Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.02.2018., 15:10   #1061
Hoće li taksisti prosvjedovati kada uvedu i automatizirane aute?

Ja sam čuo da će vjerojatno i kada teleportaciju izmisle da budu prosvjedovali.
Orion1984 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 16:38   #1062
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
A za vozit' taxi treba dvadesetak godina školovanja?

Koje to kompetencije osim valjane vozačke dozvole mora imati vozač taxija?
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Vrač nije završio medicinu.
I ono što radi ni po čemu se ne može uspoređivati s onime što radi liječnik.

Uberov vozač jest položio vozački.

Uz to, usporedbe toga kako jedan i drugi obavljaju posao na temi su već spominjane.
Po vrsti identično.
Po načinu i kvaliteti obavljanja, ne ide baš u prilog taksistima.


-Stipe
Stipe, nisam shvatio što si htio reći, pa ću te staviti pod rubriku "odgovor Byronu".

@Byron, ne pričam o kompetencijama, već o uvjetima ulaska na tržište.
Koje su u slučaju Ubera vozačka i JDOO, u slučaju taksija licenca, ispit poznavanja grada itd.

Ne kažem da su ti i takvi uvjeti opravdani, dapače, mislim da su zastarjeli i nepotrebni, ali poanta je da bi isti uvjeti trebali važiti za sve.
Ako važe za taksiste a za Uber ne 8što je sada slučaj), tada je Uber nelojalna konkurencija.
lijencina1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 16:44   #1063
Zašto bi mi, zaboga, sa današnjom tehnologijom koju, čak i da nekim čudom nemam smart phone, ima vozač Ubera, bilo kao korisniku bitno da oni znaju sve te lokacije? 90% ljudi zanima samo cijena, za put do odredišta je tu GPS. Što vozač manje komunicira sa mnom, tim bolje.

Preostalih 10%, a i to je vjerojatno prevelika brojka, će zacijelo rado platiti nešto više za ljubaznog turističkog vodiča vrhunskih manira u krasnom autu, kakvi su nedvojbeno svi taksisti s dozvolama.
__________________
lemonzoo kaže:
nije zabranjeno iznositi argumente u korist ruske invazije, sve dok se netko ne naslađuje nad ubijanjima i sličnim stvarima, i dok se ponaša civilizirano
IamBlackShip is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 17:11   #1064
Quote:
kranjski janez kaže: Pogledaj post
U Ljubljani za voziti regularni taxi nedavno je uvedeno, da treba poloziti izpit o poznavanju grada - od povijesti i kulturnih spomenika do lokacije za gradane znacajnih institucija, lijecnickih ambulanti, bolnica, skola, fakulteta, svih ambasada etc. Uberovi vozaci nigdje nemajo takvih uslova. I to je prihvatljivo?
U potpunosti neprihvatljivo da vlasti traže da taksisti budu maltene turistički vodiči.
__________________
Kad ces doc...
noxis93 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 17:58   #1065
Ja mislim da definitivno treba uvesti za frizere obavezni ispit iz poznavanja suvremene hrvatske proze i svjetske filozofije, tako da znaju uceno komunicirati s musterijama.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 18:13   #1066
Quote:
lijencina1 kaže: Pogledaj post
@Byron, ne pričam o kompetencijama, već o uvjetima ulaska na tržište.
U tom slučaju je analogija s liječnicima i vracevima duboki fail.

Kada bi taksisti zagovarali DEregulaciju, dakle kada bi tražili da se i njima ukinu besmisleni zahtjevi otprije petsto godina, bio bih njihova najglasnija podrška.

Ali, nema tome dugo, njihov predstavnik je u medijima objavio omanji seminarski rad iz satelitske navigacije ne bi li dokazao nepreciznost GPS-a i nužnost taksimetara. Slično je i s licencama koje nisu ništa drugo nego jamstvo monopol.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 18:52   #1067
Quote:
noxis93 kaže: Pogledaj post
U potpunosti neprihvatljivo da vlasti traže da taksisti budu maltene turistički vodiči.
Tko želi vozit putnike-turiste po gradu mora nekog vraga znat o tom gradu i pri tom ne mislim da taj nazovi ispit mora bit nešto specijalno ali da mi recimo po Splitu dođe vozit uberaš iz recimo Koprivnice (slučajno odabran grad) a da recimo nema pojma di je park Emanuela Vidovića je bez veze. Ti vozači autobusa, taxija, Ubera ili kako će se sve to skupa zvat moraju nekog vraga znati o gradu-regiji gdje obavljaju djelatnost.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 19:03   #1068
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
U tom slučaju je analogija s liječnicima i vracevima duboki fail.

