Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.04.2016., 20:57   #3141
Quote:
Peterpunk kaže: Pogledaj post
Public health imaju svi i to nije isto kao medical card. Sa public je isto 'besplatno' ali cekas mjesecima, placas GP-a naravno i sve pretrage i operacije ako ih zelis odmah ili u odredjenoj bolnici te lezarinu u bolnici po danu 100€ do maksimalno 700€, nakon toga je besplatno. Ako si spreman cekati na pretrage krvi mjesecima bit ce ti besplatno i na public, samo platis uputnicu (posjet) kod GP-a. Public ne pokriva sve nego samo osnovno tako da ces recimo dobiti besplatno tri odlaska na rehabilitaciju a ostalo ako zelis moras sam platit.
Medical card pokriva uz public health i odlaske zubaru (ne svakom) te GP-a (ne sve).
Ja taj sistem zovem "crkni mago dok trava naraste" tj em placas sve moguce em dok docekas red mozes nekoliko puta umrijeti, zato svi koji rade a imaju satnicu 15€ i vise radije placaju privatno zdravstveno, i ja sam ga placao, meni hvala Bogu nije trebalo, za 4 godine nisam niti jednom morao ici kod doktora.

I u Njemackoj se isto ceka na red ali mozes izabrati neku drugu specijaliziranu ordinaciju u kojoj je kraci red, moja supruga je recimo morala na MRT (magnetna rezonanca), u gradu Frankfurtu je najbrzi tremin bio za 5 tjedana, u okolici je bilo 2 tjedna, besplatno, tj osiguranje platilo, obavezno zdravstveno, boravak u bolnici kosta 10€, ostalo placa osiguranje.

Posjeti nijednom doktoru se ne placaju.

Za obicnog covjeka daleko bolji sistem nego u Irskoj.

Sto se tice mirovine isto tako, mirovina ovisi o trajanju i visini uplate, oni koji uplate vise ti ce i imati vecu mirovinu, ali u Njemackoj postoji i minimalna mirovina na koju ima pravo svatko tko u Njemackoj odradi 60 mjeseci tj napravi 60 uplata u mirovinsko osiguranje.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2016., 22:04   #3142
Možda dobijem poziv za rad u Irskoj i budem zaposlen za Irsku tvrtku, no poslodavac nije siguran koje dokumente trebam imati kod sklapanja tamošnjeg Ugovora o radu tj. je li dovoljna hrvatska osobna iskaznica ili treba i putovnica i nešto treće? Jel' se može uopće u Irsku samo s osobnom iskaznicom?
Ako netko može pomoći, bio bi zahvalan.
__________________
What we call rational grounds for our beliefs are often extremely irrational attempts to justify our instincts. +
Stronger Free is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 16:05   #3143
Quote:
Stronger Free kaže: Pogledaj post
Možda dobijem poziv za rad u Irskoj i budem zaposlen za Irsku tvrtku, no poslodavac nije siguran koje dokumente trebam imati kod sklapanja tamošnjeg Ugovora o radu tj. je li dovoljna hrvatska osobna iskaznica ili treba i putovnica i nešto treće? Jel' se može uopće u Irsku samo s osobnom iskaznicom?
Ako netko može pomoći, bio bi zahvalan.
Osobna je doboljna.

Sklopiš ugovor o radu sa njima pa ideš vadit porezni broj tj. pps broj ali i bez njega možeš počet radit.
Dosta poslodavaca to nezna i rezervirani su prema strancima koji nemaju pps broj a pak za izvadit pps broj moraš imat valjan razlog.
Ako samo dodes i kažeš da ti treba pps broj jer tražiš posao vrlo vjerovatno će te odbit i reći ti moju prvu rečenicu.

Drugi valjani razlog za vadit pps broj je u svrhu promjene hrvatske vozačke dozvole u Irsku za što ti je potreban PPS broj i na taj način će ti sigurno dati pps broj.(bar je tako bilo prije 6 mjeseci kada sam ga ja vadio)

Nađi online formular za promjenu vozačke ispuni ga i pokaži im na šalteru.(nemoraš kasnije promjenit vozačku ako neželiš)

Inače da dam još jedan savjet za sve koji dolazite.

