Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili > Motori i skuteri

Motori i skuteri Vrum, vrum. Koji skuter! Zakon!

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.07.2007., 19:53   #1
Tko što smije voziti?

nakon što sam nekoliko puta čuo\pročitao svakave teorije o tome što se sve može voziti s kojom kategorijom,pitam sad vas za konačni sud.što se sve smije voziti sa H kategorijom,što sa H i B (što se motora tiče)? bio sam uvjeren da je H do 50 ccm,i da je za sve veće potrebna A.ali onda se našla teorija kako skuteri upadaju u H,pa možeš vozit i skuter od 150ccm sa H (što mi nije baš vjerojatno).

uglavnom,mene zanima-koliku kaznu će mi oderat ako me nađu na reganoj vespi (125,150...ne vjerujem baš da ću uzet 200ccm) sa B i H kategorijom?
__________________
"If we don't go crazy once in a while, we'll all go crazy." Hawkeye Pierce, MASH 4077
kowalski is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2007., 20:01   #2
vjerojatno mislis na m kategoriju a ne H(to je za tramvaj). M kategorija je za mopede znaci do 50 ccm, za sve jace bio to skuter od 125 ili 500 ccm moras imat A kategoriju. A kazna bi ti vjerojatno bila za upravljanje vozilom za koje nemas polozeno, mislim da je netko spominjao 3000kn + zabrana polaganja, al nisam siguran
tomi555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2007., 20:30   #3
Evo ti 2 relevantna članka Zakona o sigurnosti prometa na cestama, 216. i 217. i to u cijelosti...

"...
Članak 216.

(1) Osoba može steći pravo na samostalno upravljanje vozilom određene kategorije ako je:

1. duševno i tjelesno sposobna upravljati vozilom određene kategorije,

2. navršila minimalnu dob za upravljanje vozilom određene kategorije,

3. položila vozački ispit za upravljanje vozilom određene kategorije te

4. ako joj odlukom nadležnog tijela nije zabranjeno uprav­ljanje vozilom.

(2) Minimalna dob za upravljanje vozilom pojedine kategorije je:

– navršenih 16 godina za upravljanje vozilima M, A1, F i G kategorije,

– navršenih 18 godina za upravljanje vozilima A, B i C1 kategorije,

– navršenih 19 godina za upravljanje vozilima B+E, C i C1+E kategorije,

– navršenih 20 godina za upravljanje vozilima C+E kategorije,

– navršenih 21 godinu za upravljanje vozilima D, D+E i H kategorije.

(3) Ministar nadležan za unutarnje poslove propisuje posebne uvjete glede dobnih granica za vozače motornih vozila kategorije C u skupnom prijevozu ljudi te uvjete za upravljanje i način prijevoza na motornim vozilima policije.

(4) Ministar nadležan za poslove obrane propisuje uvjete za upravljanje i način prijevoza na vozilima Oružanih snaga Repub­like Hrvatske.

(5) Ministar nadležan za unutarnje poslove, uz suglasnost ministra nadležnog za poslove obrazovanja propisat će posebne uvjete glede dobnih granica za početak osposobljavanja te uvjete za upravljanje vozilima C1 i C kategorije za učenike srednjih prometnih i drugih strukovnih škola koji se obrazuju za zanimanje vozač motornog vozila u redovitom srednjoškolskom obrazovnom programu.

(6) Novčanom kaznom u iznosu od najmanje 2.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj osoba koja u prometu na cesti upravlja motornim vozilom prije stjecanja prava na upravljanje.

(7) Osobi koja u razdoblju od 24 mjeseca unatrag od dana počinjenja prekršaja bude dva ili više puta pravomoćno kažnjena za prekršaje iz stavka 6. ovoga članka, umjesto novčane kazne prekršajni sud može izreći kaznu zatvora do 60 dana.

Članak 217.

Vozačka dozvola izdaje se za upravljanje vozilima koja su svrstana u A1, A, B, B + E, C1, C1 + E, C, C + E, D, D + E, F, G, H i M kategorije gdje u:

– A1, spadaju motocikli radnog obujma motora do 125 cm3 i snage motora do 11 kW,

– A, spadaju motocikli sa ili bez bočne prikolice,

– B, spadaju motorna vozila, osim vozila A1, A, F, G i M kategorije čija najveća dopuštena masa nije veća od 3.500 kg i koja nemaju više od osam sjedala, ne računajući sjedalo za vozača ili kombinacija vučnog vozila u B kategoriji i priključnog vozila, uz uvjet da najveća dopuštena masa priključnog vozila nije veća od mase vučnog vozila, a najveća dopuštena masa tih vozila, odnosno skupa vozila nije veća od 3.500 kg,

– B+E, spadaju kombinacija vozila koja se sastoji od vučnog vozila u B kategoriji i prikolice čija se kombinacija ne uklapa u B kategoriju,

– C1, spadaju motorna vozila do 7.500 kg najveće dopuštene mase,

– C1+E, spadaju vučna vozila kategorije C1 i priključna vozila čija najveća dopuštena masa iznosi više od 750 kg, s time da najveća dopuštena masa tako nastale kombinacije vučnog i priključnog vozila ne smije prelaziti 12.000 kg,