Kada bi taksisti zagovarali DEregulaciju, dakle kada bi tražili da se i njima ukinu besmisleni zahtjevi otprije petsto godina, bio bih njihova najglasnija podrška.

Ali, nema tome dugo, njihov predstavnik je u medijima objavio omanji seminarski rad iz satelitske navigacije ne bi li dokazao nepreciznost GPS-a i nužnost taksimetara. Slično je i s licencama koje nisu ništa drugo nego jamstvo monopol.
Nije stvar hoćemo li nešto deregulirati ili hiperregulirati, stvar je u tome da bi isti uvjeti trebali vrijediti za sve, što ovdje nije slučaj.
I stoga je Uber nelojalna konkurencija.

Osobo bih volio da se zadrži postojeći ispit poznavanja grada+tečaj sigurne vožnje pa kud koji mili moji.
lijencina1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 19:05   #1069
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
ali da mi recimo po Splitu dođe vozit uberaš iz recimo Koprivnice (slučajno odabran grad) a da recimo nema pojma di je park Emanuela Vidovića je bez veze. Ti vozači autobusa, taxija, Ubera ili kako će se sve to skupa zvat moraju nekog vraga znati o gradu-regiji gdje obavljaju djelatnost.
Zašto?

Još jednom: zašto?

Sve što želim od taksija je da me prebaci s mjesta gdje jesam na mjesto gdje želim otići. Pritom je poželjno da predmetni taksist šuti. Glede spomenutog parka: uz navigaciju te tamo može odvesti i simpatični Nkomo iz Kuala Lumpura.

Ako netko misli da postoji populacija koja želi/treba nešto više, neka pokrene biznis u kojemu će klijent osim prijevoza dobiti i lekciju iz povijesti, zemljopisa, masažu stopala i izradu natalnog horoskopa - ali, s kojim će pravom taj netko zahtijevati da sva ta znanja moraju imati svi taksisti?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 19:07   #1070
Quote:
lijencina1 kaže: Pogledaj post
stvar je u tome da bi isti uvjeti trebali vrijediti za sve, što ovdje nije slučaj.
I stoga je Uber nelojalna konkurencija.
Ne, nego su stoga taksisti monopolisti koji to žele i ostati.

Kao što rekoh, potpisujem jednake uvjete za sve, ali bez pizdarija koje od taksi-prijevoza pokušavaju napraviti nuklearnu fiziku.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 20:10   #1071
Quote:
lijencina1 kaže: Pogledaj post
Stipe, nisam shvatio što si htio reći, pa ću te staviti pod rubriku "odgovor Byronu".
Da ti je analogija vračeva, liječnika, i Uber i taksi vozača, bila promašena. I piše konkretno zašto.

Ne neadekvatna, nego posve promašena.

Quote:
@Byron, ne pričam o kompetencijama, već o uvjetima ulaska na tržište.
Koje su u slučaju Ubera vozačka i JDOO, u slučaju taksija licenca, ispit poznavanja grada itd.
Dakle, u slučaju taksija nebitni i nepotrebni atavizmi.

Quote:
Ne kažem da su ti i takvi uvjeti opravdani, dapače, mislim da su zastarjeli i nepotrebni, ali poanta je da bi isti uvjeti trebali važiti za sve.
I stoga zanovijetaj regulatorima da uklone te uvjete za koje sam tvrdiš da su zastarjeli i nepotebni. Ne Uberu, nego onima koji su za njih odgovorni.

Začas si na piruetama gdje si od "ali taksisti moraju poznavati grad!" stigao do - "zašto se to ne bi ukinulo!".

Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
Tko želi vozit putnike-turiste po gradu mora nekog vraga znat o tom gradu i pri tom ne mislim da taj nazovi ispit mora bit nešto specijalno ali da mi recimo po Splitu dođe vozit uberaš iz recimo Koprivnice (slučajno odabran grad) a da recimo nema pojma di je park Emanuela Vidovića je bez veze. Ti vozači autobusa, taxija, Ubera ili kako će se sve to skupa zvat moraju nekog vraga znati o gradu-regiji gdje obavljaju djelatnost.
Onda, ako je tebi konkretno do toga stalo, uzmeš taksi.

