Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.11.2017., 22:55   #41
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post

Ono što ti doduše mogu reć je da u današnjem svijetu ima jako malo poslova za koje realno možeš očekivati da ćeš ih radit do kraja života. Toga gotovo i nema više. Ja znam par firmi koje su upravo iz Jugoslavije (i nisu dopustile ulazak HDZ-a na taj način) .
U Irskoj tek mislim da nije realno očekivati raditi isti posao do kraja života. Irska je sad već 2 desetljeća ekonomija koja kad EU buja, Irska buja 2x više, a kad nejde, onda je kompletan ekonomski kolaps i brdo nezaposlenosti.
Ništa puno sigurnije radno mjesto nije niti u jednoj EU zemlji, ali u malim i otvorenim ekonomijama amplitude su definitivno najveće.
Svejedno mislim da ti je izbor dobar, al u današnjem svijetu suludo je očekivat biti na istom radnom mjestu, raditi isti posao za istu firmu cijeli život. Nema toga više.
Nažalost, programiranje nije struka u kojoj bih mogao ostati u jednoj firmi doživotno... možda dugi niz godina, no doživotno ni ne očekujem. No, programiranje je bilo samo zato što je to trebao biti jedan od najbolje plaćenih poslova u RH...

Ovdje u Irskoj sam imao priliku i čast upoznati se sa nekim osobama u hotelijerskoj industriji, rad u njihovom ugostiteljstvu u nekom od dvoraca (Ashford Castle, gdje se trenutno prijavljujem) osigurao bi mi "doživotni" posao, ako ne u jednoj struci, a onda u nekoliko... Čak i ako ne bih radio iste poslove, vjerujem da su dovoljno stabilni da bih se mogao zadržati bar 25 godina, a poslije toga sam ionako dovoljno star za mirovinu
Također, Irska ima 6mil krava na 4.5mil ljudi (molim ne idimo u detalje točnih brojeva, par sto tisuća krava ili ljudi manje više, to sad nije bitno). Rad na farmi, grupaciji farmi (kao što je bilo Jasinje u RH, također uništeno danas, ili bilo koji slični poljoprivredni gigant - Irska ih za divno čudo ima poprilično), tvornicama za preradu poljoprivrednih proizvoda (sirane, pakiranje pilića i sl.) bi također mogli osigurati poprilično staža pod "istim krovom".

Krajnji cilj bi bio, kao što sam napisao, osigurati svoju kuću s proizvodnjom hrane, energetski neovisnom itd itd. Ukupna investicija ne bi prelazila puno više od 300 000€, što ovdje, uz zdravu dozu strpljenja (ili kredit od banke za nestrpljive-nije za mene) nije neostvarivo... Žao mi je što smo dovedeni do mentaliteta gdje su nam servirane informacije da rad doživotno na jednom mjestu nije moguć, no to je, pretpostavljam, nasljeđe ovih novopečenih političara koji nam serviraju neke svoje "vizije" kako bi naši životi i naša ekonomija trebali izgledati...

Postoje institucije i poslovi za koje znam da bi mogli biti trajno rješenje za one koji bi se htjeli skrasiti. Svjestan sam da to nisu najprofitabilnije struke koje čovjek može raditi, no osobno nisam (za divno čudo) pohlepan ili željan neograničenih svota novaca, za mene "dovoljno" i "novac" stvarno mogu stati u istu rečenicu bez upotrebe negacije

Potpuno se slažem s tobom, Francuska, Španjolska, tek ponešto Njemačka, jako puno Irska i ponešto Mađarska su mi se činili kao najbolji izbori za ovo što tražim, mislim da je Irska još najbolja ekonomija gdje mogu ostvariti svoje ciljeve.

Zahvaljujem na konstruktivnoj kritici, puno mi znači svaki oblik razmatranja ovoga što činim i ne samo tebi nego svima jako puno hvala na podršci. Volio bih da Gilmour nije u pravu i da sam ja jedina iznimka... no nažalost, znam poprilično ljudi koji su svoju budućnost potražili drugdje. Zanimljivo je da je demografski stvarno velika većina ovih iz Slavonije, POGOTOVO ovih MARLJIVIH i sposobnih, otišla iz sličnih razloga. Imao sam čast upoznati i druge iz drugih dijelova RH, ni blizu toliki postotak traumatične prošlosti kao Slavonci... Stvarno mi je žao što sam to osobno spoznao...

