i zajednice muslimana moraju da se razvijaju u takvom okruženju, iako treba naglasiti da islam nije kompatibilan sa sekularizmom kao ideologijom. Sekularizam je prema islamu izrazito hostilan i teži da ga razori.
Quote:
Osim Tariqa Ramadana, koji su glavni intelektualci koji zastupaju takav projekt ?
Poznat mi je dr. Ramadan ali prijekat... o kakvom projektu je riječ?
postoje samo stavovi eminentnih intelektualaca muslimana Evrope za projekat ne znam.
osim toga, problem je u tome šta se hoće sa evropskim islamom. koliko sam vidio, neki pod ovim zagovaraju de facto deislamizaciju muslimana gdje se olahko od nas traži da odstupamo o temeljnih principa vjere- što je neprihvatljivo i na kraju i nemoguće.

Na kraju, mislim da će muslimani sa prostora Evrope biti baš ti koji će islamu povratiti ugled i dignitet jer imaju dovoljno intelektualnih kapaciteta da privedu taj posao kraju. tu je svakako najveći problem pogubno djelovanje sekularizma kao ideologije za kojeg se nadam se će vodeći muslimanski umovi biti dovoljno jaki da odole tom sirenskom pjevu.
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 09:26   #4
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Na koji način europski islam može zaživjeti ?
Na način da se u svim sferama javnog života muslimani integriraju sa domaćim stanovništvom, a ne da se getoiziraju.

Najviše je islamofobije u europskim sredinama gdje uopće nema muslimana
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 09:42   #5
Europski islam; ko suha krpa na dnu mora.

Brzo se radikaliziraju kad im ne ide dobro, teško se sekulariziraju i intergriraju.
Po meni oni su previše rigidni da bi postali Europljani jer u svojem mentalnom sklopu ne mogu podnijeti različitost, bazirajući stvarnost na tradiciji odakle su došli. Posve suprotno razmišljaju od Europljana i ono što je najgore za njih je država krava muzara.
To nije samo slučaj ljudi sa Bliskog istoka već iz Afrike. Malo drugačiji su Turci koji su došli šezdesetih i sedamdesetih u Njemačku iz sekularizirane Turske. Većinom su se uspjeli intergrirati a i to je trajalo i traje generacijama.

Ovdje nikakvi intelektualci ne mogu pomoći jer protiv tradicije i patrijahata intelekt ne pomaže.

Kako kaže ona stara "ne možeš grad nikome utuvit u glavu, seljaku ni u poslovnom odijelu ne možeš selo izbit iz glave".
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 09:48   #6
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Mislim da ove teme nema na pdf-u, a zaslužila je svoje mjesto.
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Na koji način europski islam može zaživjeti ?

Da li u okviru sekularnog poretka može prihvatiti razdvajanje crkve od države ?
Primjeti da se to ustvari već dogodilo, i to odavno. Kalifat je prestao postojati onog trena kada se halifu nije više biralo - nego je isto zamjenjeno naslijednim dinastijama Osmanskog Carstva. A nakon raspada tog carstva nastaje čitav niz država koje su ili kraljevine ili sekularne.

Zapravo, glavno je pitanje mogu li muslimani prihvatiti život u nekom drugom obliku vladavine osim vjerske države. Mnogi očito mogu, i to rade svakodnevno. Možda ne u smislu da će demokratske države smatrati idealnim oblikom vladavine, nego u čisto praktičnom smislu sposobnosti integracije. No za to nije potrebna vjerska nego kulturološka senzibiliziranost. Bošnjački su možda najbolji primjer toga. Generalno ako čovjek pogleda recimo muslimane u SAD-u, može primjetiti kako takvi nisu nikad ni imali problem integriranja. Problem se javlja u getoiziranim grupama, nenaviknutima na pluralizam. No isti problem se javlja i u državama iz kojih su došli - recimo jedan Istanbul je mnogo otvoreniji od neke provincije, dakle stvar je tome koje kulturološke obrasce oni koji se doseljuju u Europu "vuku" za sobom.
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Osim Tariqa Ramadana, koji su glavni intelektualci koji zastupaju takav projekt ?
Hamza Yusuf je definitivno među poznatijima ovdje na zapadu.

