Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.02.2018., 23:36   #9901
Već sam dosta istraživao o preseljenju u Dansku pa bi molio samo potvrdu da sam dobro pohvatao redosljed radnji:

U slučaju da nađem posao od kuće:
- nađem stan u DK
- prijavim boravište
- prijavim se za CPR

U slučaju da dođem bez posla:
- nađem stan u DK
- prijavim se za boravište
- CPR
- i tek tada mogu tražiti posao.. ili je moguće tražiti odmah pa narednih dana riješim boravak i CPR?


Po struci sam dipl.ing. strojarstva i godinama sam preko posla surađivao s nekim danskim firmama. S obzirom da vani nemam nikoga kod koga ''bi se snašao'', svejedno mi je da li ću u npr. Irsku ili Dansku, jedino mi je ta Danska radi rada s njihovim firmama nekako, ajmo reći prirodnije riješenje.

Pokušao sam čitati temu, da ne ispadnem lijen, ali toliko je zatrovana prepucavanjima da je teško izvlačiti osnovne informacije.

@Ambientt - ovo nije pitanje za tebe. Dosta mi je crnila u svojoj sredini ne treba mi još i tu na forumu. Molim da ignoriraš ovaj moj post. Hvala.
Narved is offline  
Old 03.02.2018., 13:50   #9902
Quote:
Narved kaže: Pogledaj post
Već sam dosta istraživao o preseljenju u Dansku pa bi molio samo potvrdu da sam dobro pohvatao redosljed radnji:

U slučaju da nađem posao od kuće:
- nađem stan u DK
- prijavim boravište
- prijavim se za CPR

U slučaju da dođem bez posla:
- nađem stan u DK
- prijavim se za boravište
- CPR
- i tek tada mogu tražiti posao.. ili je moguće tražiti odmah pa narednih dana riješim boravak i CPR?


Po struci sam dipl.ing. strojarstva i godinama sam preko posla surađivao s nekim danskim firmama. S obzirom da vani nemam nikoga kod koga ''bi se snašao'', svejedno mi je da li ću u npr. Irsku ili Dansku, jedino mi je ta Danska radi rada s njihovim firmama nekako, ajmo reći prirodnije riješenje.

Pokušao sam čitati temu, da ne ispadnem lijen, ali toliko je zatrovana prepucavanjima da je teško izvlačiti osnovne informacije.

@Ambientt - ovo nije pitanje za tebe. Dosta mi je crnila u svojoj sredini ne treba mi još i tu na forumu. Molim da ignoriraš ovaj moj post. Hvala.
Netko ce ti dati odgovor koji zelis da cujes pa ces se istrositi a sto onda?
Gledaj vako ako zelis mozes sam pronaci infomaciju no ako nisi u stanju evo ti pa vidi kako se zakon uskladjuje s tvojom zeljom.

Da bi dobio CPR broj moras sljedece tri kriterije ispuniti:

Prvi korak.

1. Da si duze nego tri mjeseca u Danskoj *
2. Imas registraciski certifikat
3. Imas stan u kojem ces boraviti

Drugi korak. Provjera adrese.

1. Adesa mora biti valida u smislu da je na istu moguce prikaciti CPR broj.
2. * Dokaz da si zivio na adresi tri mjeseca, moze se desiti da je i 1 dovoljan ali ako slucajno zatraze da dokazes i tri (ako si i dalje bez rada), zato obavezno tri. Razumi 1 mjesec kao trik, moze biti dovoljno (u slucaju da imas ugovor je 1 dan dovoljan) ali ako nemas ugovor o radu i ako im je da te odbiju onda ce ti traziti tri zato dokaz tj ako nemas ugovor o radu, da si bio tu tri mjeseca. Nije u zakonu nigdje skroz na skroz napisano ali tako se tumaci.
3. Nadlezni organ za izdavanje CPR broja provjerava adrese i sve podatke itd. Sam razlog da ima neke ilegalne ili ne ciste vijesti oko tvoje adrese moze znaciti zabrana boravka u Danskoj.

Treci korak. Odnosno kako zatarziti CPR. broj.

1. Formular
2. Registraciski cerifikat
3. Putni list ili ID karta (drzavan) tj. licna karta s fotografijom
4. Dokaz o adresi u Danskoj (ugovor o najmu itd.)
5. Ako si ozenjen dokaz o istom. Legalizacija istog dokumenta moze biti teazena tj. apostille.
6. Rodni listovi djece ako imas djecu uz sebe.




Da bi dobio tkz. Registraciski certifikat to mozes samo ako si:

1. Zaposljen u Danskoj (imas ugovor o zaposljenju gdje si placen) - minimum period rada ako je ugovor ogranicen 10-12 tjedana, minimun sati opcenito bio ugovor ogranicen ili ne 10-12 sati tjedno. Pise sve na statsforvaltningen.
2. Samo-zaposljen u Danskoj
3. Student
4. Sam sebe izdrzavati **
5. Spajanje s suprugom / muzem


** Da imas sam dovoljno ili da te netko izdrava. U oba slucaja se uzma suma na koju bi polagao pravo da si na socijali. Znaci samac na socijali je cca. 9.000 [netto] kruna (no moze varirati malo od opcine do opcine) plus beneficija za stanarinu tj. cca. 1.800 kruna opet ovisno od stana. Znaci zaokruzi na 11.000 kruna odnono cca. 11.000 kuna minimum na mjesec.

Ako ti se ne svidja onda nemoj dolaziti u Dansku, jer ovo ne mozes zaobici jedino ako ti je stalo da budes ovdje ilegalno. Sve mozes procitati na stranicama opcina, statsforvaltningen-u pa cak i online izdanju konstitucije i zakona.
Ambientt is offline  
Old 04.02.2018., 15:57   #9903
Narved, procedura nije komplicirana i manje-vise kako je Ambient opisao.

International House u Kopenhagenu, Odense i Aarhusu zaprima dokumente i izdaje i EU certificate i CPR odmah... Sve moze biti rijeseno u 45 minuta :-)

Posao mozes traziti i biti zaposlen i bez EU certifikata (prva 3 mjeseca) i CPR-a ( ali ce firmi trebati tvoj CPR, a najkasnije kad dodje do isplate place. CPR je i porezni broj. Dodaj na svoju listu i vadjenje porezne kartice ( nakon CPR-a i kad imas posao, isto moguce u International House) i otvaranje racuna u banci.
__________________
There is:
some truth behind "just kidding"; some curiosity behind "just wondering";
some knowledge behind "I don't know"; and some emotion behind "I don't care"
potepuh is offline  
Old 05.02.2018., 15:10   #9904
Vidim da ovdje ima nekoliko vas koji zivite u Danskoj pa bih vas molila za pomoc. Mozete li mi reci ime neke agencije u Danskoj koja se bavi iznajmljivanjem kuca za odmor u Hrvatskoj? Pretrazujem interent ali ne mogu nista naci... Hvala puno na pomoci!
violet girl is offline  
Old 25.02.2018., 22:56   #9905
Od kako je Momondo (taj danski pretrazivac) razvio se, svi ti sitni su propali. Imas mozda dva za vikendice u Danskoj i to je to. Sve sto se stranih trzista tice povodom smjestaja od fizickih lica to su pretezno generirani rezultati s mreze poput booking i sl. Bili su jednom jedni balkanci koji su operirali tako jedan web te agenciju, iz Aalborga, uglavnom gore na sjeveru drzave. Da li i dan danas rade na istom nije mi poznato ali mogu pokusati pronaci.

Danci koji imaju sto za oddati u stranoj drzavi, koji zele to javno objaviti, obicno to cine na dba.dk, no nisam siguran da li je moguce iz van Danske objaviti oglas tu. Inace ovo je kao Njusklao u Hrvatskoj. Objava oglasa stane para a cak za neke stvari je potreban tkz. nem-ID sto stranci nemaju.

