Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.09.2013., 14:21   #21
Imate li preporuku koje listopadno drveće posaditi pored manje kuće da ljeti pravi hlad?
Almond is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2013., 15:19   #22
Quote:
Almond kaže: Pogledaj post
Imate li preporuku koje listopadno drveće posaditi pored manje kuće da ljeti pravi hlad?
Reci koje uvjete tražiš, te kakva je zemlja i lokacija ( strana svijeta ), pa ću ti moći reći konkretnije.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2013., 21:32   #23
@Anton

Ako ti misliš da si upravu samo naprijed, ja sam sve to prošao kao i ostali forumaši koji su iznijeli svoje iskustvo, tako da nelupamo bezveze bez osobnih iskustava.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2013., 23:11   #24
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Reci koje uvjete tražiš, te kakva je zemlja i lokacija ( strana svijeta ), pa ću ti moći reći konkretnije.
Zemljište je brdsko,otprilike 750 metara nadmorske visine i nalazi se u dubokom,vlažnom usjeku kojom protiče potočić u pravcu zapada.Zbog planina koja se nalazi u polukrugu iznad lokacije javljaju se temperaturne inverzije i dvije su strane lokacije,jedna je osunčana a druga je okrenuta ka sjeveru.

Planiram preseliti se iz grada u seoce i pošto stanujem na zadnjem spratu zgrade sa ravnim krovom dodijale su mi ljetne vrućine pa mi je jedan od uvjeta da kućica ima dobru izolaciju,a i hlad od sjene drveća.
Almond is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2013., 23:24   #25
Postoje ljudi koji ne vole raditi oko kuće - nemojte ništa saditi, jer vam to pravi nezadovoljstvo u vama samima ili bolje rečeno veliki napor, i drugi, koji sade zato što im to čini zadovoljstvo. Takvi mogu saditi sve i sva, ali za neke biljke bolje je ne saditi blizu prostora za život, jer prostorom koji trebaju za svoj rast čine štetu ljudima i materijalnom što ljudi stvaraju za svoj užitak. Ako su ljudi spremni podnijeti materijalni trošak rasta biljaka (čitaj dizanje temelja , pločnika i sl.) onda sadi, ako ne onda se informirajte kod struke. Činjenica je ta da u rvatskoj obitelji nastavljaju živjeti u kućama svojih predaka, pa zašto nekome u budućnosti praviti probleme. Ja sam izvadio bor 35 g star jer mi je dizao popločenu stazu, isto tako sam porušio orah opsega 192 cm, jer je korijenje počelo praviti problema na pločniku, cijevima septičke i temeljima. Odmah sam posadio na drugoj strani slične biljke da riješim unutarnji nemir iz razloga što sam izvadio nešto što je raslo dugi niz godina na našem prostoru za život, ali po pravilima struke. I dalje skupljam lišće u jesen i to me čini sretnim, dok neke osobe i dalje kukaju kako im je to problem. Problem su ljudi a ne priroda........e jesam zabrijaooooooo......
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2013., 23:51   #26
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
@Anton

Ako ti misliš da si upravu samo naprijed, ja sam sve to prošao kao i ostali forumaši koji su iznijeli svoje iskustvo, tako da nelupamo bezveze bez osobnih iskustava.
Niste u pravu. Ospori ijednu tvrdnju koju sam ja napisao. Isto tako, čekam sliku bora, koji to vjerojatno nije. Imaš Samsung Android, barem to danas nije problem, pofotkaj i stavi ovdje fotku.

Quote:
Almond kaže: Pogledaj post
Zemljište je brdsko,otprilike 750 metara nadmorske visine i nalazi se u dubokom,vlažnom usjeku kojom protiče potočić u pravcu zapada.Zbog planina koja se nalazi u polukrugu iznad lokacije javljaju se temperaturne inverzije i dvije su strane lokacije,jedna je osunčana a druga je okrenuta ka sjeveru.
Ako je takva lokacija, a hoćeš listopadno drvo, onda je po meni odličan izbor bukva ( Fagus sylvatica ), kako kažu kod nas, planinska ljepotica, meni osobno prekrasno drvo, a idealno bi ti se uklapala u ovo što ti tražiš.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 07:15   #27
Hvala na odgovoru.
Slažem se sa izborom,pogotovo jer u okolini rastu autohtono bukva i grab.
Almond is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 09:23   #28
Quote:
Almond kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru.
Slažem se sa izborom,pogotovo jer u okolini rastu autohtono bukva i grab.
Molim. Htio sam ti predložiti i grab ( Carpinus betulus ), ali on raste dosta sporije od bukve, mada je isto prekrasno drvo.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2013., 09:14   #29
A mora bit priroda oko kuče bolje nego sve u beton a i jeftinije pa nemoraju to samo borovi i orasi bit ...
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2013., 15:52   #30
Pozdrav, kako uništiti borove i divlje grmlje , borove sam bio probio i napunio motornim uljem ali je bor izbacio i začepio tu rupu sa smolom ... pa ako imate kakav dobar prijedlog
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2013., 17:27   #31
Štetnost stabala voća u odnosu na građevineu neposrednoj blizini

