Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost > Mali literarni kutić

Mali literarni kutić Vaše pjesme, priče, romani...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.05.2017., 10:20   #61
FRITZ (priđe Glembaju): Štovani Monsieru Glembaju, živo bi me interesovala historija vaše familije...
GLEMBAJ (ponosno): To je povijest mukotrpnog rada, plivanja protivnizvodno i opiranju raznorodnih nepovoljnih čimbenika... Evo, gledajte... (Vodi Fritza do portreta važnih glava ove obitelji.): Ovo je Francz Kurčibald Glembaj, taj je načinio prvu prugu kroz naše krajeve, od Velike Kanjiže preko Čakovca do Slovenije! (Gledaju u velike, starinske uramljene slike. Otpiju gutljaj i odbiju dim. Stari Glembaj nazdravlja osobi na slici što Fritz gleda s ne malim čuđenjem. Glembaj dalje nastavlja svoje izlaganje, sa sjajem u očima): Ovdje je pak Slavomir Zdenceslav Hoblay Glembaj plemeniti Varmeđijski! Taj je bio poznat zlatar, srebrnar i brončar preko pedeset godina, zato drži vagu u ruci! (Koracaju do sljedeće slike.) Pa dođosmo do dame, Frau Ludovike Ludwig Praporčanski, kasnije Glembaj! Ona je sredinom devetnaestog stoljeća vodila svoj hotel, što nije mala stvar za ženu u ono vrijeme!
FRITZ (kima glavom): Zanimljivo...!
GLEMBAJ: Mogao bi vam o njima i o drugima mnogo štošta pričati - no moram se posvetiti gostima... A vi me izvolite posjetiti kojom prilikom pa ću vam detaljnije pripovijedati o njima!
FRITZ: Vrlo rado, Herr Glembaj, zahvaljujem! (Glembaj, uz ispriku, ode do drugih gostiju.)
STEPINAC (pristupi Leoneu): Gospodine, pardon, mislim da ste vi malo prije bili suviše Akut i Abnorm spram barunice!
LEONE (zadubljen u neke papire, dižćući pogled): Kako, molim? Koga, što?
STEPINAC: Mislim da nijeste smijeli reći ono što ste rekli o njoj!
LEONE: Što sam rekao, rekao sam, i što sad?
STEPINAC: Ali, to je čuo vaš preuzvišeni otac! Bio je ondje, vama za leđima - vi ga nijeste vidjeli ali on vas je čuo!
LEONE: Alojzije, ne zanovijetajte! Bavite se vi i dalje barunicom i mladim Oliverom a mene pustite na miru!
STEPINAC: Gospodine doktore... Što mislite pod tim - 'baviti se barunicom'?
LEONE (ironično): Vršite noćne ispovijedi i docirajte onog mladića...
STEPINAC (službeno): To su vrlo ozbiljne i odgovorne dužnosti, gospodine. Posebno je delikatna situacija s obzirom na mladog Olivera, koji je u pubertetu...
LEONE (zezantski): Da! Polucije, masturbacije itd. A recite mi, Alojzije, jel su ispovijedi duge i zamorne ili je preuzvišena svetački čista, pa brzo svršite s njom?
STEPINAC: Gospodine doktore...
LEONE: Da, znam, to je ispovjedna tajna!
GLEMBAJ (pristupi Leoneu i Stepincu): Pardon, smetam li?
LEONE: Nicht!
OLIVER (pozdravivši prisutne, obrati se dr. Stepincu): Muče me neka pitanja oko kondoma. Možemo li to raspraviti?
STEPINAC (kimne potvrdno i obrati se Leonu i Jacquesu): Entschuldigen! Idemo. Preporučam se! (Odu.)
GLEMBAY: Da ne duljimo... Dakle, ti si rekao što si rekao a ja sam čuo što si ti rekao mojoj Frau. Pa sad, kako si to mogao reći i tako se izraziti o mojoj supruzi?
LEONE: Eh, sad... Takvo njeno ponašanje je ponajprije akutni nedostatka bontona!
GLEMBAY: A tvoje izjave o tom nisu nimalo džentelmenske!
LEONE: Ah, nećemo valjda sad cijeli prvi čin drame razglabati o mojim riječima? Da, tatsächlich, ja sam komentirao puštanje vjetrova dotične nazovi gospođe, tvoje žene! Izjavio sam da barunica prdi i da to smrdi, izrekao sam jednu istinu jer mi je dosadilo njeno trubljenje iz dupeta. To nije nimalo damski! Pa ako ja nisam džentlmen - ona svakako nije dama iako je baronesa!
GLEMBAJ: Ti si onečistio moju familijarnu čistoću! Ti si zaprljao moju obiteljsku čast!
LEONE: Ovdje je u pitanju prvo ponašanje tvoje žene, a tko zaista prlja i smradi, to je pravo pitanje!
GLEMBAJ: Kakav je to način i ton?
LEONE (kao da je prečuo): Postoji rješenje... Medicina, lijekovi... Izbjegavanje hrane koja napuhuje... Dijeta....Ili, jednostavno, 'ispričajte me' i odlazak od stola i prostorije na svježi luft!