No imaj u glavi da je Danska jako lose povezana s Hrvatskom avio-prijevozom. Rijec je iskljucivo o ljetnim letovima s jako ogranicenim terminima. No, kad se nato dodaju jako visoke cijene avio-karata na zalost, iz navedenih razloga, Hrvatska po pitanju preferencije jako lose kotira kod Danaca.

Ja ne kuzim u cemu je trik da npr. ljetni let do Splita stane cak i 12-13 puta skuplje nego ljetni let do Nice, Barcelone ili Rima.
Ambientt is offline  
Old 03.03.2018., 17:50   #9906
Novi zakon ce ici na glasanje u paketu drugih zakona, izmedjuostalog i nova pravila za A-Kasse (novcana pomoc kad ostanes bez posla) za strance. Vjerovatnoca da ce sve biti prihvaceno je gotovo 100%.

Do sada su pravila bila ako upplacujes minimum godinu dana do dana ako ostanes bez posla te kroz rad na istom ispunis neki odredjen broj sati, imao si pravo na A-Kasse u 100% iznosu ili tkz. 80% iznosu u slucaju da nedostatak sati je jako mal odnosno ogranicen ili opravdan. Studenti su mogli poslje svakog zavrsenog modusa za koji je vazilo parvilo da je time okoncan neki stepen studiranja tj. da se moze s istim ici na trziste rada, ako si takodje bili prijavljeni minimum nakasnje 15 dana poslje zavsetka istog studija, da dobiju tkz. A-Kasse dok traze psoao u razdoblju od dvije godine evt. 2,5 godine.

No u buduce za strance nije sigurno da ce imati pravo na A-Kasse uopce. Razlog je, da mimo prijave i samog placanja u istu (ako osoba radi), osoba mora najmanje da provede 7 od 8 godina u Danskoj ili kombinovano u Danskoj i nekog drugoj EU zemlji, van svoje zemlje ili zemalja gdje ima drzavljanstvo.

Tako da ako netko se doseli zbog posla u Dansku, prijavi se u sindikat i za A-Kasse i placa istu tri godine te ostane bez posla, onda je dzaba uplacivao, jer nema pravo, jer je samp proveo 3 godine od minimum 7 godina van svoje drzave ili drzava gdje ima drzavljanstvo.


Licno mislim da je doslo do istog zbog stranih studenata koji su kako su ovdje pojedini opisali posatli vjecni studenti, jer su sistematski dogradjivali studij uz pauze ali posto su studiji nizu stepenciu ispod bili kao zavrsi onda su polagali pravo na A-Kasse. Pa su tako neki znali upisati neki nizi smjer na nekoj skoli od dvije godine pa dvije godine biti na A-Kasse, pa onda se prebaciti na Univerzitet koji im je ta skola omogucila pa poslje 3 godine BA opet su uzmali dvije godine pauze na A-kasse pa su onda isli na MA dvije godine kao nastavak studija pa opet poslje 2 godien na A-kasse.
Ambientt is offline  
Old 05.03.2018., 23:23   #9907
Ambbient..novi sam tu na forumu iskreno nisam ni znao da postoji..i citam tvoje komentare..ne razumijem zasto to radis?!?!
Ja sa vec 6 godinu tu u danskoj upoznao sam curu preselio se i ozenio..citam tvoje komentara prema ljudima sa balkana kako je tesko tu,kako je sve crno,kako se ukida ovo i ono..pa ha kazem sve suprotno od tebe..ja mislim da je super i da ljudi imaju mogucnosti ako zele raditi i uciti tu...
Ja evo lijepo zivim imam za sve idem na odmore na zimovanje a radim normal odnosno prosjecan posao...nemoj varati ljude i krivo ih informirati..
Stvarno ne razumijem vise ljude danas!!!
Jux12345 is offline  
Old 07.03.2018., 23:04   #9908
Quote:
Jux12345 kaže: Pogledaj post
Ambbient..novi sam tu na forumu iskreno nisam ni znao da postoji..i citam tvoje komentare..ne razumijem zasto to radis?!?!
Ja sa vec 6 godinu tu u danskoj upoznao sam curu preselio se i ozenio..citam tvoje komentara prema ljudima sa balkana kako je tesko tu,kako je sve crno,kako se ukida ovo i ono..pa ha kazem sve suprotno od tebe..ja mislim da je super i da ljudi imaju mogucnosti ako zele raditi i uciti tu...
Ja evo lijepo zivim imam za sve idem na odmore na zimovanje a radim normal odnosno prosjecan posao...nemoj varati ljude i krivo ih informirati..
Stvarno ne razumijem vise ljude danas!!!

Kao prvo ja samo pisem istinu. Tko misli da je ovdje moguce preko noci postici neki status ili tko misli da ovdje ljudi s prosjecnim ili ispod prosjecnim poslom zive kao u Hrvatskoj s ministarskim foteljama onda, ispricavam se do mene je.

Ja sam ovdje ne 6 vec 40 + godina.

Vidio sam ovu drzavu kako je u zadnjih deceinju i pol presla iz jedne jako dobre za covjeka drzave u nesto losije drzavu za covjeka.

Tko to nije u stanju da vidi taj je slijepac. Isto sto cu reci ako stranac ozeni (pardon) ovdje se stranac muskarac udaje za Dankinju, vjerovatnoca da ce mu brak propasti je 90%, obrnuto ako se strankinja udaje za Danca, ako nije neka prohtjevna, klasicna sponzorusa i sl. onda je sansa da ce imati super brak 80%. Ovo temeljim na 16 (koji su propali) od 17 brakova koje poznajem, gdje su stranci ozenili Dankinju, a kontra temeljim na 11 brakova gdje su stankinje udale se za Dance, gdje samo dva braka nisu uspjela. I sada ce netko se naci i meni reci da ovo nije tako, da ono, da to ne vazi i sl.

Da ti dam jedan savjet istina je gorka, sve dobro sto cujes sastoji se bar 51% od gole lazi.

Mozda ja jesam covjek koji je svaki dan tako reci grumpy, imam misljenje na sve i cak cu starijoj zeni koja se vucari isped mene reci naglas -"hajde gospodjo vdio sam kontinente kako se brze odcjepljivaju".

Ja sam onaj sto kaze na glas sve ono sto vecina misli a ne usudjuje se raci na glas. Tako znam i materama koje malu djecu u kolicima dovedu, koja placu da ih upitam da slucajno im djete nema dugme da umukne, ili mozda da li im djeca ne govore, da ih mozda odvedu kuci kako bi nama ostalima da li mir.

Zato svaki moj konetar je na mjestu, jer cu svaki pred masom reci. U bilo koje doba dana.

Ljudi imaju mogucnost, da li ti razumijes danski. Procitaj zanje izmjene za A-kasse, o 6 godisnjoj suspenziji da ucis nesto novo, koje je spovedeno zakonski, o trenutmim mogucim strajkovima gdje ce drzava prislilno poslati 140.000 ljudi kuci bez place. A gdje ce jos dodatnih 300 do 350.000 strajkovati u javnom sektoru.

Sto ti zapravo ovdje mozes, da nisi mozda doselio se na osnovu braka? Kao brojni ljudi s Balkana, pretezno iz Bosne i Hercegovine? Ako jesi onda se duboko zahvali istoj koja je morala da ispuni toliko preduslova da bi ti ovdje mogao biti. Ti isti jebeni preduslovi nisu postojali do prije 15 godina.

