Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.12.2009., 11:15   #221
Nož za preživljavanje - Škola preživljavanja u prirodi

Nož za preživljavanje FOX FKMD EXTREME TREKKER KUKRI koji je dizajniran od strane prve Hrvatske Škole preživljavanja www.extremesurvive.com !

Kukri je proizveden od strane talijanskog proizvođača FOX-a!
Materijal samog noža je čelik 440C ili N690co, izuzetne tvrdoće.
Nož je presvučen keramičkim premazom HNCF ( hard nano ceramic finish ), koji sprječava oksidaciju noža, a samim tim i održavanje, što je problem kod originalnih kukrija iz Nepala.

Ukupna dužina 36,5 cm
dužina oštrice 23,5 cm
težina 450 gr.
debljina leđa noža 6 mm
Drška od Forprena, gume u zelenoj boji, elastopolimer, vrlo dobro držanje u vlažnim uvjetima, otporan na soli i kiseline, te na visoke i niske temperature
Futrola od Cordure i balističke gume



Evo i detaljnog testa sa foruma preživljavanja:

http://survival.aforumfree.com/nozev...vive-t1084.htm

Ovaj lijevo je moj
istriano is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2009., 20:24   #222
Vidio sam taj nož, imao ga u rukama i mogu reći da nije nešto za što bi se isplatilo dati tražene kune. Fox inače nije neki proizvođač sjajnih noževa, ali ajjde, pate na dizajn, pa tako i kod ovoga. Svi ovi pregibi i prijelazi umnogome umanjuju funkcionalnost oštrice. Materijal izabran za izradu ovog "kukrija" pokazuje samo duboko i suštinsko nepoznavanje alata. Kukri je prvenstveno poljoprivredna, svakodnevna alatka, koja se i danas naveliko koristi, poput našeg (europskog) kosira. Takav alat koji je izložen trajnim naprezanjima nije se niti se ikada hoće raditi od 440C čelika-osim u Italiji- jer taj čelik jednostavno nije za to. Možete npr. napraviti štihaču od tog čelika, ali neće biti dobra, za to je druga vrsta materijala. Pa tako i ovdje se pokušava izmisliti već izmišljeno i zaraditi pare na reklami i dizajnu. Kukri se radi od feder plate-s razlogom.
A da je namišljen za držanje na zidu i dizajniran od nekoga tko je sječiva upotrebljavao samo u mislima, vidi se i po sječivu. Kukri s razlogom ima konveksno sječivo-ne hollow, ne saber, a pogotovo ne ovaj miš-maš sa secondary bevelom, koji poništava sve prednosti geometrije alata.

Što se održavanja tiče, tradicionalni kukriji se niti ne poliraju za domaću uporabu-to je podilaženje zapadnom tržištu, a strahovito poskupljuje proizvodnju. pa opet usporedba sa našim kosirom ili sjekirom recimo -alat se održava uporabom-a misli li ga itko držati na zidu, eto mu i premaz,pa neka da Mlečićima pare.

Onaj koji misli raditi, neka izdvoji 180 hrk za kosir, rade ih Talijani odlične(da ne misli netko da ih ne volim) u Ausoniji i Toru-imao sam od obje firme, ili neka da kovati u Istri.

A ako ima te slobodan vikend, napravite si sami jaki kamp nož od feder plate, ili dajte nekome da vam napravi, pa ćete imati kvalitetu i osobnost.Nisam mnogo toga iskovao, ali znam si sam napraviti opremu, za ovaj moj kamp nož je trebalo jedno ljetno poslijepodne + večer-kovanje, brušenje, kaljenje i napuštanje, sljedeći sam dan završio. Ukupni trošak-oko 50hrk. A reže boce, cijepa, nosi me, kopa, sječe buče i kosti-što čovjek više može poželjeti.

mariobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2010., 22:40   #223
Quote:
mastershooter kaže: Pogledaj post
Pa razlike ni nema - svaki nož može poslužiti za napad, pa čak i onaj za mazanje paštete i marmelade, na tu presudu treba se žaliti i navesti da svaki građanin ima pravo posjedovati nož i imati ga u prtljažniku auta. A kako je sud utvrdio da je namjena noža u prtljažniku napad, sud mora obrazložiti. Dakle, obavezno žalba sa svim detaljima i pitanjima
nije baš tako, mislim da dužina oštrice ne smije iznositi duže od 21 cm i to je razlika.. u zabranjene noževe se ubrajaju i tzv. skakavci
frch is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2010., 17:26   #224
http://www.crkt.com/M16-14-ZytelDese...WKS-Combo-Edge
kupio sam si takav noz a imam i CS CRK koji je odlican,sve pohvale za njega
Vick#7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2010., 14:51   #225
Quote:
frch kaže: Pogledaj post
nije baš tako, mislim da dužina oštrice ne smije iznositi duže od 21 cm i to je razlika..
Krivo mislis, vec desetljecima nije propisana duzina ostrice.