GLEMBAJ: Ti si jedan jebivjetar!
LEONE: A Castellica je jedna prdež-dama!
GLEMBAJ: Ona je tako profinjena! Trebao si je vidjeti u cabaretu, kad je izvodila Berliozovu Symphonie fantastique, op. 14 na sintesajzeru, i cijelo je djelo u trajanju od sat vremena odsvirala jednom rukom, sa samo crnim tipkama, i to za 45 minuta!
LEONE (ironično): Fantastično!...
GLEMBAJ (srdito zareži i mahne sluzi): Bitte, pozovite našeg odvjetnika dr. Pavelića i to schnell!
(Sluga ode. Leone i Glembaj puše cigare i pijuckaju whisky, šuteći bez riječi. Ubrzo, dolazi odvjetnik dr. Pavelić, sav odjeven u crnu kožu, zalizane kose, s leptir-mašnom oko vrata i crnom aktovkom. Pozdravi s Leoneom i Glembajom.)
PAVELIĆ: Bitte, Herr von Glembay!
GLEMBAJ: Anto, hoću da razbaštinite moga sina! I to zbog uvrede i prljanja obiteljske časti!
PAVELIĆ: Kako...?
GLEMBAJ: Samo vi izradite papirologiju a ja ću potpisati. Dakle, odričem se svog sina, on neće dobiti ništa od mene a i zabranit ću mu korištenje obiteljskog prezimena jer ga je zaprljao! Klar?
PAVELIĆ: Herr gospodine Žak, je li to vaša konačna rieč?
GLEMBAJ: Jest!
LEONE: Vidimo se na sudu!
GLEMBAJ (prezrivo): Vidi glavu ludu...
LEONE (neopterećno i veselo odskakuće do s. Angelike): Beatrix, eto, legalno više nismo u srodstvu, iako po krvi itekako jesmo.
ANGELIKA (zabrinuto): Što se dogodilo, kako to misliš?
LEONE (vedro): Meni se ne sviđa ponašanje baronese von Glembaj, a staromu se ne sviđa moje kritiziranje dotične, pa smo se razišli! Nadam se, draga sestro, da me možete ugostiti u svom skromnom samostanu za kratak čas, dok se ne snađem?
ANGELIKA (zaštitnički): Naravno, dakako, svakako... Bit će nam čast!
LEONE: A ja ću imati tu čast da konačno upoznam tvoju ljubavnicu. (Perverzno se smješka.)
PAVELIĆ (u razgovoru s dr. Altmannom): Doktore, zar nema glede toga pomoći?
ALTMANN (rezignirano): A čujte, doktore Anto, ja sam upotrijebio svo svoje medicinsko, zapravo, veterinarsko znanje, ali ti eksperimenti vam nisu pomogli. Jedino mogu preporučiti jednoga doktora da vas intervjuira. On je iz Osterreich, ima tamo praksu, jako je cijenjen i popularan.
PAVELIĆ: Pokušao bih probati... Kako rekoste da mu je ime?
ALTAMANN: Sigmund Freud, psihoanalitičar.
PAVELIĆ: Sačekajte, da si to pribilježim. (Uzima notes i penkalu te pišući sriče): Žigismund Frojnd, bavi se raščlambom duše... Eto, tako, ubilježeno!
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2017., 10:21   #62
LEONE (pristupi Fritzu): Štovani gospodine, vrlo mi se sviđaju vaše mračne pjesme!
FRITZ (uz lagani osmijeh): Oh, zahvaljujem najljepše! Uvijek mi je drago sresti nekog svog poklonika...
LEONE: Vrlo često morate voditi polemike sa svojim kritičarima, zar ne?
FRITZ: Sastavni dio ovog posla...
LEONE: Da! Nego, zamijetih da ste razgovarali sa starim podno obiteljskih portreta. Namjeravate li napisati historiju Glembajevih?
FRITZ: Nešto mi se oko toga mota po glavi, naturlich.
LEONE: A glava obitelji, tj. moj otac vam je ispripovijedao službenu, ukrašenu verziju povijesti tih likova? U redu, ali morate znati da je takozvana 'alternativna' njihova historija mnogo zanimljivija i mračnija...
FRITZ (kao da je iznenađen): Zaista?
LEONE (vodi ga do portreta): Naravno! Evo, vidite ovaj, Francz K. Glembaj... Ta je, kao gradio prugu... Jest, bio je on zadužen za izgradnju, ali je za njegovim rukovođenjem nastao vrlo veliki trošak, i to zato jer je gospodin preprodavao čelik, željezo i drvo koje je trebao koristiti za željeznicu! Naravno, taj detaljčić nigdje nije zabilježen u našoj povijesti... Nadalje... (Idu do drugog portreta.) Za Hoblaja Glembaja, zlatara, nitko ne zna kako je počeo svoj biznis! Naše sluge su mi pričale kako su od starijih čule da Hoblaj-Glembaj plemeniti Varmeđijski nije bio tako plemenit kao što mu ime i titula sugerira! Nein! Ispada da je on svoje prve zalihe zlata stekao orobivši nekoliko zlatarskih radnji...
