Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Linux, UNIX i ostali unixoidi

Linux, UNIX i ostali unixoidi Open source OS-ovi i sve o njima

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.01.2013., 18:48   #21
Quote:
gmarko kaže: Pogledaj post
Ako može link ili pomoć za podešavanje Linux Mint 6 i paketni prijenos podataka na Siemens sx 763 routeru. Thomson radi bez problema!
Ako router koristite u Bridge modu moze bit da vam odbija najvece pakete jer prihvaca pakete <1492, dok pppoe po defaultu ih ogranicava na <=1492, tako da se veci paketi odbijaju. Rjesenje je u routeru pod "Advanced Settings > Internet > Internet Connection" podignuti MTU na 1500.

To je bug koji sam imao na istom tom routeru u kombinaciji sa linuxom, i trebalo mi je nekoliko mjeseci dok ga nisam dijagnosticirao, zato su mi jedno vrijeme svi postovi na forumu bili kratki.

Sretno!
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 20:14   #22
pozdrav, ja imam slab komp , amd 2,2 ghz, 1gb rama, integrirana graficka 256 nvidia...imam windows 7 al htjeo bi prijec na linux ili xp. vise sam za linux da se upoznam sa tim sustavom.
zanima me kolko ce mi komp bit opterecen pod linuxom?
- USB dsl modem NE RADI pod linuxom, trazite ethernet verziju modema, sto ovo znaci? ja imam od optime modem.
neam nikakve cd-e od graficke ,maticne...
balotelliacm is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 23:07   #23
Quote:
balotelliacm kaže: Pogledaj post
pozdrav, ja imam slab komp , amd 2,2 ghz, 1gb rama, integrirana graficka 256 nvidia...imam windows 7 al htjeo bi prijec na linux ili xp. vise sam za linux da se upoznam sa tim sustavom.
zanima me kolko ce mi komp bit opterecen pod linuxom?
Sve ovisi o tome sto vrtis na njemu. Xubuntu ne bi trebao imati problema s takvom konfiguracijom. Preporuka je koristiti LTS 12.04 Precise Pangolin verziju. Osnovni trik je odabir sucelja koje ne trosi previse resursa pri pokretanju, sto ti dalje ostavlja memorije za korisne poslove. Naravno, posljedica je da izgleda manje kul.

Quote:
balotelliacm kaže: Pogledaj post
- USB dsl modem NE RADI pod linuxom, trazite ethernet verziju modema, sto ovo znaci? ja imam od optime modem.
Ako se spajas na njega mreznim kabelom (a vjerojatno jesi), sve je u redu.

Quote:
balotelliacm kaže: Pogledaj post
neam nikakve cd-e od graficke ,maticne...
Linux se isporucuje sa svim pobrebnim driverima, u pravilu (eventualno se moraju instalirati naknadno neki driveri za graficku za 3D akceleraciju, ali to ovisi od kartice do kartice). Izguglaj vezano za ubuntu i xubuntu i tvoju graficku, i to bi vjerojatno trebalo biti to.

Ocekuj da ces morat citati.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2013., 15:47   #24
imam jedan problem, neko vrijeme koristim linux Zenwalk,(al treba mi skype al nemogu ga nikako namjestit) sad sam si sprzio
unbutu 12.04.3. lts
uspjesno je sprzen ,kad upisem ime i pass, poslije toga mi se pojavi ovo ~$ i onda mogu nesto upisat, sta god upisem nepali,ustvari neam pojma sta treba upisat,i onda mi izbaci
kao neki eror i ponovo se to stvori...? zahvaljujem
balotelliacm is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2013., 17:30   #25
si probao "rpm2txz" za skype na zenwalk ?


za ubuntu
vjerovatno grafika
koja grafa i dali je laptop s dve grafe ?
__________________
i am done contemplating imponderables
i_meni_dosadno is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2013., 18:13   #26
Quote:
i_meni_dosadno kaže: Pogledaj post
si probao "rpm2txz" za skype na zenwalk ?


