Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.11.2017., 07:55   #7141
Ok onda. Iako sam vidila da ima i blesavih pasa, da se vrate nazad dosađivati iako je očigledno da se onom drugom psu to ne sviđa i ne reagiraju baš na gazdino ne. Jel bi bilo okrutno u takvoj situaciji ako procijeniš da onaj drugi pas neće ozlijediti tvoga pustiti da ga onaj malo cvakne?

Ovog mog je jedna kujica malo bila cvaknula jer joj je htio oteti granu dok ju je ona gulila i bome joj ne otima grane više, za sada. Pasica je manja od njega i cvaknula je onako za upozorenje, a ne za ozbiljno i imam osjećaj da to ima puno više efekta nego da sam mu ja tisuću puta rekla ne kad krene na njenu granu.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 08:39   #7142
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Jel bi bilo okrutno u takvoj situaciji ako procijeniš da onaj drugi pas neće ozlijediti tvoga pustiti da ga onaj malo cvakne?
Po mojem sudu, otprilike jednako okrutno kao da klinca pustiš da trči, padne i razbije koljena. Ne znam više tko je napisao, Smartie, mislim, da smo kao klinci bili non-stop blatni, prašnjavi i izgrebeni. I nije problem u kompjuterima i mobitelima, bilo je i u ono vrijeme intelektualnih igara i knjiga, nego u roditeljima i općoj atmosferi koja postaje sve sterilnija.

No da puno ne filozofiram, kad se sjetim gdje sam nedavno vidjela filmić u kojemu je lijepo prikazana razlika između normalne igre i bullyinga, stavit ću link - zorni prikaz uvijek je bolji od stotinu verbalnih objašnjenja.

Uglavnom, u normalnoj igri psi se hrvaju, valjaju se po tlu, jedan drugome otimaju igračke, grane, trče jedan za drugim, hvataju se za repove, uši, noge, ali se uloge pritom izmjenjuju - čas jedan mazne lopticu, a drugi ga lovi, pa onda prvi spusti lopticu i izaziva drugoga da je uzme, recimo. Pa tko prvi stigne. Ako je jedan uvijek dolje, a drugi ga tlači i ne obazire se na to što prvi cvili, onda je to bullyinga pa, ako zlostavljačev vlasnik ne reagira ili sliježe ramenima uz nonšalantno "oni će se dogovoriti", najbolje se maknuti i od vlasnika i od psa.

Kod čvakanja i ugriza uvijek postoje stupnjevi, dakako, kod normalnih pasa: pas kojemu se nešto ne sviđa uglavnom se prvo pokuša maknuti, onda nabere njušku, pa tiho zagunđa, zatim zareži - možda odmah glasno, a možda najprije ispotiha, iza toga malo digne usnice da pokaže zube, pa čvakne po zraku - sve su to opomene. Ako drugi bedak ne kuži ili se pravi blesav, dolazi do ugriza. Vrijedi i za pse i za ljude pa onda ispadne da je pas napao bez razloga, uglavnom zato što nitko nije pratio znakove, a istina je i da se vrlo brzo smjenjuju.

Ne znam koliko sam bila jasna, a koliko sam te zagnjavila.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 08:59   #7143
Tnx Didi, pojasnila si mi neke stvari.

Ja sam počela malo gledati filmiće na yt-u baš vezano uz te znakove jer mi je to u biti totalna nepoznanica, nisam baš razlikovala ta njihova šteneća natezanja i žvakanja od neke ozbiljnije situacije.

Recimo skontala sam kod svoga kad se dočepa grane ili igračke da se ne zeza i ne igra, da on zaozbiljno upozorava drugu stranu da se makne. Prvo se smrzne, stavi uši prema nazad i gleda šta će drugi pas napraviti. Onda zna krenuti režati i tjerat sa njuškom tog drugoga. Da ja ne uskočim, a ovaj drugi nastavi se ovome zaletavati na gran/igračku mislim da bi sljedeći korak bio ugriz i fajt.