FRITZ: No, zato je ova žena bila vrlo uspješna vodeći hotel...
LEONE: Ne hotel - nego bordel! Samo tako se može objasniti njeno naglo bogaćenje! Podvodila je djevojke i imala svoje mušterije, pa si je i priuštila palaču u Gospodskoj ulici!
FRITZ (zahvalno pogleda Leonea koji mu kimne glavnom uz ironični smiješak.)
LEONE: Budete li pisali ovu alternativnu historiju, svakako malo izmijenite imena i zakamuflirajte događaje kako ne biste imali tužbe i pritužbe od ovog visokog glembajevskog društva...
DŽALSKI (prilazi Fritzu i Leonu i obraća se samo Leoneu, ignorirajući Fritza): Štovani gospodine, imam nakanu da napišem biografiju od vaše cijenjene obitelji...
LEONE: Danke, aber već imamo kandidata za taj posao!
DŽALSKI (neugodno iznenađeno): Zar...?
LEONE: Naš Fritz je vrlo ozbiljno prionuo! Već smo mu izložili glavne podatke...
DŽALSKI (tupo pilji u Leonea): Zar on? Pa on piše kilometrične rečenice, novele razvlači umjesto da je sažet, u dramama je statičan a u esejima dosadno razvučen!
FRITZ (mrko bljesnuvši očima): A vi ste kao neki modernistički autor koji je po izričaju bliži ilircima iz osamstočetrdesetosme nego današnjem dobu! I opisivanje propadanja plemstva već je izlizani motiv! Što se mog pisanja tiče - a napose drama - krenuo sam sa kvantitetom u radnji, dok se sad krećem prema kvaliteti u odnosima među likovima! A vašima 'starimi krovovima' treba obnova jer su zaista izlizani i prokišnjavaju! Nadalje, imena vaših likova: Ermenegildo pl. Cintek, Đuka Paštrović de Lomna et Gvešće, Lacko pl. Kuntek de St. Pal - pa to su likovi za komediju a ne za nekakve wannabe ozbiljne priče! Da ste imalo moderni i inventivni, opisivali bi kako se ta plemenita gospoda zabavljaju sa sluškinjama...
DŽALSKI: Fritz, vi ste perverzni!
LEONE: (kao da ih želi primiriti a u stvari uživa u tom prepucavanju): Gospodo...
DŽALSKI: Za čitanje vaših djela nužno je neophodan riečnik stranih rieči!
FRITZ: A za razumijevanje vaših uradaka, čovjek pri ruci mora imati latinski konverzacijski priručnik!
LEONE: Gospodo...
DŽALSKI (prezrivo odmahne rukom i bez pozdrava ode.)
FRITZ (nazdravlja): Živjeli, plemeniti Džalski! (Podrugljivo): Klanjam se, sluga sam pokoran vašem geniju od pera!
PRITZA (Fritzu, ironično): Poštovanje, gospodine druže Frygies!
FRITZ (uzvrati istim tonom): Zdravo, druže marksistu! Da li razmišljate svojom glavom ili i dalje dopuštate da drugi mozgaju teoriju umjesto vas? Što vas uopće dovodi amo? Niste valjda ovoj aristokratskoj agramerskoj kremi došli prodavati socijalističke ideje?
PRITZA: U dijalektičkom smislu, mogao bih vam postaviti isto pitanje!
FRITZ: (superiorno): Čovjek je osebujna društvena životinja... A možebit da tražim motive za novi roman, dramu, novelu, essay... Nekako se ugodnije osjećam među 'kremom' nego među drugovima...
PRITZA: Nećete valjda pisati dijalektički antibarbarus protiv nas?
FRITZ: Maybe i hoću... Želite li biti jedan od glavnih likova u romanu tom?
DŽALSKI (pristupi Stepincu s lakajskim naklonom): Preuzvišeni, kako je to strašno!
STEPINAC: Što?
DŽALSKI: Ah, ta današnja mladež!
STEPINAC: Ne možete mladima zabraniti da budu ono što jesu! Da vas pitam: budite li se vi svaki dan s erekcijom ujutro? Imate li polucije, seksualne fantazije, masturbirate li?
DŽALSKI (zabezeknuto i smeteno): Kako, što, koga, molim...?
STEPINAC: Imate - koliko - sedamdeset i više godina i naravno da razmišljate starački!
DAŽLSKI (zapanjeno bleji u kanonika Stepinca dok on pijucka vinjak i odbija dimove.)
s. DIDASKALIJA (sva u žurbi, hitrim koracima prilazi s. Angeliki): Seko, hitno vas trebamo u samostanu! Prisitgle su nam dvije nove kandidatkinje koje treba provjeriti!
s. ANGELKA: Molim, odmah! Samo da se pozdravim sa prisutnima. (Od do Leonea i objašnjava mu situaciju.)
LEONE (veselo): A da, sestro - opet slijede razdjevičenja novakinja....?
(zavjesa)