Quote:
frch kaže: Pogledaj post
u zabranjene noževe se ubrajaju i tzv. skakavci
I svi bodezi, s obzirom da im je borba primarna namjena.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2010., 18:11   #226
Wink kukhri

Quote:
mariobab kaže: Pogledaj post
Vidio sam taj nož, imao ga u rukama i mogu reći da nije nešto za što bi se isplatilo dati tražene kune. Fox inače nije neki proizvođač sjajnih noževa, ali ajjde, pate na dizajn, pa tako i kod ovoga. Svi ovi pregibi i prijelazi umnogome umanjuju funkcionalnost oštrice. Materijal izabran za izradu ovog "kukrija" pokazuje samo duboko i suštinsko nepoznavanje alata. Kukri je prvenstveno poljoprivredna, svakodnevna alatka, koja se i danas naveliko koristi, poput našeg (europskog) kosira. Takav alat koji je izložen trajnim naprezanjima nije se niti se ikada hoće raditi od 440C čelika-osim u Italiji- jer taj čelik jednostavno nije za to. Možete npr. napraviti štihaču od tog čelika, ali neće biti dobra, za to je druga vrsta materijala. Pa tako i ovdje se pokušava izmisliti već izmišljeno i zaraditi pare na reklami i dizajnu. Kukri se radi od feder plate-s razlogom.
A da je namišljen za držanje na zidu i dizajniran od nekoga tko je sječiva upotrebljavao samo u mislima, vidi se i po sječivu. Kukri s razlogom ima konveksno sječivo-ne hollow, ne saber, a pogotovo ne ovaj miš-maš sa secondary bevelom, koji poništava sve prednosti geometrije alata.

Što se održavanja tiče, tradicionalni kukriji se niti ne poliraju za domaću uporabu-to je podilaženje zapadnom tržištu, a strahovito poskupljuje proizvodnju. pa opet usporedba sa našim kosirom ili sjekirom recimo -alat se održava uporabom-a misli li ga itko držati na zidu, eto mu i premaz,pa neka da Mlečićima pare.

Onaj koji misli raditi, neka izdvoji 180 hrk za kosir, rade ih Talijani odlične(da ne misli netko da ih ne volim) u Ausoniji i Toru-imao sam od obje firme, ili neka da kovati u Istri.

A ako ima te slobodan vikend, napravite si sami jaki kamp nož od feder plate, ili dajte nekome da vam napravi, pa ćete imati kvalitetu i osobnost.Nisam mnogo toga iskovao, ali znam si sam napraviti opremu, za ovaj moj kamp nož je trebalo jedno ljetno poslijepodne + večer-kovanje, brušenje, kaljenje i napuštanje, sljedeći sam dan završio. Ukupni trošak-oko 50hrk. A reže boce, cijepa, nosi me, kopa, sječe buče i kosti-što čovjek više može poželjeti.

molim te mozes li mi otprilike procjeniti vrijednost kukhria nabavljenog u Indiji prije jedno 50-60 godina , duzina ostrice 23 cm , debljina ostrice 6mm , futrola je drvena omotana kozom . i ima dva mala bodeza u futroli .
teooo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2010., 22:32   #227
Nisam ti ja neki procjenitelj, niti baš patim na starine, ja volim funkcionalne alate-doduše tradicionalne, ali mi nije bitno povijesno razdoblje, mogli su Kranjci iskovati sjekiru i jučer, ako je dobra nema veze.Meni alat vrijedi kakva mu je kvaliteta, bio 1000 ili 1g. star.

Kukri koji spominješ , bilo bi lijepo da imaš sliku, moghao bi biti suvenirski primjerak iz tog doba, česti su, a ako je tako nema gotovo nikakvu vrijednost. Ni sakupljačku, a niti funkcionalnu.
mariobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2010., 23:15   #228
Trenutno sam u fazi skupljanja para za ovaj dragulj.



http://minishop.t-com.hr/replikart/P...rrpid=5&gid=17
__________________
Run Silent, Run Deep
Silent Hunter is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 20:25   #229
Quote:
istriano kaže: Pogledaj post
Nož za preživljavanje FOX FKMD EXTREME TREKKER KUKRI koji je dizajniran od strane prve Hrvatske Škole preživljavanja www.extremesurvive.com !