– C, spadaju motorna vozila čija je najveća dopuštena masa iznad 7.500 kg,

– C+E, spadaju skupine vozila koje se sastoje od vučnoga motornog vozila C kategorije i priključnog vozila čija najveća dopuštena masa iznosi više od 750 kg,

– D, spadaju motorna vozila za prijevoz osoba koja osim sjedala za vozača imaju više od osam sjedala,

– D+E, spadaju vučna motorna vozila D kategorije i priključno vozilo čija najveća dopuštena masa iznosi više od 750 kg,

– F, spadaju traktori sa ili bez prikolice,

– G, spadaju radni strojevi,

– H, spadaju pružna vozila – tramvaji,

– M, spadaju mopedi i motokultivatori.
..."
DoomsdayST is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2007., 22:00   #4
Šta meni murjak može sve nabrojati i naplatiti ako vozim motor od 600ccm, 4 mjeseca nego li to smijem? Dakle, taj motor bi eventualno vozio sa POLOŽENOM H i A1 kategorijom, samo bi mi malo falilo do 18.g. kada mogu napraviti pravu A kategoriju?

Dali postoji šansa da me samo pusti i opomene?
smarty is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2007., 22:08   #5
Quote:
smarty kaže: Pogledaj post
Šta meni murjak može sve nabrojati i naplatiti ako vozim motor od 600ccm, 4 mjeseca nego li to smijem? Dakle, taj motor bi eventualno vozio sa POLOŽENOM H i A1 kategorijom, samo bi mi malo falilo do 18.g. kada mogu napraviti pravu A kategoriju?

Dali postoji šansa da me samo pusti i opomene?
ma stvarno si čudan. kako ti itko može reći na kakvog ćeš murjaka naletjeti, hoće li se on to jutro ustati na lijevu ili desnu nogu, ili možda nije dobio danima pa je nadrkan. a možda je poševio prije sat vremena pa će biti sav u oblacima. kužiš? šanse uvijek postoje. i da te pusti i da te lijepo s užitkom oglobi. pa ti riskiraj.
Modesty B is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2007., 22:34   #6
Quote:
smarty kaže: Pogledaj post
Šta meni murjak može sve nabrojati i naplatiti ako vozim motor od 600ccm, 4 mjeseca nego li to smijem? Dakle, taj motor bi eventualno vozio sa POLOŽENOM H i A1 kategorijom, samo bi mi malo falilo do 18.g. kada mogu napraviti pravu A kategoriju?

Dali postoji šansa da me samo pusti i opomene?
ja sam imo polozenu A kategoriju (po starom) i imo zabranu vožnje motora iznad 125ccm. do 18e godine...
PAtrola me uvatila imo sam i kacigu i svijetla al 25 ccm vise od dopustenog (leonardo 150) i opizdili su mi kaznu kao da nemam vozacku)
ruky is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2007., 22:45   #7
Quote:
ruky kaže: Pogledaj post
ja sam imo polozenu A kategoriju (po starom) i imo zabranu vožnje motora iznad 125ccm. do 18e godine...
PAtrola me uvatila imo sam i kacigu i svijetla al 25 ccm vise od dopustenog (leonardo 150) i opizdili su mi kaznu kao da nemam vozacku)
Koliko?
smarty is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2007., 22:47   #8
Quote:
smarty kaže: Pogledaj post
Koliko?
oko 3k
ruky is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2007., 01:19   #9
Quote:
tomi555 kaže: Pogledaj post
vjerojatno mislis na m kategoriju a ne H(to je za tramvaj). M kategorija je za mopede znaci do 50 ccm, za sve jace bio to skuter od 125 ili 500 ccm moras imat A kategoriju. A kazna bi ti vjerojatno bila za upravljanje vozilom za koje nemas polozeno, mislim da je netko spominjao 3000kn + zabrana polaganja, al nisam siguran
upravo gledam u svoju vozačku koja je izdana 2002. i piše mi H-radni strojevi i mopedi. F su tramvaji.ali vidim da je po izmjenama uvedeno još nekoliko kategorija.nisu godine problem,položio sam prije 5 godina.

dakle,da zaključimoa tim svojim kategorijama (koje dobijem prilikom polaganja za B) ne mogu voziti ništa veće od 50 ccm,inače sam siromašniji za 3 000 kn ako naletim na neraspoloženog policajca?
__________________
"If we don't go crazy once in a while, we'll all go crazy." Hawkeye Pierce, MASH 4077
kowalski is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2007., 07:56   #10
Majkomila, jeli iko pročita ona 2 članka zakona gori...?

Pa ljudi moji, u vašem je interesu pročitat CILI zakon i znat na čemu ste...

A za slipce, članak 216. stavak 6. lipo piše, kazna MINIMALNO 2000 kuna, šta znači da može bit i više, a koliko više, e to ne piše... Ma vidi, rimuje se...
DoomsdayST is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 21:20   #11
Imam pitanje jeli se sa B kategorijom mogu voziti oni mali bagerčići?
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:30.