Quote:
Felix 3575 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, kako uništiti borove i divlje grmlje , borove sam bio probio i napunio motornim uljem ali je bor izbacio i začepio tu rupu sa smolom ... pa ako imate kakav dobar prijedlog
Dobro ti je i napravio. Zašto bi htio uništiti drvo? Inače, ovakve primjere bih osobno sankcionirao na ovom podforumu, jer ako išta mrzim to je mučenje drveća. Ili ga posjeci ( samo ako je BAŠ nužda ) ili ga pusti neka raste.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2013., 17:30   #32
jer je preblizu kuče i neželim da ko susjedu mi digne parket u kuči , u hrvatskih šuma sam uzo sadnice i posado dalje od kuće mlade boriće a ovi mi samo smetaju ...
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2013., 18:38   #33
Quote:
Felix 3575 kaže: Pogledaj post
jer je preblizu kuče i neželim da ko susjedu mi digne parket u kuči , u hrvatskih šuma sam uzo sadnice i posado dalje od kuće mlade boriće a ovi mi samo smetaju ...
Zašto ih ne posječeš, nego mučiš drveće? I jel nemaš betonsku ploču?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2013., 09:30   #34
A koje voćke imaju najjači korijen? Teren je nagnut i pomalo klizi pa bi pokušao barem malo to ublažiti prirodno (iako znam da je praktički nemoguče), uz naravno ostale pluseve koje voćke donose. Ostalo drveće me ne zanima. Radi se o kontinentalnoj HR, čisto da se zna zbog sorti.
farfan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2013., 00:56   #35
Orah diže sve u 5 metara pa sad računaj trebo bi znači 3 metra ga posadit da ti samo temelje drži
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 19:51   #36
Posadjen je cempres na jedan metar od kuce (nitko nije racunao s tim da ce narasti ovoliki ), taj cempres je na svega jedan metar od kuce! Da li postoji opasnost koja bi mogla nastetiti kuci od njegovog korijena? Sada je viskok vec 7 metara.
tipica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 21:09   #37
Sasvim sigurno nije čempres, osim ako ne živiš negdje na moru.

Neće oštetiti kuću. Drugi put biljke saditi dalje.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 23:16   #38
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Sasvim sigurno nije čempres, osim ako ne živiš negdje na moru.
Mislim da ipak je... Dobro, ako je - je li mu kroijen tako jak da nam steti?
tipica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 23:50   #39
Quote:
tipica kaže: Pogledaj post
Mislim da ipak je... Dobro, ako je - je li mu kroijen tako jak da nam steti?
Ovisi koja je to sorta, jer prema tome se može vidjeti jel bujna ili nije.
No po ovome ak je narasto 7m moguće da bude uskoro svremenom kak bude drvo raslo tak se može korijenje razgranati do kuće. Al mene bi bilo više strah kada se počne njihati usljed nevremena pa da tuče svojom krošnjom po fasadi, prozorima, krovištu i žljebovima, ipak 1m razmaka od kuće nije ništa pogotovo kad se malo razgrana.

Uvijek prije sadnje treba se raspitati kako se biljka ponaša, no bezobzira na to preporuka je čim dalje od kuće zbog mogućeg nevremena pa da svojom krošnjom tuče sve oko sebe i zbog jakog korijena diže/razara temelje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 19:37   #40
Ima li netko iskustva s pitomim kestenom? Kupila samm jedan i sad razmišljam gdje da ga posadim? Blizu kuće da daje hlad ili daleko uz potok?
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:23.