Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.09.2017., 14:05   #101
Nove bespilotne letjelice za Hrvatsku

https://www.vecernji.hr/vijesti/hrva...rodova-1196842

Za nadzor mora hoce li biti dovoljne ove "manje" sa srednjim dometom? (do 150km se spominjalo)

Edit: Ok, moguce da ce biti i na otocima stacionirani pa bi trebalo biti dovoljno.. U svakom slucaju sogurno znaju sto ce i kako s njima.

A što se tiče patrolnih brodova ..

https://www.youtube.com/watch?v=6X7V5phy4I8
agentRico is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 17:08   #102
Kupnja BPL-ova za potrebe HV-a je odvojena od medijski popracene nabave, ponavljam o njoj ce se malo pisati i jos manje slikati.
Bahaticek is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 18:18   #103
Quote:
Bahaticek kaže: Pogledaj post
Kupnja BPL-ova za potrebe HV-a je odvojena od medijski popracene nabave, ponavljam o njoj ce se malo pisati i jos manje slikati.
-Aajjddee,
greenvlad is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 17:44   #104
http://www.emt-penzberg.de/home.html

__________________
Vojni kapelan prve klase
điđimiđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 17:54   #105
Quote:
điđimiđi kaže: Pogledaj post
Sumnjam da je to odabir...
__________________
Knowledge is power. Information is liberating. Education is the premise of progress, in every society, in every family.
SaleRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 18:27   #106
Po karakteristikama je blizu, domet ne zadovoljava.

pozdrav
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 20:41   #107
Quote:
Nikakodopenzije kaže: Pogledaj post
Po karakteristikama je blizu, domet ne zadovoljava.

pozdrav
Tko kaze? Pa pise domet VECI od 100km ,ovisno o misiji i konfiguraciji.
Luna NG pogotovo sa mogucnoscu do 12h ostanka u zraku.
Koliko znam , nabavna specifikacija je min 6 sati i min 100km.

Ove to mogu. Firmu pratim vec duze ,stovise imao sam s njima kontakata oko neceg.
Njemacka ministrica obrane ne dolazi uskoro u Zg Kolindi na strukle
__________________
Vojni kapelan prve klase
điđimiđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 20:56   #108
Pogledaj u karakteristikama domet data linka.
Prema onome šta smo pročitali u medijima traži se 150km.
Čekamo da se objavi natječaj u MP.

pozdrav
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 23:10   #109
Quote:
Nikakodopenzije kaže: Pogledaj post
Pogledaj u karakteristikama domet data linka.
Prema onome šta smo pročitali u medijima traži se 150km.
Čekamo da se objavi natječaj u MP.

pozdrav


Solaris drugar sorry, bio sam nedovoljno precizan.Kada je RH u pitanju ja prije svega mislim na "LUNA NG" .
A same "Lune" BPL su več odavno u korištenju u Afganu i na Kosovu u sklopu njemačkih kontigenata. I imaju domet do 100km i oko 6 - 8 sati mogu biti u zraku. NG ievku sada pokušavaju skefati Iračanima. Između ostalih.

http://www.emt-penzberg.de/produkte/...ikationen.html

Drugo, EU fondovi za "nerazvijene i one u razvoju" u EU, rade tako da "nerazvijeni i oni u razvoju " u EU uplaćuju u kasu uzajamne pomoći ,doduše kao i razvijeni ,ali s time da masne poslove u "zemljama EU u razvoju" onda dobiju baš ovi "razvijeni" u EU. Tj. njihove firme.

Mi dakle imamo EU fond iz kojeg ćemo povući neku lovu (doduše članarinu plaćamo i tako ) za nabavu BPL prvenstveno za civilne, sekundarno vojne svrhe...
Izrael doduše spada u neki širi europski civilizacijski krug po mnogoćemu, no ipak je izglednije da EU Hersteller i dobije ovaj posao,zar ne?
__________________
Vojni kapelan prve klase
điđimiđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 23:51   #110
Pre opširan si kao i oni lik 9a. Proizvoda nigdje.