za ubuntu
vjerovatno grafika
koja grafa i dali je laptop s dve grafe ?
ja imam integriranu grafičkui,imam komp. Nisam,nekuzim se u to sto si mi napisao, skino sam 3 različita skypa za linux, ni jedan nemogu instalirati.
balotelliacm is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2013., 18:43   #27
sa intelovom grafom nebi smio imat problema, tak da ne znam di je problem

u linux svijetu ima više načina za instalirat program

onaj način koji se koristi najviše su "paketi"
paketi koji završavaju na:
-.rpm su redhat i derivacije (fedora itd)
-.deb su debian i derivacije (ubuntu itd)
-.txz, .tgz su slackware i derivacije (zenwalk itd)

gledam skype ima u službenom repozitoriju zenwalka
znači da bi ga trebo moć instalirat iz paket menađera

ako ne možeš onda presnimi .rpm sa skype stranice (za fedoru, redhat) pa u konzolu napiši
rpm2txz /put/do/tog/paketa

i trebo bi dobit .txz paket koji možeš instalirat (al gledam ima več službeni na extra odjeljku ostavilišta tak da je bolje to)
__________________
i am done contemplating imponderables
i_meni_dosadno is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2013., 22:10   #28
Quote:
i_meni_dosadno kaže: Pogledaj post
sa intelovom grafom nebi smio imat problema, tak da ne znam di je problem

u linux svijetu ima više načina za instalirat program

onaj način koji se koristi najviše su "paketi"
paketi koji završavaju na:
-.rpm su redhat i derivacije (fedora itd)
-.deb su debian i derivacije (ubuntu itd)
-.txz, .tgz su slackware i derivacije (zenwalk itd)

gledam skype ima u službenom repozitoriju zenwalka
znači da bi ga trebo moć instalirat iz paket menađera

ako ne možeš onda presnimi .rpm sa skype stranice (za fedoru, redhat) pa u konzolu napiši
rpm2txz /put/do/tog/paketa

i trebo bi dobit .txz paket koji možeš instalirat (al gledam ima več službeni na extra odjeljku ostavilišta tak da je bolje to)
problem je u tome sto se prvi put srecem s time. skino sam skypei otvorio ga, ono u programski kod ,neznam kako da ga pokrenem instalaciju.
balotelliacm is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2013., 22:52   #29
Quote:
balotelliacm kaže: Pogledaj post
problem je u tome sto se prvi put srecem s time. skino sam skypei otvorio ga, ono u programski kod ,neznam kako da ga pokrenem instalaciju.
upali netpkg, il kak se zove za instalaciju paketa (paket menađer)
skype tam nađeš, ima tražilicu
on ti ga automatski presnimi i instalira od tam
__________________
i am done contemplating imponderables
i_meni_dosadno is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2013., 11:51   #30
Quote:
i_meni_dosadno kaže: Pogledaj post
upali netpkg, il kak se zove za instalaciju paketa (paket menađer)
skype tam nađeš, ima tražilicu
on ti ga automatski presnimi i instalira od tam
neneznam u cemu je problem, probo sam nac skype i nema ga.
probo sam kopirat i link sa one stranice od skypa sto si mi dao u ntpkg,opet nista.
htjeo sam instalirat python,ustvari instaliro sam ga, pise da je instaliran i dostupan u
netpkg-u,
ali kad ga hocu pokrenuti nemogu ga nigdje nac,probo sam i rucno i preko trazilice...
balotelliacm is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2013., 17:12   #31
ako nemaš opciju za "extra" pakete onda ovo kopiraš kopiraš u netpkg

http://distro.ibiblio.org/zenwalk/i4...ackages/extra/


ti linkovi koje netpkg koristi se zovu repozitoriji
može ih prepoznat po "PACKAGES.TXT" i "CHECKSUMS.md5"


pyton probaj preko konzole pokrenut
kolko znam nema neki gui
__________________
i am done contemplating imponderables
i_meni_dosadno is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2013., 23:47   #32
Quote:
i_meni_dosadno kaže: Pogledaj post
ako nemaš opciju za "extra" pakete onda ovo kopiraš kopiraš u netpkg