Ponesite si potvrdu o auto bonusu iz Hrvatske i neka vam obavezno osiguranje piše tipa da vam na dan kada odlazite iz hrvatske imate pravo na xy godina bonusa bez datuma do kad vam polica vrijedi.

Jer ako ostavljate auto u Hrvatskoj sa policom koja ističe recimo 22.09.2016 do tada nećete moći dobit bonus nigdje osim ako vam hrvatsko osiguranje nepošalje novu potvrdu bez tog datuma.

Mene je to najviše najebalo do sad u Irskoj jer njihovo auto osiguranje je drugačije nego naše.
tehnomax is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 19:00   #3144
Nakon malo dužeg života u Irskoj da i ja dam svoje mišljenje.

1. Ima poslova, ali veliki broj od toga je part-time (pola radnog vremena).
2. Najtraženije zanimanja su konobari, kitchen porteri, skrbitelji za starije (medicinsko osoblje je traženo ako mogu dobiti certifikate), IT, radnici u trgovinama i skladištima, čistačice (acommodation assistant)
3. Osobno nisam vidio ljudi koji rade poslove u svojim strukama (osim IT-a)
4. Pauze su obavezne i nisu plaćene. Ako radite 8 sati u danu morate imati sat vremena pauze. Ako radite 4 sata nemate nikakvu pauzu.
5. Za PPS trebate posao i ugovor od stanodavca kao potvrdu adrese.
6. Mislim da je zdravstveno besplatno ako radite samo part-time
7. Sredite zube. Ovdje su stomatolozi užasno skupi
8. U 95% slučajeva NKV poslovi su plaćeni 9 eura po satu.
9. Part-time je oko 700 mjesečno, a full time oko 1400 eura mjesečno
10. Vrijeme je užasno. Očekujte vjetar, kišu i hladnoću i ponesite kabanicu jer će vam vjetar slomiti kišobran.
11. Ne idite u Dublin. Tamo je samo krevet 450 eura. Ne soba, nego krevet. Osim ako vam ne smeta dijeliti sa drugima. Ima najviše posla, ali se ne isplati.
12. Smještaj je dosta skup zbog čega većina share/dijeli apartmane s drugim, tj. Svi žive s cimerima.
13. Prosjek za jeftinije jednosobne stanove su oko 600 eura. Ovisi od grada do grada.
14. Kvaliteta stanova u većini slučajeva naspram naših je lošija. Nemojte se iznenaditi vlažnim i prastarim prostorijama gdje se pola stvari raspada.
15. Najbolji gradovi su Gallway, Cork, Limeric, Killarney.
16. Svi kažu da se brzo nađe posao, ali se nemojte čuditi ako budete čekali dva, tri mjeseca na posao. Moja preporuka je da još iz Hrvatske pošaljete zamolbe i CV
17. Njihov način pisanja CV-a je drugačije od našega
18. Prije nego što sam došao u Irsku svi su govorili kako su ljubazni i druželjubivi Irci...e, pa to nije baš 100% točno. Istina je da govore Sorry i Thank you 1000 puta u danu, ali to govore iz formalnosti. Kako vrijeme prolazi primjetio sam da se rijetko tko od njih voli previše družiti ili otići na kavu. Osim ako volite piti jer je njima najvažniji petak i subota navečer kada se oblokavaju do besvijesti.
19. Ako pušite ponesite si cigareta jer su ovdje 10 eura kutija i nadam se da volite pušiti vani jer je ovdje svugdje zabranjeno pušenje. Nema kafića gdje možete pušiti i mislim da je u stanovima isto zabranjeno, iako sam vidio da ljudi puše.