Quote:
Daten Link Reichweite: > 100 km.
pozdrav
__________________
freedom is just another word for nothing left to lose
Nikakodopenzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 01:23   #111
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
/Oprosti, tvoj post koristim samo kao povod/

Ma fantastične su vijesti moj kurac.
25 godina nakon što su naši ljudi sklepali taktičke bespilotne od dijelova s otpada, posuđenih komandi od maketara i stiropora s građevinskog skladišta, nama su fantastične vijesti da ćemo pljunit 15 milja ojera na slične prdekalice, samo s nešto sofisticiranijom opremom.
One prve su koštale vojničke plaće operatera-samograditelja, i nešto epoxi smole što bi oni nažicali za krpljačinu ogrebotina.
Što se opreme tiče, vrijeme nosi svoje: u to vrijeme su za Gotovinom vucarali satelitski telefon veličine kofera za Hilti štemalicu, a baje su imale pager. Danas se djeca igraju u pijesku s prošlogodišnjim modelom iPhonea, koji je jači od ondašnjeg solidnog računala.

Ja sam stvarno mislio da ćemo napravit jedan poduuuži korak, da malo uhvatimo taj korak s vremenom u kojem živimo, a mi režemo vene za nečim što bi Ministarstvo poljoprivrede, Policija ili HGSS trebali imati nezavisno o vojsci već duže vrijeme.

Ili smo toliko tupasti da baš moramo napraviti svaki pojedinačni korak u razvoju bilo čega, bez obzira koliko prevaziđen bio (ovo pišem općenito), pa smo osuđeni na vječno isti zaostatak za "normalnim" zemljama. Pardon, ne isti, nego sve veći, jer ni sa odmakom nismo u stanju pratiti tempo.
Čudo živo kako nismo krenuli u povijesni iskorak, pa raspisali natječaj za onu stolariju braće Wright, pa postepeno dalje, da nam ne promakne nešto bitno.

Ili smo, poput famoznih Krstičevićevih King ICT "računala za odlikaše", tako sklopljeni da se "resetiramo" sami od sebe svakih par godina, pa bootaj ispočetka.

Joint venture?
Kakav joint venture za taktičke UAV-e, kakvi se danas sklapaju rutinski u klubovima studenata. Puni interneti NACA profila, proizvođača pogonskih grupa (jedino da još Rimac napravi Concept One UAV...),... šta nama ostaje za joint venture?
Da ponudimo AD Plastik, tamo su ionako svi omamljeni od smola, pa neće znat jel rade jedrilicu ili UAV.

Ne, po meni ovo nisu fantastične vijesti. Ovo su tragične vijesti, kriminalne, kojima upravo priznajemo da smo uludo protraćili 20-ak godina bilo kakva razvoja bilo čega, nama je bilo bitnije gradit trgovačke lobije, monopole, skidat i stavljat ploče, svađat se oko onog unatrag, umjesto unaprijed...
Ovo je priznanje da je zanemarena bilo kakva gospodarska vrijednost BI radi elementarnog resursa, zemljišta, da imamo brilijantnih znanstvenika na Ruđeru, koji su prisiljeni čeprkat po otpadu i od dijelova sami izmišljat aparaturu za svoje radove, a u protuvrijednosti goriva koje Kolinda ili Zoki sprže za jednodnevni izlet.
Da je konačno uvedena kazna za nedolazak saborskog zastupnika u visokom iznosu od 150 Kn/dan, što će on s radošću platiti od putnih troškova za cijeli mjesec i još mu ostaje netaknuta plaća i svi ostali dodaci...

Ovo je samo priznanje da smo u stanju sami napravit ništa i da znamo samo izvadit novac i kupit doslovno sve, u rangu krumpira...

Zašto?
Zamislite samo na trenutak da je ovih 15 milja bilo uloženo u domaći razvoj prije 20 godina, nije čak moralo biti uplaćeno jednokratno, moglo je i godišnjim obrocima, u nekoga poput Hucaljuka, ili malo jaču znanstvenu ekipu... mi bismo danas prodavali izraelcima Hermes 9000, i Amerima Reaper 101.