Bilo kako bilo, trebam mali savjet. Naime, često pitanje koje mi se postavlja na razgovoru za posao je onaj famozni "razlog odlaska iz prethodne firme"... Što reći? Kad kažem istinu, ljudi jednostavno ne vjeruju, lagati ne znam, ne volim i jednostavno ne prakticiram. Otišao jer mi nisu isplatili plaću 6 mjeseci, pa sam skoro umro od gladi? Nakon 14 sati dnevno, 6 dana u tjednu nisam imao snage probuditi se ujutro da bih došao na posao? Kako prezentirati prethodne poslove da ne lažem a da ne kažem prave razloge? Može li se to uopće?

Još jednom hvala svima i puno sreće!
MrkvaSlavonska is offline  
Old 11.11.2017., 01:06   #42
Mrkva S, mislim da malo previse lutaš, ako želiš svoj vlastiti biznis, kao proizvodnja hrane, usredotoči se na to, pa makar i manje zarađivao. Ali šteta je da ostaviš posao kao programer, bar u početku, jer se to dobro plaća.

Novac nije važan, vazaniji, po meni je uspjeh u nečemu što si ti stvorio. Treba početi sa nesto malim, samo jedan primjer, prije više vremena supruge od dvoje naših pekle kolače kod kuće i prodavale na tržnici i zaradile prilično dobro.
Blues Dada is offline  
Old 15.11.2017., 00:40   #43
Quote:
MrkvaSlavonska kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da sam skupina 1-2-3? Sigurno nisam ljubitelj putovanja i razgledanja mjesta gdje drugi ljudi žive. Sigurno čeznem za životom na jednom mjestu, za stabilnim poslom, mirom... I želim porodicu. Ne želim brinuti da li će ih netko nazivati Česima ili Filipincima, kosookima ili crncima ili mulatima. Želim da u mojoj porodici ljudi vide ljude. Toga u RH nema već 30 godina. Nažalost. Zato se nikad više ne vraćam.

I žao mi je zbog toga. Jako.

Idem sad malo plakati. Sry...
ti uopće ne možeš zamisliti koliko je meni bolno čitati ovakav životopis! I doslovno ostajem bez zraka kada pomislim koliko je ljudi poput tebe iz istih razloga otišlo.

Quote:
MrkvaSlavonska kaže: Pogledaj post
Bilo kako bilo, trebam mali savjet. Naime, često pitanje koje mi se postavlja na razgovoru za posao je onaj famozni "razlog odlaska iz prethodne firme"... Što reći? Kad kažem istinu, ljudi jednostavno ne vjeruju, lagati ne znam, ne volim i jednostavno ne prakticiram. Otišao jer mi nisu isplatili plaću 6 mjeseci, pa sam skoro umro od gladi? Nakon 14 sati dnevno, 6 dana u tjednu nisam imao snage probuditi se ujutro da bih došao na posao? Kako prezentirati prethodne poslove da ne lažem a da ne kažem prave razloge? Može li se to uopće?

Još jednom hvala svima i puno sreće!
Reci istinu, počni riječima "znam da je teško vjerovati da se danas u Europi dešavaju takve situacije, ali nisam mogao više raditi bez plaće 6 mjeseci jer nisam imao više od čega živjeti ..."

Nadam se da ćeš nam za koji mjesec natipkati update s dobrim vijestima i opisati kako ti je dobro, a to ti najiskrenije želim.
Donata is offline  
Old 15.11.2017., 13:27   #44
Mrkvina priča nije iznimka. Sve potpisujem istog trenutka...