http://distro.ibiblio.org/zenwalk/i4...ackages/extra/


ti linkovi koje netpkg koristi se zovu repozitoriji
može ih prepoznat po "PACKAGES.TXT" i "CHECKSUMS.md5"


pyton probaj preko konzole pokrenut
kolko znam nema neki gui
uspio sam, skype sam rijesio, hvala na pomoci.
balotelliacm is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2013., 21:21   #33
Dobio sam generički DVB-T stick Rtl2832&R820T i nemogu ga natjerat da radi pod OpenSuseom 12.3.
Prepoznaje ga uredno na portu ali dalje od toga ne ide.Kernel bi morao imati podršku u sebi jer to postoji pd verzije 3.7 ali neznan di je problem.
Koristim ga na laptopu i to mi je nužno zlo ajmo tako reć.
Znalci kao je netko imao nešto takvog hardwera pomagajte.
Ri 71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2014., 09:24   #34
Moze preporuka za nekakvu linux literaturu?

Htio bih si uzet nekakvu knjigu/knjizicu da mogu citati na kavi, u parku, na terasi, ... Da ne lomim prste na zoom in/out preko moba, a s druge strane, trenutno sam stavio ubuntu server pa mi je pc prakticki nefunkcionalan sto se guglanja tice...

...dakle, zanima me stvar od samih korijena. Kako, zasto, najcesce naredbe, sintaksa, funkcionalnost, modifikacija, koristenje, programska podrska, editori, ...

E,da, po mogucnosti, na hrvatskom.

valjda mi se nece zgadit kad mi preporucite one knjizurine od 800stranica "for dummies"
I bilo bi pozeljno da su novijeg datuma. Jasno mi je kako se koncept unixa nije mijenjao od prapovijesti, sto se samog OSa tice, ali to mi nekak izgleda puno teorije bez prakticne primjene... ili se varam?

Puno hvala!!
Weedeemer is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2014., 15:55   #35
Quote:
Weedeemer kaže: Pogledaj post
Da ne lomim prste na zoom in/out preko moba
Opcija ti je potrazit nesto u EPUB formatu, cemu mozes dalje prilagodit prikaz kako te volja, jer je rijec o obicnom HTML-u zazipanom.

Ako si u Zagrebu, posjeti Algoritam, oni imaju tiskanih knjiga (uglavnom na engleskom).

Quote:
Weedeemer kaže: Pogledaj post
a s druge strane, trenutno sam stavio ubuntu server pa mi je pc prakticki nefunkcionalan sto se guglanja tice...
Cemu? Stavljanje Ubuntu Servera na PC nema neku osobitu svrhu.

Quote:
Weedeemer kaže: Pogledaj post
E,da, po mogucnosti, na hrvatskom.
Nauci engleski. Nema zaobilazenja.

Quote:
Weedeemer kaže: Pogledaj post
I bilo bi pozeljno da su novijeg datuma. Jasno mi je kako se koncept unixa nije mijenjao od prapovijesti, sto se samog OSa tice, ali to mi nekak izgleda puno teorije bez prakticne primjene... ili se varam?
Stvari su se mijenjale, a danas se pogotovo mijenjaju. Ranije su programi bili izrazaj zajednice, dok su danas sve vise izrazaj korporacijskog marketinga.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 09:38   #36
Quote:
UrchinStar47 kaže: Pogledaj post
Opcija ti je potrazit nesto u EPUB formatu, cemu mozes dalje prilagodit prikaz kako te volja, jer je rijec o obicnom HTML-u zazipanom..
I, onako, markerom podebljat zanimljive retke

Quote:
UrchinStar47 kaže: Pogledaj post
Ako si u Zagrebu, posjeti Algoritam, oni imaju tiskanih knjiga (uglavnom na engleskom)..
Aj, bas cu otic vidit', makar oni uglavnom furaju knjige sa amazona.. Po nesto paprenijoj cijeni. Mozda da odem do knjiznica grada zagreba? ili u neku redakciju.. Bug, vidi, pcchip?