Ovo nije ulaganje u budućnost, ovo je kupovanje propuštene prošlosti.
I sve dok budemo imali istu praksu, i ne počnemo djelovati kao društvo proaktivno, ja nikome neći aplaudirati.
Mogu s interesom pratiti nabavke zanimljive opreme, jer volim tehniku, ali aplaudirati neću, niti glorificirati odgovone za to. Ne zaslužuju, ni za naknadnu pamet.


I ja sam stekao isti dojam.

Po najavama iz medija se vidjelo da planiraju nabavu 6 komada BPL za €15 milijuna i odmah je bilo jasno da će kupovati od Elbota iz Izraela. Takav dogovor su imali i Kolumbijci, prvo su namjestili natječaj za male BPL kratkog dometa za €15 milijuna a na kraju završili s 'nadogradnjama' na oko $50 milijuna pa ove male prdekalice 'unaprijedili na Hermes 450 i 900.

A ovako kako je krenulo, ispada da će za €15 milja ostat na prdekalicama. Jer te male BPL su se pokazale kao lošeza Hrvatsku jer nemaju niti domet,niti visinu, niti vremena za obavljat ikakve nadzore nad područjem RH. Ne želim podcjenjivati, ali ako uzmu ove koje su već uzimali i koje su se pokazale kao preslabe, to je onda doista kriminal. Jer za €15 milja se mogu napraviti dan danas Bojnik 5, 6, 7, 9 i slične varijante.

Natječaj je netransparentno namješten samo za Elbit. I Avi je jučer ili danas bio u Zagrebu s Damirom, tako da je stvar jasna. Nekako sam se nadao da će uzet aranžman kao Kolumbijci, ali sve se manje čini da će to tako napravit.
AntoLogicni is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 21:54   #112
Quote:
Nikakodopenzije kaže: Pogledaj post
Pre opširan si kao i oni lik 9a. Proizvoda nigdje.



pozdrav
Solaris, proizvod je tu bez brige. Odzdrav i tebi.

Quote:
AntoLogicni kaže: Pogledaj post




Po najavama iz medija se vidjelo da planiraju nabavu 6 komada BPL za €15 milijuna i odmah je bilo jasno da će kupovati od Elbota iz Izraela. Takav dogovor su imali i Kolumbijci, prvo su namjestili natječaj za male BPL kratkog dometa za €15 milijuna a na kraju završili s 'nadogradnjama' na oko $50 milijuna pa ove male prdekalice 'unaprijedili na Hermes 450 i 900.
Ništa odmah nije bilo jasno sem da je veči dio foruma skoknuo ko klokan i stekao dojam da se nabavlja "Predator".
Sa Izraelcima se rezgovaralao prije o Hermesu , čak su nudili da dođu u RH proizvoditi dijelove za njihove ( i naše i trećih kupaca ) BPL.

To je bilo u doba nabave Skylarka i sl. Čisto vojni posao tada bez EU love i fondova.

Ovo je sasvim deseto . Civilno vojni aranžman gdje je vojni trenutno i idućih pet godina sekundaran.
Nabava ide od 2014. Nabavlja se isključivo NADZORNO BPL sredstvo pomoću love iz EU fonda. Dakle protežirati će se EU proizvođač.
Ja ne podcjenjujem Izraelce i ne tvrdim da ne će pokušati "ubosti" priliku ali ...

Drugo, upravo su "male prdekalice" odlućile brojene operacije u DR.
Ne "Predatori". Sada će mo dobiti isto "male predekalice" ali sa puno večim radijusom i mogućnostima. Za zemlju veličine RH i njene potrebe puna šaka brade.

Slažem se da je započeta budućnost EBA u Svijetu pa tako i u nas u dogledno vrijeme neizbježno - neki "Predator" prije ili kasnije.
__________________
Vojni kapelan prve klase
điđimiđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 22:01   #113
meni bi bilo logičnije da poljoprivrednici dijele te BPL s graničnom policijom nego s HVom jer im po kompleknosti zadaća trebaju manje više isti tip
Mathasar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 22:10   #114
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post

Ovo je samo priznanje da smo u stanju sami napravit ništa i da znamo samo izvadit novac i kupit doslovno sve, u rangu krumpira...