Danci su najzaduzeniji ljudi na svijetu, jer od rada s progresivnim porezom ako znas sto znaci ne mozes ustediti za cijene, o kojima ovdje pricamo, a ako mislis zidati kucu u Koprivnici ili negdje u Bosni onda ces raditi ono sto ti brojni Bosanci ovdje vec rade, zive na makaronima, a peceni krompir je jednom u godini, jer pecica trosi vise struje nego ringla.

Kupi kucu, kupi auto, pa jos jedno zbog supruge da i ona moze na posao, imaj dvoje djece pa da vidimo kako ces uzivati u Danskoj. I pokusaj to sve s prosjecnim ili malo nad prosjecnim poslom.

Neka ti je jedno auto na kredit ili leasing od recimo. 3.000kr,
Kuca neka je eto 6.000kr + 1.500 poreza mjesecno.
Dvoje djece za hranu ispod 2.000 ako ces ih da gladuju plus vas dvoje 1.000kr
Neka jedno ide u vrtic racunaj 3.000kr mjesecno

gdje je ostalo...

Da li znas da preko 83% (zaokruzeno) kucanstava u Danskoj nema primanje vece od 30.000 kruna poslje poreza.


Ovo je drzava za ljude s vec dubokim dzepovima a ne za ljudi s kakvim kracim, jer takvi ljudi zive od kredita, bankovnih kartica u minusu tj. racuna u minus i sl.
Ambientt is offline  
Old 07.03.2018., 23:26   #9909
Ambbient...Opet citam i cak mi postaje zanimljivo...opet govoris o brojkama koje nemaju veze sa vezom!ja sam se sa svojom zenom upoznao dok je ljetovala kod mene u apartmanu na more..desilo se,i tako krenulo jedno sa drugim..drugo ostavio sam posao u erste banci u zg..di sam radio doslovno od jutra do sutra za nekih 1ooo eura..i vikende i neznam sta...i dosli smo tu i u ovih 6 godina moje iskustvu je predobro prihvatili su me svi,bolje nego sam ocekivao..ovo sa placama isto se nemogu sloziti..kao sto sam reako u posljednjem postu ja ovdje radim losiji posao nego doma i duplo sam sretniji!imam vise vremena za sebe i obitelj..jednostavno mirnoca i sigurnost je na puno visem nivou nego doma..supruga radi na sveucilistu u aarhusu..imamo vremena za sve...i bas sam s njom komentirao ovo tvoje postove(a i ona je tu preko 40 godina) i jedino sto mozemo reci je zalosno..takvo nesto sam obicno vidio na balkanu,ali tu se iskreno nisam susreo s tim..ima i tocnih informacija sta si govorio nemogu reci...ali vecina toga jednostavo ne drzi vodu...ili ja nisam u takvoj sredini da to vidim.
Jux12345 is offline  
Old 08.03.2018., 00:20   #9910
Quote:
Jux12345 kaže: Pogledaj post
Ambbient...Opet citam i cak mi postaje zanimljivo...opet govoris o brojkama koje nemaju veze sa vezom!ja sam se sa svojom zenom upoznao dok je ljetovala kod mene u apartmanu na more..desilo se,i tako krenulo jedno sa drugim..drugo ostavio sam posao u erste banci u zg..di sam radio doslovno od jutra do sutra za nekih 1ooo eura..i vikende i neznam sta...i dosli smo tu i u ovih 6 godina moje iskustvu je predobro prihvatili su me svi,bolje nego sam ocekivao..ovo sa placama isto se nemogu sloziti..kao sto sam reako u posljednjem postu ja ovdje radim losiji posao nego doma i duplo sam sretniji!imam vise vremena za sebe i obitelj..jednostavno mirnoca i sigurnost je na puno visem nivou nego doma..supruga radi na sveucilistu u aarhusu..imamo vremena za sve...i bas sam s njom komentirao ovo tvoje postove(a i ona je tu preko 40 godina) i jedino sto mozemo reci je zalosno..takvo nesto sam obicno vidio na balkanu,ali tu se iskreno nisam susreo s tim..ima i tocnih informacija sta si govorio nemogu reci...ali vecina toga jednostavo ne drzi vodu...ili ja nisam u takvoj sredini da to vidim.

To hoces reci duplo si "bolje" placen, jer radis primjedu danskog primanja s cijenama u Hrvatskoj?

Ti si se zaljubio u socijalni sistem. Zato npr. 52% Balkanaca u Danskoj ima ranu mirovinu ili su na socijali u razdoblju od 25 do 65 godina starosti. A 20% izmedju 18 i 25 nemju niti skole niti posla. Ako znas daski brzo ces pronaci podatke.

Ne drzi vodi? Zasto u Danskoj mjesecno preko 250 kuca / stanova zavrsi na sudu tj. ovrhi, jer isti nisu vise kreditno sposobni da isto placaju? Trenutno je 302 objekta, a u ovo nisu uracunate frame odnosno kuce koje pripadaju framama. Podatak koji takdoje mozes naci bez teze muke, cak dnevno je azuriran.

Zasto je utaja poreza nacionalni sport? Poznajes brdo Danaca, pa jih upitaj.

Ja sam rekao jednom. Ja da nemam firmu ovdje, da nemam odgovornost prema radnicima i sl. I opet gledam da sto vise vremena provedem u Francuskoj ili Spaniji. Ja u ovoj drzavi nebi minute ostao. A ne jednog dana. Ili da ovdje radim kao zaposleni. Zivio sam ja dok sam mladji bio u par stranih drzava. Zivio sam u USA, gdje sam nekoliko godina radio. Nikad vise pare nisam imao izmedju ruku (kao zaposljen) i odmora. Potrosit nisam mogao.

Kazes da imas vise vremena za porodicu. Ja bi iskreno rekao poznavajuci danske vremenske uslove, da imas vise vremena biti u cetri zida s porodicom.

Ja sam redovno kad nista nije bilo, znao otici ili gledati MBL, NFL, NHL, NBA sto god bilo taj dan na raspolaganju, na domacem terenu. Ili odem u klasicno kino i pogledam neki film ponovo u kinu, koji je nekad davno snimljen. Ili odem u neku o 1001 zabavnih kuca. Broadway itd.

Ne znam, no svatko ima prvo na svoje misljenje tj. da li mu se Danska svidja ili ne. Jedno su cinjenice koje svaki stranac u ovoj drzavi negira i obicno mu iz jednog jedinog razloga tj. jer zeli da se osjeca i da negdje daleko moze ispricati da je na konju i da je uspjeo. Na kraju krajeva svatko gleda svoje interese u ovom kontekstu, ja opet ih nemam jer u Danskoj sam ono sto sam tj. Danac. Odrasto sam ovdje ali ne spadam u grupu onih Danaca koji van Danske nikada nisu bili.
Ambientt is offline  
Old 08.03.2018., 00:28   #9911
da li si zivio u hrvatskoj
da li si zivio u bosni i hercegovini ili bilo gdje na balkanu
da li si ikada zaradio euro u nekoj od spomenutih drzava pa da vjerodostojno mozes porediti razlike
edi_bosanceros is offline  
Old 08.03.2018., 02:11   #9912
Quote:
edi_bosanceros kaže: Pogledaj post
da li si zivio u hrvatskoj
da li si zivio u bosni i hercegovini ili bilo gdje na balkanu
da li si ikada zaradio euro u nekoj od spomenutih drzava pa da vjerodostojno mozes porediti razlike
Ne, ne i ne.


Ziviti u Hrvatskoj, i placati racune u Hrvatskoj nema veze s vezom s Danskom.

No brojni razmisljaju vako. Danska primanja i troskovi u Hrvatskoj ili Bosni, ili bilo gdje drugo.

Prema drzavnim notama koliko kosta zivot minimum, znaci da se sve svede na nekim minimum tj. da se gleda gdje se svaka kruna trosi.

Za samu osobu bez djece (izmedju 30 - 49 godina)
5.250kr bez stana, vode, struje, grijanja.