II. čin
LEONE (u naslonjaču, čita pismo): Dragi brate, plašljivim srcem i drhtavom rukom pišem ti ove riječi. Želim te obavijestiti da sam ostala trudna s preuzvišenim kanonikom Alojzijom. Nadam se da me i dalje voliš. Ako ti to smeta, kazni me ali me nemoj odbaciti. Zauvijek tvoja, sestra Angelika Beatrix!
(zavjesa, kraj)
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...

Zadnje uređivanje FeetF1 : 01.05.2017. at 10:43.
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 18:56   #63
Kažu nemoj voleti, može boleti.
Nemoj onda ni živeti jer možeš umreti
. - Bora Đorđević

Na mom ingliškom:

I have read, or has it been said...? You shouldn't love 'cause it can make you cry....
Well, then don't live - cause you just might die!
B. Đ.
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2018., 11:20   #64
Bolje biti sretno razvedena nego u lošem braku...
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2018., 23:42   #65
Bolje dobro obješen nego loše oženjen
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2018., 06:14   #66
Quote:
Da Kang kaže: Pogledaj post
Bolje dobro obješen nego loše oženjen
Dobro obješen, među nogama, as if in 'well hunged', tj. obdaren?
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2018., 06:15   #67
KOZMOSOM... /Across The Universe/
/Lennon/

Žubore riječi, ko danonoćan dažd, nalijevajući šalicu papirnatu:
Vijugaju one divlje, odmičući kozmosom.
Gomile tuge, plime sreće tumaraju mislima mojim
Posjedujući me i milujući...

Zamišljene slike razlomljena svjetla
Prebiru koracima preda mnom ko milijun očiju,
Kozmosom dozivlju neprestance...

Misli vrludaju poput razuzdana vihora
Zarobljena unutar poštanskog sandučića
Sunovraćajuć zasljepljeno, putujući kozmosom...

Odjeci smijeha, sjenke života
Zveče znatiželjnom uhu,
Uzburkano zazivlju.
Vječna ljubav neumrla
Ko milijun zraka Sunčevih zabljesnu
I kozmosom neumorno dozivlje...

Jai Guru Deva OM...
Svijet moj ostaje neizmjenjen!