Zašto?
Zamislite samo na trenutak da je ovih 15 milja bilo uloženo u domaći razvoj prije 20 godina, nije čak moralo biti uplaćeno jednokratno, moglo je i godišnjim obrocima, u nekoga poput Hucaljuka, ili malo jaču znanstvenu ekipu... mi bismo danas prodavali izraelcima Hermes 9000, i Amerima Reaper 101.

Ovo nije ulaganje u budućnost, ovo je kupovanje propuštene prošlosti.
I sve dok budemo imali istu praksu, i ne počnemo djelovati kao društvo proaktivno, ja nikome neći aplaudirati.
Mogu s interesom pratiti nabavke zanimljive opreme, jer volim tehniku, ali aplaudirati neću, niti glorificirati odgovone za to. Ne zaslužuju, ni za naknadnu pamet.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 01:31   #115
Quote:
điđimiđi kaže: Pogledaj post
Solaris, proizvod je tu bez brige. Odzdrav i tebi.



Ništa odmah nije bilo jasno sem da je veči dio foruma skoknuo ko klokan i stekao dojam da se nabavlja "Predator".
Sa Izraelcima se rezgovaralao prije o Hermesu , čak su nudili da dođu u RH proizvoditi dijelove za njihove ( i naše i trećih kupaca ) BPL.

To je bilo u doba nabave Skylarka i sl. Čisto vojni posao tada bez EU love i fondova.

Ovo je sasvim deseto . Civilno vojni aranžman gdje je vojni trenutno i idućih pet godina sekundaran.
Nabava ide od 2014. Nabavlja se isključivo NADZORNO BPL sredstvo pomoću love iz EU fonda. Dakle protežirati će se EU proizvođač.
Ja ne podcjenjujem Izraelce i ne tvrdim da ne će pokušati "ubosti" priliku ali ...

Drugo, upravo su "male prdekalice" odlućile brojene operacije u DR.
Ne "Predatori". Sada će mo dobiti isto "male predekalice" ali sa puno večim radijusom i mogućnostima. Za zemlju veličine RH i njene potrebe puna šaka brade.

Slažem se da je započeta budućnost EBA u Svijetu pa tako i u nas u dogledno vrijeme neizbježno - neki "Predator" prije ili kasnije.


Je, te male prdekalice su doista bile zakon, šteta da nije projekt nastavljen.

A zar nije Skylark došao nakon što je serija od onih par Bojnika (BPL) prikazana kao 'neperspektivna'?

I zašto ne bi RH napravila isto što i Kolumbijci, napravila već u predugovoru klauzulu da može s dodatnom nadoplatom nadograditi broj BPL na jači model (čitajmo 450 i 900), onako kako su Kolumbijci napravili?

I njihov je prvi budget bio oko $15M za 6 komada, a završili su s 6 komada 450 i 900 s troškom od malo iznad $50M. Samo su produljili otplatu i nastavili 'nadograđivati' kroz tih zadnjih nekoliko godina.
AntoLogicni is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 09:05   #116
Quote:
AntoLogicni kaže: Pogledaj post


Je, te male prdekalice su doista bile zakon, šteta da nije projekt nastavljen.

A zar nije Skylark došao nakon što je serija od onih par Bojnika (BPL) prikazana kao 'neperspektivna'?

I zašto ne bi RH napravila isto što i Kolumbijci, napravila već u predugovoru klauzulu da može s dodatnom nadoplatom nadograditi broj BPL na jači model (čitajmo 450 i 900), onako kako su Kolumbijci napravili?

I njihov je prvi budget bio oko $15M za 6 komada, a završili su s 6 komada 450 i 900 s troškom od malo iznad $50M. Samo su produljili otplatu i nastavili 'nadograđivati' kroz tih zadnjih nekoliko godina.
Vjerojatno to ne mozemo jer kupujemo za "tudje" pare (EU).
TauraDendarii is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 19:14   #117
Quote:
điđimiđi kaže: Pogledaj post

To je bilo u doba nabave Skylarka i sl. Čisto vojni posao tada bez EU love i fondova.
To je bilo čisto pitanje tko će uzet pinku, i koliku...valja pitat one koji su išli tamo, šta su bile najave i očekivanja, čega su se odrekli, u korist čega, i za koliko...do mene je dopro samo fraktal informacije od jako ogorčenih ljudi, koji su se ustručavali pričati više.