Neka zivis u Kopenhagenu. Neka imas stan uz dosta srece za 9.000kr s potrosnjom. Znaci 14.250kr. U ovu cijenu nije uracunat socijalni zivot ili auto, ili troskovi kao stomatolog, javni tansport na posoa, kablovska antena, stednja za godisnji odmor, slobodno vrijeme, hobiji, ili evt. cigarete, kucne zivotinje, zabava u smislu kino, kazaliste, glesbeni dogotki. U cifru je uracunato da stedis 300kr mjesecno.

Placa jednog vojnog avio mehanicara je poslje poreza cca. 17.000 kruna.

Covjek poput ovog bi u Danskoj zivio od prvog do prvog s brojnim odricanjima.


Gdje je dvoje plus dvoje djece recimo do 15 god. Samo na hranu je trosak mjesecni 5 do 6.000 kruna.

Dvoje vojnih avio mhenicara s dvoje djece nebi u Danskoj bili kreditno sposobni za kredita da kupe kucu ili stan niti u jednom vecem gradu osim mozda negdje u nekom selu. I tu je cak upitno. Ako zelis malo bolje policajac i medicinska sestra bez djece nisu kreditno sposobni da dobiju kredit da kupe stan ili kucu u ili okolici Kopenhagena. S djecom nigdje u drzavi. Njima moze biti svjedno koliko sto stane u Hrvatskoj, Bosni, Makedoniji ili Zambiji ili ako zelis koliko tegla trajnog meda stane u nabrojanim drzavama.
Ambientt is offline  
Old 08.03.2018., 09:27   #9913
Ambbient...opet se moram smijati...sad stvarno mislim da imas lose namjere!!a ne razumijem zasto..o kakvoj ti socijali govoris!?!ja nisam dosao zbog nikakve socijale!!Ja sam u hr imao cisto solidan posao za tamosnje uvijete..Posto vidim da ti nisi bio u hrvatskoj niti na balkanu onda ovo tvoje pisanje ima jos manje smisla...
Govoris o putovanjima,mi smo u 12 mjesecu bili u portugalu kod prijatelja koji su otisli tamo(danci ljudi)..i tamo je rasulo zivo..muz sada gleda kako bi se vratio tu ali zbog firme ne moze!!tako da neznam o cemu pricas...i rekao si placa vojnig mehanicara 17.000 kruna netto pa ja neznam dali ja zivim u danskoj ili na marsu kad tebe slusam!?!?kod mene u fælledu cistacica na 6 sati radnog vremena ima 13 tisuca netto do 15-16!!!!zato neznam ne razumijem u kojem smisku idu tvoji postovi...nisu svi za socijalu i dosli tu zbog ne znam cega...ali kada si ti bio u hr zadnji put...evo ja imam kucu u brelima,hoces da ti kazem cijenu za veceru za 4 clanu obitelj!!!u zg ti je mali macciato 18 kn kuna...hrvatska je postala preskupa za hrvate.tjedan dana hotela je do 1000 eura!!pa tko ce ici na more vise!!bas zadnj put kad sam bio sam usporedivao cijene u lidlu u zg i tu i znas sta jako mala razlika jako mala...tako da sve u svemu opet ja uzimam svoj primjer meni je super..i ono izmedu 4 zida sa obitelji sto si komentirao...mi smo ljetos bili na baliju,u 12 mj u portugalu a ja 16.4 idem sa grupom prijatelja na tour do everest base campa!!tako da trudim se zivjeti punim plucima☺☺☺,a u jednu ruku mi te je zao zbog toliko kolicine lose energija...ali za sve ima nade pa i za tebe...samo pozitiva☺☺☺
Jux12345 is offline  
Old 08.03.2018., 10:58   #9914
Quote:
Jux12345 kaže: Pogledaj post
Ambbient...opet se moram smijati...sad stvarno mislim da imas lose namjere!!a ne razumijem zasto..o kakvoj ti socijali govoris!?!ja nisam dosao zbog nikakve socijale!!Ja sam u hr imao cisto solidan posao za tamosnje uvijete..Posto vidim da ti nisi bio u hrvatskoj niti na balkanu onda ovo tvoje pisanje ima jos manje smisla...
Govoris o putovanjima,mi smo u 12 mjesecu bili u portugalu kod prijatelja koji su otisli tamo(danci ljudi)..i tamo je rasulo zivo..muz sada gleda kako bi se vratio tu ali zbog firme ne moze!!tako da neznam o cemu pricas...i rekao si placa vojnig mehanicara 17.000 kruna netto pa ja neznam dali ja zivim u danskoj ili na marsu kad tebe slusam!?!?kod mene u fælledu cistacica na 6 sati radnog vremena ima 13 tisuca netto do 15-16!!!!zato neznam ne razumijem u kojem smisku idu tvoji postovi...nisu svi za socijalu i dosli tu zbog ne znam cega...ali kada si ti bio u hr zadnji put...evo ja imam kucu u brelima,hoces da ti kazem cijenu za veceru za 4 clanu obitelj!!!u zg ti je mali macciato 18 kn kuna...hrvatska je postala preskupa za hrvate.tjedan dana hotela je do 1000 eura!!pa tko ce ici na more vise!!bas zadnj put kad sam bio sam usporedivao cijene u lidlu u zg i tu i znas sta jako mala razlika jako mala...tako da sve u svemu opet ja uzimam svoj primjer meni je super..i ono izmedu 4 zida sa obitelji sto si komentirao...mi smo ljetos bili na baliju,u 12 mj u portugalu a ja 16.4 idem sa grupom prijatelja na tour do everest base campa!!tako da trudim se zivjeti punim plucima☺☺☺,a u jednu ruku mi te je zao zbog toliko kolicine lose energija...ali za sve ima nade pa i za tebe...samo pozitiva☺☺☺

Pitaj ti svoje brojne balkance koji nemaju jos 40 godina a primaju rane mirovine. Nitko ovdje ocigledno nije dosao zbog socijale ali kada uzmes balkance kao posenu jedinicu i vidis brojke onda zapravo ispadne da skoro najveci procenat posebice gledano ljudi na socijali, ranoj mirovini su zapravo Balkanci s prostora ex-YU. Zasto?


Mogu ti sutra dovesti dvoje ljudi koji rade kao vojni mehanicari cija netto plata je cca. 17.000kr - reci kada gdje u bilo koje doba, pa ako ne vjerujes meni, onda reci njima kad ti pokazu platnu listu, da takodje istoj ne vrejujes. Onda je to tvoj problem u sto ti hoces ili neces da vjerujes.

Opet se vracas na socijalu. Evo ti brojke kad su u pitanju Balkanci.

U razdoblju 40 - 64 godine. Statistiku koju mozes naci.
1. Balkanci (ex-YU) 60% van radnog trzista.
2. Svi ostali stranci, koji su najmanje proveli 15 godina u Danskoj 47% van radnog trzista.
3. Danci 21% van radnog trzista.

Za 25-39
26% svih Balkanaca (ex-YU) ima ranu mirovinu. (nezaposlneih na ovaj broj je u ovoj grupi 8% tj. koliko se vodi na socijali) U prevodu 34% ne radi nista. Jedna trecina zivi na drzavnoj sisi.

Za 40-64
60% svih Balkanaca (ex-YU) ima ranu mirovinu. (u ovoj grupi je na socijali na ovu brojku 2%) U prevodu 62% ne radi nista. Dvije trecine zivi na dravnoj sisi.

U Danskoj na socijali kad si, nisi van radnog trzista u smislu kao kad si u ranoj mirovini ili mirovini. Jedina grupa gora od Ex-YU Balkanaca (posebice gledano) su Libanci.


