Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.06.2011., 18:22   #81
Quote:
Bynw kaže: Pogledaj post
Zasto odvajati panteisticku filozofiju od ateisticke ili agnosticke, kojoj je cak i blizi?
Bliži je ateizmu, mora se odvajati zato jer postoje razlike.
CroatianWarrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 18:24   #82
Quote:
PAndroid2 kaže: Pogledaj post
Bynw...
Možda ti uspijem barem djelomično predočiti neka panteistička stajališta.
Kao što atomi čine svjesnu stanicu, kao što stanice čine svejsni organizam... tako sav život na Zemlji zajedno sa Zemljom samom čini svijest. Pa Sunčev sustav kao cjelina i tako do beskonačnog nam Svemira. Nije svaka stanica u našem tijelu svjesna cijelog tijela, kao što nijedan čovjek nije svjestan svih života (što biljaka što životinja). Ali svi zajedno činimo svjesnost - BOŽANTVO. U panteizmu nema odvojenog boga/božanstva. Svi skupa to činimo, svi skupa to božanstvo razvijamo. Gdje je granica? Jedino kolektivna svijest Svemira zna?



Panteizam je jako lako usporediti s čovjekom, i najlakše ga tako shvatiti.
Ovo što CroatianWarrior priča je sasvim drugo i nadam se da će konačno otvoriti svoju temu.
To što ja pričam je skoro pa isto ovome što si ti rekao.
CroatianWarrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 23:38   #83
Po kojem nacrtu je spravljena recimo jabuka????
Da bi nešto se oblikovalo i treba imati nacrt ,konkretno jabuke.
Može li netko prototip jabuke jabuku pronaći negdje gore???
Pater Petar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 23:53   #84
Quote:
Pater Petar kaže: Pogledaj post
Po kojem nacrtu je spravljena recimo jabuka????
Da bi nešto se oblikovalo i treba imati nacrt ,konkretno jabuke.
Može li netko prototip jabuke jabuku pronaći negdje gore???
Ne razumijem? gdje gore?

I zašto bi nešto trebalo imati nacrt da bi se oblikovalo.

Jedino što treba imati je genetski kod, ako si na to mislio.
CroatianWarrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2011., 00:05   #85
Quote:
CroatianWarrior kaže: Pogledaj post
Ne razumijem? gdje gore?

I zašto bi nešto trebalo imati nacrt da bi se oblikovalo.

Jedino što treba imati je genetski kod, ako si na to mislio.
I ti neki panteista??

Ne znaš ni kako se svjet projicira odozgora na dole..
Pater Petar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2011., 00:13   #86
Quote:
Pater Petar kaže: Pogledaj post
I ti neki panteista??

Ne znaš ni kako se svjet projicira odozgora na dole..
Kakve to veze ima s panteizmom?
CroatianWarrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2011., 10:32   #87
Quote:
CroatianWarrior kaže: Pogledaj post
Kakve to veze ima s panteizmom?
To što ti prezentiraš je čista zatvorenost u jedan okvir.
U biti ti si dogmata.
Što upravo panteizam je htio da se izbjegne takav okvir.
Pater Petar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2011., 13:55   #88
Quote:
PAndroid2 kaže: Pogledaj post
Bynw...
Možda ti uspijem barem djelomično predočiti neka panteistička stajališta.
Kao što atomi čine svjesnu stanicu *cut
Stanica nikako ne moze imati karakteristiku svjesnosti... U svakom slucaju hvala, shvatio sam sustinu.