/poetički prijevod: feetF1/

Lyrics:

https://genius.com/The-beatles-acros...niverse-lyrics

Quote:
In a 1970 interview, Lennon referred to this song as one of the best lyrics I’ve written. In fact, it could be the best. It’s good poetry, or whatever you call it, without chewin' it.
See, the ones I like are the ones that stand as words, without melody. They don’t have to have any melody, like a poem, you can read them
.
Music:
Across...

Across...

Across...

Across The Universe original
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2018., 16:57   #68
Viva la Vida Coldplay

Svijetom vladao sam nekoć,
Nad morima – poput lune – imao sam moć.
Jutrima, osamljen bivam sada,
Čisteć ulice - posjed moj od vajkada.

Riskirah muževno davnih dana,
Znajuć o strahu u očima svojih dušmana,
Slušajući kako pjevaju glasovi žalobljivi -
'Stari kralj umrije – nek mladi dugo živi!'

U jednom času, držao sam ključ -
A doskora, onamo zarobljen ću uć.
I otkrih da velebne moje dveri
Na stupovima pijeska i soli ne prkose neveri...

Jeruzalemskih zvona zvuk,
Zbor konjica rimskih, huk,
Ogledalo, mač i štit budi moj,
Misionari moji u stranoj zemlji toj.
Zbog razloga nekog – a objasnit ga ne mogu -
Neću biti podanik do Petrovih nogu.

Čestita riječ – nikada -
A tada, rekli su, on svijetom vlada!

Vjetar divlji, vihor ludi huči,
Skršena vrata da mogu ući.
Zvuci bubnja, prozora lom,
Vjerovali nisu što bi vladaru tom.

Revolucionari čekaju,
Glavu moju na pladnju srebrnome vrebaju.
Samo lutka sam, na jednoj niti
Oh, tko poželio bi kraljem biti?


(poetični prijevod by: feet)

Music
https://www.youtube.com/watch?v=ajaY0X10cpg

Lyrics:
http://coldplay.com/song/viva-la-vida/
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2018., 21:13   #69
NE BJESNI SADA ZBOG ONOG NEKADA

Uklizi u sred uma svog
Zar ne znaš da možda naći ćeš razlog,
Bolje mjesto za razonode?
Reče, da nikad bila nisi
I da sve stvari što ikad vidjela ti si
Polagano će da izblijede?

Revolucija iz moga kreveta krenula
Jer rekla si, 'Mozak je tvoj u glavu udario, mali moj!'
Izađi, zbog ljeta i buketa,
Stani uz kamin,
Sakrij lice s izrazom tim!
Nikad srce nisi mi izokrenula!

Pa, onda, neka
Sally čeka
Zna da prekasno jest dok naša skupina šeće.
Duša klisnu. 'Ne bjesni sada
Zbog onog nekada',
Reče.

Povedi me putem koji ti je znan,
Pođimo ondje gdje nitko ne zna je li noć il dan.
I molim: život svoj predat nemoj u ruke
Neke rock grupe koji će u ime buke
Odbacit ga bez halabuke.

/by: feet/

(Don't Look Back in Anger / Oasis)

Music

Lyrics
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2018., 14:18   #70
Odvratan

Kad ovdje si bila pred koji dan
U oči ne mogah da te pogledam.
Ti si poput anđela,
Plačem zbog tvog tijela.

Lebdiš poput pera,
Svijet je prelijepa bajadera.
Želio bih da sam poseban,
Posebnoj posebice potreban!

Al ja sam odvratan,
Ja sam nakazan
Tu i ne pripadam,
Čemu do vraga, da se nadam?

Je li boli, ne marim o tom,
Žudim za kontrolom.
Žudim za izuzetnim tijelom
I dušom najljepšom.

Želim da lišena moje nazočnosti
Uočiš odlike moje posebnosti.
Tako si jebeno posebna,
Kobajagi i moja osoba!

Al ja sam odvratan,
Ja sam nakazan
Tu i ne pripadam,
Čemu do vraga, da se nadam?


/by: feet/


(Creep / Radiohead/)

Lyrics

Creep (cover)

Music
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2018., 22:48   #71
OTUĐEN
(Estranged / Axl Rose)

Pričaš sam sa sobom,
Nikog nema, nitko prisutan.
Nisi zavaran -
Na svijet ovaj došao si sam,
Posvema sam...

I nitko ti nikad ne reče, mala,
Nikad nisi znala...
Što će dalje s tobom biti?
Sačekajmo, vidjet ćemo što će se zbiti...
Jen, dva...!

