Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.04.2007., 21:17   #21
ja sam prije 2 godine kupio jonsered gr50 i o tom trimeru mogu reći samo pohvale. Trimer ima krutu osobinu i dvije ručke. U kompletu dobiješ glavu za flaks i trokraki nož: Nož ima posebnu glavu, a s njim možeš kositi travu bilo koje duljine, zatim divlje kupine, mladice akacije, odnosno sve mladice debiljine do dva prsta. Nož za razliku od flaks ne malčira travu, tak da se pripremi na grabljanje ak ti trava bude prebelika. Glava sa flaksom koristi flaks debljine 3mm (to je max debljina) i to je sasvim dovoljno za travu koja je prerasla kosilicu i s flaksom možeš fino pokositi travu oko drveća (nožem tu moraš biti dosta oprezan jer ako imaš mlade voćke vrlo ih lako možeš oštetiti) Taj flaks gotovonikad ne puca i dobar je za zahtjevne terene. Ja imam vinograd, komad šume i dobar dio voćnjaka koji trimeram onda kada mi trava preraste za kosilicu.

Slažem se da bauhaus i baumax imaju neke lijeve brandove, a kod peveca se zna naći dobrih i kvalitetnih trimera. Ja sam svoj kupio u Jonseredovom dućanu na Jankomiru. Tip u dućanu je vrhunski lik. Fakat zna kaj priča i kuži se u ono kaj prodaje i ovo što mi je preporučio je vrhunski stroj. Pričali smo skoro sat vremena jer ja nisam znao kakav mi stroj ustvari treba. Tada kad sam to kupovao to je bio top model i koštao je nekih 5000 kn, al nije mi žao ni lipe jer se pokazao fantastičnim na gruntu od 4000 m2. Redovno servisiranje zaboravi. Svakih 20-25 radnih sati u puž na zglobu trebaš staviti malo tovatne masti i to je to. S trimerom ideš na servis samo ak ti se nekaj strga. E, i da, na početku sezone, nikad nemoj koristiti staro gorivo. Meni je bilo ostalo nekih 2 litre i kad sam na nasuo, motor mi je trokirao. Onda sam ga morao odfurati na servis da ga počiste i to je bilo sve. Dućan ti se zove Hajster servis, pa ti svakak preporučam da odeš makar porazgovarati s čovjekom prije nego doneseš odluku koji stroj ćeš kupiti, čisto da dobiješ sliku kakav trimer ti zapravo treba. Ak te zanim još nekaj pošalji poruku na PM.
__________________
Reality is almost always wrong...
laci is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2007., 06:19   #22
Eto momci, da se javim. Kupio sam trimer.
Sve sto ste naveli stoji - pogledao sam dosta mrak trimera i stvarno su fantazija. No, kostaju 3,4,5k kn, a toliko nemam Mogao sam dati najvise 1000kn i zato mi je drago da sam nasao model u Bauhausu: Hurricane Homelite F2020: 1.2ks/24ccm, nit 2-2,3mm, 43cm sirina reza, 4.6 kg. Djeluje obecavajuce i mislim da ce mi dobro doci na gruntu koji je skroz obrasao travom (cca 900m2).

Hvala svima na savjetima i preporukama.
Btw. gdje da kupujem ulje za trimer? Treba neka posebna marka ili je svejedno?
Stari Zeke is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2007., 09:19   #23
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Prije svega moraš reći za kaj ti treba, koliku površinu misliš kositi i kakvog raslinja.
Ja sam ih do sad imal nekoliko, i imam dosta iskustva s njima.

evo, jedna velika neznalica bi bila jako zahvalna za odgovor: kakav korov i travu može kositi takva kosilica, odnosno koju visinu trave može kositi. Kak se riješiti visoke trave, osim ručno košenje kosom, jer to nikad u životu nisam ni vidjela, a kamoli radila? A ni nitko od mojih poznatih?
Hvala unaprijed za odgovor!

Zadnje uređivanje Majstor : 19.04.2015. at 15:54. Reason: Skraćivanje quotanja
zunzara is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2007., 12:40   #24
Za Laci-ja:
Link koji sam poslal je za Hajster servis, upravo onaj na Jankomiru koji spominješ. Znam čovjeka skoro 10 godina, i popravke (koje ne mogu sam obaviti) radim samo kod njih. Mislim da imaju vjerojatno najbolji servis u Zagrebu i okolici, također imaju jedinu i najbolju Internet stranicu o ovoj problematici, čak detaljniju od originalnih Husky/Jonsered stranica.
Na tim stranicama su i cijene, kaj mi se naročito sviđa.
Napominjem, da nemam nikakve veze s spomenutom firmom niti interesa, i iznosim samo vlastita iskustva.

