Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.11.2017., 12:16   #21
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Nisam imala priliku vidjeti kako rade mađarski zubari, ali moj zubar u Hr je jednom prilikom postavio jako zanimljivo pitanje: ako svi zubari u regiji idu na iste sajmove opreme po Italiji, Njemačkoj i Austriji, i ako kupuju materijal svi od istih firmi, kako je moguće da jedna navlaka košta koliko košta u Mađarskoj, kada je to manje od nabavne cijene?
Recimo, kod nas u HR se zna da liječenje i popravak zubiju košta manje jer nam je jeftinija radna snaga, jer je najam prostora manja stavka u troškovniku, jeftinija nam je struja, ali materijal s kojim naši zubari rade je isti onaj s kojim rade kolege u Italiji. Ovaj moj zubar je imao informacije o cijenama u Mađarskoj gdje jednostavno nije razumio kako može tako malo koštati kada zna kolika je nabavna cijena.
pa ako se ne varam,u hrv su cijene tu negdje kao u madjarskoj tako da...(ne znam za zagreb,ali govorim npr za osijek jer znam neke ljude koji su tamo radili i cijenom je to bilo tu negdje kao u madjarskoj)
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 14:24   #22
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Nisam imala priliku vidjeti kako rade mađarski zubari, ali moj zubar u Hr je jednom prilikom postavio jako zanimljivo pitanje: ako svi zubari u regiji idu na iste sajmove opreme po Italiji, Njemačkoj i Austriji, i ako kupuju materijal svi od istih firmi, kako je moguće da jedna navlaka košta koliko košta u Mađarskoj, kada je to manje od nabavne cijene?
Recimo, kod nas u HR se zna da liječenje i popravak zubiju košta manje jer nam je jeftinija radna snaga, jer je najam prostora manja stavka u troškovniku, jeftinija nam je struja, ali materijal s kojim naši zubari rade je isti onaj s kojim rade kolege u Italiji. Ovaj moj zubar je imao informacije o cijenama u Mađarskoj gdje jednostavno nije razumio kako može tako malo koštati kada zna kolika je nabavna cijena.

Porezi i PDV mogu irgari ulogu. No, dosta jakih firmi prodaje isti kvalitet npr. za neku drzavu kao dumping cijenu samo da bude na trgu geografski gledano sto sirem. Primjerice. Zelim da moj produkat bude u Uzbekistanu, no znam da oni ne mogu podnjeti moju fabricku prodajnu cijenu, zato ja prodajem u vecim kolicinama i drugacijim cijenama za npr. Portugal, Spaniju, Veliku Brinatinu i tako taj dio koji sam namjenio za Uzbekistan podam njima po simbolicnoj cijeni tipa za 1 kunu komad i ako komad sam podao Velikoj Britanij 20 kuna komad. A realno je bilo da Velikoj Britanij pordajm za 13 kuna komad. Ista stvar je s ljekovima.

I opet na kraju krajeva zubarski turizam je malena kap u moru ako ne zanemariva, od koje samo pojedini zubari imaju cara. Zasto. Svatko od nas je cuo ili poznaje kog ko je isao negdje gdje je jeftinije u drugu drzavu. No uzmimo primjer Dansku gdje su zubari skupi kao u USA. I pokraj tako skupih cijena i pokraj konkurencije na domacem trgu. Opet skoro u svakom selu doslovno imas ako nista jednog zubara. Potencialno gledano svatko ide zubaru. Doslovno koliko gradjana u drzavi toliko i realno klienata. Sama cinjenica da pokraj skupih cijena opet neki zubari zatvore vrata za primanje novih klienata, jer nemaju termina slobodnih. Kod mog zubara da sutra dodjes, rekli bi imaju slobodan termin za 7, 8 mjeseci. Ja da nazovem dobit cu termin u roku dan evt. dva, jer sam tu kod istog vec decenijama i ako je prijasnji otisao u mirovinu i sad su peuzele dvije odnosno vec godina kako su peuzele opet lista regularnih je ostala ista s istim popustom itd.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:15.