Međutim poanta je da i konzervativnije struje mogu normalno funkcionirati, jedine koje ne mogu su upravo radikalne (a zato između ostalog i jesu radikalne).
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 10:05   #7
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
mislim da prvo trebamo razjasniti na koji islam se to misli. da li se misli na upravo na islam koji više od 600 godina u kontinuitetu postoji na području Bosne i Hercegovine i koji je institucionalno uređen ili se misli na zajednice muslimana organizovane po nacionalnom ključu širom Evrope kao što je to slučaj u UK, FRA, D,...?
I jedno i drugo, svako na svoj način, koji je različit, sasvim razumljivo.

Što se tiče nacionalnog ključa, misliš na formiranje predstavničkih organizacija na osnovi zemlje porijekla imigranata ?
Da, i meni se čini da to stvara probleme.

Quote:
iskreno mislim da su ovakve instalacije muslimanskih zajednica u EU osuđene na propast i da nisu dobre. U razgovoru sa ljudima, nemuslimanima, koji bi mogli uticati na to da se nešto promijeni, ne postoji volja za takvo nešto- u njihove motive ne bih komentarisao.
Bilo bi interesantno znati zbog čega ne žele mijenjati organizacijske oblike.

Quote:
S druge strane model koji postoji u BiH organizaciono jest takav da teži objedinjavaju i stabilizaciji društa u kojem se nalazi, IZ jest sve ono što jednu zajednicu muslimana čini korisno i sebi i drugima. Modeli i mehanizmi, kao i iskustva koja imamo uz manje modifikacije itekako jesu primjenjivi na zemlje EU.
čak postoji inicijativa da se uspostavi glavno tijelo u koje bi ulazili svi muslimani Starog kontinenta odnosno njihove zajednice.
Zanimljivo...

Quote:
Evropsko društvo jeste sekularno i sekularističko i zajednice muslimana moraju da se razvijaju u takvom okruženju, iako treba naglasiti da islam nije kompatibilan sa sekularizmom kao ideologijom. Sekularizam je prema islamu izrazito hostilan i teži da ga razori.
Sekularizam (ne sekularnost !) može biti problematičan iako ne mora, možemo ga smatrati grupom ideologija ili "krovnim" svjetonazorom.
Pojedine ideologije unutar njega vrlo su dogmatske i neprijateljski nastrojene prema religijama općenito.

Quote:
Poznat mi je dr. Ramadan ali prijekat... o kakvom projektu je riječ?
postoje samo stavovi eminentnih intelektualaca muslimana Evrope za projekat ne znam.
osim toga, problem je u tome šta se hoće sa evropskim islamom. koliko sam vidio, neki pod ovim zagovaraju de facto deislamizaciju muslimana gdje se olahko od nas traži da odstupamo o temeljnih principa vjere- što je neprihvatljivo i na kraju i nemoguće.
Dobro, zanemari izraz "projekt"... neka to bude skup inicijativa, razmišljanja... otprilike kako si rekao.
Što se tiče deislamizacije, osobno to ne zastupam, naravno... možeš li navesti neke primjere u kojima se traži upravo odstupanje od temeljnih principa vjere ?

Quote:
Na kraju, mislim da će muslimani sa prostora Evrope biti baš ti koji će islamu povratiti ugled i dignitet jer imaju dovoljno intelektualnih kapaciteta da privedu taj posao kraju.
To bi bilo dobro za sve, ne samo za muslimane.

Quote:
tu je svakako najveći problem pogubno djelovanje sekularizma kao ideologije za kojeg se nadam se će vodeći muslimanski umovi biti dovoljno jaki da odole tom sirenskom pjevu.
Sekularizam kao ideologija je posebna tema.

Činjenica je kako sekularizacijski procesi postoje u društvu, pa i na svjetskoj razini... pitanje je kako se postaviti prema njima... totalnim odbijanjem... prilagođavanjem, tako da ne djeluju štetno na vjeru... ili totalnim prepuštanjem.

Po meni, ova srednja mogućnost, prilagođavanje, najprihvatljivija je, govoreći ne samo za islam već i kršćanstvo te ostale vjere.
Prilagodba nije jednostrana, naravno, ona uključuje i one koji nisu vjernici.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 10:15   #8
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Zapravo, glavno je pitanje mogu li muslimani prihvatiti život u nekom drugom obliku vladavine osim vjerske države. Mnogi očito mogu, i to rade svakodnevno. Možda ne u smislu da će demokratske države smatrati idealnim oblikom vladavine, nego u čisto praktičnom smislu sposobnosti integracije. No za to nije potrebna vjerska nego kulturološka senzibiliziranost.
Da, više puta sam spominjao kulturološku prilagodbu... ne "redizajn" Kurana, taman posla.
Sad, problem je kada prilagodba "šteka", i što tada napraviti.