Srce mi stari, al dvadeset i osma mi je tek -
Premlad da slomljena srca patim zauvijek.
Mlada srca, al prekasno je već
Da tako udaljene spoji nas topla riječ.

Kako da me pronađeš, ne znam...
I što da više tražiš, kad ti više nisam potreban?
Kako si mogla mi reći, da te više ne trebam?
A sve si poduzela
Kako bi sve od mene uzela...

Mlad u srcu, al čekat je teško
Da netko drugi ispravlja moju grešku.
Srce stari, al ne smijem se kolebati,
Izlaz iz ovog ću trebati...

Sve to pričam...
Sebi sam...

Nitko nam rekao nije, kako će to s nama biti...
Sačekajmo što će se dalje s nama zbiti...

Kad sve razloge iznađem,
Možda se snađem,
Drugi put, drugog dana,
Sa svim životnim mijenama,
Možda bit će bolje s drugim ženama.

A sad, kad si se slomila,
Kad glava ti više nije u oblacima,
Kad čvrsto na zemlji stojiš,
Više tako glasno ne zboriš,
I oholo ne hodiš,
A i čemu – o, ženo!

U rijeku previše sam puta skočio
I dobrano se tako smočio!
Sad ovdje stojim sam,
Osamljen plutam...
I ako se ne pokaže – neka prođe nešto vremena
Pa ti čitaj između redova!

Čini se kako se oluja bliži meni
A valovi bivaju pregolemi.
Sve što smo znali ikada -
Ne želim da nestane, ne, nikada!

Nikad nikog neću naći
Da mi ko ti nekad znači
I znam da ovaj put,
Da ovaj put – moram dalje sam.

Osjećam: oluja se približava,
A svi frendovi rekoše: 'On se napušava!'
Sve tu je što znali smo ikad,
Da umre – nisam to želio nikad!


Music:
Estranged

Lyrics:
Lyrics

Cover

Jedna od najljepših, najiskrenijih i najemocionalnijih Axelovih pjesama... Napisana u vrijeme raskida s tadašnjom ženom.
Axl je redatelju spota rekao da u njemu ne želi žene - stoga je režiser unutra stavio - delfine.

Quote:
“November Rain” is a song about not wanting to be in a state of having to deal with unrequited love. “Estranged” is acknowledging it and being there and having to figure out what the fuck to do… I wrote the song basically about who I am and how I feel, the break up of my marriage with Erin and how I didn’t want it to die. But also apply it to a lot of other situations or friendships where you knew it had to end. (Axl Rose)
Quote:
By the time we got to ‘Estranged’, Axl had split up with Stephanie Seymour, and he said, ‘I never want a girl in a video again. I’d rather go out with a dolphin.’ Which is why I put dolphins all over the video.
(the director of the music video, Andy Morahan)
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2018., 17:34   #72
NE PLAČI
(Don't Cry / Rose - Stradlin)

Tvoja šaputanja...
Nešto je u tvojim očima
Ne mogu to kazat riječima...
Neka ti glava tužno ne klone,
Pamti utješne riječi one.

Ta je stvar već dobro znana,
Nemoj mi biti uplakana!
U tebi se mijenja nešto,
I zar ne znaš zašto?


Noćas ti ne plači,
Ljubav ćeš novu naći.
Ponad tebe su nebesa
Prepuna čudesa...

Tvoji uzdisaji...
I jecaji...
Poljubac mi sada daj
Za konačni oproštaj!
Nemoj toliko uzimat sve srcu svome,
Lađa oluji prkosi – a ne tone.
Mislit ću, dušo, na te
I na sve one naše zajedničke sate...

Noćas ti ne plači,
Ljubav ćeš novu naći.
Ponad tebe su nebesa
Prepuna čudesa...

I molim te, sjećaj se, nikad nisam izrekao laž,
A kako se u duši osjećam – mislim da znaš.
Sada biraš sama put svoj,
Sve je u redu - samo više nisam tvoj.
Sutra će bolje biti već,
Nova jutra čekaju te sutra,
Vjeruj mi na riječ...

Noćas ti ne plači,
Ljubav ćeš novu naći.
Ponad tebe su nebesa
Prepuna čudesa...

Nekad...
Ikad...
Kadikad...

Ne plači...


Music

Lyrics
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2018., 22:03   #73
PONOĆNA LAMPA PLaMTI

Jutro je mrtvo,
I dan je pokopan.
Ništa kod mene ničemu ne vodi
Tek baršunasti Mjesec svodom brodi...
Samoćom mučen... i više je no dovoljno
Da čovjek skonča zlovoljno!