Ti meni mozes pricati o sebi koliko ti je mila volja, ja sam vec decenijama svjedok kad su Balkanci u pitanju. I oni raniji, i ratni, i poslje ratni, i vi na brakove itd. Vecina vas nece nigdje zavrsiti odnosno hoce na ranoj mirovini najvjerovatnije. Pokoji izuzetak tu i tamo, no ako ces ti taj izuzetak biti ond ja tebi vec sada skidam kapu.
Ambientt is offline  
Old 08.03.2018., 11:20   #9915
Ambbient...opet cu se nadovezati na tvoj post..Mozda neke ranije generacije koje su odlazile zbog rata ili lose socijalne situaciju u zemlji i jesu..ali danasnji ljudi koji dolaze cisto sumnjam!vecina mladim je fakultetski obrazovana i jednostavno doba je tehnologija kao i mogucnosti boljeg informiranja i sukladno time mladi traze sansu negdje drugdje i to je njihovo pravo..Ja pozdravljam sve koji dodu,i opet cu ponoviti iz svoga primjera meni je samo pozitivno iskustvo do sada..mozda ima i negativnih..kao svugdje u svijetu...Ali kao sto sam rekao Hrvatska je postala preskuoa zemlja za hrvate i jako jako lose vodjenja..Da se razumijemo ja obozavam svoju zemlju i mislim da imaju jako puno potencijala sto od prirodnih resursa sto od turizma itd...ali to ne vrijedi nista kad ce ju unistit kroz 10 do 20 godina skroz ako nastave ovako..rekao sam primjer koliko kosta hotel za tjedan dana to je minimalna cijena!ako hoces neku bolju destinaciju ili bolji hotel cijena ide x3...predprosle godine na hvaru uzimamo banane ja i zena i frajer kaze 120 kuna!!!!mislim u hr se radi za 20 kuna sat..i sad se cudimo kad masovno mladi odlaze..miskim da se i negovore prave brojke koliko ljudi je otislo van..Sve u svemu,meni je ovdje odlicno,je da mi se trebalo vremena da se naviknem na ove vremenske uvijete ali ne mozes imati sve!������i da svejdeno mi zvuci malo ovih 17.000 kruna..usporedivajuci primjer sa ljudima tu koji rade poslove ciscenja za slicne novce..jos neki neznaju ni rijec engleskog kamoli danskog☺☺
Jux12345 is offline  
Old 08.03.2018., 11:25   #9916
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Ne, ne i ne.


Ziviti u Hrvatskoj, i placati racune u Hrvatskoj nema veze s vezom s Danskom.

No brojni razmisljaju vako. Danska primanja i troskovi u Hrvatskoj ili Bosni, ili bilo gdje drugo.

Prema drzavnim notama koliko kosta zivot minimum, znaci da se sve svede na nekim minimum tj. da se gleda gdje se svaka kruna trosi.

Za samu osobu bez djece (izmedju 30 - 49 godina)
5.250kr bez stana, vode, struje, grijanja.

Neka zivis u Kopenhagenu. Neka imas stan uz dosta srece za 9.000kr s potrosnjom. Znaci 14.250kr. U ovu cijenu nije uracunat socijalni zivot ili auto, ili troskovi kao stomatolog, javni tansport na posoa, kablovska antena, stednja za godisnji odmor, slobodno vrijeme, hobiji, ili evt. cigarete, kucne zivotinje, zabava u smislu kino, kazaliste, glesbeni dogotki. U cifru je uracunato da stedis 300kr mjesecno.

Placa jednog vojnog avio mehanicara je poslje poreza cca. 17.000 kruna.

Covjek poput ovog bi u Danskoj zivio od prvog do prvog s brojnim odricanjima.


Gdje je dvoje plus dvoje djece recimo do 15 god. Samo na hranu je trosak mjesecni 5 do 6.000 kruna.

Dvoje vojnih avio mhenicara s dvoje djece nebi u Danskoj bili kreditno sposobni za kredita da kupe kucu ili stan niti u jednom vecem gradu osim mozda negdje u nekom selu. I tu je cak upitno. Ako zelis malo bolje policajac i medicinska sestra bez djece nisu kreditno sposobni da dobiju kredit da kupe stan ili kucu u ili okolici Kopenhagena. S djecom nigdje u drzavi. Njima moze biti svjedno koliko sto stane u Hrvatskoj, Bosni, Makedoniji ili Zambiji ili ako zelis koliko tegla trajnog meda stane u nabrojanim drzavama.
ok vidi ovo sad
nadam se da vecina ovde dobro razumije da nigdje nije med i mlijeko
ali da uporedjujes zivot u eto ovom slucaju sa danskom i zivotom na balkanu je khmmmm necu reci jer bi bilo suvise prosto
ako lik koji je radio u HR i sada radi u DK kaze da mu je to ok ne vidim smisla u tome da sad krenes frontalno napadat njegovo vidjenje zivota kakav on ima
ti nisi radio u HR
nisi nikada imao to iskustvo i ne vidim svrhu da to komentiras
ono od tebe bi bilo ok da recimo netko pita da li medicinski tehnicar u DK moze podignuti kredit za kucu i da mu ti tada saspes ove podatke
to mi je ono ok
evo ja ti predlazem vise kao socijalni projekat
kupi kartu za BiH (naravno to je jedini trosak koji smijes imati iz DK)
ponesi sve svoje diplome koje imas
certifikate
i sve preporuke koje imas
pokusaj naci posao u BiH i od tog posla da platis stan
sve one komunalije koje idu uz to
i da se prehranis (ovde ne mislim na ono neki posebni luksuz nego na osnovne zivezne namirnice)
ako ti to podje za rukom u toku jedne godine a da se pri tome ne uclanis u neku politicku partiju ja svog malog na panj stavljam i sjecem ga momentalno
edi_bosanceros is offline  
Old 08.03.2018., 12:46   #9917
Quote:
edi_bosanceros kaže: Pogledaj post
ok vidi ovo sad
nadam se da vecina ovde dobro razumije da nigdje nije med i mlijeko
ali da uporedjujes zivot u eto ovom slucaju sa danskom i zivotom na balkanu je khmmmm necu reci jer bi bilo suvise prosto
ako lik koji je radio u HR i sada radi u DK kaze da mu je to ok ne vidim smisla u tome da sad krenes frontalno napadat njegovo vidjenje zivota kakav on ima
ti nisi radio u HR
nisi nikada imao to iskustvo i ne vidim svrhu da to komentiras
ono od tebe bi bilo ok da recimo netko pita da li medicinski tehnicar u DK moze podignuti kredit za kucu i da mu ti tada saspes ove podatke
to mi je ono ok
evo ja ti predlazem vise kao socijalni projekat
kupi kartu za BiH (naravno to je jedini trosak koji smijes imati iz DK)
ponesi sve svoje diplome koje imas
certifikate
i sve preporuke koje imas
pokusaj naci posao u BiH i od tog posla da platis stan
sve one komunalije koje idu uz to
i da se prehranis (ovde ne mislim na ono neki posebni luksuz nego na osnovne zivezne namirnice)
ako ti to podje za rukom u toku jedne godine a da se pri tome ne uclanis u neku politicku partiju ja svog malog na panj stavljam i sjecem ga momentalno
Nenapadam, mozda tako zvuci ali to ne cinim. Naravno da ce nekome biti wow, no ja samo kazem nije to optimalno ako zelis sve u ovoj drzavi.

Ako zelis kucu, auto, mozda dva iz opravdane potrebe, imas dvoje djece itd.

