Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.02.2013., 21:26   #81
Quote:
kopam i sadim kaže: Pogledaj post
mi ćemo ove godine posaditi par aronija.
ovdje sam na par mjesta pročitala kako pokoji list na grmu pocrveni, što su vlasnici bojažljivo napisali (kao ne znaju dali je to bolest ili kaj već...).
pa zar aronija potpuno ne pocrveni u jesen?
hvala.
prema iskustvu, lis aronije pocrveni u jesen i prekrasno izgleda.
također, ove godine smo ostavili bobice do rujna i tada su nam bile najfinije...
__________________
kuharica recepti savjeti
depecheLondon is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2013., 15:03   #82
Quote:
kopam i sadim kaže: Pogledaj post
...pa zar aronija potpuno ne pocrveni u jesen?
hvala.
naravno, pocrveni u jesen, lijepa jesenja boja

al meni budu pokoji listići crvenkasti u žiži ljeta
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2013., 13:42   #83
A ja hodala po drugim PDF-ovima i tražila savjete u vezi sa sadnjom aronije.

Dovoljno je bilo samo da škicnem u profil.

Planirala sam ovaj vikend da idem saditi aroniju, ali snijeg me zeznuo. Sad moram čekati dok se ne otopi...

Uglavnom, kad ih posadim, fotkat ću ih da se i ja mogu pohvaliti.
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2013., 22:51   #84
Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
A ja hodala po drugim PDF-ovima i tražila savjete u vezi sa sadnjom aronije.
a mogla si

Quote:
Dovoljno je bilo samo da škicnem u profil.

Planirala sam ovaj vikend da idem saditi aroniju, ali snijeg me zeznuo. Sad moram čekati dok se ne otopi...

Uglavnom, kad ih posadim, fotkat ću ih da se i ja mogu pohvaliti.
je, zeznulo vrijeme ove godine sve, i to žestoko

ajd posadi, al kako i LL kaže, ima ovdje tko će ti pomoć, ja s iskustvom od dvije "vazne" nisam neki izvor znanja i iskustva
al baš razmišljam, dosadile mi neke biljke, točnije s godinama, kišom, burom, snijegom i ledom, pretvorile se u "korov", pa razmišljam da te dvije aronije preselim u zemlju na mjesto ovih drugih (i možda još koju za društvance)

ajd uslikaj kad posadiš, zgodno je pratit napredak
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 14:34   #85
Quote:
colour kaže: Pogledaj post
je, zeznulo vrijeme ove godine sve, i to žestoko
A zeza i dalje...opet snijeg.
Quote:
ajd posadi, al kako i LL kaže, ima ovdje tko će ti pomoć, ja s iskustvom od dvije "vazne" nisam neki izvor znanja i iskustva
Ne sumnjam u to.


Quote:
al baš razmišljam, dosadile mi neke biljke, točnije s godinama, kišom, burom, snijegom i ledom, pretvorile se u "korov", pa razmišljam da te dvije aronije preselim u zemlju na mjesto ovih drugih (i možda još koju za društvance)
Ja uopće ne shvatam zašto si ih posadila u vazne, pored bašte.
Quote:
ajd uslikaj kad posadiš, zgodno je pratit napredak
Kako je krenulo s vremenskim (ne)prilikama, posadit ću ih možda u junu.
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2013., 08:51   #86
Tema je pala u zaborav, ali ja sam napokon pronašla sadnice i posadila aroniju:





Gratis i fotka mace...