Za Zunzaru:
Mi kosimo travu na dvorištu, koprive, drač (korov) u vinogradu, koji je ponekad veći i od metra. Sve to flaksom 3 mm. Kupinu i slične stvari (suhe, drvenaste koprive npr.) kosimo nožem koji se montira umjesto glave flaksa. Laci je to dobro opisal.
Modele koje sam opisal su vjerojatno najbolji modeli u svojoj klasi (bilo Husky/ Jonsered ili Stihl).
Mislim da za većinu korisnika je ova klasa (oko 25cm³, oko 1.2ks), dovoljna, no spomenul sam i klasu više.

Tebi, kao ženi (zbog mase stroja i konfora), preporučam modele Husqvarna 325Rx ili Jonsered BC2125.
Nemam iskustva sa Stihlom, no sigurno su dobri (i nešto skuplji od Husky/Jonsereda) tak da je i Stihl FS85 odličan izbor.
Spomenuti modeli imaju dvije ručke i naramenice, i podesni su za košenje na ravnom, voćnjacima i vinogradima.

Modeli s O ili J ručkom su prikladniji za kositi kanale ili grabe pored ceste, no puno su nekomforniji (položaj tijela) i imaju veće vibracije na ručkama.


Do sad sam imal Jonsered GT32L (1ks), GR2036 (1.8ks), i upravo sam naručil Husqvarnu 335Rx (2.2ks).

Postoje i veći modeli, poput Lacijevog, no za većinu korisnika su preteški. To im je zapravo jedina mana (zato sam i prodal svojeg GR-a koji je bil izuzetno dobar), iako snage nikad previše.

Evo još nekoliko savjeta:
-Koristite samo Husqvarna/Jonsered ili Stihl ulje za mješavinu, i to 2% i Eurosuper 95 benzin (jer većina modela ima katalizator).
-Nemojte koristiti INA Dvotaktol za mješavinu, niti 100 oktanski benzin, jer nisu prikladni za ovaj tip motora i stvara tvrde naslage na klipu i oštećuje motor.
-Prije namatanja flaksa u glavu, potopite ga u vodi na pola sata, i manje će se lijepiti i pucati.

Nadam se da nisam bil previše dosadan
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2007., 13:16   #25
Puno, puno hvala!
zunzara is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2007., 13:23   #26
a eletrični trimeri? zašto ne?
blue_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2007., 13:33   #27
Quote:
blue_one kaže: Pogledaj post
a eletrični trimeri? zašto ne?
Zato što su to igračke.
__________________
"If you put your hand on a hot plate for one minute, it seems an hour. If you talk to a beautifull lady for one hour, it seems one minute. That is relativity."
Tamburica Online
Astonn is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2007., 13:35   #28
Quote:
blue_one kaže: Pogledaj post
a eletrični trimeri? zašto ne?
Može, za pokositi one tri travke oko tegla s cvijećem, ako se ne želiš sagnuti da ih istrgneš
Za sve ostalo ... Aston je rekel bit
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2007., 13:40   #29
...hmm...dobro , ali...
poslušajte za što mi treba trimer, pa me savjetujte ...
dakle...treba mi za cca 50 m2 trave oko kuće s tim da mi je struja uvjek u blizini (čitaj: zbilja oko kuće). Nije li neki trimer od cca 1000-2000kn ipak malo previše za to malo trave?
blue_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2007., 14:04   #30
Quote:
blue_one kaže: Pogledaj post
...hmm...dobro , ali...
poslušajte za što mi treba trimer, pa me savjetujte ...
dakle...treba mi za cca 50 m2 trave oko kuće s tim da mi je struja uvjek u blizini (čitaj: zbilja oko kuće). Nije li neki trimer od cca 1000-2000kn ipak malo previše za to malo trave?
Pa onda si kupi običnu kosilicu na struju, 350 kn u pevecu. To ti je onda bolje od el. trimera. Moći ćeš pono ljepše pokositi travu.
__________________
"If you put your hand on a hot plate for one minute, it seems an hour. If you talk to a beautifull lady for one hour, it seems one minute. That is relativity."
Tamburica Online
Astonn is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2007., 14:06   #31
Ja imam FS85 i s njime kosim 1Ha voćnjaka i super sam zadovoljan. Pogotovo kada sam poluautomatsku glavu (koju dobiješ u kompletu s trimerom) zamijenio automatskom. Smanjio sam potrošnju silka za 50 % i riješio se konstantnog zafrkavanja sa zapinjanjem i prezatezanjem silka.

Na ovaj model se može staviti i nož (isto ga dobiješ u kompletu) ali ga do sada nisam imao potrebe koristiti.