Nije u Danskoj moguce komotnoimati dva auta, kucu i odgajati dvoje djece s prosjecnim poslovim. To je nerelano za jednu Dansku. Zasto sada hoce preko 400.000 ljudi u javnom sektoru, 2/3 svih zaposlenih je u javnom sektoru no po zakonu ne mogu svi strajovati, zato hoce da strajkuju? Ljudi traze ne malo nego znatno veca primanja kako bi im ista omogucila da ne zive od prvog do prvog. Kako muz policajac i supruga medicinska sestra se nebi morali iseliti preko 60km van glavnog grada da bi imali da mogu preziviti. Itd.

Zadnji put kada su samo ucitelji strakovali zbog uslova rada, skole nisu radile 5 tjedana.

Trenutno je drzava u opsatnosti da stane skroz na skroz. Jedva su osigurali da zaposljeni na izvozu i uvozu ostanu raditi. Pregovaralo se tri dana non stop da bi samo to osigurali, jer sve kaze da bi strajk mogao potrajati nekoliko mjeseci a ne samo tjedana.

Razumijem ja da netkome ovdje socijala bi bila bolja nego posao mozda neki obicni u Hrvatskoj. Ali to nije relana slika zivota. Jer ako zelis stvarno da imas zivot tj. da ne zivotaris onda ovdje na sprem standardu cijena treba ipak dosta vise a ne samo palca od €2.000 eura na ruke.

Kad pricate o poslovima. Pa i ovdje ima kronizma gdje prijatelj prijatelju pozmae da dobije posao. Pitajte bilo kojeg Danca pa ce vam ispicati kako stvari idu. Malo se ovdje dobrih pozicija dobiva zasluzeno, vecian ide preko veze. Nepotizma ima samo je jako dobro zapakovan tipa, tata sinu pomogne ne na svom odjelu vec na drugom i sl. Jedina razlika izmedju Hrvatske i Danske po ovom pitanju je da ljudi na ovo ne gledaju s zavidnim ocima. Pa je tesko istim pricama hraniti masu u stampi, dnevniku itd.

Politicari su sami sebi podigli place koje i vec tada su bile astronomske bez brojnih beneficija. Smanjili sebi zivotnu dob za mirovinu a narodu povecali. Da je ista stvar se dogodila u Bosni ili Hrvatskoj bilo bi mi smo banana, samo kod nas itd. No kada cujes ovo i Danska onda ce sigurno netko reci pa opet im je dobro to nije tako gore strasno.

Nasi politicari (da se razumijemo Danski) ne samo da uzmaju brojne beneficije tj. bonuse, vec i rodbinu vode na veceru na drzavni racun. Ministar nam je dojnji ves kupovao na racun blagajne svoje stranke.

Brko za salterom u Bosni je sinonim za produktivitet o kakvoj ovjde birokatskoj i salter efektivnosti pricamo. Uzmi nam samo u obzir tkz. radnibiro-centre. Kostaju drzavu vise nego 500.000 ljudi da nemju posla i da zive od socijale. A rijec je o 90tak centara i nekoliko tisuca zaposlenih.

Mi imao mejdu navecim udjelima ljudi koji zive kao podstanari. Imamo najveci boj ljudi s dugovima sto do javnih sto do privatnih istitucija. Imamo brdo mladih kad zavrse skoli imaju duga preko 200.000 kruna (kuna) drzavi. Brdo ljudi zavrsi na tkz. RKI listi jer nisu u stanu da placaju svoje dugove. Kada zavrsisi na takvoj listi i da dug platis sutra opet ti nece izbrisati ime za narednih pet godina. U tom periodu ne mozes dobiti kredit u baci, ne mozes nisto kupiti na kredit u trgovini, ne mozes imati predtplatu nrp. za mobitel, ne mozes imati kreditnu kraticu.

Upravi si kada kazes nigdje nije med i mljeko. Ja da nemam ovdje firmu i kroz koje sve strapacije moram prolaziti s istom. Vjerovao ili ne ja ovdje nebi ostao jedne jedine minute.

Prvo pocnimo od jedne cinjenice na koju sam kao covjek nemas nikakvog uticaja. Vrijeme. Grozno i katastrofalno. Vecina ljudi ovdje u svojim 40 godinama konzumira na recept vise ljekova nego ljudi s 75 u Hrvatskoj. Parom mozes monogo sto kupiti ali srecu i zdravlje nikako. I opet da bi imao para ovdje ti je potreban dobar posao a ne prosjecan ili tek malo nadprosjecan.

Danska je ravna kao i Slavonija. Ima farmi na svakom cosku. Poizvodi hrane u kolicinama da moze hraniti ne 5 milijuna ljudi vec 25 milijuna bez porblema i opet unutar EU mi imamo najskuplje cijene hrane.

Hoces da kupis HR proizvod u Danskoj?

Samo primjer Mikado rizna cokolada 150 grama ako se ne varam, stane 37 kuna. Neka svedska cokolada jako popularna Marabou, koja u svedskoj kosta 16 kruna. Ovdje kosta 35 kruna. Banalni primjeri no u Danskoj place nisu duplo vece nego u Svedskoj.

I zato kazem ako vec zelis da trunes na ovoj klimi onda bar truni u mojim ocima gdje mozes da uzivas bolje s primanjem tj. u Svedskoj uzivaj. U Svedkoj kad kupis auto neces na kraju mjeseca zbog istog morati jesti vlastitu dzigericu. Prije ce neko naci srecu u Svedskoj kad se odluci na veliki korak da se iseli, sto nije mala stavr, nego u Danskoj. Danska jednostavno vec decenijama nije po nikojem pitanju obecavajuca zemlja za takve slucaje.

I naravno da jednom doktoru medicine nece lose biti u Danskoj. No takvom istom nece lose biti niti u USA.

No doci u Dansku da radis kao cistacica za manje od minimalnog, onda je bolje isto raditi negdje gdje bar vrijeme je kako treba, jer kad imas slobodan dan moze bar nekog D-vitamina dobiti, svjezeg zraka udahnuti te tjelo gibati a ne kao ovdje u cetri zida se zatvoris jer vani puse i kisa pada a sivi oblak se tako nisko spustio bi reko da ga mozes rukom uhvatit.
Ambientt is offline  
Old 08.03.2018., 13:20   #9918
Ambbient...evo par pitanja..1 po tvome koliko novaca treba za zivot u danskoj po tebi?pa cu ja poslije objasniti koliko ja i supruga imamo.
2.Zasto mislis da svi tu rade na nekoj socijali?!?ja prvi ne radim!!ono sto sam naveo kao primjer je primjer cistacice koje rade tu kod mene...a slucajno znam koliko su placene.3 govoris stalno kako je tu dosadno,nezanimljivo i tako!to zavidi od percepcije ljudi!moj kum zivi u parizu(profisionalno se bavi rukometom tamo)i gle bilismo par puta tamo,ja tamo nebi zivio ni da mi plate svaki dan tamo..doci par dana vidjeti i gas...strava grad prljav,nesiguran van centra grada prakticki ne smijes van kuce..uzas..Da zavrsim misao jel vidim da svski razgovor zavrsava tvojom negativom,,Za sve moja usporedba danske i hrvatske je ta da u hrv..kao voditelj sluzbe naplate u erste banci,,,sa placom od 7 tisuca i sitno kuna di sam radio do "4" aoi svaki dan smo morali ostati do pola 6 -6,jel to je normalno kao..kad sam platio kredit za stan,rezije , gorivo,ostalo mi je 150 eura za zivot sto znaci jedna kava i kutija cigareta dnevo!!!
I onda dodem tu..ne radim u banci,nisam voditelj nikakav..i imam za zivot imam za putovanja svaki vikend izademo na veceru,manje radim..pet puta manje stresa imam..i neznam sta bi ti rekao vise...to ti je cisti rezime svega! Sad tko hoce neka proba,,tko nece ne mora..sve je stvar kako ljudi dozivljavaju srecu...nekom je sreca imati novi bmw x6,nekome je otici 15 dana na madagascar!!ali konkretni primjeri mog iskustva su upravo ovaki kako sam opisao
Jux12345 is offline  
Old 08.03.2018., 17:23   #9919
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Nenapadam, mozda tako zvuci ali to ne cinim. Naravno da ce nekome biti wow, no ja samo kazem nije to optimalno ako zelis sve u ovoj drzavi.