Quote:
Bošnjački su možda najbolji primjer toga. Generalno ako čovjek pogleda recimo muslimane u SAD-u, može primjetiti kako takvi nisu nikad ni imali problem integriranja. Problem se javlja u getoiziranim grupama, nenaviknutima na pluralizam. No isti problem se javlja i u državama iz kojih su došli - recimo jedan Istanbul je mnogo otvoreniji od neke provincije, dakle stvar je tome koje kulturološke obrasce oni koji se doseljuju u Europu "vuku" za sobom.
Vidljiva je razlika za SAD i Europu. Razlozi ?
Možda različita imigrantska politika, a pogotovo razlika društvenog modela.

Europski izraziti "welfare state" potiče probleme, očito.
I naravno, nije svejedno iz kakve sredine dolaze.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 10:31   #9
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post

Vidljiva je razlika za SAD i Europu. Razlozi ?
Možda različita imigrantska politika, a pogotovo razlika društvenog modela.

Europski izraziti "welfare state" potiče probleme, očito.
I naravno, nije svejedno iz kakve sredine dolaze.
Melting pot?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 11:05   #10
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Melting pot?
I oni su ipak sve više "salad bowl"...
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 11:08   #11
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Europski islam; ko suha krpa na dnu mora.

Brzo se radikaliziraju kad im ne ide dobro, teško se sekulariziraju i intergriraju.
Po meni oni su previše rigidni da bi postali Europljani jer u svojem mentalnom sklopu ne mogu podnijeti različitost, bazirajući stvarnost na tradiciji odakle su došli. Posve suprotno razmišljaju od Europljana i ono što je najgore za njih je država krava muzara.
To nije samo slučaj ljudi sa Bliskog istoka već iz Afrike. Malo drugačiji su Turci koji su došli šezdesetih i sedamdesetih u Njemačku iz sekularizirane Turske. Većinom su se uspjeli intergrirati a i to je trajalo i traje generacijama.

Ovdje nikakvi intelektualci ne mogu pomoći jer protiv tradicije i patrijahata intelekt ne pomaže.

Kako kaže ona stara "ne možeš grad nikome utuvit u glavu, seljaku ni u poslovnom odijelu ne možeš selo izbit iz glave".
Tipicno razmisljanje prosjecnog covjeka punog predrasuda i potajne antipatije, da ne kazem mrznje prema muslimanima. Sejtanu je vrlo lahko usaditi mrznju prema istini, poslije ni hiljadu ispiranja ne opra ono sto se u srce uvuklo.

Ovdje je problem uobrazenost odredjenog dijela Evrope, a posebno uobrazenost ovih svjezih evropljana poput nasih susjeda pa pojedini kao sto si ti krenu onako s visoka komentarisati one "tamo" kao da nisu sposobni ni hodati kako treba kamo li uklopiti se u drustvo. To je jako diskriminatorno ponasanje. Evropa trenutno nicim ne zaostaje za tim nazadnim arapima i afrikancima barem kad govorimo o problemu nacionalizma, fasizma i netolerancije prema drugom i drugacijem. Evropa je prva koja ne moze podnijeti razlicitost. U svom imenu se naziva multikultiralnom a onda sve kulture koje nisu u skladu sa njihovom, koja je uzgred receno cesto i vrlo nemoralna, sikaniraju i ponizavaju.

Jadno je to da je evropi trenutno najveci problem burka i burkini. Zalosno i smijesno u isto vrijeme.

Potrebno je spustiti se na zemlju i ne misliti da si nesto bitniji ili bitnija od drugih zato sto si u evropi ili u EU, a pogotovo ako si u EU od juce.
MrMagic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 11:47   #12
Quote:
MrMagic kaže: Pogledaj post
Tipicno razmisljanje prosjecnog covjeka punog predrasuda i potajne antipatije, da ne kazem mrznje prema muslimanima. Sejtanu je vrlo lahko usaditi mrznju prema istini, poslije ni hiljadu ispiranja ne opra ono sto se u srce uvuklo.

Evropa je prva koja ne moze podnijeti razlicitost. U svom imenu se naziva multikultiralnom a onda sve kulture koje nisu u skladu sa njihovom, koja je uzgred receno cesto i vrlo nemoralna, sikaniraju i ponizavaju.

Jadno je to da je evropi trenutno najveci problem burka i burkini. Zalosno i smijesno u isto vrijeme.