Ponoćna lampa plamti
Samotno...

Osmijeh na portretu tvom
Na mom zidu mrgodnom
Ni trunke ne smeta, ne, uopće ne...
Beskonačno padanje uskovitlane prašine
I teško uočavam naušnicu tvoju, zaboravljenu
Na podu ostavljenu
Nasuprot vratima, ledeno napomičnu...

Ponoćna lampa plamti
Samotno...

Stari, dobro poznati kamin
Nasuprot mu sjedim
Za dobro se poznatu eksploziju spremajući
Kroz um moj jureći...
I uskoro, vrijeme će reći
Ono o cirkusu i studencu želja
I o nekom mom, tko će za me trgovati
I mene oplakivati...

Jedina, čuješ li zov srca mog?
Tako osamljen,
Ostavljen...


Burning of the Midnight Lamp / Jimi Hendirx

Lyrics

Music (cover by Eric Clapton)

Hendrix alternate version
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2018., 18:10   #74
Što je neobično u ovoj Oliverovoj pjesmi, Vjeruj u ljubav? Otpivana je na štokavskom, dok smo nekako navikli Olivera čut na njegovom dalmatinskom.
Pa sam tako, sa svojim skromnim znanjem dalmatinskog - a i u počast Oliveru - 'preveo' pjesmu u - 'Viruj u jubav':

Viruj u jubav - jer jubav je sve....
Viruj u jubav - ne živi bez je...
Viruj u jubav - i sačuvaj ju...
Viruj u jubav - u dobru, ka i u zlu...

Daj mi svoju ruku sad - nek' jubav veže nas...
Daj mi svoju ruku sad - ko ridak cvit...
Daj mi svoju ruku sad - nek' jubav veže nas -
Nek' nas vodi u sritniji svit...

Daj mi svoju ruku sad, prava jubav veže nas,
Ona može prominiti svit...

Viruj u jubav...



__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2018., 13:17   #75
Za mjesec dana (početkom studenog) izlazi obljetničko izdanje White Albuma Beatlesa (pedeseta godišnjica) u više inačica (kao originalni dvostruki album /CD, ploča/) te kao box set sa neobjavljenim snimkama. Jedna od skladbi koju je Geroge Harrison napisao pred pedeset godina i snimio u demo obliku jest Circles. Pjesma se nije našla na White Albumu te je ostala neobjavljenom do osamdesetih, kad ju je George razradio i stavio na album.
Izvorna demo snimka naći će se na spomenutom reizdanju White Albuma - u puno boljoj kvaliteti zvuka nego što sad kruži internetom.
Georgeove pjesme kao što su While My Guitar Gently Weeps, Something, Not Guilty (također izostavljena s White Albuma) i Circles svjedoče da je samozatajni glazbenik bio ne samo
rocker nego i pjesnik, umjetnik riječi.

No, dok iščekujemo službeno izdanje...



Circles

Krugovi / Circles
(Harrison)

Frendovi dolaze
I odlaze
A ja kružim naokolo u krugu.

Ljubav dođe
I ona prođe
A ja kružim naokolo u krugu.

Tko zna - ne zbori išta
I tko zbori - ne zna ništa
A ja kružim naokolo, u krugu.

Život dođe
I prođe
A ja kružim naokolo u krugovima.

Život dolazi
I ljubav prolazi
A mi u krugovima kružimo...
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2018., 22:44   #76
Opservacija

Na Kubi lovio bih Kubanke,
U Japanu - Japanke,
U Meksiku - Meksikanke,
U Africi Afrikanke,
U Americi - Amerikanke,
U Zagrebu i Zagrepčanke,
I Osječanke...
U Dubrovniku - Dubrovčanke,
U Istri - Istrijanke.

Muškarci su lovci.
Žene su zamke.
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2018., 20:34   #77
Život običnog tempa...i osamnaest karatnog razočaranja

Bottles filled with gasoline...
The preparation was made in time with the wedding procession...
Baby, do you feel allright? You drank all the night...
Gazing at the world, restrained by the eye-leads...
Resembling to a larvae asleep with the dark
Stealing the last twitch of a sleep in your dream...

In my room - a royal throne is made just for One...
And when you ramble like used taxi-cab
From somewhere love is screaming...
And dogs are greeting the new day, barking...
The day of ordinary tempo
And eighteen-carat gold disappointment memento...