Sve u svemu meni nezanimljiva i hladna zemlja i kultura. Ako vam je gusto za pare i nemate nikakav posao dođite, možda budete sretne ruke.
__________________
Ljudi su progoni beskrajem vječnosti. I tako se pitamo: hoće li naša djela odjekivati kroz stoljeća? Hoće li stranci čuti naša imena davno nakon što smo nestali i pitati se tko smo bili, kako smo se hrabro borili, koliko vatreno smo voljeli? – Odisej
God Hand is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 19:39   #3145
Quote:
God Hand kaže: Pogledaj post
2. Najtraženije zanimanja su konobari, kitchen porteri, skrbitelji za starije (medicinsko osoblje je traženo ako mogu dobiti certifikate), IT, radnici u trgovinama i skladištima, čistačice (acommodation assistant)
Ne bih rekao da su najtrazeniji nego da ih ljudi ne rade dugo pa ih uvijek ima u ponudi. To su poslovi za koje ne trebas apsolutno nikakve kvalifikacije a upravo toliko su i placeni. Osim toga uvijek ima i poslova u call centrima gdje je znanje jos jednog jezika uz engleski veliki plus.


Quote:
God Hand kaže: Pogledaj post
4. Pauze su obavezne i nisu plaćene. Ako radite 8 sati u danu morate imati sat vremena pauze. Ako radite 4 sata nemate nikakvu pauzu.
Ovisi od poslodavca i tipa posla.

Quote:
God Hand kaže: Pogledaj post
6. Mislim da je zdravstveno besplatno ako radite samo part-time
Nope. Objasnjeno je sve prije dan, dva na ovoj temi.

Quote:
God Hand kaže: Pogledaj post
9. Part-time je oko 700 mjesečno, a full time oko 1400 eura mjesečno
Part time ovisi o cijeni sata i broju sati koje radis mjesecno. 1400€ je minimalac za full time.

Quote:
God Hand kaže: Pogledaj post
10. Vrijeme je užasno. Očekujte vjetar, kišu i hladnoću i ponesite kabanicu jer će vam vjetar slomiti kišobran.
2013. i 2014. su bile odlicne godine. 2015. je bila katastrofa a cini se da ce i 2016. biti losa

Quote:
God Hand kaže: Pogledaj post
16. Svi kažu da se brzo nađe posao, ali se nemojte čuditi ako budete čekali dva, tri mjeseca na posao. Moja preporuka je da još iz Hrvatske pošaljete zamolbe i CV
Najteze je dobit prvi posao jer se uglavnom traze irske preporuke. Jednom kad se to rijesi je puno lakse.

Quote:
God Hand kaže: Pogledaj post
18. Prije nego što sam došao u Irsku svi su govorili kako su ljubazni i druželjubivi Irci...e, pa to nije baš 100% točno. Istina je da govore Sorry i Thank you 1000 puta u danu, ali to govore iz formalnosti. Kako vrijeme prolazi primjetio sam da se rijetko tko od njih voli previše družiti ili otići na kavu. Osim ako volite piti jer je njima najvažniji petak i subota navečer kada se oblokavaju do besvijesti.
Ako se stalno druzis sa Hrvatima, pricas o Hrvatskoj, dok si sa Ircima konstantno usporedjujes Irsku i Hrvatsku, naravno da ce te ljudi izbjegavat u sirokom luku. Uglavnom najcesci modus operandi nasih ljudi u Irskoj.
Ljudi su razliciti kao i svugdje u svijetu ali nekako generalno gledajuci puno su otvoreniji od vecine zemalja u kojima sam bio.

Quote:
God Hand kaže: Pogledaj post
19. Ako pušite ponesite si cigareta jer su ovdje 10 eura kutija i nadam se da volite pušiti vani jer je ovdje svugdje zabranjeno pušenje. Nema kafića gdje možete pušiti i mislim da je u stanovima isto zabranjeno, iako sam vidio da ljudi puše.
Skoro svaki pub ima beer garden u kojem se moze pusit. Fala bogu kaj je zabranjeno u zatvorenom, to mi je jedna od najgorih stvari u Hrvatskoj opcenito.
__________________
You don't need a weather man, To know which way the wind blows
It's all right to say things can only get better, If you haven't just lost your brand new sweater
Peterpunk is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 20:54   #3146
Quote:
tehnomax kaže: Pogledaj post
Osobna je doboljna.