Oni koji misle da ne moraju znati, uzet će Uber.

U čemu bi bio problem s tim?

Inače, po Zagrebu vozi i ekipa iz okolice Zagreba, i Zagrepčanima je dobrodošla.

Inače, po (vrlo razvijenom) zapadu taksi voze razni Indijci i tome slično. Imigranti svih vrsta.
Nitko se previše oko toga ne uzrujava.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 20:21   #1072
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Zašto?

Još jednom: zašto?

Sve što želim od taksija je da me prebaci s mjesta gdje jesam na mjesto gdje želim otići. Pritom je poželjno da predmetni taksist šuti. Glede spomenutog parka: uz navigaciju te tamo može odvesti i simpatični Nkomo iz Kuala Lumpura.

Ako netko misli da postoji populacija koja želi/treba nešto više, neka pokrene biznis u kojemu će klijent osim prijevoza dobiti i lekciju iz povijesti, zemljopisa, masažu stopala i izradu natalnog horoskopa - ali, s kojim će pravom taj netko zahtijevati da sva ta znanja moraju imati svi taksisti?
Ma ja sam ti malo blesav i iman neke ideje koje nekome zvuče bedaste ali ideje crpim iz vlastitih iskustava sjedenjem po taxsijima u mnogim gradovima. Negedje sam gušta u taxiju i autu i u vozaču a bilo ih je kad nisam moga dočekat da izađem vanka.

Ovi di sam gušta su imali čiste aute a onaj za volan je bio pristojan i ugodan u komunikaciji a onamo di nisam gušta mu je auto bio kokošinjac a on je bio pojednostavljeno rečeno seljačina doduše bilo je i auta kokošinjac ali je on to fino kompenzirao pristojnošću a bilo je i sterilnih auta sa autističnim vozačem.

Ali da ne davim čisto auto i pristojan vozač koji će na nekakv jednostavan upit gosta imat odgovor jer priznali to mi ili ne taxi-uber je mnogima prvo vozilo u koju uđe kad nas prvi put posjeti.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 20:28   #1073
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
Tko želi vozit putnike-turiste po gradu mora nekog vraga znat o tom gradu i pri tom ne mislim da taj nazovi ispit mora bit nešto specijalno ali da mi recimo po Splitu dođe vozit uberaš iz recimo Koprivnice (slučajno odabran grad) a da recimo nema pojma di je park Emanuela Vidovića je bez veze. Ti vozači autobusa, taxija, Ubera ili kako će se sve to skupa zvat moraju nekog vraga znati o gradu-regiji gdje obavljaju djelatnost.
Da, kao sto i drugi pitaju, zasto bi MORALI to sve znati ako im je osnovna djelatnost prijevoz putnika od tocke A do tocke B? Zasto ostale zahtjeve nebi odredio zakon ponude i potraznje? Neki se ljudi zele samo odvesti za najmanje novaca i sasvim im je OK da po njih dode hrdavi Punto iz 90-ih (dok god je tehnicki ispravan naravno). Neki zele malo vise luksuza pa zato postoje posebne usluge u sklopu kojih ce klijent platiti vise ali ce po njega doci novi auto visoke klase. Ako postoji potreba za uslugom u sklopu koje ce putnike razvoziti vozaci upuceni u znamenitosti grada, netko ce vrlo brzo poceti prodavati takvu uslugu.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 20:33   #1074
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Da, kao sto i drugi pitaju, zasto bi MORALI to sve znati ako im je osnovna djelatnost prijevoz putnika od tocke A do tocke B? Zasto ostale zahtjeve nebi odredio zakon ponude i potraznje? Neki se ljudi zele samo odvesti za najmanje novaca i sasvim im je OK da po njih dode hrdavi Punto iz 90-ih (dok god je tehnicki ispravan naravno). Neki zele malo vise luksuza pa zato postoje posebne usluge u sklopu kojih ce klijent platiti vise ali ce po njega doci novi auto visoke klase. Ako postoji potreba za uslugom u sklopu koje ce putnike razvoziti vozaci upuceni u znamenitosti grada, netko ce vrlo brzo poceti prodavati takvu uslugu.
To ne smio bit tehnički ispravan.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 20:45   #1075
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Ne, nego su stoga taksisti monopolisti koji to žele i ostati.

