Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.09.2007., 14:26   #41
Quote:
7777777 kaže: Pogledaj post
A jel netko ima iskustva sa ukorjenjivanjem grančica?
Sve savjete koje sam ti htjela dati već su ti dali ovi ljudi ovdje. Gotovo sve dobro! Ali ja sam upravo danas saznala nešto jako zanimljivo. Pročitala dam da vrba može pomoći u zakorjenjivanju biljaka. Ubaciš u flašu i koju grancicu vrbe i zbog hormona kojeg ispušta u vodu pospješuje i razvoj korijena kod određene biljke koju zakorjenjuješ. Ja sam danas u u flašu sa svojim oleanderima ubacila 2 grancice...pa da vidim šta će biti. Ljudi kažu da djeluje.
lanci is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2007., 11:32   #42
možda malo blesavo pitanje ili komentar

moj oleander koji je prilično visok i razgranat izgleda predivno i prevelko. naime, nemam kamo preko zime sa tolikim drvom pa bi ga trebala podrezati u grm. problem je što mi je šteta rezati potpuno zdrave grane koje svaki dan tjeraju nove pupove, i listne i cvjetne, još uvjek mi cvjeta, mislila sam da je sezona prošla

molim pametan odgovor, da li da mi bude žao ili ću se ugodno iznenaditi izgledom slijedeće godine.
nana30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2007., 13:37   #43
Ja sam svoj orezala nedavno. Prije otprilike 3 tjedna. Isto je cvao ali sam morala jer su mu grane dosta ogoljele pa više nije lijepo izgledao. Sad vidim da već niće puno mladih granćica sa strane. Jedva ćekam da ga vidim iduće proljeće i ljeto.

Prošle godine sam to napravila sa jednim skroz mladim jer mi se razbolio...a ove godine sam imala prekrasan mladi grm pun cvijeta.

Tako da mislim da nećeš pogriješiti.
lanci is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2007., 14:32   #44

hvala

poštucati ću ga danas sutra i svaki dan mu tepati da bude lijep i zelen
nana30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 15:59   #45
Quote:
belina kaže: Pogledaj post
ma nemaš frke. 150 kn nije puno, al kažem ja sam naišla u baumaxu na cijenu od 500 kn, i prenerazila se. mislim što je previše previše je, al opet možda se nekom ne da uzgajat a ima i para, pa ko šta voli


..a ja sam ovo proljece drvo visine 2 m i sirine krosnje 1,5 m POKLONILA! prije 2 godine sam poklonila jos veci oleander! biljke mi rastu u tegli i kad su jako velike necu da se vise pate pa ih "zbrinem"...
lora-lora is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 19:48   #46
Ajme ženo sad si mogla bit bogata!

Kakve su ti boje?
Ja imam bijelog, duplog rozog, svijetlo svijetlo rozog (skoro bijeli), tamno rozog koji još nije cvjetao i prekrasnog rozog (uopće ne mogu opisati boju) sa velikim cvjetovima...taj obožavam.
lanci is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2007., 11:05   #47
Oleandar - pomoć hitno

Da li netko zna šta ga je napalo?
Do nedavno je cvijetao i sad odjednom žuti i baca listove.




Na nekim listovima pojavljuju se crne pjege.
Stavila sam mu i štapiće protiv ušiju u zemlju pa se bojim da to nije razlog.

Hvala
mare21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 21:25   #48
U pojedinim godinama, naročito kada ljeti ima dosta kiše, na oleadnrima dolazi do pojave gljivične bolesti znane kao suha trulež. Drugi, česti uzrok propadanja jest pojava raka - gljivične infekcije koja zahvaća gotovo sve biljne dijelove. Zaraženi je dio potrebno odmah odstraniti te uništiti spaljivanjem.
Od štetnika na oleandrima su najčešći lisne uši te oleandrova štitasta uš. Štitaste uši, pogotovo ako se javljaju u manjem broju najjednostavnije je ukloniti vatom koju ste namočili u alkoholu. U slučaju njihove velike brojnosti upotrijebite neki insekticid, jednako kao i kod pojave lisnih ušiju. Kako oba ova štetnika luče mednu rosu, napadnuti listovi postaju sjajni i ljepljivi, a kako se na mednu rosu naseljavaju gljive čađavice, listovi poprimaju crnu boju, suše se i otpadaju.
I još jedna napomena: svako žućenje listova ne mora nužno ukazivati na napad nekog štetnika ili bolesti. Oleandar, kada raste u optimalnim uvjetima, u starim listovima razgrađuje tvari koje potiču tvorbu novih izboja.




P.S. oleandar zna i mijenjati listove....i baš mi to kod tebe tako i izgleda...jer kreće odozdo....nije zahvaćena cijela biljka....

ostatak biljke izgleda zdravo....(na slici)...
__________________
moj blog
vragolast is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2007., 21:39   #49
Hvala,
oleandar jučer opran i presađen, pa ćemo vidjeti. Nadam se da nije ništa ozbiljno.