Također sam radio u ITju i u jednoj firmi je plaća za većinu isplaćivana po ključu: 2/3 prijavljeno + 1/3 na crno. I onda ti poslodavac samo u trenutku kaže da je "teška situacija" i prestane isplaćivati ovu trećinu na crno, a u isto vrijeme traži od jednog zaposlenika da mu rezervira vez u dvije marine na Jadranu za njegovu jahtu.
Drugi poslodavac je bio jednom zaposleniku dužan neki obećani bonus, doslovce pred njim otvori kofer s 200.000 EURa, da mu cca 1000EUR (pola obećanog bonusa) i kaže da više nema.

To je ovako odmah iz prve ruke (bilo je toga više), a inače, sjećam se i jedne ambiciozne djevojke koja je radila u jednoj "prestižnoj" IT firmi. Poslali je u jednu državnu firmu da sjedi među još 10 "programera" i rekli da surfa po Facebooku i radi šta hoće. Ona sva zbunjena, no brzo je shvatila da se radi o masovnom izvlačenju proračunske love. Nakon dva mjeseca surfanja je poludila i otišla.

Kad sam tražio zadnji posao u RH, iako sam bio u sredini tridesetih, bio sam ili previše star ili sam tražio previše (FERovac s dosta projekata iza sebe). Većina IT firmi uzimala je samo jako mlade za malo novaca, a 10.000kn je tada bila jako dobra plaća u ITju koju je imao rijetko tko od mojih kolega (samo jedan prijatelj FERovac u banci). Da se razumijemo, kolege bi često pričali da imaju 10.000kn ili više no to bi u stvarnosti bilo npr. 6.000kn prijavljeno i 4.000kn na crno! Svejedno, velik broj kolega FERovaca se jednostavno uvalio u državne institucije, agencije i firme, makar i za manje od 10k, ali sa ništa stresa i sigurnom pristojnom plaćom.

Na kraju sam i ja u očaju shvatio da je jedina opcija ili uvaljivanje u neku državnu agenciju preko veze, što sam prezirao, ili odlazak.
Nakon dugo razmišljanja, zaključio sam ipak da ne želim preko veze, pa sam se javio za posao u privatnoj IT firmi koja je tada bila najveći (IT) izvoznik u RH, no kad su mi rekli da je i kod njih dio plaće na crno, i meni se zacrnilo pred očima i poslao sam ih sve skupa u krasan k...

Naravno, uz sve to sam gledao kako rvacka prčija propada u svakom pogledu. Sada je samo Bugarska ekonomski lošija, pa je pitanje samo kada ćemo zasjesti na dno EUa. I društvo je drastično propalo, pa je RH danas kaljuža desničarsko-domoljubnog klerofašizma, pravna država ne postoji, dugovi su ogromni, ogroman broj ljudi parazitira na proračunu, od tzv. branitelja do uhljeba svih vrsta i nema šanse da će se išta promjeniti, dok sve totalno ne propadne, a i tada će najviše nadrapati oni koji su najmanje krivi i koji su najmanje "jamili".

Trebalo mi je dugo, no i meni je došlo iz dupeta u glavu, iako sam imao pristojna primanja u RH i vlastitu sređenu nekretninu u centru Zagreba.
Sada radim u Švicarskoj (imao sam i ponudu od Amazona za posao u Kanadi) i uskoro očekujem samo bonus veći od prosječne godišnje plaće u rvackom ekonomskom tigru koji po nekim stručnjacima u gospodarskom pod-forumu doživljava procvat i ima fantastično tržište rada. Lupam se svaki dan po glavi što nisam već 90-ih vidio kakvo nam lopovsko sranje od države pripremaju domoljubi.
Snack is offline  
Old 15.11.2017., 13:50   #45
Pisao sam na nekim drugim temama. No možda je vrijeme da se pomirim sa time da sam dio dijaspore :P