Potrebno je spustiti se na zemlju i ne misliti da si nesto bitniji ili bitnija od drugih zato sto si u evropi ili u EU, a pogotovo ako si u EU od juce.
Mila majko, kako si se nasadio na obalu ko Costa Concordia...

Problem je što smo mi ovdje DOMA a oni koji dođu svoj dom moraju tek sagraditi a ne stanovati u mentalnim šatorima.

Možeš mi reći što hoćeš i vrijeđati, nabacivati se šejtanom i glupostima ali evidentna je činjenica da postoje problemi intergracije muslimana u sekularno društvo.

Kad smo čitali da je zajednica hindusa, budista, taoista, stvarala probleme naokolo po Europi?

Čim se jedna drugačija kulturološko-civilizacijska zajednica ne uspijeva integrirati (ne asimilirati) govori o njima kao socijalnom elementu koji želi samo nešto iz društva (ekonomsko blagostanje i konačni mir bez rata) u koje je došlo ali ne želi ono što je potrebno za integraciju (vrijednost žena).

Uostalom i da dođeš iz šume u civilizaciju, moraš se srediti jer ne živiš više sam već među drugim ljudima i tu postoje pravila.

Kad si u Rimu budi Rimljanin....a ne Eskim jer tu nema bijelih medvjeda i santi.

Prihvaćanje onoga što mi se sviđa a odbijanjem svega drugoga ne može biti osnova suživota jer je opstojost cjeline ugorženo nekim parcijalnim, vrijednostima koje ne dijelimo svi.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 11:48   #13
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
I oni su ipak sve više "salad bowl"...
da, ali ih nešto utišava...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 12:08   #14
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
I jedno i drugo, svako na svoj način, koji je različit, sasvim razumljivo.

Što se tiče nacionalnog ključa, misliš na formiranje predstavničkih organizacija na osnovi zemlje porijekla imigranata ?
Da, i meni se čini da to stvara probleme.
nemam ništa protiv toga da se radi na očuvanju svoga identiteta- na krjau na tome i počiva Evropa, ali nužno je da postoji jedna krovna organizacija. u EU grupa Turaka, alžiraca, Tunižana se skupi i napravi džamiju i tako oni djeluju kao neko U.G. u kojem apsolutno nema kontrole nema autoriteta koji je se slijedi nego... uh svašta ima.
ako ništa drugo onda bi se makar insistiralo na stručnoj spremi uposlenih u džamiji


Quote:
Bilo bi interesantno znati zbog čega ne žele mijenjati organizacijske oblike.
mislim da razlog treba tražiti u kompleksnosti problema ali i nedovoljnom razumijevanju kretanja unutar islamskog diskursa.
mnogi kao prepreku navode upravo očuvanje nacionalnog identiteta, tu je problem i činjenica da neki misle da je njihov islam ispravniji, zatim jednostavno neće kontrolu svoga djelovanja, a tu je i problem nekih sekti koje su našle plodno tlo za svoj rad i djelovanje npr. ahmedije.

da ne govorim o podjeli na šije i sunije.

treba imati u vidu nemuslimanski faktor koji nastoji da se upliće na neprimjeren način u rad ovih grupa a neki čak tvde da "vladi" odgovara ova rascjepkanost...
Ipak duboko sam uvjeren da je sve ove problem moguće prevazići ali treba krenuti sa njihovim rješavanjm


Zanimljivo...



Quote:
Sekularizam (ne sekularnost !) može biti problematičan iako ne mora, možemo ga smatrati grupom ideologija ili "krovnim" svjetonazorom.
Pojedine ideologije unutar njega vrlo su dogmatske i neprijateljski nastrojene prema religijama općenito.
moj stav je da ništa dobro po muslimane ne može izići iz ovakve ideologije: arapski socijalizam, panarabizam, ISIL, Islamska revolucija u Iranu,...
lista je duga.
ne mora se ovo što pišem sviđati ili ne sviđati nekome.
ja sam u potpunosti da unity


Quote:
Dobro, zanemari izraz "projekt"... neka to bude skup inicijativa, razmišljanja... otprilike kako si rekao.
Što se tiče deislamizacije, osobno to ne zastupam, naravno... možeš li navesti neke primjere u kojima se traži upravo odstupanje od temeljnih principa vjere ?
u holandiji imaš zajednice čiji je imam homoseksualac.
zatim od muslimana se traži da u potpunosti odustanu od šerijata, čak i od onog šerijata koji podrazumijeva moralni kodeks ponašanja pojedinca.
imaš primjer u FRA gdje se trgovce muslimane pokušava prisiliti da u svojim prodavnicama prodaju alkohol,...
ne mislim ovdje na uvođenje pravnog sistema jer zemlje EU nisu islamski uređene države a musliman je svakako dužan da poštuje zakone zemlje u kojoj živi, bez obzira bili oni islamski ili ne.