__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2013., 10:31   #87
daj mi pomozite... jel' tko radio da mi da neki konkretan recept za: liker od aronije s lozovačom i džem s aronijom i šljivama ili samo aronijom (iako se bojim da to baš ne bi bilo preukusno )? Nekih konkretnih recepata je stvarno malo na netu a ne bi baš htjela upropastiti sastojke i na kraju dobiti figu
elly is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2013., 16:05   #88
Ja sam radila džem od aronije i malina - pola pola otprilike i šećera odokativno. Bilo je jako fino ali malo. Na kraju sam to ipak propasirala jer sam se bojala da klinci neće htjeti sa kožicom koja nikako da se raskuha. Ja sam pojela i to iz pasirke bilo mi je fino. Samo eto, malo. Inače nisam kuharica, ovo mi je privi džem (pekmez, marmelada ?).
stihaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 11:49   #89
Već par godina radim liker od aronije, sušim je i pravim pekmez od iste....Aronija kao samostalna i nije baš nešto posebno, to možete svugdje naći....većinom je dobra u kombinaciji s nekim drugim bobičastim voćem ili jabukama....Isto, pošto je previše suha, dobro ju je na kratko vrijeme zamrznuti u škrinji pa tek onda nešto raditi od nje....Za liker koristim običnu rakiju šljivovicu, aroniju, kupine, plod i list, 2-3 limuna i isto toliko limete i naravno šećer....No s šećerom ne pretjerujem....To sve dobro zgnječim, stavim na sunce neko vrijeme i tada procijedim i spremim....Ako liker duže odstoji tim je bolji za piti...Okus je fantastičan,lagan, voćni, poprima neku finu gorkasto-kiselkasto-slatku aromu....
__________________
Da je život lijep, ne bismo na ovaj svijet došli plačući!
Betty12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 13:34   #90
Quote:
Betty12 kaže: Pogledaj post
....Za liker koristim običnu rakiju šljivovicu, aroniju, kupine, plod i list, 2-3 limuna i isto toliko limete i naravno šećer....No s šećerom ne pretjerujem....To sve dobro zgnječim, stavim na sunce neko vrijeme i tada procijedim i spremim....
ali ja fakat ne znam kako odrediti koliko šećera spucati unutra Može li se to poslije kako popraviti tj. može li se naknadno dodati šećer i kako ga rastopiti i može li se dodavnjem više rakije ublažiti ako je preslatko?
elly is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 13:51   #91
Naravno da se takav liker uvjek može popraviti elly ! Slatkoću moraš odrediti sama, za početak stavi manje šećera, pa dobro promješaj i probaj, tako ćeš najprije saznati koliko slatko želiš da bude....Što se tiče rastapanja šećera, nije ti tu potrebna nikakva prevelika filozofija....Samo istresi šećer u spomenutu rakiju i ostale sastojke, izbaci negdje van, na sunce, povremeno dobro promješaj i to je to, sve će se već samo lijepo rastopiti.....Ako ti mogu pomoći, ja isto uvjek šećer stavljam otprilike, pa recimo nekad na 2l rakije stavim oko 0,5kg šećera ili manje:.....sad sam stavila nešto više jer ima oko 3l rakije i možda negdje oko 1kg aronije i kupine zajedno.....

Još sam nešto zaboravila, evo upravo danas radim još i sok od Aronije, htjela sam dobiti sirup, no malo sam se preračunala i dodala malo više vode nego što sam mislila, tako da ću sada dobiti fini sok koji ću dodatno samo pasterizirati....za početak nije mnogo, jer imam samo jedan grm aronije....Ovaj puta sam si dala truda i pokušala zapelcati još nekoliko reznica Aronije....... A vidim da je i potražnja za njom jako velika, puno ljudi se interesira za Aroniju.......
__________________
Da je život lijep, ne bismo na ovaj svijet došli plačući!
Betty12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 20:34   #92
Mi sa nasom aronijicom bas nemamo srece.

Kad smo je presadili prije godinu dana,bila je sadnica od dvije godine.

Samo raste i nista ne radja.

Zasto,zna li tko?
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 22:40   #93
Aruena, ja ne bih baš puno nešto znala reći o tome, možda je do više faktora.......Mi kad smo svoju kupili bila je malecka biljka, vjerojatno od godinu dana starosti.....Drugu godinu je odmah dala prve plodove, iako ne baš nešto mnogo, ali tek za probu da vidim što to je i kakvog je okusa, sasvim dovoljno.....Treću godinu je dala sigurno za 4kg ploda, a ove godine negdje oko 7-8kg.....Najprije sam strahovala da će mi uginuti jer je zemlja ilovasta, glinenasta, kako god.....Također, mjesto gdje je posađena stalno je izloženo suncu....Evo ova godina je opet dosta sušna, a moja aronija se objesila do zemlje od plodova....Iako sam čula od drugih da ju je potrebno orezivati, ja moju nisam još orezivala ( ne znam da li bi uopće ) i baš unatoč tome svejedno je rodna ko čičak...

__________________
Da je život lijep, ne bismo na ovaj svijet došli plačući!

Zadnje uređivanje Betty12 : 20.08.2013. at 22:50.
Betty12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 11:38   #94
Quote:
Aruena kaže: Pogledaj post
Mi sa nasom aronijicom bas nemamo srece.

Kad smo je presadili prije godinu dana,bila je sadnica od dvije godine.

Samo raste i nista ne radja.