Jučer mi je išlo na živce, ovaj moj čvalji granu, zalijeću mu se drugi na tu granu, ja ga smirujem da ne pizdi i kad mu hoću dat nagradu jer je na moje pusti pustio granu nasere mi se njih par i pokušavaju mi uzet poslasticu iz ruke (samo čekam da mi pas zamrači na to jednog dana i to sa punim pravom). Da mi nije žao moga točno bi ga pustila da brani svoju granu pa nek se pofajtaju.

Jel vi svojima branite ovakva ponašanja, da brane svoje grane/lopte/igračke ili režete to u startu? Ne znam jel trebam to korigirati, meni se baš ne sviđa to čuvanje resursa jer on mazne u igri granu i onda je ne da nikome.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 09:06   #7144
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
No da puno ne filozofiram, kad se sjetim gdje sam nedavno vidjela filmić u kojemu je lijepo prikazana razlika između normalne igre i bullyinga, stavit ću link - zorni prikaz uvijek je bolji od stotinu verbalnih objašnjenja.
Ne mogu naći pravi filmić, ali pogledaj ovo. Naslov je, dakako, ironičan, nije to pravi bullying. Potkraj filmića u jednom trenutku (1.40) manji pas stavlja labu šapu u usta: da se zbilja tuku, ne bi se ta šapa nikada tu našla, a kad bi se i našla, bome bi ostao bez nje.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 09:23   #7145
E tako se ovi naši igraju, čvalje se međusobno i izmjenjuju se koji je dolje na podu. Samo što kad se tako igraju moraš stalno paziti šta rade jer u sekundi igra pređe iz nečeg nevinog u fajt. Samo počela sma primjećivati da nisu svi vlasinici oduševljeni s takvom igrom pa ga zaustavljam sa onim psima di vlasnici ne vole to. Jedino što mislim da njemu nije baš jasno zašto nekad smije a nekad ne, al jebiga.

Vidim da ima tih videića, morat ću to malo pogledati.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 09:42   #7146
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
Po mojem sudu, otprilike jednako okrutno kao da klinca pustiš da trči, padne i razbije koljena.
Čitam i mislim si da sam ja fakat nemajka, dijete mi je cijelo proljeće i ljeto imalo kraste po koljenima jer je često padalo. I dizalo se.

Didi je sve odlično objasnila. Promatraš svog psa i vidiš kad mu je nelagodno. Uvijek puštam Bellu da se sama snađe i makne od pasa ili ljudi, ali ako počinje pokazivati znakove tipa uzmiče se, a ne uspjeva, počinje se sakrivati iza mene itd. onda reagiram. I mrak mi je kada se psi lijepo hrvaju i onak glasaju da neupućenim prolaznicima zvuči ko klanje, a pesonje se samo lijepo zabavljaju.

Ovaj video koji je Didi stavila, Dog Park bullying, meni je nešto najnormalnije. Valjda sam navikla. Zapravo, video mi je mrak!
BitterSweet is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 12:15   #7147
Nisi nemajka!

Joooj, poludit ću sa tom djecom! Djeca MORAJU PADATI! Nemajka je osoba koja PRETJERANO ŠTITI svoje dijete i ne da mu da nauči samo. Kod djece se inteligencija razvija upravo fizičkim kretanjem, trčanjem, penjanjem, padanjem.

Leeloo, ja svojoj ne dam nikave rekvizite kad su drugi psi tu - ako je drugi pas tu nek se igra s njim ili idemo dalje. Nema rekvizita pa niti nema fajta.

Jednako tako kad vidim nekog sa lopticom i psom - ne idem tu jer neću smetati ako sam druga došla.
__________________
Sapere aude.
Quirita is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2017., 19:18   #7148
Buba, nadam se da bar navraćaš ovamo pa ćeš vidjeti filmić. Mislim da sam te pitala što pas jede pa možda možeš razmisliti o prehrani.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 23:16   #7149
pogledala, hvala!
buba-e is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 12:30   #7150
vidim da tema nije aktivna baš neko vrijeme, ali nadam se da ću svejedno dobiti neko mišljenje/pomoć.