Jedina mana ovih strojeva je nekompatibilnost s našim kvalitetnim gorivom.
__________________
"If you put your hand on a hot plate for one minute, it seems an hour. If you talk to a beautifull lady for one hour, it seems one minute. That is relativity."
Tamburica Online
Astonn is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2007., 07:37   #32
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post

Evo još nekoliko savjeta:
-Koristite samo Husqvarna/Jonsered ili Stihl ulje za mješavinu, i to 2% i Eurosuper 95 benzin (
dozvoli da prokomentira tvoje savjete jer moja iskustva su sasvim suprotna.
naime, imam sad već postariji model stihl FS36

prvih godina koristio sam po preporuci proizvođača isključivo njihovo ulje, koje u usporedbi s dvotaktol baš i nije neka jeftinoća, ali s druge straen sve skupa i nisu baš neki novci. uglavnom kupovao onu bočicu od 1l koja na vrhu ima one dvije posudice-mjerače - za izradu mješavine od 3 i 5l. tako da nikako smjesu ne možeš pogriješiti i bez puno matematike i filozofiranja.

ono što mi se desilo je da mi je nakon nekih 3-4 godine pregorio klip i morao sam raditi na njoj generalku što me koštalo nekih 400-500kn. serviser mi preporučio da odhebem stihlovo ulje i da uzmem dvotaktol. tako i jest sad. odem na benzinsku s kanistrom od 5l, čovjek mi tamo napravi smjesu 4% dvotaktola i običnog super 95 i moja fs36 radi ko zmaj.

i uopće mi je sad msiješno prokomentirati da s original ulje mi je izdržala 3-4g, a nakon izvršene generalke i redovitog korištenja dvotaktola radi bez greške zadnjih 5-6godina.

Zadnje uređivanje Majstor : 19.04.2015. at 15:54. Reason: Skraćivanje quotanja
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2007., 08:49   #33
Ja imam više raznih strojeva i alata koji koriste mješavinu, na pr. motorna pila, trimer, el. agregat, leđna prskalica, Tomos automatic... Već godinama koristim Dvotaktol, i sve radi bez greške.

Staklenu čašicu - menzuru nabavio sam odavno, i sam si doma slažem mješavinu prema potrebama svakog stroja. Ako u manualu za motornu pilu piše da treba mješavinu 4%, ne vjerujem Stihl ulju, na kojem piše da je dovoljno 2% tog ulja za pilu..
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2007., 11:55   #34
Quote:
champ kaže: Pogledaj post
ne vjerujem Stihl ulju, na kojem piše da je dovoljno 2% tog ulja za pilu..
to je poanta moga posta. 2% je premalo, smjes aje prejaka, zato i izgorio klip

osim toga kakvo je to shtil ulje' kaj oni rade ulja? kupuju ga ionako od nekoga, od castrola, shella ili nekih indijaca, kineza, turaka, nalijepe svoju etiketu i puknu cijenu +30%

onda je više vjerovati nekim specijalistima u proizvodnji ulja, pa makr to bila i INA. ak niš drugo, dvotaktol je provjeren da radi.

to ti je kao kad kupiš auto pa moraš u garanciji kupovati original dijelove. nesmiješ staviti neznam filter BOSCH već mora biti unpr mercedesovoj kutiji. kad otvoriš kutiju, imaš bar 20% vjerojantost da je unutra filter Bosch. a Bosch ionako ne proizvodi filtere već ih kupuje od Mann hummela. Pa si vi sad mislite. Ko je tu sad lud.........
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2007., 13:31   #35
to je poanta moga posta. 2% je premalo, smjes aje prejaka, zato i izgorio klip
Smjesa je siromašna! I od malo/nimalo ulja mašina će zaribati, znaći stradaju ležajevi (pa ulje je i njima namjenjeno), a ne klip
Kako ulje u benzinu djeluje na klip?
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2007., 14:31   #36
Quote:
ZOsvald kaže: Pogledaj post
[B]
Kako ulje u benzinu djeluje na klip?
ulje je tu ipak prevenstveno zbog klipa no i zbog drugih pokretnih dijelova. Uglavnom, kod dvotaktnih motora ulje ne izgara u potpunosti i zadržava se na stijenkama cilindra i tako podmazuje klip.
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2007., 16:11   #37
Dobri dragi i pametni ljudi!

Iskustva raznih ljudi su razna. Pa tak' i moja.
Istina, nisam nikad koristil Stihl-ovo ulje, niti sam imal bilo kakav Stihl-ov stroj.
U mojih 15-tak godina kak imam Jonseredove strojeve, nikad nisam imal problema s motorom na bilo kojim stoju. I ulje je uvijek bilo originalno, Husky/Jonsered, miješano s bezolovnim benzinom od 95 oktana. Mješavina nikad jača od 2% (2.5% ako ne mjerim menzurom).
Kak sam mijenjal stojeve novima, stare sam uvijek otvoril da vidim kak izgledaju iznutra (da mi netko nebi psoval familiju...), i nije bilo znakova zaribavanja.
A do sad su potrošili oko tri litre ulja (dakle oko 150 litara mješavine).