Quote:
Ali svi zajedno činimo svjesnost - BOŽANTVO. U panteizmu nema odvojenog boga/božanstva. Svi skupa to činimo, svi skupa to božanstvo razvijamo. Gdje je granica? Jedino kolektivna svijest Svemira zna?
Ta izjava je u odredenoj mjeri u kontradikciji s tvojom predhodnom, upucenoj CroatianWarrioru (strana 4.). Jesam li dobro shvatio ili covjek u panteizmu i nema odredeni znacaj, tu je samo kao jedan od djelova Svemira, poprilicno ne-antropocentricko ili ne-humanisticko (Crkveno ucenje) stajaliste.
Bynw is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2011., 12:51   #89
Neznam dali je ovo vec neko reko ali nije li panteizam samo neispravno koristenje rijeci bog .. ako je bog samo druga rijec za svemir, zasto onda svemir zvati bog .. a ne samo svemir .. rijeci imaju svoje znacenje .. a bog ne znaci svemir
bad-monkey is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2011., 13:41   #90
Quote:
bad-monkey kaže: Pogledaj post
Neznam dali je ovo vec neko reko ali nije li panteizam samo neispravno koristenje rijeci bog .. ako je bog samo druga rijec za svemir, zasto onda svemir zvati bog .. a ne samo svemir .. rijeci imaju svoje znacenje .. a bog ne znaci svemir
Nije.
CroatianWarrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2011., 00:41   #91
Quote:
CroatianWarrior kaže: Pogledaj post
Bliži je ateizmu, mora se odvajati zato jer postoje razlike.
koje su razlike ?.....interesantno zaista....
norka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2011., 00:53   #92
da li je panteizam više materijalan, ima li u njemu duhovnosti ? ima li u panteizmu kazne, nagrade, čišćenja ili je je sama suština u kvantitativnom nazovimo reproduciranju
norka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2011., 08:03   #93
Panteisti uopće ne vjeruju u nadnaravnog Boga, već se služe riječju "Bog" kao nenadnaravnim sinonimom za Prirodu, za Svemir ili za zakonitost koja upravlja djelovanjem Svemira. Panteizam je uljepšani ateizam.

Svi razlozi ukazuju na to da su poznati ajnštajnizmi, poput onog "Bog je suptilan, ali nije zao", ili "Bog se ne kocka" ili "Je li Bog imao izbora pri stvaranju Svijeta" panteistički, a ne deistički, a svakako ne teistički. Rečenicu "Bog se ne kocka" treba prevesti kao "Slučajnost nije u srži svih stvari". "Je li Bog imao izbora pri stvaranju Svijeta?" znači: "Je li svemir mogao začeti na bilo koji drugi način?".

Einstein se služio riječju "Bog" u sasvim metaforičkom, pjesničkom smislu. Isto vrijedi za Stephena Hawkinga i za većinu fizičara koji povremeno skliznu u jezik religiozne metafore.


R. Dawkins, "Iluzija o Bogu"
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2011., 10:16   #94
Je li ko upoznat sa panteizmom koji se pripisuje Ibn Arebiju ? To je nešto totalno drukčije od ovog koji se ovdje objašnjavat
Ahmed Nurudin is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2011., 12:28   #95
Quote:
CroatianWarrior kaže: Pogledaj post
Nije.
Je .. sada ti reci opet nije i mozemo se vratiti u vrtic
bad-monkey is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 11:32   #96
izuzetno zanimljiva tematika, baš odnedavno sam se počela interesirati za panteizam, još puno toga svi trebamo otkriti, ovo su tek mrvice ali smo na dobrom putu
mada, ja se nekako više slažem s teorijom o nematerijalnosti Boga, mišljenja sam da je postojala nekakva ajmo reći božja iskra koja je potaknula život na svoje daljnje samostalno razvijanje i da je ta nevjerojatna svemoguća, neobjašnjiva i još uvijek nama neshvatljiva sila prožeta cijelim svemirom pa tako i prirodom.
isto tako smatram da nije drvo bog, niti kamen, on je samo prožet tom božjom iskrom, tom silom života, ne znam kako bih to drugačije nazvala, bog je prisutan u prirodi i svemiru, ne znam možda sam kontradiktorna, ali nova sam u tome jer me kršćansko i/ili crkveno poimanje boga i religije općenito ne zadovoljava
le piaf is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 14:28   #97
da li je panteizam religija