Van sam otišao na fax,tj samo na diplomski. Preddiplomski sam završio tu kod nas,konkretno FSB. No kako je tamo praksa dio studija,nakon odrađene prakse u sklopu studija,dobio sam ponudu ostati kao pripravnik. Onda je bilo da ću odraditi samo pripravnički pa se vratiti. No stavio brojke na papir i shvatio da kod nas tu lovu teško da ću imati. Ono što je trebalo u početku biti samo 2 godine,proteglo se na skoro 4. Vratio se u Hrvatsku. Imao više nego solidan posao,vlastiti stan,nula kredita. No ono što me počelo smetati je skoro nikakva mogućnost napredovanja i jako malo usavršavanja,tj projekti su u firmi bili praktički stalno isti,jako malo izazova. Promjenio i firmu,ista stvar.U međuvremenu je i veza radi koje sam se i vratio u HR pukla,frendovi redom počeli se ženit,dobijat djecu i jednostavno skužio da nemam kaj više tražit tu. Malo me sreća pomazila,jedan dobar poznanik je došao na finu poziciju vani i ponudio mi posao. Prihvatio,spakirao kofere i otišao.

Dakle,razlozi primarno 2,nešto manje 3,ali i u 4 ima nešto. S tim da kod ovog 2 nije stvar toliko u novcu kao takvom,nego više u većoj mogućnosti osobnog razvoja i napredka. Dio koji me smetao je da kod nas uz to što je vertikalna mobilnost bila niska,a niti horizontalna nije bila puno bolja.
Grimko is offline  
Old 16.11.2017., 13:19   #46
Ja sam 2006. na nagovor roditelja, otišao kod strica u Kanadu, točnije Victoria, BC. Završio sam fakultet i tu sam se već bio 50-50 da se vratim nazad u RH. Zaposlio sam se u odličnoj firmi, plaća mi je bila poprilično velika, čak i za Vancouverske uvjete recimo. I tako je prošlo nekoliko godina i ja se odlučih, ima pokoja godina, vratit nazad u RH.

U Hrvatskoj danas živim isključivo od svog rada i ne mogu se požalit da se živi loše, recimo neka viša srednja klasa. Svakako da je gore kupovna moć nemjerljiva i da nudi puno više mogućnosti di god se okreneš.

Razlog? Jednom mi je stric rekao kad sam tek došao da koliko god da ja tu živim da ću uvijek bit stranac i da ću taj osjećaj odnijet u grob sa sobom, da se nikad neće promjenit. Malo je reć da je bio u pravu. Kao da me neka anksioznost hvatala, sve mi je bilo umjetno, plastično, not genuine što'no bi se reklo.

Smatram da nisam pogriješio. Svoj na svome. Nema tih novaca koji bi mi taj osjećaj nadoknadili.
Violence is offline  
Old 16.11.2017., 13:37   #47
prije svega, ljudi, hvala na dojmovima

vidim da je puno bas pitalo o motivima za odlazak, ali malo vas o ciljevima.

dakle, koji je cilj vaseg odlaska? naci bolji zivot vani, ili samo radit za vise para i onda se sto prije vratiti u hrvatsku?
__________________
Always be closing.
593 is offline  
Old 16.11.2017., 15:27   #48
Cilj? Pa otići iz Hrvatske.
osibk is offline  
Old 16.11.2017., 18:34   #49
Quote:
Violence kaže: Pogledaj post
Ja sam 2006. na nagovor roditelja, otišao kod strica u Kanadu, točnije Victoria, BC. Završio sam fakultet i tu sam se već bio 50-50 da se vratim nazad u RH. Zaposlio sam se u odličnoj firmi, plaća mi je bila poprilično velika, čak i za Vancouverske uvjete recimo. I tako je prošlo nekoliko godina i ja se odlučih, ima pokoja godina, vratit nazad u RH.

U Hrvatskoj danas živim isključivo od svog rada i ne mogu se požalit da se živi loše, recimo neka viša srednja klasa. Svakako da je gore kupovna moć nemjerljiva i da nudi puno više mogućnosti di god se okreneš.

Razlog? Jednom mi je stric rekao kad sam tek došao da koliko god da ja tu živim da ću uvijek bit stranac i da ću taj osjećaj odnijet u grob sa sobom, da se nikad neće promjenit. Malo je reć da je bio u pravu. Kao da me neka anksioznost hvatala, sve mi je bilo umjetno, plastično, not genuine što'no bi se reklo.