Quote:
To bi bilo dobro za sve, ne samo za muslimane.
pa ja ba....
ali neki se toga boje...


Quote:
Sekularizam kao ideologija je posebna tema.

Činjenica je kako sekularizacijski procesi postoje u društvu, pa i na svjetskoj razini... pitanje je kako se postaviti prema njima... totalnim odbijanjem... prilagođavanjem, tako da ne djeluju štetno na vjeru... ili totalnim prepuštanjem.

Po meni, ova srednja mogućnost, prilagođavanje, najprihvatljivija je, govoreći ne samo za islam već i kršćanstvo te ostale vjere.
Prilagodba nije jednostrana, naravno, ona uključuje i one koji nisu vjernici.
realno ne postoji još adekvatan odgovor na pošast sekularizma. mislim da će na kraju globalno društvo zapasti u krizu koja bi mogla rezultirati propašću civilizacije kakvu danas poznajemo.

ljudi se tješe da to neće dozvoliti tehnologija koju imamo ali eto za nadati se
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 12:30   #15
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Problem je što smo mi ovdje DOMA a oni koji dođu svoj dom moraju tek sagraditi a ne stanovati u mentalnim šatorima.

Možeš mi reći što hoćeš i vrijeđati, nabacivati se šejtanom i glupostima ali evidentna je činjenica da postoje problemi intergracije muslimana u sekularno društvo.

Kad smo čitali da je zajednica hindusa, budista, taoista, stvarala probleme naokolo po Europi?

Čim se jedna drugačija kulturološko-civilizacijska zajednica ne uspijeva integrirati (ne asimilirati) govori o njima kao socijalnom elementu koji želi samo nešto iz društva (ekonomsko blagostanje i konačni mir bez rata) u koje je došlo ali ne želi ono što je potrebno za integraciju (vrijednost žena).

Uostalom i da dođeš iz šume u civilizaciju, moraš se srediti jer ne živiš više sam već među drugim ljudima i tu postoje pravila.

Kad si u Rimu budi Rimljanin....a ne Eskim jer tu nema bijelih medvjeda i santi.

Prihvaćanje onoga što mi se sviđa a odbijanjem svega drugoga ne može biti osnova suživota jer je opstojost cjeline ugorženo nekim parcijalnim, vrijednostima koje ne dijelimo svi.
Zasto mislis da je ispravno dijeliti Evropu na taj nacin i svojatati je? To sto su u evropi dominantno krscani ne znaci da oni iskljucivo polazu pravo na nju. Svi smo mi od nekud dosli, gotovo nijedan narod nije tu oduvijek. Ne moze se evropa busati u prsa demokratijom, tolerancijom i tzv multikulturalnoscu a onda sefovati drugima cak i kako ce se oblaciti.

Rijetko smo citali to za hinduse i druge, istina. Prvo sto ih je puno manje u evropi a drugo nije nikome u interesu posebno isticati takve dogadjaje u medijima. Muslimani su u fokusu, vjestacki stvoren neprijatelj kojeg se razapinje u medijima pri svakoj najmanjoj prilici. Ako nema lokalnih desavanja u kojima su muslimani prisutni onda ce mediji biti ispunjeni strasnim pricama iz Sirije i tamosnjim teroristima. Takav nacin satanizacije muslimana je stvorio ociglednu mrznju i odbojnost kod ljudi toliko da kod mnogih vise nema ni razdvajanja na dobre i lose muslimane, sve pocinje u predrasudama, i moras se dobro namuciti da stvoris drugaciju sliku o sebi. Cak i kad dokazes da si drugacija persona od slike bradatog teroriste iz medija koji nosi bombu oko struka svejedno te gledaju drugacije, sorry, ipak si musliman.