U moj je život prekjučer došao jedan divni patuljasti talijanski hrt, ime mu je Lan i star je svega 2 i pol mjeseca. Uz to, cura ima jednog 10mjesečnog malca iste pasmine tako da je u stanu trenutno kaos (igranje na najjače).

Imam problem sa piškenjem i kakanjem. Oke, kužim, bebač je, ne može trpiti niti shvatiti dovoljno rano što će morati napraviti. Pelenica je na podu i nekoliko puta se popiškio na nju za što je bio i nagrađen, no to još ne doživljava kao neko mjesto pa se često dogodi da se popiški i negdje drugdje u stanu ( a svi znate koliko štenci često pišaju....). Kakanje je također kaos, uvijek je na drugom mjestu, na peleni se još nije dogodilo iako ga redovito nosim na nju kad ga ulovim na djelu. Znam, rano je, zajedno smo tek drugi dan no volio bi čuti nekakvo mišljenje.

Muči me spavanje, veći dečko je naučen spavati u krevetu i on je jako miran i voli spavati u krevetu i to stvarno nije nikakva frka. No mali Lan također je prvu noć legao sa nama, zapišao nas par puta a u jednom trenu sam otvorio oči i vidio ga spremnog za kakanje, tako da smo letili na pelenicu u 4 ujutro...koliko su otprilike stari da mogu trpiti kakanje preko noći? Pišanje me ne čudi, ali kakanje?

Sinoć smo pak imali drugu dramu. Nikako se nije mogao smjestiti, odnosno, na miru je bio po 10 sekundi, a onda opet lunanje, premještanje, gristi, itd. Trajalo je to sve do 4 ujutro. U jednom trenu sam ga prbacio u košaru, polegao se, zatvorio sam ga, zatim je krenuo duuuuugi plač. Naravno, morao sam ga pustiti van i zatim je povratio krekeriće (pomislio sam da je možda u tome stvar, da ga je mučilo to pa da zato nije imao mira cijelu noć?). Nakon toga sam morao leći na kauč a on je zaspao u naručju.

Iskreno, ne bih htio da u idućih par mjeseci svaka noć bude neprospavana, ima netko neki pametan savjet? Nije mi problem buditi se svaku noć u 3 ujutro i čekati kakanje, ali znam da će jako cviliti i biti nemiran ako ga stavim u njegov kavezić i ako nije sa nama, pogotovo kad vidi većeg psa koji bezbrižno spava na rubu kreveta.

Jako je mali (patuljasti hrt nije nešto ni velik ni kad naraste) i djeluje mi totalno nezainteresiran za pelenu već nuždu obavlja gdje mu se prohtije, čak se mislim da je par pišanja na pelenu bilo eto slučaju - tu sam se zatekao pa ću odradit...Svaki je savjet dobrodošao, znam da ništa ne ide preko noći, znam da treba biti strpljiv i jesam, ali volio bi čuti što bi bilo pravilno odraditi sa njime.
pfri is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 13:25   #7151
Dječje radosti. Da, mučio ga je želudac kada je tako bio nemiran, eto, na kraju vam je to i pokazao.

Jesam se smijala na ono da vas je zapišao na spavanju.

Dan po dan. I ako ste odlučili da će spavati s vama - odlučili ste. U suprotnom, krenite odmah danas sa drugačijim režimom.

Da dva piccola; ajme ajme.....ja bih neku fotkicu. Ma tko ste vi uopće a da se ne znamo? Tko to ima najdivnije male hrtove :klap::klap::klap::klap:
__________________
"pa koju picku materinu hoces nesto cega se bojis? ucini sebi uslugu i ostalima, makni se od pasa" by typhoid_mary
ja u kutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 13:46   #7152
Stavimo radosti pod navodnike jer trenutno glava pada na tipkovnicu u uredu nakon dva dana ne spavanja

Je, nadam se da je to bio želudac jer inače mi stvarno nije imalo nikakvog smisla, možda i nije, samo je živ, nemam pojma kako to objasniti...Jučer smo odradili prvi put vet i krenuli sa tableticama za čišćenje, a usput kako je tek došao od uzgajivača jede manijakalno odnosno guta, koliko god se ja trudio davati mu to pomalo, iz ruke, da ne može bit toliko brz...tako da je jadan povraćao cijele kriketiće i još ih htio ponovno jesti, možete misliti ludnice u 4 ujutro....a ovaj 10mjesečni ljepotan samo vrti glavom sa strane i čudi se! a nas dvoje ne znamo tko nam glavu nosi, ludi, neispavani...show program! čisto me strah noći!