Quote:
Ovo je sasvim deseto . Civilno vojni aranžman gdje je vojni trenutno i idućih pet godina sekundaran.
Nabava ide od 2014. Nabavlja se isključivo NADZORNO BPL sredstvo pomoću love iz EU fonda. Dakle protežirati će se EU proizvođač.
Što prije budemo svjesni toga, tim bolje: ova "sekundarno vojna" mantra je samo za paradu. Kad vodiš istu opremu čas u vojnom, čas u civilnom inventaru, naoko svi pokriveni, sve gladac. A izgledno da barem jedna zainteresirana strana puši debelo, a vjerojatno sve...

Quote:
TauraDendarii kaže: Pogledaj post
Vjerojatno to ne mozemo jer kupujemo za "tudje" pare (EU).
Ne znam koliko su rigidni ti ugovori da ih se ne može ispoštovati na način: mi s izraelcima/njemcima/japancima sklopimo širi ugovor, koji obje strane obvezuje na sukcesivnu nabavu/isporuku opreme.
U prvom "obroku" ispoštivamo EU u dijelu koji vrstom i obujmom pokriva njihova pravila igre, dalje se vežemo na onaj "sukcesivni" ugovor kojim dalje uzimamo, širimo, nadopunjujemo izvorni deal s onim što nama još treba, za druge potrebe. Izraelci će rado to podijeliti na onoliko ugovora koliko mi to tražimo, osim toga EU podmiruje onoliko koliko su odredili, sve da im mi donesemo račun na 100 BPL.

Ta ne može ti nitko braniti da od onoga, od koga po tom EU ugovoru uzmeš opremu za primarno civilnu uporabu, sutra uzmeš još 3 atomske bombe za potrebe vojske...
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 20:36   #118
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Ne znam koliko su rigidni ti ugovori da ih se ne može ispoštovati na način: mi s izraelcima/njemcima/japancima sklopimo širi ugovor, koji obje strane obvezuje na sukcesivnu nabavu/isporuku opreme.
U prvom "obroku" ispoštivamo EU u dijelu koji vrstom i obujmom pokriva njihova pravila igre, dalje se vežemo na onaj "sukcesivni" ugovor kojim dalje uzimamo, širimo, nadopunjujemo izvorni deal s onim što nama još treba, za druge potrebe. Izraelci će rado to podijeliti na onoliko ugovora koliko mi to tražimo, osim toga EU podmiruje onoliko koliko su odredili, sve da im mi donesemo račun na 100 BPL.

Ta ne može ti nitko braniti da od onoga, od koga po tom EU ugovoru uzmeš opremu za primarno civilnu uporabu, sutra uzmeš još 3 atomske bombe za potrebe vojske...
To zahtjeva dugorocni plan i strategiju. U drzavi gdje svaka promjene vlade znaci promjenu planova to je tesko izvedivo. No, drzim fige kako ce se nesto ozbiljnije dogovoriti.
TauraDendarii is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 22:09   #119
https://www.defender.hr/naslovnica-i...-u-problemima/

Što vi kazete na ovo!? Tko je autor članka, da se vidi tko su stručnjaci!?!?
kormoran is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 10:55   #120
Quote:
kormoran kaže: Pogledaj post
https://www.defender.hr/naslovnica-i...-u-problemima/

Što vi kazete na ovo!? Tko je autor članka, da se vidi tko su stručnjaci!?!?
Da nije tužno, bilo bi smiješno. Osnovni izračun nije napravljen, samo su izgleda pobacani brojevi u zahtjeve.

__________________
The Egyptians could run to Egypt, the Syrians into Syria. The only place we could run was into the sea, and before we did that we might as well fight. - Golda Meir
vn37 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:44.