Sklopiš ugovor o radu sa njima pa ideš vadit porezni broj tj. pps broj ali i bez njega možeš počet radit.
Dosta poslodavaca to nezna i rezervirani su prema strancima koji nemaju pps broj a pak za izvadit pps broj moraš imat valjan razlog.
Ako samo dodes i kažeš da ti treba pps broj jer tražiš posao vrlo vjerovatno će te odbit i reći ti moju prvu rečenicu...
Hvala na pomoći.
__________________
What we call rational grounds for our beliefs are often extremely irrational attempts to justify our instincts. +
Stronger Free is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2016., 11:51   #3147
Quote:
God Hand kaže: Pogledaj post
Nakon malo dužeg života u Irskoj da i ja dam svoje mišljenje.

1. Ima poslova, ali veliki broj od toga je part-time (pola radnog vremena).
2. Najtraženije zanimanja su konobari, kitchen porteri, skrbitelji za starije (medicinsko osoblje je traženo ako mogu dobiti certifikate), IT, radnici u trgovinama i skladištima, čistačice (acommodation assistant)
3. Osobno nisam vidio ljudi koji rade poslove u svojim strukama (osim IT-a)
4. Pauze su obavezne i nisu plaćene. Ako radite 8 sati u danu morate imati sat vremena pauze. Ako radite 4 sata nemate nikakvu pauzu.
5. Za PPS trebate posao i ugovor od stanodavca kao potvrdu adrese.
6. Mislim da je zdravstveno besplatno ako radite samo part-time
7. Sredite zube. Ovdje su stomatolozi užasno skupi
8. U 95% slučajeva NKV poslovi su plaćeni 9 eura po satu.
9. Part-time je oko 700 mjesečno, a full time oko 1400 eura mjesečno
10. Vrijeme je užasno. Očekujte vjetar, kišu i hladnoću i ponesite kabanicu jer će vam vjetar slomiti kišobran.
11. Ne idite u Dublin. Tamo je samo krevet 450 eura. Ne soba, nego krevet. Osim ako vam ne smeta dijeliti sa drugima. Ima najviše posla, ali se ne isplati.
12. Smještaj je dosta skup zbog čega većina share/dijeli apartmane s drugim, tj. Svi žive s cimerima.
13. Prosjek za jeftinije jednosobne stanove su oko 600 eura. Ovisi od grada do grada.
14. Kvaliteta stanova u većini slučajeva naspram naših je lošija. Nemojte se iznenaditi vlažnim i prastarim prostorijama gdje se pola stvari raspada.
15. Najbolji gradovi su Gallway, Cork, Limeric, Killarney.
16. Svi kažu da se brzo nađe posao, ali se nemojte čuditi ako budete čekali dva, tri mjeseca na posao. Moja preporuka je da još iz Hrvatske pošaljete zamolbe i CV
17. Njihov način pisanja CV-a je drugačije od našega
18. Prije nego što sam došao u Irsku svi su govorili kako su ljubazni i druželjubivi Irci...e, pa to nije baš 100% točno. Istina je da govore Sorry i Thank you 1000 puta u danu, ali to govore iz formalnosti. Kako vrijeme prolazi primjetio sam da se rijetko tko od njih voli previše družiti ili otići na kavu. Osim ako volite piti jer je njima najvažniji petak i subota navečer kada se oblokavaju do besvijesti.
19. Ako pušite ponesite si cigareta jer su ovdje 10 eura kutija i nadam se da volite pušiti vani jer je ovdje svugdje zabranjeno pušenje. Nema kafića gdje možete pušiti i mislim da je u stanovima isto zabranjeno, iako sam vidio da ljudi puše.

Sve u svemu meni nezanimljiva i hladna zemlja i kultura. Ako vam je gusto za pare i nemate nikakav posao dođite, možda budete sretne ruke.