Ako zelis kucu, auto, mozda dva iz opravdane potrebe, imas dvoje djece itd.

Nije u Danskoj moguce komotnoimati dva auta, kucu i odgajati dvoje djece s prosjecnim poslovim. To je nerelano za jednu Dansku. Zasto sada hoce preko 400.000 ljudi u javnom sektoru, 2/3 svih zaposlenih je u javnom sektoru no po zakonu ne mogu svi strajovati, zato hoce da strajkuju? Ljudi traze ne malo nego znatno veca primanja kako bi im ista omogucila da ne zive od prvog do prvog. Kako muz policajac i supruga medicinska sestra se nebi morali iseliti preko 60km van glavnog grada da bi imali da mogu preziviti. Itd.

Zadnji put kada su samo ucitelji strakovali zbog uslova rada, skole nisu radile 5 tjedana.

Trenutno je drzava u opsatnosti da stane skroz na skroz. Jedva su osigurali da zaposljeni na izvozu i uvozu ostanu raditi. Pregovaralo se tri dana non stop da bi samo to osigurali, jer sve kaze da bi strajk mogao potrajati nekoliko mjeseci a ne samo tjedana.

Razumijem ja da netkome ovdje socijala bi bila bolja nego posao mozda neki obicni u Hrvatskoj. Ali to nije relana slika zivota. Jer ako zelis stvarno da imas zivot tj. da ne zivotaris onda ovdje na sprem standardu cijena treba ipak dosta vise a ne samo palca od €2.000 eura na ruke.

Kad pricate o poslovima. Pa i ovdje ima kronizma gdje prijatelj prijatelju pozmae da dobije posao. Pitajte bilo kojeg Danca pa ce vam ispicati kako stvari idu. Malo se ovdje dobrih pozicija dobiva zasluzeno, vecian ide preko veze. Nepotizma ima samo je jako dobro zapakovan tipa, tata sinu pomogne ne na svom odjelu vec na drugom i sl. Jedina razlika izmedju Hrvatske i Danske po ovom pitanju je da ljudi na ovo ne gledaju s zavidnim ocima. Pa je tesko istim pricama hraniti masu u stampi, dnevniku itd.

Politicari su sami sebi podigli place koje i vec tada su bile astronomske bez brojnih beneficija. Smanjili sebi zivotnu dob za mirovinu a narodu povecali. Da je ista stvar se dogodila u Bosni ili Hrvatskoj bilo bi mi smo banana, samo kod nas itd. No kada cujes ovo i Danska onda ce sigurno netko reci pa opet im je dobro to nije tako gore strasno.

Nasi politicari (da se razumijemo Danski) ne samo da uzmaju brojne beneficije tj. bonuse, vec i rodbinu vode na veceru na drzavni racun. Ministar nam je dojnji ves kupovao na racun blagajne svoje stranke.

Brko za salterom u Bosni je sinonim za produktivitet o kakvoj ovjde birokatskoj i salter efektivnosti pricamo. Uzmi nam samo u obzir tkz. radnibiro-centre. Kostaju drzavu vise nego 500.000 ljudi da nemju posla i da zive od socijale. A rijec je o 90tak centara i nekoliko tisuca zaposlenih.

Mi imao mejdu navecim udjelima ljudi koji zive kao podstanari. Imamo najveci boj ljudi s dugovima sto do javnih sto do privatnih istitucija. Imamo brdo mladih kad zavrse skoli imaju duga preko 200.000 kruna (kuna) drzavi. Brdo ljudi zavrsi na tkz. RKI listi jer nisu u stanu da placaju svoje dugove. Kada zavrsisi na takvoj listi i da dug platis sutra opet ti nece izbrisati ime za narednih pet godina. U tom periodu ne mozes dobiti kredit u baci, ne mozes nisto kupiti na kredit u trgovini, ne mozes imati predtplatu nrp. za mobitel, ne mozes imati kreditnu kraticu.

Upravi si kada kazes nigdje nije med i mljeko. Ja da nemam ovdje firmu i kroz koje sve strapacije moram prolaziti s istom. Vjerovao ili ne ja ovdje nebi ostao jedne jedine minute.

Prvo pocnimo od jedne cinjenice na koju sam kao covjek nemas nikakvog uticaja. Vrijeme. Grozno i katastrofalno. Vecina ljudi ovdje u svojim 40 godinama konzumira na recept vise ljekova nego ljudi s 75 u Hrvatskoj. Parom mozes monogo sto kupiti ali srecu i zdravlje nikako. I opet da bi imao para ovdje ti je potreban dobar posao a ne prosjecan ili tek malo nadprosjecan.

Danska je ravna kao i Slavonija. Ima farmi na svakom cosku. Poizvodi hrane u kolicinama da moze hraniti ne 5 milijuna ljudi vec 25 milijuna bez porblema i opet unutar EU mi imamo najskuplje cijene hrane.

Hoces da kupis HR proizvod u Danskoj?

Samo primjer Mikado rizna cokolada 150 grama ako se ne varam, stane 37 kuna. Neka svedska cokolada jako popularna Marabou, koja u svedskoj kosta 16 kruna. Ovdje kosta 35 kruna. Banalni primjeri no u Danskoj place nisu duplo vece nego u Svedskoj.

I zato kazem ako vec zelis da trunes na ovoj klimi onda bar truni u mojim ocima gdje mozes da uzivas bolje s primanjem tj. u Svedskoj uzivaj. U Svedkoj kad kupis auto neces na kraju mjeseca zbog istog morati jesti vlastitu dzigericu. Prije ce neko naci srecu u Svedskoj kad se odluci na veliki korak da se iseli, sto nije mala stavr, nego u Danskoj. Danska jednostavno vec decenijama nije po nikojem pitanju obecavajuca zemlja za takve slucaje.

I naravno da jednom doktoru medicine nece lose biti u Danskoj. No takvom istom nece lose biti niti u USA.

No doci u Dansku da radis kao cistacica za manje od minimalnog, onda je bolje isto raditi negdje gdje bar vrijeme je kako treba, jer kad imas slobodan dan moze bar nekog D-vitamina dobiti, svjezeg zraka udahnuti te tjelo gibati a ne kao ovdje u cetri zida se zatvoris jer vani puse i kisa pada a sivi oblak se tako nisko spustio bi reko da ga mozes rukom uhvatit.
nemam ti sto vise reci osim da ocito ne razumijes sto ti zelim reci
valjda i to nesto govori o svemu ovome
edi_bosanceros is offline  
Old 08.03.2018., 18:14   #9920
Quote:
Jux12345 kaže: Pogledaj post
Ambbient...evo par pitanja..1 po tvome koliko novaca treba za zivot u danskoj po tebi?pa cu ja poslije objasniti koliko ja i supruga imamo.
2.Zasto mislis da svi tu rade na nekoj socijali?!?ja prvi ne radim!!ono sto sam naveo kao primjer je primjer cistacice koje rade tu kod mene...a slucajno znam koliko su placene.3 govoris stalno kako je tu dosadno,nezanimljivo i tako!to zavidi od percepcije ljudi!moj kum zivi u parizu(profisionalno se bavi rukometom tamo)i gle bilismo par puta tamo,ja tamo nebi zivio ni da mi plate svaki dan tamo..doci par dana vidjeti i gas...strava grad prljav,nesiguran van centra grada prakticki ne smijes van kuce..uzas..Da zavrsim misao jel vidim da svski razgovor zavrsava tvojom negativom,,Za sve moja usporedba danske i hrvatske je ta da u hrv..kao voditelj sluzbe naplate u erste banci,,,sa placom od 7 tisuca i sitno kuna di sam radio do "4" aoi svaki dan smo morali ostati do pola 6 -6,jel to je normalno kao..kad sam platio kredit za stan,rezije , gorivo,ostalo mi je 150 eura za zivot sto znaci jedna kava i kutija cigareta dnevo!!!
I onda dodem tu..ne radim u banci,nisam voditelj nikakav..i imam za zivot imam za putovanja svaki vikend izademo na veceru,manje radim..pet puta manje stresa imam..i neznam sta bi ti rekao vise...to ti je cisti rezime svega! Sad tko hoce neka proba,,tko nece ne mora..sve je stvar kako ljudi dozivljavaju srecu...nekom je sreca imati novi bmw x6,nekome je otici 15 dana na madagascar!!ali konkretni primjeri mog iskustva su upravo ovaki kako sam opisao
Da bi ti mogao dati odgovor na broj 1. Moramo prvo napraviti neki akord da govorimo o porodici s dvoje djece recimo novorodjenih znaci 1, 3 godine. Koja ima kucu na kredit, i jedno auto. Recimo neko srednje njemacko auto, 10 godina staro.