Go on a journey thru life...
With head filled with brainy thoughts...
Life of ordinary tempo...
And eighteen-carat gold disappointment memento...


(poetic rendition FeetF1)
(lyrics/music: Johnny B. Stulic/Azra)

Link
(Zivot običnog tempa 1:19:24)

Lyrics
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2018., 19:03   #78
A window with a blossoming flower,
Black-eyed rose gazing upon her lover...
Her eyes waiting impatiently,
Her ears listening carefully...

Come, come to me,
My dear Rosie!
Darling, open the doors -
I'm forever, truly yours!

My darling, I would -
I would if I could -
If I weren't so afraid of my mother -
My dear mother, sisters - and my strict father!

Say, your father and mother?
Your sisters, and your brother?
I'm yours fully,
And only one, truly!

I beg you, open the doors,
I'll be forever yours!

(prepjev Klinčeca na ingliš by FeetF1)

Lyrics:
Link

Music:

__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2019., 19:39   #79
AFTER THE RAIN

Look at it! A fruit-tree, petite,
Drops of rain on it.
The magic of sunlight
Makes rainy branches crystal bright.

But if the sun goes out, just for a bit
All the magic's gone, and when you look at it,
There's, as it was before,
Just poor, petite tree, nothing more.


Link

(prepjev Voćke poslije kiše D. Cesarića)

WATERFALL

Rise and fall... A waterfall...
What does a small drop of mine mean at all?
Out of water, a rainbow
With a thousand colours, it shines and glows.
Petite drop of mine
Makes the dream of the waterfall to shine.


Link

(prepjev Slapa)

poetic rendition/prepjev: FeetF1
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2019., 00:40   #80
ŠALJIVAC
(JOKERMAN /Bob Dylan/)

Ponad vode, razbacajući hljeb
Očiju idola željezne glave sjaji pogled.
Brodovi u daljini brode u maglama
A ti rođen sa zmijama u objema rukama
Za divljeg uragana.
Na dohvat ruke je sloboda... Ajde,
Al od istine tako daleko... Kakve li vajde...?

ref.
Šaljivčev ples uz slavuja poj
Soko leti visoko, Luna je puna.
Šaljivče, ooooooj...

Tako hitro sunce je na nebu, iznenada
Ustaješ i kažeš zbogom nikome, nikada.
Glupani brzaju gdje anđeli boje se poć
Budućnost obiju, puna jeze, ni jednu ne pokazujuć.
Ljušteć još jedan sloj kože sa sebe
Držeć korak prednosti pred onima koji progone tebe.

Čovjek si planina, hodaš po oblacima
Manipuliraš gomilama, i snovima.
Sodoma i Gomora ti suđena,
Al nema mjesta brigama:
Neće ti se udat seka -
Na nju niko ne čeka.
Prijan mučenika, i žene bludne,
U peći plamenoj: bezimeni bogatun, stvari čudne!

Pa, Levitski zakonik i Ponovljeni zakon,
Zakon džungle i more učitelji jedini tvoj su zaklon.
U dimu sumraka na ždrijepcu mliječnobijele boje
Michelangelo bi, uistinu, isklesao obličje tvoje.
Daleko od vreve bučne, odmarajuć se u poljima
U polusnu, podno zvijezdama,
Sa psićem i njegovim lizajima.

Čovjek oboružan bolesne i hrome vreba
Župnik traži isto, al tko će prvi - razjasnit treba.
Pendreci, vodeni topovi, suzavac, vrata zamandaljena
Iza zastora svakoga: Molotovljevi kokteli, puno kamenja.
Lažljivi suci umiru u vlastitim mrežama -
I kad će tama, samo je pitanje vremena.

U svijetu skrovitom, nebesa sklisko su siva
A žena baš princa rodi, i on u grimiz obučen biva.
On metnut će župnika u džep - a oštricu u žar.
Sklonit će siročad s ulice
I položit ih do nogu bludnice.

Oh, Šaljivče, što on hoće - ti znaš.
Oh, Šaljivče - ali ti uopće ne odgovaraš!

ref.
Šaljivčev ples uz slavuja poj
Soko leti visoko, Luna je puna.
Šaljivče, ooooooj...


(prepjev/poetic rendition: FeetF1)

Jokerman Bob Dylan (video)

Jokerman (lyrics)
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:34.