Potpuno je neispravno glediste "ako si Rimljanin budi Rimljanin". Evropa zaista tako razmislja i to pokazuje njeno licemjerstvo. Ne mozes se hvalisati okolo demokratijom a takve stvari traziti. Zar stvarno ne vidis koliko je to licemjerno? Od kad je to postalo normalno drugome naredjivati kako ce se cak i oblaciti. U kakvoj to tiraniji mi ustvari zivimo. Svojatamo geografski prostor kao da je nas samo zato sto smo dominantniji a ove drugacije od nas cemo pritiskati, ugnjetavati i ponizavati kojekakvim represijama dok im ne zagorcamo zivot dotle da se onda ili isele, ili oduzmu sebi zivot ili ko zna ako je psihicki labilan pocini i kakav bombaski napad i tako dokazemo da je s takvima zivot nemoguc.
MrMagic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 12:45   #16
Quote:
MrMagic kaže: Pogledaj post
Zasto mislis da je ispravno dijeliti Evropu na taj nacin i svojatati je? To sto su u evropi dominantno krscani ne znaci da oni iskljucivo polazu pravo na nju. Svi smo mi od nekud dosli, gotovo nijedan narod nije tu oduvijek. Ne moze se evropa busati u prsa demokratijom, tolerancijom i tzv multikulturalnoscu a onda sefovati drugima cak i kako ce se oblaciti.

Rijetko smo citali to za hinduse i druge, istina. Prvo sto ih je puno manje u evropi a drugo nije nikome u interesu posebno isticati takve dogadjaje u medijima. Muslimani su u fokusu, vjestacki stvoren neprijatelj kojeg se razapinje u medijima pri svakoj najmanjoj prilici. Ako nema lokalnih desavanja u kojima su muslimani prisutni onda ce mediji biti ispunjeni strasnim pricama iz Sirije i tamosnjim teroristima. Takav nacin satanizacije muslimana je stvorio ociglednu mrznju i odbojnost kod ljudi toliko da kod mnogih vise nema ni razdvajanja na dobre i lose muslimane, sve pocinje u predrasudama, i moras se dobro namuciti da stvoris drugaciju sliku o sebi. Cak i kad dokazes da si drugacija persona od slike bradatog teroriste iz medija koji nosi bombu oko struka svejedno te gledaju drugacije, sorry, ipak si musliman.

Potpuno je neispravno glediste "ako si Rimljanin budi Rimljanin". Evropa zaista tako razmislja i to pokazuje njeno licemjerstvo. Ne mozes se hvalisati okolo demokratijom a takve stvari traziti. Zar stvarno ne vidis koliko je to licemjerno? Od kad je to postalo normalno drugome naredjivati kako ce se cak i oblaciti. U kakvoj to tiraniji mi ustvari zivimo. Svojatamo geografski prostor kao da je nas samo zato sto smo dominantniji a ove drugacije od nas cemo pritiskati, ugnjetavati i ponizavati kojekakvim represijama dok im ne zagorcamo zivot dotle da se onda ili isele, ili oduzmu sebi zivot ili ko zna ako je psihicki labilan pocini i kakav bombaski napad i tako dokazemo da je s takvima zivot nemoguc.
Uopće ne govorim o kršćanstvu u Europi!!!
Europa je dominatno sekularna zajednica.

Europa je prihvatila i prihvaća SVE kulture ali ima problema sa onima koji ne prihvaćaju Europu već žive po svojim šatorskim pravilima.

Muslimani (naravno da se to ne odnosi na sve) ne mogu svoj mentalni sklop uskladiti sa mjestom i vremenom u koje žive.
Zamisli da se Bosanci odnosno muslimani iz Bih a u Europi ih je podosta jer gastarbajtaju, ponašaju kao da su ih Čađave mahale pristiglim i ne mijenjaju svoj način života i percepcije stvarnosti?


Za "sotonizaciju" su sami muslimani krivi jer da baciš bombu u londonski metro ili kamionom razneseš u Berlinu desetak ljudi nisu krivi hindusi/bude/lame/kahune već muslimani koji su se nasadili na politički islam u režiji nekih vjerskih vođa.

Zanimljivo bi bilo i zapravo žalosno da se par Belgijanaca, Austrijanaca ili Danaca raznese po ulicama Kaira, Lahorea,...koga bi krivili za to?

Svemirce...?

Kad ulazim u džamiju nosim mahramu i skidam cipele, ali ne svojom voljom već voljom pravila koja se poštuje u takvim vjerskim objektima. To radim i u nekim ortodoksnim crkvama.
Kad si u Munchenu očekuje se od tebe da poštuješ pravila ponašanja i ne pucaš po ljudima, ne bacaš bombe i ne tjeraš ženu da nosi šator na glavu.