ja nemam ništa protiv spavanja u krevetu, osim što je problem miniranje kreveta bombicama i zapišavanje....tako da je to problem jer se dežura po cijelu noć, kad se to naučimo raditi gdje je mjesto onda ok, ovako je stvarno krevet "opasna zona".

Hehe, lijepi smo jako, šta je je, ali smo relativno novi u Zagrebu, no stariji je redovito zvijezda u tramvaju ili na ulici malecki je u karanteni zbog cjepiva
pfri is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 14:03   #7153
Ne znam kako ste odgajali prvoga no ja sma protiv hranjenja iz ruke, taman da je pas veličine vrapca.

U fazi ste čišćenja od unutarnjih parazita? Iz uzgajivačnice vam je trebao doći očišćen i minimalno jednom cijepljen? Nadam se da je tomu tako.

Ako ste zadovoljni postignutim sa prvim psom; pokušajte slično i primjeniti na novo štene. A sve ono u čemu vidite nedostatke kod ovog starijeg, promjenite sada sa ovime. Makar, i prvi vam je još štene i sve se da popraviti.

Dajte neku fotku kada vam se bude dalo.

Tko uzgaja u HR minijature talijanske?
__________________
"pa koju picku materinu hoces nesto cega se bojis? ucini sebi uslugu i ostalima, makni se od pasa" by typhoid_mary
ja u kutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 14:09   #7154
ne znam ni ja, budem pitao curu stvar je u tome što se valjda tamo borio za hranu pa mu je ostao taj "strah" da će mu netko oteti pa onda leti na zdjelicu i guta, ovako to pokušavam donekle usporiti...koliko je moguće...

ma odradio je sva cjepiva, ali vet kaže da ga držimo još dan-dva u stanu čisto da se navikne jer je to bilo friško i svejedno smo ponovili tableticu za parazite, kaže da mu neće škoditi. Dečki su stranci
pfri is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 16:42   #7155
Pfri, prvih mjesec-dva sa štenetom svakako treba računati na neprospavane noći. Stavljanje u kavez po noći ako se nije preko dana na to naviknuo neminovno dovodi do noćnih protesta. Guglaj crate training pa ti, taman dok ga na to navikneš više neće trebati.

S dva i pol mjeseca štenad, bez obzira na pasminu, fizički ne može dugo zadržavati ni mokraću ni izmet jer se organizam još nije u potpunosti razvio.

Ne znam jesi li pregledao temu, ali u nekoliko smo navrata ponavljali da štenci piške i kakaju: neposredno nakon buđenja, kad zastanu da se odmore nakon igre, desetak minuta do frtalj sata nakon jela i / ili pijenja vode - sva u svemu, otprilike stotinjak puta dnevno, i to onda kad se najmanje nadaš.

Judita, moja mlađa labićka, mislim da je negdje do godine i pol-dvije kakala čim bi vidjela travu, ali do tada smo već svladali raspored i uvjerenje da se nužda obavlja izvan kuće. Govorim ovo samo kao ilustraciju da vrlo često kod pasa obavljanje nužde nije samo fizička potreba. Dobro, kod dvoipolmjesečnog štenca jest, ali za ovo zapišavanje po krevetu zaklela bih se da se može podvesti pod "privlačenje pažnje". Teško je reći na neviđeno, no s vremenom, kada stekne malo više sigurnosti, vjerojatno će mu se i u glavi koješta presložiti.

Što se hranjenja tiče, imaš dvije opcije. Možeš mu naliti vode u zdjelicu tako da mora loviti kuglice - ja sam to napravila Siti, starijoj labici kada sam htjela da smršavi, ali to nije tema: ukratko, borba s vodom usporava gutanje. Također, postoje zdjelice za halapljive pse, nekada ih je bilo u PetCentru, sada imaju nekakav drugi tip pa se probaj drugdje raspitati (Šape, primjerice, mislim da su imale).