uglavnom, kao šta rekoh interasantna stajališta, nekako dosta sličnosti nalazim sa taoizmom, pa čak i sa paganizmom....ahmede ,šta je bio Ibn Arebi, panteist ili sufija, a možda i sufije su u koraku sa panteizmom ......možda bi još dodala u tu kategoriju i mistčno kršćansvo, pa i gnostički nauk koji proistekao iz judaizma.....hoću reći da su i abramovske religije u svojim počecima pari mi se imalo vrlo slično poimanje Boga čini mi se da su ljudi u prošlosti imali mnogo bliži kontakt sa svijetom oko sebe, bili su dio prirode i ponašali su se u tom skladu, očito u prisnijoj vezi sa njenim silama.....
norka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 16:39   #98
Quote:
le piaf kaže: Pogledaj post
izuzetno zanimljiva tematika, baš odnedavno sam se počela interesirati za panteizam, još puno toga svi trebamo otkriti, ovo su tek mrvice ali smo na dobrom putu
mada, ja se nekako više slažem s teorijom o nematerijalnosti Boga, mišljenja sam da je postojala nekakva ajmo reći božja iskra koja je potaknula život na svoje daljnje samostalno razvijanje i da je ta nevjerojatna svemoguća, neobjašnjiva i još uvijek nama neshvatljiva sila prožeta cijelim svemirom pa tako i prirodom.
isto tako smatram da nije drvo bog, niti kamen, on je samo prožet tom božjom iskrom, tom silom života, ne znam kako bih to drugačije nazvala, bog je prisutan u prirodi i svemiru, ne znam možda sam kontradiktorna, ali nova sam u tome jer me kršćansko i/ili crkveno poimanje boga i religije općenito ne zadovoljava
sta imas otkriti oko panteizma .. samo su dali svemiru ime bog .. isti svemir s svim svojim prirodnim procesima i oni ga samo zovu bog to je ugl to nema vise
bad-monkey is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 22:04   #99
Quote:
norka kaže: Pogledaj post
da li je panteizam religija

uglavnom, kao šta rekoh interasantna stajališta, nekako dosta sličnosti nalazim sa taoizmom, pa čak i sa paganizmom....ahmede ,šta je bio Ibn Arebi, panteist ili sufija, a možda i sufije su u koraku sa panteizmom ......možda bi još dodala u tu kategoriju i mistčno kršćansvo, pa i gnostički nauk koji proistekao iz judaizma.....hoću reći da su i abramovske religije u svojim počecima pari mi se imalo vrlo slično poimanje Boga čini mi se da su ljudi u prošlosti imali mnogo bliži kontakt sa svijetom oko sebe, bili su dio prirode i ponašali su se u tom skladu, očito u prisnijoj vezi sa njenim silama.....
Bio je sufija, jedan od najvecih alima islamske povijesti, medjutim, njemu je mnogo podvaljivano i ljudi su njegove radove i ono sto se smatra za njegovo tumačili kao panteizam ...
Sufije nemaju ništa sa panteizmom, oni su uvijek bili ti koji su slijedili vjeru prvih generacija iza Poslanika
Ahmed Nurudin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 22:20   #100
Quote:
Ahmed Nurudin kaže: Pogledaj post
Bio je sufija, jedan od najvecih alima islamske povijesti, medjutim, njemu je mnogo podvaljivano i ljudi su njegove radove i ono sto se smatra za njegovo tumačili kao panteizam ...
Sufije nemaju ništa sa panteizmom, oni su uvijek bili ti koji su slijedili vjeru prvih generacija iza Poslanika
Sufiji su uvjek bili gnostici koji da bi opstali morali su da se priklone iako nikad nisu bili ono za što ih se smatra.
__________________
bye bye
Pater Petar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:41.