Sve mi blesavije dati otkaz da bi otišao na to. Kad sam tek došao na tu ideju da odem u Irsku po pričanju mnogih ta Irska je zvučala kao da sve ide od ruke samo uz malo truda i volje da se pronađe posao. Ali istina je ta da uz minimalac ne živiš ništa bolje kao što se živi i u Hrvatskoj jedino što se tamo živi s cimerima pa su troškovi života jeftiniji tako da je minimalac onda dostatan. Jedino što vidim plus da je veća ponuda poslova. Ali sve u svemu isto ovisi sve o kvalifikacijama i sposobnostima koje se imaju.
Mr-Whatever is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2016., 12:02   #3148
Ja sam čuo d aje tamo užas.
Da si naši tamo tretirani kao građani drugog reda.
Da spavaju po sobama po 15 njih.
Nemogu nikako dogurati do neke razine da bi mogli živjeti u uvjetima dostojna ljudskog bića.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2016., 12:56   #3149
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Ja sam ÄŤuo d aje tamo uĹľas.
Da si naši tamo tretirani kao građani drugog reda.
Da spavaju po sobama po 15 njih.
Nemogu nikako dogurati do neke razine da bi mogli živjeti u uvjetima dostojna ljudskog bića.

Ja sam cuo da je Zemlja ravna ploca i stara 5000 godina.
Richie is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2016., 13:35   #3150
?
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2016., 14:09   #3151
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
?
To šta si čuo je vjerovatno istina za te ljude od kojih si cuo.
Upoznao sam dosta Hrvata koji su došli u Dublin za boljim životom i neki od njih su bili odlični ljudi a neki šljam, možda čak i više ovih drugih.

Oni pametni,sposobni su si većinom napravili kvalitetan život nakon teškog početka.
Stanovanje u Dublinu je jednostavno preskupo i ako radiš nekakav prosječan radnički posao moraš djelit stan ili kuću sa još nekim.
To neznači da moraš djelit sobu sa njih 15 tko to radi il je glup il to radi jer želi.

Naglasit ću početak je užasno težak osim ako nisi visoko kvalificiran ili imaš malo sreće pa te pogodi dobar posao
Agencije su užaš koji je stvoren za izrabljivanje radnika iz Poljske,Hrvatske itd... ALI može se puno lakše i puno brže doći na normalno radno mjesto nego u ljepoj našoj.

Ja i supruga smo ostavili dva dobra posla doma i vlastiti stan, nakon 7 mjeseci u Dublinu mislimo da smo napravili najbolju odluku u životu i jedino žalimo šta se nismo ranije odlučili na istu.

Moj zaključak je da onaj tko je doma živio pristojno jer je bio relativno sposoban i vrijedan može ovdje nakon početnih muka živjeti puno pristojnije nego šta je mogao u Hrvatskoj.
Sad neuspije svakom, postoji i faktor sreće ali sve u svemu puno zavisi i od sposobnosti pojedinca da se izbori za sebe.
tehnomax is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2016., 22:21   #3152
Pa postoje i ravne ploce.
A ako negdje ima ravnih ploca to je Hrvatska.
Nekako je najravnija
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2016., 16:18   #3153
Quote:
Mr-Whatever kaže: Pogledaj post
Sve mi blesavije dati otkaz da bi otišao na to. Kad sam tek došao na tu ideju da odem u Irsku po pričanju mnogih ta Irska je zvučala kao da sve ide od ruke samo uz malo truda i volje da se pronađe posao. Ali istina je ta da uz minimalac ne živiš ništa bolje kao što se živi i u Hrvatskoj jedino što se tamo živi s cimerima pa su troškovi života jeftiniji tako da je minimalac onda dostatan. Jedino što vidim plus da je veća ponuda poslova. Ali sve u svemu isto ovisi sve o kvalifikacijama i sposobnostima koje se imaju.
Iz mog iskustva tako nekako i je. Ovisi od osobe do osobe, ali koliko pričam s našima ovdje u Irskoj više ljudi je nezadovoljno nego zadovoljno, iako imam par prijatelja koji se neće vračati u Hrvatsku jer im je super. Ne znam tvoju situaciju i koji posao imaš, ja mogu samo govoriti iz svog iskustva.

Ja osobno da sam znao da je ovako kako je ne bih dolazio, ali kao što vidiš nekima je super. Ovisi o sreći, kvalifikacijama koje imaš i što je za tebe kvalitetan život.
Možda sam se previše navikao na našu klimu, hranu i stanove koji nisu u raspadnom stanju pa mi tu loše, opet možda sam previše očekivao koliko su hvalili i govorili kako je ovo Europa i ne znam što.
Puno se priča da se može napredovati međutim ja nisam nigdje vidio nekoga iz naših krajeva na većem položaju od običnog radnika. Meni osobno nije cilj raditi kao obični šljaker do kraja života. Tu nije ništa čudno da ljudi sa fakultetima rade kao čistačice, konobari i druge slične poslove.