Sapienti (školski) sat...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 12:53   #17
Islam je nekompatibilan sa evropskom kulturom, ne samo evropskom nego i ostalim kulturama. A to što se muslimani pozivaju na toleranciju samo je znak njihove dvoličnosti kad se vidi način postupanja ostalih vjernika/nevjernika u muslimanskih zemalja.
lavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 12:57   #18
"pošast sekularizma"

Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
u holandiji imaš zajednice čiji je imam homoseksualac.
Što? Nisu ga objesili na dizalici ili kamenovali ili sasijekli mačetama kao što ateiste u nekim islamiziranim državama?

Quote:
zatim od muslimana se traži da u potpunosti odustanu od šerijata,
Svakako u sekularnim državama religijske elite i dogme nemaju što raditi u državnim poslovima i politici. A pojmovi u religijama su fleksibilni, pa se mijenjaju kad to društvo od njih zahtijeva (kako vjetar puše). Kao što mnogi pričaju da džihad je zapravo "unutarnja duhovna borba za dobro i poštenje" (a ne borba i krvavo mučeništvo na Allahovom putu za Allahovu stvar), tako će se muslimanski teolozi snaći i za definiranje šarije, odustati od tlačenja i sramotnog "pokrivanja" žena i ostalih zaostalih kalemljenja na tu religiju.

Quote:
čak i od onog šerijata koji podrazumijeva moralni kodeks ponašanja pojedinca.

Sekularisti bi vam ukidali istinske vrjednote i "moralni kodeks ponašanja pojedinca". Kako su samo zli. Sotonisti!

Quote:
ne mislim ovdje na uvođenje pravnog sistema jer zemlje EU nisu islamski uređene države a musliman je svakako dužan da poštuje zakone zemlje u kojoj živi, bez obzira bili oni islamski ili ne.

Poštivat će onda i sekularizam, kako god u početku to nevoljko bilo. Kasnije vrijeme čini svoje.... ali valja biti uporan....

Quote:
realno ne postoji još adekvatan odgovor na pošast sekularizma.

Kao da netko napiše "pošast muslimanizma".

Sekularizam je i nastao u okrilju vjerničkih masa, jer je ljudima ipak došlo do glave da nema vajde od među-religijskih mržnji, odvajanja i zidova, i da teokracije donose smrt i razaranja u krajnjoj liniji. Jedna religija šrotiv druge. Rat do istrebljenja, jer "Bog je na mojoj strani! (Na drugoj je đavao)." Čak ponajviše unutar samih islama. To se sve mora ublažiti i pomiriti među sobom, znajući da nitko ne drži istinu u svojim spisima i Boga za bradu. Vjera je ipak samo vjera... a ne znanje, jedina istina i fanatizam.

Quote:
mislim da će na kraju globalno društvo zapasti u krizu koja bi mogla rezultirati propašću civilizacije kakvu danas poznajemo.
Nažalost, mnogi teolozi i ideolozi religija, priželjkuju skoru propast svijeta, da se konačno prestanu součavati s vlastitim nedostacima i šupljikavosti svojih dogmi i planova.

Istina je da donekle imaju pravo, ali u smislu da ako sekularizacija ne obuhvati čitav svijet, prijeti nam međureligijski / nacionalisitički kaos, koji, podržan modernim tehnologijama stvarno može dovesti do opće propasti nas ljudi.

Quote:
ljudi se tješe da to neće dozvoliti tehnologija koju imamo ali eto za nadati se
Ovisi tko s njom upravlja. Ako je u rukama vjerskih vođa i dogmatika, koji obožavaju stare, nasilne spise tipa Kuran ili Biblija..., loše nam se piše....

Sekularizacija je jedino rješenje za uređenje modernih država.
Shvaćena šire i u spoju sa sekularnim humanizmon, ona donosi smanjivanje nacionalnih i vjersko-fanatičnih osjećaja, upućuje na znanost a ne teologije/kreacionizme, razvija duhovnost i kozmopolitizam te očuvanje ljudskih prava, posebno ženskih i manjina, brisanje granica, miješanje svih naroda, kao i skrb za okoliš.

"Alternativa" (teokracije) je propast.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 13:23   #19
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Uopće ne govorim o kršćanstvu u Europi!!!
To je istina...

Quote:
Europa je dominatno sekularna zajednica.
U smislu poštovanja vlastitih zakona, a i zakonskih načela ? Rekao bih, sve manje... a upravo je problem masovne nekontrolirane imigracije posebno zoran.

Zbog čega bi imigranti trebali poštovati zakon i moralne norme europskog sekularnog društva kad njezini vlastiti upravljači gaze te iste zakone i norme ?