Evo i detaljnog testa sa foruma preživljavanja:

http://survival.aforumfree.com/nozev...vive-t1084.htm

Ovaj lijevo je moj
besramno reklamiranje

imo sam ga u rukama i malo radil sa njim
prelagan i neudoban za rad
za te pare se mogu kupit najmanje 3 prava kukrija
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2010., 23:46   #230
Bob Kramer
__________________
The Sydney was a Chatham class light cruiser, capable of 25.5kts and armed with eight 6in guns. By now the Emden was somewhat below peak condition, and her own top speed was probably somewhat below its 24.1kt best. When the Sydney appeared at 9.15 am on 9 November, the Emden stood and fought.
otompotom is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2010., 23:49   #231
uz takvu mašineriju samo ti mašta treba
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2021., 20:22   #232
jednog dana,

kad budem bogat i beo

za odlaske u restoran:


za rezanje kulena kod kuce:
__________________
Always be closing.
593 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2023., 17:54   #233
Quote:
mariobab kaže: Pogledaj post
Ili možda Ka-Bar,ili od Ontaria USMC ili SP1.Meni je SRK daleko iza njih.Možda zato što mi je jedan puknuo kada je pao na pod.A survival noževi se i rade od ugljičnog čelika zato što je žilaviji i elastičniji od nehrđajućeg,Kao i mačete i sva duža i sječiva.Znači da je ovaj bio ozbiljno zbrljan .Dakle možda nisam imao sreće,ali SRK ne bih preporučio.Slične stvari su znali prijavit i za njhov Recon scout,to me je i odvratilo od kupovine tog noža.

Pila ti na nožu ne treba.I tako je beskorisna.Pila je stavljena na pilotske noževe da bi rezali tanak avionski lim u slučaju potrebe(npr.Ontario 499 Air Force Survival).
di ima kabar u nas kupit?
kamaz is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2023., 18:03   #234
Malo jednostavnog googlanja daje odgovor.
Nema potrebe za reklamiranjem trgovina.

https://letmegooglethat.com/?q=Ka-Bar+no%C5%BE

pozdrav
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2023., 18:03   #235
Quote:
kamaz kaže: Pogledaj post
di ima kabar u nas kupit?
Hristo i Hunter KŽ
Davorček is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2023., 23:40   #236
Dobro da je nekome malo pametnijem došlo u glavu da počasnoj bojni zamjene one tamne nožove sa svijetlim.
Ljuta ptica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2023., 04:55   #237
Quote:
Ljuta ptica kaže: Pogledaj post
Dobro da je nekome malo pametnijem došlo u glavu da počasnoj bojni zamjene one tamne nožove sa svijetlim.
Nisu zamjenjeni. Koriste se 2 verzije.
Vojni noževi se "presvlače" da bi se sprječio odsjaj, zatim kao zaštira od ogrebotina (bitno za počasne postrojbe), iz estetskih razloga (bitno za počasne postrojbe) i zbog zaštite od korozije (ovisno o koristenom materijalu).
__________________
There are no good guns, There are no bad guns. A gun in the hands of a bad man is a bad thing. Any gun in the hands of a good man is no threat to anyone, except bad people.
MadMax- is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2023., 12:31   #238
Quote:
MadMax- kaže: Pogledaj post
Nisu zamjenjeni. Koriste se 2 verzije.
Vojni noževi se "presvlače" da bi se sprječio odsjaj, zatim kao zaštira od ogrebotina (bitno za počasne postrojbe), iz estetskih razloga (bitno za počasne postrojbe) i zbog zaštite od korozije (ovisno o koristenom materijalu).
Daklem, zamijenjeni su u počasne svrhe. Možda još ovi svijetli nisu nabavljeni, ne znam. Zašto su borbeni tamni, valjda je svakom jasno.
Ljuta ptica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2023., 12:36   #239
Quote:
Ljuta ptica kaže: Pogledaj post
Daklem, zamijenjeni su u počasne svrhe. Možda još ovi svijetli nisu nabavljeni, ne znam. Zašto su borbeni tamni, valjda je svakom jasno.
Nisu zamjenjeni. Koriste se oba istovremeno. Svi novi noževi su presvučeni. Moji "civilni" i vojni su večinom presvučeni.
__________________
There are no good guns, There are no bad guns. A gun in the hands of a bad man is a bad thing. Any gun in the hands of a good man is no threat to anyone, except bad people.
MadMax- is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2023., 12:43   #240
Quote:
MadMax- kaže: Pogledaj post
Nisu zamjenjeni. Koriste se oba istovremeno. Svi novi noževi su presvučeni. Moji "civilni" i vojni su večinom presvučeni.
Pokušajmo opet. Prvo su prilikom počasti koristili tamne, što je bilo poprilično blesavo, da bi ih sad ZAMIJENILI sa svijetlim.
Ljuta ptica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:19.