Mislim da bi trebali ljudi znati zašto dolaze. Da li dolaze sezonski raditi bilo kakav posao da uštede nešto para pa se vrate ili dolaze ovdje započeti drugi život.


Opet ponavljam, ako ne možete naći posao u RH, ako ste iz mrtvih regija (Slavonija) i gusto vam je pare možete probati ovdje. Nitko ništa ne obećava, ali ima veća ponuda posla kako god.
__________________
Ljudi su progoni beskrajem vječnosti. I tako se pitamo: hoće li naša djela odjekivati kroz stoljeća? Hoće li stranci čuti naša imena davno nakon što smo nestali i pitati se tko smo bili, kako smo se hrabro borili, koliko vatreno smo voljeli? – Odisej
God Hand is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2016., 17:24   #3154
Quote:
God Hand kaže: Pogledaj post
Iz mog iskustva tako nekako i je. Ovisi od osobe do osobe, ali koliko pričam s našima ovdje u Irskoj više ljudi je nezadovoljno nego zadovoljno, iako imam par prijatelja koji se neće vračati u Hrvatsku jer im je super. Ne znam tvoju situaciju i koji posao imaš, ja mogu samo govoriti iz svog iskustva.

Ja osobno da sam znao da je ovako kako je ne bih dolazio, ali kao što vidiš nekima je super. Ovisi o sreći, kvalifikacijama koje imaš i što je za tebe kvalitetan život.
Možda sam se previše navikao na našu klimu, hranu i stanove koji nisu u raspadnom stanju pa mi tu loše, opet možda sam previše očekivao koliko su hvalili i govorili kako je ovo Europa i ne znam što.
Puno se priča da se može napredovati međutim ja nisam nigdje vidio nekoga iz naših krajeva na većem položaju od običnog radnika. Meni osobno nije cilj raditi kao obični šljaker do kraja života. Tu nije ništa čudno da ljudi sa fakultetima rade kao čistačice, konobari i druge slične poslove.

Mislim da bi trebali ljudi znati zašto dolaze. Da li dolaze sezonski raditi bilo kakav posao da uštede nešto para pa se vrate ili dolaze ovdje započeti drugi život.


Opet ponavljam, ako ne možete naći posao u RH, ako ste iz mrtvih regija (Slavonija) i gusto vam je pare možete probati ovdje. Nitko ništa ne obećava, ali ima veća ponuda posla kako god.

A gle, nije sad da i ja zarađujem u Hrvatskoj ne znam ni sam koliko. nešto ispod prosjeka. Ali mi je nekako jednostavno prekipjelo biti više ovdje i htio sam nekakvu promjenu u životu da ne proživim još 30 godina skoro na jednom te istom mjestu, a i nikad nisi siguran više u posao kod nas. Danas jesi sutra nisi. Iz tih razloga sam i pomislio na Irsku. Ali evo i sad vidim na facebooku jedan oglas gdje jedan dečko iznajmljuje krevet u nekoj malenoj sobi. A to su kreveti na kat i ima ih unutra četiri sveukupno. Nisam ja sad za nekakav luksuz niti pijem niti pušim. Bitno mi je normalno jesti. Čak se i sokova odreknem, ali hrane ne bi. Ali jebemu nikak me ne privlači pomisao da živim s par ljudi u jednoj sobici. Ako se ne može priuštiti od tog minimalca nekakva mala garsonjerica (i da nije puna vlage kako čitam da se čak i to iznajmljuje) onda stvarno nisam baš ja za to.