Quote:
Europa je prihvatila i prihvaća SVE kulture ali ima problema sa onima koji ne prihvaćaju Europu već žive po svojim šatorskim pravilima.
U prvom redu ima problema sa derogiranjem vlastitog političkog sustava i društvene kulture od strane svoje elite, mahom liberalne i sekularne.
Svi ostali problemi proizlaze iz prije navedenog.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 13:39   #20
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Uopće ne govorim o kršćanstvu u Europi!!!
Europa je dominatno sekularna zajednica.

Europa je prihvatila i prihvaća SVE kulture ali ima problema sa onima koji ne prihvaćaju Europu već žive po svojim šatorskim pravilima.

Muslimani (naravno da se to ne odnosi na sve) ne mogu svoj mentalni sklop uskladiti sa mjestom i vremenom u koje žive.
Zamisli da se Bosanci odnosno muslimani iz Bih a u Europi ih je podosta jer gastarbajtaju, ponašaju kao da su ih Čađave mahale pristiglim i ne mijenjaju svoj način života i percepcije stvarnosti?


Za "sotonizaciju" su sami muslimani krivi jer da baciš bombu u londonski metro ili kamionom razneseš u Berlinu desetak ljudi nisu krivi hindusi/bude/lame/kahune već muslimani koji su se nasadili na politički islam u režiji nekih vjerskih vođa.

Zanimljivo bi bilo i zapravo žalosno da se par Belgijanaca, Austrijanaca ili Danaca raznese po ulicama Kaira, Lahorea,...koga bi krivili za to?

Svemirce...?

Kad ulazim u džamiju nosim mahramu i skidam cipele, ali ne svojom voljom već voljom pravila koja se poštuje u takvim vjerskim objektima. To radim i u nekim ortodoksnim crkvama.
Kad si u Munchenu očekuje se od tebe da poštuješ pravila ponašanja i ne pucaš po ljudima, ne bacaš bombe i ne tjeraš ženu da nosi šator na glavu.

Sapienti (školski) sat...
Problem je u generalizaciji. Konstantno cinite tu gresku i etimoloski i u praksi. Niko od vas nece da kaze da su problem pojedini muslimani, vec optuzbu bacate direktno na muslimane i islam. Dakle etiketa nakacena svim muslimanima i njihovoj religiji.

I tu se najmanje radi o islamu. Ti mijesas religiju tog naroda koji ne moze da se kao integrira u drustvo sa njegovom kulturom. Mnoge stvari koje evropljanima danas smetaju recimo kod arapa kad dodju u evropu su stvar njihove kutlure a ne religije. Mnogi njihovi kulturni obicaji su imali svoju praksu i prije islama. Vi trazite da arap prestane biti arap ako je dosao u evropu sto je potpuno pogresno.

Istina da postoje mnogi koji se krenu ponasati kao da su iz dzungle dosli, bez ikakve dileme. No ni to se ne moze vezati za religiju niti komplet religijsku skupinu. Ako malo bolje se raspitas uvidjet ces da se ponasanje krscanskih i muslimanskih arapa ne razlikuje mnogo.

Isto tako, kad bi musliman koji dodje u evropu bio toplije docekan lakse bi se integrirao u drustvo. Znas, nije lahko prihvatiti norme zemlje u koju dodjes ako si u startu tretiran kao stetocina i teret a sve zbog predrasuda koje su produkt medijske hajke i satanizacije muslimana.

Raznose se i nemuslimani ako nisi znala. I nije sva prica u raznosenju bombama. Postoje razni vidovi nasilja koji se svakodnevno desavaju u evropi i svijetu a koje cine krscani prevashodno pa niko ne dovodi u pitanje mjesto krscanstva i krscana u evropi. Zadnji primjer iz Las Vegasa, covjek je pobio vise ljudi nego svi ti tzv muslimani sa svojim teroristickim napadima u zadnjih desetak godina. Problem je sto se zrtva nekog tzv muslimana teroriste maksimizira i medijski eksponira do krajnjih granica. Postoji i istrazivanje da je zastupljenost u medijima nekog muslimana zlocinca i njegovog djela za preko 90% veca od zastupljenosti zlocina nekog drugog covjeka, npr krscanina.

Sto se tice pravila ponasanja u dzamiji i crkvi nikako se ne moze porediti sa zivotom na geografskom prostoru koji ne moze i ne smije biti niciji monopol ni vlasnistvo. Ne masta valjda evropa o etnicki cistim prostorima i u 2017.godini.
MrMagic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:20.