Smatram da nisam pogriješio. Svoj na svome. Nema tih novaca koji bi mi taj osjećaj nadoknadili.
Da, i vancouver je isti takav, bar meni se cini
S time da se ja sad kad sam bio u hr isto osjecao strancem, ali mene vuce neka druga mjesta

Cilj mi je isto kao i kolegi bio napustiti hr
KILLERDOG is offline  
Old 16.11.2017., 19:35   #50
Cilj je bio maknuti se, najvise s naglaskom na maknuti dijete, iz korumpirane, besperspektivne drzave u sredinu gdje nema ustasa, cetnika, partizana, katolibana itd.
Dijete mi je ambidekster i blagi hiperaktivac. Ovdje u skoli briljira. U hr bismo vec prije polaska imali problema obzirom da dobro znam iz radnog iskustva koliko se forsira lateralizacija.
Dakle, cilj je postignut. Ne osjecamo se kao stranci kad su tu ionako svi stranci. Dijete je bilo premalo da bi se dobro sjecalo hr i ovo je djetetu ionako jedino sto poznaje. Nitko nas nikad nije tretirao kao strance. Vise sam se u hr osjecala kao stranac nego ovdje.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Old 16.11.2017., 19:41   #51
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
Cilj je bio maknuti se, najvise s naglaskom na maknuti dijete, iz korumpirane, besperspektivne drzave u sredinu gdje nema ustasa, cetnika, partizana, katolibana itd.
Dijete mi je ambidekster i blagi hiperaktivac. Ovdje u skoli briljira. U hr bismo vec prije polaska imali problema obzirom da dobro znam iz radnog iskustva koliko se forsira lateralizacija.
Dakle, cilj je postignut. Ne osjecamo se kao stranci kad su tu ionako svi stranci. Dijete je bilo premalo da bi se dobro sjecalo hr i ovo je djetetu ionako jedino sto poznaje. Nitko nas nikad nije tretirao kao strance. Vise sam se u hr osjecala kao stranac nego ovdje.
ista stvar i kod mene...
mozda bi bilo drugacije da sam u nekom malom gradiću gdje su svi domaći...ali ovako u gradu koji ima preko milijun stranaca to je druga priča...
Mortiis is offline  
Old 16.11.2017., 21:34   #52
cilj mi je psihicki se odmoriti jedno godinu-dvije od sranja koja sam prozivio u hr i na hr poslovima, inace sam po struci agronom, tu u njemackoj radim kao obicni fizikalac u jednom skladistu gdje je radni dan pon-pet od 7-16 i normalno imam vecu placu za taj posao nego sto sam imao u hrvastkoj za rukovodecu poziciju u kojoj je radni dan bio pon-ned od 5-22, nadredjen preostalim hrvatima koji su ostali u hrv koji bi primali placu i ne radili nist.

mozda u tom periodu usavrsim njemacki, mada tesko jer trenutno imam jako slab kontakt s njemcima i njemackim na poslu.

nakon tog psihickog odmora kupiti auto, naci drugi stan, i drugi posao po mogucnosti u struci. Ako prica s njemackim nece ici, od nizozemske sam udaljen 80km, pa vidjeti kako stvari stoje tamo.

Btw. jedno offtopic pitanje
nakon koliko godina imaju stranci pravo na min njemacku mirovinu, cuo sam par verzija pa me zanima jel mozda netko zna kako to stvarno funkcionira

poz
ytbapa is offline  
Old 17.11.2017., 15:18   #53
Quote:
MrkvaSlavonska kaže: Pogledaj post
...

Krajnji cilj bi bio, kao što sam napisao, osigurati svoju kuću s proizvodnjom hrane, energetski neovisnom itd itd. Ukupna investicija ne bi prelazila puno više od 300 000€, što ovdje, uz zdravu dozu strpljenja (ili kredit od banke za nestrpljive-nije za mene) nije neostvarivo... Žao mi je što smo dovedeni do mentaliteta gdje su nam servirane informacije da rad doživotno na jednom mjestu nije moguć, no to je, pretpostavljam, nasljeđe ovih novopečenih političara koji nam serviraju neke svoje "vizije" kako bi naši životi i naša ekonomija trebali izgledati...
...
Službene procjene relevantnih stranih ustanova koje se time bave je da će današnja omladina u prosjeku promijeniti 10 radnih mjesta tokom radnog vijeka. Ne postoji više nigdje pojam dugoročno sigurnog radnog mjesta niti posla.

