Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.07.2013., 09:44   #21
Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post
Ja sam nereligiozni teist.
Što je to? Neki New Age?
dobrimag is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 09:50   #22
Quote:
dobrimag kaže: Pogledaj post
Što je to? Neki New Age?
možda se njuejdž može podvesti pod nereligiozni teizam, kao podkategorija.

Ali svakako nisam njuejdžovac.
Dapače, imam odbojnost prema njuejdžu.
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 09:52   #23
Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post
možda se njuejdž može podvesti pod nereligiozni teizam, kao podkategorija.

Ali svakako nisam njuejdžovac.
Dapače, imam odbojnost prema njuejdžu.
Daj malo opisni, što te čini različitim od teista i ateista...
Nikad čuo ovakvu definiciju, osim od onih koji se vole praviti pametni po forumima, a nisam takav dojam dobio o tebe.
dobrimag is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 10:49   #24
Quote:
dobrimag kaže: Pogledaj post
Daj malo opisni, što te čini različitim od teista i ateista...
pa rekla sam da sam teist

Samo nisam religiozna - ne sledim ni jednu religiju, nisam usvojila gotov skup dogmi kojih se po svaku cenu pridržavam, ukratko, nisam vršila nikakvu nadogradnju na bazično verovanje u boga.
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 11:05   #25
Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post
pa rekla sam da sam teist

Samo nisam religiozna - ne sledim ni jednu religiju, nisam usvojila gotov skup dogmi kojih se po svaku cenu pridržavam, ukratko, nisam vršila nikakvu nadogradnju na bazično verovanje u boga.
Prva dogma ti je "bog postoji". Imaš zacjelo još dogmi, budući da nebi onda bila teista. Recimo "bog sluša molitve" ? "Bog je dobar i nagradit će me vječnim životom ako budem poslušna"? To su sve dogeme, i mislim da je tvoj skup istih puno veći. Ako sam dobro razumio, ne voliš samo autoritete, ali pratiš većinu kršćanskih dogmi?
dobrimag is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 11:47   #26
Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post
napisala sam tamo na temi.
Daj ajde pliz ponovi.


Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post

Ja sam nereligiozni teist.


A meni si rekla da sam zbunjena zbog ateista-duhovnjaka!
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 11:56   #27
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Daj ajde pliz ponovi.
ma mrzi me
Ali eno, imaš osnovnu nit i kod jacoba na temi.


Quote:



A meni si rekla da sam zbunjena zbog ateista-duhovnjaka!
pa zato jer se duhovnost i ateizam logički isključuju (naravno, možeš biti ateist-duhovnjak jer si iracionalan, ali to je onda stvar zbunjenosti, jer je ta iracionalnost veća od iracionalnog verovanja u božanstvo. Imaš kod Jacoba na temi)

S druge strane - ne vidim u čemu je problem da se bude element nekog skupa, a da se istovremeno ne bude element nekog njegovog podskupa?

Religija je organizovano verovanje bazirano na setu dogovorenih obrazaca ponašanja, stavova, dogmi koji su obavezujući za sve sledbenike religije.

Ja nisam religiozna.

Ne vidim kakav problem imaš s tim?
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 12:08   #28
Quote:
dobrimag kaže: Pogledaj post
Prva dogma ti je "bog postoji".
ne, nije.
Da bi to bila dogma, ja bih morala biti nesposobna da to verovanje dovedem u pitanje.
Morala bih biti nesposobna za izvođenje negativne hipoteze - pretpostavljanja da moje verovanje ne stoji, te izvođenja svih mogućih implikacija te pretpostavke.

Budući da to upravo radim na Jacob.-ovoj temi, jasno je da nije u pitanju dogma.

Quote:
Imaš zacjelo još dogmi, budući da nebi onda bila teista.
čini se da neguješ dogmu po kojoj je za teizam nužna dogma
Nije nužna.


Quote:
Recimo "bog sluša molitve" ? "Bog je dobar i nagradit će me vječnim životom ako budem poslušna"?
nope.

Quote:
Ako sam dobro razumio, ne voliš samo autoritete, ali pratiš većinu kršćanskih dogmi?
ne smem odgovoriti na pitanje jesi li razumio,jer mogu biti kartonirana od strane autoriteta

Ali mislim da ćeš iz mojih prethodnih odgovora u ovom postu razumjeti jesi li razumio
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 12:14   #29
Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post
ne, nije.
Da bi to bila dogma, ja bih morala biti nesposobna da to verovanje dovedem u pitanje.
Morala bih biti nesposobna za izvođenje negativne hipoteze - pretpostavljanja da moje verovanje ne stoji, te izvođenja svih mogućih implikacija te pretpostavke.
Umm, kako možeš biti teista, ako nisi uvjerena u postojanje boga?
Dozovoljavaš mogućnost da bog ne postoji?
dobrimag is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 12:27   #30
Quote:
dobrimag kaže: Pogledaj post
Umm, kako možeš biti teista, ako nisi uvjerena u postojanje boga?
Dozovoljavaš mogućnost da bog ne postoji?
ali zašto mi oduzimaš vreme tim pitanjem, kad sam ti rekla da o tome možeš pročitati na Jacob.ovoj temi?
Neću da ponavljam, piše ti tamo.

ovo, uostalom, i nije tema "Sanjizam, 1000 zašto, još 1000 zato"

(btw, biti uveren, ne znači biti dogmatik.
ja sam uverena da će popodne biti toplije nego juče, ali hladnije nego prekjuče. A ta uverenost nije dogma)
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 13:27   #31
Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post
(btw, biti uveren, ne znači biti dogmatik.
ja sam uverena da će popodne biti toplije nego juče, ali hladnije nego prekjuče. A ta uverenost nije dogma)
Pa je ako se ne zasniva na provjerljivim činjenicama.
Uvjerenja dolaze ili iz činjenica ili iz dogmi. Neznam za neki drugi izvor uvjerenja.