Zasto,zna li tko?
Možda joj ne odgovara tlo, tj. možda je prekiselo, za Aroniju idealno (Ph 5,0 do 7,0) isto tako kod sadnje tj. presađivanja valja nabaciti malo i stajskog gnojiva (naravno ne svježeg) itd...
__________________
I've never been confronted with my own thoughts
They don't bother me when I'm alone...
Lex Luthor is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 13:31   #95
Nadjubrili smo je stajskim gnojivom i ona raste,samo od plodova nista.

Kako bi mogli ispitati kiselost tla?

P.S. Ljudi,hvala na odgovorima.
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 13:37   #96
Aruena, očito je problem u tlu na kojem je posađena, ne smije biti čempresa i borova u blizini.
ja sam prije dvije godine posadila 4 grma i ove godine sam ubrala preko 10 kg ploda. prošle godine u studenom sam je dosta orezala jer sam spremala grančice veličine olovke u pijesak, pa ove godine imam 10 novih biljki. i naravno da je potrebno brinuti o njoj ako se želi imati maksimalan urod. svaku jesen nakon berbe je okopam i dobro pognojim stajskim gnojivom, te stavim malč od slame. a ovo ljeti sam je dosta zalijevala sa koprivom i dosta natapala i naravno da su bobice bile jako krupne i slatke. i prošle i ove godine sam radila samo sok (sirup) s tim da sam ove godine stavila zvjezdasti anis i svi su oduševljeni okusom. možda sljedeće godine ostavim nešto za liker, ali marmeladu više neću raditi, pre loš okus s čim god da ih pomješam
Bubamari is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 14:32   #97
Quote:
Aruena kaže: Pogledaj post
Nadjubrili smo je stajskim gnojivom i ona raste,samo od plodova nista.

Kako bi mogli ispitati kiselost tla?

P.S. Ljudi,hvala na odgovorima.
Uzmeš uzorak zemlje i pošalješ na analizu. Ne znam gdje sve ima tih laboratorija ali evo našao sam nešto na netu, imaš i cjenik za ispitivanje tla na dnu stranice.

Laboratorij
__________________
I've never been confronted with my own thoughts
They don't bother me when I'm alone...
Lex Luthor is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 17:25   #98
Bubamari,u pijesku budu zatrpane do proljeća i miruju u nekom podrumu,ili se razviju do tada,do veličine za presađivanje?
handiman is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 18:42   #99
U Lici smo je posadili,nema u blizini nje ni cempresa ni cetinara.Mora da je do tla..

A cula sam od nekih da smo mozda stavili previse stajskog gnojiva,pa joj fali kalcija,te je moramo prehraniti.

Kako god,nosimo uzorak zemlje na ispitivanje,a aronijicu nekako spasavamo.Mozda dogodine i bude koji plodic.

Hvala svima na odgovorima i uzivajte u svojim primjercima.
Drago mi je vidjeti da vama lijepo uspjevaju,nadam se da ce i meni jednog dana.
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2013., 15:52   #100
Quote:
handiman kaže: Pogledaj post
Bubamari,u pijesku budu zatrpane do proljeća i miruju u nekom podrumu,ili se razviju do tada,do veličine za presađivanje?
miruju u pijesku do proljeća u nekoj hladnijoj prostoriji, ne mora nužno biti podrum. ako je neka toplija prostorija, tada se pijesak mora zaliti svakih mjesec dana s malo vode da se reznice ne posuše. ja koristim kantu od farbe, 15 kg, ona je duguljastog oblika i taman stanu reznice dovoljne veličine, omotam ih gumicom i vodoravno posložim u pijesak, reznice moraju biti zatrpane duboko u pijesku. pijesak ne smije biti suh, a niti previše vlažan jer će raznice istrunuti ili će se posušiti.
reznice se režu krajem studenog, kada sve lišće opadne s grana, i obavezno se koriste ovogodišnji izboji, koji su dosta ojačali, debljine olovke. ako su tanji, u proljeće neće imati snage potjerati i posušit će se.
reznice od studenog do proljeća (obično ožujak) ostaju u pijesku i kada prođu prvi mrazevi se sade negdje na otvoreno. reznice moraju imati minimum 4 pupa, nešto kao na slici dolje. u pijesku razviju male korjenčiće te se bez problema u proljeće posade negdje na otvoreno, s tim da u zemlju tada idu minimum 2 pupa, ostali pupovi ostaju na površini gdje će se razvijati lišće. ja tako razmožavam ribizle, aronije, ogrozde, ruže, joste, zapravo sve ono što je drvenasto.

Bubamari is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:39.