P.S. meni još uvijek ni uz najbolju volju nije jasno zašto Slavnoci odlaze a mi uvozimo skupo voće i povrće iz Španjolske. Ako se njima isplati transportirati iz Španjolske kako se našima ne isplati proizvoditi ovdje. A EU poticaji se mogu dobiti i ovdje i u Španjolskoj (znam više takvih ljudi osobno koji su poticajima pokupovali moderne mašine koje im uglavnom ne trebaju) iako se priča da su ih mnogi zloupotrebljavali.
rolandus is offline  
Old 17.11.2017., 15:23   #54
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
Cilj je bio maknuti se, najvise s naglaskom na maknuti dijete, iz korumpirane, besperspektivne drzave u sredinu gdje nema ustasa, cetnika, partizana, katolibana itd.
Dijete mi je ambidekster i blagi hiperaktivac. Ovdje u skoli briljira. U hr bismo vec prije polaska imali problema obzirom da dobro znam iz radnog iskustva koliko se forsira lateralizacija.
Dakle, cilj je postignut. Ne osjecamo se kao stranci kad su tu ionako svi stranci. Dijete je bilo premalo da bi se dobro sjecalo hr i ovo je djetetu ionako jedino sto poznaje. Nitko nas nikad nije tretirao kao strance. Vise sam se u hr osjecala kao stranac nego ovdje.
A u kojoj si to državi koja nije korumpirana, ili uvučena u ratne igre, ili nema svoje 'ustaše i partizane' i usput tolerira strance.

Baš me zanima
rolandus is offline  
Old 17.11.2017., 15:35   #55
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
A u kojoj si to državi koja nije korumpirana, ili uvučena u ratne igre, ili nema svoje 'ustaše i partizane' i usput tolerira strance.

Baš me zanima
Zemlja u koju je pobjegla od "ustasa" i "partizana" je ona ista koja je primila i zbrinula prave ustase.

Al susjedova trava je uvijek zelenija
__________________
"Tako, tako sam umoran, i cekam valove, valove mora..."
Aubrigo is offline  
Old 17.11.2017., 15:46   #56
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Službene procjene relevantnih stranih ustanova koje se time bave je da će današnja omladina u prosjeku promijeniti 10 radnih mjesta tokom radnog vijeka. Ne postoji više nigdje pojam dugoročno sigurnog radnog mjesta niti posla.

P.S. meni još uvijek ni uz najbolju volju nije jasno zašto Slavnoci odlaze a mi uvozimo skupo voće i povrće iz Španjolske. Ako se njima isplati transportirati iz Španjolske kako se našima ne isplati proizvoditi ovdje. A EU poticaji se mogu dobiti i ovdje i u Španjolskoj (znam više takvih ljudi osobno koji su poticajima pokupovali moderne mašine koje im uglavnom ne trebaju) iako se priča da su ih mnogi zloupotrebljavali.
ne znam po kojoj cijeni nasi dobivaju voce i povrce iz spanjolske,ali austrija ga dobiva po duplo jeftinijoj cijeni nego sto ga nude hrvati...tako da sumnjam bas da je hrvatsko voce i povrce jeftinije od spanjolskog (iako vjerojatno se to odnosi na povrce,jer spanjolska neizvozi bas voce u nase okolne drzave)
bolje receno..nista od hrv voca i povrca nemoze u becu proci cijenom(doslovno NIŠTA!)...e sad zasto je to tako,to je druga stvar...
sjećam se jednom prije 2-3 godine su samo jednom mandarine uspjele cijenom proći (ali to je sigurno bilo ispod cijene)...recimo cuo sam da je prosle godine jedan sleper iz okolice dubrovnika ili tamo odnekle dosao u bec na markt pun mandarina...i svim firmama nudio i nitko po toj cijeni nije htio uzet...da je na kraju doslovno molio ljude da kupe i prodao upola cijene samo da ih nemora vraćat nazad u hrv...i vratio se nazad s debelim gubitkom,a ne da je nesto zaradio
spanjolska roba je najprodavanija i s najnizom cijenom...ali vjerojatno i najnezdravija (uz kako sam cuo portugalsku)...spanjolski i poljski paradajiz gotovo da nema okusa,krastavci isto kao voda...(inace vamo u becu ne postoje oni klasicni hrv krastavci...(mozda se i moze negdje naci,ali ja nisam nikad vidio) to su sve palice od 50-60cm)..e da i jako puno nizozemske robe se vamo prodaje...
Mortiis is offline  
Old 17.11.2017., 18:21   #57
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Službene procjene relevantnih stranih ustanova koje se time bave je da će današnja omladina u prosjeku promijeniti 10 radnih mjesta tokom radnog vijeka. Ne postoji više nigdje pojam dugoročno sigurnog radnog mjesta niti posla.