Edgare, poznato je da su FS36, FS40 i FS44 bili totalno katastrofalni modeli, proizvedeni u Meksiku, koji su nanijeli puno lošeg publiciteta firmi Stihl. I nisi ti izuzetak, jer gotovo svi koji su imali jedan od ta tri modela su imali iste probleme kao i ti. To što sad više nemaš problema je zato kaj su novi ugrađeni dijelovi bili bolje kvalitete. I Stihl zato danas proizvodi modele samo u Njemačkoj.

Što se tiče proizvođača ulja, sigurno je da netko drugi proizvodi ulja, a samo se stavlja Stihl (ili neka druga) naljepnica na ista. No, ako firma garantira da će s preporučenim uljima njihovi stojevi raditi, onda im treba vjerovati.

Kaj se tiče toga da treba veći postotak ulja, s time se nikako ne slažem. U većini manuala (koje sam vidio) piše: koristiti mješavinu s 2% originalnog ulja ili 4% no name ulja, nepoznate kvalitete.

Ako se stavi više ulja, čini se višestruka šteta:
- svo ulje nemože izgorjeti, stvara se dim i naslage na klipu
- snaga motora pada
- i, možda najvažnije, motor se više grije, jer ulje izgara na višoj temperaturi od benzina. Ovo mu može napraviti najveću štetu.

S druge pak strane, stari strojevi ili pak mopedi se vrte puno niže nego današnje flakserice ili motorne pile, tak da i na ulja imaju posebne zahtjeve. Isto kao što dvotaktni vanbrodski motori (pente) zahtijevaju tzv. Outboard ulja (rade na nižoj temperaturi nego stari zrakom hlađeni Tomos, npr.).

Ne mislim ovdje pametovati, nego samo iznosim svoja dobra iskustva (naravno da loša neću preporučivati nikome).

Vi učinite kako Vam je volja i po svojoj savjesti.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2007., 16:14   #38
Kad kazu i 4%, ja jos uvijek malo vise dodam, onak za svaki slucaj,

pa nek se i malo dimi.
::barcode is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2007., 16:33   #39
Quote:
Codegun kaže: Pogledaj post
ulje je tu ipak prevenstveno zbog klipa no i zbog drugih pokretnih dijelova. Uglavnom, kod dvotaktnih motora ulje ne izgara u potpunosti i zadržava se na stijenkama cilindra i tako podmazuje klip.
i onda analogno tome, ak nema dovoljno ulja, nema ni dovoljnog podmazivanja, pa zna se šta slijedi.......
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2007., 16:37   #40
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Dobri dragi i pametni ljudi!



Edgare, poznato je da su FS36, FS40 i FS44 bili totalno katastrofalni modeli, proizvedeni u Meksiku, koji su nanijeli puno lošeg publiciteta firmi Stihl. I nisi ti izuzetak, jer gotovo svi koji su imali jedan od ta tri modela su imali iste probleme kao i ti. To što sad više nemaš problema je zato kaj su novi ugrađeni dijelovi bili bolje kvalitete. I Stihl zato danas proizvodi modele samo u Njemačkoj.
Mexico? Viš to nisam znao, ali ovaj FS36 je stvarno živo smeće. sto problema.

kad je ugasiš da promijeniš flax nemožeš je slijedeća dva dana upaliti. nemoram uopće u teretanu, dovoljno je navlačenje one špage za start

ni fs85 nije niš bolja. ima je moj susjed dao za nju >3000kn prije 2-3 godine.

uredno mu se gas sajla otkvači pa stalno mora neš kemijati

uglavnom sthil gdi god prizvodi dodje ti na isto


Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Što se tiče proizvođača ulja, sigurno je da netko drugi proizvodi ulja, a samo se stavlja Stihl (ili neka druga) naljepnica na ista. No, ako firma garantira da će s preporučenim uljima njihovi stojevi raditi, onda im treba vjerovati.
ali zato ne moraš platiti 30% više

ja mu vjerovao i ošlo sve u p....m....

Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Kaj se tiče toga da treba veći postotak ulja, s time se nikako ne slažem. U većini manuala (koje sam vidio) piše: koristiti mješavinu s 2% originalnog ulja ili 4% no name ulja, nepoznate kvalitete.
pa eto. INA je za njih nepoznata kvaliteta, znači 4% dvotaktola, ko za motorku i sve pet
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:54.