Kao što rekoh, potpisujem jednake uvjete za sve, ali bez pizdarija koje od taksi-prijevoza pokušavaju napraviti nuklearnu fiziku.
Meni je primarno ono "jednaki uvjeti za sve".
Pod broj jedan, radi zaštite i opstojnosti integriteta pravne države i pod broj dva, radi zaštite tržišnog natjecanja.

Hoće li kontekst pod kojim vrijedi "jednako za sve" biti hiperreguliran, krajnje dereguliran ili nešto između -sekundarno je pitanje (ne znači i nebitno).

A da ne spominjem kako sam izrazitno skeptičan prema "tržište je najbolji arbitar svega" ideologiji.
Regulacija mora postojati, stvar je samo u postizanju konsenzusa "koliko" i kreiranju "level playing field"-a.
lijencina1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 20:51   #1076
Quote:
lijencina1 kaže: Pogledaj post
Hoće li kontekst pod kojim vrijedi "jednako za sve" biti hiperreguliran, krajnje dereguliran ili nešto između -sekundarno je pitanje (ne znači i nebitno).
Naprotiv, za mene kao korisnika je od presudne važnosti hoće li lokalni moćnik mahati s deset/sto/xxx licenci - što je zlatni rudnik korupcije - i hoće li me deset/sto/xxx licenciranih derati kako im se sprdne, jer eto mogu.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 09:51   #1077
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Naprotiv, za mene kao korisnika je od presudne važnosti hoće li lokalni moćnik mahati s deset/sto/xxx licenci - što je zlatni rudnik korupcije - i hoće li me deset/sto/xxx licenciranih derati kako im se sprdne, jer eto mogu.
Sve 5, rekao sam da ni meni nije nebitno.

Ali smatram da je, radi toga što se s propisima ne slažemo, opravdavati nepoštivanje istih- anticivilizacijski.

Urnebesno je smiješno što na ovoj temi to zagovaraju isti ljudi koji na drugim temama zazivaju pravnu državu, nešto kao "Mi smo za demokratiju, a ne da svako priča što oće"
lijencina1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 10:00   #1078
Quote:
lijencina1 kaže: Pogledaj post
Sve 5, rekao sam da ni meni nije nebitno.

Ali smatram da je, radi toga što se s propisima ne slažemo, opravdavati nepoštivanje istih- anticivilizacijski.

Urnebesno je smiješno što na ovoj temi to zagovaraju isti ljudi koji na drugim temama zazivaju pravnu državu, nešto kao "Mi smo za demokratiju, a ne da svako priča što oće"
Ti još uvijek nisi ni pokazao da netko nešto ne poštuje.

Uberovi vozači ne polažu neki famozni ispit za koji klijentelu nije briga, a isto tako i ne voze po žutim trakama u kontra smjeru niti koriste taxi stajališta.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 10:11   #1079
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Inače, Uberovi vozači zarađuju više od gimnazijskih profesora.
Što znači "uberov vozač"?

Ako je to čovjek koji nema drugi posao, odabrao je živjeti od prijevioza putnika korištenjem usluge kompanije Uber, daj mi objasni svoju ekonomsku računicu.

Koliko sam čuo, "Vozač Ubera" mora:

- svakih X godina kupiti automobil
- održavati automobil (redovni i izvanredni servisi)
- sam plaća gorivo
- plaća 25% kompaniji Uber za "korištenje aplikacije"
- cijenu vožnje naplaćuje nešto manje nego taksi (a i taj taksi je jeftin)

Meni se na prvi pogled čini da taj čovjek živi znatno teže nego da se radi o profesionalnoj i reguliranoj branši. Da mora 10-12 sati dnevno tumarati cestama, da bi imao relativno pristojnu zaradu. Ali onda nema vremena za život.

Ti imaš neku drugu računicu?
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 10:49   #1080
Nebitno je kakvu računicu imam ja - evo, nemam računicu, pa ne vozim za Uber. Neki drugi ljudi kojima, koliko znam, nije oduzeta poslovna sposobnost, očito imaju neku računicu.

Ja se jako zalažem za pravnu državu, ali državu koja neće godinama zmiriti na postojanje Uber, a onda se domisliti "rješenju" tako što će - zabraniti aplikaciju .

Jebi ga, neka zanimanja odumiru. Hoćemo ugasiti internet zbog telegrafista i zabraniti računala zbog slovoslagara?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:41.