Da pocnemo od auta. Osiguranje na to auto, ako imas 30 godina voznje iza sebe je cca. 7.000 kr godisnje (kad se uzme u obzir da dvije osobe voze). Tkz. porez godisnji na auto u prometi je 3.000 kr. SLuzba za pomoc u pometu je godisnje 1.500kr. Svake dvije godine za auto u tim godinama treba ga izvesti na tehnicki pregled, samo to pregledanje kosta 500 kr. Znaci ovdje necemo sad govoriti o gorivu i opravkama evt. opravci pred tehnicki pregled.

Prosjek mjesecni troska za auto bez goriva i opravki je: 958 kr. svake druge je 1.000 kr.

Neka mjesecno je potrosnja na gorivo dva rezervara od po 60l x 10kr litar je 1.200 kr. mjesecno.

Neka imas neku sitnu opravku na auto svako dvije godine. Neka ista stane 3.000kr to je 1.500 kr godisnje znaci 125 kr mjesecno za tako nesto.

Znaci indirektno receno mjesecno auto kosta 2.325 kr.

Tako jedno auto kosta cca. 200.000 kr uz to da najmanje ce vam traziti da isplatite 35.000 kr u gotovini a ostatak na kredit do 7 godina. Necemo kamatu racunati. Znaci mjesecno 1.964 kr.

Znaci okvirno receno mjesecni trosak za auto je 4.289 kr.

Recimo da sada tako jedna porodica ima kucu na kredit u jednom srednjem, koja kosta 1.700.000 kruna. Te neka je porodica platila sve troskove u gotovini te 20% vrijednosti kuce imala u gotovini. I necemo kamatu racunati. Kredit na 30 bi zvucilo 3.777 kr mjesecno. Nato treba dodati cca. 1.400 kr porezna mjesecnog.

Znaci samo da kupis kucu negdje u provicniji je cijena 5.177 kr.

Sada trebaju osiguranja na kucu, odrzavanje iste, te osiguranja licna te osiguranja za stvari u kuci. Neka je ovo sve skupa 2.500 kr mjesecni trosak.

Sada treba djecu dati u vrtic. Neka na drugo dijete imate pola cijene. Neka na prvo dijete vas vric kosta 2.800 kr. I neka na drugo imate 1.400 kr. Kada se to prebije s djecijim doplatkom 2.691 mjesecno izracunato. Znaci trosak od 1.509 kr.

Ishrana porodicna prema brojkama drzave kao minimum za tako jednu porodicu je 6.117 kr.


Da saberemo do sad sto imamo tj. ukupno 19.529 kr.

Naravo tu ima i drugih trosaka higijena (frizer izmedju ostalog cemo isto tu staviti), igracke djeci, odjeca i obuca, kablovska, sindikat, internet i telefon.

Neka ovo sve skupa izadje mjesecno: 4.500 kr.

Na ovo ima i izdataka poput kupiti nesto u kucu, socijalni zivot, zabava i provodi s djecom. Neka ovo je 1.200 krr mjesecno.


Znaci neka ukupna brojka bez kamate na auto i kucu, bez da sam racuno na evt. troskove za medicinu u slucaju nahlade djece ili odraslih. Bez da uzimam u obzir da itko konzumira tabak, restorane, da imate kucnu zivotinju, i da itko ima hobi koji kosta nesto para. Te da nema gotovo izdataka za reperature u kuci i odrzavanjeili na autu. I da ste vec poprilicno namjesteni po pitanju namjestaja. U ovo takodje nisu uracunata putovanja ili npr. posjecivanja rodbine po drzavi.

Treba 25.229 kruna.

No ako dodaom markirano

Onda je minimalna cijena negdje oko 27.500 kruna mjesecno.

Znaci da vodis zivot negdje na Jyllandu u gradu od cca. 5.000 do 10.000 prebivalaca.

No ako zivis u vecim gradovima, da ne pricam o gradovima poput Aalborg, Odense a pogotovo ne o gradovima Aarhus i Kopenhagen. I ako mozda imas potrebu da imas jos jedno auto, mozda na leasing. Samo tako jedno auto bez troskova s osigiranjem bi mjesecno izazlo cca. 2.800 kruna.

Ako zelis komotnost u provicniji s vdoje djece onda je cifra minimum 35.000 krkruna bez da su u igri dva auta. U ovim vecim gradovima 42.000kr bez da su dva auta u igri. Za Aarhus 45.000 bez da su dva uata u igri. Za Kopenhagen 50.000 kruna bez da su dva auta u igri.

U Danskoj imati netto placu 35.000 kruna je jako tesko postici. Vecina akademika s 10 godina radnog iskustva nemaju vise od 25.000 kruna poslje poreza.


Sto se tice pitanja dva. Ti mozda nisi zbog navednih beneficija ovdje ali vecina je i to je dugo dugo godina posmatranja i poznavanja s ljudima potvrdilo. Sve idnicije, brojevi, istrazivanja, i primjeri iz zivota su potvrdili isto. Tesko da ces moci bilo koga u ovoj drzavi ubjediti da je drugacije. Tvoj primjer je jos malo pa kao kap u moru.


Ti mozda imas takav posao u Danskoj sada ali time nije receno da ovdje svi tako rade kao sto ti sad opisujes. Ja sam u USA imao placu kao u Danskoj i radio sam samo 35-38 sati s pauzom od 55 min. dnevno. Subotu, nedelju i ponedeljak uvek imao slobodan. No nije moj primjer bio isto svim Amerikancima. Ja cu ti u Danskoj ako zelis nabrojati 50 fimi gdje ces imati na paporu ugovor od 37 sati ali ces raditi cca. 45 mjesecno ali nisi za te sate placen jer ugovor je white-collar Znaci 9 sati dnevno plus nato 1h pauze ili 30 min. kako gdje znaci 9,5 do 10 radni dan. Od 8:30 jutro do 18:00 evt. 18:30. Od ponedeljka do petka. Uz malo truda u bar 15 njih bi ti mogao cak i posao srediti. I brzo ces se osjecati kao HR samo s adresom u Danskoj.

Ja imam stan u Parizu. I iskreno receno rijec opasan ne mogu povezati s Parizom. Mozda tebi je ali bi za razliku trebao otici ziviti u New York City pa da tek onda visi sto znaci opasnost u pojedinim dijelovima grada koji su velicine koliko je pola Kopenhagena.
Ambientt is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:34.