Ali čestitam svejedno na hrabrosti što si došao tu. To i meni fali. Uči jezik i šalji molbe pa će sigurno nešto i upasti malo bolje. Ne daj se
Mr-Whatever is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2016., 18:44   #3155
Quote:
God Hand kaže: Pogledaj post
Iz mog iskustva tako nekako i je. Ovisi od osobe do osobe, ali koliko prièam s našima ovdje u Irskoj više ljudi je nezadovoljno nego zadovoljno, iako imam par prijatelja koji se neæe vraèati u Hrvatsku jer im je super. Ne znam tvoju situaciju i koji posao imaš, ja mogu samo govoriti iz svog iskustva.



Ja osobno da sam znao da je ovako kako je ne bih dolazio, ali kao što vidiš nekima je super. Ovisi o sreæi, kvalifikacijama koje imaš i što je za tebe kvalitetan život.

Možda sam se previše navikao na našu klimu, hranu i stanove koji nisu u raspadnom stanju pa mi tu loše, opet možda sam previše oèekivao koliko su hvalili i govorili kako je ovo Europa i ne znam što.

Puno se prièa da se može napredovati meðutim ja nisam nigdje vidio nekoga iz naših krajeva na veæem položaju od obiènog radnika. Meni osobno nije cilj raditi kao obièni šljaker do kraja života. Tu nije ništa èudno da ljudi sa fakultetima rade kao èistaèice, konobari i druge sliène poslove.



Mislim da bi trebali ljudi znati zašto dolaze. Da li dolaze sezonski raditi bilo kakav posao da uštede nešto para pa se vrate ili dolaze ovdje zapoèeti drugi život.





Opet ponavljam, ako ne možete naæi posao u RH, ako ste iz mrtvih regija (Slavonija) i gusto vam je pare možete probati ovdje. Nitko ništa ne obeæava, ali ima veæa ponuda posla kako god.


Pa onda se vratis nazad u hr raj ako ti je koma u Irskoj, zar ne?
Richie is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2016., 18:55   #3156
Quote:
Richie kaže: Pogledaj post
Pa onda se vratis nazad u hr raj ako ti je koma u Irskoj, zar ne?

Pa i da ja odem i potrošim većinu svoje ušteđevine i na kraju se odlučim vratiti, a na kraju nemam ni posao u Hrvatskoj niti ušteđevine, ne znam čemu da se vraćam onda? Osjećao bi se ja barem poprilično glupo. Već ako se ode u Irsku onda treba ipak ustrajati pa probati na duže vrijeme pogotovo ako se već ima nekakav i posao. Ne znam ćemu ići za probu tu na par mjeseci pa se vratiti za dva mjeseca doma.
Mr-Whatever is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2016., 19:05   #3157
Quote:
Mr-Whatever kaže: Pogledaj post
A gle, nije sad da i ja zarađujem u Hrvatskoj ne znam ni sam koliko. nešto ispod prosjeka. Ali mi je nekako jednostavno prekipjelo biti više ovdje i htio sam nekakvu promjenu u životu da ne proživim još 30 godina skoro na jednom te istom mjestu, a i nikad nisi siguran više u posao kod nas. Danas jesi sutra nisi. Iz tih razloga sam i pomislio na Irsku. Ali evo i sad vidim na facebooku jedan oglas gdje jedan dečko iznajmljuje krevet u nekoj malenoj sobi. A to su kreveti na kat i ima ih unutra četiri sveukupno. Nisam ja sad za nekakav luksuz niti pijem niti pušim. Bitno mi je normalno jesti. Čak se i sokova odreknem, ali hrane ne bi. Ali jebemu nikak me ne privlači pomisao da živim s par ljudi u jednoj sobici. Ako se ne može priuštiti od tog minimalca nekakva mala garsonjerica (i da nije puna vlage kako čitam da se čak i to iznajmljuje) onda stvarno nisam baš ja za to.


Ali čestitam svejedno na hrabrosti što si došao tu. To i meni fali. Uči jezik i šalji molbe pa će sigurno nešto i upasti malo bolje. Ne daj se
Razumijem te u potpunosti i meni je isto bilo. Koju struku tražiš? Bolje bih ti mogao napisati kad bih znao više.

Jezik nije toliko bitna stavka ovdje. Ja sam mislio da znam engleski pričati, ali njih razumjeti je poduhvat. Ima ovdje stranaca iz cijeloga svijeta sa naglaskom da i njih jedva razumiješ. Ionako nećeš filozofirati s njim. Za to ne brini.