Ovo je odgovor s drugog foruma:
Mare,izgleda da je oleander napadnut bijelom mušicom.Na donjim listovima dolazi do stvaranja medne rose i na njoj se formira čađavica.Da otklonimo sumnje pokušaj prstom "obrisati"crnosmeđe pjegice.U koliko se sakidaju onda se sigurno radi o gore navedenom.U dogledno vrijeme otpast će ti donji listovi.Rezidbom ga možeš formirati kao kuglu na štapu ili da napraviš povratni rez tj. da ga rezidbom pri dnu formiraš kao gusti grm.
žučenje i otpadanje listova je normalna pojava.To se uglavnom događa na donjim granama. Žučenje i otpadanje listova ubrzava se raznim oboljenjima i nametnicima.
Da bi se održao željeni grmast oblik pribjegava se rezidbi.Obično se rez radi 10-15cm iznad tla.Oleander ima izuzetnu moć regeneracije tako da u istoj godini nadoknadi dobar dio lisne mase i grana ali ovaj put mnogostruko umnožen.Često se događa da procvijeta u istoj sezoni.
Ako ima tri grane možeš da ga upleteš i formiraš deblo.Gornje grančice skrati na pola:na proljeće prilikom prve vegetacije ponovi postupak.Prihrana treba biti obilna sa naglašenim fosforom i kalijem.
mare21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 12:27   #50
Evo mog oleandra opranog i presađenog.



i možda i nije jako bolestan nego samo mijenja lišće.
A ovakav je bio prije dva mjeseca , pun cvjetova i dosta niži.




Ako sam dobro shvatila, da potjera nove grane odozdola trebala bi mu odrezati stare grane. Malo mi je to žao. Ali izgleda da ću morati ako ne želim da iduće godine ode gore susjedi.

:P
mare21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2007., 18:29   #51
Da li mi netko može reći kako se oleandar uzgaja iz sjemenaka?

Čitala sam da se prvo stave u vodu par dana i onda zasade. Da li ih mogu sada posaditi u tegli u stanu?
mare21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 13:18   #52
oleander Pseudomonas syringae

molim pomoć
na živici od pedeset grmova dvadesetak oleandera cvatovi pocrne u pupu, na listovima i stabljici pojavljuju se izrasline, listovi se savijaju, a googlanjem sam vidio slične simptome kod napada Pseudomonas syringae sa tretmanom uništi sve!
postoji li i nešto drugo
vodomar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 20:03   #53
U prvom redu oboljenje se pojavljuje kod oleandera sa duplim cvijetom.Jednostruki je dosta otporan.Oreži oboljele listove te poprskaj sada i početak proljeća sa crvenim uljem te pred cvatnju sa Confidorom.
Jelsa49 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2008., 14:31   #54
ima li netko da ima viska oleadnar iz rijeke ili okolice? onaj grm, neka se javi na pp molim! hvala
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2008., 15:13   #55
Quote:
mare21 kaže: Pogledaj post
Da li mi netko može reći kako se oleandar uzgaja iz sjemenaka?

Čitala sam da se prvo stave u vodu par dana i onda zasade. Da li ih mogu sada posaditi u tegli u stanu?
Mare, možeš i ne trebaš ih močiti u vodi. Posij i stavi na toplo i svjetlo mjesto.
kikca is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 11:57   #56
Quote:
kikca kaže: Pogledaj post
Mare, možeš i ne trebaš ih močiti u vodi. Posij i stavi na toplo i svjetlo mjesto.

Puno hvala.
Nadam se da će mi narasti mali oleandrići
mare21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2008., 11:56   #57
na zimu sam slučajno otkinula grančicu oleandera. stavila sam ju u vodu i pustila je korjenčiće, jeeee
stali listovi su otpali nove listiće tjera ko blesav.
e sad... korjenčić je dug oko 1 cm i još par sasvim kratkih, sama grana je dosta dugačka pa bi ju morala gurnuti dosta duboko u zemlju da ne padne.
kada bi bilo najbolje da zasadim? treba li korjen biti skroz dug i razgranat ili bi ovo bilo dovoljno?
nana30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2008., 16:24   #58
Quote:
nana30 kaže: Pogledaj post
na zimu sam slučajno otkinula grančicu oleandera. stavila sam ju u vodu i pustila je korjenčiće, jeeee
stali listovi su otpali nove listiće tjera ko blesav.
e sad... korjenčić je dug oko 1 cm i još par sasvim kratkih, sama grana je dosta dugačka pa bi ju morala gurnuti dosta duboko u zemlju da ne padne.
kada bi bilo najbolje da zasadim? treba li korjen biti skroz dug i razgranat ili bi ovo bilo dovoljno?
Meni je baka rekla da ga je najbolje zakorijeniti u srpnju i kolovozu. Ona cvijet posadi, zalije i prekrije teglu prozirnom plastičnom folijom na par dana, radi vlage. Moj je tako posađen lani i prekrasan je.
Sam korijen je bio dug oko 5-6cm ako se ne varam.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2008., 18:33   #59
e super, hvala na savjetu
vjerujem baki jer je i moj oleander nasljeđe od bake
taman bi se do ljeta korjenčić u vodi još razgranao
nana30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2008., 10:49   #60
Quote:
nana30 kaže: Pogledaj post
e super, hvala na savjetu
vjerujem baki jer je i moj oleander nasljeđe od bake
taman bi se do ljeta korjenčić u vodi još razgranao
Nema na čemu.
Ja ću staviti sliku mog kad procvate, iako je još mali (nema ni metar visine).
Moja baka spasi cvijeće koje su svi otpisali pa mi je ona glavni savjetnik jer joj sve uspijeva. Neki dan mi je rekla da cvijeću moraš pokazati da ga voliš. Prvo sam se smijala, ali ipak svako malo izlazim na balkon i gledam svoje cvijeće.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:02.