P.S. meni još uvijek ni uz najbolju volju nije jasno zašto Slavnoci odlaze a mi uvozimo skupo voće i povrće iz Španjolske. Ako se njima isplati transportirati iz Španjolske kako se našima ne isplati proizvoditi ovdje. A EU poticaji se mogu dobiti i ovdje i u Španjolskoj (znam više takvih ljudi osobno koji su poticajima pokupovali moderne mašine koje im uglavnom ne trebaju) iako se priča da su ih mnogi zloupotrebljavali.
Prouci koliko nameta ima spanjolac a koliko slavonac
Pa vidi koliko papirlogije ima
Pa vidi tko bere tamo a tko u hr i kako se placa ( i svi znaju ali se ne bi steli mjesati)
I za kraj kolike parcele imaju oni a koliko u slavoniji je prosijek
Uz to sto je i klima drugacija naravno

Inace kolegica je u kanadi i da, vecinom je sve kako pise
Korupcija naravno neka sitna postoji, kao i birokracija ali to je vise izuzetak
I svi su stranci, i nema prica o ratu osim na dan sjecanja
KILLERDOG is offline  
Old 17.11.2017., 23:14   #58
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
..

Inace kolegica je u kanadi i da, vecinom je sve kako pise
Korupcija naravno neka sitna postoji, kao i birokracija ali to je vise izuzetak
I svi su stranci, i nema prica o ratu osim na dan sjecanja
Oni ne pričaju o ratovima, oni sudjeluju u njima. Uglavnom osvajačkim, zajedno sa svojim alter egom Amerikom.
rolandus is offline  
Old 17.11.2017., 23:19   #59
Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post
ne znam po kojoj cijeni nasi dobivaju voce i povrce iz spanjolske,ali austrija ga dobiva po duplo jeftinijoj cijeni nego sto ga nude hrvati...tako da sumnjam bas da je hrvatsko voce i povrce jeftinije od spanjolskog (iako vjerojatno se to odnosi na povrce,jer spanjolska neizvozi bas voce u nase okolne drzave).
Pa ako je tamo duplo jeftinije zašto ga mi ne uvozimo iz Austrije da i kod nas bude duplo jeftinije. Ili zašto mi ne uvozimo iz istog izvora. Nešto mi tu smrdi.

Inače to se kosi sa prirodnim zakonima. Kako je nešto jeftinije dovesti iz udaljenosti 1000 km gdje je radna snaga skuplja i standard viši. I kakve veze ima količina. Proizvodna cijena kile jabuka je ista kao i 1000 kila.
rolandus is offline  
Old 17.11.2017., 23:53   #60
Španjolska ima ogromnu produktivnost,barem što se rajčice tiče.
Tu je već prednost.Kod nas još nisu sredili ispravnu upotrebu pesticida.

U Kanadi osim stranaca ima i Kanađana
Nego Kanada je ogromna,te ima mjesta na kojima je dolazak bilo kakvih ljudi prava atrakcija.
Tamo ima takvih pustoši kakve na filmovima niste vidjeli,
a ne da se opisati samo tako.
zacky is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:19.