Pošto ne piješ i ne pušiš bit će ti puno bolje. Jbg, samo kutija cigareta ti je oko 10 eura.
Stanovi (jednosobni) su u prosjeku oko 500 eura. Ovisi gdje. Dublin neisplativ, ali ima najviše ponuda poslova. Stan je zapravo i najveći trošak ovdje zato svi i žive s cimerima.

Ja bih gledao Gallway, Cork, Limmerick, Killarney. To su recimo najisplativija mjesta u omjeru cijena.

Hrana im nije baš nešto ukusna, ali ima poljskih dućana koji su najsličniji našima.

Hvala, ali ne vidim se ovdje za duže. Zato i kažem da treba znati zašto doći ovdje. Zbog novog života ili sezonskog posla.
__________________
Ljudi su progoni beskrajem vječnosti. I tako se pitamo: hoće li naša djela odjekivati kroz stoljeća? Hoće li stranci čuti naša imena davno nakon što smo nestali i pitati se tko smo bili, kako smo se hrabro borili, koliko vatreno smo voljeli? – Odisej
God Hand is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2016., 19:08   #3158
Quote:
Mr-Whatever kaže: Pogledaj post
Pa i da ja odem i potrošim većinu svoje ušteđevine i na kraju se odlučim vratiti, a na kraju nemam ni posao u Hrvatskoj niti ušteđevine, ne znam čemu da se vraćam onda? Osjećao bi se ja barem poprilično glupo. Već ako se ode u Irsku onda treba ipak ustrajati pa probati na duže vrijeme pogotovo ako se već ima nekakav i posao. Ne znam ćemu ići za probu tu na par mjeseci pa se vratiti za dva mjeseca doma.


Naravno, ali izgleda da bi se nas poster kojeg sam kvotao ipak htio vratiti na sunce, more, klape i ribe.
Richie is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2016., 19:11   #3159
Quote:
God Hand kaže: Pogledaj post
Razumijem te u potpunosti i meni je isto bilo. Koju struku tražiš? Bolje bih ti mogao napisati kad bih znao više.

Jezik nije toliko bitna stavka ovdje. Ja sam mislio da znam engleski pričati, ali njih razumjeti je poduhvat. Ima ovdje stranaca iz cijeloga svijeta sa naglaskom da i njih jedva razumiješ. Ionako nećeš filozofirati s njim. Za to ne brini.

Ma imam ja struku, ali nemam znanja nikakvog. Zeznuo sam se s faksom koji sam upisao (informatika). Međutim znanje mi je nikakvo pa onda ni ne bi tražio posao u struci kad nemam tu šta ni tražiti nego sam mislio položiti koji certifikat za viljuškara i tražiti posao u skladištima jer imam iskustva kao voditelj skladišta. Tako da sam u tom području i mislio tražiti.
Mr-Whatever is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2016., 19:25   #3160
Quote:
Mr-Whatever kaže: Pogledaj post
Ma imam ja struku, ali nemam znanja nikakvog. Zeznuo sam se s faksom koji sam upisao (informatika). Međutim znanje mi je nikakvo pa onda ni ne bi tražio posao u struci kad nemam tu šta ni tražiti nego sam mislio položiti koji certifikat za viljuškara i tražiti posao u skladištima jer imam iskustva kao voditelj skladišta. Tako da sam u tom području i mislio tražiti.
Viljuškar je dobra ideja, iako bi možda mogao probati i kao IT. Pošalješ molbe za plaćeni internship ili ako ti nude posao s obukom i ako prođe, prođe.

Ja bih na tvom mjestu slao iz rh molbe pa i to isto ako ti prođe. Bar imaš nekakvu sigurnost.
__________________
Ljudi su progoni beskrajem vječnosti. I tako se pitamo: hoće li naša djela odjekivati kroz stoljeća? Hoće li stranci čuti naša imena davno nakon što smo nestali i pitati se tko smo bili, kako smo se hrabro borili, koliko vatreno smo voljeli? – Odisej
God Hand is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:32.