Quote:
UrchinStar47 kaže: Pogledaj post

Cemu? Stavljanje Ubuntu Servera na PC nema neku osobitu svrhu.
.
A, skuzio sam mogu LAMP postaviti i na desktop ubuntu.. Ili staviti GUI na ubuntu server...

Quote:
UrchinStar47 kaže: Pogledaj post
Nauci engleski. Nema zaobilazenja..
Bol u guzici je uciti sa stranog jezika,
Znam kak mi je bilo kad sam matematicku analizu ucio iz knjige na eng

Quote:
UrchinStar47 kaže: Pogledaj post

Stvari su se mijenjale, a danas se pogotovo mijenjaju. Ranije su programi bili izrazaj zajednice, dok su danas sve vise izrazaj korporacijskog marketinga.
To sam pitao iz razloga sto negdje doma imam knjizurinu o unixu s pocetka 90tih pa cisto da znam jel ima smisla traziti ju (raskopati tavan)
Weedeemer is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 10:50   #37
Quote:
Weedeemer kaže: Pogledaj post
Aj, bas cu otic vidit', makar oni uglavnom furaju knjige sa amazona.. Po nesto paprenijoj cijeni. Mozda da odem do knjiznica grada zagreba? ili u neku redakciju.. Bug, vidi, pcchip?
Pogledaj tamo sto ti odgovara, pa naruci.

Quote:
Weedeemer kaže: Pogledaj post
A, skuzio sam mogu LAMP postaviti i na desktop ubuntu.. Ili staviti GUI na ubuntu server...
Upravo tako.

Quote:
Weedeemer kaže: Pogledaj post
Bol u guzici je uciti sa stranog jezika,
Znam kak mi je bilo kad sam matematicku analizu ucio iz knjige na eng
Probaj sa gledanjem filmova titlovanih na engleski. Engleski je prilicno nezaobilazan.

BTW,zasto si ucio matematicku analizu iz knjige na engleskom?

Quote:
Weedeemer kaže: Pogledaj post
To sam pitao iz razloga sto negdje doma imam knjizurinu o unixu s pocetka 90tih pa cisto da znam jel ima smisla traziti ju (raskopati tavan)
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 11:03   #38
Quote:
UrchinStar47 kaže: Pogledaj post
Pogledaj tamo sto ti odgovara, pa naruci.
nasao sam u knjiznici (katalogu) par interesantnih knjiga (2007.)


Quote:
UrchinStar47 kaže: Pogledaj post
Probaj sa gledanjem filmova titlovanih na engleski. Engleski je prilicno nezaobilazan.
prilicno dobro razumijem engleski, ali mi se neda

Quote:
UrchinStar47 kaže: Pogledaj post
BTW,zasto si ucio matematicku analizu iz knjige na engleskom?
jer je po toj knjizi profesorica radila...
Weedeemer is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2014., 23:46   #39
Quote:
Weedeemer kaže: Pogledaj post
...
To sam pitao iz razloga sto negdje doma imam knjizurinu o unixu s pocetka 90tih pa cisto da znam jel ima smisla traziti ju (raskopati tavan)
Svakako ima smisla potražiti tu knjigu o UNIX-u. GNU/Linux je klonirano dijete UNIX-a. Ako znaš kako UNIX funkcionira znat ćeš i kako GNU/Linux radi. Osim istog načina funkcioniranja same osnove operativnog sutava (kernel), GNU/Linux i UNIX imaju identično command line sučelje.

Prouči tu knjigu i znat ćeš koji je cilj i svrha GNU/Linux operativnih sustava i kako funkcioniraju. To su fundamentalni principi koji se nisu mijenjali do danas.
__________________
Studentski tim volontera odgovara na sva pitanja vezana uz računala. Facebook stranica -> link
Pingvin-IT is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2014., 12:50   #40
https://www.edx.org/course/linuxfoun...roduction-1621

Taman pocelo. Internetski kolegij o Linuxu.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:20.