Psi su sami kod kuće dok ste vas dvoje na poslu?
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 18:49   #7156
Hvala Didi, puno si pomogla!

I ja isto mislim da je pisanje po bradi bilo privlacenje paznje, jer je gospon takodjer pisao prije ali ne po meni nego je otisao na stranu. Kao da je znao da sam budan i da ga ignoriram pa me "nagradio"....show!

Ovo sa vodom u zdjelici mi zvuci kao odlican trik! Probat cu to (sutra, mislim da je danas bilo dosta klope...).

Uglavnom je netko od nas uvijek doma, danas su npr bili sami 20 minuta dok ja nisam dosao sa posla a cura je otisla, tako da sto se toga tice je ok. Stariji je naucen biti sam doma, on se sluzi pelenom ako je vec x sati sam, ali sad smo organizirani na nacin da je uvijek netko sa njima zbog malenog, eventualno te kratke samacke pauze kad se ne pogodimo tocno u minutu, vjerujem da to nije problem.

Oni su si dobri jako, jedino se poprilicno cesto dominiraju i lizu one stvari, no vjerujem da je to proces upoznavanja. I sad ko za vraga spavaju jedan uz drugoga, zato ce u noci biti show
pfri is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 19:14   #7157
Drago mi je ako jesam.

Judita će za koji mjesec navršiti četiri godine, ali još uvijek pamtim prvih nekoliko noći. Živimo u kući na kat. Da se štene ne penje po stubama, nabavila sam joj vrlo prostranu izložbenu ogradicu i stavila je u prizemlje - ima mjesta za dekicu, za vodu, za pelenu, a ako fula pelenu, tu su pločice. Čim se ugasilo svjetlo, počelo je urlanje. Poslije je tresnula ogradica. Nemam pojma na koju je foru poslušala da se ne penje po stubama. Sutradan sam posudila prostrani boks, možeš mastifa unutra strpati, donijela ga gore, opet sve unutra rasporedila i pokrila dekicom. Izdržala sam dvije noći - treću je noć spavala kraj mene u krevetu i budila me kad ju je trebalo odnijeti dolje i izvesti van. Nije neka sreća, ali sam ipak skupila par sati sna.

Uobičajeni savjet: pusti psa neka se dere - prestat će, nije palio. prvo se čulo kako hvata zalet, pa malo glasnije, pa još glasnije, pa najglasnije, pa u vražju mater glasno. Onda na sekundu predahne pa opet.

Pametniji popušta.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 21:57   #7158
Hahahahaha znaci situacija ti je vidim poprilicno jasna �� barem si dobila signal da treba wc, gospodin Lan se samo ustane i ode u kut kreveta ..dakle ako spavas pokenjat ce se �� show!

Isto tako, pisamo danas na pelenicu ( i naokolo naravno ) ali za kakanje se skriva, to mu je valjda ostalo jer je tako radio ranije. Skuzim da ce kenjat, odfuram ga na pelenu i nece. Zazvoni mobitel, javim se...okrenem se za 5 sec - tortilja u hodniku �� bas ne zeli na pelenicu jer je na ocitom mjestu, za piskenje je ok ali za kakanje trazi neki skriveni kutak, valjda ce i to nekako promjeniti... (Smrad je gori od ljudskog, ne znam sta je to ��)
pfri is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 22:06   #7159
Mi nikada nismo svladale pelenicu. To jest Judita ju je svladala tako što bi je počupala na komadiće i time se igrala. dok sam se ja sjetila da bih možda mogla improvizirati umjetnu travu (kašeta, pa malo zemlje i trave), već se sve posložilo. U glavnim crtama. Ne znam koliko bi tebi to pomoglo: link. Ne mora se kupiti, možeš i sam improvizirati.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 22:19   #7160
Hahahaha bome dobro ju je savladala
Ovo je odlicna ideja, improvizirat cu i u noci kopat travu po parkicu! Moj bed, ali za psihicko zdravlje je!
pfri is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:19.