Quote:
ali zašto mi oduzimaš vreme tim pitanjem, kad sam ti rekla da o tome možeš pročitati na Jacob.ovoj temi?
Neću da ponavljam, piše ti tamo.
Ako javno objaviš svoja uvjerenja na topicu za raspravu, budi spremna na kritiku. Ovo nije facebook gdje se pecaju komplimenti i lajkovi.
dobrimag is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 13:38   #32
Quote:
dobrimag kaže: Pogledaj post
Ako javno objaviš svoja uvjerenja na topicu za raspravu, budi spremna na kritiku. Ovo nije facebook gdje se pecaju komplimenti i lajkovi.
ja sam "uverenja" ovde navela samo kao odgovor Nepoznatom, koji je - lec fejs it - postavio pitanje samo kako bi ne nekada, naknadno, mogao gađati ad hominemom po nekim drugim temama.

Jer me ne može gađati argumentima.

Niko ti ne osporava pravo na kritiku, samo te upućujem na to gde sam napisala to što te zanima.
Izvoli pa kritikuj tamo.
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 13:57   #33
Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post
ja sam "uverenja" ovde navela samo kao odgovor Nepoznatom, koji je - lec fejs it - postavio pitanje samo kako bi ne nekada, naknadno, mogao gađati ad hominemom po nekim drugim temama.

Jer me ne može gađati argumentima.

Niko ti ne osporava pravo na kritiku, samo te upućujem na to gde sam napisala to što te zanima.
Izvoli pa kritikuj tamo.
Toliko o tome da si spremna diskutirati o svojim uvjernjima i odbaciti ih ako ih činjenice ne podržavaju. Glavno da to nisu, jeli..dogme.
dobrimag is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 14:15   #34
Vjera u Boga nema nikakve veze s činjenicama. Koje to činjenice opovrgavaju Boga kao transcedento? Ne govorim o antropomorfiziranom Bogu kojeg svaki ateist izvlači kada se govori o vjeri.
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 16:14   #35
Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
Vjera u Boga nema nikakve veze s činjenicama. Koje to činjenice opovrgavaju Boga kao transcedento? Ne govorim o antropomorfiziranom Bogu kojeg svaki ateist izvlači kada se govori o vjeri.
Ajde bogati, nemoj i ti k'o da si jučer došla na forum, teret dokazivanja je na onome tko iznosi pozitivnu tvrdnju, ne treba činjenicama opovrgavati boga, nego ga treba činjenicama dokazati...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 16:27   #36
Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
Vjera u Boga nema nikakve veze s činjenicama. Koje to činjenice opovrgavaju Boga kao transcedento? Ne govorim o antropomorfiziranom Bogu kojeg svaki ateist izvlači kada se govori o vjeri.
Kao transcendentno što, neantropomorfno inteligentno, svijesno biće?

Zadnje uređivanje Torrio888 : 31.07.2013. at 17:56.
Torrio888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 19:43   #37
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Ajde bogati, nemoj i ti k'o da si jučer došla na forum, teret dokazivanja je na onome tko iznosi pozitivnu tvrdnju, ne treba činjenicama opovrgavati boga, nego ga treba činjenicama dokazati...
Zašto i komu? Vjerniku agnostiku je dovoljno što poznate mu činjenice ne opovrgavaju transcedentno, a ostavlja otvoren um novim činjenicama i nema potrebu nikom ništa dokazivati. Barem ja nemam.
I dugo nismo malo popričali.

Quote:
Torrio888 kaže: Pogledaj post
Kao transcendentno što, neantropomorfno inteligentno, svijesno biće?
Ne znam. Da znam to opisati, ne bih bila agnostik.
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 20:55   #38
Quote:
dobrimag kaže: Pogledaj post
Toliko o tome da si spremna diskutirati o svojim uvjernjima i odbaciti ih ako ih činjenice ne podržavaju. Glavno da to nisu, jeli..dogme.
wtf?

Ukažem ti na to gde diskutujem o tim uverenjima, i gde razmatram negativnu hipotezu - i ti kažeš da nisam spremna diskutirati?

To što si ti lenj da dovučeš dupe na temu gde je to ontopic,ne znači da ja ne želim diskutirati.
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 21:54   #39
Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post

Religija je organizovano verovanje bazirano na setu dogovorenih obrazaca ponašanja, stavova, dogmi koji su obavezujući za sve sledbenike religije.
Bit i srž religije je odnos prema transcendentnoj stvarnosti.
Junia is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 22:15   #40
Quote:
Junia kaže: Pogledaj post
Bit i srž religije je odnos prema transcendentnoj stvarnosti.
ne, to je bit i srž vere.

Religija je gomila nadogradnji na tu srž.

and why the fuck o tome pričamo na temi o ateizmu?
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:02.